Sneijder al van onschatbare waarde T Fulham de hoogste horde voor Ter Leede Michaëlla wil niet afgeremd worden Jan Smeets haalt eerste grootmeesternorm Jongeling bezorgt Ajax nauwelijks verdiende winst bij Vitesse Tom Soetaers verbaasd over basisplaats klok Nederland roifc India dr SPORT maandag l8 augustus 2003 cr zegt >r Oranje Ronald de Boer heeft •en afgemeld bij ch Dick Advocaat tfeninterland tegen [overmorgen. De tan Glasgow Rangers jag in de competitie- tegen Aberdeen (3-2) tre aan een achilles- )e Boer scoorde wel ikte het duel niet af. zal geen vervanger voor de aanvaller. i crash ir Nakano napanse motorcou- <a Nakano is zaterdag ^uitgegaan tijdens de van de Grote Prijs iië. De rijder van Ya- hte zwaar op het cir- mo en liep daarbij rondingen op. Hij is pter naar een zieken- 10 vervoerd. De Ja- door in een wijde lacht over het stuur ;eihard een banden en ogenblik later motor nog tegen Ie plaats Übers mg - De Franse auto- liirent Aiello heeft ide Nürburgring de ce in de sportwagen- gewonnen. Voor de Iger was het de eer- jning van het sei- pens voor het merk ïrste zes races wer- iineerd door de Mer- an de Nederlander \lbers en de Duitser Beider. Albers eindig- als tweede, Schnei- de. ■schikt' rouwen ?e Iraanse vrouwen nende week geen t de tribunes bij het tal voor jongens tot 'eheran. De Iraanse >nd had het evene- JAzadi-hal voor ie- gangelijk gesteld, beslissing is terugge- dat de omgeving ""pet' wordt geacht <en. De vrouwen mo- land ook geen voet den in het stadion I is het enthousiasme >rt bij jonge vrouwen ;en >ord 2 h RCL speelt mor sen oefenduel tegen gf van Feyenoord. Bij v immers komen ook tan de A-selectie uit, l tegen NEC niet in .en. De wedstrijd op forpse sportpark De legint om 19.00 uur. h== e Ritsma 1 enkel trfen i/anp - Rintje Ritsma van het schaatssei- in missen. De TVM- vrijdag zijn enkel tij- niddagje surfen. Hij dag nog geopereerd enhuis van Heeren- r de Lemster het moest doorbrengen, t zal maanden ver- opt op tijd te zijn K allround, eind de- lat NK is een heel wedstrijd", sprak de allroundwereldkam- ken of we dat kun- zaakwaamemer Pa- f. £rs hoopt dat zijn 1 dat evenement kan „Het is moeilijk in maar het is twijfel- j het NK allround zal je zal er in ieder ge il doen om op tijd fit ar een gebroken en- een schaatser een inde blessure." >t in ieder geval het len en de wereldbe den in Ham ar, Erfurt teen. door Peter van Duyl arnhem - Hij is amper negentien jaar, een jongen eigenlijk nog, maar Wesley Sneijder begint nu al van onschatbare waarde te worden voor Ajax. Afgelopen dinsdag tekende het talent voor de cruciale gelijkmaker tegen Grazer AK, gisteren was hij in het Gelredome verantwoordelijk voor de winnende treffer tegen Vitesse. De Amsterdammers speelden moeizaam, maar hiel den aan de eerste acte van het nieuwe seizoen toch drie punten Het intikkertje waarmee Sneij der kort voor tijd Vitesse-Ajax besliste, was de bekroning van een week, die de Utrechter alles bracht waar een voetballer van droomt. Want naast de rake in zetten in Graz en Arnhem werd de Utrechter door bondscoach Dick Advocaat ook nog eens opgeroepen voor het Neder lands elftal. „Twee goals in één week en nog heel belangrijke ook. Dat is me nog nooit over komen", kon hij gisteren breed lachen. Het waren de goals waarmee Sneijder de scWjnwerpers op zich richtte, maar de jonge middenvelder is binnen een half jaar uitgegroeid tot één van de pijlers onder topclub Ajax. Door de inbreng van Sneijder kwam Ajax zijn eerste duel van het nieuwe seizoen ongeschon den door, maar de zege kon niet verhullen dat er in Amster dam nog heel wat sleutelwerk te verrichten is. De ploeg van Koeman had het vooral in de eerste helft knap te kwaad met de hartverwarmende passie van Vitesse. Het elftal van Edward Sturing, de laatste weken op nieuw getart door financiële zorgen, speelde agressief, fel en bij vlagen ook prima voetbal, waarbij Gert Claessens en voor al Matthew Amoah de hoofd rollen voor zich opeisten. Bij Ajax ontbraken de gebles seerde Trabelsi en Galasek, maar maakte de Belg Tom -■ '.ft: ■■■Hi De Belg Gert ClaesSens van Vitesse Soetaers - pas sinds donderdag Ajacied - zijn debuut. „Van het trio Sikora, Wamberto en Soetaers is hij momenteel ge woon de fitste", lichtte Koeman die opvallende keuze toe. „En als je linksbuiten bij Roda kunt probeert te verhinderen dat Ajacied spelen, kan dat ook bij Ajax. Misschien bleef hij nog wat on der de maat, daarom werd hij ook gewisseld, maar dat is ook niet zo heel vreemd." Soetaers bezette gisteren de lin kerflank op een viermans-mid- Steven Pienaar uithaalt. Foto: ANP/Olaf Kraak denveld. Voor het eerst speel den Zlatan Ibrahimovic en aan winst Wesley Sonck samen in de spits. Koeman was erg te spreken over de samenwerking tussen de twee, maar het moet nog veel beter voordat hun ge zamenlijk niveau voldoet aan de maatstaven van Ajax. De Belg miste een aantal prima kansen, zijn Zweedse collega speelde magertjes en werd na ruim een uur afgelost door Vic tor Sikora. Toch was Ibrahimovic na af loop weer eens het middelpunt van discussie. Hij sloeg zijn di recte tegenstander Bert Konter man al voor rust een bloed neus. Hoewel ook de tv-beel- den niet uitwezen of er opzet in het spel was, bepaalde de kwa lijke reputatie van Ibrahimovic het oordeel van velen. De gele kaart van scheidsrechter Dick Jol deed vreemd aan, de arbiter had óf rood óf geen kaart moe ten trekken. Het was voor Vites se ronduit wrang dat de gelijk maker van de gasten viel op het moment dat Konterman zich langs de lijn moest laten op knappen. Op het moment dat Frankel zijn eigen doelman Jim van Fessem passeerde (1-1), had Ajax nergens recht op. In de openingsfase heerste Vitesse in het Gelredome als in zijn spor tieve hoogtijdagen. Amoah en Claessens hadden beiden al een uitstekende kans gemist, voor dat de thuisclub de 1-0 op het bord toverde. Didier Martel en Frankel verichtten het voor werk, het hoofd van Amoah deed de rest. In de tweede helft controleer den de Amsterdammers de wedstrijd beter, maar Koeman constateerde na afloop volko men terecht dat Ajax 'niet on gelukkig' was geweest. Dat gold niet in de laatste plaats voor de winnende treffer van Sneijder. De manier waarop de midden velder in staat werd gesteld te scoren (na een afgrijselijk mis verstand tussen Michael Dings- dag en Konterman) deed in elk geval geen recht aan de ontwik keling die Sneijder momenteel doormaakt. VITESSE: Van Fessem; Comelisse, Konterman, Dingsdag en Frankel; Hofs (86. Bochem), Rankovic, Claes sens (79. Schaars) en Martel; Peeters (58. Mbamba) en Amoah. AJAX: Lobont; Grygera, Yakubu, Escu- dé en Maxwell; Pienaar (77. De Jong), Sneijder, Van der Vaart en Soetaers (68. Wamberto); Ibrahimovic (63. Si kora) en Sonck. arnhem/gpd - Tom Soetaers viel deze week van de ene ver bazing in de andere. De 23-jari ge Belg verruilde donderdag Roda JC voor Ajax, trainde vrij dag en zaterdag voor het eerst naast de ArenA en was gisteren basisspeler in Ajax 1. Het was tegen Vitesse allemaal nog wat bleekjes, maar daar maakt Soetaers zich geen zorgen over. „Ik vond dat het na de rust al beter was." De molen draait ook deze week nog in fors tempo. Vandaag meldt Soetaers zich in Brussel bij de Belgische selectie, die woensdag de oefeninterland te gen Nederland speelt Veel tijd om te genieten van zijn debuut bij Ajax heeft hij dus niet. „Ik hoorde zaterdag na mijn twee de training dat ik zou spelen", onthulde Soetaers gisteren. „Natuurlijk was ik wel een beet je verbaasd, maar aan de ande re kant: waarom ook niet?" Het tempo waarmee de overgang van de Belg naar Amsterdam zich voltrok, was bepaald niet typerend voor de hele transfer. Vorig jaar al lonkte Ajax naar Soetaers, maar concrete stap pen werden toen niet genomen. Ditmaal moest de speler vooral wachten op de clubs. „Ik was er zelf binnen een paar dagen uit met Ajax, vervolgens moest ik afwachten." Bij Ajax weet Soetaers precies waar hij aan toe is. „Ik heb te horen gekregen dat ik me moet richten op de aanvallende posi tie aan de linkerkant of dat nu op een driemans- of viermans- middenveld is. Ik denk dat ik dat allebei moet kunnen, een voorkeur heb ik ook niet echt." De eerste kennismaking met het niveau van Ajax was mis schien wat onwennig, het be viel Soetaers meer dan goed. „Ik had bij Roda het gevoel dat het tijd werd voor een stapje omhoog. Nu heb ik al met Ajax gespeeld en eigenlijk merk je het verschil dan direct. Met Ro da kom je naar Vitesse om te kijken of er wat te halen valt, met Ajax moet je gewoon elke wedstrijd winnen. Het niveau is hoger, het gaat allemaal wat sneller." Sassenheimse club organiseert voor tweede keer Europa Cup voor vrouwen Succes Leidse schaker in Duitsland sassenheim - Ter Leede neemt deze week voor de tweede keer in de geschiedenis deel aan de Europa Cup voor vrouwen. De club stuit daarin, net als twee jaar geleden met de Russische poulewinnaar FC Ryazan, op nieuw op eigen veld op een sterke opponent. Trainer Alex Scholte van Ter Leede kan dan ook slechts hopen op een stuntje tegen de Engelse semi- profs van Fulham. „Wanneer we de eerste twee wedstrijden goed doorkomen dan hebben we in de laatste wedstrijd tegen Fulham een kansje. Ik denk dat we in staat zijn om ons zo op te peppen dat we de Engelse meiden het vuur na aan de schenen kun nen leggen." Naast Fulham zijn de voetbal sters van KÏ Klasvik (Faroer Ei landen) en FC Codru Anenii Noi (Moldavië) de tegenstan ders. Alleen de poulewinnaar plaatst zich voor de volgende ronde. Het toernooi op sport park Roodemolen in Sassen heim begint morgen om 19.00 uur. Alex Scholte vindt het een voor deel dat de wedstrijden om de Europa Cup al voor aanvang van de voetbalcompetitie plaatsvinden. „Zodoende zal er veel publiek zijn om ons te steunen." Ter voorbereiding op het Euro pese avontuur speelde Ter Leede ruim een week geleden een internationaal toernooi in België. Ter Leede reikte tot de finale, maar verloor daarin, na 0-0 in de reguliere speeltijd, op strafschoppen van Fortuna Wormerveer. In de strijd om de Europa Cup mist Ter Leede de inbreng van recordinternatio nal Sarina Glotzbach. Zij zette aan het einde van het kampi oensjaar een punt achter haar carrière. Scholte: „Het verlies van Sarina is niet te compenseren met speelsters van buitenaf, er loopt namelijk in heel Nederland nie mand met haar kwaliteiten rond." De vervanging komt dan ook uit de eigen gelederen. Oran jespeelster Daphne Koster moet de taak van Glotzbach op het middenveld overnemen. „Kos ter heeft zich enorm ontwikkeld en ik verwacht dat zij die rol met verve zal vervullen." Ter Leede heeft met Anouk van Haaster, speelster van jong Oranje en Barbara Scheenaard, wel twee jonge talenten voor het nieuwe seizoen aangetrok ken. „Daarnaast keert de erva ren Angela Verdoes na een Amerikaans avontuur terug op het oude nest." Van de tegenstanders in de eer ste ronde van de Europa Cup heeft Ter Leede het meeste te vrezen van Fulham. De vrou wen van de Engelse landskam pioen hebben hun eerste prijs in het nieuwe seizoen al te pak ken. Tegen Doncaster Rovers Belles won Fulham de Commu nity Shield. De ploeg werd afge lopen jaar ongeslagen kampi oen. Alleen tegen Charlton Athletic werd thuis en uit gelijkge speeld. Daarnaast veroverden de profs voor de derde keer op rij de FA Cup en waren zij de sterksten in de League Cup. Toch moet de ploeg van de rijke clubeigenaar Mohamed Al Fay ed dit seizoen een stapje terug doen. Hij heeft de geldkraan enigszins dichtgedraaid, waar door de vrouwen genoegen moeten nemen met de status van semi-prof, maar dat is altijd nog meer dan de amateurstatus van de Nederlandse voetbal sters. FC Codru Anenii Noi, de eerste tegenstander van Ter Leede, veroverde de titel in Moldavië. Vorig jaar nam het team voor het eerst deel aan de Europa Cup en verloor het in de eerste ronde alle drie de wedstrijden. KI Klasvik doet voor de derde keer op rij mee aan het interna tionale toernooi. Van de zes tot op heden gespeelde Europa cup wedstrijden wonnen de vrouwen van de Faeröer Eilan den twee duels: 2-1 tegen USC Landhaus en 2-0 tegen Tallinn. De laatste drie seizoenen heb ben de vrouwen van KI Klaksvik in eigen land alles gewonnen wat er te winnen viel. ter Leede - FC Codru Anenii Programma: Dinsdag (19.00 u.): Fulham - KÏ Klaks vik en Tei Noi. Donderdag (19.00 u.): Fulham - FC Codru Anenii Noi en Ter Leede - KÏ Klaksvik. Zaterdag (18.00 u.): Ter Leede - Ful ham en FC Codru Anenii Noi - KÏ Klaksvik. door Jan Bey leiden - Leidenaar Jan Smeets heeft zijn eerste grootmeester norm behaald. De 18-jarige In ternationaal Meester beëindig de zaterdag een tiendaags invi tatie GM-toemooi in het Duitse Lippstadt met 6,5 punt uit elf partijen. Daarnaast zette Smeets een flinke stap naar een rating van 2.500 punten, die hij naast drie normen (minimaal 27 partijen) nodigheeft voor de grootmeestertitel. Zijn puntentotaal sprokkelde de Leidenaar bijeen tegen tien schakers uit Duitsland, Honga rije, Georgië, Polen, Zweden en Zwitserland. Smeets, die slechts van één tegenstander van vlees en bloed verloor, moest daar- naastbuigen voor een gerenom meerd computerprogramma uit de Chessbase familie: Bru tus. Het computerprogramma telde niet mee voor de GM-nor- men, maar won de twaalfkamp overtuigend. Brutus stond slechts enkele remises toe. In dit FIDE-toemooi van cate gorie 10, met een gemiddelde rating van 2498, eindigden de Hongaarse grootmeester Robert Ruck en de Poolse Internatio naal Meester Lukasz Cyborow- ski met 7 punten uit elf partijen net boven Smeets. De Leide naar speelde vijf keer remise en won vier partijen op fraaie wij ze. Zo versloeg hij de voormali ge wereldkampioene uit Geor gië Maia Chiburdanidze in slechts 22 zetten. Ook de Pool Cyborowski offerde hij snel van het bord. Smeets' partijen werden dage lijks live op de internetsite ge toond. De organisatie was iede re dag vol lof over het compro misloze en aanvallende schaak spel van de Leidenaar. Veertienjarige Krajicek Nederlands jongste senioren-kampioen door Frank Buschmann ede - Volgens vader Petr heeft de oppositie meer last van de naam Krajicek dan zijn dochter Michaëlla. „Ze vechten tegen een bekende naam. Dat is niet gemakkelijk." En dan is er nog die leeftijd van zijn 'kleine meid'. Lachend: „Het lijkt mij verschrikkelijk om te verliezen van iemand van veertien jaar." Dat is precies wat Mariëlle Hoogland zaterdag overkwam tijdens de eindstrijd van het Nederlands kampioenschap tennis. Met 6-3, 6-2 ging de Mij- drechtse, in Ede als zevende ge plaatst, er vanaf. Later verklapte de verliezend Analiste dat ze niet onder de indruk was ge weest van het feit dat ze met een Krajicek van doen had, wél van de kracht van het halfzusje van Richard. Een sterke meid die in de Gel derse bossen binnenkwam met een wildcard en een halve week later brutaal geschiedenis schrijft door als jongste kampi oene bij de senioren in de boe ken te verdwijnen. Een kracht patser. Harde slagen vanaf de baseline, steeds weer. Agressief ingesteld. Aanvallend. Ook na vier toch vermoeiende dagen op het NK. Michaëlla Krajicek verbaast zichzelf. „Het gaat wel erg snel allemaal. Ik begrijp het nog niet zo goed", erkende ze na haar 'mooiste triomf in een loop baan die zich tot voor kort lou ter afspeelde tussen de junio ren. „Of dit mijn nationale door braak is? Ik denk van wel. Maar voor een meisje is het makkelij ker door te breken. Bij de jon gens is het niveau in de breedte sterker." Relativerende woorden van een tennisster die niet gauw tevre den is. In de ogen van de blon de tiener kan het altijd beter. Goed moet perfect worden. Vandaar haar woede-uitbar sting na een slechte bal op het moment dat ze in de partij te gen Hoogland met 4-1 in de tweede set voorstaat. „Ze moeten me niet dimmen. Afremmen werkt bij mij niet. Ik heb het soms nodig om zo te keer te gaan, al sta ik dik voor. Het helpt me scherp te blijven." Haar verbale aanvallen veran deren haar af en toe in een on aangename speelster. Hans Fe- lius kan het weten. Het hoofd opleiding bij de tennisbond KNLTB werkt regelmatig met de ruwe diamant van het Neder landse tennis. „Naast de baan is Michaëlla heel sociaal. Open, spontaan, iemand die anderen wil helpen. Zodra ze op de baan stapt verandert dat, is ze niet meer sociaal. Dan wordt het oorlog." De mens Michaëlla Krajicek verschilt van de tennisster Mi chaëlla Krajicek. „Ze haat ver liezen", weet Felius. „Het grap pige is dat Michaëlla dat niet omzet in angst om te verliezen, maar in een extreme drang te willen winnen. Zie je op die leeftijd niet vaak. Het is deels een gave. Maar dat facet heeft ze onder leiding van haar vader ook getraind." Zoals de jonge Krajicek even eens heeft geleerd geen onno dige fouten te maken. Felius: „Ze kan ontzettend boos wor den als ze iets doms doet. Het goede is dat het bij Michaëlla geen invloed heeft op haar vol gende slag. Ze kan enorm kwaad worden op zichzelf en zich tegelijkertijd concentreren op het volgende punt. Ook dat beheersen niet veel speelsters." Toch loeren er gevaren. Blessu res, te hoge verwachtingen. „Ri chard was ook een groot ta lent", vergelijkt Felius, „Maar kreeg rond z'n vijftiende met een paar dipjes te maken. Bij Michaëlla loopt de prestatiefijn nog steeds omhoog. Ik ben be nieuwd hoe ze zich houdt op het moment dat het minder gaat." Mindere tijden, zelf is 'Misch' daar niet mee bezig. Ze droomt. Van meer, beter, hogerop. Het kind dat, zoals ze^lf zegt, ver slaafd is aan tennis, kan niet wachten tot de dag dat ze weer een seniorentoernooi mag spe len. De avonturen in Rosmalen (waar Krajicek twee maanden geleden op gras tussen de grote dames debuteerde) en op het Edese gravel smaken naar meer. Ze aast op de eerste positie op de mondiale ranglijst bij de ju nioren. Eén plekje moet ze daarvoor nog goed maken. Geen onbelangrijk plekje; sluit Krajicek dit kalenderjaar af als nummer één van de wereld, dan krijgt ze in 2004 een hand vol meer wildcards voor WTA- toemooien. „Zeven, geloof ik. En hoe meer toernooien ik tussen de senio ren speel, hoe beter dat is voor mijn ontwikkeling. Dat berei ken is mijn belangrijkste doel voor dit jaar." Michaëlla Krajicek in actie tegen Mariëlle Hoogland: „Of dit mijn na tionale doorbraak is? Ik denk van wel." Foto: ANP/Michael Kooren

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13