Abbas zegt radicalen wacht aan Irak volgend slagveld in strijd tegen VS 1 tn33n Verwarring groeit over maatregelen Rijnland Arjen steekt zijn duim op, ten teken dat alles goed is Radio 2 mag concert Stones niet uitzenden Breuk met Jihad en Harnas Politie Merenwijk in opspraak na incident met neppistool Geen voetbal bij Katwijk Leidsch Dagblad i-«vent rond iw achter land the city' nB - 'stiet zet (I mes VUT 13 uur |ren voor ;Mac Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 internet: www.leidschdagblad.nl Dagblad nr. 43313 los woensdag 20 augustus 2003 )agblad nr. 43313 losse nummers €1,10 zaterdag €1,55 n Royal dian Legion h 1 Jsjdspelers duiken in Japan hllderde 1 kleuren rlaats I Wauters lanigheid leidt jchtsmisbruik Droog IMENTAAR MSLAGEN slagen door mos- n. Of het nu in Pa- onesië, Pakistan of s zo langzamerhand iet het weer, het hoort on bij. Tegelijkertijd D de aanslagen symbo- r de uitzichtloze toe- irin de wereld zich be- 1 de onmacht van de j om af te re- t het door godsdienst ven internationa- f bevrijdingsbeweging terreurorganisaties jihad bliezen gisteren indering in Jeruza- eens een bus vol men- 1 aan al-Qaeda ge- gtenlanders' het VN- in Bagdad in inderden. Het doelwit maar het doel van slagen was identiek: itie en chaos. ►en? De Amerikanen wel bevrijd hebben k Saddam Hussein, zij r nu voor waken gijze- (orden van hun snelle Als het Iraakse als gevolg van de aan- chaos en wetteloos- -etter in plaats van gaat zien, en daar zijn Isten op uit, ligt een i-scenario op de (t)m zijn de VN voor de 1 duur zo belangrijk. 1 over te nemen en om niteit van de bezetting buitenlandse terroris- ^ak 'succes op succes' {rijpen hun broeders in ook weer naar de wa- nemen hiermee af- n de routekaart naar tt betekent dat de Pa- iremier Abbas nu niets rt dan de hardhandige iling van alle Palestijn organisaties. Israël zal irbij moeten helpen de ruimte te geven en an met de ontruiming jtte gebieden en steden. 'Ig »che aanslagen mogen .een alibi vormen om moT6proces in het Midden- f de omvorming van 'democratische staat op S aan te schuiven. kno ramallah/rtr-afp-anp - De Pa lestijnse premier Mahmoud Ab bas heeft alle contacten met de radicale Palestijnse groeperingen Harnas en de Islamitische Jihad afgebroken. Dat heeft een hoge Palestijnse functionaris in Ramallah vandaag gezegd. Het besluit volgde op de zelfmoord aanslag in Jeruzalem, waarbij gisteren zeker achttien mensen om het leven zijn gekomen. Bei de organisaties hebben de ver antwoordelijkheid voor de aan slag opgeëist. „De Palestijnse Autoriteit zal spoedig veilig heidsmaatregelen nemen tegen Harnas en de Islamitische Jihad", aldus een medewerker van de premier. Een dergelijke stap werd al lang door Israël geëist als voorwaar de voor een onafhankelijke Pa lestijnse staat, die volgens het zogeheten routeplan voor de vrede in 2005 gestalte moet krij gen. Volgens deze routekaart moet het Palestijnse bestuur de gewapende milities ontmante len. Tot nu toe heeft Abbas steeds gezegd dat hij daartoe nog niet in staat is en voorlopig genoegen neemt met een wa penstilstand. Israël heeft op zijn beurt met onmiddellijke ingang alle diplo matieke contacten met het Pa lestijnse Bestuur verbroken, de overdracht van het militaire ge zag in Palestijnse steden uitge steld en de Westelijke Jordaan- oever en de Gazastrook afgeslo ten. Vandaag vergadert de rege ring over het nemen van meer maatregelen als reactie op een van de zwaarste Palestijnse ter reuracties sinds het begin van de intifada, bijna drie jaar gele den. De meeste slachtoffers van de aanslag van gisteravond waren ultra-orthodoxe joden, die van een bezoek aan de Westelijke Tempelmuur (de Klaagmuur) naar huis terugkeerden. De po litie gaat ervan uit dat de Pales tijnse terrorist zich als vrome jood had verkleed om niet op te vallen bij de bushalte waar hij instapte. Door de kracht raakte ook een tweede bus, die achter de eerste reed, zwaar bescha digd. De Israëlische strijdkrachten pakten vanochtend als reactie op de zelfmoordaanslag zeker acht militante Palestijnen op tijdens razzia's op de Westelijke Jordaanoever. De meeste arres tanten zouden actief zijn voor de Islamitische Jihad of Harnas. Veel landen hebben de terreur aanslag veroordeeld. De Ver enigde Staten hebben de Pales tijnse Autoriteit na de zelf moordaanslag opgeroepen hard op te treden tegen „Pales tijnse terreurnetwerken". Vice-premier Ehud Olmert van Israël riep op tot krachtig ingrij pen door de Verenigde Staten. „Waar we steeds voor gewaar schuwd hebben, is nu ge beurd," zei .hij. „Het enige wat we nu kunnen is een ijzeren vuist maken. Als het Palestijnse Bestuur daar toe in staat is, moet het dat laten zien. En als het in gebreke blijft, dan moe ten de Amerikanen en wijzelf kijken wat we kunnen doen. Want een ding is zeker: dit kan zo niet doorgaan." Pagina Buitenland: Halfslachtigheid belemmert vredesproces door Robbert Minkhorst regio - Waarom mag komend weekeinde in de ene gemeente wel (Alkemade), en in de ande re gemeente (Leiden) met ge voetbald worden? Waarom mo gen sportvelden in de ene ge meente wel worden besproeid (Alkemade), en is dat in een an dere (Leiden) op straffe van 500 euro per veld verboden? Waar om is het beter om zout water in Zuid-Hollandse polders te brengen dan zoet water uit het IJsselmeer? De droogte in Ne derland houdt aan, en de ver warring groeit. Vooral over de maatregelen van het Hoog heemraadschap van Rijnland. Het raadsel van het sproeiver- bod bestaat niet, zegt woord voerder E. Albrecht van Rijn land. Want er fs geen sproeiver- bod. Het Sportbedrijf Leiden heeft sinds gisteren een speel verbod voor alle velden afge kondigd, juist omdat ze niet mogen worden beregend. Al brecht: „Ik snap niet waar ze dat vandaan halen. Vier weken lang geldt al het verhaal: alleen sproeien als het strikt noodza kelijk is en dan het liefst 's avonds of 's nachts." K. Caron van het Sportbedrijf Leiden is hoogstverbaasd. „Ze hebben het zelf gezegd. Als het echt niet zo is, staan de sproeiers over een uur weer aan." Onderzoeksinstituut TNO is het niet eens met het besluit van Rijnland om het watemiveau op peil te houden door verzilt water binnen te laten. Zo'n be sluit doet meer kwaad dan goed, aldus TNO. Tegen verdro ging helpt eigenlijk maar één ding: regen. Met de maatregel voorkomt Rijnland niet dat veenweidegebied inklinkt. Een woordvoerster van de provincie - toezichthouder van de water schappen - erkent het verhaal van TNO deels. „Het inlaten van verzilt water heeft geen in vloed op de grondwaterstand. Dan moet het gaan regenen." Maar daarvoor is het besluit ook niet genomen, zegt woord voerder Albrecht van het hoog heemraadschap. „Het gaat ons om het niveau van het opper vlaktewater en om de stabiliteit van de boezemkades en de dij ken. Die dingen verkruimelen als ze droog komen te staan. En wij hebben hier in Zuid-Hol land ook nog aardig wat huizen langs de kades staan. De stabili teit daarvan komt ook in ge- Pagina Rl: Rijnland onder vuur Arjen Hilbers (blauw overhemd, bril) verlaat op het Duitse militaire vliegveld Keulen-Wahn het toestel waarmee hij net uit Mali is teruggekeerd. Foto: ANP/Jasper Juinen door Ed Blaauw keulen-wahn - Onwennig zette Arjen Hilbers vanmorgen voet op Duitse bodem. In een traag wandeltempo liep de IJmuide- naar vijftig meter naar een ge reedstaande bus die hem naar zijn wachtende familie bracht. Toen de IJmuidenaar zijn naam hoorde roepen op het militaire vliegveld Keulen-Wahn, stak hij alleen zijn duim op, ten teken dat alles goed was. In de bus die hem en de dertien andere vrijgelaten gijzelaars naar de ontvangsruimte reed, keek Hilbers afwezig naar bui ten. Het leek alsof hij maar moelijk kon bevatten dat zijn hachelijke avontuur in Algerije ten einde was en hij zijn vrij heid na zes maanden terughad. Hilbers zag er vermoeid uit. Zijn ogen stonden hol en hij leek sterk afgevallen. De 35-jari- ge IJmuidenaar viel in de groep gijzelaars alleen op door zijn rossige haar. Hilbers had een lange nacht achter de rug. Voordat hij van nacht uit de Malinese hoofd stad Bamako kon vertrekken voor de ruim zeven uur duren de vlucht naar Keulen, maakte hij eerst zijn opwachting bij de president van dit Afrikaanse land waar hij naartoe was ge bracht na zijn vrijlating. Naar schatting is voor de vrijlating van de gijzelaars een losgeld van 4,6 miljoen euro betaald. Even voor het vliegtuig, een witte Airbus van de Duitse Luft waffe, rond half acht in Keulen landde, arriveerde de familie van Hilbers met een Neder landse bus. Zij werden samen met familieleden van de andere ex-gijzelaars - negen Duitsers en vier Zwitsers - naar de afge sloten ontvangstruimte gediri geerd om de terugkomst in be slotenheid te kunnen vieren. Al om half vijf vanmorgen was het een drukte van belang op het militaire vliegveld. Camera mensen, journalisten en foto grafen uit heel Europa maakten in het donker ruzie over de bes te plekjes. Hun gekrakeel werd gadegeslagen door een bataljon militairen. De Duitse autoritei ten zorgden er voor dat er geen enkel contact met de vrijgelaten toeristen mogelijk was. Zes maanden lang is Hilbers in handen geweest van de Alge rijnse moslimorganisatie Sala- fistische Groep voor Prediking en Strijd. Hij werd ontvoerd toen hij met enkele Duitse vrienden een mo tortocht maakte in de Sahara. De ingenieur Hilbers was uiter mate goed voorbereid op pad gegaan naar het land dat hem zo mateloos boeide. Na 19 fe bruari van dit jaar werd taal noch teken van hem vernomen. De familie vreesde het ergste. Rond kwart voor negen van morgen reed de Nederlandse bus weg van het vliegveld. Waar de familie naar toe ging, is niet bekend. Wel zei Hilbers broer Bert al eerder dat Arjen een aantal dagen in alle rust wil bij komen van het gijzelingsdrama. Pagina Binnenland: Sahara-gijzelaars krijgen mogelijk rekening losgeld door Wim Wegman leiden - De Leidse politie kan rekenen op klachten van de ou ders van drie jongens die maandagmiddag in de Meren wijk zijn opgepakt wegens ver boden wapenbezit. Het vuur wapen bleek een plastic speel goedpistool te zijn waarmee plastic balletjes kunnen worden afgevuurd. Volgens de vader van de 15-jarige Jermaine Ja cobs, één van de betrokkenen, is bij de aanhouding 'bovenma tig politiegeweld' gebruikt. De gebeurtenissen, voorspelt de Antilliaanse Merenwijker, stel len de toch al niet zo beste ver standhoudingen tussen alloch tonen en autochtonen verder op scherp, zegt hij. Zijn zoon en een 13-jarig neefje zouden tegen de grond zijn ge werkt. Dit wordt overigens per tinent ontkend door politie woordvoerster Y. Verboon. Ver der zijn twee jongens geboeid afgevoerd. Volgens Jermaine en zijn vader had toen al lang dui delijk moeten zijn dat alle druk te om een neppistool ging. De vader: „Direct nadat de politie eraan kwam, riepen de jongens: 'Het is een neppistool'. Dat de politie bleef handelen alsof ze op jacht was naar zware vuur wapengevaarlijke criminelen, katwiik/noordwijk - Bij de voetbalvereniging Katwijk wordt komend weekeinde niet gevoetbald. In overleg met de gemeente heeft de club beslo ten de velden af te keuren in verband met de droogte. Bij KRV wordt hoogstwaarschijnlijk ook niet gespeeld, terwijl Quick Boys vandaag beslist over de wedstrijden van het komend weekeinde. Volgens secretaris Klaas Varkevisser is de kans groot dat er ook op Nieuw Zuid niet wordt gespeeld. De gemeente Noordwijk heeft het aantal voetbalwedstrijden in verband met de droogte tot een minimum teruggebracht. Dat heeft onder meer tot gevolg dat de vriendschappelijke wed strijd Noordwijk-Omniworld vanavond is afgelast. De vriend schappelijke ontmoeting Noordwijk-DOTO van aan staande zaterdag gaat wel door. Alle andere duels, die op het complex aan de Duinwetering zouden worden gespeeld, zijn geschrapt. SJC heeft vooral jeugdwedstrijden uit het pro gramma gehaald. Het duel van het eerste volgende week dins dag voor de Amstel Cup tegen Oegstgeest gaat vooralsnog door. Bij DOSR en Alkmania kunnen de wetra wetra-velden in ieder geval tot 1 september niet worden bespeeld. De ge wone grasvelden wel. caïro/ap - Recente aanslagen, zoals gisteren op het hoofdkwartier van de Verenigde Naties in Irak, op de Jordaanse ambassade, olie-exportleidingen en de wa terleiding kunnen een aanwijzing zijn dat buitenlandse terreurgroepen zoals al-Qaeda bezig zijn het land te destabiliseren. De aard van de aanslagen en de doelwitten - Irakezen en humanitaire hulpverleners - doen volgens experts vermoeden dat islamitische extremisten chaos willen veroorzaken en de inspanningen van de Amerikaanse militaire en civiele autoriteiten voor de wederopbouw teniet willen doen. De Egyptische journalist Mohammed Salah, die de ontwikkelingen binnen het moslimextremisme op de voet volgt, denkt dat de aanslag van gisteren het werk is van islamitische extremisten die Irak als het volgen de slagveld zien voor de heilige oorlog tegen de Ameri kanen. Voorgaande aanslagen van getrouwen van Saddam Hussein en andere 'inheemse' guerrillastrijders waren geringer van omvang en betroffen geen zelfmoordac ties. „Dat binnen twee weken voor de tweede keer ef fectief gebruik is gemaakt van een autobom wijst op zijn minst op enige buitenlandse betrokkenheid", zegt politiek-risicoanalist Jon Alterman van het Center for Strategie and International Studies in Washington. Daarbij gaat de verdenking als vanzelfsprekend uit naar al-Qaeda, dat aan de vooravond van de aanslag op het VN-kantoor een oproep deed aan moslims om in Irak tegen de Amerikanen te komen vechten. Paul Bremer, de hoogste Amerikaanse civiele bestuur der in Irak, zei maandag dat er al al-Qaedaterroristen in het land zijn. Volgens minister van defensie Donald Rumsfeld komen de 'jihadisten' voornamelijk via Syrië binnen. Dia'a Rashwan, een expert op het gebied van de radi cale islam die verbonden is aan het Al-Ahram Centrum voor politieke en strategische studies in Egypte, zegt heeft volgens de vader van Jer maine alles met huidskleur te maken. De grootvader van Jer- maine's 13-jarige neefje Leroy Kersten, onderschrijft dat laat ste. Overwogen wordt dan ook een klacht bij het meldpunt dis criminatie te deponeren. Nadat twee van de drie jongens waren aangehouden, hebben ze zo'n vijf uur op het politiebu reau in de Merenwijk moeten doorbrengen. Toen pas mocht contact met de ouders worden gelegd. De jongens hebben urenlang hun plas moeten op houden omdat de bel die moet worden ingedrukt ten teken dat er behoefte is aan wc-bezoek, niet goed functioneerde. De derde 'verdachte', een 15-ja- rige vriend van Jermaine en de eigenlijke eigenaar van het 'wa pen', meldde zichzelf bij het bureau, korte tijd nadat zijn speelkameraadjes er naartoe waren gebracht Hij had het di rect nadat de politie arriveerde op de speelplek, een sloot nabij de Papiermolen, op een lopen gezet, net als zijn vriendjes trouwens. Als enige wist hij te ontkomen. Maar hij klopte zelf aan bij het bureau. Pagina Ri: 'Zo behandel je jongens met een neppistooltje niet' Vrouwen lastig gevallen in taxi's Amsterdam - De politie in Am sterdam is op zoek naar taxi chauffeurs die hun vrouwelijke klanten lastig vallen. Zeker tien vrouwen hebben aangifte ge daan van aanranding, aldus een politiewoordvoerder vanoch tend. Gelet op de verschillende signalementen die zij opgaven, gaat de politie ervan uit dat meer chauffeurs zich hieraan schuldig maken. In vrijwel alle gevallen gaat het om vrouwen die na een stapavondje met een taxi naar huis gaan. Het gedrag varieert van toespelingen op betalen in natura tot het onze delijk betasten van de vrouwen. Viagra krijgt in VS concurrent Washington - De potentiepil Viagra heeft er in de Verenigde Staten een concurrent bijgekre- gen. De Amerikaanse autoritei ten hebben toestemming gege ven voor de verkoop van Levi- tra. De VS vormen de meest winstgevende markt voor ge neesmiddelen. Levitra is een oranje pil die door het Duitse Bayer en het Britse GlaxoSmith- Kline is ontwikkeld. Glaxo ver wacht dat het middel volgende maand al te koop zal zijn. Hilversum - De live-uitzending op Radio 2 van het concert dat de Rolling Stones vanavond in de Arena geven, gaat niet door. De televisieregistratie van de 40 Licks Tour op RTL 4 wordt wel uitgezonden. Zendercoördinator Kees Toe ring van Radio 2 spreekt van een strop. Radio 2 gaat de ge maakte kosten claimen bij de European Broadcoasting Union (EBU), de overkoepelende or ganisatie van de publieke om roepen. „Ik kan niet in de on derhandelingen kijken, maar er is op het laatste moment iets fout gegaan. Wat precies weten we niet", zegt Toering. dat Iraakse guerrillastrijders die de Amerikanen niet als bevrijders maar als bezetters zien „geen problemen hebben met VN-groepen". Al-Qaeda heeft dat wel. „De aanslag is heel logisch binnen de ideologie van al-Qae da." Het terreurnetwerk van Osama bin Laden staat al lang vijandig tegenover de volkerenorganisatie, die de aan tasting van Palestijns land en de pogingen om Irak in te perken zou legitimeren. Toen na de aanslagen van 11 september 2001 de Ver enigde Staten bij de VN steun aan het werven waren voor de oorlog die zijn Taliban-beschermheren in Af ghanistan verdreef, betichtte Bin Laden de VN van steun aan „het onderdrukkende, tirannieke en arro gante Amerika tegen de onderdrukten die na een felle oorlog tegen de Sovjetunie zegevierden". Pagina Buitenland: Meer over de aanslag in Irak Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamMD V Slfd.3! Postcode el Telefoon ;i v m Wj gaan zorg/iictg om met persoonsgegevens, In het colofon van de krart treft u nadere rtomiate aan Ik neem een: Bij machtiging tot maandabonnement automatische betaling automatische betaling 19,60 krijgt u bovendien een kwartaalabonnement Staatslot met automatische betaling 54,50 Jackpot cadeau betaling per acceptgiro 55,00 Bij automatische betaHng s mjn Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1