LEIDE Tekort aan invalkrachten op scholen REGIO Honderd jaar in de tandartsenpraktijk Meer beweging voor langer en gezonder leven in Noord Weer onenigheid over panden aan de Havenkade R1 zaterdag l6 augustus 2003 ternatief plan grond van leehospitium kswaterstaat t berm N11 maaien J bruggen aten 'Oirie bruggen in Leiden mende dagen deels of J afgesloten voor het I er. De provincie Zuid- "■tn de gemeente kondi- aties, onderhoud en «werkzaamheden 35 [ag mssen negen uur en middernacht is minabrug tussen de omdijk in Leiden en Lei- ïil. pstremd. De hele dag Vfrerkt aan het herstel lyi«gdek, dat bovendien p, we asfaltlaag krijgt, j^rordt met borden om- ssen maandagavond A r 's nachts is de brug ifgesloten. Maandag Auto's en vrachtwagens Leiderdorp over de v- Isbrug naar Leiden €lfstad niet in. De om- jute loopt via de Zijl- /m Willem de Zwijger- /tijo's die Leiden uit \yil- en wel de brug over, >pj sers en de bussen exxion. Van maandag as tot en met vrijdag emt de gemeente de rug tussen de Twee- N en de Maresingel on- Fietsers en voet- Eflhoeten daardoor een 3 Sjute nemen. naanden cel -Merenwijker jaar cel, waarvan iden voorwaardelijk n roeftijd van twee jaar. I leeft de Haagse recht- 18-jarige Leidenaar II v enwijk opgelegd. Hij ildig bevonden aan n amelijke mishande- N1 Istichting, diefstal en Zijn indrukwekken- 3 e retsovertredingen be- _qÉdejaarsavond vorig Tiij een brandbom in vijkschool gooide. De 1 het gebouw be- 11.000 euro. Vier r bedreigde hij even- Meren wijk een man In februari was ide wijk op het die twee kelderboxen en ij een auto. Op 1 andelde hij twee buiten een snack- erenwijk. nipactie isucces door Eric-Jan Berendsen leiden - Het drietal kende el kaar van de universitaire oplei ding in Nijmegen. Nadat ze die met succes hadden afgerond, konden de jonge tandartsen Pe ter Groeneveldt, Cees Mokveld en Arthur van Winsen zich ei genlijk overal in Nederland ves tigen. Maar het werd Leiden. „Dat kwam door een telefoon tje van de directeur van de schooltandverzorging", herin nert Mokveld zich. „De direc teur bleek voor ons een prak tijkruimte te hebben, mits wij ons ook met de jeugd bezig hielden. Vergeet niet, Leiden was een noodgebied in die tijd, er was een groot tekort aan tandartsen." Inmiddels bedient het drietal, samen met assistente Marja van der Star, het 'noodgebied' al 25 jaar. In het Gezondheidscentrum aan het Bevrijdingsplein ging het drietal aan de slag. Met Marja van der Star als hun eer ste assistente. Zij had gerea geerd op een advertentie in de krant en is sindsdien de praktijk trouw gebleven, nu als recep tioniste. Het Bevrijdingsplein fungeerde echter maar kort als onderkomen. Na een zoektocht aan de Rijnsburgersingel viel het oog uiteindelijk op het pand aan de Oude Singel 210. „Het was het voormalige bedrijfs pand van een aannemer", al dus Mokveld. „Toevallig fietste ik daar langs, toen de eigenaar voor het pand stond. We raak ten in gesprek en van het een kwam het ander. We huurden de ruimte voor vijf jaar en na die periode is het pand ge kocht." Inmiddels hebben de drie een bloeiende praktijk met onge veer 7500 patiënten. Daarnaast is er ook plaats voor twee mondhygiënistes. „We werken in een maatschap, maar wel se- De tandartsen Cees Mokveld, Arthur van Winsen en Peter Groeneveldt (vlnr) werken al 25 jaar in één praktijk. Assistente Marja van der Star heeft de kwart eeuw ook vol gemaakt. Foto: Henk Bouwman paraat", legt Groeneveldt uit. „We zitten onder één dak, maar hebben onze eigen patiënten. Dat heeft als voordeel dat we voor elkaar waarnemen. Als er een op vakantie gaat, nemen de twee thuisblijvers zijn patiënten over. Zo is de praktijk geduren de de afgelopen 25 jaar maar twee weken gesloten geweest." Nog rare dingen meegemaakt, in die kwart eeuw? „Ach, er is heel in het begin wel eens een ruit ingegooid door een patiënt die vond dat hij wel wat sneller kon worden geholpen", aldus Van Winsen. „En we hebben hier ook eens iemand gehad die we voor een behandeling had den verdoofd en tijdelijk in de wachtkamer hadden gezet. Toen we die man kwamen ha len bleek hij te zijn verdwenen. Door de verdoving was hij van de pijn af. Tot hij 's avonds weer met pijnklachten opbelde toen de verdoving was uitge werkt." Het karakter van het werk is in de loop der jaren sterk veran derd. „In het begin hielden we ons vooral bezig met het vullen en trekken van tanden en kie zen", aldus Van Winsen. „Nu wordt er veel tijd besteed aan het reguleren van het gebit en kleine chirurgische ingrepen zoals tandvleeschirurgie, het verwijderen van moeilijk lig gende verstandskiezen en het plaatsen van implantaten." Het drietal heeft na 25 jaar nog geen plannen om te stoppen maar heft nog wel even het waarschuwend vingertje. „Langzamerhand dreigt er weer een tekort aan tandartsen, net als 25 jaar geleden. Dat is op zich niets bijzonders want dat zie je vaker, die golfbeweging", aldus Van Wmsen. „Wij zitten vol en nemen dus geen nieuwe patiënten meer aan. Want we willen de mensen die we nu be handelen uiteraard goed blijven behandelen." leiden - Mag eigenaar R. van den Berg de achtergevel van de panden aan de Havenkade 14 en 15 nu wel of niet isole ren en stukadoren? Daar draaide het gis termiddag om bij een zitting van de commissie voor de beroep- en bezwaar schriften. De gemeente heeft geweigerd Van den Berg een vergunning te verlenen en de omwonenden, die zich al tijden storen aan de mogelijk illegale verbouwingen en opslag bij de panden, zijn het daar mee eens. Volgens Van den Berg heeft hij niet voldoende tijd gehad om teke ningen aan te leveren. Toen hij de vergunning aanvroeg, wilde de dienst Bouwen en Wonen van de ge meente gedetailleerdere tekeningen. En volgens de eigenaar van de panden had de Adviescommissie Ruimtelijke Kwali teit (ARK) geen bezwaar tegen zijn bouwplannen mits hij ook daar meer gedetailleerde tekeningen zou laten zien. Toen hij van de gemeente hoorde dat de bouwvergunning al was gewei gerd, was Van den Berg dan ook stom verbaasd. „De gemeente heeft de zaak op z'n beloop gelaten." Volgens een woordvoerster van de ge meente ligt de zaak toch iets anders. De eerste tekeningen die Van den Berg aan leverde, klopten niet met de huidige staat van de panden. Dan kan er ook geen vergunning worden gegeven. Bo vendien had de ARK volgens haar nog een aantal vragen over de kleurstelling van het stucwerk en de aansluiting met ander muren. De buren van Van den Berg aan de Ha venkade, betoogden dat de gemeente te recht de bouwvergunning had gewei gerd. „Omdat het werk aan de achterge vel voortborduurt op eerdere illegale verbouwingen", aldus een van de om wonenden. „We vragen de gemeente dan ook op te treden." De commissie brengt over ongeveer acht weken een advies uit aan B en W. door Marijn Kramp vervolg van voorpagina leiden - De Leidse basisscholen blijven kampen met een tekort aan invallers. Aan vaste leer krachten lijkt dit jaar geen ge brek, maar als zij ziek worden, ontstaat op veel scholen al snel een probleem. Want invalkrach ten zijn moeilijk te vinden in Lei den en omgeving. Ook blijft het tekort aan leidinggevenden in het onderwijs groot. De scholen kunnen ook dit jaar niet uitsluiten dat scholieren naar huis worden gestuurd bij ziekte van een leerkracht. „We hopen natuurlijk dat het niet gebeurt", meldt L. van Aubel van de Stichting Katholiek On derwijs Leiden (SKOL), „maar de arbeidsmarkt lijkt op dit punt nog niet veranderd". Er komt veel kunst en vliegwerk bij kijken om zieke werknemers te vervangen is de ervaring van Q. Doeswijk van het Bureau Open baar Onderwijs. De remedial teachers en schooldirecteuren staan steeds vaker voor de klas, omdat er geen invallers te vin den zijn. Doeswijk: „Op zich is dat een prima oplossing voor noodgevallen, maar als zo'n si tuatie lang duurt gaat het ten koste van de kwaliteit van het onderwijs. Want de bijlesjuf en de directeur zijn niet voor niets aangesteld." Ook het tekort aan leidingge venden blijft nijpend in het ba sisonderwijs. W. de Boer van de Protestants-Christelijke School vereniging is voor twee van zijn tien basisscholen nog op zoek naar leidinggevenden. Van Au bel voorziet op termijn even eens vacatures voor schooldi recteuren. Q. Doeswijk van het Bureau Openbaar Onderwijs heeft momenteel weliswaar geen gaten, maar herkent het probleem. Leidinggevenden zijn moeilijk te vinden. En als er al reacties op dit soort perso neelsadvertenties binnen ko men, zijn die meestal afkomstig van wat oudere mannen. Het Bureau Openbaar Onderwijs heeft vanwege dit tekort een paar jaar geleden een kweekvij ver opgezet voor werknemers die op termijn geïnteresseerd zijn in een leidinggevende functie. Doeswijk: „Een oplos sing die uit nood is geboren maar die goed blijkt te werken." Wat dit jaar voor de schoolbe sturen wel een stuk gemakkelij ker verliep was de invulling van de vacatures voor vaste leer krachten. Traditiegetrouw ver anderen veel leerkrachten van werkkring aan het einde van het schooljaar en moeten de schoolbesturen in een periode van een paar maanden een flink aantal vacatures zien in te vullen. Vorig jaar had de Protes tants-Christelijke Schoolvereni ging nog een kleine 25 vacatu res aan het einde van het schooljaar. Met pijn en moeite en een hoop geschuif wist De Boer deze gaten te vullen. Ook Doeswijk en Van Aubel herin neren rich de personeelspro blemen van eind vorig school jaar nog goed. Het duurde bij de katholieken zelfs tot afgelo pen februari voordat de laatste vacature was opgevuld. Sinds die tijd is er echter veel veranderd. Het aantal vacatures was dit jaar lager, mede omdat er geen klassen meer verkleind hoefden te worden, en er waren meer sollicitanten. „Vorig jaar waren we blij als we één ge schikte persoon konden vin den. Dit jaar konden we kie zen." Ook het aantal open solli citaties liep de afgelopen maan den op. Deze toegenomen be langstelling wijten de overkoe pelende schoolbesturen aan de oplopende werkloosheid en de recessie. De Boer: „Mensen zijn weer op zoek naar vastigheid. En die heb je voorlopig in het onderwijs wel." (advertentie) DE STELLINGI Iedereen wordt beter van een forse verhoging van de sigarettenaccijns. Geef uw mening^) www.leidschdagblad.nl 1 ïim 1500 Leidse stu- ■T bben sinds mei dit stadhuis een Zalm- ILLi ivraagd. D66-raadslid Sa «ma schrijft dit onge- 53;grote aantal aanvra- in de campagne die g pnder Leidse studen- [evoerd. De Zalmsnip inverlichting van 46 korting wordt ge le ozb. Als kamerbe- talen studenten geen gen zij het bedrag latisch uitgekeerd, zij niet eens dat rij in op de Zalmsnip. :eg de gemeente 3433 te verwerken. Boots- it dit jaar een aan- ;ere opkomst. fsen over t Oosten lidenaars met be- voor het oude Na- kunnen komend |r deelnemen aan issen over deze ba- onze beschaving. sussen heeft de de aanbieding: :n hiërogliefen- •els Hebreeuws, Het- •oemerisch. Daar- r onder meer cur- ir Oosterse christe- erste eeuwen van de ff het oude Mesopota- de joodse traditie en pfardische jodendom. Am*shtingen en een in- pformulier zijn be- via www.tcno.leiden- via tel. 071-5272260. door Marijn Kramp leiden - Te stram, te oud, te dik, te zwak, te druk, te vermoeid, te arm, te eng en ga zo maar door. Er zijn tal van redenen te bedenken om niet te spor ten en in Leiden Noord worden ze over het algemeen nog net iets vaker aan gevoerd als in andere delen van de stad. Om daar verandering in te bren gen is de gemeente in samenwerking met de GGD en Leidse Welzijnsorgani satie een project begonnen dat dit stadsdeel in beweging moet zetten. Zodat de bewoners langer en vooral gezonder leven. Vorig jaar startte projectmedewerk ster Joke Verberg het project 'Leiden Noord gezond en wel' met een inven tarisatie naar wat er allemaal al is en wat nog ontbreekt in dit stadsdeel. De uitkomst was een aangename ver rassing voor Verberg. „Want al met al bleek er al ontzettend veel te rijn in Noord." Al die voorzieningen, cur sussen en bestaande verenigingen heeft ze vervolgens in handzame fol ders gebundeld voor verschillende bewonersgroepen. Zo is er eentje ge maakt voor volwassenen, eentje voor ouderen, eentje voor kinderen en een specifiek voor vrouwen. En nu dat op orde is, is het de bedoe ling dat de bewoners daadwerkelijk in actie komen. Het startsein daar voor staat op vrijdagavond 26 sep tember gepland. Na een percussie- workshop waar mensen al tromme lend en heupwiegend de spieren en gewrichten los kunnen maken, gooi en de sportverenigingen, buurthui zen en andere cursusruimten hun deuren open. Daar wordt tekst en uit leg over de verschillende mogelijkhe den in de wijk gegeven en kunnen ge- enthousiasmeerde bezoekers zich ook meteen inschrijven. „En dat vari eert van voetbal en tennis tot jeu de boules en line-dansen. Er is voor ie der wat wils hier in Noord." Ook spant Verberg zich in voor men- Puppyzwemmen in De Zijl. Archieffoto: Dick Hogewoning sen met speciale sportwensen. Groe pen vrouwen bijvoorbeeld die graag nadat ze de kinderen naar school hebben gebracht een uurtje willen gymmen, of ouderen die om gezond heidsredenen wat extra aandacht no dig hebben. „Voor sommige mensen is het heel gevaarlijk om zomaar in eens te gaan sporten. Voor hen is het belangrijk dat er geregeld wordt dat ze in het begin begeleid worden door een fysiotherapeut. Die kan hun ge zondheid in de gaten houden en be kijken wat nog tot de mogelijkheden behoort." Maar het project richt zich niet alleen op de lichamelijk gezondheid. Ook het geestelijke en sociale wel en wee van de bewoners heeft de aandacht. Uit gesprekken met artsen en andere hulpverleners in de wijk is Verberg gebleken dat een deel van de bewo ners wel wat opvoedingsondersteu ning kan gebruiken, en kampt met psychische klachten, eenzaamheid en ontheemding. Problemen die net zo bepalend voor 's mens welzijn kunnen rijn als lichamelijke klachten. Ook daar beoogt het project wat aan te doen hoewel dat, beseft Verberg, moeilijker in daden is om te zetten. Naast een goede informatievoorzie ning, zodat mensen weten waar ze te rechtkunnen met hun problemen, hoopt Verberg door beweging te sti muleren twee vliegen in een klap te slaan. Want sporten, gyrtimen, spelle tjesavonden en line-dansen zijn niet alleen goed voor het lichaam, maar ook voor de geest. „Het brengt de mensen weer onder elkaar. Het maakt hen minder eenzaam en meer betrokken bij de samenleving." Dat dit soort problemen niet kenmer kend zijn voor Noord, maar ook in andere delen van de stad voorkomen, moge duidelijk rijn. Die delen van de stad rijn echter niet zoals Noord aan gemerkt als 'achterstandswijk' en hebben daardoor geen recht op het extra rijksgeld waarmee onder andere dit project wordt gefinancierd. Dit neemt overigens niet weg dat extra aandacht voor de gezondheid van de bewoners van Noord ook best op rijn plaats is. Want, zo blijkt uit landelijk onderzoek, mensen in zogenoemde achterstandswijken leven 3,5 jaar kor ter dan het landelijk gemiddelde en hebben 12 jaar langer chronische ge zondheidsklachten. Allochtonen nemen daarbij een bij zondere positie in. Bij hen kom je va ker suikerziekte tegen weet Verberg. „En dat aantal groeit. De leeftijd waarop ze deze ziekte krijgen wordt steeds lager. Tot voor kort was 'ou- derdomssuiker' iets wat je op latere leeftijd kreeg als gevolg van een voe dingspatroon dat je je halve leven had. Tegenwoordig zie je al jongeren met 'ouderdomssuiker'. Hebben ze op hun zeventiende die taks al ge haald." De oorzaak dat bij bepaalde allochto ne groeperingen meer suikerziekte voorkomt is waarschijnlijk deels erfe lijk te verklaren en deels gelegen in andere eetgewoonten. „Overgewicht kom je bij deze groepen ook meer te gen. En bovendien hebben ze vaak een tekort aan beweging. Ze rijn niet thuis in het Nederlandse verenigings leven, ze hebben zich niet van jongs af aan aangesloten bij een sport club." Maar een tekort aan beweging komt in Noord niet alleen voor bij de al- Korfballen v bij Pernix. Archieffoto: Si Eric Taal lochtone bevolking weet Verberg. Ook de autochtone bevolking is bij sommige sportevenementen opval lend afwezig. „Zo organiseert de schoolsportcommissie elk jaar voor kinderen introductiebijeenkomsten bij de Leidse verenigingen. Daar doen in totaal zo'n 1100 basisscholieren aan mee. En dan blijken er slecht vijf van hen uit Noord afkomstig te rijn. Dat zijn me daar cijfers. Er valt dus nog een hoop te winnen hier. En daar gaan we in september actief mee be ginnen."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11