k IC LEIDE Leidenaars lid van Royal Canadian Legion Parnassia wil methadonhulp handhaven 'Zo behandel je jongens met een neppistooltje niet' Rijnland pareert kritiek op droogtemaatregelen Duinrell^ R1 REGIO In GGD-pand Roodenburgerstraat En ooohh! Metamorfose in de Breestraat Opknapbeurt Pelikaanhof woensdag 20 AUGUSTUS 2OO3 iy Arissen Ij 'warme' lburgers woude met nentekort 9g$te bloem? bude Wetering staat bloem van 4.50 me ineen tuin aan de lijk staat er een van ■En bij een wedstrijd »p Brabant is zelfs Jaar van zes meter en eter opgedoken. I zonnebloemen [bloeien weer dat het 1st is. De redactie van rwil graag weten hoe jngers zijn van haar en met vrijdag 29 au- ]t u ons laten weten v zonnebloem is. De Iter van de langste Si komt met een foto |je tekst in de krant. Uiteraard wel even n te kijken of uw ei- Iklopt. Opgave van n de bloem kan met |van naam en adres dactie@hdc.nl of filad, postbus 54, invloed cohol Ji 44-jarige automo eien is gisteravond op ischansweg aange- jdat hij dronken uur zat. Een adem- f als uitslag 600 mi- jr liter, terwijl de li- I De man kreeg een jbaal, zijn rijbewijs tomen en hij kreeg od. tin ertentrum ien inbraak in een i aan het <peer is gisterochtend l Men kwam het n door de ruit van deur in te slaan. door Eric-Jan Berendsen leiden - Het wordt zondag een belangrijke dag voor zes leden van The Band of Liberation, die voor het grootste deel uit Leide naars bestaat. Simon en Hans Dubbelaar, Flip Landwaart, Kjeld den Braven, Ernst Edink, Edward McWilliam en Stephan van Meeteren worden dan in Apeldoorn lid van de Neder landse afdeling van het Royal Canadian Legion. Prins Floris, de zoon van prinses Margriet, die beschermheer wordt, zal de daarbij horende officiële han delingen verrichten. Dat de oprichting van de Ne derlandse afdeling zo lang op zich heeft laten wachten, is ver- bazingwekend. „Het Royal Ca nadian Legion zit officieel in het Zwarte Woud in Duits land", weet McWilliam. „Dat is natuurlijk vreemd want de Ca nadese troepen hebben in 1944 enl945 grote delen van Neder land bevrijd en veel Canadezen zijn hier achtergebleven. Toch is hier nooit een echte organi satie opgericht, het is er ge woon niet van gekomen. Daar bij komt dat er ook nog andere banden zijn tussen Canada en Nederland. Zo heeft de konink lijke familie gedurende een groot deel van de Tweede We reldoorlog in Canada gewoond. Prinses Margriet is daar zelfs geboren. Mede daarom is nu eindelijk besloten een Nederlandse afde ling op te richten. De laatste ja ren merkten we op herden kingsbijeenkomsten en bevrij dingsfeesten dat er een grote behoefte bestond aan de op richting van een eigen afde ling." Dat gebeurt dus zondag in Apeldoorn waar de oprichtings- Zes leden van The Band of Liberation uit Leiden worden zondag lid van het Royal Canadian Legion. Foto: Mark Lamers vergadering wordt gehouden en de eerste leden officieel worden beëdigd. Militairen en ex-mili- tairen kunnen lid worden, fa milie van de Canadese bevrij ders of mensen die zich inzet ten voor de dodenherdenking en de jaarlijkse viering van de bevrijding. The Band of Libera tion treedt jaarlijks op in Wage- ningen waar op 5 mei de Duitse capitulatie wordt herdacht. Het Royal Canadian Legion af deling Nederland gaat zich vol gens McWilliam voornamelijk met drie dingen bezig houden. „De ondersteuning van ex-mili tairen en hun familie, de her denking van de Tweede We reldoorlog en het levend hou den van die herdenking door er bijvoorbeeld aandacht aan te besteden op scholen." Volgens Simon Dubbelaar kan The Band of Liberation daarbij een belangrijke rol spelen. „Zo ge beurt het regelmatig dat overle den Canadese bevrijders in Ne derland worden begraven. Zij hebben in '44 en '45 hier ge vochten en zijn na de bevrij ding teruggekeerd naar Canada. Zij hebben als laatste wens met militaire eer naast hun gesneu velde kameraden in Nederland te worden begraven. Aan die wens wordt uiteraard gehoor gegeven, maar het gebeurde wel eens dat het Canadese volkslied dan van een cassette bandje kwam. Nu kunnen we er met een aantal leden van de band een passende en stijlvolle begrafenis van maken." LEiDENDe gemeente Leiden heeft nog geen nieuwe bestem ming voor het GGD-pand in de Roodenburgerstraat. Ze onder zoekt de mogelijkheid of het ge bouw te gebruiken is als tijde lijk onderkomen voor een ge deelte van de Lorentzschool. Pamassia hoopt een deel van het pand te kunnen blijven ge bruiken voor de dagelijkse me- thadonverstrekking aan drugs verslaafden. De GGD verlaat het pand, dat bekend is als het voormalige joodse weeshuis, om te verhui zen naar een groter onderko men aan de Parmentierweg, nabij station Leiden Centraal. Dat gebeurt halverwege volgen de maand. De gemeente is eige naar van het gebouw in de Roo denburgerstraat en heeft nog geen nieuwe huurders op het oog. Pamassia is onderhuurder en gebruikt enkele kamers in het gebouw. „Het is onze insteek om in de Roodenburgerstraat te blijven", zegt regiomanager van Pamas sia, H. Toben. „De methadon- verstrekking gaat daar heel goed." Pamassia heeft de ge meente op de hoogte gesteld van de wens om te blijven. De instelling voor verslavingszorg hoopt bovendien op een aan passing van de huidige huisves ting in de Roodenburgerstraat. „Als het gebouw voor de rest leeg is, is het niet handig als verslaafden daar eerst door heen moeten om ons te berei ken." De gemeente kijkt of tijdelijke verhuur van het gebouw aan de Lorentzschool een mogelijk heid is. Die basisschool krijgt drie jaar lang noodgebouwen op het naastgelegen korfbalter rein, vanwege nieuwbouwplan- nen. „Het is niet zo heel gek om in het voormalige weeshuis iets schoolachtigs te doen", zegt ge meentewoordvoerder F. Dele- marre. „Het gebouw heeft een bepaalde stevigheid waardoor het daarvoor wel geschikt zou zijn. Probleem zou alleen zijn dat dan erg veel aanpassingen nodig zijn. Terwijl de Lorentz school maar drie jaar een ander onderkomen krijgt. Het is zeker iets waar naar gekeken wordt, maar waar ook grote twijfels bij zijn of zoiets financieel haal baar is. Voor de rest is nog niet bekend wat de mogelijkheden van het gebouw zijn." De directeur van de Lorent- school was vanochtend niet be reikbaar voor commentaar. door Robbert Minkhorst vervolg van voorpagina leiden - Het Hoogheemraad schap van Rijnland ligt onder vuur, nu het impopulaire maat regelen neemt tegen verdere verdroging. Dat is niet terecht, zegt voorlichter E. Albrecht. Dat het Sportbedrijf Leiden de velden onbespeelbaar verklaart, kan Rijnland ook niet helpen. De brief die gisteren naar alle sportverenigingen, consuls en naar scholen die velden gebrui ken, is gegaan, meldt dat het sproeiverbod daar de oorzaak van is. „Dat betekent dat wij het groeiproces niet meer in de hand hebben. Bij aanhoudende droogte lopen de velden be hoorlijke schade op, die pas bij regenval na een paar weken herstelt." Albrecht kondigt aan dat hij het Sportbedrijf vandaag nog inlicht dat er geen sproei verbod geldt. K. Caron, manager velden van het Sportbedrijf, is hoogst ver baasd. „Vorige week vertelden medewerkers van het hoog heemraadschap ons al dat er niet gesproeid mocht worden. Toen ze begin deze week met een dwangsom van 500 euro per dag begonnen te dreigen, zijn we er mee gestopt. Ik ga meteen bellen. Als er inderdaad geen sproeiverbod is, staan over een uur die sproeiers weer aan." Tegelijk is Rijnland aangevallen op het besluit om bij Gouda brak water uit de Hollandsche IJssel de polders in te laten stromen. TNO, Staatsbosbeheer en natuurbeschermers zijn het niet eens met de maatregel, die bovendien niet zou helpen. Ook vragen ze zich af waarom niet zoet water uit het IJssel- meer of het Markermeer naar Zuid-Holland mag stromen. Albrecht zegt dat Rijnland 'een heel bewust besluit heeft geno men'. De beeldvorming die daarna is ontstaan, trekt alles uit zijn verband. De schuldige: staatsecretaris Schultz (verkeer en waterstaat) uit Leiden. „Toen zij vorige week zei: 'we gaan zeewater inlaten', is dat letterlijk zo opgevat. Dat heeft de toon gezet. Ze heeft het wat ongelukkig gezegd, en dat vin den we jammer." Zeewater heeft een zoutgehalte van 18.000 milligram zout per liter, het brakke water bij Gouda 360 milligram. Water uit het IJsselmeer naar de Leidse en Alphense regio halen blijkt minder makkelijk dan het lijkt. Het is niet een kwestie van hier en daar een sluisje open zetten. „Een dergelijk akkoord daarover met andere overhe den hebben we niet. Dat zou dus ad hoe geregeld moeten worden", zegt Albrecht. Rijn land heeft overigens wel inte resse in zoet water. „Er zitten nog wel wat haken en ogen aan. Er zit een zoutprop bij Mij drecht. Die zal eerst door ons systeem moeten voor we van het zoete water kunnen profite ren. We zijn dat nu aan het af wegen." Het zoutgehalte van de prop bij Mijdrecht is 900 milli gram. Staatsbosbeheer wil een aantal Zuid-Hollandse natuurgebie den gaan beschermen tegen verzilting. Ze wil daarvoor slui zen sluiten die zilt water door laten en water uit onder andere de Kagerplassen laten instro men. De provincie laat weten dat zij als toezichthouder van de wa terschappen 'nauw bestuurlijk overleg' heeft met onder andere Rijnland. Aanleiding om beslui ten van het hoogheemraad schap aan te vechten, is er vooralsnog niet, geeft een woordvoerster aan. leiden - En ooohh! De zwarte lap gaat van de spie gel en de Leidse Jasmijn Slot ziet haar nieuwe ui terlijk voor het eerst. Haar lange, blonde haren zijn er af en in plaats daarvan heeft zij nu een kort kop- pie met roodbruin haar. De cameraman van het RTL4-programma 'Looking Good' is zenuwachtig. Jongens, dit kan maar één keer goed." Slot veinst verrassing over haar gedaanteverandering, kapster Marielle Bastiaansen lacht haar warm toe, regis seur John Vermeulen is opgelucht. Slot was samen met drie collega's opgegeven door een collega van de Leidse broodjeszaak 'Bagels en Beans'. Presen tatrice Mariska Hulscher en haar productieteam streken neer bij kapsalon Ton Westen aan de Bree straat om de metamorfose tot een goed einde te brengen. Of die is geslaagd, kan de kijker op don derdag 4 september om 22.00 uur zelf beoordelen. Foto: Mark Lamers Politie: Plastic vuurwapens niet van echt te onderscheiden 4 werk aan de Pelikaanhof vordert. De idse Studentenhuisvesting (SLS) wil het I en de veiligheid in het studentencom- Sren. De bewoners van het complex banstraat hebben nu de beschikking Irterras en gemeenschappelijke ruim tes. Dat helpt volgens de SLS 'om de sociale sa menhang te bevorderen'. Er is extra verlichting, permanente videoregistratie bij de entrees en een systeem met elektronische sleutels. Een hangmu- urtje is weggehaald. Op dit moment werkt de SLS aan de gevels en het dak. Foto: Hielco Kuipers door Wim Koevoet vervolg van voorpagina leiden - Jermaine Jacobs baalt verschrikkelijk van zijn arresta tie in de Merenwijk om ver meend verboden wapenbezit. „Heel de flat heeft gezien dat ik een agent op mijn rug had en dat mijn neus in het zand is ge duwd. Maar niemand weet dat alle drukte om een plastic pis tool ging." Zijn neefje Leroy, die bij Jermaine logeerde, zit volgens zijn opa thuis in Zee land aan één stuk door te hui len. „Hij is getraumatiseerd. Die jongen is doodsbang ge weest. De politie is achter de jongens aangerend met één hand bij het holster. Leroy ver wachtte elk moment een schot." Zijn in Leiden wonende opa Kersten spreekt van een 'over- reactie'. „Het zijn donkere jon gens, Leroy heeft dreadlocks want dat vindt hij stoer en dan zit er meteen het beeld van een jeugdbende in de hoofden van de mensen. Dat zal wel verkla ren waarom er na één melding vier politieauto's kwamen aan gereden en de acht agenten die eruit kwamen rollen kogelvrije vesten aan hadden. Op dat mo ment lag dat pistool bij een boom met en bos sleutels er naast. De jongens waren aan het slootje springen. Kun je na gaan." „De politie zei niet eens wat over het pistool, bijvoorbeeld dat ze het moesten neerleggen, maar begon direct te rennen. Die jongens schrokken daarvan en namen direct de benen. Stom, maar ook begrijpelijk. Als het echt criminelen met een echt pistool waren geweest dan hadden ze dus alsnog heel het winkelcentrum De Kopermolen kunnen uitroeien." Kersten vraagt zich verder af waarom er niet gewoon is ge fouilleerd en waarom de jon gens tegen de grond zijn ge werkt. Terwijl politieknieën zich in hun ruggen boorden, werden ze geboeid. Leroy, de jongste van het stel, zou daarbij zijn el leboog hebben verwond. „Echt een overreactie. Zo behandel je jongens niet die met een nep- pistool van een ander hebben gespeeld." Kersten heeft inmiddels telefo nisch om opheldering ge vraagd. De politieagent die hem te woord stond - en die betrok ken was bij de aanhouding van de drie knapen - gooidede hoorn op de haak na de mede deling dat Kersten niets begrijpt van politiewerk. Volgens Kersten deugden ook de verhoormethoden van de politie niet. Een van de jongens zou in de mond zijn gelegd dat hij als atheneumleerling slim genoeg is om te weten dat het bij je dragen van neppistolen op verboden wapenbezit neer komt. Wat hem ook niet bevalt, is dat de jongens geen kopietje hebben meegekregen van de verklaringen die ze hebben on dertekend. „Een agente zei na dat ze waren heengezonden dat ze nu een stafblad hebben. Dat kan helemaal niet, want de rechter moet zich nog uitspre ken. Maar het lijkt me sterk dat deze zaak voorkomt. Woordvoerster Y. Verboon van de politie gaat niet op alle de tails in. Ze benadrukt dat het bewuste neppistool niet van echt is te onderscheiden en dat de politie de melding in de Me renwijk uiterst serieus heeft ge nomen. Huidskleur van de ver dachten heeft daarmee niets te maken, zegt ze. De kogelvrije vesten waren niet bedoeld als intimidatie maar gewoon ter beveiliging van de politie. Dat de jongens direct wegrenden, maakte de verdenking alleen maar erger, zegt ze. Volgens Verboon zijn de twee aangehouden jongens niet te gen de grond gewerkt maar ge sommeerd te gaan liggen. „Dat deden ze dan ook direct." De wijze waarop Jermaine en zijn neefje zijn geboeid, is volgens Verboon procedureel geheel juist. Dat ze vijf uur op het poli tiebureau hebben doorge bracht, vindt ze ook niet vreemd. Er is sprake van tijdro vende procedures, zegt ze en de politie heeft het maximum niet overschreden, want iemand mag zes uur worden vastgehou den. (advertentie) MAGISCHE ZOMERSHOW OP DUINRELL <k Kom voor een spectaculair dagje uit naar attractiepark Duinrell. Geniet met het hele gezin in de spetterende attracties en het tropische Tikibad. De magische zomer- show met Scott the Magician mag u niet missen. Een dagje Duinrell is plezier voor jong en oud! Duinrell 1. 2242 JP Wassenaar Tel. (070) 5155 258, www.duinrell nl WASSENAAR DUINRELL, DAAR KIKKER JE VAN OP

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11