Zoet water uit IJsselmeer naar Rijnland IETS O Leidsch Dagblad verkopen? Strandbezoeker in Noordwijk voor parkeren en thee het duurst uit Langdurige afkeuring Vrijgelaten Arjen Hilbers op weg naar Nederland van sportvelden dreigt 'Pil en tandarts uit ziekenfonds' Explosieve stijging van werkloosheid houdt aan Vliegers terug voor het strand Leidsch Dagblad leven ■eidse oren en naar h nmama op schooldag des i conferencier eintjes aan ipen I xth w E NT A AR HILBERS jaar is een ein- aan de ontvoering Europese toeristen Groep voor (GSPC). On- aars de 35-jarige Ar- uit IJmuiden. Zijn g gisteravond einde- "lossende telefoontje rij was en met een air vliegtuig naar -gorden gevlogen, tend is het voor de listisch dan haar Ar- ïiuiskomt. Maar aan ring heeft niemand - >ers en zijn familie - wat Wel vallen er fcken uit de ontvoe- ame over de eigen lelijkheid van toe- lachen, de prijs nen nieuwe Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: www.leidschdaoblad.nl Dagblad dinsdag 19 AUGUSTUS 2003 SPRINTERS 1 NR. 43312 LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG €1,55 katwijk/noordwijk/wassenaar - Strandbe- zoekers zijn in Noordwijk duurder uit dan in Katwijk en aan de Wassenaarse Slag. Vooral voor parkeren, koffie, thee en strandstoelen moet meer geld worden neergeteld dan in de andere kustplaatsen. Voor andere consump ties valt het prijsverschil wel mee. Wel lopen de verschillen tussen de paviljoens behoorlijk uiteen.Dat blijkt uit een steekproef van het Leidsch Dagblad onder twintig strandpavil joens in Katwijk, Noordwijk en aan de Wasse naarse Slag. Het onderzoek is gehouden nadat de afgelo pen weken vooral in Noordwijk de discussie losbarstte over de prijzen. Horeca-onderne- mers zijn het niet eens met de parkeertarie ven, die op 1 mei drastisch zijn verhoogd. Veel badgasten klagen over het 'dure' dagje uit, als zij voor eten en drinken een beroep moeten doen op de strandexploitanten. Vergeleken met Katwijk en de Wassenaarse Slag springt Noordwijk er op het gebied van parkeren inderdaad in negatieve zin uit. Wie zijn auto dicht bij het strand wil neerzetten, is aanzienlijk meer kwijt dan in de twee andere gemeenten. Vooral aan de Koningin Wïlhelminaboule- vard. Daar moet per uur 1,80 euro worden betaald. Aan de Koningin Astridboulevard is dat 1,20 euro en bestaat de mogelijkheid om voor zes euro een dagkaart te kopen. Op het Wantveld, op enkele honderden meters van de Wilhelminaboulevard, is zo'n dagkaart voor dezelfde prijs verkrijgbaar en bedraagt de uurprijs één euro. Wie in Noordwijk goedkoop wil parkeren, moet ongeveer zeven kilometer noordelijker naar de Langevelderslag. Daar geldt een dag prijs van twee euro. Op de parkeerplekken in de duinen tussen Noordwijk en Langevelderslag mag de auto gratis worden neergezet, maar dan is het al tijd nog een flink stuk lopen naar het strand. In Katwijk is het parkeren gratis op de par keerplaatsen in de noord- en zuidduinen en op de uiteinden van de Boulevard. Aan de rest van de Boulevard kost parkeren negentig cent per uur, in de parkeergarages in het cen trum - waar wél altijd plek is - zestig cent. Met uitzondering van de zondagen, dan zijn de garages dicht, maar kan de auto verder op alle betaalde plekken gratis worden neerge zet. In Wassenaar kost een dagkaart 3,50 eu ro. Na vijf uur 's middags zakt die prijs naar 1,60 euro. Maar niet alleen voor de auto moet in Noord wijk meer worden betaald. Wie in een van de strandtenten een kop koffie of thee neemt, is gemiddeld vijftien cent meer kwijt. Aanzien lijk groter is het verschil als een strandstoel wordt gehuurd. In Noordwijk is men daar voor 65 cent 1 euro meer kwijt dan in res pectievelijk Katwijk en aan de Wassenaarse Slag. Daarmee vergeleken valt het biertje van de tap nog mee. Dat is slechts vijf cent duur der. De gemiddelde prijzen voor ice tea zijn verge lijkbaar en de goedkoopste ijsjes en bier uit blik zijn aan de Wassenaarse Slag juist duur der. Pagina R4: 'Pachtprijzen in Noordwijk hoogste van Nederland' Goedkoop drinkwater voor kwekers rijswijk/anp-gpd - Zoet water uit het IJsselmeer stroomt waar schijnlijk via rivieren en kanalen naar het Rijnland. Het Hoog heemraadschap in Zuid-Holland neemt vandaag een beslissing over deze mogelijkheid. Het zoe te water moet het verziltings- proces vertragen dat is ontstaan door het binnenlaten van brak water uit de Hollandsche IJssel. Het Hoogheemraadschap van Rijnland laat sinds donderdag ochtend verzilt water in uit de Hollandsche IJssel. Zo voorko men de waterbeheerders dat waterkeringen en funderingen ernstige schade oplopen omdat ze door de aanhoudende droogte boven water komen te staan. De handelwijze van Rijnland is niet onomstreden. Het aanvoe ren van zout water om het grondwaterpeil te verhogen is absoluut geen goed alternatief in deze droge tijden. Dat zegt Th. van Doorn, hoofd grondwa- terkartering van het Nederlands Instituut voor Toegepaste Geo- wetenschappen van TNO. Het grondwaterpeil zal door deze maatregel nauwelijks stijgen. Daarentegen richt het zout enorme schade aan de flora en fauna aan. TNO heeft dit advies eind vorige week aan staatsse cretaris Schultz van Haegen van verkeer en waterstaat gestuurd. Het zilte water vormt vooral een groot probleem voor de te lers, met name in Boskoop dat dicht bij het inlaatpunt van het water in Gouda ligt. De boom kwekers hier hoeven hun bo men voorlopig niet te bewate ren met verzilt slootwater. Ze mogen van waterbedrijf Hy- dron Zuid-Holland tegen een aantrekkelijke prijs drinkwater gebruiken als het slootwater te zout wordt. Kring Boskoop van de Bond van Boomkwekers ver wacht dat het nog maar een paar dagen duurt tot het zover is. Dagelijks wordt het polder water gemeten. „Nu is het nog bruikbaar", vertelt voorzitter Piet Trimpt, „Maar we zitten in een kritieke fase. Het water wordt alleen maar zouter als het niet gaat regenen." Waterbedrijf Hydron kan dage lijks tienduizend kubieke meter water aan de boomkwekers le veren. Het is de bedoeling dat vervoersbedrijven het water met tankwagens bij brandkra- nen ophalen en het vervolgens brengen waar het nodig is. Het drinkwater is alleen bestemd voor de pottenteelt, die onge veer 350 hectare beslaat. De teelt in de volle grond kan het wel zonder het dure drinkwater stellen. „Die bomen hebben lang niet zoveel water nodig." noordwijk - Kitesurfers konden gisteren hun hart weer ophalen. Was het strand de afgelopen weken vooral het domein van de zwemmers en de zonaanbidders, gisteren woei er een lekker windje om met een vaartje over de golven te suizen. De kitesurfers trokken dan ook massaal de zee op, zoals hier bij Noordwijk. Daar mag alleen voor een deel van de Koningin Astridboulevard met een vlie ger worden gesurfd. Ook in Katwijk is een stuk strand voor deze sporters aangewezen. Foto: Henk Bouwman n spannend avon- op de motor door Sahara crossen - iren in de betaling >en euro losgeld aan actiefste al-Qaeda- |f wereld. De groep igen in Europa, is Inatiek en tegelijker- tisch, hetgeen ver in Hilbers nog leefL Duitse regering de isgeld in alle toon- |:ent, is zo goed als verhoging van de jshulp aan Mali in gedaan met de ter- is een uiter dijk precedent ge- eaarmee Duitse toe- Ie# ter wereld vogelvrij "Haard. »°^)unt van kritiek bij ng van Hilbers en tomuiten betreft de hn vakantiebestem- ikihara mag wel groot di) blijft één van de ge nlanden ter wereld, ijd tussen moslim- nalisten en veilig- :vw zo'n honderddui- h heeft gekost. Hil- d£t en zocht deson- it het avontuur op. dan ook zeker ge ld of het de taak van is om toeristen die wetens de ultieme ^ens zoeken en 'ne- 2iadviezen achteloos laan, met alle moge- ^en te helpen. Hil- ift in elk geval waar d gekregen. door Willem Spierdijk leiden - Leidse sportclubs kun nen mogelijk pas eind septem ber de eerste thuiswedstrijden afwerken. Vanaf komende don derdag mogen de sportvelden niet meer worden besproeid door een verbod van het Hoog heemraadschap van Rijnland. „Wanneer de droogte aan houdt, hebben de velden enke le weken nodig om te herstel len", verwacht Rik Wagner, hoofd buitensportaccommoda ties van de gemeente Leiden. Op overtreding van het sproei- verbod staat een boete van 500 euro per veld. Leiden heeft de periode van af gelasting van de wedstrijden voor onbepaalde tijd verlengd. Die liep tot komende zaterdag. Ook is er een verbod om te trai nen ingesteld. Ook mogen er geen gymlessen meer worden gegeven op de grasvelden. De KNVB heeft nog geen maat regelen genomen nu steeds meer clubs door de afkeuring van de velden niet kunnen trai nen. Door de droogte dreigt er competitievervalsing te ont staan omdat sommige clubs niet kunnen trainen en spelen en andere verenigingen wel over hun accommodatie be schikken. Pagina Ri: Hoogheemraad: 'Sproeien velden is zonde van het water' Ex-gijzelaars vanuit Mali naar Keulen Onduidelijkheid over betaling van losgeld door Ed Blaauw en Hans Jacobs IJmuiden - „We kunnen het nog nauwe lijks geloven", aldus broer Bert Hilbers. IJmuidenaar Arjen Hilbers wordt van avond laat verwacht op het militaire vliegveld van Keulen. De gisteravond in Mali samen met dertien andere Europe se toeristen vrijgelaten Nederlander moet eèrst nog een lange vermoeiende tocht maken naar de hoofdstad Bamako. Daarna vliegt het gezelschap in een Air bus van de Duitse luchtmacht naar Keu len. Afhankelijk van de tijd die is gemoeid met de afhandeling van het meer dan zes maanden durende gijzelingsdrama, wordt het vliegtuig vanavond laat of in het midden van de nacht in Duitsland verwacht Dat heeft de Duitse staatsse cretaris Chrobog gisteravond in Bamako gezegd. De Malinese president, Amadou Toumani Touré, wil de ex-gijzelaars ont vangen. Ook krijgen de bevrijde toeris ten in Mali een eerste medische keuring. De dolgelukkige familie van Arjen Hil bers, die in de loop van vandaag naar Keulen zou reizen, kreeg gisteravond rond tien uur thuis in Spaarndam het verlossende telefoontje van het ministe rie van buitenlandse zaken. Het tele foontje uit Den Haag bevestigde wat kort daarvoor al was gemeld uit Mali: de veertien gijzelaars zijn in handen van Malinese regeringstroepen. Ook vanuit Berlijn werd dat bevestigd. De gijzelaars waren over diverse, plaatsen in Mali ver spreid. De groep was aanvankelijk nog groter, maar in mei werd al een aantal gijzelaars bevrijd. Duitsland speelde een hoofdrol bij de onderhandelingen over de vrijlating van de Europese toeristen - naast de IJmui denaar Hilbers, negen Duitsers en vier Zwitsers - die zes maanden geleden in de Algerijnse Sahara gevangen werden genomen. Over een losgeld is officieel niets meegedeeld, maar volgens Duitse media is de gijzelnemers via een omweg geld betaald. Volgens onbevestigde be richten zou het om 4,6 miljoen euro gaan. Volgens minister De Hoop Schef- fer (buitenlandse zaken) betaalt Neder land geen losgeld. De afgelopen 24 uur werd bij herhaling gemeld dat de gijzelaars waren vrijgela ten, nieuws dat steeds niet waar bleek te zijn. Toen de melding van gisteravond ten slotte wel waar bleek, was de op lucht enorm. „We kunnen het niet be vatten", is dan ook de eerste reactie van broer Bert Hilbers, alvorens hij naar de kroeg gaat om op de goede afloop te drinken. De rest van de familie feest thuis samen met de buren en vrienden. De hele dag heeft de familie gisteren ge spannen naar de nieuwsuitzendingen op de Duitse televisie gekeken. Vrij, niet vrij, toch vrij, het nieuws veranderde van uur tot uur. „De manier waarop het gaat, brengt je toch aan het twijfelen", vertelde vader Bert Hilbers gisteravond. Moeder Anneke Hilbers wilde geen reac tie geven. „Ze is te emotioneel", aldus haar echtgenoot. Minister komt met extra bezuinigingsmaatregelen den haag/gpd - Ziekenfonds verzekerden moeten de anti conceptiepil binnenkort zelf gaan betalen. Minister Hans Hoogervorst van volksgezond heid wil deze pillen uit het zie kenfonds halen, zo is vanmor gen door welingelichte bron nen bevestigd. De bewindsman vindt dat volwassenen ook best zelf de rekening van de tandarts mogen betalen. Het kabinet moet de komende weken drie tot vijf miljard euro aan extra bezuinigingsmaatre gelen aanwijzen. Het ministerie van volksgezondheid moet daarvan een dikke miljard op brengen. Minister Hoogervorst (WD) heeft zijn collega en par tijgenoot Gerrit Zalm van finan ciën gisteren een lijst met mo gelijke bezuinigingen toege stuurd. Het stopzetten van de vergoeding van de anticoncep tiepil door het ziekenfonds maakt daar onderdeel van uit. Vanochtend kwamen de vier meest betrokken bewindsper sonen - naast Zalm, premier Jan Peter Balkenende, minister van economische zaken Lau rens Jan Brinkhorst en minister van sociale zaken Aart Jan de Geus - samen om verder te pra ten over de omvangrijke snoeioperatie. Toen ook kwam de lijst van Hoogervorst voor het eerst op de onderhande lingstafel. Wat Hoogervorst betreft zou den volwassenen (18 jaar en ouder) ook best zelf de reke ning van de tandarts mogen be talen. In het regeerakkoord stel den CDA, WD en D66 zich nog slechts ten doel om enkel de kosten van de halfjaarlijkse controle uit het ziekenfonds te halen. Ook wil Hoogervorst het aantal behandelingen bij de fy siotherapeut aan banden leg gen, zoals reeds het geval is bij particulier verzekerden. Het is overigens niet uitgesloten dat het kabinet onder druk van CDA en D66 andere prioriteiten stelt dan Hoogervorst. „Maar de kans is toch vrij groot dat de pil en de tandarts voor volwas senen uit het ziekenfondspak ket zullen verdwijnen", aldus een ingewijde in kringen rond het kabinet. Het grootste struikelblok in de huidige onderhandelingsron den over de nodig geachte be zuinigingen vormen overigens niet de voorstellen van Hooger vorst, maar mogelijke verdere ingrepen in de sociale zeker heid. Minister De Geus (CDA) verzet zich met hand en tand tegen voorstellen die collega Zalm daarover heeft gedaan. den haag/gpd - De werkloos- heid is in een jaar tijd met 105.000 mensen gestegen. Het afgelopen half jaar verdwenen er maandelijks gemiddeld 13.000 banen. In de periode mei tot en met juli werden 414.000 werklozen geteld, waar mee 5,5 procent van de Neder landse beroepsbevolking werk loos was. Dat bleek vanmorgen uit een publicatie van het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS). De werkloosheid stijgt nu over de hele linie; zowel bij mannen als vrouwen en in elke leeftijds categorie. Mannen zitten ver houdingsgewijs wat vaker zon der werk dan vrouwen. De werkloosheid onder de groep 25 tot en met 44-jarigen is het snelst toegenomen. Van hen zit nu 5,0 procent zonder baa^\ terwijl dat in hetzelfde kwartaal vorig jaar nog 3,5 pro cent was. Van de 45 tot en met 64-jarigen was afgelopen kwar taal 3,8 procent werkloos tegen 2,9 procent in het jaar daar voor. Uit de cijfers van het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI) blijkt dat in de maand juli het aantal werkloze 60-plussers heel hard is gestegen. Deze in stantie telt 612.000 mensen die nu werkloos zijn. De verschillen in aantallen komen doordat het CBS en het CWI andere defini ties hebben van werkloosheid. Het CBS meet de werkloze be roepsbevolking en telt de werk lozen die actief op zoek zijn naar een baan van minstens twaalf uur per week. Het CWI heeft 'ruwere' cijfers; de instan tie telt iedereen mee die niet werkt maar wel als 'werkzoe kende' staat geregistreerd. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamM V Wij gaan zogvukig Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 pereoonsgegevens. In het colofon van de krant treft u nadere infoonabe aan. Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Handtekening: 712141 400114 nk-gironummer m i i Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl H

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1