REGIO Licht op groen voor Leiderdorpse torens Voorschotense alpinist ziet beroemde bergwand instorten 'Arigato', roepen de kinderen van meester Bouke Geen schadevergoeding voor 'Brugwachters' Sloop huizen Zwetkade in oktober Jmoods drinkwater jvoeren per schip' jfels ierdorp fusie SDB R3 Rechter verwerpt bezwaren (woudenaar winkelier _n den rijn - Een 46- I uit Hazerswoude- t gisteren een 48-jari- er in Alphen aan den opt en geslagen. De was naar de winkel •omarkt gekomen om jialen over een reke- rgetuige seinde de po- er Happen vielen. Vfceeft de man in zijn T aangehouden. lijf jmen den rijn - Een 46- jenaar moet het voor- jr rijbewijs stellen, jsteren door de poli- [terwijl hij met een in 123 kilometer per feNll reed, op een teventig de limiet is. De Leiderdorpse ;ft grote twijfels over ;id bij gemeenten in en Bollenstreek tot net het Samenwer- id Leidse Regio samenvoeging zin als die belang- :en op het ge- itelijke ordening iplost", zei Molken- vond in een com- lering. „Juist op die bij de SDB weinig len met ons cru- ;n te nemen." iten binnen de SLR irengen binnenkort 'er de wenselijkheid ie. Veel raadsleden :h gisteravond sterk geleidelijke samen- jnjBegin met een paar oliden en bouw de sa- i aljg langzaam uit", •vejer anderen CDA'er ia{0A). Hij waarschuw- enen 'een-tweetje' tus- ïteo en de combinatie ersjk, Rijnsburg en Val- viDe nieuwe KRV-ge- ïajjrdt straks de tweede luiln de regio, isfcld kwam ter sprake, ng is dat een fusie al- er uitpakt dan vooraf zei PvdA'er MacDa- Volgens het ont- el waarover de ge- ich momenteel bui de fusie een bespa- in vijf procent. Maar ouder Molkenboer ie prognose gister- 'illusie'. Tot slot wil lorpse politiek veel Joor een sterk demo gehalte. Genoemd er meer de benoe- ''J vooral veel raadsle- algemeen bestuur ttfieuwe regionale sa- _,igsverband. woensdag 20 augustus 2003 'Het was alsof er een vliegtuig tegen de pijler vloog' door Silvan Schoonhoven voorschoten - Robert Eek- hardt, bergbeklimmer en schrij ver uit Voorschoten, is in de Franse Alpen door het oog van de naald gekropen. Voor zijn ogen stortte vorige week een groot deel van de beroemde noordwand van de Grandes Jorasses in. Eckhardt was in de berghut in afwachting van beter weer, om zelf de granietwand te gaan beklimmen. De Walkerpij ler op de Grandes Jorasses, vlakbij de Mont Blanc, geldt met de noordwanden van de Matterhom en de Eiger als een van de drie beroemdste klim- routes van de Alpen. „Het was enorm wat er gebeur de. We stonden perplex. Het leek wel een ontploffing. Het was alsof er een vliegtuig tegen de pijler vloog. Nog twintig mi nuten later donderden er ste nen naar beneden. Door de stofwolken hadden we totaal geen zicht meer vanuit de hut." Een deel van de 1200 meter ho ge pijler brak af op een hoogte van 3700 meter, 700 meter bo ven de voet van de wand. De beroemde route is voorgoed veranderd, denkt Eckhardt. Vol gens hem zaten er geen klim mers op de wand toen de pijler naar beneden kwam. „De waard van de hut houdt de rou te voortdurend in de gaten met een telescoop. Hij had niemand gezien. En dat terwijl er nor maal gesproken altijd wel klim mers op de wand zitten. Vooral Japanners en Koreanen, want die gaan ook bij slecht weer omhoog." Eckhardt zegt dat hij zich pas realiseerde dat het verkeerd met hem had kunnen aflopen op het moment dat hij mobiel naar huis belde. „Toen het ge beurde baalde ik: waarom ge beurt dit net nu ik er ben, wat een pech. Nu weet ik dat ik ge luk heb gehad." Een maand geleden werd ook de Matterhom getroffen door een instorting. Daarvoor werd de hete zomer als schuldige aangewezen. Of de instorting van de Walkerpijler is veroor zaakt door de hete zomer, durft de klimmer niet te zeggen. De rest van het jaar is klimmen in elk geval levensgevaarlijk op de Jorasses. Daarna moet een aan tal passages opnieuw geopend worden. De route over de Walkerpijler had een bijzondere betekenis voor de Voorschotenaar. De eerste beklimmer, de hoogbe jaarde Italiaan Riccardo Cassin, is een bekende van Eckhardt. Cassin schreef het voorwoord in Eckhardt's boek 'Passie voor een berg' over de geschiedenis van de Nederlandse bergsport. „Ik heb erover gedacht Cassin op te bellen om het nieuws te vertellen. Maar hij is in de ne gentig, misschien krijgt hij een hartaanval als hij het hoort." Op een aantal plekken langs de Dwarswatering, zoals hier ter hoogte van de Dijkwacht, barst het van de steigers. Foto: Hielco Kuipers leiderdorp - Twaalf bewoners van de Brugwacht in Leider dorp krijgen geen planschade vergoeding van de gemeente. Ze hadden daarom gevraagd, omdat hun huizen in waarde zouden zijn gedaald door de bouw van veel aanlegsteigers in de Dwarswatering. Extra wrang vinden de bewo ners het, dat ze bij aankoop van hun huis in 1999 zelf geen ver gunning kregen voor het bou wen van een steiger. De boot- bezitters die wel een steiger mochten bouwen, kwamen in het bezit van een bouwvergun ning door een maas in de wet. Die werd pas door de gemeente Leiderdorp ontdekt en onge daan gemaakt, toen de Dwars watering langzamerhand begon dicht te slibben met aanlegstei gers. Juridisch gezien was de vaste raadscommissie Ruimtelijke Ordening gisteravond snel klaar met het verzoek. Planschade wordt eenvoudigweg niet uitge keerd als gevolg van het verle nen van een bouwvergunning, zo staat in de wet. „Maar die steigers hadden er natuurlijk nooit mogen komen", vond MacDaniel (PvdA). „Mijn vraag aan het college is dan ook: hoe komen we er vanaf?" Veugen (D66) sprak van 'miscommuni catie' en wilde een brede dis- door Coen Polack leiderdorp - De bouw van de omstreden woontorens aan de Laan van Ouderzorg in Leider dorp kan doorgaan. De Haagse rechter ziet geen reden om de bouw van vier woontorens op te schorten. De Vereniging Huurdersbelan- gen Vogelwijk en de Contact groep Vogelwijk hadden de rechter gevraagd de gemeente te verplichten de bouwvergun ning voor de torens te schrap pen, maar de rechter wees dat verzoek gisteren af. Verder zijn volgens de rechter ook de noodzakelijke kapvergunning en andere vergunningen die nodig zijn om met de bouw te beginnen, terecht verstrekt. De gemeente en de belangver- enigingen van buurtbewoners zitten nu op de tekst van de uit spraak te wachten. Wethouder Molkenboer kent de details van de uitspraak nog niet, maar hij is opgelucht dat de voorberei dingen weer kunnen doorgaan. Sinds 12 augustus lagen de werkzaamheden stil in afwach ting van de uitspraak van de rechter. Molkenboer: „Ik ben blij dat de rechtbank bevestigt dat ge meente de procedures zorgvul dig heeft doorlopen. Als de ei sers in het gelijk waren gesteld, dan had er zeker driekwart jaar overheen gegaan voor we weer een nieuwe bouwvergunning hadden kunnen afgeven." Mol kenboer verwacht dat in januari of februari van 2004 de eerste palen van de woontorens de grond in kunnen. Voorzitter P. Langendorff van de Vereniging Huurdersbelan- gen Vogelwijk, die de bouw van de torens wilde voorkomen, wil zich nog niet over de uitspraak van de rechter uitlaten. Volgens de voorzitter zijn er nog genoeg mogelijkheden om de bouw van de torens tegen de houden. De flatbewoners vinden dat hun woongenot hard achteruit gaat door de bouw van vier woontorens. De torenflats krij gen 13 verdiepingen en worden tegen de kop van de bestaande flats gebouwd. In de vier torens komen 96 ap partementen. Volgens Molken boer zijn die cruciaal om ruim te te scheppen op de Leider dorpse woningmarkt. „Een deel van de appartementen is be stemd voor ouderen. Die laten vaak een eengezinswoning ach ter, waardoor er doorstroming ontstaat." Volgens de wethou der hebben zich ruim vierhon derd belangstellenden voor woontorens gemeld bij project ontwikkelaar Vesteda. cussie over wat Leiderdorp nu eigenlijk wil met de Dwarswate ring. Volgens wethouder Molken boer is het niet mogelijk de stei gers af te breken. „Dit heeft kunnen gebeuren door het tij delijk ontbreken van wetge ving", zei hij. „We zijn nu bezig met een ontmoedigingsbeleid, dat moet voorkomen dat de Dwarswatering verder volloopt met steigers." zoeterwoude-dorp - Woning bouwvereniging Willibrord laat de huizen aan de Zwetkade 1 tot en met 18 in Zoeterwoude- Dorp medio oktober slopen. Het gemeentebestuur heeft de bezwaren van bewoners van 37 woningen aan de Schenkelweg ongegrond verklaard en de sloopvergunning afgegeven. Willibrord kan pas beginnen met de sloop van de oude hui zen als alle nieuwe huizen aan de Zwetkade zijn opgeleverd. Sommige bewoners verhuizen namelijk naar een van de nieu we huizen. De oplevering van de laatste van in totaal 26 nieu we woningen heeft half sep tember plaats. Op de plek van de nog te slopen woningen ko men dertig nieuwe. De bouw begint vermoedelijk eind dit jaar. Sep Alles is klaar om van- te leveren icwekers in de regio Waterbedrijf Hydron sierteeltgebied maxi- :n tappunten inrich- nreze brandkranen zal J^edrijf het water per rvoeren naar de wa rs van de kwekers, aanvoer van drink- ^en de kwekers geen uit de sloot te ge knor het beregenen van Jjta. In het ergste geval tag Boskoop van de Boomkwekers per '8 i water aanvoeren. tai binnen twee uur nnt inrichten, en de ^met nodig is dag en annen. „We kunnen e bal regelen. Alleen zul- ls de behoefte echt dt flink in het over- ïn", zegt een woord- rat het waterbedrijf, rs krijgen het water irmale tarief. Alleen tachts doorgewerkt en, wordt er een goeding op de wa- gd. [Boskoop meldt op erg gelukkig te zijn Eendelijke aanbod omdat het water- logelijk zo'n 200.000 •elegt. Volgens de Ier van het waterbe- idrag gebaseerd op l realistisch scenario, uit van vijftien tap- tarvan drie weken uur per dag wordt lenk niet dat het zo 'nze verwachting is 1 iets bij inschieten, dan in de orde van o zijn." De drinkwatervoorziening zal niet in de problemen komen door de grootschalige levering aan de boomkwekers. „Onze voorraden zitten diep in de bo dem en komen niet in gevaar door een paar weken droogte. Het is voor ons geen kwestie van voorraad, maar van leve ringscapaciteit. In de overeen komst met de kwekers hebben we wel opgenomen dat we stoppen met de leveraties wan neer het gewone drinkwaternet er last van krijgt. Voorzitter Trimp van de Kring Boskoop heeft geen idee hoe groot de vraag naar drinkwater zal zijn. „We hebben tot nu toe één aanmelding. Verder is het afwachten. Ik kan er echt niks over zeggen." Een gemiddelde boomkweker die zijn bomen in potten teelt heeft dagelijks on geveer vijftig kuub sproeiwater nodig. De aanvoer van vijftig kuub drinkwater komt op onge veer 250 euro. Volgens Trimp wordt de aan voer van goed sproeiwater in ieder geval goed geregeld. De Kring Boskoop is op het ergste voorbereid. „We hebben een soort worst case scenario uitge werkt, waarbij de pottenteelt volledig met ander water moet worden beregend. In dat geval hebben we meer water nodig dan Hydron kan leveren. Als dat gebeurt, moeten we eventu eel water per schip aan gaan voeren. Ook is het misschien nodig om bij de hele grote be drijven de brandweer in te schakelen voor de watervoor ziening. Maar ik denk niet dat het zo ver komt. Zelfs als het slootwater erg slecht is, is het nog wel mogelijk om bijvoor beeld een kwart bij te mengen. Dat hoef je die boomkwekers niet uit te leggen." Japanse onderwijsdelegatie op bezoek in Alphen door Wim van Wanrooy alphen aan den rijn - „Ariga- to", roepen de kinderen van meester Bouke van groep zes. Zij bedanken in het Japans de groep vrouwelijke docenten uit het land van de rijzende zon, die een bezoek brengen aan hun school De Wereldwijzer. Acht leraressen uit Tokio ko men kennis maken met de Hol landse onderwijscultuur en de len wat souvenirs uit. Daarom: bedankt. De Japansen vinden hun rond gang door de openbare basis school een belevenis. „Wat ons vooral opvalt is de zelfstandig heid waarmee Nederlandse kin deren op school kunnen wer ken", zegt Noriko Takada. Zelf geeft ze Engel aan jongeren van 15 tot 18 jaar op een zogeheten high school. „Ik heb hier een les aardrijkskunde gevolgd en een les waar iedereen zelf bezig was. Dat laatste heeft me gef rappeerd. Bij ons in Japan is dat zeer ongebruikelijk. Daar do ceert de leraar of lerares nog echt. Het was interessant", zegt ze later. Het is volgens gemeenteambte naar Rob Overkleeft de derde keer dat Alphen een Japanse onderwijsdelegatie ontvangt. „Het gebeurt volgens mij al sinds 1990. Op een gegeven moment zit je in een circuit. Mensen kennen je en kloppen aan. Zo is het ook nu gebeurd." Maai ze zwerven door heel Ne derland, voegt collega Anneke le Rutte er aan toe. „Er zijn er zelfs een paar bij die vorig jaar in Denemarken zijn gaan kij ken." Voor directeur Johan Kalsbeek, die de buitenlandse gasten ont vangt, is het allemaal nieuw. kan in een ander lokaal even la ter eigenlijk wel naar huis want de Japansen nemen de leiding brutaal over. De kinderen raken in de ban van houten speeltjes met propellers en vouwen met papier. En de Japanse dames hebben het zichtbaar naar hun zin. Ondertussen doet de vrouwelij ke tolk Tomoko Masada haar best om de taalkloof te over bruggen. „Net als Noriko geef ik in mijn land Engelse les. Maar dan aan kinderen van 12 tot en met 15 jaar. Ik ben het met haar eens dat kinderen in Japan te weinig gelegenheid hebben om in de praktijk Engels te spreken. Daarom vervallen ze toch te ge makkelijk in hun eigen taal." Setsuko Miyo vindt dat het on derwijs in Nederland goed ge organiseerd is. Noriko Takada beaamt dat. „Hier hebben ze een schoolplan.Dat spreekt me enorm aan. Ik vind het trou wens toch heel leerzaam. Ik ben blij om dit mee te maken. Misschien kan ik sommige din gen bij ons wel toepassen. Hoe wel, bij ons is alles wel strak ge regeld. Wij hebben ook zes we ken vakantie. Maar we mogen niet zo lang op vakantie." Twee meegereisde leden van het be stuur zitten strak voor zich uit te kijken. Of lachen beleefd. De leden van de delegatie ma ken veel foto's. Ze gebruiken toestellen waar menig beroeps fotograaf jaloers op kan zijn. Zeker in Archeon, waar de groep op uitnodiging van direc teur Jack Veldman in de Ro meinse herberg de lunch ge bruikt, valt veel te zien en te klikken. Het is een welkome on derbreking van het onderwijs programma van twee dagen, dat zij zeer serieus nemen. Japanse docenten kijken vol belangstelling toe hoe kinderen van De Wereldwijzer zelfstandig aan het werk zijn. Foto: Henk Bouwman „Wij vinden dit een hele eer. In de schoolvakantie zijn we door de gemeente benaderd om een groep door onze school rond te leiden. Vorige week werd het pas definitief. Nou, wij zijn flexibel en hebben de boel goed op orde. Maar alles wat in Ja pan strak geregeld is, gaat hier anders." De Japanse delegatie volgt de lessen in groepjes en aanvanke lijk wat bedeesd. Juf Marjan geeft aardrijkskundeles in groep 8b. Ze kan best streng zijn. Als een leerling haar antwoord geeft op de vraag welke hoofd stad op Boekarest lijkt en keurig zegt dat die in Hongarije ligt en Boedapest heet, krijgt hij wel te horen: ik vroeg naar de plaats en niet naar het land. Tokyo en Alphen lijken op dat moment niet ver uit elkaar te liggen. Even verderop komen de Ja pansen los. Er wordt gezongen. De klanken van „Ik zag van avond iets geks, een hele grote heks, een heks met grote oren", klinken bekend in de oren. Er wordt zelfs lichtjes gedanst. En de goedlachse meester Bouke

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13