REGIO Leiderdorp pakt overlast hangplek aan Donkere wolken boven zonovergoten Boskoop tulisme [Nieuwe Itering Rijnwoude: Rijkswaterstaat moet binnen een week maaien R3 Hoera, onze iby-olifant heeft er 'n halfzusje bij! Plantarium verwacht 20.000 bezoekers op lustrumbeurs Forse straf berouwvolle jonge dief Werf draait niet op voor schade Omwonenden zijn desondanks 'sceptisch' HOC 973 zaterdag l6 augustus 2003 west in imade 'Ik voel me in de steek gelaten en dat is zacht uitgedrukt' v-de - Na de officiële gisteravond draaien de J%len van Hoogmade nop volle toeren. Zo is 0 !én uur tot half drie vv leen voor kinderen op errein aan het H. Meij- en. n|unnen jong en oud elc beproeven op de me- rodeostier. De Zo- l°)n hebben als titel 'On- time in Hoogmade'. is er in cowboystijl 1 «vond in de Saloon op !r*rrein. e - De vrees voor botu- Nieuwe Wetering is igrond gebleken. In de i van de Voorweg zijn )pen weekend 25 dode (els aangetroffen. Deze ..amen daar nog eens i in het water drijven erilode vissen. uut voor Dierhouderij is: izondheid in Lelystad dieren inmiddels on es, en geconstateerd dat itorven aan botulisme ta|)at houdt in dat de ui zich in relatief warm Ei itofarm water heeft ci ntwikkelen en tot een jort die niet gevaarlijk Js; snsen. neten woordvoerder van eente Alkemade is H ïheid echter wel ge- De temperatuur mag eruglopen, de water- ke|iur blijft hoog. We leelus nog meer dode wa rt legenkomen." aan de Voorweg in Vetering is inmiddels isme geconstateerd in t tussen de Noorder en de Galgkade in idsveen. en van botulisme ;n wordt aangeraden 'ogels niet te voeren, ekte zich niet verder iden. door Marieta Kroft boskoop - Terwijl de zon hoog aan de hemel blijft staan, pak ken zich donkere wolken samen boven Boskoop. De boomkwe kers maken zich grote zorgen, nu de waterschappen hebben beslo ten zout water bij Gouda het ge bied van Rijnland in te laten stromen. Voor de planten die water uit de sloot krijgen is dat desastreus. De 57-jarige Dick Nieuwesteeg kan de laatste nachten maar moeilijk de slaap vatten. Het is nog een kwestie van een of enkele dagen en het water bereikt de sloten bij zijn bedrijf. Als het niet snel heel hard gaat regenen kan de scha de voor zijn bedrijf in de tonnen gaan lopen. Vele malen per dag luistert Nieuwesteeg naar het weerbe richt. Hij kijkt ook naar de lucht en ziet dat het weer zo stand vastig is, dat er de eerste vijf da gen nog geen spetter zal vallen. En dus blijft hij voor het be sproeien van zijn planten af hankelijk van het slootwater, waarin de zoutconcentratie de komende dagen tot onaan vaardbare hoogte gaat oplopen. Ongeveer de helft van zijn col lega's in de Boskoopse regio heeft een bassin. Deze boom kwekers zijn allemaal aan het hamsteren. De immense water bakken op hun bedrijf moeten vol zijn met slootwater nu de kwaliteit nog redelijk is. Zo kun nen zij nog een paar weken vooruit zonder afhankelijk te zijn van het zoute water dat er aan zit te komen. Nieuwesteeg heeft geen bassin. Aan het af dammen van een stuk sloot met goed water denkt hij niet, omdat het niet mag. Maar de verleiding wordt groot. Andere kwekers in de buurt hebben het wel gedaan. Begrip voor het besluit van het Hoogheemraadschap van Rijn land en de waterschappen De Oude Rijnstromen, Wilck en Wiericke en Groot-Haarlem mermeer om zout water in te laten, heeft Dick Nieuwesteeg nauwelijks. De waterschappen willen het water op peil hou- Dick Nieuwesteeg bij de ceanothus (Amerikaanse sering): „Vooral de bomen die in potten worden gekweekt moeten elke dag water hebben. Zout water is rampzalig." Foto: Henk Bouwman den, omdat ze vrezen voor ver zakkingen en schade aan de funderingen van huizen en aan kades. „Ze beginnen wel erg snel met het openen van de sluizen. Zijn er nou echt geen alternatieven, zoals het inlaten van water uit het IJsselmeer? In Nederland zijn we altijd met water bezig geweest. Daar zijn we goed in. Maar daar blijkt nu niets meer van. Wij boomkwe kers kunnen wachten op de el lende." Wat Nieuwesteeg vooral steekt - 'en met mij veel kwekers' - is dat hij een aantal jaren geleden (advertentie) jaar van de REUZEN in Diergaarde Blijdorp diergaardeblijdorp.nl Abraham van Stolkweg, Rotterdam door Rijnland werd verplicht een lozingsvergunning aan te vragen. Om die vergunning in bezit te krijgen, moest hij vol doen aan nogal wat regels. „Tal van maatregelen moesten we treffen om het aantal meststof fen en bestrijdingsmiddelen in de sloten tot een minimum te beperken. We hebben er alle maal gehoor aan gegeven om de kwaliteit van het water te verbeteren. Nu hebben wij een probleem en dan kijken de wa terschappen naar andere be langen. Ik voel me in de steek gelaten. En dat is nog zacht uit gedrukt." Het meest zit de kweker in over de sierheesters die hij in potten kweekt. Vierduizend vierkante meter, een derde van zijn be drijf, staat vol met potten die een of twee keer per dag water moeten hebben. Over de volle- grondsteelt maakt Nieuwesteeg zich minder zorgen. Die plan ten wortelen in de grond. „Het is hier veengrond, dat blijft al tijd wel vochtig." Hoelang het duurt voordat de planten zwarte randen gaan vertonen en dus onverkoop baar worden, kan de Boskoopse ondernemer niet zeggen. „Ik schat een week tot tien dagen. Maar zo'n extreme zomer heb ik niet eerder meegemaakt in de dertig jaar dat ik boomkwe ker ben." Toch weet hij dat in 1976 ook zout water werd inge laten. „Maar toen waren de ge volgen in Boskoop minder erg, want er was nog niet veel pot- tenteelt." Nieuwesteeg denkt dat de Bos koopse regio een schadepost van tussen de 250 en 300 mil joen euro gaat oplopen. Bij hem loopt de schade vermoe delijk in de tonnen. Voor som mige jonge ondernemers die nog met zware hypotheeklasten zitten, wordt het moeilijk het hoofd boven water te houden, verwacht hij. „Zelf denk ik dat één zo'n extreem jaar, in de dertig jaar dat ik nu bomen kweek, op te vangen moet zijn. Maar het zal jaren duren voor dat deze schade weer is her steld." Zover komt het niet, als het aan Nieuwesteeg ligt. „Ik verwacht toch dat we via onze belangen organisatie WLTO een schade claim neerleggen bij het hoog heemraadschap van Rijnland." De meeste planten van Nieu westeeg zien er nog fris en groen uit. Sommige staan in bloei. Bij de sloot staat de boomkweker even stil. Er zit volgens hem veel vis in. Nieu westeeg maakt een weids ge baar met zijn armen. „Zulke grote zeelt heb ik hier zien zwemmen." Na een korte stilte: „Maar binnenkort zwemmen hier misschien wel haringen." Rijnland wil meer zoet water aantrekken leiden - Het hoogheemraadschap van Rijnland is van plan meer water aan te trekken uit het Amsterdam-RijnkanaaL In plaats van zeven kuub water per se conde moet er over enkele dagen 10 kuub via Bodegraven Rijnland binnen stromen. Daarnaast onderzoekt Rijnland of het mogelijk is om water aan te trekken uit het gebied van de Amstel-, Gooi- en Vechtstreek. Woordvoerder Albrecht van het hoogheemraadschap verwacht hier over 'ergens volgende week' uitsluitsel te kunnen geven. Door zoveel mogelijk zoet water uit an dere gebieden van Nederland aan te trekken, hoopt het hoogheemraadschap de inlaat van zout water uit de Holland- sche IJssel bij Gouda enigszins te beper ken. Sinds donderdag de sluizen zijn openge zet, stroomt er acht uur per dag 25 kuub water per seconde Rijnland binnen. Dit water heeft een te sterke zoutconcentra tie en dat heeft grote gevolgen voor de flora en fauna in het gebied van Rijn land. Uit monsters bleek dat de zoutconcen tratie gistermiddag 300 milligram chlori de per liter water bedroeg. Het kritieke punt, 250 milligram chloride per liter water, was donderdagochtend al bereikt. De verwachting is dat de zoutconcentra tie verder stijgt. dgj Dfcor Marieta Kroft tod. jaaiAZERswouDE - Rijnwoude geeft en ïjkswaterstaat nog een week om gelstels langs rijksweg 11 te maaien. >ot Ie gemeente wijst de rijksdienst op nae Distelverordening Zuid-Holland 'erdlt 1956. Die verplicht een beheer- ..%r zijn grond vrij te houden van bbeistels. veelemeenten zijn bevoegd op te tre sneen als die plicht niet wordt nage- eteibmen. Rijnwoude maakt nu van ijk 1' die bevoegdheid gebruik. Of het dreigement van Rijnwoude op kor te termijn effect heeft is de vraag, want de gemeente dreigt Rijkswa terstaat nog niet met dwangsom men. Wel wijst Rijnwoude de rijks dienst op de mogelijkheid bezwaar in te dienen. Rijnwoude verstuurde woensdag de brieven naar zowel Rijkswater staat als naar het ministerie van landbouw. Belangenorganisatie WLTO had daarom gevraagd. De boeren ondervinden veel hinder van overwaaiende zaden van on kruiden als distels, zuring en be renklauw. Ze moeten hoge kosten maken om die weer uit hun wei land te verwijderen. Uit protest kwamen afgelopen maandagoch tend tientallen boeren bijeen in de berm langs rijksweg 11 in Hazers- woude. Zij begonnen te maaien, in de hoop een proces-verbaal te krij gen van de politie. De leider van het boerenprotest, Henk van Dorp, zou die bekeuring bij de rechter uitvechten en hoopte zo Rijkswa terstaat tot maaien te dwingen. Maar de politie vond het niet nodig om een bon uit te delen, omdat de actie vreedzaam verliep. Rijkswaterstaat gaf in een reactie deze week toe dat ze de regels niet naleeft omdat het geld ontbreekt. Inmiddels is er wel geld, maar kan de rijksdienst op zijn vroegst half september beginnen met maaien. Van Dorp laat het er niet bij zitten. Hij heeft zijn rechtsbijstandverze kering ingeschakeld. Die onder zoekt of het zinvol is een kort ge ding tegen de rijksdienst aan te spannen. In elk geval gaat zijn rechtsbijstandverzekering de scha de die Van Dorp heeft, taxeren en claimen bij Rijkswaterstaat. De boeren in Zoeterwoude die land hebben aan rijksweg 11 zijn nog niet in opstand gekomen. De buur gemeente onderneemt daarom nog geen actie. hazerswoude/boskoop - Er worden volgende week ruim 20.000 bezoekers verwacht op het vierde lustrum van het Plantarium. De internationale groenbeurs riekt jaarlijks vak broeders uit alle landen. Vol gende week dinsdagavond opent Plantarium de poorten. Op zaterdag is de beurs voor ie dereen toegankelijk. Plantarium is een beurs, die zo wel voor de detailhandel als boomkwekers interessant is. Producten voor tuin, terras en balkon en heesters en bomen komen van 260 deelnemers uit zeven verschillende landen. Traditiegetrouw worden tal van nieuwigheden aangeboden. Plantarium wordt in dit jubile umjaar gehouden van 20 tot en met 23 augustus in het Plantari- umgebouw op het International Trade Centre aan de Italiëlaan 4 in Hazerswoude. den haag/alphen - „Mijn pro bleem is dat ik steeds misdrij ven pleeg." De 18-jarige Alphe- naar die voor de Haagse politie rechter stond, had een flinke reeks vergrijpen op zijn naam staan. De lijst inbraken en dief stallen, soms met vernieling en bedreiging, maakte dat de rech ter hem een forse straf oplegde. De Alphenaar kan zes maanden cel, waarvan drie voorwaarde lijk, 62 uur leerstraf en een werkstraf van 80 uur tegemoet zien. In mei dit jaar sloeg de Alphe naar aan het stelen. Bij verschil lende huizen in zijn buurt stap te hij door openstaande deuren naar binnen. In een paar weken verzamelde hij twee dvd-spe- lers, twee fotocamera's, een mobiele telefoon en een paar portemonnees. Soms ging hij de deur niet eens uit om te jatten. De jongen pik te de bankpas van zijn moeder en pinde zonder haar toestem ming in een week 1020 euro. Dat werd zijn moeder te gortig. Ze deed aangifte en er volgde een ruzie. „Nu heb je mij ver linkt. Ik hoop dat je brandt in de hel, ik maak je kapot", voeg de hij zijn moeder toe. Om het dreigement krant bij te zetten vernielde hij een lamp en een tafel. Toen de jonge Alphenaar een maal in handen van de politie was, besloot hij al snel schoon schip te maken. Hij bekende al les en biechtte op in de zomer van 2001 250 gulden gestolen te hebben uit een Leimuidens res taurant. De straf die de Alphenaar giste ren van de rechter kreeg was al niet mis, maar de strafeis van de officier van justitie was nog hoger. Omdat de jongen veel berouw toonde, haalde de rechter de scherpe randjes van de strafeis af. „Maar het blijven vervelende, nare feiten en u kunt niet uitleggen waarom u ze pleegt. Daarom verdient u een flinke straf." „Ik heb geleerd van mijn fou ten", verzekerde de Alphenaar. „Ik wil dit leventje niet meer. Op deze manier maak je jezelf en je naasten kapot. Ik was door dit alles mijn moeder bij na kwijt. Daar ben ik zo van ge schrokken, dat wil ik nooit meer meemaken. Ondanks alles kan de jongen, na zijn gevangenisstraf, weer bij zijn moeder terecht. den haag/leimuiden - De Lei- muidense scheepswerf De Bock en Meyer hoeft geen schadever goeding te betalen aan Atlanta BV uit Rijswijk. Atlanta eiste in een kort geding een vergoeding van 60.000 euro, omdat zijn schip De Eendracht begin dit jaar in brand was gevlogen op de werf. Na het aansluiten van walstroom op De Eendracht ontstond er kortsluiting. De rechter oordeelde dat Atlan ta duidelijker had moeten zijn bij het geven van de opdracht en had moeten waarschuwen voor de slechte staat van het elektriciteitscircuit van de tjalk. De Eendracht was vochtig van binnen. Atlanta is nu veroordeeld tot het alsnog betalen van liggel den en versleepkosten van bij na 1000 euro. Bovendien moet het Rijswijkse bedrijf in onroe rend goed en reclamecampag nes het schip voor 28 augustus van.de werf verwijderen. Doet Atlanta dit niet, dan volgt er een dwangsom van 100 euro per dag, met een maximum van 30.000 euro. Directeur Pico van Atlanta is verbaasd over de uitspraak. „Dit is toch van de gekke", zegt hij. „Je brengt een schip naar een werf, de mensen daar ste ken het in brand en ze draaien er vervolgens niet voor op." P. de Bock, directeur van de jacht werf, haalt voorlopig opgelucht adem. „Het had veel slechter gekund." (to: Henk Bouwman tgen komen Alphen an den rijn - Onge- jhonderd Vikingen uit kd, Duitsland, Dene- Jzweden en Litouwen >tp het weekend van 6 en tber naar Archeon. In Middeleeuwen riok- jiuit Scandinavië naar ïd en Europa. Nu laten chiedenis van de Vi- Alphen herleven. Dat iard met vechtshows, dieids- en krachtspe- endemonstraties en S|tspraak. Ook zijn er de- jijies van ambachtslie door Coen Polack leiderdorp - Het reglement voor het gebruik van de jongerenontmoetings plaats (JOP) aan de Buitenhoflaan in Lei derdorp wordt nieuw leven ingeblazen. Als het aan de omwonenden ligt wor den de regels ook meteen aange scherpt. Dat is het resultaat van een gesprek dat de omwonenden eerder deze week hadden met burgemeester Zonnevylle en wethouder MacGillavry. Het reglement voor gebruik van de JOP dat in 2000 is opgesteld, is de afge lopen tijd in onbruik geraakt, omdat veel jongeren die er komen niet pre cies meer weten wat er is afgesproken. Zo zou in de oude regels staan, dat er in de JOP tot tien uur 's avonds gehan gen mag worden. Volgens omwonen den blijven de jongeren de afgelopen dagen soms wel tot vijf uur 's ochtends op de hangplek. De omwonenden willen dat er een bord met de regels op de JOP wordt opgehangen. Voordat het zover komt, wordt er volgens de gemeente nog wel een bijeenkomst belegd met omwo nenden en JOP-jongeren, om over de regels te praten. Vertegenwoordigers van de bewoners van de Buitenhoflaan verdiepen zich dit weekeinde in de oude regels en be raden zich op voorstellen om aan te scherpen. Buurtbewoner Frans Filip po: „We willen dat ze niet langer met brommers op de brug hangen, want dat maakt veel te veel lawaai. We wil len ook het alcoholgebruik in de JOP aan banden leggen." Filippo zegt dat hij deze week verschil lende keren midden in de nacht wak ker is geworden van dat lawaai. „Ze maken om twaalf uur 's nachts knette rende wheelies met hun brommers. Ik werd ook een keer tussen vier en vijf uur 's nachts wakker omdat ze luid ruchtig in de Buitenhofvijver aan het zwemmen waren." Filippo is sceptisch over het optreden van de gemeente tegen de overlast van de jongeren. „De burgemeester en wethouder heb ben ons tijdens het gesprek gezegd dat de politie er vaker gaat surveilleren, maar ik zie ze als ik 's nachts wakker ben nooit als er lawaai is. De gemeente wil perse dat de JOP blijft waar hij is, maar ze zijn niet bereid de gevolgen daarvan onder ogen te zien. Kleine kinderen halen hun voeten open om dat het er na een gemiddelde nacht voor glas ligt en de gemeente het niet wil opruimen." Filippo haalde eerder onder zijn buren zo'n honderd handtekeningen op on der een petitie om de JOP te verplaat-

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13