DUIN BOLLENSTREEK :Fb r 'Badgasten laten zich verrassen door omslag in het weer' Andreas moderniseert Omwonenden maken alternatief plan voor Zeehosterrein ■JE /m maar op met die 'potheek-offerte van 4N AMRO of Rabo. rtis Bank doet u n tegenvoorstel. R7 eedkamers p anderhalf ir gesloten Nieuwe Witte School in Noordwijk Survival Katwijk geschrapt vanwege blauwalg Tentennacht De Engel: overlopen, pleisters en wat heimwee is Bank is vlijmscherp hypotheken deze zomer! zaterdag l6 augustus 2003 an Preenen erW»K •dgtbalcli half ja: ILll I mei De Noordwijk- [balclub SJC hoopt na jalf jaar verlost te wor- •an legionella. Op kos- in de gemeente worden dingen in vier kleedka- die al die tijd niet zijn jkt, vernieuwd. „Het ■n verademing zijn als rar na zo'n lange tijd aafclftallen in kunnen zet- aldus voorzitter J. Pe- er twee jaar gele- :ht kleedkamers bij. >e kwam het totaal op en leek het tekort aan •uimte opgeheven. De g je duurde echter maar ,-en half jaar later werd ling legionélla gecon- a%l in vier oude kleed- Deze bacterie kan rrjlelijke veteranenziekte of^ken. „Vanaf dat mo- het weer behel- jongste jeugd van zes jaar hebben we onze sporthal gezet, len is daar niet moge- laar die kleintjes wor- ich meteen door hun i mee naar huis geno- idere elftallen heb- bij elkaar moeten iiT|t kort geleden werd adn om de leidingen te gen, is volgens A. y^am (ambtenaar sport - een 'scala van moge- jen' afgewerkt. „Er is geprobeerd. We ho» de leidingen voort- m[ doorgespoeld met zo water. We heb- leidingen zo strak gemaakt om te len dat de bacterie gens zou nestelen. Er cheiding aangebracht Hcoud en warm water, zijn ver- 2j en ten slotte zijn 24 Ig de leidingen che- doorgespoeld. Maar lelp. Als weer water- ts werden genomen, leikens weer dat de le- niet was verdwenen, hebben we besloten zaken nu maar eens us aan te pakken. Van phekop tot de boiler, in ervan uit dat dat ide moet zijn." eptember wordt met kzaamheden begon- ie vallen samen met opknapbeurt van de commodatie. Als de itermaatschappij jlland vervolgens _jert dat de kleedka- gionellavrij zijn, kun- "tallen er in oktober voor de legionella- iig (17.000 euro) ko- I is het bedrag voor Ivatie (31.765 euro) fcening van de ge- I Duijndam: „Het I onderhoud is voor k. Als grootschalige Ingen moeten wor- pan, kan een beroep I gedaan op de ge- I Voor de renovatie, jker ook voor de le is dat zonder meer SJC wordt al zo lang kwestie geconfron- t het goed is dat er e aan komt. Boven- de volksgezondheid ding en is het in ie- ng dat de zaken nu ed worden aange- de uitgave voor SJC lordwijk de afgelo- erhalf twee jaar luizend euro uit ge in legionellabestrij- trvoor zijn vijf gym de sporthallen en De Overkant en ilweerkazerne onder genomen. door Saskia Buitelaar vervolg van voorpagina katwijk/noorowijk - De problemen voor de kust van Katwijk begonnen gistermiddag. Rond 16.30 uur raakten ter hoogte van paviljoen De Westerk- im negen personen in de problemen: een groep van zeven, een man met een surfplank en een andere man. Terwijl de Katwijkse Reddings Briga de (KRB) onderweg was, wist zowel de groep zwemmers als de surfer toch uit het water te komen. Omstan ders zagen iets verderop de andere man in paniek onder water verdwij nen. Vanwege de ernst van die melding werd de actie onmiddellijk opge schaald: er kwam hulp van de kust wacht, de reddingsdiensten uit Noordwijk en Wassenaar en een heli kopter van de marinevliegbasis Val kenburg. Zij stuurden alle zwemmers het water uit, die ondanks het zwem- verbod en de waarschuwingen die de reddingsbrigade per megafoon om riep de zee in gingen. Circa een half uur na de eerste mel ding ving de Katwijkse politie twee geschrokken jongens op die meen den dat ze een stuk zuidelijker, ter hoogte van de Oude Kerk, in het zee water een mensenhand langs hadden voelen drijven. De zoekactie was in middels uitgebreid van het meest zui delijke deel van het Katwijkse strand tot aan Huis ter Duin in Noordwijk. Dat de zoekactie juist noordelijker werd verricht verklaart KNRM- woordvoerder A. van Dijk uit Katwijk door de veranderende stroming. Het hoge water veroorzaakt aan het eind van de middag een zuidelijke stro ming, die kort daarop bij het keren van het tij juist noordelijk wordt. Het zoekpatroon wordt daarop aange past. „Maar hoe langer het duurt, hoe moeilijk het wordt", zegt Van Dijk. „Een drenkeling drijft op zijn buik, daarvan zie je hooguit een stuk hoofd of rug. Je moet er als het ware echt op varen, wil je hem vinden." Bij het in vallen van de duisternis is de zoekac tie gestaakt. Aan de noordkant van Katwijk, ter hoogte van de Uitwatering, waren aan het begin van de hectische zoek actie nog eens zes personen in moei lijkheden geraakt. Zij moesten met hulp van de reddingsdiensten uit het water worden gehaald. Daarbij had den ook de redders zelf het moeilijk. Twee vrijwilligers van de KNRM en de KRB konden ook niet meer op eigen kracht uit de sterke stroming van de geul raken. De KNRM verklaart de problemen door de omslag in het weer. Badgas ten laten zich daardoor verrassen, denkt Van Dijk. „Het hele zomersei zoen was het rustig weer, met een zachte oostenwind en een zee als een meertje. Nu is er ineens een noord westenwind, waardoor een veel ster kere stroming ontstaat en hogere gol ven, vooral als het laag water wordt. Want dan zoekt het vele water dat door de wind over de eerste zand bank is gekomen, een snelle weg te rug. Zwemmers stappen in een geul, voelen stroming en krijgen een slok water binnen en raken in paniek." De vierde drenkeling waar donder dagavond voor de kust van Noord wijk een reddingsactie voor werd ge houden, is nog steeds spoorloos. De Noordwijkse Redding Brigade (NRB) hoopt en gaat ervan uit dat zij op ei gen kracht naar de kant is gekomen. Toch blijft de NRB met tussenpozen patrouilleren langs de vloedlijn. Donderdag rukten reddingsbrigades uit Noordwijk, Katwijk, Zandvoort en Bloemendaal in groten getale uit voor vier in problemen geraakte zwem mers. Twee werden er gered, voor een 58-jarige Duitser kwam de red ding te laat. Een 23-jarige Duitse die uit zee werd gered, is inmiddels ontslagen uit het ziekenhuis. Zij was degene die de redders vertelde dat er nog iemand moest zijn. Omdat er nog niemand als vermist is opgegeven, en ook om dat er geen kleren of andere losse ei gendommen op het strand zijn ge vonden, heeft de NRB goede hoop dat ze zichzelf heeft weten te redden. De Katwijkse Reddings Brigade be steedt dit weekeinde extra aandacht aan de gevaren van het zeewater op de website www.krb.nl. door Rob Onderwater katwijk - De locatie Rijnmond van het Andreas College in Kat wijk gaat op de schop. De huidi ge praktijkvleugel wordt volle dig gerenoveerd en uitgebreid. Bovenop de vleugel worden acht lokalen gebouwd. De totale op pervlakte van de school wordt met driehonderd vierkante me ter vergroot. Het project gaat meer dan een miljoen euro kos ten. De bouw moet eind van het jaar beginnen. De schoolleiding hoopt dat het project in de zo mer van 2004 kan worden afge rond, maar de Katwijkse archi tect Joop Siera heeft daar een hard hoofd in. „Dan hadden we nu al met de bouw moeten be ginnen. We zijn door allerlei omstandigheden te laat met het project aan de slag gegaan." De nieuwbouw is mede nood zakelijk omdat de school niet meer voldoet aan nieuwe nor men. Door het landelijk inge voerde onderwijssysteem van integratie van theoretische en praktijklessen, is een flinke ver groting van de techniekafdeling bittere noodzaak. Verder staan op het terrein twee noodloka- len, die dringend aan vervan ging toe zijn. Deze lokalen wor den geïntegreerd in de nieuw bouw. In de nieuwe praktijkrui- me komen onder meer een me diatheek en een lokaal waar de leerlingen leren spuiten. Een andere reden voor de reno vatie en uitbreiding is de forse groei van het aantal leerlingen en leraren. Daardoor is er be hoefte aan werkkamers, klaslo kalen en hallen. De nieuwbouw komt aan de oostkant van het schoolcom plex, aan de kant van de Nieu we Duinweg. Het ingediende bouwplan voldoet nog niet aan de normen van het bestem mingsplan. Het ambtelijk ad vies aan het college van B en W is om een beroep te doen op ar tikel 19 van de Wet op de Ruim telijke Ordening. Dat wil zeggen dat het college voor de nieuw bouw vrijstelling kan verlenen van het geldende bestem mingsplan. Burgemeester en wethouders zullen waarschijn lijk instemmen met de vrijstel ling omdat de nieuwbouw beter is voor de ontwikkeling van de groenstrook langs de Nieuwe Duinweg. Door de verbouwing verdwijnen immers de langs de weg opgestelde noodlokalen. De ambtenaren verwachten geen problemen van omwo nenden omdat de nieuwbouw plaatsvindt op zeventig meter van de dichtst bijgelegen hui- noordwijk - Op papier is de Witte School klaar. In werkelijkheid voorlopig nog niet. Verwacht wordt dat het resterende gedeelte van de openbare basisschool aan de Van Panhuysstraat in Noordwijk, dat eind 2000 tijdens de brand gespaard bleef, in oktober wordt afge broken. Met de nieuwbouw kan dan in januari worden begonnen en een jaar later kunnen de leerlingen hun nieuwe school in gebruik ne men. „We moeten veel geduld opbrengen, maar we houden de moed erin", heeft directeur Fred van der Woerd al vele malen opge merkt. Hij is in elk geval optimistisch, nu alle hobbels lijken te zijn genomen. Model voor de nieuwe Witte School heeft een school in Hilversum gestaan, ontworpen door architect Dudok. Een school met twee verdiepingen en een rieten dak. In Arnhem en in Peru staan vergelijkbare gebouwen. Het architectenbureau Van Manen uit Noordwijk heeft er een eigen interpretatie aan gegeven, maar zich wel gehouden aan een aantal randvoorwaarden. Zo komt de school er aan de kant van de Van Panhuysstraat precies zo uit te zien als in het verleden en wordt het hele dak van riet voorzien. Op de foto staat de school gezien vanaf het Irisplein. Dezelfde ronde deuren ko men ook aan de Van Panhuysstraat. Artist's impression: Architectenbureau Van Manen katwijk - De Katwijkse survival gaat niet door. De Oranjevereniging Katwijk aan den Rijn durft het vanwege blauwalg in het water niet aan om de race die zaterdag 23 augustus zou worden ge houden, door te laten gaan. De deelnemers had den een deel van het parcours moeten afleggen door sloten, het additioneel kanaal en de Oude Rijn. Na overleg met provincie en gemeente is besloten de wedstrijd te schrappen. Vorig jaar deden zeventig teams mee aan de sur vival. Voor deze editie hadden zich al zestig teams ingeschreven. „Dit is natuurlijk een dra ma", zegt Henk Meirink namens de organisatie. „Driekwart jaar werk is in een keer waardeloos. Maar de veiligheid van de deelnemers voor." Ook als het de komende week geregend had, was de survival afgelast. Meirink: „Ons is verzekerd dat de alg dan nog niet verdwenen zou zijn." Deelnemers die het inschrijfgeld per bank heb ben betaald, krijgen hun geld teruggestort. Wie contant heeft betaald, kan het geld ophalen bij H. Meirink, Kerkstraat 63 in Katwijk. Buren van Katwijkse instelling willen lagere bebouwing en minder seniorenwoningen door Saskia Buitelaar katwijk - De omwonenden van het Rijnlands Zeehospitium (RZH) hebben een alternatief plan ontworpen voor de ont wikkeling van het Zeehoster rein. Ze leggen zich niet neer bij het Masterplan dat vorige maand is gepresenteerd en de goedkeuring van het Katwijkse gemeentebestuur heeft. Dat doet teveel afbreuk aan hun woongenot, vinden de omwo nenden. Het kan ook anders, schrijven ze in een toelichting bij hun plannen die deze week bij het gemeentehuis en het Zeehospi tium zijn bezorgd. Met circa dertig seniorenwoningen min der en lagere gebouwen is óók een goed plan te maken waar de gehandicapte en andere be woners prettig kunnen wonen, tussen voorzieningen zoals een medisch centrum en kinderop vang. Het alternatieve plan is geba seerd op de oorspronkelijke versie, waar de gemeente en de politiek in grote lijnen achter staan. De uitgangspunten die voor het Zeehospitium belank rijk zijn, blijven overeind in het alternatieve plan, schrijven de omwonenden. Er komt een Dorpsstraat die de verbinding maakt tussen het terrein en de Katwijkse samenleving. De ge handicapten kunnen wonen aan een normale straat. Er is gespreide en gevarieerde woon ruimte voor RZH-bewoners en senioren. In het hart van het terrein komt een centrum en het oude hoofdgebouw van het Zeehospitium blijft bestaan. Het comité van verontruste omwonenden vindt het belang rijk dat die Dorpsstraat alleen door langzaam verkeer wordt gebruikt: voetgangers, rolstoe len en fietsers. De uiterste zuid oosthoek van het terrein moet uit natuurbelang onbebouwd blijven. In het alternatieve plan komen er 128 woningen voor gehandicapten (in het Zeehos- plan 126) en 162 woningen voor senioren (is nu 150 tot 200). De omwonenden stellen verder als voorwaarde dat er gemeten vanaf hun straatniveau maxi maal twaalf meter hoog wordt gebouwd, en dat alleen voor het centrumgebouw. De be- (advertentie) bouwing langs de Drieplassen- weg mag hooguit twee bouwla gen van elk dne meter beslaan. De Dorpsstraat slechts één bouwlaag. In het Masterplan van het Zeehos zijn dat er nu twee. De omwonenden willen dat het gebied na de herinrich ting de komende vijftig jaar niet meer verandert. Het alternatieve plan heeft vol gens het comité de instemming van ruim negentig procent van alle omwonenden van het Zee hospitium. Circa zeventig men sen hebben er hun handteke ning al onder gezet, zegt woordvoerder A. Stegeman na mens hen. „Zij verklaren daar mee geen bezwaren meer in te dienen als dit alternatief tot een beter plan voor de omwonen den leidt." Als de gemeente en het Zeehospitium de inspan ningen van de omwonenden naast zich neer legt, zullen de buren geen bezwaarmogelijk- heid onbenut laten, kondigen zij aan. „Wij zijn het er volledig mee eens dat er betere huisvesting voor de bewoners nodig is, maar we willen meer tot elkaar komen." Het comité vindt dat het de afgelopen jaren te weinig is betrokken bij de plannenma kerij. Op hun verzoek eind vori ge maand om enige weken uit stel te krijgen om het alternatie ve plan uit te werken, heeft de gemeente deze week afwijzend gereageerd. Er zijn genoeg for mele inspraakmomenten, vindt de gemeente. Bovendien spreekt het comité niet namens alle omwonenden en diegenen hebben ook geen gelegenheid om een alternatief plan in te Het nieuwe Zeehosterrein volgens de omwonenden. Publiciteitsfoto dienen, vinden B en W. ,We hadden dat wel verwacht", zegt Stegeman. „Daarom zijn we er dus als een speer aan gaan werken en lag het deze week in de brievenbus." De politiek praat woensdag over de plannen voor het Zee hospitium. Burgemeester en wethouders zetten dan dè in tentieverklaring om samen met het RZH het oorspronkelijke plan te ontwikkelen op de agenda. Het comité heeft ver zocht om ook haar alternatief die avond ter tafel te brengen. FORTIS BANK De bank van vandaag. Bargelaan 10, 2333 CT Leiden of bel (071) 525 81 84. 1 t| 1 door Gerard Baas lisse - Alle tenten zijn bijna opgezet. Her en der wordt nog een lijntje strakgetrok ken of een haring de harde grond inge slagen. Ze mogen helpen maar daarna moeten ze toch echt weg, de hulpvaardi ge vaders en moeders van de ruim 110 kinderen die op het terrein van de Lisse- se Speeltuin De Kindervreugd een nachtje bivakkeren. Het is Tentennacht in buurtschap De Engel en tentennacht is voor kinderen. Tentennacht is een bloeiende traditie. Sinds 1984 viert de jeugd van De Engel het laatste weekeinde voor dat de school weer begint. „En elk jaar loopt het storm", vertelt Roos Mens, ooit een deelnemer aan Tentennacht maar nu tweede voorzitter van de speeltuinver eniging. „En oppas, we doen dit werk met een man of dertig. Met zijn allen houden we de boel in de gaten houden en kunnen we elkaar afwisselen." Tentennacht is dan wel enkel en alleen voor kinderen tussen zes en veertien jaar, een beetje leiding en begeleiding moet er wel zijn. „Voor de pleisters, om een luchtbed op te blazen of om even een kind op te vangen dat zijn vader en moeder mist." Dat is slechts het kleine werk, zegt Mens die vorig jaar op het heimweefront één keer moest optreden en het ongelukkige kind naar huis moest brengen. Aan de andere kant moet de leiding de stoere binken en meiden in de gaten houden. Dé sport van Tentennacht is namelijk 'overlopen': stiekem in een an dere tent terecht komen en daar chips of drop eten. „Gewoon, omdat dat niet mag. Soms voel je dat er eentje stiekem zijn tent wil uitsluipen en dan wachten we hem op. Ergens anders is dan weer de kust vrij. Ik weet zelf hoe leuk dat is." Er is veel hetzelfde als vroeger, een paar dingetjes zijn veranderd. Mens: „We hebben een keer een jongetje van elf be trapt op het binnensmokkelen van bier. Zijn vader vroeg zich al af waarom zijn zoon verbood dat hij zijn tas zou dragen. Verder hebben we vorig jaar gemerkt dat er nogal druk met gsm's werd gebeld. Die zijn dus nu verboden. Verder loopt alles op rolletjes. De kinderen zijn aan het einde van de dag bekaf. En wij ook."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17