'Manipuleren kunnen we wel' GESPREK VAN DE DAG Doodziek en zonder geld door 'profeet Elia' De kop eraf Media event rond Sex an City-schrijfs Candace Bu WOENSDAG 20 AUG DAGELIJKS LEVEN VAAK. ALLEMAAL- LEukc. aaeisjes" V/»AJ JOOVA/ i£EFTcjp W-4/liiOAA GA J7E e«- kl£T Cl/£A/ NHAtZ 7üE- MENSELIJK MABEL WISSE SMIT, de verloofde van prins Johan Friso, ging in haar studententijd korte tijd om met de Amsterdamse TOPCRIMINEEL Klaas Bruinsma. De Rijksvoorlich tingsdienst (RVD) heeft dat vandaag bevestigd. „Korte tijd behoorde ze tot de bekenden van die meneer", verklaarde Eef Brouwers van de RVD. Mabel Wisse Smit trof Bruins ma enkele keren tijdens zeilwed strijden, ongeveer vijftien jaar gele den. Toen zij hoorde over de achter grond van Bruinsma, heeft ze zelf de relatie verbroken. Mabel Wisse Smit heeft volgens de RVD zelf haar contacten met Bruinsma tegenóver de koninklijke familie opgebiecht. Dit is volgens Brouwers ook bespro ken met de minister-president. Klaas Bruinsma werd op 27 juni 1991 voor het Hilton-hotel in Am sterdam doodgeschoten. Op dat mo ment leidde de 37-jarige Bruinsma een grote drugs- en misdaadorgani satie. Foto: GPD In Zweden is grote ophef ontstaan over foto's van PRINSES MADELEI NE die in bikini gehuld de midden pagina's van het mannenblad Slitz siert. De foto's zijn buiten medewe ten van de prinses om gemaakt en zonder toestemming van het ko ningshuis geplaatst. De persdienst van de koninklijke familie heeft furi eus gereageerd. „Madeleine houdt er niet van PIN-UP te zijn", aldus de perschef van het koningshuis. De 21-jarige prinses, jongste kind van de Zweedse koning en koningin, deelt de uitvouwbare middenpagina van Slitz met een topless Carmen Electra. Het tijdschrift laat weten zich van geen kwaad bewust te zijn. De publicatie van de foto's is juist 'een huldiging aan het adres van prinses Madeleine', aldus Slitz. Foto: AP De Belgische PRINSES MATHILDE (30) is vannacht BEVALLEN van een zoon. Het jongetje, Gabriël Bou- dewijn Karei Maria, is de derde in lijn voor de troonopvolging, na zijn vader kroonprins Filip (43) en zijn zusje Elisabeth, die op 25 oktober 2001 via een keizersnede ter wereld kwam. De geboorte van Gabriël ver liep op natuurlijk wijze, zonder com plicaties. De jongen heeft blauwe ogen en blond haar, weegt 8 pond en is 52 centimeter lang, zo heeft het paleis bekendgemaakt. De prin ses, die eigenlijk pas in september was uitgeteld, en haar zoon maken het goed. De baby is het zevende kleinkind van koning Albert en ko ningin Paola. De naam Gabriël is nieuw in de Belgische koninklijke familie. Foto: EPA De lezers van het ANWB-ledenblad De Kampioen hebben de Efteling gekozen tot attractiepark van het jaar. De PRIJS is vandaag in Kaatsheuvel voor de eerste keer uitgereikt. Duizenden briefkaarten en telefoontjes ontving de redactie van De Kampioen op de oproep om het beste attractie park te kiezen. Met name jonge kinderen reageer den massaal, zegt hoofdredacteur Lodewijks. „Meer dan eenderde van de stemmen was voorde Efteling." De Kampioen is verbaasd dat niet sneller, hoger en groter de doorslag heeft gegeven. „Het vertrouwde SPROOKJESBOS is het meest genoemd als reden." Op de tweede plaats in de verkiezing eindigde Six Flags Holland in Biddinghuizen ('voorde allermooiste achtbanen') en als derde kozen de lezers Ponypark Slagharen. Foto: ANP Het Efraïm Genootschap, eerder in het nieuws omdat de leider het einde van de wereld aankondigde, is opnieuw in opspraak. Twee ex-leden eisen een schadevergoeding van de sekteleider, vanwege het leed en de materiële schade die hen is aangedaan. Sjaak Pietersen raakte zijn huis, bedrijf en al zijn geld kwijt aan de 'profeet Elia'. Elizabeth van den Berg werd moreel gedwongen af te zien van een operatie die haar van haar borstkanker had kunnen genezen. Nu is zij zeer ernstig ziek. Zij is inmiddels gescheiden van haar man, die achter bleef in het genootschap. Profeet Elia, alias Heinrich van Geene uit Puttershoek, is een mysterieus man. Zelf beweert hij dat God hem uitver koren heeft een gezelschap mannen en vrouwen te rekru teren de 'bruiden van Christus', die als enigen verder zul len leven wanneer de wereld ophoudt te bestaan. Volgens de advocaat van de twee ex-sekteleden die de profeet nu willen vervolgen, heeft Van Geene een wat meer profane achtergrond. „Volgens mijn informatie probeerde hij vroe ger encyclopedieën te verkopen." Elizabeth van den Berg (59) liet zich aan het eind van de vorige eeuw overtuigen door haar man. De familie Van den Berg bezocht trouw de diensten van het genootschap. Zo als bij zoveel sekten werden de leden van het Efraïm Ge nootschap aangemoedigd zowel hun aardse bezittingen als wereldse contacten van de hand te doen. „Vooral dat laatste is intens gemeen", weet Van den Berg inmiddels. „Op een gegeven moment ga je uitsluitend om met andere sekteleden. Je wordt volkomen afhankelijk." De profeet was ook de man tot wie ze zich richtte toen er borstkanker bij haar werd vastgesteld. „Hij wist me te over tuigen dat ik me niet moest laten opereren. Achteraf kan ik zeggen dat hij me tot dat besluit dwong." Het belangrijkste argument dat Van Geene gebruikte, was dat God alleen 'ongeschonden mensen' zou accepteren. Een operatie was daarom verboden. De kanker zaaide zich uit en mevrouw Van den Berg werd zieker en zieker. De sekte was in die tijd nog onbekend, bijna geheim. Dat veranderde op het moment waarop de geestelijk leidsman op zijn website het einde der tijden aankondigde. Sektele den hielden hun kinderen thuis van school en de vrees ontstond dat zij hun ontmoeting met God wilden bespoe digen door zelfmoord te plegen. De voorspellingen die Van Geene deed - 14 november 2001 zou de grote finale zijn - Sinds ik uit de kinderen ben resteert één signaal dat de vakantie erop zit. Dat signaal is het begin van de voet balcompetitie. Die kop is er sinds zondag af. De eerst komende veertig weken bepaalt het 'spelletje' de na tionale conversatie. Als het Nederlands iets buitenpro portioneels aangeeft zoekt het zijn heil in verklein woorden. We spreken over een kopje koffie, over bar retje Hilton, over gekke Henkie en dus over het spelle tje. De taal is gans een volk. Zonder gekheid en nog minder ironie, ik ben verslin gerd aan dat spelletje. Zelfs als voetbal hartje zomer winterslaapt houd ik mijn oog scheef op het scherm. Dan zap ik langs Eurosport met zijn kampioenschap pen bodybuilding en volgeladen drietonners met op legger om het hardst voortgetrokken door kaalgescho ren dommekrachten. Langs de Turkse zender waar voor mijn kabelverstrekker handenvol geld betaalt maar waar geen een echte Turk voorzien van schotel antenne naar kijkt. Als op die zenders duistere teams uit de regio Ankara of de nationale ploegen van Sierra Leone en Mali in de weer zijn om de Loemoemba-bo- kaal, reken maar dat ik dan blijf hangen. Ook al gaat het om des keizers baard. Het maakt niet uit. In die dingen ben ik monarchist. Twijfel niet aan mijn liefde voor de voetbalsport. Zij was altijd onbaatzuchtig. Daar is het liefde voor. Die liefde moet van twee kanten komen. Hier echter be gint het al geruime tijd te knagen. Dat is niet goed voor de liefde en niet voor mij. De reden? Het grote geld. De krantenkolommen gewijd aan het spelletje verschillen nauwelijks nog van een financiële pagina met beursberichten. De transfermarkt voor voetbalta lent is een paardenmarkt met gehinnik. Wisselden een paar jaar geleden de coryfeeën nog met de snelheid van het geluid van topploeg, deze zomer gebeurt het met de snelheid van het licht. Van Feyenoord ver dween het hart, vanAjax de longen. Wie verloor zijn nieren, wie zijn lever en houd ikzelf een grage maag? Anders gezegd, mij wordt niet meer de tijd gegund om aan steeds maar nieuwe dikwijls onuitsprekelijke na men te wénnen. Het is waarschijnlijk een privé pro bleem. De echte supporter, de man dus die voor zijn team daadwerkelijk de deur uitgaat, heeft er vast geen probleem mee dat elk jaar de loonlijst van het vreem delingenlegioen van zijn keuze grotendeels wordt her schreven. Hij komt net zo vrolijk naar de open dag en incasseert er samen met honderd andere trouwe sup porters graag een zonnesteek voor, zoals bekeerlingen bleken niet accuraat. De wereld draaide gewoo Dat was het moment waarop Van den Berg vraj te stellen; kritische vragen. Profeet Elia reageer „Van Geene zette mij op de strafbank, in quara hield in dat ik ook met andere leden van het gei geen contact meer mocht hebben. Ik moest thi alleen, een halfjaar lang. Van Geene kwam nog langs om te zeggen dat ik ook onmiddellijk moi met medicijnen en voedingssupplementen. Da moment waarop er iets in me knapte. Ik dacht: pot op, het gaat om mijn lijf. Vervolgens heb ik genootschap losgemaakt." Elizabeth van den Berg wist twee van haar vier mee te krijgen. De twee anderen, haar man eni dochter bleven achter. Naar verluidt zou haarq zelfs de rechterhand van de profeet zijn. Advocaat De Witte meent dat hij een sterke zaa „Van Eegen heeft mijn cliënten weerhouden ge maken van noodzakelijke, reguliere medische 2 een strafbaar feit, dat overeenkomt met mishai Candace Bushnell in Bloomingdale en, rechts, 'meiden onder elkaar* met Heieen van Royen. Foto's: United Photos de Boer/Marco de Swart Naar Hollandse begrippen speelde zich giste ren in Bloemendaal een heus media event af. Een tiental fotografen en nog wat schrijven de partyboppers verdrongen zich om Canda ce Bushnell, die met behulp van een bekwa me make-up artiest best een in cameo-xolle- tje zou kunnen spelen in de wereldwijd ma teloos populaire tv-serie die er van haar Sex and the City is vervaardigd. Boven de branding van Bloemendaal han gen rond lady's hour twee reclamevlieg tuigjes hun reclameboodschap uit: 'Sexy Candace en Godin Heleen/signeren bij Bloomingdale'. Op het strand voor Duncan Stutterheims optimale loungestrandhut hadden de betrokken schrijfsters, Candace Bushnell van Sex and the City en De Geluk kige Huisvrouw/Godin van de Jacht Heieen van Royen (ook uit 1965), het druk met po seren. Als ze eenmaal de strandlounge weer bin nen is getrippeld, schuurt het zand in de kermiskleurige Prada-hakjes van Madam Bushnell. Elegant wipt ze ze uit en zet de slingbacks met een trefzekere beweging opzij. Vervolgens posteert ze zich aan de bar, krult de voetholten als een jong meisje, poseert andermaal en veinst ongeloof. Candace: „Vind je?" Knipoogt stout en slaat dan toe: „Heb ik nog nóóit aan ge dacht." Vergis je niet: Bushnell, ooit columniste bij The New York Observer en in die rol chro niqueur van het tamelijk pedante societyle- ven in The Big Apple, en vooral de rol van de wannabees daarin, heeft een invloed die voor menig schrijver niet is weggelegd. Haar Sex and the City, dat in een kleine 140 landen op tv te zien is met de regelmaat van een actualiteitenrubriek, bepaalt meer dan Cosmopolitan hoe jonge dan wel zich jong wanende vrouwen zich kleden, gedra gen en mannen als prooi zien in plaats van andersom. Geen wonder dat de media kamerbreed, van De Telegraaf tot Opzij, opdraven als Bushnell de Nederlandse vertaling van haar jongste roman Trading Up - hier adequaat Hogerop genoemd - ten doop houdt. Voor de zekerheid heeft uitgever Vassallucci toch maar de oorspronkelijke titel tussen haak jes op de omslag geplaatst. Een vorige Ne derlandse uitgever (Prometheus), sloeg de plank mis door de Amerikaanse titel van Sex and the City taalpuristisch te vertalen als Seks en de Grote Stad, en in een pocket editie als Wilde Haren. Verkocht voor geen meter. Toen de fout later hersteld werd, was de pil niet aan te slepen. Dan voelen Vassallucci en het prestigieuze John Adams Instituut de tijdgeest beter aan. Zo begint elke interviewdag met een behandeling door een make-upartiest. En vanavond interviewt de Nederlandse pen dant van Bushnell, Heieen van Royen, haar Amerikaanse voorbeeld tijdens een specia le avond in Paradiso. Meiden onder elkaar, die sfeer. Met dit verschil dat alles wat Candace aanraakt in goud verandert. Nou doet ze daar alles aan: Bushnell heeft het goedgevulde lingeriemodel Janey Wilcox, die al in een van haar verhalen in haar vori ge boek 4 Blondes acteerde, tot hoofdper soon gebombardeerd van een droomwe reld die in één klap de tv-serie Models Inc. antiek maakt. „ABC heeft Trading Up ge kocht en werkt hard aan de totstandko ming van de tv-serie. Zij denken dat Janey Wilcox nog meer effect zal sorteren dan Sex and the City. Janey als rolemodel - ik ben benieuwd wat dat voor het modebeeld zal doen." Wilcox eigent zich gaandeweg het boek steeds meer macht toe: ze ruilt werkelijk ie dereen in die haar niet Hogerop kan bren gen. Candace: „Waarom zou ik daar een moreel oordeel over hebben? Het leven is nu eenmaal niet fair, deelt de kaarten niet eerlijk uit. In feite reflecteert mijn hoofd persoon als een spiegelbal in een disco de wereld om haar heen. Mijn supermodel is eigenlijk een anti-held. Ze is bepaald niet the girl next door die superster is geworden; je kunt je niet in haar verplaatsen. En om gekeerd zoekt zij wanhopig naar haar plaatsje onder de zon, naar een plek waar tot de vroegchristelijke kerk niets liever wilden dan als martelaar levend geroosterd te worden dan wel gevild. Het heet clubliefde maar in wezen is het merkentrouw. Magnum is een merk en Ajax is een merk. Er is wel verschil. Stop rijstebrij in die Magnum in plaats van ijs en Unilever zit met gebakken peren. In de voetballerij kan zoiets ge rust. Elk jaar een andere smaak. Binnen zo'n club als merk zijn de vedetten zelf ook merk ge worden en die zien hun toevallige club hoogstens als de verpakking. Da- vid Beckham is het mooiste voorbeeld. Hij is beroemdheid en tevens manier van leven. Dat hij kan voetballen is meege nomen maar niet echt meer nodig. Beckham heeft een zaak, Pierre van Hooijdonk heeft een zaak, Rafaël van der Vaart heeft een zaak. En Sjakie Swart dan? Die heeft toch ook een zaak, meer in het bijzonder een sigarenzaak, of die had ie in elk geval. Wat wind iïc me dan op? Uit eindelijk komt het goed. m ze zich veilig kan voelen, erbij logs Ondanks haar toenemende sued hartstikke mooi, ze is glamoure» geluk haar niet gegeven. „De mensen kijken naar haar ei j ze heeft het allemaal. Ze kan iet vent aan de haak slaan, maar de 1 niet bij. f Pas aan het eind van het boek k(Ve enigszins tot rust. Dit boek gaat Aj manier waarop de maatschappij vervreemdt van de werkelijke dtrjf leven en een etiket opplakt. Alsige je supermodel zijn, maar je mag e macht over je leven hebben. VocBi ra kun je macht hebben; erachtete Dat hangt er maar van af. Jerry M malig supermodel, is de enige d£g slaagt om de camera uit te laten Mick Jagger achter de schermen ie leven doumenteert in Being Mie ei „De invloed van de vrouw is nat gering. Manipuleren kunnen we ik heb mijn boek geschreven zoj| research te doen. Modellen als l lington kom ik pas nu tegen - ei lang genoeg om haar hand even houden en te vragen: hoe gaat h® Het antwoord horen we allebei»is jonge reporter begon ik bij een z make-up-editie van Cosmo. Da£a veel jonge modelletjes geprepaii 4 het leven wat hen te wachten st(*n ei John Oomkes Bh Bi ati

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2