100 JAAR LUCHTVAART De slagschaduw van Schiphol Een vakantievlucht zonder piloot Douglas DC-8 HOOG vliegers Sergio Orlandini: slim doch onopvallend door Richard Mooyman schiphol - Het passagiersvlieg tuig van de toekomst heeft nog slechts één piloot in de cockpit. Of zelfs helemaal géén. Het klinkt angstaanjagend, maar technisch is het straks mogelijk om verkeersvliegtuigen vanaf de grond te besturen. Dat ge beurt nu al met bepaalde mili taire toestellen. Toch is het on waarschijnlijk dat de piloot wordt afgeschaft. Reizigers zul len massaal weigeren mee te vliegen als de cockpit leeg blijft. Het is een akelig idee om naar een vakantiebestemming te vliegen terwijl de gezagvoerder op de grond blijft. De luchtvaart staat hoe dan ook aan de vooravond van grote veranderingen. Er valt namelijk nogal wat te verbeteren. De ver keersleidingcentra en vliegtui gen zitten vol hypermoderne apparatuur, maar de informa tie-overdracht vindt nog steeds grotendeels per radio plaats. Evenals tientallen jaren gele den. Dit is een ouderwetse en omslachtige manier van com municeren met een risico op misverstanden. Verder kampt het vliegverkeer met veel onnodige vertragingen door de inefficiënte indeling van Europa in tientallen secto ren met aparte verkeerslei dingscentra. Maar er is hoop. Brussel werkt aan plannen voor de vorming van één Europees luchtruim met doorgaande 'snelwegen' in de lucht. De volgende stap zal zijn de ontwikkeling van een nieuwe generatie apparatuur die iden tiek is voor verkeersleider en pi loot, waardoor zij makkelijker informatie kunnen uitwisselen. n Een impressie van het nieuwe vlaggenschip van Airbus: de superjumbo A380 die de Boeing^ kele jaren in de schaduw moet stellen. Illustratie: AFP Luchtverkeersleiding Neder land onderzoekt deze mogelijk heid samen met vliegtuigfabri kant Boeing. Doel van dit on derzoek is de capaciteit van Schiphol te vergroten zonder dat de hinder toeneemt. De in voering van satellietnavigatie, waardoor vliegtuigen dichter bij elkaar mogen vliegen dan nu, en de verdere ontwikkeling van zuinige, geluidsarme motoren kunnen daarbij ook een belang rijke rol spelen. In theorie zou de volgende ge neratie apparatuur de co-piloot overbodig kunnen maken, maar pilotenorganisaties voe len hier niets voor omdat vol gens hen daardoor de vliegvei ligheid in het geding kan ko men. Realistischer lijkt het plan om in delen van het luchtruim 'wild' te gaan vliegen, ook al moet dit idee wel even wennen. De piloot wordt dan zijn eigen verkeersleider en stuurt zijn toestel kriskras om andere vliegtuigen heen. Volgens com putersimulaties wordt het luchtverkeer zo niet alleen snel ler, maar ook veiliger. Experts verwachten verder dat de opmars van low cost-airlines doorzet. Ook worden fusies voorzien tussen grote, interna tionale maatschappijen als de KLM en buitenlandse flagcarri- ers. In de vliegwereld heerst een stammenstrijd over de vraag hoe de luchtvaart zich precies zal ontwikkelen. Het Europese Airbus bouwt aanf vliegtuig met meerj^ derd passagiers. B het idee van mass^ overstapluchthave haald. De Ameri' tuigbouwer zet deL de ontwikkeling v, delgroot, zuinig tc£ rechtstreekse vlucf Hoe de technology gang ook uitpakt,! zal steeds meer eei openbaar vervoert grote vliegrampen^ sche acties en r geen roet in het e staat de luchtvaar gouden eeuw te w Met de komst van de Douglas DC-8 werd vliegen naar de Verenigde Staten ook voor mensen met een modaal gevulde portemonnee be taalbaar. Foto: Aviodrome Sinds de eerste gemotoriseerde vlucht in 1903 zijn duizenden verschillende vliegtuigen ont worpen. Een overzicht van acht markante toestellen uit een ge schiedenis van honderd jaar luchtvaart. Vandaag: Douglas DC-8 Vliegen was tot halverwege de jaren vijftig nog iets voor de 'happy few'. Tickets waren prij zig en prijsvechters als EasyJet en Ryan Air bestonden nog niet. Bovendien waren de propeller toestellen relatief klein en de exploitatiekosten voor de lucht vaartmaatschappijen hoog. Dat veranderde met de komst van de eerste, grote meermotorige straalvliegtuigen zoals de Dou glas DC-8 en Boeing 707. De overkant van de oceaan was nu voor iedereen bereikbaar. Vlie gen werd betaalbaar. De DC-8 is in relatief korte tijd ontworpen. In juli 1955 presen teerde Douglas de eerste plan nen, in mei 1958 vloog het eer ste toestel. De concurrentie tus sen Douglas DC-8 en Boeing 707 was groot. Door planning en inschattingsfouten van Dou glas kwam de DC-8 een jaar la ter op de markt dan de Boeing 707. Een kostbare fout, waar door Boeing marktleider heeft kunnen worden. Desondanks was de DC-8 populair bij lucht vaartmaatschappijen, vliegers en passagiers. De DC-8 werd ingezet als passa giersvrachtvliegtuig voor de middel en lange afstand. In Ne derland vlogen KLM en Martin air met de toestellen. In de pe riode 1958 -1968 heeft Douglas 554 exemplaren van de DC-8 gebouwd. Hoewel de DC-8 al geruime tijd niet meer wordt geproduceerd is er nog steeds een groot aantal toestellen in bedrijf. De kisten zijn tegen woordig vooral populair voor het vervoer van luchtvracht. De originele zeer lawaaiige, milieu belastende en brandstofverslin- dende motoren zijn in veel ge vallen vervangen door stillere en zuinigere exemplaren. Hier door mogen de DC-8's die nog in bedrijf zijn ook landen op luchthavens in dichtbebouwde gebieden waar strenge geluids normen gelden. Coen Springelkamp Dit is deel zeven van eens over een eeuw luchtva* Sèrgio Orlandini is door sommigen wel eens een na- medropper genoemd. Dat hij zijn vriendschap met Prins Bemhard en andere groten der aarde niet onder stoelen of banken stak, is bekend. Maar over het alge meen maakte Orlandini tij dens zijn regeringsperiode Zeker niet de indruk een mannetje te zijn dat het 1 licht van anderen nodig had om zelf te flonkeren. Natuurlijk zat hij stevig ver ankerd in het old boys net work. Tijdens een partijtje tennis tegen de secretaris van Plesman werd de basis gelegd voor zijn directeur schap. Hij werkte toen nog op het Centraal Planburo van de KLM. Orlandini ontpopte zich als een aardige vent, niet zo n ijzervreter als Frans Swart - touw. Publiciteitsgeil was hij zeker niet. Als hij voor de camera's verscheen, was dat noodzaak, bijvoorbeeld tijdens de vliegramp naar Tenerife. Jïij vergaloppeerde zich bij ae transactie van de over name van de Hilton-keten. Er moest snel beslist wor den omdat anders het Ame rikaanse bedrijf zou worden geconfronteerd met nieuwe belastingmaatregelen die ëen groot deel van de koop prijs zouden opslokken. Zijn commissarissen durf den het niet aan. Orlandini stelde zijn portefeuille niet in de waagschaal en stapte op. $ergio was een vriendelijke .naii ■3d -na man, goedlachs. Ook wel gezegend met enige humor. Toen een verslaggever hem eens in zijn kantoor aan de tand voelde en iets zei over de glazen scheidingwand, antwoordde hij: 'Het nadeel van al dat glas is dat je geen oog dicht kan doen.' Dat zou een man als Swarttouw niet snel hebben gezegd. Het geeft aan dat Orlandini, ondanks zijn grote verdien sten en invloed, zijn eigen baan een beetje relativeer de. 'Ze hebben wel eens tegen me gezegd dat mijn manier van leiding geven nauwe lijks in een categorie is on der te brengen', verklaarde hij in een interview. Ik ge loof ook niet dat ik nou zo'n opvallende stijl had. Dat vond ik ook niet zo nodig. Ik ben het liefst low profile.' Zelfkennis kan Orlandini niet worden ontzegd. Net zo'n achtergrondwerker als Jan Dellaert ooit was. Maar geslepener. Dat zie je aan zijn ogen. Als je goed naar die ogen kijkt, zitten er van die slimme glimlichtjes in. In een Trouw-interview noemt Korringa, bij Orlan- dini's vertrek in 1987 voor zitter van de onderne mingsraad, de directeur een verschrikkelijk aardige man, ook al heeft hij sterk de in druk 'dat de ondernemings raad niet hoog op het prio riteitenlijstje van de presi dent-directeur' stond. Dat zou die Korringa wel eens heel goed gezien kunnen hebben. Leven in de slagschaduw van Schiphol betekent leven met geluidshinder, stankoverlast en een verhoogd risico op een neerstortend vliegtuig. De een wordt bijna gillend gek van de herrie en zoekt uit wanhoop Di zijn heil elders. De ander woont zo ongeveer bovenop de Polderbaan en slaapt evengoed 's nachts met de ramen open. Twee portretten brengen in beeld hoe omwonenden de overlast van de luchthaven ervaren. j door Henk Geist e Jan Griese verkoos de rust van Nes aan de Amstel boven de geluidsoverlast van de Buitenvel- dertbaan in Amstelveen. Foto: United Photos de Boer/Rob Hendriks nes aan de amstel -„Het heeft me tien jaar van mijn levensgeluk gekost", zegt Jan Grie se onomwonden. De klinisch psycholoog, geboren en getogen in Amstelveen, woonde 26 jaar in een flat vlakbij het studentencom plex Uilenstede, pal onder de vliegroute van en naar de Buitenveldertbaan. „De laatste tien jaar waren een doffe ellende. Ik zou er hartstikke gek zijn geworden. Ik moest daar gewoon weg. Daarom ben ik in 1998, in overleg met mijn huisarts, verhuist naar Nes aan de Amstel." Zijn Amstelveense woning viel nog net bin nen de 35 KE zone, het gebied met een te hoge geluidsbelasting. Aanvankelijk viel de overlast nog mee, omdat de Buitenveldert baan alleen werd gebruikt om te landen. „Vliegtuigen die landen houden nog redelijk hun pad aan. Maar vanaf 1987 wordt deze baan ook gebruikt om te starten. Die piloten houden zich niet aan de voorgeschreven route, ze waaieren meteen uit. Ik kon af en toe bij wijze van spreken de piloot een hand geven. Het gierde en knalde, een gesprek met je buurman moest je afkappen, het journaal op tv was niet meer te volgen, je kon niet meer op je balkon zitten. Het aantal startende vliegtuigen is de laatste jaren ook enorm toegenomen, vanaf 1987 met 400 procent! Op een gegeven moment kwamen ze in colonne van twintig of dertig toestellen achter elkaar. Ik werd er hartstikke nerveus van, ontspannen lukte niet meer, het werd een obsessie." Sinds ruim twee jaar is hij secretaris van het Platform Leefmilieu Regio Schiphol. „We richten ons vooral op de geluidshinder. Een op de vier omwonenden heeft ernstige klachten, dat zijn ruim een half miljoen mensen. Tien tot vijftien procent wordt ern stig in de slaap gehinderd. Er zijn gezond heidsonderzoeken gedaan, maar we kunnen bewijzen dat de uitkomsten daarvan bewust worden vertraagd, geheim gehouden of ge bagatelliseerd." Wat hem vooral stoort is al het 'gelieg, ge draai en gemanipuleer' met de cijfers. „In 1995 is in de PKB vastgelegd dat Amstelveen en Buitenveldert (alsook Aalsmeer en Zwa nenburg) zouden worden ontzien. Dat blijkt dus niet uit de huidige cijfers. De normen worden opgerekt, de isolatie van de wonin gen loopt achter. De absolute grens zou lig gen bij 44 miljoen passagiers, nu zijn we op weg naar de zestig miljoen. Keiharde belof tes, maar er is geen ene kloot van terecht ge komen. We gaan van driehonderd meetpun ten terug naar 35 stuks, het nieuwe geluids stelsel is misleidend. De Vijfde Baan zou een 'milieubaan' worden. Niet dus, hij wordt ge woon gebruikt voor verdere groei. Ik ben niet zo hoopvol gestemd over de toekomst, Schiphol lijkt een tanker die niet te stuiten is." Nu woont hij vrijwel aan de rand van de Bo- venkerkerpolder. „Er gaat hier nog wel eens een vliegtuig langs, maar dat is te doen. Maar ik heb het wel geweten, die verhuizing hierheen op je 58ste. Mijn vriendenkring woont in Amstelveen, dat is op de fiets toch net te ver. Maar ik slaap hier fantastisch, het is hier zalig rustig." Sergio Orlandini stak zijn vriendschappen met prominenten der aarde niet onder stoelen of banken. Foto: United Photos De Boer/Marco de Swart De nieuwe Polderbaan van Schiphol ligt op amper driehonderd meter van de familie Nieuwenhuis. Foto: United Photos de Boer/Marco de Swart Haarlemmermeer - Ze leven op een plekje waar eigenlijk niet meer gewoond mag wor den. Hun boerderij ligt in de 55 tot 65 KE zone van de nieuwe Polderbaan, het gebied waar de geluidsoverlast dusdanig groot is dat bewoners worden uitgekocht en hun huizen gesloopt. Voor de familie Nieuwen huis maakte Schiphol een uitzondering. Ze mochten twee jaar geleden aan de IJweg een nieuwe boerderij bouwen, onder voor waarde dat ze in de toekomst geen bezwaar zouden maken tegen de geluidsoverlast. Het uitzicht door het keukenraam op de Polderbaan, amper driehonderd meter ver derop en sinds juli volledig in gebruik, is fascinerend. Om de haverklap landt er een toestel, als het vliegtuig al uit beeld is dringt er nog een geluidsgolf door in de goed ge- isoleerde woning. Gijsbert en Marike Nieu wenhuis en hun twee kinderen liggen er let terlijk en figuurlijk niet wakker van. „Je hoort ze amper, zeker met landen", zegt Marike. „We vinden het niet erg, we wisten wat het injiield. We hebben jaren naast de Zwanenburgbaan gewoond, de kinderen zijn daar opgegroeid. We horen het echt niet. 's Nachts slapen we gewoon met het raam open. Ondanks de nachtvluchten. Ze moesten weg van hun vorige plek van wege de aanleg van de snelweg A5 en de taxibaan naar de Polderbaan. Hun voorkeur ging uit naar een nieuw huis a» Gijsbert: „We hebben hier onsijc bedrijf. Dan is het niet handig anders te wonen. Ik moet lach® mensen die zo'n probleem vankl maken, die komen bijna allera» ten de Haarlemmermeer. En lil heid? Waar woon je wel veilig, ft genvraag. Bovendien, hoe dichi baan woont hoe veiliger, meneJ die kerosinedampen valt het om denkt Gijsbert. „De plantenku» heeft ooit eens de spinazie ondll zat wel roet op, maar dat konjef sen. Het was niet schadelijk. M|J die kerosine wel." Ze verwachten eerder overlaste nieuwe snelweg A5, gelegen zof ve kilometer achter hun woninff wordt genomen. Marike: .-Datf ongewoon. Dat zoeft en zoeft dr door. Vliegtuiglawaai is zo wear ik kan geen reden bedenken hier vervelénd zou vinden. Diti hartstikke mooie plek om te avond hebben we een prachl gang. Wie is er nog in staat oml nen! Het enige nadeel is dat del dood loopt op de Polderbaan.! moeten we altijd omrijden."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 16