SERVICE =i Ajax Zalmburgers met groene sla Kans op onweersbui A Ch ZÜ* zo Kruiswoordraadsel ZATERDAG l6 AUGUST "I CD VAN DE DAG Genre: instrumental rock/elektronica Naarmate de jaren klimmen worden rockers er meestal niet avon tuurlijker op. Gek, want wat zouden volgevreten, stinkend-rijke neo-senioren, zelf kinderen van de jaren zestig, nou te verliezen hebben? Jeff Beek, vergelijkbaar met Jimi Hendrix of John McLaughlin, is een uitzondering, zoals zijn discografie als baan brekend snarenfenomeen sinds The Yardbirds aantoont. Beck is het materialisme zo ontstegen dat zijn elektrische gitaar zelden klinkt als een gitaar. 'De plank' in zijn handen schreeuwt als een mager speenvarken, maar interessanter zijn Becks oprechte pogin gen om elektronica te combineren met zijn imposante techniek. En dan hebben we het niet over effectbejag, maar over radicale keuzes om een mix anders te redigeren. Jeff Beck schakelt hier met succes de techneuten van Apollo 440 voor twee stukken (het Beach Boys-achtige Hot Rod Honeymoon is een giller) en David Torn Plan B; Line Dancing With Monkeys) in. Maar niets moet JB's Blues is ontroerend in bescheidenheid en Why Lord Oh Why bezit een voorbeeldig strijkarrangement. BOEK VAN DE DAG 3 2 lyrische portretten Onderwerp: Ajax David Endt Ajax-zielen Uitg. Veen Prijs: io David Endt is verslaafd aan voetbal. En dus verslaafd aan Ajax. In vele publicaties heeft de teambegeleider van Ajax 1 zijn liefde be tuigd aan de rijke finesses en de wonderschone technische varia ties van het spelen van de bal met de voet. Deze vorm van hoge schoolvoetbal is het handelsmerk van de club uit Amsterdam en het is dan ook niet verwonderlijk dat Endt in zijn nieuwste boek Ajax-zielen alle registers opentrekt om zijn bewondering voor het Ajax-spel tot uitdrukking te brengen. Met nadruk geldt daarom dat dit boekje uitsluitend bestemd is voor Ajax-fans. Die mogen genie ten van 32 lyrisch geschreven indrukken over voetbalgrootheden op het Amsterdamse gras. Van Gert Bals tot Rob de Wit. 'Liefdevol le observaties' heet het op de kaft, wanneer Endt schrijft over 'het geritsel van ontvangende netten', 'een vleugelvoetige Hermus' (Bergkamp), de 'kwetsbare genialiteit' van Piet Keizer en 'Cruijffie', het Amsterdamse antwoord op Beaües, Kennedy en Brigitte Bar dot. Over die dingen droomt David Endt zich af. KOKKERELLEN Voor 4 personen In Amerika waar de zalmburgers al heel lang bekend zijn, stelt men dat de lekkerste zalmbur gers niet met uitsluitend zalm moeten worden samengesteld. Men heeft er ook witte zeevis voor nodig. De Amerikanen gaan daarbij uit van 2 delen zalm en deel witte zeevis. In het recept van vandaag is gekozen voor ka beljauw. U kunt ook kiezen voor de wat voordeliger wijting. Ingrediënten 300 gram Noorse zalmfi let, in stukjes gehakt of gesneden; 150 gram kabeljauwfilet, in stuk jes gehakt of gesne den; 1 klein ei, losge roerd; 4 eetl. kruim van witbrood; 2 eetl. fijnge hakte (blad)peterselie; zout; witte peper uit de molen; 2 eetl. bloem, ge zeefd; 3 eetl. olijfolie, tradi tioneel; 200 - 250 gram ge mengde groene slasoor ten; 1 bosuitje, gesnip perd; 2 1/2 eetl. een voudige dressing (4 delen olie, 1 deel azijn of edik, zout en pe per); voorts: 1 1/2 dl mayonai se, bij voorkeur uit eigen keu ken; 2 augurken, zoetzuur, rag fijn gehakt; 2 eetl. fijngesneden verse dille. Bereiding Hak beide vissoorten fijn en vermeng het visgehakt met ei, broodkniim, peterselie, zout en peper. Vorm er een bal van en verpak deze in folie. Laat de bal een uurtje in de koelkast liggen. Kneed het visgehakt opnieuw en verdeel het in vier porties. Vorm er ballen van. Maak de ballen plat (ca. 11/2 cm. dik) en wentel ze door bloem. Schud overtollige bloem er af. Leg ze op een koele plek (niet in de koelkast). Snijd of scheur de sla in kleine stukjes. Maak de sla aan met de dressing. Laat de sla even op een zeef uitlekken. Ver deel de sla als bedjes over de borden. Strooi er bosui over. Vermeng mayonaise met augurken en dille. Voeg eventueel nog wat zout en/of peper toe. Doe alles over in een saus- kom. Verhit een koekenpan en laat de olie er in rond walsen. Bak de zalmburgers 14 - 5 minuten aan weerszijden goudbruin en net gaar. Presentatie Schik de zalmburgers op de sla- bedjes. Dien de saus er apart in de sauskom bij op. Geef er eventueel gebakken (kriel) aard appeltjes bij. Hans Belterman VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximum-snelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd: Al knooppunt Hoevelaken en knooppunt Beekbergen en A27 knooppunt Gorin- chem en knooppunt Everdingen. HET WEER Tenerife «entura Gran Canaria door Jan Visser De grote droogte in het westen van het land lijkt L gin volgende week langzaam te zullen afnemen. H ze gunstige ontwikkeling houdt verband met eeiM westelijke hoogtestroming die meer greep krijgt o het weerbeeld in onze streken. In de loop van ma dag trekt het frontensysteem van een depressie U Schotland naar Nederland. Op en waarschijnlijk] de voorzijde van het front ontwikkelen zich buiq die van onweer vergezeld kunnen gaan. Het Duitse atmosfeermodel verwacht niet dat h front veel haast zal maken en wellicht dat we om reden ook dinsdag nog 'profiteren' van de zo ge^ ste nattigheid. Ook later volgende week kunnen r enkele buien vallen. Het lagedrukgebied bij Schar land trekt namelijk het Noordzeegebied binnen J blijft daar voorlopig plakken. De temperatuur kol veelal uit op 23 graden ofwel van echte koelte is voorlopig geen sprake. Vandaag is het nog droog weer in ons land. Bova dien schijnt de zon geregeld en loopt de middagj temperatuur op naar 23-25 graden. De wind wa zwak tot matig, aan zee later iets toenemend, en komt uit het noorden tot noordoosten. Morgen meest zwakke wind uit oostelijke richtingen. De temperatuur loopt op naar circa 25 graden maai der invloed van een iets naar het noorden opdril gende storing boven Frankrijk neemt in de loop de dag de kans op een regen of onweersbui iets Gisterochtend eindelijk weer eens wat lagere te® raturen in ons land. Soesterberg rapporteerde et minimumtemperatuur van 10,0 graden, in Ell b Weert zakte het kwik naar 7,7. Vlak aan zee wart temperaturen door de aanlandige wind en het me zeewater (21-22 graden) een stuk hoger. Wij Zee meldde geen lagere temperatuur dan 16,8 den. Gisteren overdag was er weer flink zonnesi afgewisseld door stapelwolken. Al voor de midd stond De Bilt op 20 graden waarmee de 40ste wj dag op rij een feit werd. oor}- Vo B d oor}- zon licht bewolkt bewolkt buien lichte regen zware regen sneeuw winterse buien onweer zon en mist mist Waterstanden morgen Temperatuur min/max Bel de weerm het meest a weerbericht ir 0900-12 BC Horizontaal: 1. Vreemd; 4. selderie; 7. boom; 8. kloosteroverste; lj slee; 13. uitbreiden; 16. Leger des Heils (Eng. afk.);| bureau; 18. kinderspeelgoed; 19. Aziatisch land; 20. j noot; 22. eerwaarde heer; 23. korter maken; 25. bolgl Noorse godheid; 29. deel van een Franse ontkenningf punt; 31. smerig. Verticaal: 1. Ontvangstbewijs; 2. spil; 3. dwarsmast; 4. Frans vj 5. vader; 6. bijwoord; 9. gereedschap; 11. pronkkastj; gewicht; 14. rivier in Frankrijk; 15. korte versregel;' plaat in zee; 23. snel; 24. Frans kerstlied; 26. geliefd.' Zeus; 27. reeds; 28. en volgende; 29. deel van een Fr kenning. Oplossing van vrijdag: Horizontaal: 4. Potroos; 5. tapijtstof; 8. jus; 9. cups; 10. k Verticaal: 1. Spaatje; 2. strijkstok; 3. post; 6. sectie; 7. opf

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 28