REGIO Koudenhoorn zaterdag in Dominicaanse sferen lanese delegatie verkent kemade en omgeving Een strategische plek voor de Wereldwinkel Gedenktsteen voor Leiderdorpers Onderzoek naar Hoogervorst begint Yeeehaaww Boetes voor rode diesel last van erenkeet aan oen rijn - Alphen =5 Rijn praat met omwo- van de Albert Schweit- die klachten hebben bezoekers van de jon- et die daar staat. De i betreffen vooral ge elast en het stoken van ieling ns kermis iar - Hen 19-jarige man «naar is zondagnacht mden omdat hij ge- iaratuur vernield heeft irmis aan de Dr. Mans in Wassenaar. Tijdens d voor zijn aanhouding man met een brand- n het rond op het ker- Sn. hoogmade - Hoogmade was even het wilde westen dat het altijd al had moeten zijn. Cow boys en indianen, saloons en ro deo's; het thema van de zomer spelen voor de jeugd was dit jaar 'Once upon a time in Hoogma de'. Vrijdagavond begon het feest met een ballonnenwed strijd en een avondspel voor cowboys en indianen genaamd 'North South". Eén van de at tracties was zaterdag de rodeo stier. Flink wat waaghalzen maakten een smak van dit me chanische monster. Foto: Henk Bouwman nband met Kadjebi krijgt vorm Rietbroek - De stedenband tussen Alkemade en ese Kadjebi-district krijgt steeds meer fan 29 augustus tot en met 6 september n delegatie van bestuurders uit Ghana >ezoek aan Alkemade. In mei bezochten ster Meerburg en wethouder Reijnders Afrikaanse land. Daar spraken zij met irders van Kadjebi over diverse moge tot samenwerking. Het voornaamste de stedenband is namelijk de verster- ïet bestuur van Kadjebi. gaat Alkemade een steentje bijdragen rbetering van de afvalverwerking in Ka- >r zoveel mogelijk informatie over te truikelblokken zijn bijvoorbeeld de vele :n en de beperkte middelen om het vuil in. Als de samenwerking goed verloopt, meer projecten. koos het Kadjebi-district uit om een nd mee aan te gaan vanwege het agrari- ikter. Landbouw vormt er de belangrijk- ^istenbron. Ook het inwonertal is vrij be- t belangrijk was bij de keuze. Het gebied ia 53.000 inwoners. Het district ligt in ijk deel van Ghana, grenzend aan buur- j^p, bij het Voltameer. In dit meer ligt een T die zorgt voor de totale elektriciteits- ng van Ghana. et bezoek van de Ghanezen wordt er ge- het zogeheten afvalverwerkingsproject, "ireniging van Nederlandse Gemeenten jj oktober bekijkt. Als de VNG dit plan gaat Kadjebi zijn afval voortaan naar model' verwerken. De delegatie be staat onder anderen uit de 'District Chief Execu tive' van. Kadjebi - het Ghanese equivalent voor burgemeester - Kofi Adjei Ntim, een lid van de District Assembly en een ambtenaar van Kadjebi. Om de Ghanezen te laten zien hoe Nederlanders hun afval verwerken, neemt Alkemade de be stuurders mee naar de afdeling vuilverwerking in Leiden en naar een compostverwerkingsbeffiijf in Alphen aan den Rijn. Verder zijn er twee dagen gepland om te bespreken hoe beide gemeenten de hulp bij de afvalverwerking in Kadjebi gaan aanpakken. Ook staan er diverse ontspannende uitstapjes op het programma. „We zijn nog druk bezig met de organisatie van allerlei activiteiten", aldus wet houder Reijnders. „Wij zijn tijdens onze reis zo getrakteerd op diverse traditionele Ghanese as pecten, dat we beslist iets terug willen doen. We zijn nog een bezoek aan de Tweede Kamer aan het regelen, maar natuurlijk gaan we ook een dagje met ze de boer op." De Ghanezen maken uitgebreid kennis met Al kemade en omstreken. De delegatie bezoekt on der meer de Gondelvaart in Oude Wetering op zaterdag 30 augustus (zowel Meerburg als Ntim zitten in de jury), het HSL-informatiecentrum in Leiderdorp en uiteraard de markantste plekjes van Alkemade tijdens een bustocht. Ook staan er enkele toeristische uitstapjes naar de Zaanse Schans en Marken op het programma. Geduren de de week, maar vooral tijdens de slotavond, op vrijdag 5 september, krijgt de Alkemadese bevol king de kans om de delegatie te ontmoeten, voordat deze op zaterdag 6 september weer naar Ghana terugkeert. "rTswoudse jjarkt weer jjhe Shoes mouoe-dorp - Het laat- aitinde in augustus is in duurt tra- djweer lang. Van woens- nöt en met zaterdag 30 is het feest in het celiersvereniging Mi- ;eert voor de 29ste aarmarkt. Alle dagen dag is er een groot akel aan de War- Het begint om 18.45 t de Hazerswoudse Ischappen boegspriet- )r de jeugd van zes tot pertien jaar. Om 20.15 een Gondelvaart met X) uur boegsprietlopen «-tassenen. Later is er 's avonds het t Popfestival. Op het ilein treedt een aan- ip. is de braderie. Voor legint om 10.15 uur lenoptocht. De deel- 'orden uitgenodigd !e verkleden. De op- 1 als thema 'uit groot- jd'. De Hazerswoud- icers verzorgen om op het Ambachts demonstratie. Ook op is er ringsteken op pactoren (vanaf 13.30 Lindelaan). {root succes vorig jaar e organisatie om ook „he Shoes te contracte een concert. De band laf 18.00 uur op op het Jplein. En de Rotary t op de laatste dag nog erswouds dictee. De wordt om 20.30 uur i5 met vuurwerk. chaussee Inbreker op hjde-dorp - De Ko- Marechaussee heeft (j(°P de A16 bij Hazel- c 19-jarige man uit Bo- gepakt, die verdacht een inbraak in mei [jorweg in Hazerswou- t De politie had hem l emen in het landelijke ^gssysteem nadat spo- )(zoek de Boskoper als de inbraak had aan- Een eerdere poging j an op zijn huisadres :enmislukte omdat hij was. Bij de inbraak, x de Boskoper wordt jj werden twee porte ntet inhoud gestolen. Caraïbisch dansfeest op eiland in Kagerplassen door Annette Lameijer oegstgeest - Dapper stapt wet houder Dirk-Jan de Ruijter door de met papier afgeplakte deur opening van het nieuwe, tijde lijke onderkomen van de We reldwinkel Oegstgeest. Daar mee is de officiële opening van de winkel, afgelopen zaterdag, een feit. Zo'n vijftig belangstel lenden volgen hem druppelsge wijs om een kijkje te nemen in de fris geschilderde portakabin, vol met voedselproducten, snuisterijen, houtwerk en speelgoed uit ontwikkelingslan den. Het winkeltje aan de Flo ralaan heeft een oppervlakte van 50 vierkante meter. „Groot genoeg, het moet wel gezellig blijven," zegt voorzitter Geert ter Horst. De Wereldwinkel heeft een strategisch plekje gekregen tus sen de bibliotheek en super markt C1000, die beide vanwe ge de facelift van de Lange Voort ook een tijdelijk onderko men hebben. Ter Horst ver wacht daarom ook dat vaste en nieuwe klanten na het bood schappen doen of boeken ha len even komen binnenwippen voor een apart cadeautje of een 'eerlijk' pak koffie. Ondertus sen, onder de vrolijke klanken van de blanke Afrikaanse slag- werkgroep Opgetrommeld, gaan de eerste aankopen al over de toonbank. Buiten nippen de genodigden van hun kopje Voor de onthulling van de gedenksteen voor twee gesneuvelde Indiëgangers was in Leiderdorp grote belangstelling. Foto: Hielco Kuipers Gesneuvelde Indiëgangers eindelijk herdacht door Wm van Wanrooy leiderdorp - Het heeft lang geduurd, maar zaterdag kwam het er van. In Leiderdorp werd eindelijk een herdenkingsmonument onthuld ter nagedachtenis van de twee Lei- derdorpse militairen die in 1947 en 1948 omkwamen in voormalig Nederlands Oost- Indië. Willem Rietkerk en Leendert Schip per keerden niet terug. Met een marmeren gedenksteen, naast het oorlogsmonument aan de Eikenlaan, worden zij voortaan her dacht. „Te lang hebben wij als samenleving ge meend, of hebben we ons laten aanpraten, dat we diegenen die daar gevallen zijn niet kunnen herdenken omdat het daar niet om een goede zaak ging", sprak burgemeester Zonnevylle bij de onthulling. „Nu pas wordt op vele plaatsen en vandaag dan in Leiderdorp recht gedaan. Want dit onder deel van onze geschiedenis mag niet 'verja ren'." De burgmeester onthulde de ge denksteen met een broer van Willem Riet kerk en een zus van Leendert Schipper, die zichtbaar verguld waren met het initiatief. Het gemeentebestuur van Leiderdorp werd in oktober 2001 benaderd voor een Indië- monument. T. Rump, één van de initiatief nemers, sprak van een bijzondere dag. „Wat deze bijeenkomst ook zo bijzonder maakt is de opkomst vandaag. Vele vetera nen hebben, met hun partner of andere dierbaren, de weg naar Leiderdorp gevon den. Hieruit blijkt hoezeer na al die jaren Indië nog, of weer, leeft bij hen die daar dienst hebben gedaan. Het is paradoxaal dat herinneringen des te levendiger wor den naarmate de gebeurtenissen in het voormalig Nederlands-Indië en Nieuw- Guinea verder achter ons komen te liggen." Ruim 6.300 Nederlandse militairen lieten destijds het leven. Rump: „Het valt niet te ontkennen dat het Nederlandse volk lange tijd de veteraan in het algemeen en de In- dië-veteraan in het bijzonder in de herin nering heeft weggedrukt. Vergeten werd dat de meeste veteranen er niet om hadden gevraagd in het voormalige Nederlnds-In- dië en Nieuw-Guinea te mogen vechten, maar tot dienstvervulling waren geroepen. Zij liepen het risico het hoogste offer te moeten brengen. Daarvoor is slechts er kenning op zijn plaats. De hier aanwezige veteranen verloren hun kameraden, de na bestaanden hun dierbaren in een ver en onbekend land." Burgemeester Zonnevylle riep de overleden strijdmakkers in herinnering op. „Willem Rietkerk, 22 jaar oud, behoorde als soldaat tot de 7 decemberdivisie. Hij sneuvelde te Cibatu op Java op 1 december 1947 en is op de erebegraafplaats in Menteng Pulo bij Jakarta begraven. Leendert Hendrik Schip per werd 33 jaar oud. Hij was sergeant ra diomonteur bij de Marine Luchtvaart Dienst en sneuvelde op 14 maart 1948 bij Biak op Nederlands Nieuw-Guinea. Zijn laatste rustplaats is onbekend gebleven. Vanaf vandaag staan hun namen letterlijk in het hart van onze Leiderdorpse samenle ving gegrift. Ik hoop dat dit monument ook hen helpt die lichamelijk of geestelijk 'ge wond' terug zijn gekomen." door Coen Polack warmond - Een strandje, mooi uitzicht over het water; meer puzzelstukjes had Warmonder Ruud van der Drift twee jaar ge leden niet nodig om het be toverende totaalbeeld voor zich te zien. Een Caraïbisch feest op het eiland Koudenhoorn in de Kagerplassen, compleet met swingende muziek en zwetende lichamen die de nacht doorha len, door rum van energie voor zien. Komende zaterdag staan er palmbomen op Kouden hoorn voor de tweede editie van de Warmondse Caribbean Party. Van der Drift hoopt dat het feest dit jaar een groter succes wordt dan vorig jaar. „Het was wel gezellig en er werd gedanst, maar het regende die dag zo hard dat veel mensen er niet voor naar buiten kwamen." De weersverwachtingen voor ko mende zijn zo positief dat Van der Drift de laatste dagen voor het feest alle zeilen bijzet om er een ultieme Caraïbische avond van te maken. „Ik laat een podi um neerzetten, parasols en bar retjes. Ik ben inmiddels ook ter aar - Het accountantson derzoek naar de handel en wandel van de Ter Aarse WD- wethouder Hoogervorst kan be ginnen. De commissie onder leiding van oud-Rekenkamer voorzitter Koning komt donder dag voor het eerst bij elkaar. Dan wordt ook duidelijk wat de vier politieke partijen precies onderzocht willen hebben. Het onderzoek moet in elk ge val duidelijk maken of Hooger vorst buiten zijn boekje is ge gaan. De stichting Raadslieden- werk Veenweiden heeft hem beschuldigd van zelfverrijking. Hoogervorst zou dat gedaan hebben door met voorkennis landbouwgrond te kopen in Pa penveer. Daar komt een nieuw- dansers aan het uitnodigen om salsademonstraties te geven." Van der Drift weet wat feesten in het Caraïbische gebied is. Sinds 1995 heeft hij in de Do minicaanse Republiek een bun galowpark. „Toen ik daar op vakantie was, kwam ik in een prachtig, compleet onontdekt en onontwikkeld dorpje. Ik heb daar wat grond gekocht en stukje bij beetje ben ik er een bungalowpark aan het bou wen." Momenteel staan er acht bungalows. „Met een bar en een zwembad. Er is plaats voor twintig bungalows en als daar vraag naar is, ga ik die ook bou wen. Ik wacht eigenlijk op een internationaal vliegveld in de buurt. Op dit moment is de dichtstbijzijnde landingsbaan nog 200 kilometer verderop." Niettemin heeft Van der Drift zijn bungalows de afgelopen ja ren veel verhuurd. Ook aan Warmonders. Van der Drift: „Ze zijn dus goed voorbereid op een Caribbean Party." De War monder is uitbater van de strandtent op Koudenhoorn en kwam vorig jaar met het idee om zijn twee ondernemingen op een feestelijke manier sa- bouwwijk: Waterrij ck-plus. Als bouwgrond levert die grond meer geld op. Hoogervorst, die dat als wethouder wist, zou daar 1,2 miljoen euro aan kun nen verdienen. De wethouder zegt daar niets mee te maken te hebben. Maar hij was wel de belangrijkste aandeelhouder van een firma die de grond destijds kocht. WD, CDA, Gemeentebelangen en PAK bepalen donderdag wie het accountantsonderzoek gaat verrichten. Alle partijen leveren één commissielid. Koning (WD) leidt de groep en oud-ge- meentesecretaris De Graaff (WD) van Alphen aan den Rijn is secretaris. men te brengen. „Tot mijn ver bazing mocht het ook nog van de gemeente. Er is een tijd ge weest dat er niets kon op Kou denhoorn en dat ze het daar liever stil en rustig wilden hou den, maar toen ik met dit idee aankwam, zeiden ze me dat ik het mocht proberen." De Warmondse Caribbean Par ty begint zaterdagavond om 20.00 uur. Van der Drift schrok in eerste instantie toen hij zag dat dat tegelijk is met de Baan- feesten, die zaterdag het dorp in rep en roer zetten. „Maar ik vermoed dat er een ander pu bliek op mijn feest afkomt", zegt Van der Drift. „Inmiddels denk ik dat de twee feesten el kaar kunnen versterken. Maar natuurlijk is het leuker als de feesten een beetje gespreid over het seizoen plaatshebben. Zo is er weken niets te doen en nu zijn er twee feesten tegelijk." De toegang tot het feest op het strand is gratis. Behalve muziek van dj's Chirino en Kenneth zijn er salsaworkshops en -de monstraties. Op het strand is plaats voor 600 mensen. Om één uur 's nachts gaan het licht en muziek uit. warmond/kaag - Vier schippers hebben zater dag een boete gekregen omdat ze in hun recrea- tieboten rode diesel had den, brandstof die alleen in de beroepsvaart ge bruikt mag worden. Dat is het resultaat van een con trole door de politie en douane, op de Kagerplas sen en aangrenzende wa teren. Van drie schippers wordt de bemonsterde diesel nog onderzocht op herkomst. In totaal con troleerden politie en douane, met twee boten op het water, dertig ple zierjachten. reldwinkel. Toch is ook dit pand een tijde lijke oplossing. De 34 vrijwilli gers moeten over ruim twee jaar weer de verhuisdozen in pakken. Elly Koerten, secretaris van de stichting: „We hopen in het nieuwe winkelcentrum Lange Voort een pandje te be machtigen. Maar veel hangt af van het oordeel van de bran- cheringscommissie. In die commissie zitten onder meer afgevaardigden van de gemeen te, de ontwikkelingsmaatschap pij en de winkeliersvereniging. Zij bepalen welke branche een winkel toegewezen krijgt in het verbouwde winkelcentrum." De idealisten van de Wereld winkel zijn al druk aan het lob byen. Ter Horst denkt een goed argument in handen te hebben. Oegstgeest heeft geen verge lijkbare cadeauwinkel met zul ke aparte producten. Er zijn ge noeg andere cadeaushops, maar deze nering is uniek." Christina Osinga-de Ruijter (dochter van de wethouder), sinds een jaar of vijftien vrijwil ligster voor de goede zaak, heeft nog een ander argument. „Het is belangrijk dat de mensen in de Derde Wereld een eerlijke prijs krijgen voor hun waar. De welvaart is zo scheef verdeeld in de wereld. We moeten niet aan liefdadigheid doen, maar een bijdrage leveren aan een eerlijke wereldhandeL" Max-Havelaarkoffie. Op de ta fels staan kleurige hapjes uitge stald. Na meer dan dertig jaar straat- venten betrok de Wereldwinkel in januari voor het eerst een echt pandje in de overdekte passage aan de Lange Voort. Dat was een vooruitgang, de omzet groeide van zo'n 4.000 euro per maand naar een kleine 10.000 euro. Jo Wevers, pen ningmeester van de stichting: „Zo'n winkelpand is laagdrem pelig. Hadden we in de straat- kar vooral ouderen als klant, nu wisten ook andere groepen mensen ons te vinden." De passage ging echter op de schop en de oude marktkar werd weer van stal gehaald. Ge lukkig maar voor korte tijd. De gemeente Oegstgeest stelde een voormalig noodlokaal van de Montessorischool ter be schikking. Bovendien kreeg de Stichting Wereldwinkel Oegst geest de kavel aan de Floralaan, bij het noodwinkelcentrum, van de gemeente in bruikleen. Het bedrag van 20.000 euro voor de verplaatsing van de portakabin, betaalde de We Vijftig vierkante meter eerlijke handel. Foto: Henk Bouwman

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9