Arissen gaat 'warme' Valkenburgers missen Wachtlijsten voor mensen met schuld Bezwaren teg< opslag vuurwt DUIN BOLLENSTREEK Noordelijke Randstad wil woningen in Bollenstreek Alleen maar blije gezichten op De *oz Tijdgebrek bij hulpverlening Katwijk en Valkenburg Dronken man rijdt water in lisse - Een 21-jarige bestuurder raakte gisteravond bij de 2e Poellaan in Lisse met zijn voer tuig in het water. Hij zag de bocht in de weg te laat. Het ver moeden van de politie dat er drank in het spel was. bleek juist: hij had bijna drie keer de toegestane hoeveelheid van 220 ug/1 gedronken. De Lissenaar kreeg een proces-verbaal en een rijverbod. Kettingbotsing op Leidsevaart voorhout - Een 46-jarige auto mobiliste trapte gisteren op de Leidsevaart in Voorhout op het gaspedaal. Gevolg: een ketting botsing waarbij vier auto's be- - trokken waren. De Noordwijkse en een 16-jarige passagier wer den met nekklachten en snij- wonden naar het Rijnlandzie kenhuis vervoerd. Actie op laatste toeristenmarkt katwijk - De laatste zomerse toeristenmarkt in Katwijk, op dinsdag 26 augustus, staat in het teken van actie. Er is een klimwand, een rodeoshow en de echte helden kunnen zich omhoog laten schieten met de Powerjump. De gemeente Kat wijk geeft op deze markt ook voorlichting over zuinig om gaan met water. De toeristen markt is van een uur 's middags tot negen uur 's avonds in het centrum van Katwijk (Bad- straat, Voorstraat en Prince- straat). Darten voor goed doel katwijk - De Oranjevereniging Katwijk aan den Rijn houdt m&andag met de stichting Darts een dartswedstrijd voor het goede doel. De opbrengst van het inschrijfgeld van tien euro komt geheel ten goede aan - de stichting Sport en Recreatie Gehandicapten Katwijk. De - wedstrijd vindt plaats in de Oranjebrink aan de Kerkstraat. Tussen 19 en 19.30 uur kunnen maximaal 64 deelnemers zich terplekke inschrijven. Markt Lisse verhuist lisse - De Lissese weekmarkt gaat definitief verhuizen van de Haven naar het Meer- en Hout plein. Vanaf 1 september staat de markt elke maandag op het parkeerterrein achter de Hema. Toen de Haven vorig jaar op nieuw werd bestraat, verhuisde markt bij wijze van proef naar het plein een paar honderd me ter verderop. Dat beviel de klanten de kooplui zo goed, dat de tijdelijke plaats nu definitief wordt. ders, van wie sommigen de hele wedstrijd lang geen bal raken. KRV is fanatiek, en ieder doel punt wordt groots gevierd, maar sportiviteit viert hoogtij: als Katwijker Karim Hadji na mens Katwijk doel treft, wordt hij door diverse tegenstanders omhelsd, geaaid en uitgebreid gecomplimenteerd. Dat zal Hadji nog niet vaak overkomen zijn. Bij de stand 11-7 voor KRV klinkt het eindsignaal. De ruim honderd toeschouwers klap pen, spelers van beide teams omhelzen elkaar uitgebreid. Sommige spelers van KRV zin gen 'Katwijk bedankt' en schreeuwen het uit, van pure vreugde wel te verstaan. Overal waar je kijkt blije gezichten. ,,Dit is pure integratie", zegt Jan van Nieuwkoop. ,,Als mensen eenmaal een beetje bekend zijn met G-voetbal, houden de flau we grappen en pesterijen vrij snel op. Dan is het niet eng meer." Hij hoopt dan ook dat clubs als Katwijk snel van start gaan met een eigen G-team. ,,We zijn in bespreking, men is gelukkig enthousiast. Hopelijk kunnen we volgend jaar van start. En er zijn meer clubs die al toond. Prachtig, meedoen, hoe wijkse ook aanwezig 1 is al even gehandicapten ii groot belang. Vooi en beweging, maar tegratie. Daarom prachtig zijn als amateurclubs ook start gaan." En Arend? tier na de kantine in zijn opgewonden om kleden. Hoewel het deels aan hem gaan, en hij de bal beroerd, heeft hij avond gehad, roept hij. Dat gedacht hier bij RIJNLAND VKG KOZIJNEN TOONAANCEVEND IN KI den hjvag/noordwijk - Twee beleggingsmaatschappijen uit Leiden en een bedrijf uit Noordwijk zijn het niet eens met de opslag van tienduizend kilo vuurwerk op het bedrijven terrein 's-Gravendijck in Noordwijk. Zij zijn bang voor leegstand en calamiteiten. De beleggingsmaatschappijen Me- dis en Neman lichtten hun be zwaren gisteren toe bij de Raad van State. Jan Smit Systeempla fonds is nog niet zover en wacht juridisch advies af. De protesten zijn gericht tegen Jan Hobbel Cadeaus en Souve nirs. Eigenaar J. Nijssen besloot in januari om de opslag van het consumentenvuurwerk te ver plaatsen van zijn pand aan de Hoofdstraat naar een nieuw bouwproject aan de Keysers- wey op het industrieterrein 's- Gravendijck. Daar wil hij het vuurwerk al dit jaar vanaf 16 december tot 2 januari opslaan. ,,Als ik zelf niets had onderno men, had ik nog twee keer rond de jaarwisseling vuurwerk kun nen verkopen in de Hoofd straat. Daarna zou ik daarmee moeten stoppen als gevolg van het nieuwe Vuurwerkbesluit van de regering. De eisen zijn na de rampen in Enschede en Volendam behoorlijk aange scherpt. Zonder verkoop van dat vuurwerk kan ik niet. Dan kan ik mijn zaak wel sluiten." De gemeente stemde met het verzoek van Nijssen in, nadat hij had toegezegd speciale vuurwerkbunkers aan de Key- serswey te laten bouwen. „Het vuurwerk is daardoor zo goed opgeslagen dat de schade bij een eventuele explosie beperkt blijft en van een uitslaande brand geen sprake is. Boven dien staat het pand ver genoeg van andere gebouwen. De af stand moet acht meter zijn", al dus een woordvoerder van de gemeente. Ook de brandweer heeft geen bezwaren tegen het overbrengen van hfi naar 's-Gravendiji De twee belegging pijen zijn het met zaken niet eens. onderhandelingen sprake geweest va sproken voornemi Hobbel om de be dergelijke doelei) brufic te willen nei vooraf wel aan onsi dan had dit voor weest om af te koop. Als hier vul opgeslagen, zal dit| komstige - eigen: een struikelblok bedrijf in 's-Gravei vestigen. Het zal bedoeling zijn van dat er massale li bestaan wanneer ning wordt verstri Schipper. 9t, Nijssen geeft toe plannen voor het c? het vuurwerk 'niff heeft meegedeeld a gingsmaats chappijef wel gezegd dat ik <f gebruiken voor sod de andere kant heb[ geheim gemaakt t werk. De gemeente de hoogte geweest." Jan Smit zit met zw, plafonds vlak bij d( opslagplaats. „Heth- vindt zich op ongflfM meter van onze gei miteiten wel erg di^aj geen omheining on Op het bedrijvente al de nodige inbratf Iedere ongezond m in heeft toegang tot heder is weinig sociale het vroegtijdig af brandgevaar, geluid |_P vervuiling geeft." voerder van de gen drukte echter dat v£= zal worden gehoudi ji De Raad van Statig twee weken uitspra g door Rob Onderwater valkenburg - Op het gemeen tehuis wordt hij al gekscherend 'Parry' genoemd. Tenslotte wordt Perry Arissen straks ge meentesecretaris van een dorp van stand. Laren is andere koek dan het arbeidersdorp Valken burg. Er zijn in het Noord-Hol landse dorp geen flats te beken nen, de mensen leven in defti- ge, vrijstaande huizen. Arissen: „Dan kun je wel raden wat het gemiddelde inkomen per inwo- ner is." De prijzen van de hui- zen zijn ook hoger dan gemid- deld, heeft hij al gemerkt in een zoektocht naar een nieuw pand. In Laren wonen 12.000 inwo- ners. Ze zijn ouder dan gemid- deld. Een krantenartikel met de kop 'Laren grossiert in rollators' hangt achter het bureau van Arissen op het Valkenburgse gemeentehuis en zegt alles over de situatie in het dorp. Laren telt nauwelijks jonge mensen. Het is een van de zaken die hij aan gaat pakken, want Laren (gemiddelde leeftijd van 45,35 tegen normaal 38,58 jaar) mag niet verder vergrijzen. Bij zijn sollicitatiegesprek vier jaar geleden zei Arissen dat Valkenburg hem niet moest nemen als ze een secretaris voor lange tijd wilden hebben.' Hij had zichzelf twee jaar gege ven om in het Rijndorp de kat uit de boom te kijken en te on dervinden of hij het wel leuk vond. Het werden er uiteinde lijk vier. Zes maanden geleden stelde hij zichzelf de vraag: wat wil je met je toekomst? „Ik had mee kun nen solliciteren naar de baan in de nieuwe KRV-gemeente, maar de stap van een kleine vierduizend inwoners in Val kenburg naar zestigduizend straks vind ik te groot. Dan ver lies je het contact met je mede werkers en daar h'echt ik zwaar aan." Arissen ambieerde een grotere, maar 'handelbare' ge meente. „Dat het Laren is ge Perry Arissen: „Van der Reijden heeft mij de weg geleerd in Den Haag." Foto: Frans Roomer worden is puur toeval. Die functie kwam vrij op het mo ment dat ik een andere baan zocht." Hij zal er andere problemen aantreffen dan in Valkenburg. Of eigenlijk ook weer niet. Net als in Valkenburg moet hij in Laren het ambtelijke apparaat beter laten functioneren en sa menwerken met omliggende gemeenten. Arissen vindt dat hij Valkenburg 'goed' achter laat. Toen hij kwam trof hij een aantal in zijn ogen vreemde za ken aan. De paardenmarkt draaide bijvoorbeeld zonder vergunningen. Een aanvraag voor subsidie werd door drie af zonderlijke afdelingen bekeken en iemand die een vergunning aanvroeg kreeg geen bericht wanneer hij zijn vergunning kreeg. Die 'heroriëntatie', zoals Arissen het noemt, is perfect gelopen. Hij prijst zich gelukkig dat bur gemeester Joop van der Reijden op zijn weg kwam. „Die man heeft een schat aan ervaring. Van der Reijden heeft mij de weg geleerd in Den Haag. Ik heb me verbaasd over hoe het systeem in de Tweede Kamer werkt. Kamerleden moeten be slissen over belangrijke zaken, zoals afstoten van Orion's, maar weten nauwelijks iets over de achtergronden. Als ik zo'n mi nister Kamp hoor spreken waarom hij de Orions afstoot dan denk ik: man, stel je eens op de hoogte wat je nu werke lijk overhoop haalt als je de Ori ons wegdoet en het vliegveld sluit. Van der Reijden heeft in de jaren dat hij hier zit politici en andere bestuurders geïnfor meerd en dat is goed voor Val kenburg geweest. Die man heeft prachtige ingangen." Ondanks die inspanningen vindt Arissen de dreiging van sluiting van het marinevlieg kamp 'groter dan ooit'. Hij vindt het een slechte zaak als Valkenburg uiteindelijk wordt opgeofferd voor woningbouw. Want waar moeten die oorlogs misdadigers dan landen, die voor het Internationaal Hof be recht moeten worden? „Een vliegtuig met Milosevic is een keer uitgeweken naar Eindho ven omdat er in Valkenburg te veel pers aanwezig was. Nou, wat een èllende dat allemaal geweest is om die man naar Den Haag te vervoeren. Weet je wat erg is? Ministers die roepen dat Valkenburg moet sluiten en ondertussen van het vliegveld gebruik maken. Hypocriet." Arissen hoopt dat de 25 Valken burgse ambtenaren bij de fusie allemaal goed terechtkomen. In de nieuwe KRV-gemeente wor den alle ambtenaren ontslagen en kunnen ze solliciteren op de vrijgekomen functies. „De Val kenburgers verdienen een mooie baan, maar ze moeten wel van zich laten horen. Ik heb ze gezegd: kom op voor jezelf, laat zien dat jullie het aankun nen." De naam van zijn opvol ger is al bekend: Jaap van den Hoek, het huidige sectorhoofd Middelen en Burgerij. Arissen heeft alle vertrouwen in zijn vervanger. Arissen ziet reikhalzend uit naar zijn nieuwe baan, privé staat hij minder te trappelen om naar het Noord-Hoilandse dorp af te reizen. Zijn vrouw hoopt dat de verkoop van zijn huis lang op zich laat wachten, dan kan het gezin nog even in Valkenburg blijven wonen en de paardenmarkt meemaken. „Dit is een heerlijke, open ge meenschap. Ik gleed voor de zomervakantie van de trap. Ik brak op vijf plaatsen botten in mijn lichaam. Dat bericht ver scheen in de krant. De volgen de dag stonden het huis vol met bloemstukken en andere teke nen van medeleven. Die warm te ga ik missen." door Saskia Buitelaar katwijk/valkenburg - Katwij- kers en Valkenburgers met schulden die hulp nodig hebben van het Budget Informatie Punt, moeten drie maanden wachten voor ze aan de beurt zijn. Het ge meentelijke BIP heeft aan tien uur per week niet genoeg om al le aanvragen meteen te behan delen. De dienstverlening moet worden uitgebreid, vinden bur gemeester en wethouders. Ze hebben daar 24.000 euro voor over, Valkenburg moet 2000 eu ro extra gaan betalen. Het BIP is ruim twee jaar gele den opgericht als voorportaal voor de echte schuldhulpverle ning. Wie in schulden zit, kan hier terecht voor begeleiding en het treffen van regelingen met schuldeisers. Op dit moment komen er gemiddeld acht aan meldingen per maand binnen, wat circa honderd aanmeldin gen per jaar betekent. In februari 2001 ging het BIP in Katwijk van start met vier uur per week. Dat aantal is vorig jaar al uitgebreid, mede omdat het BIP ook zelf schuldregelin gen ging opstellen. De vraag naar hulp is echter zo snel toe genomen, dat inmiddels een wachtlijst is ontstaan en voor sommige mensen de wachttijd meer dan drie maanden is. De gemeente verwacht dat de stijging niet snel zal afnemen. Het is ook landelijk een tendens door de invoering van de euro en de verslechterende econo mie. B en W willen daarom een uitbreiding van het aantal BIP- uren naar achttien tot twintig uur per week. De politiek toon de zich gisteravond positief over dit voorstel, tot vreugde van een woordvoerster van so ciale zaken van de gemeente. „Nu hopen we de wachttijd te rug te kunnen brengen naar maximaal een maand. Cliënten hebben immers zelf ook tijd nodig om al hun gegevens te verzamelen." Mensen die in een crisissituatie zitten, bijvoor beeld dreigende huisuitzetting, hoeven nooit te wachten. Die worden met voorrang gehol pen, zegt de woordvoerster. Voorlopig wordt de urenuit breiding gebruikt om de wacht lijst weg te werken, wellicht kan daarna de openstelling van het BIP - nu op donderdagmiddag in het gemeentehuis - worden uitgebreid. „We denken ook wel over het geven van meer voorlichting. Maar het pro bleem is dat de meerderheid van de cliënten niet op het soci aal minimum zit. Ze zijn dus niet bekend bij sociale zaken en moeilijk te bereiken." door Sjaak Smakman bollenstreek - De grote gemeenten in de noor delijke Randstad en de provincie Noord-Holland willen tussen 2010 en ongeveer 2025 10.000 wo ningen in de Bollenstreek bouwen voor hun in woners. In totaal zijn er in de noordelijke Rand stad in die periode ongeveer 150.000 woningen nodig, waarvan het merendeel zal verrijzen op de as Haarlemmermeer-Amsterdam Zuid-Almere. Medio september praten de provincie en ge meenten als Amsterdam, Haarlem, Almere en Haarlemmermeer over de verdere toekomst van het gebied in de derde zogeheten Noordvleugel- conferentie. Met de uitkomsten daarvan gaan ze de onderhandelingen met de minister aan over de toekomstige inrichting van het gebied plus het geld dat ze daarvoor van het rijk willen hebben. Voor de periode tot 2030 zijn drie scenario's ont wikkeld. In alle drie de plannen wordt er van uit gegaan dat er minimaal 10.000 woningen extra in de Bollenstreek, het gebied tussen Noordwijker- hout en Hillegom, worden gebouwd. Dat is 'niet onrealistisch', stelt de gemeente Haarlemmer meer in een notitie over haar eigen rol in de Noordvleugeldiscussie. Haarlemmermeer kiest daarbij voor zichzelf ove rigens voor een relatief beperkte rol. Tot nu toe hield de gemeente er in haar Toekomstvisie reke ning mee dat er na de huidige Vinex-bouwopga- ve (17.500 woningen tot 2007) nog plek moest worden gevonden voor 12.000 woningen in Haarlemmermeer. Door de grote woningbehoef te in de Randstad eri door het ontbreken van wo- ningbouwmogelijkheden in steden als Haarlem en Leiden is het Haarlemmermeerse college ech ter bereid om 7.000 huizen extra te bouwen. Waar die moeten komen, is volgens woordvoer der H. Keizer een andere vraag. „Het gaat nu om de grote lijnen, niet om de precieze invulling van de plannen." Als voorwaarde stelt het college wel dat er wordt geïnvesteerd in groen en water in het zuidelijke en westelijke deel van de polder en in de Bollen streek. Die gebieden samen kunnen dan een mooi, aantrekkelijk woongebied vormen, vinden B en W van Haarlemmermeer. Aan de wegen structuur hoeft niet veel te veranderen met de aanleg van de oost-westverbinding tussen Hille gom en Bennebroek van de Provincialeweg N206 naar de N205 (Haarlem-Nieuw-Vennep) is de ontsluiting al zo goed als geregeld, denkt Keizer. Hij realiseert zich overigens wel dat de plannen van de Noordvleugel voorlopig nog op een muur stuiten aan de overkant van de Ringvaart. „Er zal nog veel gepraat moeten worden", zegt Keizer. Wat betreft de Hillegomse wethouder Witteman, tevens voorzitter van de stuurgroep Pact van Teylingen, hebben gesprekken weinig zin. Hij zegt het 'wel gewend' te zijn dat er claims vanuit de Amsterdamse regio op de Bollenstreek ko men. „Ze proberen het gewoon weer eens", zegt hij, „maar het lijkt me zo onderhand wel duide lijk wat wij hiervan denken: wij proberen onze ei gen inwoners in onze eigen streek te huisvesten, met alle moeilijke discussies over woningbouw locaties van dien. Laten onze collega's in Noord- Holland nou gewoon hetzelfde doen." De G-voetballers van KRV trekken ten aanval tegen het eerste team van Katwijk. Rechts, met zwarte broek, kan Toine l'Ami v allemaal niet meer bijbenen. Foto: Dick Hogewoning door Peter Groenendijk katwijk - Op sportpark De Krom in Katwijk had gisteren een opmerkelijke wedstrijd plaats. Het eerste elftal van Kat wijk nam het op tegen G-voet ballers van KRV. Het doel er van: het promoten van G-voet- bal in de Duin- en Bollenstreek. Arend van der Plas (17) is ner veus. Vanavond speelt hij met zijn club KRV tegen zijn helden: het eerste elftal van Katwijk. Van de spanning krijgt hij zijn sokken amper aan. Een doel punt van eigen makelij durft hij niet te beloven, maar: „Het wordt gaaf!" De veters worden gestrikt en weg is hij, richting hoofdveld. Arend is geen doorsnee voet baller. Als hij rent, zwiepen zijn armen heen en weer, en draait zijn hoofd telkens van links naar rechts en terug. Arend heeft het syndroom van Down, en speelt in het G-team van voetbalclub KRV. „Voor deze jongens is het voetbal een vlucht", zegt Jan van Nieuw koop, voorzitter van de Stich ting Sport en Recreatie voor ge handicapten (S&R) Katwijk. „De rest van de week vallen ze namelijk buiten de boot. Ze worden gepest, en overal als 'iets geks' behandeld. Op het voetbalveld vergeten ze dat even." S&R initieerde ook deze bijzon dere wedstrijd, waarin de twee G-teams van KRV het (tegelij kertijd!) opnemen tegen Katwijk 1. Het is een poging om meer aandacht te vragen voor G- voetbal, zegt Van Nieuwkoop. „In de Duin- en Bollenstreek is sport voor gehandicapten echt nog een ondergeschoven kind je. Wij hopep dat er meer clubs komen waar G-teams welkom zijn, want bij KRV zitten we aan ons plafond. Er is al tijden een wachtlijst, en kinderen moeten uit de hele streek naar Valken burg komen om te voetballen en trainen." De wedstrijd is een bijzondere. De spelers van Katwijk moeten even wennen aan het aantal spelers (ruim dertig) bij de te genstander. Maar als KRV een maal de eerste goal gemaakt heeft, en de doelpuntenmaker uit pure vreugde een ereronde over het hele veld loopt, is de spanning weg. De spelers van Katwijk sluiten stuk voor stuk vriendschap Aiet de tegenstan-

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14