Stroomstoring kost VS miljarden BUITENLAND Hambali, de Osama bin Laden van Zuidoost-Azië Geen stroom, maar wel aai over de bol van Bush Forse verkeersboetes in Italië j)e Chinese muur alleen in het weekeinde op slot Parijs: tot twee weken wachttijd voor begrafenis -j rond 2008 maan zaterdag l6 augustus 2003 SF1 ,4(1 In .1 - India stuurt tegen j ruimteveer naar de lat heeft de Indiase pre- Bihari Vajpayee giste- gd in zijn jaarlijkse toe- onafhankelijkheids- s land is klaar om een eer te worden op we- ppelijk gebied. Ik ben I te mogen aankondi- ndia tegen 2008 haar nteveer naar de maan zei Vajpayee. Of de licht bemand zal zijn is Jelijk. zee hindert jjng Tricolor T Een ruwe zee heeft pogingen verstoord om haal het tweede deel ezonken Noorse Jhip Tricolor te bergen, üie het stuk moesten aan een hijsinstalla- 13 »n door de hevige dei- de sterke stroming hun op i doen. Het vrachtschip 3tv^n stukken gesneden, f, e deel werd op 3 au- 44 oor een grote vracht- ar de Belgische haven de rugge gebracht. De n. imiddels teruggekeerd jn. gging van het wrak en C jk van het weer wordt 1 ^mogelijk het tweede »n water gehaald. De Jmet bijna 3.000 luxe- 2tn boord, zonk vorig imber na een botsing iel*mist met een contai- uit de Bahama's. ^bell moet o«|gen over Irak De woordvoerder van jremier Blair, Alistair moet dinsdag ver voor de commissie die van regeringsadviseur (Di erzoekt. Dat maakte titter van de commissie a lekend. Volgens de iroep BBC was Camp- »rsoon die in een rege- lort de slagkracht van verdrijven. De BBC die bewering op uitla- ï12 n de wapendeskundi- Deze adviseur pleegde Hqd nadat was uitgelekt belangrijkste infor- de omroep was ge- Lichte Foca ribunaal Het Joegoslavië-tri- ;eft gisteren de van isdaden verdachte Servische Mitar Rase- iden gekregen. Rasevic dacht van misdaden 73 menselijkheid, schen- het oorlogsrecht en g van de Conventie ve. De misdaden, zo el en marteling, beging CP-Dom gevangenis in iche stad Foca. Vol- bron in Belgrado heeft ssdjeh vrijwillig overgege- 6 nm Den Haag gevestig- 0, ajif liet gisteren weten H- dachte is overge- Ei3#ar het VN-celiencom- rdt heveningen en daar is Ha i. Maandagmiddag Jt d lur zal hij volgens de n a het hof voor het eerst eni rechter worden geleid. oek 78. 3S er lekt lANolie meer 3vj LD Veel mensen die gisteren door de stroomstoring in Manhattan strandden, brachten de nacht op straat door. Zoals hier op de trappen van het postkantoor. Foto: AP/Mike Appleton washington/anp-gpd - De rekening die de Amerikaanse economie gepresenteerd krijgt voor de grootste stroomstoring in 's lands geschiedenis, kan oplopen tot 30 miljard dollar per dag. Vooral de stilte in de grote autofabrieken en nutsbedrijven in het oosten van de Verenigde Staten en Canada loopt in de papieren. Toch vrezen analisten niet dat de stroomstoring het economisch herstel ernstig zal schaden. „We schatten de gevolgen voor het ver lies aan bruto binnenlands product (bbp) op circa 25 tot 30 miljard dollar per dag. Als een kwart van het land is ge sloten, waar het in de huidige omstan digheden op neerkomt, verdwijnt grof weg 1 procent van de groei van het bbp op jaarbasis", aldus David Rosenburg, analist van het Amerikaanse Merrill Lynch. De stroomuitval heeft het meeste effect op de industriële productie. Zo zijn bij voorbeeld de productielijnen in Michi gan van Amerika's grootste automaker General Motors getroffen. Honda moest zijn fabriek in Ontario stopzetten. Daar produceert het concern jaarlijks een kleine 400.000 auto's. Ook uit de assem blagehal van Toyota in hetzelfde Ontario kwam gisteren geen auto tevoorschijn. Deskundigen verwachten echter dat de energievoorziening weer snel op gang zal komen waardoor langdurige schade uitblijft. De beurshandel ging gisteren al gewoon door en ook het elektronisch betalingsverkeer bleef intact. Veel con cerns hebben baat bij de noodaggrega- ten die waren geplaatst om de gevreesde millenniumbug te weerstaan en de ge volgen van een nieuwe terreuraanslag te voorkomen. De economische gevolgen zullen wel voelbaar worden, als het langer duurt voordat de stroomtoevoer helemaal is gerepareerd. Sommige economen den ken dat de economie zelfs zal profiteren van de problemen met de elektriciteit, omdat er noodapparatuur zal worden besteld en er nieuwe investeringen zul len worden gedaan in het elektriciteits net. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - De dag na de dag ervoor is eigenlijk de moeilijk ste, moeten bestuurders van stroomloos Amerika en Canada hebben gedacht. Een crisis zorgt voor adrenaline, de dag erna slaat de vermoeidheid toe. De vijftig miljoen inwoners van het door een massale stroom storing getroffen gebied rond de Grote Meren, kregen daarom allemaal een aai over hun bol. Het Amerikaanse volk heeft zijn grootse karakter getoond, trom petterde president George Bush. Burgemeester Mel Last man noemde Toronto een stad van helden, een geluid dat ook in New York te horen was. Vast staat dat de meeste men sen wel een opbeurend woord konden gebruiken. De elektrici teitsproductie in het gebied waar donderdagmiddag na vie ren lokale tijd de elektriciteit uitviel, was gisteren voor de helft tot driekwart hersteld. Het langzame, stapsgewijze herstel leverde af en toe vreemde tafe relen op. Op Times Square, de straat met de meeste lichtrecla me in heel New York City, deed de stroom het maar aan een kant. De bel op Wall Street luidde ge woontegetrouw om half tien, de start van de beurshandel waar het 'business as usual' was. Maar sommige bedrijven advi seerden hun personeel maar thuis te blijven, omdat de me tro niet reed en ook sommige forenzentreinen uitvielen. Lo pend en fietsend werd de och tendspits getrotseerd. De och tend begon overigens met on gebruikelijke taferelen van sla pende mensen op trottoirs en in parken, gestrand omdat er geen publiek transport was naar huis. Treindiensten en vluchten vielen donderdag avond uit, hotels zaten vol. In de staat New York hadden negen van de tien huishoudens gisteren rond het middaguur weer stroom, maar gouverneur Pataki moedigde iedereen aan zijn airconditioning uit te zet ten en lekker naar de stranden van Long Beach of andere staatsparken te gaan. Voor deze keer gratis toegankelijk. In Cleveland (Ohio) werd de stroom- en watervoorziening gisteren hersteld, maar mensen werd geadviseerd hun water te koken omdat de waterpompen waren uitgevallen. Ook water problemen in Detroit (Michi gan), waar de stroomuitval nog wel tot morgenavond kan du ren, zo werd gewaarschuwd. De stroomuitval zorgde voor spot, niet alleen van Ameri kaanse showmasters op de late avond zoals Jay Leno, maar ook op straat en buiten de VS. Irak werd ook een snel herstel van de elektriciteit beloofd, grapte een Newyorker. Vanuit Irak wa ren meteen zorgelijke geluiden te horen: als die high-tech Amerikanen de boel in eigen land al niet op orde hebben, hoe willen ze dan in Irak de problemen oplossen? Ondanks de kalmte en het ge brek aan vreselijke gevolgen - een dode in New York en twee in Toronto werden geweten aan de stroomuitval en er waren en kele berichten over plunderin gen - wordt in Washington re kening gehouden met een forse nasleep van het stroomdrama. President Bush heeft een on derzoek aangekondigd, net als het Congres dat in september terugkomt van zijn reces. „We zijn wakker geschud", zei Bush. „We zullen ons energienet moeten moderniseren, maar we moeten eerst analyseren wat er is gebeurd." Dat laat nog wel even op zich wachten. Er werd gisteren nog steeds druk naar elkaar gewezen. Kwam het pro bleem uit Canada, Ohio of Mi chigan in het Midden-Westen of uit de staat New York? Nie mand weet het precies, en nie mand zit te wachten op de Zwarte Piet. Laat staan op de schadeclaims. De olietanker die 1 ust van de Pakistaanse :de d Karachi aan de jelopen, lekt geen olie (QO; t hebben de Pakis- ;hajjitoriteiten gisteren be- aakt. De Tasman Spi- Jee( de twee weken gele- ak donderdag in twee Tot nu toe stroomde 12.000 ton olie uit het anden bij Karachi zijn >eëijnet dode vissen, zee schildpadden. Vol- ;udeskundigen heeft jeb wind er echter voor ,jjk #lat belangrijke natuur - )0 u niet zijn vervuild. Zo- ;in .terende 35.000 ton irgepompt in andere iroberen bergingsbe- ;t schip vlot te trek- IDf door onze correspondent Hans Celeijnse rome - De Italiaanse staat heeft zijn verkeersdeelnemende on derdanen gisteren een heel on plezierige verrassing bezorgd. Met zo'n elf miljoen Italianen wegens de nationale vrije dag Maria Hemelvaartsdag op weg naar stranden werden de boe tes voor verkeersovertredingen verdubbeld. Een parkeerbon wegens over schrijding van de metertijd gaat de automobilist 66 euro kosten. Wie de auto parkeert op een plek waar het niet mag (vooral in de overvolle steden een on uitroeibare gewoonte) krijgt een bon voor 137,55 euro. Ook wil het ministerie van verkeer een einde maken aan de opvat ting dat een rood licht slechts een optie tot stoppen betekent. De betrapte overtreder mag ook 137,55 euro neertellen. Gordel niet om? 68,25 euro. Snel optrekken bij het stoplicht om anderen voor te blijven? Af hankelijk van de verkeerssitua tie 137 tot 550 euro boete. Dat zelfde bedrag wordt geëist bij overtredingen van de maxi mumsnelheid met tien tot veer tig kilometer per uur. Boven de veertig wordt erg kostbaar: van 343 tot 1376 euro. En de motor rijder die de helm thuislaat kan op 68 euro boete rekenen. Het dagblad La Republicca voorspelde gisteren woedende reacties van automobilisten. De boetes zijn exorbitant, zeker in aanmerking genomen het bij voorbeeld ten opzichte van Ne derland lagere gemiddelde in komen van de Italianen. De hoogte van de boetes is ook navrant vanwege het in gebreke blijven van de staat zelf waar het de verkeersveiligheid be treft. Een derde van alle dodelij ke ongelukken in Italië is vol gens een recent onderzoek te wijten aan slecht onderhoud van de wegen, ontbrekende vangrails en verwarrende, soms zelfs onzichtbare verkeersbor den en signalering. pariis/anp - Wegens het enor me aantal doden door de hitte golf (zeker 3000 extra doden in heel Frankrijk) zijn de wachttij den voor een begrafenis of cre matie in de Parijse regio hier en daar opgelopen tot twee weken. Normaal geldt een periode van zes dagen waarbinnen iemand na zijn overlijden moet worden begraven of gecremeerd, maar begrafenisondernemers kun nen het niet meer aan. In de Parijse regio geldt intus sen een noodplan om vooral uitgedroogde en door hitte be vangen bejaarden te hulp te ko men. Elders kunnen de prefec ten in hun departement (pro vincie) ook beslissen om dat zogenaamde Witte Plan in te voeren. Dat houdt in dat al het medisch personeel wordt gemobiliseerd en/of teruggeroepen van va kantie. door onze correspondent Gert-Jan Broere Peking - Van de Chinese muur, het grootste bouwwerk door mensenhanden gemaakt, res teert nog maar een derde. Om verder verval te voorkomen heeft Peking een wet uitgevaar digd, die bepaalde delen van de niet-gerestaureerde muur tot verboden gebied verklaard. Maar voorlopig geldt de wet alleen nog maar in het weekeinde. Het oude vrouwtje blijft volhar dend op de jongen inpraten. Het is haar trap, waarvan hij zo juist gebruik heeft gemaakt om het hoogste platform van de wachttoren te bereiken. En daarvoor moet hij betalen. Twee yuan, iets meer dan twin tig eurocent. Het verweer van de jongen dat er geen bordje bij stond maakt haar alleen maar kwader. Ze wijst op het cijfertje twee dat met krijt op de ladder is geschreven. Ze pakt haar stok en tas en volgt scheldend de wanbetaler, die zijn weg over de Chinese muur naar boven vervolgt. Dit is Huanghuacheng, 65 kilo meter ten noorden van Peking. Jaarlijks bezoeken ongeveer 20.000 toeristen deze plek en daarmee is een van de meest bezochte stukken van wat in het Chinees wel de 'wilde muur' wordt genoemd. 'Wild' omdat de muur hier niet is ge restaureerd. De stadsprovincie Peking herbergt ongeveer 630 kilometer van het langste ver dedigingswerk dat de mens ooit heeft gebouwd, maar slechts 29 Een gedeelte van de 'wilde' Chinese muur, dat tot verboden gebied is verklaard om verdere afbrokkeling van de muur te voorkomen. Foto: GPD/Gert-Jan Broere kilometer daarvan is hersteld in de staat zoals het er tijdens de Ming-dynastie (1368-1644) moet hebben uitgezien. De be roemdste sectie, Badaling, trekt jaarlijks miljoenen bezoekers. De resterende 601 kilometer 'wilde' muur, soms vaak niet meer dan een hoopje stenen, verheugt zich echter in een groeiende belangstelling van mensen die de commercie van Badaling willen ontwijken. De grote parkeerplaatsen worden er omzoomd door marktkraam- pjes en het is mogelijk om je met kabelbanen naar boven te laten dragen. Van de sensatie en voldoening van het zelf be klimmen van een over berg kammen kronkelende muur is niet veel meer over. Maar zelfs in Huanghuacheng is de commercie niet ver weg. Wie op een doordeweeks dag de muur op wil moet drie yuan betalen. „Voor het gebruik van het privé-terrein", legt Li, de ei genaar, uit. Verder kun je nog iets eten in zijn 'Meal Hotel'. Op een bord bij de toegang tot de muur verkondigt het dis- trictsbestuur van Huairou, waaronder Huanghuacheng valt, dat het voor boeren abso luut verboden is om geld te vra gen. Maar met Li in discussie gaan heeft weinig zin. Li is sowieso niet in goede stemming. De reden is een nieuw afgekondigde maatregel. Het is vanaf 1 augustus verbo den bepaalde niet-gerestau reerde delen van de muur te betreden. Peking wil daarmee voorkomen dat de muur hele maal verdwijnt. Ooit was de muur 6300 kilometer lang en liep van de kust in de noord oostelijke provincie Liaoning naar Gansu in midden China. Tegenwoordig is nog maar een derde van die wal te traceren. Verwaarlozing is de grootste bedreiging van de Chinese muur. De eerste keizer van Chi na, Qin Shihuang, geldt als de bouwer van de muur, maar hij verbond 200 jaar voor Christus slechts al bestaande aarden wallen met elkaar. De verdedi gingslinie was bedoeld om de nomadenstammen ten noor den van het Chinese keizerrijk buiten te houden. Maar gaan deweg verloor de muur zijn waarde. De moderne tijd deed de rest. De muur kreeg een nieuwe functie, die van gratis Gamma. De stenen werden gebruikt voor huizen en schuren van boeren. Of zoals in Huanghua cheng, voor de constructie van een dam. De elementen kregen vrij spel, toeristen versnelden het verval. Het provinciaal bestuur van Pe king, dat niet erg zuinig is ge weest op zijn cultureel erfgoed, is eindelijk tot inkeer gekomen. Het hoopt het tij te kunnen ke ren met het instellen van een verbod, zoals het betreden van de muur of het neerzetten van gebouwen erlangs. De stichting 'Internationale Vrienden van de Chinese Muur' van de Britse geoloog William Lindesay, ziet de wet als een hoopvol begin. Maar zoals zo vaak in China is niet de wet, maar de handha ving het probleem. In eerste in stantie zijn de dorpen waardoor de muur loopt verantwoordelijk voor naleving. Li lacht. „Die nieuwe wet geldt alleen in de weekeinde. Dan komen men sen van het Peking Bureau van Cultureel Erfgoed hier controle ren en kun je de muur niet op. Maar doordeweeks zie je die hier niet. En waarom zouden wij die toeristen weghouden? Ik moet ook eten." ^arzenegger 'c|t Rob Lowe' nd r nto - Arnold Schwar- J wil zijn campagne- reiden met acteur Rob rer4t meldde de LosAnge- slotjgisteren op basis van bronnen. Schwarze- ididaat voor het gou- lap van de Ameri- lat Califomië, zou zijn re als adviseur heb- igd. Lowe staat be- n Democraat. Op nferentie van enkele :ei Schwarzenegger iets over Lowe, tegger (Republikein) antwoord te geven op oudelijke vragen, 'dvoerder Sean Walsh 't geduld. „Op de ver- °Plag zal het publiek een al4 beeld hebben van de Hjdie Arnold Schwarze- EXAjiet onze staat heeft", 280llsh. door onze correspondent Step Vaessen Jakarta - Hij wordt de Osama bin Laden van Zuidoost-Azië genoemd hoewel sommigen dat wat overdreven vinden. Ze ker is dat de 39-jarige Riduan Isamuddin, oftewel Hambali, uit Cianjur, West-Java een hoge positie had weten te vergaren in terroristische kringen. Tot zijn arrestatie deze week was hij de hoogste baas van Jemaah Isla miyah en was hij de link tussen deze beweging en al-Qaeda. Koffers met geld afkomstig van Osama bin Laden zou hij ge bruikt hebben om een terroris tisch netwerk op te bouwen. De arrestatie van Khalid Sheikh Mohammed, een paar maan den geleden, een van de ver meende breinen achter de aan slagen van 11 september in New York, zou de CIA op het spoor van Hambali hebben ge bracht. Hij wordt verdacht van betrok kenheid bij bijna alle terroristi sche acties in de regio van de afgelopen tien jaar. Volgens al- Qaeda-expert Rohan Gunaratna heeft hij Jemaah Islamiyah van een politiek-religieuze bewe ging veranderd in een terroristi sche organisatie. Hij is daarom belangrijker dan Abu Bakar Ba- shir, die als geestelijk leider van Jemaah Islamiyah niet actief deelnam aan de planning en organisatie van terroristische acties. Hambali zou één doel voor ogen hebben en dat is een Islamitisch rijk in heel Zuid oost-Azië. In 1994 richtte hij in Maleisië een bedrijf op dat fungeerde als dekmantel om al-Qaeda logis tiek bij te staan, bijvoorbeeld met het verschepen van explo sieven. Die werden gebruikt bij verschillende aanslagen in de Filipijnen. Het plan om elf vliegtuigen op te blazen die naar de Verenigde Staten vlo gen, mislukte. Toen zou ook al het idee zijn ontstaan om met een 'zelfmoord-piloot' een vliegtuig te kapen en in het Pentagon te vliegen. Indonesië was al jaren naar Hambali op zoek voor de aan slagen op kerken tijdens kerst avond 2000. Ook is hij volgens de Indonesische politie het brein achter de aanslag op Bali. Volgens een van de verdachten, Muklas, die Hambali opvolgde als regionaal commandant van Jemaah Islamiyah, kreeg hij 35 duizend dollar via hem toege speeld voor de dodelijke bom men bij de discotheken. Moge lijk heeft Hambali ook groen licht gegeven voor de zelf moordaanslag op het Marriott- hotel in Jakarta, vorige week. De Amerikanen die Hambali nu in handen hebben, willen voor al informatie van hem hebben. De CIA heeft namelijk een vi deo-opname waar Hambali te zien is met verschillende al- Qaedakopstukken die betrok ken zijn bij de aanslag in New York. Hambali had met hen een ontmoeting geregeld in Malei sië. Nog steeds is onduidelijk wat er met Hambali precies na zijn arrestatie is gebeurd. Vol gens de Thaise autoriteiten is hij met een speciaal vliegtuig naar Indonesië gevlogen maar de Indonesische autoriteiten zeggen dat hij nooit is aangeko men. Zeker is dat hij nu in Amerikaanse handen is en dat het voor Indonesië nog een he le klus wordt om hem te kun nen berechten. Volgens Sidney Jones die voor de International Crisis Group onderzoek heeft gedaan naar Jemaah Islamiayah is het van cruciaal belang voor Indonesië dat Hambali hier voor de rech ter wordt gebracht. „Alleen dan zijn Indonesiërs ervan over tuigd dat Jemaah Islamiyah echt bestaat en dat er terroris ten zijn in hun land." Ze vreest dat als Hambali door de Ameri kanen uit de openbaarheid wordt gehouden de complot theorieën alleen maar vrij spel krijgen. Hambali kreeg zijn opleiding tot terrorist in Afghanistan toen hij begin twintig was. Hij werd geboren in een klein dorpje op West-Java, een centrum van is lamitisch radicalisme. Als twee de van elf kinderen kreeg hij een religieuze opvoeding maar hij werd pas radicaal toen hij in 1985 naar Maleisië verhuisde en kort daarop naar Pakistan en Afghanistan vertrok. Hij vocht als mudjaheddin in de oorlog tegen de Sovjetunie en ronselde bij terugkomst in Maleisië ji- hadstrijders. In die periode leerde hij Abu Bakar Bashir en Abdullah Sung- kar kennen de oprichters van Jemaah Islamiyah. Bashir en Sungkar waren net als Hambali het repressieve regime van Suharto ontvlucht. Veel mos limradicalen waren in Indone sië gevangen gezet. Hambali en Bashir waren zelfs nog een tijd je buren. Mensen die hen ken nen uit die tijd zeggen nooit iets vreemds aan hen gemerkt te hebben. Hambali wordt om schreven als een charismati sche maar erg gesloten man. Ondanks zijn belangrijke rol is iedereen het erover eens dat met zijn arrestatie Jemaah Isla miyah nog lang niet is uitge schakeld.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5