REGIO Voetbal, Nintendo en rijst met stok! 'Ik ben en blijf een roker' i 'Dat geld is gewoon nodig voor al die kapotte Ion; 'Weer zo'n plannetje van een nieuwe regering' Jeugdspelers van WSB duiken onder in Japan WOENSDAG 20 AL NAVRAAG Het kabinet overweegt de pil uit het ziekenfondspakket te halen. Mi nister Hooger- vorst probeert op die manier miljoenen eu ro's te bezuini gen. Wat heeft zo'n maatregel tot gevolg? Navraag bij PETRA SIEPMAN, medewerker public relations van de Stichting Medisch Centrum voor Geboortere geling uit Leiden. Is dit een wijs besluit? ..Wat denk u? Het is weer zo'n plannetje van een nieuwe regering. Sla uw archief er maar op na en u zult zien dat al tien jaar lang wordt geroepen dat de pil uit het ziekenfondspakket moet. Elke keer \Taag ik me af waar ik als burger nu weer op gestemd heb. Het zijn belachelijke besluiten." Heeft dit plan kans van slagen? „Ik denk het niet. Het is zó onverstandig. Het gaat de regering meer geld kosten dan opleveren." Wat zouden de gevolgen kunnen zijn? „Dat is niet zo moeilijk te raden. We krijgen meer werk te doen. En we komen in onze vestigingen (er zijn afdelingen in Maastricht, Goes, Rotterdam, Den Haag en Leiden, red.) al om in het werk." Kortom, het ivater stijgt u tot aan de lippen als het kabinet zijn zin krijgt? „Nou, het is bij ons goed georganiseerd. We künnen best meer werk aan." tekst: Rob Onderwater foto: GPD/Roland de Bruin k UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1978, maandag 21 augustus OEGSTGEEST - Vorige week donderdag verklaarde de Haagse recht bank het confectiebedrijf Van Es aan de Zoutkeetlaan failliet. Net op tijd, want er was niet eens meer geld genoeg in kas om de lonen van de vijftig werknemers te betalen. Door het faillissement heeft de bedrijfs vereniging de loonbetaling veiliggesteld. Het wegvallen van een grote order en het tegenvallende zomerseizoen had het bedrijf in een zeer wankele positie gebracht. Het nieuws ging in het betrekkelijk kleine confectiewereldje snel rond en kort na de va kantie staakten de stoffenfabrikanten de leveranties. De directeur van de eenmans-bv, de heer C. van Es, klopte enkele maanden geleden nog aan bij het ministerie van economische zaken voor financiële steun in de vorm van een overbruggingskrediet. Het mi nisterie deelde die optimistische toekomstverwachtingen van directeur Van Es echter niet en willigde zijn verzoek dan ook niet in. Bovendien zat het ministerie nog met een herstructureringsplan voor de totale Ne derlandse confectie-industrie. En in dat plan was geen plaats voor Van Es. ANNO 1978, maandag 21 augustus VOORSCHOTEN - Het was gisteren weer een drukte van jewelste op de Voorschotense wateren. De Watersportvereniging Voorschoten (die zich op de eigenaren van kleine bootjes richt) had voor deze dag een puzzeltocht per boot georganiseerd. Het zonnige weer en de grote opkomst maakten de tocht tot een groot succes. Foto: archief Leidsch Dagblad 1 Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO cLd(datum van plaatsing) of door contante betaling aan debalie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M Essenberg, C.P. Arnold W.MJ Bouterse (adjunct) E-tnail: directie@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor. Kees van der Malen. Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 '5° 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0.50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV. Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. KLANKBORD „Ik hoop dat deze uitwisseling jullie een bre dere kijk op de wereld zal geven." Met deze woorden heette de burgemeester van het Ja panse Hirado, Makoto Shirahama, de veertien jeugdvoetballertjes uit de C-selectie van WSB deze week welkom in het gemeentehuis van zijn stad. Deze ontvangst was voor de jongens al een belevenis op zichzelf. Vlaggen, applaus van het voltallige ambtenarenkorps, eindeloze toespraken doorspekt met loftuitingen aan het adres van de Nederlanders en een indrukwek kend optreden van een traditionele Japanse dansgroep. Sinds 2000 - het jaar waarin Nederland en Ja pan op grootse wijze vierhonderd jaar weder zijdse betrekkingen herdachten - onderhoudt de gemeente Leiden een cultureel en sportief uitwisselingsproject met de gemeente Hirado in de zuidelijke provincie Nagasaki. Het ene jaar bezoekt een groep Japanse voetballertjes de Leidse regio, het jaar daarna reist een Ne derlandse delegatie af naar Japan. Waarom Hi rado? Omdat daar in 1609 de eerste Neder landse handelspost werd opgericht. De Japanners zien het uitwisselingsproject dan ook vooral als een mooie gelegenheid om hun plannen met de vroegere handelspost onder de aandacht van Nederland te brengen. De post zelf bestaat niet meer. Maar de tekenin gen om het gebouw te volledig te herbouwen liggen al klaar. „In 1639 besloot de Japanse Shogun dat alle Christelijke invloeden uit Ja pan moesten verdwijnen," zegt Hirofiimi Ha- giwara. Hij is hoofd van het Bureau voor de re constructie van de Nederlandse handelsvesti ging in Hirado. „Dat betekende ook dat de VOC-post in Hirado het veld moest ruimen." De Nederlandse kooplui werden verbannen naar het eiland Decima en de handelspost werd met grote voortvarendheid gesloopt. Dat gebeurde zelfs zo grondig, dat recente opgra vingen niet veel meer opleverden dan een hand vol scherven en een gevelsteen met het logo van de VOC. Inmiddels de topstukken van het museum van Hirado. „Maar we hebben wel de inkooplijsten van materialen die voor de bouw van de handels post gebruikt zijn," gaat Hagiwara enthousiast verder. „Op basis van die gegevens willen we de handelspost compleet namaken." En dat gaat, hoopt hij, ergens in 2006 gebeuren. Maar voordat het zover is, moet er eerst nog toe stemming voor dit megaproject vanuit Tokyo komen. En een heleboel geld. Want de her bouw gaat volgens Hagiwara zo'n slordige vijf tien miljoen euro kosten. En dat is een hoop geld voor een toeristische attractie in een stad je waar elke buitenlandse bezoeker zo bijzon der is, dat de inwoners massaal hun fotocame- d Nancy Knijnenburg (35) uit Leiden, beveiligingsmedewerkster train- ster damesselectie SJC: „Ik ben het niet met de stelling eens. Het overheidstekort moet worden gecompenseerd en daarvoor worden in dit geval de rokers 'aangepakt'. Dus één groep van onze samenle ving moet het geld voor ons landje ophoesten. In de eerste plaats lijkt me dat een tegemoetkoming aan de overheid een zaak van de gehele be volking is - niet van een deel ervan. Ten tweede is de belasting op rook waar al flink omhoog gegaan en dus is het onterecht dat dit wederom ge beurt." ra trekken bij het zien van een westerling. Alle historisch-culturele inspanningen van Ja panse zijde ten spijt, maakt op de Nederlandse delegatie buiten het voetballen vooral de over nachting bij Japanse gastgezinnen indruk. In koppels van twee logeren zowel de stafleden als de jeugdspelertjes bij Japanse families. Een week slapen ze op matjes in kamers waar geen tapijt, maar riet ligt, zitten ze in kleermakerszit zonder schoenen aan lage tafels en eten ze plakrijst met rauwe vis. Met sashi natuurlijk. Stokjes. Een van de gastheren is Sadanobu Ishida. Hij is opperhoofd van de afdeling Culturele Uit wisselingen van de gemeente Hirado. Dat hij geen woord Engels spreekt, maakt voor zijn functie niet uit. Zijn taak is namelijk het in ga ten houden van het hoofd van de afdeling. Een taak die hem overigens zeer goed afgaat. Een maal thuis doet hij, net als alle gastouders, erg zijn best om het de Nederlanders buitenge woon naar de zin te maken. Traditionele Ja panse happen in overvloed. En sake, Japanse rijstwijn, in naar Westerse maatstaven zorg wekkende hoeveelheden. Bij de jeugdspelers worden de avonden vooral gedomineerd door spelletjes. Een slimme aanpak. Want Ninten do, Gameboys, vuurwerk en kussengevechten kennen eigenlijk geen taalbarrières. Waar de meeste spelertjes meer moeite mee hebben, is het Japanse eten. Slec^g ling, zoals keeper Michael BodijnB zich vanaf het eerste moment void stort op zowel het Japanse eten aa^ manier om dat naar binnen te we ;i stokjes dus. En een enkeling klaa; )j gen nog steeds over het uitblijven r burgers en patat. Maar de meeste 1 inmiddels als volleerde Japannenk, 's middags en 's avonds rijst en viDi houtjes. Bodijn: „Je bent hier ma#r< Dan moet je wel in hun leven dui n hoe ze wonen en leven. En dat isfclc Timoteus Waarsenburg De stelling van da afgelopen week luidde: 'ledereen wordt beter van een forse verhoging van de sigarettenaccijns'. De meningen onder de lezers van het Leidsch Dagblad waren verdeeld. Van de stemmers op www.leidschdagblad.nl kon 53 procent zich vinden in de stel ling, 47 procent - en niet alle maal rokers - is het er niet mee eens. Een greep uit de reacties: H. van den Hoek, Sassenheim: „Laat de rokers maar betalen, dan worden de ziekenhuisopnames door de rokers zelf gefinancierd. Stop pen is goedkoper." D. Douwes, Katwijk:.Alleen de overheid wordt hier wijzer van, de burger ziet er niets van terug; denk aan het kwartje van Kok, de eventuele eigen bijdrage van één euro vijftig voor medicijnen en alle lasten die door deze regering nog van ons worden ge vraagd. Ook alle acties tegen rokers zijn hyprociet: de over heid zou raar staan te kijken als we allemaal zouden stop pen met ons borreltje en ons sigaretje en de auto zouden laten staan. Overigens, ik ben een niet-roker." H. van Egmond, Rijnsburg: „Iedereen wordt er beter van, behalve de tabakswinkelier." A. van Leeuwen, Leiderdorp: „De rokers vullen de over- heidspot. Daarvan profiteren de niet-rokers, omdat de ro kers de overheidsvoorzienin gen financieren. Als niemand zou roken, zouden de voor zieningen aanzienlijk duurder zijn; al die miljarden euro's die verrookt worden, krijgen een goede bestemming en diegene die een sigaretje rookt, voelt zich ook wat lek kerder. Wat is hier mis mee? De een spaart postzegels, de ander houdt van een lekker si garetje op z'n tijd. H. Ouwersloot, Katwijk:Als iemand die al dertig jaar niet meer rookt, kan ik geen enkel begrip opbrengen voor dit plan. Wie wordt er beter van? Juist: de scflatkist. En dat moet weer ten koste gaan van de burgers. Hier wordt alleen de staatskas gespekt ten koste van iemand die een sigaretje opsteekt. Het kwartje van Kok is een sprekend voorbeeld wat er van zulke beloftes terecht komt." J. van Ulden, Roermond: „Het lijkt meer op ordinaire geldklopperij. Autoraces en -rally's zijn ook schadelijk voor ieders gezondheid en zo kunnen we wel door blijven gaan." P. Weenink, Leiden: „Moeten telkens dezelfde partijen op draaien voor de enorme be grotingstekorten en de vele Dennis Salman (30) uit Noordwijk, medewerker Noordwijkse woning stichting, actief lid Lijst Nieuwe Po litiek: „Als astmapatiënt en niet-roker vind ik dit grote onzin. Het is inmiddels wel bewezen dat mensen niet min der gaan roken als tabaksartikelen duurder worden. De invoering van de euro heeft ons toch ook geleerd dat mensen vaak veel te forse prijs verhogingen op luxe goederen ge woon accepteren. De restaurants zit ten nog steeds vol, de verkoop van nieuwe auto's blijft stijgen én we gaan nog steeds met zijn allen op va kantie. Het lijkt wel of de overheid dit trucje heeft afgekeken van onder nemend Nederland. Daarbij komt dat roken a weer hele maal in schijnt te zijn. Het verhogen van de accijnzen is dus een flauwe- kulmaat- regel." Berend Stolk (48) uit Leiderdorp, intensive-carespecialist actief WD'er „Het is principieel fout om deze ver hoging te gebruiken voor het bestrij den van het overheidstekort. Nicoti- negebruik is zowel als enkelvoudige factor, maar ook in samenhang met andere oorzaken, van zeer grote in vloed op tal van ziekteprocessen en daarmee een enorme kostenfactor in de gezondheidszorg. Sluis al die ex tra accijnzen dus direct door naar minister Hoogervorst. En dat dan bovenop (en dus niet in plaats van) het bestaande budget. We zullen er overigens niet beter van worden, wie wil roken, doet dat toch. Dat geld is ge woon no dig voor al die infarc ten, al die kankers en al die kapotte longen. Cees van Duijn (41) uit Warmond, vastgoedconsultant/ beleggen „Als niet-roker heb ik weinig erva ring met sigarettenprijzen. Dat men sen roken is hun eigen keuze, dat de overheid het roken wil beperken met het verhogen van accijns lijkt me ge zien de elasticiteit van de prijs en het genotmiddel een slechte zaak. De extra inkomsten stoppen in het overheidstekort gaat helemaal voor bij aan de doelstelling om mensen minder te laten roken. Beter is het om mensen die om medische rede nen niet meer mogen roken bij her haling te wijzen dat 'gevolgschade' (behandelingskosten in het zieken huis) bij toch doorroken niet door ziektekostenverzekeraars betaald worden. Eigen- ^ÊÊtÊÈ^_ wijs? Dan niet zeuren, maar zelf j de reke- IRNBtfÉÉt I rung beta- |Tf len." onnodige en verkeerde uitga ven van ons illustere kabinet? Een groot gedeelte in Neder land is tegen roken, maar ze strijken maar al te graag de belastingcentjes op die dit op levert. Ik ben en blijf een ro ker, dan heb ik het idee dat ik toch nog wat positiefs bij draag aan deze economie." De stelling voor deze week is gebaseerd op de plannen van minister Hoogervorst om de ziektekosten terug te dringen: 'De pil en de tandarts kunnen best uit het ziekenfonds' Reageren kan tot en met dins dag op www.leidschdagblad.nl of via postbus 54, 2300 AB Leiden, onder vertj 'De Stelling'. W; Pieter Stam (51) uit nee: „Akkoord! Ik rook en d accijnzen mogen wat n tienvoudigd worden. slotte vermaak- /genotnj j die mogen best prijzig^, dien beschermen we de^ mee. In alle opzichten^ opbrengsten zie ik lievej. en onderwijs of veilighej. maar alles is tenslotte vi van overheidstekort. dt ledereen wt een forse vei de sigai

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 12