'Ohio is bron storing in VS en Canada' BUITENLAND r Kelly dagenlang voor hoorzitting al gekweld Vredesverdrag Liberia nu binnen handbereik Oliepijpleidingen Irak branden ilijk 5000 I Afrika s bloeddorstigste dictator Teruggave Palestijnse steden mislukt Cameraman gedood door soldaten VS Nu tot 3500,- voordeel op een nieuwe Opel. -meegesleurd ^chtbaan je eigenaar van een i de Amerikaanse lington is zaterdag en gekomen toen hij jar kwam vast te zit- [karretje van de acht- ilf meter omhoog urd en vervolgens jen viel en op een tkwam. Het ongeluk jtoen de 40-jarige ay bezig was smeer- van de achtbaan maandag l8 augustus 2003 i bij rellen itraal-lran kcht personen zijn jn gekomen en on- I gewond geraakt bij - stad Semirom in de jfahan in centraal- s>n herdefiniëring Jtntelijke grenzen. Dat sijraanse media giste- a woordvoerder van het 5^5 van binnenlandse 11 im gistermiddag op je vertellen dat het yor het verleggen van de steden Se- ihahreza was inge- aanse arts <>«fd door lift .Een defecte zieken- een arts fataal gewor- _JChristus St. Joseph- s in het Amerikaanse «£be man werd ont- f de dichtslaande lift- it meldde de krant fironicle gisteren, r die het ongeluk zag moest in shocktoe- de eerste hulp wor- ■ht. =Bin Laden in de markt -shirts met daarop fleider Osama bin La- 0 n niet langer ver- kten in het Indo- andung, een stad die textielindustrie. Vol- aatspersbureau An- dat doordat de auto- laatste tijd strenger ptreden tegen terro- itiviteiten in het land. raren vrij populair in het land met de oslimbevolking ter kleding met de foto dreven Iraakse dicta- Hussein lag goed in iicident (orea's door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - De stroomstoring die afgelopen donderdag een enorm gebied in de VS en Cana da met 50 miljoen inwoners trof, is waarschijnlijk begonnen in de Amerikaanse staat Ohio. Dat heeft voorzitter Gent van de NERC, de raad die toezicht houdt op de betrouwbaarheid van het elektriciteitsnet, afgelopen weekeinde gezegd. In de buurt van Cleveland, gele gen aan het Erie Meer, vielen vijf hoogspanningskabels uit, de eerste ruim een uur voordat meer dan honderd elektrici teitscentrales zichzelf als een reeks dominostenen uitscha kelden. De uitgevallen kabels zorgden voor overbelasting van het net, maar het is niet duide lijk waarom dat kon leiden tot de omvangrijke kettingreactie. Normaal gesproken hadden de problemen ontdekt en geïso leerd moeten worden. Het stuk rond het Erie Meer is een van de zwaarst belaste stukken in het Noord-Ameri kaanse stroomnet. Voor de pro blemen met de hoogspannings kabels ontstonden, was er ove rigens ook al een kolengestook- te centrale van FirstEnergy in Ohio uitgevallen. Ook op woensdag waren er al onregel matigheden in het net gecon stateerd. In Washington is het debat over de vraag hoe een dergelijke stroomcrisis in de toekomst voorkomen moet worden in al le hevigheid losgebarsten. Het Congres heeft een energiewet in behandeling, die onder meer gaat over extra investeringen in het elektriciteitsnet. Over die wet bestaat onenigheid tussen het Congres en de regering. Zo wilde de federale energiecom missie FERC deregulering op leggen aan staten, iets waar een aantal staten met goedkope elektra op tegen was omdat ze vreesden voor slechtere be scherming van consumenten en duurdere elektriciteit. Giste ren heeft energieminister Abra ham laten weten dat het Witte Huis van mening is veranderd en nu mikt op een uitstel van drie jaar van de omstreden re geling. Verwacht wordt dat het Congres volgende maand, na het reces, ondanks de menings verschillen werk gaat maken van de uitbreiding van het elek triciteitsnet. President Bush be loofde vorige week dat het net gemoderniseerd wordt, en riep het Congres op vaart te maken. Uitbreiding van het net gaat volgens Abraham miljarden dollars kosten. tikrit - De olie-export van Irak naar Turkije ligt stil door twee grote branden in een pijpleiding in Noord-lrak. Het gaat vrijwel zeker om sabotage. De branden woeden bij Baiji, ten westen van Kirkuk, op enkele kilometers afstand van elkaar. Ze zijn niet te blussen en het is afwachten tot de olie die nog in de pijpleiding zit is opgebrand. Bag dad zit zonder stromend water sinds een aanslag gisteren op een waterreservoir in het noorden van de stad. Foto: AP/Murad Szer ■jZuid-Koreaanse ma- pandaag opnieuw vingsschoten afge- ïen Noord-Koreaans ach in de territoriale evond. Dat heeft het aanse leger bekend- ët marineschip schoten af, waarna Koreaan zich uit de lakte. Het is al het ietincident binnen jeving in gen China ij een aardbeving in ïn van China zijn za- j doden en duizend .gevallen. Meer dan en stortten in nog 0 raakten bescha- krdbeving, met een 5,9 op de schaal van d zich kort in het Binnen-Mongolië. (getroffen plaatsen jZuoqi en Ar Horqin 1350 kilometer ten en van Peking liggen. doodt 20 e rebellen Het Indonesische ie- iet afgelopen week- ttig rebellen gedood Taakte een woord eend. De doden vie- chillende gevechten )ver de provincie. De der zei niet of er ook njn gesneuveld. In ijdens het offensief is begonnen volgens K) rebellen gedood wangengenomen. Beweging voor een (GAM) zijn er veel ider de doden. 1 door hitte' hittegolf in Frankrijk elijk aan 5000 men- *n gekost. Dat heeft Mattei mdheid) vandaag RTL gezegd. „Het iOOO werd gisteren ge- et is een hypothese, gelijk, maar het is een aldus Mattei. Vori- leidde Mattei's minis- U begin augustus di- furect 3000 mensen te zijn bezweken, werd dit aantal na :leg bijgesteld tot jPOO overlijdingsge- door onze correspondent Esther Gotink londen - Het onderzoek naar de dood van wapenexpert David Kelly gaat zijn tweede week in. Vandaag moeten colle ga's van het defensieministerie getuigen over hoe zijn naam uitlekte naar de pers. Kelly bleek de bron van de BBC-reporta- ge waarin de regering wordt verweten met de Iraakse wapendossiers te hebben gerommeld. Afgelopen week bleek al dat Kellys zelf moord niet alleen het gevolg was van de druk die hij ondervond tijdens de open bare hoorzitting van de Buitenlandse Lagerhuiscommissie. In aanloop op dit verhoor was hij al dagenlang onderwor pen aan kritische vraaggesprekken ach ter de schermen. De hoorzitting was de druppel. Tijdens de ruzie tussen het kabinet en de BBC over het radioverslag waarin een geheime bron zegt dat met wapenfeiten is geknoeid, vertelde Kelly aan zijn baas Bryan Wells dat hij met de BBC had ge sproken, maar niet dacht de geheime bron te zijn. Wells ontrafelde vorige week wat zich na die bekentenis plaats vond. Hij zei dat personeelsdirecteur van Defensie Richard Hatfield op 4 juli een serieus gesprek met Kelly had, en dacht dat het daarbij zou blijven. Andere functionarissen bleken minder verge vingsgezind. Op 7 juli volgde op aanwij zing van voorzitter van de inlichtingen diensten John Scarlett een streng kruis verhoor, waarin de wapenspecialist keer op keer moest uitleggen wat hij BBC- verslaggever Andrew Gilligan had ver teld. Het ministerie deed een verklaring de deur uit, waarin stond dat 'een functio naris' zonder toestemming had gespro ken met Gilligan. De media openden de jacht op Kellys naam, want de persver klaring betekende immers dat de BBC het verhaal niet had verzonnen zoals het kabinet riep. Een dag later vluchtte Kelly zijn huis uit omdat hij de druk niet aankon van re porters die het verhaal uitplozen. Na twee dagen lag zijn identiteit op straat. Lord Hutton wil weten wie daarvoor ver antwoordelijk was en roept morgen re geringsvoorlichting Alastair Campbell op het matje. Kelly moest verschijnen voor de Lager huiscommissie die onderzocht of de re gering met inlichtingen had gesjoemeld. Ook werd hij door de Veiligheidscom missie gehoord. Hatfield wilde weten wat Kelly zou antwoorden op vragen van de commissies en onderwierp hem op nieuw aan een kruisverhoor. Toen Kelly voor de Lagerhuiscommissie verscheen, oogde hij leeg en uitgeput. Hij was al da genlang voor zijn publieke schandma- king moegestreden. Drie dagen later sneed Kelly zijn linkerpols door en over leed in de bossen nabij zijn huis. Donderdag viel voor het eerst de naam Tony Blair in Huttons onderzoek. De premier was nauwer betrokken bij de af faire dan tot dan toe werd aangenomen; hij heeft de inlichtingendiensten directe opdrachten gegeven uit te zoeken of Kelly inderdaad de man was achter de gewraakte reportage. Ook defensieminister Geoff Hoon heeft bemoeienis gehad met Kellys aanpak. Beide topfiguren in Whitehall hebben heel wat uit te leggen als ze voor Hutton moeten verschijnen. Hoon zou de raad van Kellys baas om hem niet in de open bare hoorzitting te laten getuigen, terzij de hebben geschoven. Kelly is geen onschuldig slachtoffer in de vete tussen pers en politiek. Hij had verslaggevers Gilligan en Susan Watts inderdaad verteld dat Campbell de wa penrapporten 'sexier' had gemaakt. Gil ligan zei vorige week dat hij op basis van Kellys informatie te snel conclusies had getrokken en gaf fouten in zijn radiover slag toe. Maar het was niet de BBC die Kelly voor de leeuwen wierp. Daar hebben topna- men als Blair, Hoon en Scarlett de hand in gehad. Kellys zelfmoord volgde uit een botsing tussen twee bureaucratische instituten, Whitehall en de BBC. Die wa ren zo verwikkeld in hun bittere strijd dat ze negeerden dat een kundig man daar openlijk aan onderdoor ging. accra/afp-rtr-anp - Na maan den van onderhandelingen lij ken de twee Liberiaanse rebel lengroeperingen en de regering eindelijk een vredesverdrag te sluiten. Volgens de speciale VN- gezant voor West-Afrika, Ahme- dou Ould-Abdallah, tekenen de rebellengroeperingen en de re gering naar verwachting van daag een vredesovereenkomst. De onderhandelaars van de strijdende partijen stonden het afgelopen weekeinde onder grote druk van internationale bemiddelaars om compromis sen te sluiten. De besprekingen, die in de Ghanese hoofdstad Accra worden gehouden, sleep ten zich al sinds juni voort. Omdat er geen schot zat in de gesprekken, dreigden West- Afrikaanse onderhandelaars er gisteren zelfs een einde aan te maken. Met hun uitspraken probeerden de bemiddelaars vooral de grootste rebellenbe weging van het land, Liberia- nen Verenigd voor Verzoening en Democratie (LURD) onder druk te zetten. De organisatie claimde hoge posten in de nieuwe regering en le'gde daar mee een bom onder de bespre kingen. De LURD-onderhande- laars eisten de post van vice- president en parlementsvoor zitter voor zich op. „Of wij krij gen die functies, öf wij hervat ten de strijd, en alles moet op nieuw beginnen", aldus een vertegenwoordiger van de re bellen. De eisen waren tegen het zere been van Mose Blah, de tijdelijke president van Libe ria, die de onderhandelingen verliet. Uiteindelijk bonden de LURD-onderhandelaars zondag in door niet langer aanspraak te maken op het vice-president- schap. In ruil daarvoor maken de strijdende partijen wel kans op de post van parlementsvoor zitter. Volgens een direct be trokkene waren de vredesbe sprekingen daarmee 'gered'. De regering, LURD en de rebel lenbeweging Model, sloten gis teren al wel een akkoord waar mee de vrije toegang van hulp- organisaties in heel Liberia werd geregeld. De partijen zul- 1 len er ook voor zorgen dat de organisaties in de door hen ge controleerde gebieden veilig kunnen werken. De maatregel gaat morgen in. In de Liberi aanse hoofdstad Monrovia ont vingen de inwoners het laatste nieuws met enige voorzichtig heid. In dertien jaar oorlog heb ben zij al veel gebroken belof ten en mislukte vredesverdra gen gezien. IN MEMORIAM „Deze man zou zich geleidelijk aan ontpoppen als de meest meedogenloze moordenaar van Afrika. Mijn vrienden werden vermoord. Ik zag honderden lij ken. Ik hoorde van afgrijselijke massamoorden. Ik beluisterde de doodskreten van een heel volk, dat terugviel tot een abso luut bestaansminimum en dat geknecht werd door bandieten die omgekocht werden met luxe artikelen en handgeld om te moorden als Amin dat be val." In de proloog van zijn boek 'Oeganda, Staat van Bloed en Terreur', schetst een van Idi Amin's ministers, Henry Kyem- ba, in een notendop het bewind dat Oeganda van 1971 tot 1979 in een ijzeren maar vooral bloe dige greep hield. Een bewind dat waarschijnlijk nog veel lan ger stand had gehouden als niet buurland Tanzania zijn leger over de grens had gestuurd om een eind te maken aan Amin's presidentschap. Idi Amin Dada werd in 1925 ge boren in Koboko als lid van de Kakwa-stam. Op 21-jarige leef tijd meldt hij zich aan bij de Ko ninklijke Afrikaanse Troepen, onder Brits gezag, en wordt al snel bevorderd tot korporaal. Tijdens zijn dienstjaren in Ke nya wordt hij verantwoordelijk gehouden voor de moord op een veehoeder en naar huis te ruggestuurd, waar hij in een paar jaar tijd wordt gepromo veerd tot majoor, kolonel, staf chef van het Oegandese leger Idi Amin 1925-2003 en uiteindelijk generaal-ma- joor. Op 5 januari 1971 meent hij dat hij ook het leiderschap van het land aankan en neemt na een coup de macht over van Milton Obote. Het volk viert aanvanke lijk feest over de val van de ti rannieke Obote. Amin belooft onmiddellijk eerlijke en vrije verkiezingen, maar ontpopt zich snel tot een meedogen loos, bloeddorstig dictator die zelfs in Afrika zijn gelijke nau welijks heeft gekend. Tussen 200.000 en 300.000 Oegandezen zouden onder zijn bewind zijn gedood. De voorbeelden van zijn gru weldaden zijn legio en de ene nog weerzinwekkender dan de andere. En kenmerkend voor zijn bizarre, gestoorde persoon lijkheid was dat hij niet alleen zijn politieke vijanden liet ver moorden, maar persoonlijk ook betrokken was bij allerlei bar baarse handelingen. Zo wilde hij regelmatig alleen gelaten worden met lijken die later ern stig verminkt in het mortuari um terechtkwamen. Dit had te maken met tradities van Am ins stam, die gelooft door een stuk uit een lichaam te snijden of het bloed van een dode te proe ven, diens geest aan zich te kunnen onderwerpen. Maar Amin ging verder, hij ging er prat op ook het vlees van mensen te eten. Ook voerde hij zijn tegenstanders levend aan de krokodillen, liet verdachten van een misdrijf in koelen bloe de doodschieteri of door mid del van bajonetsteken afmaken. Als vrijwel analfabeet gaf Amin alleen maar mondelinge beve len en bleef zo buiten schot als er bewijzen voor zijn wandaden werd gezocht. Een aardig voor beeld van zijn ongeletterdheid is dat hij na een lunch met de Britse koningin in Londen, haar 'vriendelijk' uitnodigt tot een tegenbezoek met de woorden: Thank you for your hostility. You come to Uganda and I'll ta ke revenge.(Dank voor uw vij andigheid. Kom maar naar Oe ganda en ik zal wraak nemen). Frans van den Houdt gaza-stad/rtr-dpa-afp - Het overleg tussen Israël en de Pa- lestijnen over de teruggave van vier Palestijnse steden is mis lukt. Dit heeft een woordvoer der laten weten. Vrijdag maakte de Palestijnse minister voor Veiligheidszaken Dahlan be kend dat Israël vier steden terug zou geven: Jericho, Kalkilya, Ramallah en Tulkarem. Giste ren zouden delegaties van bei de partijen praten over hoe de teruggave er precies uit moest komen te zien. Dat is mislukt. Voornaamste struikelblok was dat Israël zijn controleposten rondom de steden verwijdert. londen/ap - Een cameraman van het persbureau Reuters is gisteren door Amerikaanse mi litairen doodgeschoten terwijl hij filmde bij de Abu Ghraib-ge- vangenis in de Iraakse hoofd stad Bagdad. Een medewerker van Reuters zei dat op de video tape in de camera twee Ameri kaanse tanks te zien zijn die op hem afkomen, waarna twee schoten worden afgevuurd en de man op de grond valt. (advertentie) Deze zomer is hét moment om slim zaken te doen. Want Opel Ireeft weer XXL Summer Sale. En dat betekent dat u nu een nieuwe Opel uit voorraad kunt kopen met 'n voordeel oplopend tot 3500,-". Ga snel naar de Opel dealer zodat u deze zomer nog van uw nieuwe Opel kunt genieten. Opel. Fresh thinking - better cars. Vraag naar de voorwaarden. Gem. brandstofverbruik en COruitstoot, volgens Richtlijn 1999/100/EG. Benzinemotoren kms/liter: van 9,4 tot 13,9. Liters/100 km: van 10,7 tot 7,2. C02 gr/km: van 257 tot 172. Dieselmotoren kms/liter: van 13,0tot 17,9. Liters/100 km: van 7,7 tot 5,6. C02 gr/km: van 208 tot 151. www.opel.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5