Stroomstoring als in VS hier uitgesloten ECONOMIE Ex-KLM'ers de lucht in met nieuw bedrijf Huurders, op naar de doe-het-zelfzaak! )cht: terrein nationale ementen Winterkost Mailbox loopt over in vakantie Hoedt u voor Zalmianen ■»-- cy-flesje vaarlijk L Frisdrankenfabrikant i in Bunnik haalt de 20 flesjes Sourcy terug uit Als gevolg van een fout is de inhoud in flesjes gaan gisten, de dop kan loslaten ije kan exploderen. Vrumona gisteren be- jaakt. De fabrikant klanten op de flesjes te raken omdat ze uit innen barsten. Ieder- '■^eze flesjes, die alleen reca verkrijgbaar zijn, ■zit heeft, wordt ver- gratis telefoonnum- 1-0246642 te bellen irmatie en instructies, nonamedewerker n de flesjes ophalen en de schade. ddeling voor Nuonklanten s - De Consumenten- it bemiddelen tussen ontevreden klanten inergiebedrijf. Nuon oofd de klachten die insumentenbond wor- ;edragen adequaat aan i. Nuon staat, samen er meer kabelbedrijf in de toptien van i waarover geklaagd lanten van Nuon uitten eer kritiek op de afre- an het einde van het soms onverwacht hoog lok worden maandre- zonder duidelijke re- tschroefd, aldus de erster. Nuon bevestigt ken met de Consu- lond. „Er zijn blijkbaar die er met ons niet uit- n dan een andere weg m hun probleem op te verklaarde een zegs- steren. Nuon heeft ■ver dat ontevreden urn klachten zelf aan jf overbrengen. geschoolde zoekenden am - Het aantal werk en zonder baan loopt Ier op onder de ge- 1 arbeidskrachten dan jrsonen zonder oplei- 1 blijkt uit de maande- Iuwsflits van het Cen- jr Werk en Inkomen liet afgelopen jaar heeft jjhet aantal werkzoeken den mbo-, havo- of tiding zien oplopen ïocent. Ook het aantal a zonder baan met een j> op hbo- of universi- au nam sterk toe met tvelijk 33 en 25 pro- jder de ongeschoolden ?n werd een stijging ge- van 7,6 procent. Over iode registreerden de Ige Arbeidsbureaus een Ivan het totale aantal rende werkzoekenden 127 procent. Dat is een 1482.800 personen 02 naar 612.200 in de ad dit jaar. verlaagt liesel p - Oliemaatschappij ft gisteren de prijs van lagd. Diesel is een Ikoper geworden en 77,5 cent per liter. De ri euro ongelood en s zijn ongewijzigd. ;ert de prijzen van au- |tof op internationale ioteringen. ^ndam/anp - Een fors )or dansfeesten, mu- Ifitellingen en sport- ïn moet een impuls ierisme geven. Toeris- featie Nederland (TRN) het ministerie van [een subsidie ontvan- te bekijken of een na- /enemententerrein fi le bedruipen is. naar een plaats voor 'festaties komt met ïlmaat weer terug", al- Den Baaij, hoofd pro- keling bij TRN. vooral weten onder Drwaarden een terrein festiviteiten met een )nale uitstraling ex- is. Dergelijke evene- tijn steeds meer van $ch belang. Zij trekken itenlandse bezoekers gebleken uit onder- jTRN geregeld laat uit- I TRN op een rijtje zet- velke eisen een terrein [>te festiviteiten, zoals |ield Dance Valley of 2P. moet voldoen. Ver- ïfdt onderzocht welke Jjin aanmerking kunnen j,Daarbij spelen bereik- 4 veiligheid, geluids- en 1 >rmen een rol", aldus slot bekijkt TRN ook ilke manifestaties het e evenemententerrein zou zijn. Baaij noemt ils voorbeeld de World ie en de Wereldruiter- zaterdag l6 AUGUSTUS 2003 den haag/gpd - De kans op een enorme stroomstoring als in de VS en Canada is 'uiterst klein'. Volgens Tennet, de beheerder van het Nederlandse elektrici teitsnet sluit de fijnmazigheid van het elektriciteitsnet dat na genoeg uit. Het Nederlandse stroomnet is zelfs speciaal ont worpen om een domino-effect onmogelijk te maken. Het netwerk van elektriciteits centrales in Europa is veel fijn maziger dan het netwerk in de Verenigde Staten. Mocht in Nederland of naburige landen als Frankrijk of Duitsland een grote centrale uitvallen, dan volgt er een reactie op het hoogspanningsnet. Juist door het fijnmazige net werk in Europa wordt dat bij na altijd voorkomen. Het net is door de vele schakels goed be heersbaar. Een stroomstoring met een omvang zoals in de VS, is dan ook nog nooit ge beurd in Europa. De vergelij king met een kerstboom - je draait één lampje uit en het hele snoer gaat uit - gaat niet op. Nederland heeft bovendien als enige in Europa een zogeheten ringsysteem: een gebied kan worden afgesloten om te voor komen dat er een kettingreac tie ontstaat, waardoor een gro ter gebied wordt lamgelegd. In 1997 gebeurde dat voor het laatst, in de regio rondom Utrecht. Een aantal centrales gaf daar achter elkaar de brui. Tennet-woordvoerder Koen van Tankeren: „Bij een grote bosbrand graaft men soms een greppel, om te voorkomen dat het vuur zich verder ver spreidt. Wij kunnen met ons ringsysteem een gebied afslui ten van stroom. Vervelend, maar daardoor voorkom je dat de elektriciteit in een veel gro ter gebied uitvalt." Tijdens de storing in 1997 schakelde productiebedrijf UNA meteen gasturbines voor noodstroom in. Is de capaci teit bij een grootschalige sto ring ontoereikend, dan wordt de beschikbare elektriciteit in eerste instantie verdeeld over vitale industrie en ziekenhui zen, die overigens voor cala miteiten zelf ook over noodag- gregaten beschikken. Voor nooddiensten is er bij grootschalige storingen niette min veel werk aan de winkel. In Midden-Nederland raakte het openbare leven in 1997 kortstondig volledig verlamd. Treinverkeer viel stil, mensen kwamen op grote schaal vast te zitten in liften, elektrische deuren van bijvoorbeeld win kels gingen niet meer open. Vanwege overbelasting van het mobiele telefoonnet stonden lange rijen voor de telefoon cellen. Hulpdiensten beschik ken over een eigen noodnet voor als zowel het mobiele als het vaste net plat ligt. In geval van een grote stroom storing schakelen de autoritei ten op een verhoogde staat van paraatheid, zo bleek ook december vorig jaar nog bij een grote stroomstoring in Rotterdam. „Dan ga je over op verhoogde surveillance van de politie om bijvoorbeeld inbra ken en plunderingen te voor komen. Alarminstallaties doen het immers niet meer", aldus woordvoerder Hans Stoop van het korps Rotterdam-Rijn mond. Particuliere beveili gingsbedrijven sturen bij dit soort calamiteiten zelf ook ex tra bewakers op pad om de ei gendommen van hun klanten te beschermen. Afhankelijk van de ernst en omvang van de situatie kan door autoriteiten besloten worden tot opschaling van de af te kondigen 'noodtoestand'. In het Rijnmondgebied gold in december 'GRIP2' van de Ge coördineerde Regionale Inci denten Procedure. Daarbij wordt vanuit een regionaal commandocentrum de cala miteitenbestrijding gecoördi neerd. Loopt de toestand echt uit de klauwen, dan kan wor den opgeschaald tot GRIP4. In dat geval komt ook het Na tionaal Crisiscentrum in Den Haag in beeld. Bij een ramp van landelijke omvang coördi neert deze poot van het minis terie van binnenlandse zaken de rampenbestrijding, gehol pen door vertegenwoordigers van andere betrokken ministe ries. In geval van een grote stroomstoring is dat in ieder geval ook het ministerie van economische zaken, dat over Rotterdam - Terwijl de goedheiligman nog aan een of andere costa ligt uit te rusten van zijn laatste bezoekje aan Nederland en terwijl het hier nog steeds hoog zomer is, wor den in Rotterdam al weer chocoladeletters geproduceerd. Bij de Baronie rolden de lekkernijen gisteren al weer van de lopende band. Foto: ANP/Robin Utrecht door Henk Mees Met V-Bird krijgt de Nederland se luchtvaart een nieuwe prijs vechter. V-Bird pronkt met rui mere stoelen op dit soort low- budgetvluchten. Thuishaven wordt Niederrhein, net over de Duitse grens bij Kleef. Eind sep tember wil V-Bird de lucht in. Maximaal 1.78 meter, langer mogen de stewardessen niet zijn in de Airbussen van de nieuwe Nederlandse lucht vaartmaatschappij V-Bird. Op de website www.luvtofly.com worden sollicitanten gewor ven. „Kijk eens in de spiegel en lach", luidt de oproep. De kandidaten moeten 'anders dan gewoon' zijn, over humor beschikken en ze krijgen de garantie dat ze 's avonds thuis zijn. „Het loopt storm, zoveel be langstelling is er om bij ons te komen werken", meldt de te lefoniste in Maastricht. Op Air- port Maastricht-Aachen houdt V-Bird voorlopig kantoor. Thuishaven wordt de nieuwe Duitse luchthaven Nieder rhein bij Kleef, vlak over de grens bij Nijmegen. Belang rijkste bestemmingen vanuit Kleef moeten Nice, Wenen, Helsinki, Berlijn en München worden. In een later stadium moet Maastricht de uitvalsba sis voor vluchten op Nice wor den. Eind september al wil V-Bird met drie toestellen de lucht in. Binnen een jaar wordt gemikt op een vloot van vijftien Air bussen. „Het is nu kort dag, want eipd deze maand moet het reserveringssysteem ope rationeel zijn om eind septem ber te kunnen vliegen", zegt Roberto Stinga, oprichter en directeur van de nieuwe Ne derlandse maatschappij. Op de steeds drukker bevolkte low-budgetmarkt wil V-Bird zich onderscheiden als prijs vechter met een 'busi- nessclass-look'. „Bij ons krij gen de stoelen leer in plaats van stof en worden ze 80 cen timeter breed in plaats van 70 in andere Airbussen A-320. Wij beperken ons ook tot 162 stoe len in plaats van 180. Noem het maar een businessclass- look", aldus Stinga. De prijs zal volgens hem daardoor niet hoger uitkomen dan op soort gelijke vluchten. „Het niveau zal gelijk zijn of mogelijk iets lager", aldus Stinga, die tot voor kort directeur was bij de regionale KLM-vlieger Exel en de Canadees Jason Bitter. Als adviseur is Peter Legro er bij betrokken, de voormalige top man van KLM-dochter Trans- avia. V-Bird wil in eerste instantie gaan vliegen op de vergunning van de Nederlandse charter maatschappij Dutchbird. In de voor Dutchbird stillere winter maanden vliegtuigen huurt V- Bird een toestel van Dutch bird. Gemikt wordt daar op klandi zie uit oostelijk en zuidelijk Nederland en uit het westen van Duitsland. „In het gebied binnen een uur rijden van Kleef wonen 11 miljoen men sen. Op Niederrhein kun je nog voor de deur parkeren", aldus Stinga. De prijsstunter Ryanair is nu nog de enige luchtvaartmaatschappij die Niederrhein als uitvalsbasis heeft. Dagelijks worden er drie vluchten (heen en terug) uit gevoerd op de Britse luchtha ven London-Stansted. Een van de nadelen van een huis huren, was dat je nooit helemaal naar eigen in zicht veranderingen kon aanbrengen. Een huurwoning moet je immers vaak in de oorspronkelijke staat opleveren. Voor velen een belangrijke reden om van een huurwoning naar een koopwo ning over te gaan. Sinds 1 augustus is het Nieuwe Huur recht van kracht. Met het Nieuwe Huur recht hebben huurders een formeel klusrecht, waarmee het gemakkelijker is geworden om zelf veranderingen aan te brengen. Tot voor kort moesten huur ders als ze een verandering in hun wo ning wilden aanbrengen, daarvoor altijd schriftelijk toestemming aan hun ver huurder vragen. Die kon dat zonder pardon weigeren. Sinds de invoering van het Nieuwe Huurrecht mogen alle huurders - dus ook particuliere huurders en kamer huurders - zelf veranderingen aanbren gen als die bij verhuizing zonder noe menswaardige kosten ongedaan te ma ken zijn. Voor het ophangen van plan ken, kapstokken en dergelijke is dus geen toestemming van de verhuurder nodig. Moeten er wél kosten gemaakt worden om de verandering ongedaan te maken, dan moet vooraf schriftelijk toe stemming aan de verhuurder gevraagd worden. Die moet daar binnen acht we ken op reageren. De toestemming moet gegeven worden als de ver andering niet schadelijk is voor de verhuurbaarheid of de waarde van de woning. Geeft de verhuurder geen toestemming, dan kun je als huurder naar de rechter stappen. De rechter kan de toestemming verlenen, en ook bepalen dat de veran dering bij vertrek weer on gedaan gemaakt moet wor den. Stel, je wilt de gang in z'n geheel voorzien van wand spiegels, de oude douche- bak vervangen door een modern ligbad en de bui tenmuren in je lievelings kleur blauw verven. Voor de wandspie gels heb je geen toestemming nodig: die kun je later immers gemakkelijk weer verwijderen. Voor het ligbad en de bui tenmuren moet wél toestemming ge- EIGEN BEURS Brenda van Dam vraagd worden; het ongedaan maken zou immers de nodige kosten met zich meebrengen. De verhuurder zal akkoord moeten gaan met het nieuwe bad. De woning is nog steeds prima te verhu ren en de waarde gaat er ze ker niet door omlaag. Het blauw verven van de buiten muur is een andere zaak. Daar hoeft de verhuurder geen toestemming voor te geven. Ten eerste geldt het klusrecht niet voor het bui tenwerk en de belangen van de verhuurder/eigenaar van de woning tellen voor dit onderdeel meestal zwaarder dan het woongenot van de huurder. Als het huurcon tract eindigt, zal de woning in redelijke staat opgeleverd moeten worden. Volgens het Nieuwe Huurrecht hoeft de huurder de aanpassingen niet te verwij deren. Tenzij de rechter daarover eer der een uitspraak heeft gedaan. Sommi ge veranderingen, zoals bijvoorbeeld het ligbad, betekenen een wezenlijke de energievoorziening gaat. „Maar op het ministerie van onderwijs na komt dan eigen lijk nagenoeg elk ander depar tement in beeld", stelt de woordvoerder van Binnen landse Zaken. Bij een grote regionale storing kan worden besloten politie en andere nooddiensten elders uit het land assistentie te laten verlenen. „Zitten ze in Gronin gen, Drenthe en Friesland zonder stroom, dan ligt het voor de hand om agenten uit Limburg naar het noorden te sturen", zegt de woordvoer der. Als dat niet volstaat, kan voor de handhaving van de openbare orde ook de hulp van de Marechaussee worden ingeroepen, of in uiterste ge vallen zelfs het leger. Stroomnetbeheerder Tennet zelf heeft nog enkele andere noodmaatregelen achter de hand. Naast reservecapaciteit verbetering van de woning. De verhuur der zal daar financieel ook van profite ren. Hij kan voor de woning een hogere huur gaan vragen of minder onder houdskosten hebben. Dat is bijvoor beeld ook het geval als de huurder de woning extra geïsoleerd heeft of een nieuwe cv-ketel heeft aangebracht. Als de verhuurder financieel voordeel van de woningaanpassing heeft, is het de bedoeling dat de huurder hiervoor bij vertrek een financiële vergoeding ont vangt. Het meest redelijke is om dan met afschrijftermijnen te gaan rekenen. Verhuurders en huurderorganisaties zullen daarvoor hun eigen regels op moeten stellen. Geeft de verhuurder geen vergoeding, dan kun je proberen van de volgende bewoner overname kosten te krijgen. Of in hef uiterste geval de aanpassing weer weghalen. Tot slot, ook op het gebied van onderhoudskos ten en servicekosten is in het nieuwe huurrecht het nodige verbeterd. Daar over een andere keer meer. Meer Informatie: www.woonbond.nl www.minvrom.nl heeft Nederland afspraken met andere Europese landen, die bij ernstige problemen in Nederland verplicht zijn stroom te leveren. Dat kan al binnen enkele seconden. Dat is belangrijk, want om uitge vallen centrales weer op te starten is nu eenmaal stroom nodig. „Wij noemen dat de 'olievlekwerking'. Zodra een centrale het weer doet, kun je stap voor stap grotere gebie den weer van elektriciteit voorzien." De netbeheerder hanteert een codesignalering, oplopend van groen via oranje naar de pre caire situatie rood, om de ernst van de situatie aan te ge ven. „In een tijd van schaarste of gevaar kijk je dan met dub bele aandacht naar het stroomaanbod, zodat snel in grijpen makkelijker is." de meern/anp - Na twee weken vakantie heeft het merendeel van de werknemers en zakenlui circa een halve dag nodig om alle boodschappen door te spit ten. Als zij weer aan het werk gaan, vinden ze tussen de vijftig en honderd nieuwe mailtjes, faxberichten en boodschappen op het antwoordapparaat. Dat blijkt uit gegevens van KRC Research. Hoeveel tijd de ver lofganger kwijt is aan het weg werken van alle berichten, ver schilt per land en persoon. Tus sen de 6 procent (Italië) en 18 procent (Duitsland) is er echter een tot twee dagen mee zoet. Zeker als zij bij terugkomst 100 tot 200 boodschappen aantref fen. Dat geldt voor 10 tot 17 procent van de ondervraagden. Het onderzoeksbureau baseert zich op de bevindingen van ruim 4550 professionele e-mail- gebruikers in Groot-Brittannië, Frankrijk, Duitsland, Italië, Spanje, Denemarken, Zweden, de VS en Canada. Dat gebeurde in opdracht van het Amerikaan se softwareconcern Oracle. Ongeveer de helft van alle res pondenten stelt dat e-mail hen productiever maakt. Circa een op de drie ondervraagden be stempelt de elektronische brie venbus als het belangrijkste communicatiemiddel op het werk. Fransen, Amerikanen en Canadezen gebruiken eerder e- mail dan de telefoon. Daarente gen kiezen Britten sneller voor een telefoongesprek. Eén op de drie mailtjes die in Spanje zijn verzonden, belandt in het buitenland. Daarmee is het Zuid-Europese land koplo per. In de meeste landen blijft het grootste deel van de berich ten binnen de grenzen. ECONOMIE WIJZER Na ruim een jaar zit Gerrit Zalm weer - voor een derde termijn - op zijn vertrouwde post van minister van financiën. Hij heeft volledige controle over het financieel-economische be leid van het kabinet Balkenende 2 en dat zullen wij weten ook. Het kabinet was nog maar nau welijks begonnen of Zalm kon digde al aan dat de afspraken uit het regeerakkoord niet kun nen worden gegarandeerd. Of er volgend jaar ruim 1,5 miljard euro extra zal worden geïnves teerd in zorg, onderwijs, veilig heid en verkeer is dus twijfel achtig. Door tegenvallende inkomsten en hogere uitgaven moet het rijk volgens de WD-minister het komend jaar 2,5 tot 3 miljard euro extra bezuinigen. Dit komt nog boven op de bezuiniging van 4 miljard op basis van het zoge noemde hoofdlij nenakkoord. Gedu rende de gehele ka binetsperiode wordt dus niet de afgesproken 13 mil jard, maar 16 mil jard bezuinigd. Alles duidt erop dat wij weer terug zijn in de jaren tachtig, jaren waarin ach tereenvolgende kabinetten pro beerden te sturen op het finan cieringstekort van de overheid. Dat was vanzelfsprekend tot mislukken gedoemd, omdat het begrotingstekort zeer afhanke lijk is van conjuncturele invloe den. De reden voor deze extra bezui nigingen is volgens Zalm dat het begrotingstekort volgend jaar oploopt tot 2,6 procent van het bruto binnenlandse pro duct (bbp) en dus gevaarlijk dicht in de buurt komt van het in Europees verband maximale afgesproken begrotingstekort van 3 procent (het stabiliteits- en groeipact). Dat vindt de man die ooit in Europa sier maakte als 'El Du ro' (de harde) natuurlijk niet prettig, zeker niet als hij zijn collega-ministers van financiën binnen de Europese raad onder ogen moet komen. Zijn Itali aanse collega heeft bij deze ge dachte alleen al bijzonder veel voorpret. Daarom heeft onze Gerrit besloten dat de broek riem weer verder dient te wor den aangehaald. De overige mi nisters lijken weinig weerstand te bieden. Immers, het woord van Zalm is wet. Daarom is het interessant ons te verdiepen in de basisregels van het Zalmi- aanse economische denken. Regel één: leg de regels van het stabiliteitspact zodanig uit dat Sylvester Eijffinger hoogleraar Europese Financiële Economie Universiteit van Tilburg alle ministers - die geen van al len het pact bestudeerd hebben - de schrik om het hart slaat. Vertel ze dat Nederland door slecht gedrag een boete kan krijgen en vergeet erbij te zeg gen dat door de lengte van strafprocedure het allemaal niet zo'n vaart zal lopen, zeker niet gezien het zeer tijdelijk ka rakter van het tekort van 2,6 procent (binnen de 3 procent limiet!). Pas wanneer het tekort voor het derde achtereenvolgende jaar hoger dan 3 procent uitvalt, dreigen volgens het stabiliteits pact boetes, zoals nu terecht dreigt voor Frankrijk. Regel twee: trekje niets aan wat de moderne economische lite ratuur en zeker niet wat de economi sche geleerden te zeggen hebben. Half juni bekriti seerden vooraan staande Nederland se economen Zalm vanwege zijn fixatie op het terugdringen van het begrotings tekort. Zij bestem pelden onafhanke lijk van elkaar de investeringen door de overheid in ken nis en onderwijs als hoogste prioriteit van dit kabinet. Zalm deed dit af als kritiek van 'universitaire' topeconomen, die weinig verstand hebben van de werkelijkheid. Voor het ge mak vergat hij even dat onder deze topeconomen zich ook een voormalig staatssecretaris en CPB-onderdirecteur bevon den, alsmede adviseurs van de Europese Commissie en van de OESO. Regel drie: wantrouw altijd het woord 'investeringen', onge acht of het inve#eringen in zorg, onderwijs, veiligheid of verkeer betreft. Immers, het rendement van maatschappe lijke investeringen kun je niet precies berekenen. Bovendien hebben de kabinetten Kok I en II - waarin Zalm zelf minister van financiën was - dit investe ringsargument in ruime mate misbruikt. Dat heeft hij inmid dels ook toegegeven, maar dat betekent nog niet dat de over heid helemaal geen investerin gen hoeft te plegen. Wat onze Gerrit even vergeet is dat zo'n korte beleidshorizon een structureel herstel van de Nederlandse economie in de weg staat. De Zalmiaanse eco nomie mag dan dominant zijn binnen het kabinet, maar zij wordt niet gedragen door de Nederlandse samenleving. Het kan niet anders of dat gaat poli tieke problemen geven voor het kabinet.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7