.2. JACKPO Actte BINNENLAND Jongeren zorgen voor onrust na vreedzaam Marokkaans protest Balkenende doet het goed op christelijk Flevo Festival Oost-Europa bedreigt rust op ontvoeringsgebied Weekeindeverkeer kost negen mensen het leven ra ra NOG 1 DAG! mm Premier Antillen gaat in op uitnodiging De Graaf wacht vangt Icilo cocaïne [tad - De Kustwacht terdag op Curasao 220 Païne met een straat man 11 miljoen euro in enomen. Tijdens een le zag een Kustwacht- linn onverlichte speed- vi Jmet hoge snelheid tj ar een afgelegen baai La Kustwacht kon niet cippen dat de boot aan itoSÉ-Toch moet de be" tijdens de achtervol- el( problemen zijn ge- ilsj de rotsen zijn bloed- e evonden. De opvaren- en te ontkomen nedief ramt kei (bediende ort - Een pompbe- i zaterdagavond le- w tarlijk gewond geraakt u( werd aangereden door gj inedief. Het incident d. ats bij een tankstation 1 bij Amersfoort. De sn 27-jarige inwoner om nes, werd later aange- De vijftigjarige bedien- ]at de man zonder te vilde wegrijden, en liep igen af. Toen hij op een stand was gaf de be- gas. De dader wist te :n. maar getuigen had kenteken genoteerd. Kilsdonk It Vaticaan im - De bekende jezuïe- J. van Kilsdonk heeft in view met het KRO- dio uitgehaald naar de pen en het Vaticaan. studentenpastor om- e kerkhiërarchie als 4ot bedrijf van mannen inderen'. Veel bis- zijn volgens Van Kils- fs in hun denken en Ig'. Nederland heeft in de laatste jaren schoppen gekregen zó geringe pastorale irlijke begaafdheid dat ;t niet van hart tot len luisteren'. jin ongeval in Afghanen De slachtoffers istige auto-ongeluk week in het Bra- iel, blijken zes man- fghaanse afkomst te ;aat om drie inwoners igen (20, 21 en 25 20-jarige man uit Rot- m 24-jarige inwoner pen aan den IJssel en rige man uit Haarlem, e vermoedt dat de 21- in uit Vlaardingen die Jiestuurde de macht stuur verloor bij een ging. Hij botste op een *7 igen die uit tegenge- hting kwam. oe maandag l8 augustus 2003 predikant Schaaf dood Hervormd erme- likant Ype Schaaf, van «990 hoofdredacteur riesch Dagblad, is za- 2 73-jarige leeftijd over- 'r!le Dokkumer theoloog "wel tijdens een confe- poom en overleed la- Jziekenhuis in Utrecht, "rerkte bij de omroepen NCRV. Daarna deed neroen en Gabon bij- al- en verspreidings- a na tien jaar diende hij a dbond van Bijbelge- ppen en het Neder- )el Genootschap. Na j1 leid bij het FD zette in als adviseur voor Ir ise kerken. 'P surfen' kost In het leven ilde - Zandsurfen bij - afgraving is een 16-ja- en uit Beilen fataal ge- Samen met een 20-ja- sgenoot raakte hij be- ider meters zand, de ongeveer vijftien Dge zandbult ging i toen zes jongens er I surfplank van af gle- zandbergen zijn verbo- ein. Een van de jongens p halen terwijl de ach- rs met de handen gin- «n. Een gealarmeerde ïauffeur had de twee 'inden en opgegraven, zuurstofgebrek bleek nog te redden. [isattractie erf meisje i - Een 13-jarig meisje vond op de kermis in uit de attractie Jee' geslingerd. Zij be- de grond nadat de •ngsstang op het hoog- f had losgelaten. Het naar het ziekenhuis t, waar geen ernstig let- l ontdekt. Een ander 13 raakte bovenin ptie bekneld tussen de en de beveiliging van Zij bleef onge le exploitant is door de fhoord en de techni- jherche onderzoekt het De attractie is gesloten. amsterdam/anp - Ongeveer duizend mensen hebben zaterdag gedemon streerd 'tegen zinloos politiegeweld en discriminatie' op het Mercator plein in Amsterdam-West. De demonstratie van het gelijknami ge comité was een protest tegen de dood van Dris Arbib, tien dagen gele den op het plein. De 33-jarige Marokkaan werd in een eethuis door een agent doodgescho ten, toen hij met een mes op hem af kwam. Voordat de toespraken begonnen, heerste er even een gespannen sfeer, die met heftige discussies gepaard ging. Er vloog een reclamevliegtnigje over met de tekst 'De politie had ge lijk'. Vanaf het podium klonk een op roep kalm te blijven. Toen de toe spraken begonnen, werd het weer rustig. Sprekers waren onder meer Nabil Marmouch van de Nederlandse tak van de Arabisch-Europese Liga (AEL), een autochtone buurtbewoner en een nichtje van Arbib. Marmouch he kelde in zijn toespraak politie en me dia. „De media, hier in groten getale aanwezig, hopen vooral dat er rellen komen", aldus Marmouch. „En als die er komen, ligt dat aan het provo cerende gedrag van de politie." Na de toespraken hielden de demon stranten een protestmars door de buurt. Die verliep rustig. De deelne mers riepen teksten uit de Koran. En kele demonstranten hadden protest borden bij zich met de tekst: 'Stop zinloos politiegeweld'. Een enkeling zwaaide met een Palestijnse vlag. Na terugkeer op het Mercatorplein volg den nog enkele toespraken en werd een minuut stilte gehouden. Even na vijven was de demonstratie afgelopen. Een groepje van ongeveer dertig man trok daarna de buurt in en richtte een spoor van vernielingen aan. Zij gooiden tientallen ruiten van woningen, winkels en 'auto's in. Bij een café werd een asbak door het raam gegooid. De ME verrichtte zes arrestaties. Aan het begin van de avond keerde de rust terug. De organisatoren hadden tal van voorzorgsmaatregelen genomen om de betoging goed te laten verlopen. Er was een eigen ordedienst van tachtig mensen op de been. De poli tie had een 'vredesdetachement' in gezet, zoals ze het zelf noemt. Een aantal winkeliers had uit voorzorg planken voor de ramen getimmerd of de rolluiken laten zakken. Ook veel winkels langs de route waren geslo ten. rijswijk/anp - Het verkeer heeft afgelopen weekeinde negen mensen het leven gekost. Bij een ongeval op de N57 tussen Ouddorp en Goedereede vielen vrijdagnacht twee doden en vijf gewonden. Een busje raakte door nog onbekende oorzaak op de verkeerde weghelft, en botste frontaal op een tegenlig ger. Drie andere auto's raakten bij de aanrijding betrokken. Een 16-jarig meisje uit Sluis in Zeeuws-Vlaanderen overleed in dezelfde nacht na een val van haar bromfiets. Ze werd zwaar gewond naar het ziekenhuis in Brugge gebracht, waar ze enke le uren later bezweek. Een on geval op de A50 bij Vaassen kostte zaterdagmorgen een 23- jarige man uit Hattem het le ven. Het slachtoffer was passa- (advertentie) VMBO-t HAVO in VWO ERASMUS COLLEGE EEN GESLAAGDE ZET HAARLEM Vlietsorgstraat 15 tel. 023 542 85 60 www.erasmuscollege.com Vestigingen in Eindhoven. Haarlem, Maastricht en Rotterdam Tel. alg. secretariaat: 040 251 81 14 gier in een auto. De bestuurder merkte een voor hem rijdende vrachtwagen te laat op, botste op de oplegger en belandde in de berm. Bij een ongeval bij het Noord- Hollandse Winkel is zaterdag middag een 79-jarige vrouw uit Schagen omgekomen. Haar 85- jarige echtgenoot raakte zwaar gewond. De vrouw zag op een kruising een aankomende vrachtwagen over het hoofd. De bestuurder kon de auto niet meer ontwijken. Een ongeval op de N33 bij Hol- wierda kostte zaterdagnacht een 28-jarige man uit Delfzijl het leven. Volgens de politie wilde de man op de rijbaan ke ren. Toen hij dwars op de weg stond, werd hij aangereden door een andere auto. De be stuurder en passagier van deze wagen liepen lichte verwondin gen op. Een 30-jarige man uit Klundert is zondagmorgen omgekomen door een ongeval op de provin ciale weg Zevenbergen-Klun- dert. Een voorbijganger vond het slachtoffer naast diens auto, die op de kop in de sloot lag. Volgens de politie moet de auto via een boom in de sloot te rechtgekomen zijn. De man was vermoedelijk op slag dood. Een 60-jarige automobilist uit Boxtel is gistermorgen om het leven gekomen. Hij reed in zijn woonplaats tegen een boom. In Roosendaal stierf een 28-jarige motorrijder uit Oudenbosch toen hij op een tegenligger reed. Die was bezig een taxi in te halen. De automobilist had de motorrijder niet opgemerkt. (advertentie) DE ALLERLAATSTE LOTEN. I TREKKING 19 AUGUSTUS liempde/gpd - Het bezoek aan het christelijke Flevo Festival in het Brabantse Liempde draaide zaterdag uit op een ware zege tocht voor premier Jan-Peter Balkenende. Voor hij nog maar één woord van zijn toespraak had uitgesproken, kreeg de eer ste minister al een staande ova tie van de kleine 2000 aanwezi gen in een van de grotere ten ten op het landgoed Velder. Toen het publiek na afloop van zijn speech vragen mocht stel len, bleef de sfeer vriendelijk. Ook toen de meest brutale in het gezelschap zich afvroeg of het niet 'laf is dat Balkenendes CDA de euthanasiewetgeving niet wil terugdraaien nu het weer regeert. De premier liet echter onverbiddelijk weten dat je wetgeving niet om de paar jaar kunt veranderen. Met het antwoord op de vraag waarom festivals als 'Flevo' hem aanstaan, kreeg de voor man van de grootste christelijke partij alle lachers op zijn hand: „Ik heb wel eens gehoord dat er bij een EO-jongerendag maar twee agenten aanwezig waren. Die zongen ook nog de psal men mee, verder hadden ze niets te doen." Of Balkenende zijn geloof ook doorgeeft aan de wereldleiders, zo wilde weer een ander weten. „Buiten de officiële gesprekken om wordt er zeker gesproken over normen en waarden, met name met Tony Blair", verze kerde de premier, die ook nog prijsgaf dat hij in de protestant se Samen-Op-Weg gemeente in zijn woonplaats Capelle aan den IJssel ter kerke gaat. „Volgens mij bent u de eerste minister-president die zo na drukkelijk voor zijn geloof uit komt", verzuchtte een toehoor der. „Mijn respect en Gods ze gen." Toen Balkenende een tweede staande ovatie ten deel was gevallen, kon hij beginnen aan zijn zegetocht over het fes tivalterrein. Daar maakte de premier zijn enige foutje. Hij liep de drager van een groot houten kruis, die de lijdensweg van Christus uitbeeldde, straal voorbij. Terwijl Balkenende eer der in de tent Jezus nog als 'een inspiratie voor je leven' had be titeld. „Hij ziet volgens mij al leen z'n eigen tenen, die man", mopperde de kruisdrager. „Heel vervelend." Maar los daarvan nam de pre mier ruim de tijd om sfeer te proeven bij de verschillende muzikale festiviteiten, lezingen en workshops, waar iedereen 'zijn eigen gevoel bij het geloof in kwijt kon. Onderweg van de ene naar de andere tent werd hij begeleid door kreten als 'hé JP', 'follow the leader' en het onvermijdelijke 'Harry Potter'. Zo werd het één grote thuis wedstrijd voor de premier, al zag hij dat zelf desgevraagd niet zo: „Hier komen toch mensen met een verschillende kerkelijke achtergrond. Maar wel mensen die hun idealen met anderen delen. In die zin is het een enorm inspirerende bijeen komst, en ik moet zeggen hier met veel genoegen te zijn. Ik voel me dus wél geweldig thuis." Meer kans, meer geld, in de Staatsloterij. - Balkenendes blundertje: hij heeft geen aandacht voor een man met een kruis die de Jezus' lijdensweg uitbeeldde. Foto: ANP/Robert Vos den haag/gpd - Johnny de Mol was bijna ontvoerd geweest, en een kunsthandelaar uit Groningen ook. De politie maakte afgelo pen weekend bekend beide ontvoeringen te hebben kunnen verijdelen. In Nederland wordt zelden iemand gekidnapt, maar met de opkomst van de Oost-Europese georgani seerde misdaad zou dat wel eens kunnen veranderen. In de jaren zeventig en tachtig kende Ne derland met de ontvoeringen van Maup Caransa, Freddie Heineken en Gerrit Jan Heijn opzienbarende zaken. Caransa werd vrijgelaten na betaling van 10 miljoen gul den losgeld, Heineken werd - na betaling - bevrijd door de politie, Heijn bleek achteraf op de allereerste dag van zijn ontvoering geliquideerd door Ferdy E.. Sinds 1987 heeft er geen grote ontvoering meer plaats gevonden. „Nederland heeft sindsdien gewoon ge mazzeld," zegt Henk Kuipers, oprichtër van Rowa-security. In Nederland beveiligt Kuipers vips. „Nee, Jamai en Jim zijn abso luut niet interessant. Zelf Marco Borsato niet. Die heeft te weinig kapitaal en loopt altijd temidden van handtekeningenja gers." Interessant voor ontvoerders zijn de mensen uit de Quote-lijst van 500 rijkaards. „Pak de eerste honderd van de lijst en je hebt een aardig overzicht." Een deehdaar- van heeft amper persoonsbeveiliging. „Ne derlanders zijn daarvoor te nuchter." Een ontvoering is nooit helemaal uit te sluiten, weet Kuipers. „Maar de kans wordt geminimaliseerd wanneer er beveiliging is." De bodyguard wordt daarbij steeds meer verdrongen door de anonieme infor mant. „Het is van levensbelang de mogelij ke doelwitten van een ontvoering te obser veren. Nagaan waar die mensen heengaan, met wie ze omgaan. Dat doen de ontvoer ders ook. Die hebben een gedetailleerd en nauwgezet plan. Dat moet je zien te door breken." Minstens zo belangrijk als de beveiliging is volgens specialist in bedrijfscriminaliteit Gerd Holman dat een persoon zich onop vallend gedraagt. „Ontvoerders zoeken een bekend persoon, die financieel sterk is en makkelijk te pakken. Als je rijk bent, moet je dus uit de publiciteit zien te blijven." Zorgen dat er zo min mogelijk foto's van je in omloop zijn, het huis verlaten op ver schillende tijden, niet iedere dag dezelfde route naai' het werk. En loop bij voorkeur in mensenmassa's. „Je moet een vlak fi guur worden." Een scherpe blik verkleint volgens Hofman de kans op ontvoering aanzienlijk. En die is in Nederland toch al niet zo groot. „Sim pelweg omdat Nederland landschappelijk weinig plekken heeft waar iemand is te ver bergen. We hebben een klein land, waar al les dicht op elkaar zit. Zelfs een bos wordt om de drie kilometer onderbroken door dorpen en wegen. Kom daar maar eens om in Frankrijk." Algemeen directeur Arjo de Jong van het Haagse beveiligingsbedrijf Interseco gelooft niet zo in de theorieën van Hofman. „Een echte crimineel vindt je toch wel." Volgens hem is het zaak dat een professionele orga nisatie kijkt naar de kwetsbare momenten in iemands dagindeling. „Tachtig procent van de ontvoeringen vindt plaats aan het begin of het eind van het woon-werkver- keer. Zorg dus voor een professionele chauffeur, die drie kwartier van te voren aanwezig is en de straat in de gaten houdt." Nederland is geen land voor ontvoeringen, zegt De Jong. Sinds 1990 is er twintig keer de dreiging geweest van een ontvoering. „Dat daarvan geen enkele heeft plaatsge vonden, is ook een kwestie van geluk", zegt de directeur. De komende jaren komt daar wel verandering in, voorspellen zowel De Jong als Henk Kuipers. Arjo de Jong: „Door de toename van de georganiseerde mis daad vanuit het voormalig Oostblok ver wachten we een groeiend aantal ontvoerin gen die korte tijd duren, relatief geweldda dig zijn en waarbij het losgeld klein is. Ook hoeft de ontvoerde geen bekende Neder lander te zijn." Dat beeld wordt bevestigd door de verijde ling van een ontvoering in Groningen. Een Joegoslaaf die vorige maand werd gearres teerd, wilde een kunsthandelaar in het dorpje Uithuizen kidnappen. De inzet was drie miljoen euro losgeld. willemstad/anp - De nieuwe premier van de Nederlandse Antillen, Mirna Godett, gaat in op de uitnodiging van minister De Graaf van koninkrijksrelaties om naar Nederland te komen. Dat heeft de gevolmachtigd mi nister van de Nederlandse An tillen, haar partijgenoot Mauri ce Adriaens, zaterdag gezegd. Volgens Adriaens hoeven alleen nog een datum en tijdstip te worden afgesproken. De per soonlijk adviseur van de pre mier, haar broer en FOL-leider Anthony Godett, gaat volgens Adriaens niet mee naar Neder land. „De premier zal in haar eentje met De Graaf praten, eventueel samen met de gevol machtigd minister, zoals ge bruikelijk is." Eerder al zei Mir na Godett gewoon Nederlands te zullen praten als ze in Neder land is. Adriaens bevestigde verder dat hij de komende week een ge sprek heeft met Tweede-Ka mervoorzitter Weisglas (WD). Weisglas is de leider van een parlementaire delegatie die zondag naar de Antillen en Aru ba vertrekt. De fractievoorzit ters in de Kamer hadden bij Weisglas aangedrongen op overleg, omdat ze twijfelden of de reis nog wel moet doorgaan. Aanleiding voor de twijfel zijn vermeende uitspraken van pre mier Godett dat ze de delegatie niet zou willen ontvangen. De parlementariërs gaan echter op reis op uitnodiging van hun di recte collega's van de Antillen en Aruba. Ze zouden alleen een beleefdheidsbezoek brengen aan de premier. Adriaens: „Bei de regeringen moeten eerst maar eens met elkaar om de ta fel gaan zitten om te horen wat de ander nou wel en niet heeft gezegd." Ook Anthony Godett heeft een reis naar Nederland gepland. In september zal hij het reguliere Parlementair Contactplan bij wonen. „Als voorzitter van de Antilliaanse commissie van Rijksaangelegenheden zal Go dett daarbij zijn", aldus Adri aens. Johnny de Mol was doelwit ontvoerders Een groep kidnappers had recent het plan Johnny de Mol te ontvoeren. De poli tie van Amsterdam kreeg er lucht van en wist de ont voeringvan de 24-jarige ac teur te voorkomen. Dat zei een woordvoerder zater dag. Johnny de Mol is de zoon van entertainmenton- dememer John de Mol en Willeke Alberti. De ontvoer ders zouden losgeld van zijn vader willen eisen. De politie wist de verdachten op te sporen en hen van hun plan te weerhouden. Er zijn geen arrestaties ver richt, omdat er nog geen strafbare feiten waren ge pleegd. De Mol werd be kend als presentator bij TMF en als acteur in Goede Tijden, Slechte Tijden, All Stars. Costa! en Bon Bini Beach. (advertentie) Hoewel de sfeer flink gespannen was, bleef het tijdens de demonstratie zelf rustig op en rond het Mercatorplein (links). Later werden in de buurt vernielingen aangericht door tientallen jongeren. Foto's: WFA/Rein van Zanen en ANP/Robin Utrecht

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3