Schippers willen tuinders helpen BINNENLAND Zalm stelt koppeling opnieuw ter discussie h- Verhalen Japanse bezetting doorvertellen Het schijnt sfeervol Plan watertransport IJsselmeer-Zuid-Holland Vliegtuigcrash in maïsveld Politie verijdelt kidnap en moord Meer boetes naar Halt-bureau 'NMa mag straks huis doorzoeken' Kabinet nodigt premier Godett van Antillen uit van tiMSTCH enLinks niet ien met PvdA \ag - Groenlinks wil vol- lar niet samen met de Ie Europese verkiezingen ian alleen sprake zijn van jhnische lijstverbinding, faerfractievoorzitster Hal- Êsteravond in reactie op jgen van PvdA-collega Je zei in het tv-program- Jtvverk dat hij er vrij posi- jenover zou staan als Links en de PvdA samen §i kandidatenlijst uitko- %aar wordt wel eens in- over gepraat, zei Bos. ■alsema ziet er net als ^kiger Rosenmöller geen |n om de partijen op te 'tan in één volkspartij. (advertentie) HAARLEM Vlietsorgstraat 15 Itel. 023 542 85 60 «.erasmuscollege.com Rijswijk/ANP - Binnenschippers gaan volgende week mogelijk zoet water naar verzilte gebie den in Zuid-Holland brengen. Wegens vakantie liggen vijftig binnenvaartschepen stil, die twee keer per dag vanaf het IJs- selmeer naar het Rijnland-gebied kunnen varen. Per dag zouden ze 60.000 tot 100.000 kuub water kunnen vervoeren, vooral be stemd voor de glastuinbouw. Volgens secretaris De Vries van Bureau Voorlichting Binnen vaart kan het zoete water het verziltingsproces vertragen. Rijkswaterstaat heeft al toe stemming gegeven. De Weste lijke Land- en Tuinbouw Orga nisatie WLTO reageerde en thousiast op de plannen. De tuinders moeten wel een nog onbekende vergoeding betalen voor het zoete water. „Ze kun nen eventuele compensatie van de overheid hiervoor gebrui ken", aldus De Vries. De WLTO vindt dat land- en tuinbouwbedrijven die schade lijden door brak water moeten worden gecompenseerd. Maar minister Veerman(landbouw) zei gisteren dat droogte in be ginsel een ondernemersrisico is. Volgens hem is nog niet ge sproken over de schade die bij voorbeeld de inlaat van brak water veroorzaakt. „Dat is nog niet aan de orde." Als dat wel het geval is, trekt Veerman niet zomaar zijn beurs. „Het is niet de Staat die het niet laat rege nen", zei hij. Veerman zei verder dat de in laat van brak water van alge meen maatschappelijk belang is. Premier Balkenende noemde de droogte gisteren 'een punt van grote zorg', maar wilde nog niet spreken van een crisis. Hoogheemraadschap Rijnland meet de concentratie dagelijks op een aantal locaties in het boezemstelsel. Voorlopig wordt geen beregeningsverbod uitge vaardigd. Het naastgelegen hoogheemraadschap De Sticht- se Rijnlanden wil kijken of ze meer zoet water kan aanvoeren uit het Amsterdam-Rijnkanaal. Het waterschap Zuiderzeeland in Lelystad gaat de komende et malen water uit het Marker meer naar de randmeren pom pen. Het waterpeil was er zo laag dat Rijkswaterstaat daartoe verzocht. In totaal wordt 700.000 kuub per etmaal over gepompt via de Zuidersluis bij Almere. Via de Hoge Vaart stroomt het water naar de an dere kant van Flevoland en wordt bij Harderwijk in het Ve- luwemeer gepompt. Het scheepvaartverkeer kan over dag normaal gebruik maken van de sluis. De Land- en Tuinbouw Organi satie (LTO) wil dat boeren dit seizoen langer mest mogen uit rijden op zand- en lössgronden. Ook de Nederlandse Melkvee houders Vakbond (NMV) roept de minister van landbouw op het uitrijverbod voor grasland een maand op te schorten door de droogte. teuce - Een eenmotorig vliegtuig is gisteren bij een landing op het Gelderse vliegveld Teuge neerge stort. Het toestel, een Cirrus met twee vrouwen aan boord, kwam na een uitwijkmanoeuvre in een maïsveld terecht. De pilote werd met onder meer een hoofdwond per traumahelikopter naar een zie kenhuis in Zwolle vervoerd. De passagiere werd per ambulance overgebracht naar het Deventer Ziekenhuis. Het vliegtuig uit Groningen was bezig met een 'doellanding'. Hierbij wordt geprobeerd een toestel zo nauwkeurig mogelijk op een be paald vlak van de landingsbaan te laten neerko men. Tegelijk was een politiehelikopter bezig ook te landen om te tanken tijdens een reguliere vlucht. Volgens ooggetuigen week het vliegtuig van de twee vrouwen uit om een botsing met de helikopter te vermijden. De pilote gaf gas, maakte op lage hoogte een scherpe bocht naar links en dook het vrijwel recht naar beneden het maïsveld in. Foto: ANP/Vincent Jannink Fabrikanten zitten krap met flessen nijmegen/gpd - Frisdrankfabri kanten zitten te springen om hervulbare flessen. Door het warme weer is er meer fris drank ingekocht dan gebruike lijk. De statiegeldflessen van één, anderhalve en twee liter worden echter nog maar mondjesmaat ingeleverd. Ge bleken is dat de consument de flessen niet in hetzelfde tempo inlevert als leegdrinkt en thuis meer lege flessen heeft staan dan gebruikelijk. „Of het nu komt door de vakan tieperiode of omdat mensen nog een voorraadje in de koel kast hebben liggen weten we niet, maar er dreigt een tekort aan flessen", zegt Margot de Zeeuw van de Nederlandse Frisdranken Industrie. Volgens haar hoeft niemand bang te zijn voor lege schappen in de super markt. „Normaal hebben frisdrankfa brikanten een voorraad flessen waarmee ze vijf tot tien dagen vooruit kunnen. Nu is die nog maar voldoende voor twee da gen. Hoe sneller lege flessen worden ingeleverd, des te snel ler ze weer kunnen worden ge vuld." In Nederland 150 tot 200 mil joen hervulbare flessen in om loop. Elke fles wordt jaarlijks vier tot vijf keer gevuld. Gemid deld gaat een fles 15 tot 20 keer mee. HORECA-ONDERNEMERS EN CONSUMENTEN Als gevolg van een fout in de productie van 20cl glazen flesjes Sour- cy Cassis, waarschuwt frisdrankfabrikant Vrumona horeca-onderne- mers en consumenten die in bezit zijn van dit product, dringend deze flesjes niet aan te raken! Door gisting is het niet uitgesloten dat bedoelde flesjes uit elkaar barsten, waardoor glassplinters met grote kracht kunnen wegspringen. Mocht het toch noodzakelijk zijij de flesjes aan te raken, bedek deze dan vooraf met een handdoek en neem voor verdere instructies contact op met Vrumona via het gratis telefoonnummer 0800 - 0246642 De gisting is geconstateerd in twee geproduceerde partijen, maar uit voorzorg haalt Vrumona alle 20cl glazen flesjes Sourcy Cassis terug uit de markt. Wij bieden onze welgemeende excuses aan voor deze situatie. Vrumona B.V. den haag/gpd - Minister Zalm van financiën wil de uitkeringen bevriezen. In de zoektocht naar extra bezuinigingen heeft hij voorgesteld de uitkeringen de komende jaren niet langer te la ten stijgen met de gemiddelde loonstijging. De maatregel moet enkele honderden miljoenen eu ro's opleveren. De ministerraad hakt de komende twee weken knopen door over de noodzake lijke bezuinigingen. Ontkoppeling tussen lonen en uitkeringen ligt erg gevoelig binnen het kabinet. CDA-mi- nister De Geus van sociale za ken heeft al herhaaldelijk laten weten daar niets voor te voelen. In het verleden heeft hij zijn lid maatschap van het CDA al eens opgezegd toen er onder de ka- binettep-Lubbers werd ontkop peld. In het regeerakkoord was al af gesproken dat de uitkeringen nog maar 'voor de helft' gekop peld zouden worden. Komende jaren zouden de uitkeringen al leen stijgen met de gemiddelde stijging van de ambtenarensala rissen (maximaal 1,5 procent) en niet meer met de gemiddel de loonstijging in het bedrijfsle ven. Als het aan Zalm ligt wordt er nu helemaal ontkoppeld. Het voorstel van Zalm is er slechts een in een hele reeks aan voorstellen die zowel hij als andere vakministers de afgelo pen week op tafel hebben ge legd. In hun zoektocht naar ex tra miljarden wil Zalm alle mo gelijkheden openlaten. Het kabinet is het nog niet eens over hoeveel er extra bezuinigd moet worden. In het regeerak koord van mei werd al afge sproken dat er ruim 13 miljard wordt bezuinigd. Nu het slech ter gaat met de economie dan toen werd aangenomen, wil Zalm (WD) daar nog eens 5 miljard euro bovenop doen om zo de staatsschuld binnen de perken te houden. De CDA-mi- nisters vinden 3 miljard het maximum. D66 neemt een tus senpositie in. Over twee weken moeten de besprekingen afge rond zijn. Dan moet de begro ting worden klaargemaakt die op Prinsjesdag wordt gepresen teerd. Premier Balkenende zei giste ren na afloop van de onderhan delingen dat er rekening mee moet worden houden dat vanaf volgend jaar iedereen er in koopkracht op achteruit gaat. „In twintig jaar is het econo misch niet zo slecht gegaan met Nederland. Iedereen in het ka binet is er van doordrongen dat we er samen uit moeten ko- Volgens Balkenende blijft de af spraak in het regeerakkoord overeind dat het begrotingste kort in 2007 niet hoger dan 0,5 procent wordt. Dat betekent dat er voor zeker 3 miljard euro extra moet worden bezuinigd. Dat geld wordt in ieder geval niet weggehaald bij onderwijs. Zalm zei enkele weken geleden dat er mogelijk zou worden ge sneden in het extra geld voor onderwijs. „Daar zou ik me maar geen zorgen over maken", aldus de minister-president gis teren. „Investeren in onderwijs is nodig om de economie er weer bovenop te helpen." >r gesprek in ulancezaak nieuw-vennep/gpd - Een 29-ja- rige Joegoslaaf die vorige maand door de politie in Uit huizen werd aangehouden wil de twee inwoners van Uithui zen kidnappen en vermoorden. De inzet was het eisen van drie miljoen euro aan losgeld. Het betrof een kunsthandelaar (60) en zijn partner (57) die een be drijf hebben in Nieuw-Vennep. In april dit jaar waren deze twee mannen al slachtoffer van een gewelddadige overval, waarbij de Joegoslaaf ook van de partij was. De overvallers waren toen op zoek naar een van Van Gogh. De gearresteerde was ook van plan een antiekverzamelaar uit Usquert te overvallen. Die actie werd eveneens door de politie verijdeld. De politie kwam aan de informatie tijdens de verho ren van vier verdachten die wa ren aangehouden in verband met de overval op de kunsthan delaar in april. Een verdachte bleek ook in het bezit van siera den die in mei dit jaar bij een ramkraak op een juwelier in Leek waren buitgemaakt. leiden/gpd - Het aantal jonge ren van 12 tot 18 jaar dat bij de 62 Halt-bureaus een werk- of leerstraf kreeg, is vorig jaar met 7 procent gestegen. Het aantal kinderen onder de 12 jaar dat zich schuldig maakte aan kleine strafbare vergrijpen, steeg met 19 procent. Van de 50.000 jongeren die jaarlijks door de politie worden aangehouden, belandden er ruim 19.000 bij Halt. Ze pleeg den delicten als vernieling, win keldiefstal, vermogensdelicten of het afsteken van vuurwerk. Na een gesprek kunnen zij kie zen voor een werk- dan wel leerstraf, waarbij ze worden ge confronteerd met de gevolgen van hun daden. Weigeren zij dit, dan komen ze alsnog te recht in een justitieel traject. Negentig procent van de jonge ren doorloopt met succes het Halt-traject, 8 procent vervalt daarna alsnog in herhaling. Het zijn nog steeds voorname lijk jongens (79 procent) die bij het bureau Halt terechtkomen. De delicten die jongens en meisjes plegen tonen opvallen de verschillen. Zo maakte ruim een kwart van de jongens zich schuldig aan vernieling, tegen 7 procent van de meisjes. Bijna de helft van de meisjes daaren tegen maakte zich schuldig aan winkeldiefstal, tegen 12 procent van de jongens. Kinderen onder de 12 kunnen kunnen van Halt sinds 2001 een Stop-reactie krijgen. Met een pedagogische aanpak moet hun gedrag veranderen en worden normen en waarden geleerd. Vorig jaar verschenen 1780 kin deren onder de 12 met htm ou ders bij een Halt-bureau. In de meeste gevallen ging het om vernielingen en winkeldiefstal len. Zo'n 8 procent haakte uit eindelijk af. Volgens Halt Ne1- derland komt dit vooral omdat na een eerste gesprek ouders niet meer met hun kinderen ko men opdagen. Deelname aan het project is niet wettelijk ver plicht. (advertentie) WAARSCHUWING VOOR 20cl SOURCY CASSIS VOOR den haag/gpd - De Nederland se Mededingingsautoriteit (NMa) moet de bevoegdheid krijgen om onderzoek te doen in privé-woningen en meer vrij heid krijgen om boetes op te leggen. Die voorstellen stuurt minister Brinkhorst (economi sche zaken) binnenkort naar de Kamer. Brinkhorst wil dat de NMa die waakt tegen kartelvorming en prijsafspraken meer gezag ver werft en daarom meer be voegdheden moet krijgen. Ook moet de organisatie meer op Europees niveau gaan samen werken. Gistermiddag presenteerde hij de nieuwe topman van de NMa, nu vice-president van de Haagse rechtbank Kalbfleisch. Bij die gelegenheid benadrukte Brinkhorst dat de NMa per 1 ja nuari een zelfstandig bestuurs orgaan moet worden. Dit wets voorstel ligt inmiddels al bij de Kamer. De verzelfstandiging ligt gevoe lig in het parlement. Een meer derheid van de partijen wil dat de minister meer invloed krijgt op de werkzaamheden van de NMa. Zo eiste de Kamer on langs nog dat de minister een NMa-beslissing zou terugdraai en. De 'kartelpolitie' had be paald dat voetbalclubs hun tv- rechten niet meer samen mo gen verkopen. Brinkhorst wei gerde te treden in de beslissing van de NMA. „Er is een schei ding van machten. Wij doen de wetgeving, de NMa de handha ving", zei de minister gisteren. den haag/gpd - De Antilliaanse premier Mima Louisa Godett is door het kabinet uitgenodigd voor een bezoek aan Neder land. Of zij de invitatie heeft aanvaard, is nog niet bekend, zei minister-president Balke nende gisteren na afloop van de ministerraad. Haar broer An thony Godett, die feitelijk de touwtjes in handen heeft in Willemstad, is niet uitgenodigd. Doel van het bezoek is te weten te komen wat de beleidsvoor nemens van de nieuwe Antilli aanse regering zijn, aldus Bal kenende. Hij zei geen aanwij zing te hebben dat het wegha len van de bodyscan op het vliegveld van Curasao tot de ka binetsplannen behoort. Vol gens Anthony Godett is het een van de eerste maatregelen van de nieuwe regering. Dit appa raat toont of een passagier drugsbolletjes in zijn maag heeft. Vanuit de Antillen wordt veel drugs naar Nederland ge smokkeld. De uitnodiging is telefonisch overgebracht door minister De Graaf die koninkrijksrelaties in zijn portefeuille heeft. Het ge sprek werd gevoerd in het Ne derlands, aldus Balkenende. Premier Godett stelde zich eer der op het standpunt dat zij al leen Papiaments spreekt. Balkenende wil zich niet men gen in het geharrewar: „Er ligt een uitnodiging op het niveau van het parlement. Daar kan ik als lid van de regering niet in treden", vindt hij De regeringspartijen voelen nog weinig voor de trip, nu zij niet met Mima Godett kunnen spre ken. De oppositie en Kamer voorzitter Weisglas willen vol gende week hoe dan ook gaan. Anthony Godett, fractievoorzit ter van regeringspartij FOL, heeft gezegd dat zij het met hem moeten doen. Een gesprek met leden van de regering zit er niet in. (advertentie) - De vakbonden pak- »in volgende week de andelingen met de vers van particulier am- epersoneel weer op. jdrijvenbond en FNV snoten zeiden gisteren in op een uitnodiging van geversorganisatie Am- eZorg Nederland (AZN) ier te praten. Onduide- ■fat de precieze inzet van rekken is. Partijen wil- hts kwijt dat er wordt ;en over een overgangs- 5 voor het oudere ambu- n Tsoneel. ii e dreigt voor Sgiebedrijfje 'l- Stroombedrijf Ener- rft uitstel van betaling iagd omdat de belang- •erancier geen stroom de onderneming wil •n. EnergyXS koopt elek- in van energiebedrijven rvolgens doote verko- onder meer gemeen- ilen, ziekenhuizen en iwbedrijven. Het heeft rn zeggen een markt - van 3 tot 4 procent, rt kwam tot voor kort Benelux, het voormali- Dat bedrijf wilde 15 euro garanties. Die kon niet geven. Ji's weigeren rooi visum -Jassen - Het hulptrans- vanuit Drenthe met ujie voorzieningen onder waar Irak, heeft ernstige 1fcg opgelopen. Saudi - !t Weigert het konvooi, dat %daanse hoofdstad Am- %u, een visum te ver- 1 ti. Volgens het Saudi- zfcsulaat kan het visum 1 vier weken op zich la- jhten. De Nederlandse ^%de in Amman neemt hoog op en heeft met- tact opgenomen met de ie ambassadeur in Jor- !et transport bestaat uit :ks met belangrijke me- irzieningen voor een is in Midden-Irak bI «ngooier >eg gepakt °4 De politie heeft een 26- iwoner van Zetten aan- pn, die sinds februari en viaduct over de snel- 5 geregeld stenen en A beton naar automobi- %oide. De politie verwijt ïnaar poging tot dood- ijb politie kreeg vanaf fe- 4 meldingen binnen Jofcmobilisten, die schade sdh door de stenengooie- e 'ebeurde telkens bij een lifter hoogte van Dode- nvEr deden zich voor zo- nflend geen persoonlijke n tken voor. art theker roept patiënten op ello - Apothekersorgani- jedlMP roept longpatiën- langs te komen voor rek over medicijnge- inleiding is een onder- r jtaruit blijkt dat veel met aandoeningen aan 'egen als chronische tis of longemfyseem te 'eten van de door hen :e medicijnen. Uit angst lelige effecten of door idheid nemen deze pa- lun medicijnen niet al- juiste wijze in, zo het onderzoek in op- het Astmafonds. den haag/anp - De erevoorzit ter van de Stichting Herdenking 15 augustus 1945, brigadegene raal bd Boekholt, heeft oudere Indische Nederlanders opge roepen hun verhalen over Indië en vooral over de Japanse be zetting daarvan toch vooral aan jongeren toe te vertrouwen. Hij deed dat gisteren in Den Haag bij de herdenking van de capitulatie van Japan, waardoor precies 58 jaar geleden voor het door de Japanners bezette Ne- derlands-Indië een einde aan de Tweede Wereldoorlog kwam. Boekholt stond destijds mede aan de wieg van de cen trale herdenking in Den Haag en de jaarlijkse herdenking bij het Indisch Monument.Als wij de jongere generaties niet snel erbij betrekken zal misschien over 15 jaar het monument een groot deel van zijn betekenis hebben verloren." Hij wees er op dat „onze Indische cultuur in de naoorlogse jaren een on miskenbaar positieve invloed heeft gehad op de Nederlandse cultuur." Verder vroeg hij aan dacht voor de romusha's, de van oorsprong Indische man nen die door de Japanners krijgsgevangen werden ge maakt. Ook stond hij stil bij die Indische Nederlanders voor wie de trauma's zo zwaar wegen dat ze het niet aankunnen de her denking bij te wonen. Bij Indisch Monument waar zich honderden mensen onder wie premier Balkenende had den verzameld zei schrijfster Yvonne Keuls: „We hebben hier onze plek gekregen om te her denken en te gedenken. We zijn gekomen uit alle windstreken om onze bloemen - symbolen van leven en dood - hier neer te leggen en elkaar in de ogen te zien en dan te weten: 'Jij was er dus ook bij, jij bent ook een ge tuige, althans, één van jouw dierbaren was erbij, jij bent één van ons." De jaarlijkse herdenking van de Japanse capitulatie bij het Indisch Monument in Den Haag. Foto: ANP/Robin Utrecht Lichl geeft uw interieur de juiste uitstraling Geniet van een topcollectie met onder meer Ingo Maurer. Terzani. Brand en Van Egmond. Fontane Arte. Rolf Benz. Foscarini en Lumina Sterk individueel of binnen een uitgebalan ceerd verlichtingsplan.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3