SPORT 2 Turnsters bakken en weinig van, turners nog min Falende wedstrijdklok matst Nederland Erik Dekker stapt af bij rentree in Dwars door Gendringen Boogerd naar twe| plaats in wereldbi Afgang dressuurti tijdens EK Hickstf Ullrich niet in Ronde van Spanje zürich - Jan Ullrich ziet af van een start in de Ronde van Spanje (6-28 september). Wel zal hij deelnemen aan de we reldkampioenschappen in het Canadese Hamilton (7-12 ok tober). Zege Somarriba in Tour Féminin parijs - De Spaanse wielrenster Joane Somarriba heeft de Ron de van Frankrijk voor vrouwen gewonnen. In de laatste rit, Versailles-Parijs, kwam haar leidende positie niet meer in gevaar. Somarriba schreef voor de derde keer in vier jaar de Grande Bouclé Féminin op haar naam. Brentjens pakt zesde titel zoetermeer - Bart Brentjens is in Zoetermeer voor de zesde maal Nederlands kampioen mountainbike geworden. De Limburger reed vrijwel de ge hele wedstrijd alleen voorop, om uiteindelijk met ruim ver schil te winnen. Het zilver was voor Thijs Al, terwijl Bas Peters het brons pakte. Elsbeth Vink greep de titel bij de vrouwen. Rossi weet weer wat winnen is gm wê^. m maandag 18 august^ ra Zonder Anky van Grunsven lukt C enschede/gpd - Het Europees kampioenschap dressuur in het Britse Hickstead is voor de Nederlandse ploeg uitgelopen op een afgang. Geen teamme daille - waarop vooraf wel was gerekend - en geen enkele combinatie in de top tien. De inbreng van nationaal kampi oene Anky van Grunsven werd nooit eerder zo gemist. Zij ont brak vanwege een blessure van haar toppaard Gestion Saline- ro. Bij het EK domineerden de Duitsers zoals al meer dan der tig jaar. Duitsland won de 1 an denwedstrijd met overmacht en amazone Ulla Salzgeber greep het individuele goud met Rusty. Nee, zonder Van Gruns ven is Nederland veroordeeld tot de grauwe middenmoot. v Een medaille voor de Neder landse equipe was bijna tien jaar lang een zekerheid op elk internationaal dressuurkampi- oenschap. Bovendien was er individueel succes, met name voor dressuurdiva Anky van Grunsven en haar oogappel Bonfire. Daar kwam vorig jaar echter lelijk de klad in. Ook op de We- reldruiterspelen keerde de dressuurploeg met lege han den huiswaarts. Dat was een incident, de wet van Murphy speelde de ploeg parten, meld de de toenmalige interim- bondscoach Ghislain de Fouarge. Niemand weersprak hem destijds. Het zat de ploeg tegen, onder meer met het af keuren van paard Silvano N van de toenmalig nationaal kampioene Ellen Bontje. En tij dens de titelstrijd bleek de er varen Ferro van Coby van Baaien niet helemaal fit. Alleen Van Grunsven ontliep de ma laise met haar onervaren ros Krack C. Zij loodste de jonge, onervaren dekhengst naar een verrassende elfde positie. In de aanloop naar het EK was het vertrouwen terug in het na tionale kamp. Tean#o Jan Peeters sprak zo gf ken of blozen over(|or le. Alleen over de kloel hij geen mededelin) et Peeters schetste eerfchi optimistisch beeld n( was hij enigszins velte de recente, aanspra cessen in Europa val nale junioren en yoCj ploegen. Met de opl selectie van de jon; niets mis. Na Duits het opleidingsnivea ter wereld op een veau als in Nederl. alleen nog niets o\ kracht bij de senioi de moeilijkheidsL oefeningen beduii Op die opleiding isi hoop gevestigd. Del waarop het Nedei' leunde, waaronder) Ferro en Weyden, meer in de sport, nog maar de vraag M volgend jaar nog kan doen op de bi jarige hengst Silv; het EK bewees ov tepunt heen te zijl De uiterst talentvol^ Goliath van Arjen was ook geen schi het paard dat op tvf® dividuele medailli Het dier liep de aff ren door kwaaltjesi meer in de wei danj Debutante Antoi deed het aardig me twaalfde in de eini' maar zij zijn nog tej om de ploeg te dri taak is voor Anky vi ven. Alleen met V« in de ploeg mag er1 op de Olympischej Athene serieus op' worden gerekend, haar aanwezigheid! equipe extra vertro is de Johan Cruijffi suursport", liet c<" Bartels zich al eens] Vierde in Kampioenschap Zü£ zürich/anp - Met zijn vierde plaats in het Kampioenschap van Zürich is Michael Boo gerd in het klassement om de wereldbeker wielrennen op geklommen naar de tweede plaats. Leider en titelverdedi ger Paolo Bettini leek na de Zwitserse klassieker de triomf niet meer te kunnen ont gaan. De Italiaan eindigde als der de en kwam op 146 punten voorsprong. Nog twee klas siekers resteren dit seizoen: Parijs - Tours en de Ronde van Lombardije. Beide zijn in oktober. Het 90e Kampioenschap van Zürich over 237 kilometer werd gewonnen door Betti- ni's 31-jarige landgenoot Da- niele NardelJo. Hij bekroon de een solo van zeven kilo meter met zijn eerste klassie- kerzege, zes seconden voor Jan Ullrich. De Duitser, on langs voor de vijfde keer tweede in de Tour de France, kwam in Zürich voor de vier de keer als vice-winnaar over de streep. Eerder deed hij dat in 1997, 2000 en 2001. Ullrich won nog nooit een grote een daagse wedstrijd ij sastart. j. De Rabobank v bij deze gelegenhi stuurd door jeuj der Frans Maassei actief in de slotfas u fietste met een ge om zijn linkei dat belette de overal tegenwoo derlandse vedette Jj een aanvallende 1 r den. In de slotfa y de Deen Michae sen het offensief o y lo. Boogerd nam had op het si vlakke asfalt naar net iets te weinig i Nardello kon de snelling beter r( De Italiaan, winna tiental semiklassi een touretappe, de zeven kilometij einde en hield v( richs zette zijn im e solo te laat in. Lj strandde op zevei van de Italiaanse „Een tweede platy nederlaag", spfi monter. Nederlandse ploeg gaat op wereldkampioenschap in Anaheim dramatisch ten onder ttei |ge hd door Herman Wissink Anaheim - Met de Nederlandse turners op het wereldkampioen schap in het Amerikaanse Ana heim gaat het niet best, en dat is eigenlijk nog zwak uitgedrukt. Het optreden van de dames in de kwalificatie verliep drama tisch, terwijl de mannen volko men kansloos ten onder zijn ge gaan. Oranje in Orange County, zoals het gebied rond Anaheim wordt genoemd, dat kan niet mis gaan, zou je denken. Maar het ging wel mis. Met nog één kwa lificatiedag te gaan is nu al wel te zeggen dat de Nederlandse dames de landenfinale niet ha len. Waarschijnlijk zit er ook, en dat is erger, een plaatsje bij de beste twaalf niet in. Daarmee loopt de ploeg de kwalificatie voor de Olympische Spelen mis. Nederland, zonder Verona van de Leur en Renske Endel, ein digde op 141.196 punten. Daar mee staan de VS, Duitsland, Frankrijk en Canada er al beter voor. Toplanden als Rusland, Roemenië en China moeten nog komen. Na de goede resultaten van het WK van twee jaar geleden in Gent (vijfde) en vorig jaar op het EK in Patras (tweede) waren de verwachtingen hoog gespan nen. Een zware klus zou het worden, maar dat het zo mis zou gaan had niemand ver wacht. Vier jaar geleden miste Nederland de kwalificatie voor de Spelen door veertiende te worden. Op de keper be schouwd is Nederland nu niet veel verder dan toen. Op bijna alle fronten ging het mis. Gabriëlla Wammes bij voorbeeld kwam op drie toe stellen niet boven een acht uit. Berber van den Berg incasseer de een 6.775 op balk. Bonds coach Frank Louter snapte er niets van. „Vreemd", zei hij ter wijl hij verslagen in de cata comben van de ijshockeyhal Arrowhead Pound zat. „Dit heb ik nog nooit meegemaakt. Ga briëlla Wammes was op drie toestellen bagger. Maar ik ver wacht dat de landen die nog gaan komen ook veel fouten zullen maken. Er is nog hoop." Louter schatte de kans op deel name van Gabriëlla Wammes aan het WK twee weken gele den nog op vijf tot tien procent. Tijdens de training van vrijdag draaide ze zo goed dat ze een volledige meerkamp mocht tur nen. Maar ze zakte verschrikke lijk door het ijs. Op brug viel ze een keer omdat ze de hoge leg ger miste. Op vloer zag ze er niet goed uit en ging ze een keer op haar gat, en op balk stapte ze er een keer naast en twee keer bijna naast. Oordeel: 7.537. Suzanne Harmes draaide zoals van een wedstrijdbeest wordt verwacht een degelijke serie. Misschien zit ze met haar indi viduele totaal van 36.262 nog bij de beste 24 en daarmee in de finale van de individuele meerkamp. Maar het zal er om spannen. Neerlands hoop in bange dagen zijn junioren Mayra Kroonen en Loes Linders, allebei pas vijf tien lentes. De twee scoorden op het NK al hogere punten dan de meeste senioren. Tij dens de kwalificaüewedstrijden van de Nederlandse ploeg draaide Kroonen een volledige meerkamp en Linders mocht bij drie van de vier toestellen meedoen. Loes Linders: „Vanaf het Nederlands kampioenschap gaat het steeds beter met mij. Ik was blij dat het nu ook goed ging", zei de kleine Linders, die tenminste nog enige reden had tot lachen. Bij de mannen was die reden er geenszins. De ploeg van bonds coach Rob Stout eindigde in de kwalificaties als 36ste en is uit geschakeld. Richtpunt was een totaalscore van 210 punten, een achttiende plaats en twee olym pische tickets. Gezien de resul taten van andere landen moest die doelstelling al snel worden bijgesteld naar de 28ste plaats, altijd nog goed voor één olym pisch startbewijs. Yuri van Gel der, specialist op ringen, zou daarmee zijn geholpen. Het optreden van de jonge Ne derlandse ploeg eindigde met een drama op het paard-volti geren. Op het zware onderdeel vielen de heren als rijpe appe len van het toestel. Nederland eindigde op een krappe 205 punten, goed voor een 36ste plaats. Het enige lichtpuntje vormde Jeffrey Wammes. Het 16-jarige talent uit Zoetermeer turnde een solide meerkamp op zes toestellen. Met nog zes landen die in de laatste ronde in actie moesten komen, had Yuri van Gelder (20) nog steeds kans op een plaats in de individuele toestel finale op ringen. Hij stond ge- T' deeld zesde (de besk gen naar de finale)# in de landing kosttejg één tiende punt, uitkwam op 9.675.jn plaats ging daardofe] t neus voorbij. np( Bondscoach Stout rt zorgen uit over de skil NOC'NSF. Sportdiriate Alberda kon hem e ruststellen. Alberdj bereid zijn te invd toekomst en niet tisch bezig zijn." De VS gingen als j naar de landenfij kampioen Wit-RiJ dertiende, ontbreek le en volgend jaar J pische Spelen. rER ek lev Iet elh lec F brno - Motorcoureur Valenti no Rossi heeft een einde ge maakt aan zijn ongewoon lan ge periode van droogstaan. De wereldkampioen uit Italië, die vier grand prix achtereen niet tot winst kwam, won gisteren de Grote Prijs van Tsjechië in de MotoGP, de koningsklasse van de wegmotoren. Doornbos derde op Nürburgring nürburgring - De Nederland se autocoureur Robert Doorn bos is zaterdag derde gewor den in de elfde race van de Eu roseries Formule 3. Doornbos, die vorig weekeinde nog te leurstellend achttiende werd op de Marlboro Masters, moest Winkelhock (Dui) en de Fransman Pla voor laten gaan. Brons Koedooder op EK weg athene - Vera Koedooder heeft de bronzen medaille veroverd bij de Europese kampioen schappen wielrennen op de weg onder 23 jaar. Op het olympische parkoers in Athene moest de Nederlandse renster de Spaanse Maria Isabel Mor- reno Allue en de Duitse Teresa Senff voor zich dulden. Waterpoloër verongelukt zagreb - De Kroatische water poloër Ivo Ivanis is zaterdag bij een duikongeluk om het leven gekomen. De 27-jarige interna tional was vanaf 1996 lid van de nationale ploeg en deed mee aan EK's, WK's en Olym pische Spelen. Het ongeluk ge beurde aan de Adriatische kust in de buurt van zijn geboorte plaats Cavtat. Petacchi eerste in Pijnacker pijnacker - Alessandro Petac chi schreef zaterdagavond de 46ste editie van de wielerronde van Pijnacker op zijn naam. Het Italiaanse sprintkanon van Fassa Bortolo troefde met zijn specialiteit Max van Heeswijk en Servais Knaven af. Rabobank-renner heeft zijn lesje geleerd en doet rustig aan Floris Evers wurmt zich door de Indiase defensie en maakt de omstreden gelijkmaker. Foto: ANP/Koen Suyk door Edwin Alblas Amstelveen - De Champions Trophy, het officiële kampioenschap voor de zes beste hockeylanden ter wereld, biedt tot nu toe aangenaam vermaak. Dankzij de Nederlandse hockeyers en de orga nisatie. Oranje won zaterdag in Amstel veen van India met 4-3, waarbij een fa lende wedstrijdklok en discutabele be slissingen de gemoederen verhitten. Na de winst gisteren tegen Australië (5-3) is Oranje hard op weg naar de finale. Voor eigen publiek is Oranje het aan zijn stand verplicht om de Champions Trophy serieus te nemen. Nederland heeft een grote naam in het internatio nale hockey. Die reputatie is vooral op gebouwd door de hockeyers, maar de laatste jaren ook mede onderhouden door de officials buiten de lijnen. Op Nederland wordt nooit vergeefs een be roep gedaan als de internationale hoc- keyfederatie (FIH) weer eens omhoog zit met een toemooitje. En een kampi oenschap in Nederland levert steevast geld op. Die afhankelijkheid heeft ook geleid tot de aanstelling van Nederlanders op cru ciale posities binnen de moederorgani satie. Aan het hoofd van de internatio nale familie staat Els van Breda-Vries- man, die zich als voorzitter van de FIH ook nog eens IOC-Iid mag noemen. Bo vendien zijn het vooral Nederlandse sponsors die de FIH financieel onder steunen. Uiteraard is Van Breda-Vriesman trots op haar afkomst, maar dit weekeinde kon zij niet anders dan haar landgeno ten even op de vingers te tikken. Bij de wedstrijd Nederland-India op de ope ningsdag deugde niets van de tijdwaar neming. „Dat zag er dom en onprofes sioneel uit", oordeelde Van Breda-Vries man. De stadionklok bleef het hele duel op nul staan. En erger nog, de wedstrijd duurde veel langer dan de zeventig mi nuten die er voor staan. Nederland hing vlak voor tijd een fors pak slaag (0-3) boven het hoofd. Toen Rob Reekers tegenscoorde, informeerde bondscoach Joost Bellaart bij de arbitra getafel naar de resterende tijd. „Een mi nuutje, ik legde me al neer bij een ne derlaag." Twee minuten later werd het 2-3 en kort daarop 3-3. Volgens het hevig proteste rende India was de inzet van Floris Evers niet de lijn gepasseerd, Bellaart hield na het zien van eigen videobeelden vol van wel. Op televisie daarentegen leek het alsof de bal niet helemaal over de lijn was. Toen Ronald Brouwer in zijn vijftigste interland een dikke minuut later zelfs de onverwachte winnende treffer maakte, stortte de wereld van India in. Met veel diplomatie werden officiële protesten uit het Aziatische kamp voorkomen. De wedstrijd had na Bellaarts gang naar de tafel nog zes minuten geduurd. Bellaart zat er niet mee. „Maar klungelig was het natuurlijk wel." Het voor het eerst gebruikte draadloze systeem, van de arbitragetafel naar het scorebord, had gefaald. Voor een back up was niet gezorgd. Tal van betwiste momenten in de wedstrijd hadden wel licht met hulp van elektronische midde len een eerlijker beoordeling gekregen. Bij het WK vorig jaar in Maleisië kondig de Van Breda-Vriesman nog aan dat ca mera's in de toekomst het werk van de scheidsrechters zou vereenvoudigen. Na een experiment bij het WK voor vrou wen later dat jaar in Perth werd het idee afgeschoten. „Maar misschien is dat toch iets te vroeg gebeurd", gaf Van Bre da-Vriesman schoorvoetend toe. „Ik ben al jaren voorstander van die hulpmidde len." Camera's in het doel, een zendertje in de bal en sensoren op de doellijn. Mis schien dat het er van komt, zei de offi cial, nu elektronicagigant Samsung als sponsor is aangeschoven. Gelukkig voor Nederland stond de tweede wedstrijd te gen Australië niet bol van de commotie. Slechts op het 'achterover leunen' van de Nederlandse ploeg na 5-1 was wat aan te merken. „We wilden van het ima go af dat we alleen met geluk en in de laatste zes minuten kunnen winnen", sprak Bellaart na de 5-3 overwinning. „Een ploeg met ambitie moet ook laten zien dat het een wereldteam als Austra lië zijn wil op kan leggen." door Harm Vonk gendringen - Erik Dekker heeft geleerd van zijn fouten: snel te rugkomen na een blessure hoeft niet altijd goed te zijn. Na 170 kilometer stapte hij voortijdig af in Dwars door Gendringen. „Het is nu belangrijker om het lekkere gevoel terug te krijgen dan om op korte termijn prijs te rijden", concludeerde de 32-jarige Rabo bank-renner. Dekker heeft zijn lesje geleerd: meer bekeken en minder onbesuisd maakte de Drent gisteren na drieëneenhal ve maand afwezigheid - zonder pijn - zijn rentree in het peloton. De terugkeer in Gendringen, waar de Italiaan Alessandro Pet acchi won, was anders dan an dere keren. Dekker moest zich zelf in toom houden, wist dat hij zichzelf niet gek moest laten maken. Want hoe ervaren hij ook is, hoe veel routine hij ook heeft, in zijn hoofd blijft Dekker altijd de renner die er invliegt op het moment dat het kan. „Ik kan zomaar als eerste in de eerste ki lometer demarreren." De Dekker van Gendringen heeft geleerd van zijn verleden: twee eerdere comebacks (een kermiskoers in Strombeek en de GP Erik Breukink) léken goed, maar op termijn keerden de knieproblemen terug. „Toen is het achteraf te snel gegaan. Ik dacht dat ik al verder was dan ik op dat moment écht was. Wielrennen op vlakke wegen kan heel erg vertekenen. Met routine, karakter en wil kun je heel veel verbloemen. Daar heb ik me toen op verkeken." Daarom reed Dekker gisteren in zijn hoofd met de handrem er op. Veelal was de Hoogevener achterin het peloton te vinden. „Het is niet dat ik helemaal leeg was, maar ik had het wel ge zien. Net als de helft van het peloton. Eerlijk gezegd had ik zelf de meeste angst dat ik het weer te gek zou gaan doen, dat ik met die twintig koplopers was meegegaan. Ik had dan geen kopwerk gedaan, maar had wél de finale moeten rij den. Natuurlijk had ik ook mee kunnen zitten in die groep. Met een beetje geluk zit je per onge luk mee, maar dat hoeft niet al tijd goed te zijn." Want Dekker mocht dan voor Verzorger Ton de Vaan masseert Erik Dekker voor de wielerkoers Dwars door Gendringen. Foto: ANP/Vincent Jannink het eerst sinds de Amstel Gold Race (eind april) weer een rug nummer op zijn rug spelden, de renner die in 2000 drie Tour etappes won en een jaar later de wereldbeker op zijn naam schreef, is hij nog lang niet. „Er zijn nog zo veel dingen die ik nog niet kan: de kracht, het aanzetten, het wedstrijdritme dus. Dat zijn dingen die je niet kunt trainen, zoals het aanzet ten na de bocht van veertig naar zestig kilometer per uur. En bovendien is de conditie nog niet goed genoeg om te winnen, wel goed genoeg om beter te worden in de Ronde van Nederland. Mijn doel is daar om vier dagen te finishen en de vijfde dag een stukje mee te rijden." In de Ronde van Nederland werkt Dekker deze week aan het hervinden van het vertrou wen dat hem zo succesvol maakte. Want de pijn mag dan ook na vier weken harde trai- ningsarbeid volledig weg zijn gebleven, Dekker heeft nog al tijd niet het volledige vertrou wen terug dat de knie nu volle dig genezen is. „Dat kan ook niet na één wedstrijd, zoiets moet groeien. Ik heb nog steeds vraagtekens bij mijn knie, ik ben er niet zeker van dat ik voor honderd procent van de problemen verlost ben. Natuurlijk is de pijn helemaal weg, maar dat is wel vaker ge zegd."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14