Kabinet sluit stroom af als droogte nog lang aanhoudt Projectontwikkelaar Lüske geliquideerd 'Vrijlating van IJmuidenaar Arjen Hilbers nabij' NUON heeft nooddraaiboek al klaar liggen Augustinus schrijft meeste nieuwe leden in Nieuwe schooldag, nieuwe rugtas Brand in Leids centrum wellicht aangestoken Pleidooi voor vervroegde evaluatie groei Schiphol Gegijzelde toeristen zouden zijn overgedragen aan bemiddelaars *e\ Leidsch Dagblad maandag l8 AUGUSTUS 2003 OPGERICHT 1 MAART 1860 ovigen maken lie Omgang ordwijk c moeizaam t sterk I Vitesse Leidsch Dagblad Na INTERNET. www.leidschdagblad.nl np. 43311 io«fniimmfs<: €1.10 zaterdag €1.55 NR. 43311 LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG €1,55 fiah O'Dowd ien zijn net textiel: Inigen zijn gladde I, anderen zijn ele katoen. En je nu eenmaal niet stof zomaar op een te stikken verwegend droog :hooltoets len er niet van. Dat pra- t toegevoegde waarde, die ook nog meetbaar ^ijn, staan onderwijzers, i onderwijsvakbonden en Ijspsychologen op hun te benen. De Cito-toet- poep 7 en 8 kunnen er mee door. Daarna de menresultaten van vm- en vwo. Maar dat moet i Jook wel zijn. orspelbare gedrag zagen |;weer toen de Onderwijs- nnister Van der Hoeven (rijs) vorige week advi- ben systeem te ontwikke- het niveau van zesjarige woUeerlingen te gaan ktken. Samen met een li voor de leerlingen in I zou dat dan een beeld opleveren van de 'toege- iraarde' van de school, kft er behoefte aan het ld op de vraag wat de egde waarde van een ba- ttl is? Ouders willen dat de basisschool verant- wordt omgegaan met kL Ze willen dat het kind biwichtig ontwikkelt in fog van het type voortge- ferwijs dat bij hun kind t willen graag een signaal als er iets met hun kind willen vervolgens ook lat daar dan iets aan ge- Dver het algemeen doen |»scholen daar hun best 'eel scholen werken met «volgsystemen' waarbij Tit de kinderen in hun bopbaan doen nauwge- ft bijgehouden, perwijsbegeleidingsdien- feren zo mogelijk vak- de onderdelen waar er Macht moet zijn voor pn of voor teams. Boven- pben de meeste scholen begeleiders' die ervoor dat de meesters en de Ie aandacht die nodig is aderen die afwijken van niddelde ook adequaat geven. en onderwijzers en be- f ouders voelen aan hun jat de toegevoegde waar pen basisschool is. Meten pdaad weten. Maar nog fts lijkt er een te veel. Por goede 'leerlingvolg- pa' die verrassingen met P en scholen uitsluiten. niedezeggenschapsra- vooral ouders moeten Puleren. Dan weten we Majoor door Erna Straatsma leiden-regio - Als de droogte nog lang aanhoudt, kan het ka binet besluiten tot het gedeelte lijk afsluiten van de stroomvoor ziening. Dat heeft minister Rem- kes (binnenlandse zaken) ge schreven aan provincies, ge meenten, waterschappen, brandweer en politie. Energiebe drijf NUON heeft voor de Leidse regio de nooddraaiboeken al klaar liggen. Ingrijpende maatregelen zijn wellicht nodig omdat elektrici teitscentrales kampen met een gebrek aan voldoende koelwa ter. Het kabinet werkt aan de door Wilfred Simons leiden - Minerva blijft de grootste studentenvereni ging van Leiden, maar Au gustinus groeit het hardst. Dat blijkt uit cijfers van de Plaatselijke Kamer van Ver enigingen, de koepel van 22 studentenverenigingen in Leiden. Alle verenigingen hebben tijdens de EL CID- week meer aanmeldingen gekregen dan vorig jaar, al dus PKvV-voorzitter Frank Parleviiet. Alleen Minerva slaagde er niet in om te groeien en bleef met 300 le den gelijk aan vorig jaar. Exact 63 procent van de eerstejaars werd lid van één van de vijf grote Leidse stu dentenverenigingen. Het lijkt erop dat Augusti nus, met zijn mix van cor- poraai en alternatief, de beste strategie heeft gevon den om Leidse eerstejaars aan zich te binden. De ver eniging aan het Rapenburg won 350 nieuwelingen en komt nu op ruim 1750 mensen. De louter corpora le, van tradities doordrenk te Minerva-cultuur bleek de afgelopen jaren minder populair. De club kon 300 nieuwe eerstejaars inschrij ven, evenveel als vorig jaar, en telt nu 1900 leden. Ook SSR en Quintus, die eenzelfde 'mix' van studen tenculturen in huis heb ben, deden het goed. SSR won 120 leden en groeit nu tot zo'n 570 man, Quintus kreeg er 200 eerstejaars bij en telt dit najaar 1100 men sen. De alternatieve stu dentenvereniging Catena deed het met 100 nieuwe leden iets minder goed dan SSR, maar blijft met 650 le den tóch de grotere vereni ging- Parleviiet is tevreden. „Het Leidse verenigingsleven is groeiende", zegt hij. „Niet alleen met de grote gaat het goed, maar ook de vele ldeinere verenigingen heb ben meer nieuwe leden ge kregen dan vorig jaar." De voorzitter verwacht in de loop van het studiejaar nog verdere groei. Er zijn altijd eerstejaars die tijdens de EL CID-week niet willen of kunnen kiezen en die mee doen aan de 'nakennisma- kingstijd' die de verenigin gen bieden. Pagina Ri: 'Leiden is een echte verenigingsstad' voorbereiding van een reeks noodmaatregelen om de gevol gen van de aanhoudende droogte en warmte op te van gen. Energiebedrijf NUON zegt dat er 'geen reden is tot paniek'. Woordvoerster Kruiningen: „Mochten we van de netbe heerder het sein krijgen dat we moeten afschakelen, dan gaat de knop eerst om in gebieden waar de gevolgen van stroom- uitval het minst zijn." NUON zal een eventuele stroomuitval bovendien laten rouleren in verschillende gebie den. „De stroom gaat hooguit één uur uit en dan is een ander gebied aan de beurt. Voor parti culieren levert dat niet direct een probleem op. Bedrijven zullen de afweging moeten ma ken of ze willen investeren in een noodaggregaat." De huidige situatie is volgens NUON 'niet echt kritiek'. Lan delijke netbeheerder Tennet geeft codes af om de ernst van de situatie aan te duiden; mo menteel geldt de code oranje. „Het kan alle kanten opgaan", zegt Kruiningen. „Het hangt nu af van de regen of we naar code rood gaan en of we over moe ten gaan tot afschakelen." Rekening houden met een eventuele stroomuitval is moei lijk, volgens NUON, omdat het tijdstip onvoorspelbaar is. „Het zou mooi zijn als je een afscha keling ruim van tevoren kunt aankondigen. Maar zo werkt het niet. De stroom gaat uit als er te weinig is. Mocht een stroombeperking noodzakelijk zijn dan is de kans wel groot dat dat gebeurt rondom het mid daguur. Kruiningen: „In de re gel is het zo dat de de piek in het stroomverbruik op een uur of twaalf zit. Dan heb je dus ook het snelst een tekort." Behalve aan een stroombeper king denkt Remkes aan extra maatregelen om het grondwa terpeil en het waterpeil in de ri vieren te regelen. Het kabinet denkt verder over afsluiting van natuurgebieden in verband met brandgevaar. leiden - De kleurige rugzakken bedekken bijna de hele rug. Licht zwabberend met de nieuwe tassen om de schouders, trappen de kinderen zich voor de eerste schooldag naar het schoolplein. Eenmaal op school volgt het 'grote' afscheid. Althans, voor sommigen dan. Want naast huilende kindertjes zijn er ook zat leerlingen die de school binnenstormen en niet kunnen wachten tot ze mogen vertellen over hun zomer vakantie én over hun nieuwe schooltas: Spiderman, K3, Winnie the Pooh en Bob de Bouwer, ook op de Leidse Lorentzschool zijn ze dit jaar allemaal weer present. Foto: Mark Lamers door Robbert Minkhorst leiden - Een forse brand in de Leidse binnenstad heeft in de nacht van zaterdag op zondag grote schade aangericht. Een kledingzaak is volledig uitge brand. De politie hield twee jongens aan op verdenking van brandstichting. Zij zijn gister middag weer vrijgelaten. De brand brak om twee uur 's nachts uit, vermoedelijk nadat een brandend voorwerp bij de kledingzaak naar binnen is ge gooid. Getuigen zagen twee mannen wegrennen. Binnen enkele minuten stond het hele pand in lichterlaaie. De naast gelegen snackbar liep flinke brandschade op. Twee andere winkels water- en roetschade. Buren, die eerst de brand zelf probeerden te blussen, waar schuwden de bewoners van de bovenwoning boven de snack bar. Zij konden het pand op tijd verlaten en zijn opgevangen op het politiebureau. De politie ontruimde daarna uit voorzorg nog tien (studenten)woningen. In het appartement boven de kledingzaak was op het mo ment van de brand niemand aanwezig. De brandweer had het vuur na een klein uur onder controle. De politie hield kort na het uit breken van de brand twee jon gens van 17 en 18 jaar aan. Het tweetal bleek echter niets met de brand te maken te hebben. Een deel van de Haarlemmer straat is tot en met gistermid dag afgesloten geweest vanwe ge instortingsgevaar. Gister middag rukte de brandweer op nieuw uit. In de kledingzaak was het nasmeulende vuur op gelaaid. Pagina Ri: Brandweer zet alles op alles Brandweerlieden duiken weg voor de vlammen in de Leidse Haar lemmerstraat. De kledingzaak brandde in de nacht van zaterdag op zondag uit. Foto: ANP/Willem van Noort schiphol/gpd - Regeringspartij D66 wil een vervoegde evaluatie van de nieuwe Luchtvaartwet die de sterke groei van Schiphol de komende jaren mogelijk maakt. Volgens de partij was de Tweede Kamer niet goed geïn formeerd toen de wet eind vo rig jaar werd vastgesteld. Zo zou geen enkel kamerlid heb ben geweten dat met de wet ook de aanleg van de noordelij ke taxibaan en daarmee een in tensiever gebruik van de Zwa- nenburgbaan mogelijk werd ge maakt, aldus D66'er B. van der Ham. De evaluatie van de Luchtvaart wet staat gepland in 2005. Van der Ham verklaarde vanmorgen dat allerlei nieuwe gegevens op tafel zijn gekomen. „Het wordt tijd om zo snel mogelijk de Luchtvaartwet te evalueren en te vervangen door een strenge re wet." In de eerste versie van de Luchtvaartwet stond nog ge meld dat de noordelijke taxi- baan naar de Polderbaan was vervallen. Met deze baan kon worden voorkomen dat taxiën de vliegtuigen voor de Polder- amste rdam/an p-g pd - Onbekenden heb ben in de nacht van zaterdag op zondag de 59-jarige Bertus Lüske voor zijn café-res taurant Frankendael in Amsterdam dood geschoten. De horecaman annex project ontwikkelaar werd geliquideerd toen hij met een aantal familieleden, onder wie zijn vrouw en dochter, in een auto stapte. Op dat moment stopte een auto achter hen. Uit dat voertuig kwamen een of meerdere personen die het vuur opende. Volgens de politie wijst alles op een afreke ning. Kort na het misdrijf trof de politie in Amsterdam Zuidoost een uitgebrande auto aan, waarvan wordt vermoed dat de daders het hebben gebruikt bij de aanslag. De po litie zegt nog geen idee te hebben wie ach ter de liquidatie zit. Volgens een onbekende bron zou het slachtoffer een financieel conflict hebben met een criminele groep. Het zou gaan om onenigheid over onroerend goed op het Rembrandtplein. Hij zegt dat de Criminele Inlichtingen Eenheid (CIE) van de Amster damse politie vorige week van de vermeen de onenigheid met bijbehorende risico's op de hoogte is gebracht. Lüske was jarenlang in gevecht met de ge meente en krakers over allerlei panden die hij in Amsterdam bezat.Door de vele pan den die Lüske in bezit had, die hij doorver kocht en zelf weer kocht, is hij vaak gesitu eerd in het criminele milieu. In 1999 werd Lüske door de rechtbank veroordeeld tot 240 uur dienstverlening, zes maanden voorwaardelijk en het betalen van een schadevergoeding van 1650 gulden omdat hij met een graafmachine en een knok ploeg het gelaaakte ADM-gebouw in het Westelijk Havengebied probeerde te ont ruimen. Krakers die lagen te slapen konden op het nippertje ontkomen. baan de Zwanenburgbaan moesten kruisen. Daarmee werd het veiligheidsrisico ver laagd. Nader onderzoek toonde echter aan dat met een zuidelij ke taxibaan een nog lager vei ligheidsrisico werd bereikt. In de uiteindelijke versie van de Luchtvaartwet werd de noorde lijke taxibaan echter opnieuw opgevoerd. Dat zou het gevolg zijn van 'sterk gewijzigde in zichten' bij Luchtverkeerslei ding Nederland. Volgens Van der Ham en zijn collega Duyvendak van Groen links is de noordelijke taxibaan niet nodig om de veiligheid te bevorderen, maar om de Zwa nenburgbaan intensiever te kunnen gebruiken. Duyvendak: „Dit is de bekende salami-tech- niek van Schiphol. Eerst het as falt aanleggen, vervolgens zeg gen dat je een rekenfout hebt gemaakt en dan de milieunor men versoepelen. Schiphol heeft de noordelijke taxibaan er ingesmokkeld. Schiphol heeft de kamer misleid door er niet bij te zeggen dat de taxibaan nodig is om van de Zwanen burgbaan net zo'n intensief be vlogen baan als de Polderbaan temaken." Schiphol-woordvoerder R. We ver geeft toe dat de noordelijke taxibaan inderdaad ook nodig is voor capaciteitsuitbreiding van de Zwanenburgbaan. „Maar natuurlijk staat de veilig heid wel voorop." Meer velden afgekeurd leidse regio - Net als de ge meente Leiden en Oegstgeest hebben Leiderdorp, Lisse, Rijnsburg en Noordwijkerhout de voetbalvelden afgekeurd. Door de droogte dreigt er on herstelbare schade aan de vel den te ontstaan wanneer er op gevoetbald wordt. De afgelas ting geldt in de meeste gemeen ten tot en met komend week einde, waardoor in die plaatsen de eerste ronde van het beker toernooi van de KNVB niet ge speeld kan worden. Ook in Voorhout worden de velden met rust gelaten. Daartoe heeft Foreholte zelf besloten, want de club heeft de velden in eigen onderhoud. Bij RCL is het hoofdveld morgenavond wel beschikbaar voor een oefen wedstrijd van het eerste tegen het tweede elftal van Feyen- oord. Dode bij aanslag in Tel Aviv tel aviv - Een explosie in de lift schacht van een restaurant in de Israëlische stad Tel Aviv heeft vanmorgen aan een vrouw het leven gekost. Enkele mensen raakten licht gewond. De politie ging aanvankelijk uit van een gasexplosie, maar meldde later dat het toch om een aanslag gaat. Volgens hoofdcommissaris van politie Yossi Sedbon worden de daders echter niet in de hoek van de Palestijnse terroristen gezocht. door Ed Blaauw ijmuiden/bamako - De vrijlating van IJmuidenaar Ar jen Hilbers en dertien andere gegijzelde Europese toe risten lijkt nabij. Dat verwachten woordvoerders van politieke partijen en de televisiezender ZDF in Duits land. De gijzelaars in Mali zouden al zijn overgedragen aan bemiddelaars. Het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken ontkende dat laatste vanmorgen. Inmiddels zijn vertegenwoordigers van Buitenlandse Zaken al in Berlijn en Bamako, de hoofdstad van Mali. Een BZ-woordvoerster sluit niet uit dat Hilbers van daag nog wordt vrijgelaten. „Maar zekerheid is er niet. Er wordt achter de schermen hard aan gewerkt, meer kan ik niet zeggen." Hilbers en de andere gijzelaars zijn in februari en maart door leden van de Salafistische Groep voor Prediking en Strijd (GSPC) in de Algerijnse Sahara ontvoerd en later meegenomen naar Mali. Al gerijnse commando's bevrijdden in mei een andere groep van zeventien gegijzelden. Bert Hilbers, broer van de vermiste IJmuidense motor rijder, is het langzamerhand goed zat. Voor de zoveel ste keer werd, gisteravond, het stellige bericht dat zijn broer was vrijgelaten, toch weer herroepen. „Om moe deloos van te worden, maar tegelijk heb ik het gevoel dat het einde van de gijzeling nabij is." De 35-jarige Arjen Hilbers was op vakantie in Algerije en maakte een motortocht door de Sahara met Duitse motorvrienden. Op 19 februari telefoneerde hij voor het laatst met zijn ouders. De vrijgezel meldde dat hij het naar zijn zin had. Onbevestigde berichten van Europese persbureaus volgden elkaar de laatste maanden op. .Al die berich ten die later weer ontkend worden, dat maakt het voor ons er niet gemakkelijker op. Maar nu ben ik optimisti scher gestemd", aldus broer Bert Hilbers. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamMDV Straat Telefoon Wij gaan «xgviAJg Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 n controle nabeaxging) met persoonsgegevens. In het colalon van de krant treft u nadere ntormafie aan Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaling s mijn bank-gironumi Stuur deze bon in een envelop, v1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl l.r» iiai.i.rTirriTM

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1