Een dagje Harley kijken GESPREK VAN DE DAG Nijmegen vindt 'flashmob' een moderne flauwe grap* Weer begonnen Motorrijders vormen een doorsnee van de Nederlandse bevolking 18 AUGUST DAGELIJKS LEVEN '"c^fkyk^ D<£ (OIoTEN Wflfï&N HIÊ1 WOKIrt JAVtkOOk MENSELIJK Een mooier verjaardagscadeau had zij zich niet kunnen wensen. Giste ren, op de dag dat zij 85 jaar werd, maakte Hendrikje de Jong uit Roden haar eerste PARACHUTESPRONG. ,,Je bent avontuurlijk of je bedt het niet", verklaarde de hoogbejaarde para vlak voordat zij in het vliegtuig stapte. Ze is helemaal niet zenuw achtig, vertelt zij de drie generaties familieleden die haar omringen op het Paracentrum Texel. Ze vindt zichzelf absoluut niet te oud om uit een vliegtuig te springen. ,,Wat maakt leeftijd nou uit? Sommige mensen zijn op hun zestigste al oud. Als ik iets breek? Dat zien we dan wel weer. Dan ga ik naar het bejaar denhuis. En als het echt mis gaat heb ik een fantastisch leven ge had." Maar het gaat niet mis. „On gelooflijk! Prachtig!", stamelt zij opgetogen na een zachte landing op haar achterwerk. Ze krijgt een zoen en een knuffel van de instructeur die haar heeft begeleid op haar tan demsprong vanaf drie kilometer hoogte. Foto: GPD Familie en nabestaanden kunnen CREMATIES in Crematorium Lim burg in Heerlen vanaf 1 november wereldwijd volgen via INTERNET. Dat is volgens opzichter J. Schoen makers van het crematorium vooral een oplossing voor familieleden die ver weg wonen, zoals in Turkije, Ma rokko, Australië of Canada. De fami lie bepaalt of een afscheid van een dierbare op internet komt. Familie leden krijgen vervolgens een code, waarmee ze kunnen inloggen en de plechtigheid via internet kunnen volgen. ,,Het is niet de bedoeling dat iedereen zomaar kan meekijken, vandaar de code", aldus Schoenma kers. Stel, je bent Duitser, je leeft van de BIJSTAND en je bent depressief. Wat doe je dan? Juist, naar een duur appartement in MIAMI verhuizen en de bijstand voor de kosten laten op draaien. Een 64-jarige Duitse man heeft een rechtbank in het Noord- Duitse Lüneburg vrijdag zo gek ge kregen om te beslissen dat de bij stand elke maand 600 dollar huur geld voor zijn prijzige accommodatie moet betalen. De man was namelijk te depressief om in Duitsland te blij ven wonen. Dit kwam omdat in korte tijd zijn vrouw hem had verlaten en hij zijn baan was kwijtgeraakt. Daar op concludeerde zijn psychiater dat de man het niet meer op kon bren gen om in Duitsland te blijven wo nen. Hij besloot toen om naar Miami te verhuizen. De man zat al in de bijstand toen hij in Duitsland woon de. Hij wilde gebruik maken van een regeling die het mogelijk maakt ook in het buitenland de bijstand te ont vangen. Hier zijn wel bijzondere om standigheden voor nodig, zoals een doktersverklaring. Twee weken vakantie hebben ze nog, rekende ik de avond daarvoor nog met een bezwaard gemoed uit, als ik 's morgens rond een uur of half zes mijn zoon naar de badkamer hoor stommelen. Na tien seconden - hij plast nog jaloersmakend krachtig - hoor ik hem de wc doortrekken, even later gevolgd door het opendraaien van de kranen in de badkamer. Weer tien seconden la ter - hij wast zich met de degelijkheid van een schoor steenveger die op het punt staat aan een lange werk dag te beginnen - hoor ik hem naar zijn kamer lopen en allerlei kasten opentrekken. Wat hij in hemelsnaam aan het doen is?, vraag ik hem, in mijn beste slaap dronkens. „Ik ben alvast weer een beetje aan het wen nen, voor als ik straks naar school moet", zegt hij. Voor mij vallen ze in dezelfde categorie als de span doeken met Welkom bevrijders!' erop: de mededelin gen die de afgelopen weken boven het wegdek versche nen met de hoopgevende tekst 'De scholen zijn weer begonnen'. Alleen door de vakantiespreiding werd ik aanvankelijk nog op het verkeerde been gezet. Jullie moeten naar school. Het hangt overal in de straten. Bleken wij in een deel van Nederland te wonen dat een week later gaat dan de buren, net over de provincie grens. Een week is op zich niet lang. Maar de laatste week van de schoolvakantie duurt langer dan gewone weken. Eigenlijk is de schoolvakantie altijd net een week te lang. Kinderen zijn net boeren. Hebben ze net drie weken in Engeland kunnen klagen over de regen, is het in Ne derland weer te warm. Nog tivee weken hadden we hier, met mooi weer, maar na een dag of vier werd al les een sleur. Moeten we nu alwééér naar het strand?" Ja, dat moet. Op deze zomer hebben papa en mama sinds 1947 gewacht. Sinds ze allebei kunnen zwemmen en niet direct vijf tien kilometer met de wind in de rug de verkeerde kant oplopen als ze ons kwijt zijn, ga ik graag met ze naar het strand. Je kunt er een overzichtelijk aantal activi teiten ontplooien: zwemmen, graven of met een schep netje langs de vloedlijn lopen om je bijdrage te leveren aan de overbevissing. Een geweldig voordeel is dat ik al deze activiteiten vanaf mijn centrale plek op een stoeltje of m'n handdoek (en vanachtereen boek) kan coördineren. Helemaal ideaal is aansluiting zoeken bij naaste familie of vrienden (liefst zonder kinderen) die ook deze coördinerende taak van harte van je overne men. De variaties op zwemmen, kuilen graven en met je schepnet langs de vloedlijn lopen zijn eindeloos, weet ik uit mijn eigen jeugd. Maar als ik na vier dagen strandweer de verveelde hangjongeren om me heen probeer aan te sporen tot het creatief omgaan met deze basisbeginselen voor een fijne stranddag, weet deze computergeneratie daar geen raad mee. Mijn zoon gaat op het strand op zijn surfboard staan, trekt met overgave aan het koord en ziet het ding onder zijn voe ten in tweeën breken. Een ruzie aan de vloedlijn wordt door mijn dochter beslecht door het schepnet als helle baard te gebruiken. En achter mijn rug graaft mijn De voormalige bewindslieden van de twee PAARSE KABINETTEN kwa men zaterdag in het Friese Goïnga- rijp bijeen voor hun tweejaarlijkse reünie. Een ZEILWEDSTRIJD met oude Friese pramen vormde het hoogtepunt van de dag. Over poli tiek werd weinig gesproken op de Goïngeaster Poelen. ,,We hebben al le karaktereigenschappen van de paarse bewindslieden besproken tij dens de wedstrijd", zei organisator Annemarie Jorritsma, oud-WD-mi- nistervan economische zaken. Oud premier Kok was er ook en vertederd 'onze roerganger, oude schipper' ge noemd. Het land besturen gaat Kok goed af, maar aan het roer van een praam waagt hij zich niet. ,,0 nee. Dat zou een onvergeeflijke fout zijn. Ik vind het leuk om in een zeilboot te zitten, maar verder niet. Ik sta hier als een pasgeboren kind." Brinkhorst, een van de weinige oud- paarsen die in het huidige kabinet van Jan Peter Balkenende zit, verze kert dat de huidige premier niet ja- .loers is op het uitstapje. „Hij heeft mij gisteren een plezierige dag ge wenst." Foto: ANP Het Simon Wiesenthal Centrum heeft MEL GIBSON vrijdag opgeroe pen wijzigingen aan te brengen in zijn nieuwste film, 'The Passion', die de laatste twaalf uur uit het le ven van Jezus Christus in beeld brengt. De film, die nog niet is uit gebracht, zou antisemitische senti menten aanwakkeren door in te spe len op het idee dat de joden verant woordelijk waren voor de kruisiging van Jezus. Bij het kantoor van het Simon Wiesenthal Centrum in Los Angeles zijn volgens rabbijn Marvin Hier talloze brieven binnengekomen waarin de joden ervan worden be schuldigd de 'moordenaars van Christus' te zijn. „Al twintig eeuwen zijn de valse beschuldigingen de be langrijkste redenen voor antisemitis me en de oorzaak van de dood en vervolging van miljoenen joden", al dus Hier. Foto: AP Als door een onzichtbare hand gestuurd staan ze daar plotseling op de winkelpromenade. Dertig mensen in bevroren danspose. Een volle minuut duurt het stille ven, dan ontdooien de in dood normaal kloffie gestoken dansers en lossen zonder één woord van uitleg met uitgestreken gezichten op in de massa. Seconden later herinnert niets meer aan het on verklaarde tafereel. De verbaasde Nijmegenaren die zaterdagmiddag getuige waren van een heuse 'flashmob' waren er nog niet helemaal klaar voor. 'Studentengrap'en 'kunst' dach ten de meesten. Maar het doel van de nauwgezet geregisseerde absurdistische demonstraties is dan ook in de eerste plaats dat de deelnemers lol beleven aan de re acties van de niet-ingewijde en dus niet-begrijpende omstanders. Flashmobben is komen overwaai en uit de Verenigde Staten. In New York was vorige maand de eerste, in rap tempo is het feno meen bezig wereldwijd een regel rechte hype te worden. Het prin- Minuut stilstaan in danspositie voor de nieuwe hype. Foto: GPD/William Moore cipe is even eenvoudig als on doorgrondelijk: op internet wordt via speciale sites een flashmob aangekondigd. Pas op het aller laatste moment is bekend waar en hoe laat er wat zal gebeuren. Als dat moment daar is duiken van alle kanten de deelnemers op, vol voeren hun korte actie en verdwij nen weer in de menigte. Het doel? 'Punt is dat er er geen punt is', legt een der aanstichters uit. Lachen was het ondertussen bij enkele flitsmeutes wel. In New York gingen honderden mobbers een grote speelgoedwinkel binnen en vielen in aanbidding neer rond een levensgrote speelgoeddino saurus. Snappen deed niemand het maar het publiek zag de lol er van in. En in Amsterdam vond de eerste succesvolle Nederlandse flitsmeute plaats bij een super markt waar nietsvermoedende klanten bij het verlaten van de winkel werden toegejuicht en ge fotografeerd als waren zij filmhel den. Moderator Stijn van de vorige week opgezette eerste flashmob voor het knooppunt Arnhem-Nij- megen had op de site www.dutchmobbing.com de flitsmeute van zaterdag tot in de puntjes voorbereid. De instructies voorzagen zelfs in een routebe- schijving voor mensen die met het vliegtuig zouden komen naar de Gelderse mob. De precieze details kregen de deelnemers ook pas op het aller laatste moment langs geheimzin nige weg. Op drie plaatsen in het Nijmeegse centrum stond tussen 14.58 en 15.03 uur iema i een gele band om de lin11 Van hem of haar ontvin 1 mobbers een papiertje is actie beschreven stond. En zo namen om precie11 uur de dansers hun stok1 sitie midden op het krui Honderden waren hete e staan duizenden zoals c Tokyo. En het Nijmeegs e leek ook nog niet heleni e voor de eerste regionale te. Een dame viel bijna'j fiets door de plotseling Een meisje in de bakkei I hoek kon de mop van d inzien. „Flauw hoor", zi 0 sen twee happen door.!5 tig mobbers zelf? Die war' prompt na een minuut^ kanten weggelopen. Bel1 stel dat, dwars tegen de a ties in, de tangopose no£ tra minuut volhield. Zei:I met het vliegtuig gekon vastberaden om het ond de kan te halen. r Flip Versteegh zoon een kuiltje, om daar op een overvol strand in te gaan staan piesen. Ook thuis leidt de verveling tot ongekende vormen van creativiteit. Alle Lego-mo dellen worden tot op het laatste minus cule onderdeeltje uit elkaar gehaald en op een hoop in een kist van een meter bij een meter gegooid. De centrale computer op zolder weigert dienst als hij na de zevende vastloper van mijn zoon in Croc2 niet meer wil opstarten. En hij schenkt voor de overuren draai ende dvd-speler glazen vol meteen groezelige substantie die blijkt te be staan uit chocomel, Dubbel Frisss en co la. Erg lekker, verzekert hij, als je het met een lepeltje opschept. Ik weet ook wel dat die spandoeken boven de weg hangen als een soort oproep aan de automobilist om al die leerplichti ge kinderen niet meteen overhoop te rijden. Maar iets meer uitbundigheid in de tekst kan volgens mij geen kwaad. 'Hiep hiep hoera! De scholen zijn weer begonnen!' Reageren?: column@dickvander- plas.nl Breda werd gisteren overspoeld met Harley-rijders. Foto: ANP/Robin Utrecht De Harley-dag die dit jaar voor de vijftiende keer werd gehouden in Breda, heeft gisteren ongeveer vijfduizend Harley-rijders uit zes landen en enkele tienduizenden bezoekers getrokken. Ondanks het wat minder goede weer met af en toe wat regen was het net zo druk als in het topjaar 2002. Dat zei voorzit ter Peter Bruël van de organiserende stich ting. Het idee voor dit speciale evenement voor Harley-fanaten ontstond in 1989. Bredase Harley-rijders stelden hun motoren ten toon bij de Grote Kerk. Ze hoopten daar mee de vooroordelen tegen Harley-rijders weg te nemen. Volgens Bruël is die doel stelling intussen bereikt. De dag geeft vol gens hem nu duidelijk aan dat deze groep motorrijders een doorsnee van de Neder landse bevolking vormt. Op het Kasteelplein scheuren leden van een Frans stuntteam met hoge snelheid rond in de 'Globe of Death', een metalen kogel met een doorsnee van 5 meter. Bur gemeester C. Rutten van Breda steelt de show door onder in de bol te gaan staan, terwijl een van de motorrijders met een snelheid van tegen de 100 kilometer rake lings langs hem heen scheurt. Ze komen uit alle windrichtingen: duizen den Harley-rijders uit zes landen. De dag staat in het teken van het honderdjarig be staan van het motormerk Harley-Davidson. De organisatie is erin geslaagd van ruim ze ventig bouwjaren een specifieke motor te exposeren. Harley-rijder Rob: „De Harley is het oer gevoel van de motorrijder. Met 80 of 90 over de dijken rijden, het geluid dat tussen de huizen klinkt, iedereen kijkt om." Of wordt er wakker van. „Vandaar dat ze steeds meer leuke toeristische routes afslui ten, vooral op de zondagen. Da's te begrij pen", zegt Rob, „want mensen hebben ook hun zondagsrust nodig. Nederland is klein en het is goed om rekening met elkaar te houden." Afsluiting van de toeristische routes is een doom in het oog van de Motorrijders Actie Groep, belangenvereniging voor motorrij ders. De MAG is deze zondag met een kraam vertegenwoordigd op de Grote Markt. Dolf Willegers heeft zijn Honda op deze Harley-dag op veilige afstand uit het zicht geplaatst. „Ik wil niet provoceren. Dat doet onze zaak geen goed", lacht hij. Me- de-MAGlid Harry van de Welle uit Hel mond rijdt ook geen Harley: „Da's voor de gewone man bijna niet te betalen en ik houd meer van snellere motoren", ver klaart hij. Van de Welle en Willegers komen op voor de motorrijder in het algemeen en dat is hard nodig, vinden beiden. „Steeds meer leuke wegen worden afgesloten voor moto ren. In Zwitserland wilden ze zelfs de maxi mum snelheid voor motoren terugbrengen tot 80. Dan is er toch niks meer aan?", al dus Willegers. De twee zangers in de tent op d Markt brengen na Het Meneer K een muzikale ode aan de uitvind^ gas, de tapinstallatie en vooral d bier: 'Drie seconden stilte voor di ker van het bier. Leve de man dief uitvond, van je hieperdepiep ho< markt zingt mee. pi Belg en Harleyrijder Cis van de L®- bosch uit Zoersel vindt het fout 0 gen dat een Harley niet is weggeli DE| de gewone man: „Voor iedereen 1 droom is het vroeg of laat te betafg, Belg heeft negen verschillende H Marij de Wit uit Sprang-Capellez7 stoer uit in haar chaps, een leden broek die ook wordt gedragen ini ve] densport. Zij is met vier vrienden wijk naar deze Harley-dag gekom rijdt op een Sportster Hugger 883. erj wilde met een lichte beginnen. „I tijd maar, met een Harley heb jei ne motor onder je kont", verklaart D j. „Vroeger heb ik ook wel Yamahaj na maar dat is meer een stofzuiger grijpt wat ik bedoel. Dat geluid. N lpr een Harley, da's echt werken." Dick Dekker uit Zevenbergschen ej( Harley-petje op zijn hoofd, Harle aan zijn lichaam, Buffalo-hangeri !e j en een glas bier in de hand, hoop dag vooral zal aantonen dart Harli niet zo zijn als wel eens wordt ge"*! wordt gezegd: 'Da's allemaal t zuiperds en ze zien er ook nog ei schrikkelijk uit.' Ze zien er inderd soms en ze drinken ook, maar jef hier zijn dan naar een voetbalwef gaan", vindt Dick. Nee, zijn vier J staan thuis. Ter verklaring houd® glas bier omhoog. „Ik ben op del Hélène Schenk

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2