n[TË Stroomvoorziening weer op gang in VS en Canada IETS verkopen? Grote reddingsactie in zee bij Noordwijk, Duitser verdronken Boomkwekers kunnen schade Amerikanen arresteren door zout water niet verhalen hoofdverdachte 'Bali' Leidsch Dagblad Beroofd, ontvoerd maar ongebroken weer thuis Storing treft gebied waar zo'n 50 miljoen mensen wonen Leidsch Dagblad aanse nst bij rtratie oodplan doden jttegolf ns* I >5 ac 15 augustus 2oo3 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 internet: www.leioschdagblad.nl Dagblad nr. 43309 los SPRINTERS nr. 43309 losse nummers €1,10 zaterdag €1,55 door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - De stroomvoor- ziening in het noordoosten van de Verenigde Staten en een deel van Canada is vanmorgen weer langzaam op gang gekomen. Gisteravond - rond vier uur 's middags lokale tijd - werd het gebied, waar zo'n 50 miljoen mensen wonen, getroffen door een gigantische stroomstoring. In een kettingreactie staakten 21 elektriciteitscentrales hun activiteit, zowel in Canada als Amerika. Waardoor het pro bleem ontstond is nog onbe kend. Volgens de Amerikanen lag de oorzaak van de ellende in Canada terwijl de Canade zen juist hun zuiderburen als schuldigen aanwezen. De stroomstoring zorgde in New York voor taferelen die deden denken aan 11 septem ber. Kantoren stroomden leeg, mensen zaten vast in liften en metrotreinen. De avondspits bestond uit een lange stroom wandelaars, die door het uit vallen van het openbaar ver voer probeerden lopend of lif tend hun huis te bereiken. Burgemeester Bloomberg van New York, president Bush en andere overheidsfunctionaris sen benadrukten dat het 'hon derd procent zeker' is dat het geen terroristische sabotageac tie betrof. De stroomuitval zou zijn veroorzaakt door proble men in het hoogspanningsnet in de buurt van Niagara Falls bij de grens tussen Amerika en Canada, maar daarover bestaat geen zekerheid. Bloomberg sprak over een 'waarschijnlijk natuurlijke oorzaak', die de stroom had doen uitvallen. Volgens sommige critici echter is het hele elektriciteitssysteem overbelast, met name in het noordoosten, en is de stroom storing een voorbode van meer problemen. De voormalige energieminister Richardson, nu gouverneur van New Mexi co, zei dat Amerika een super macht is met een stroomnet dat de moderne ontwikkelin gen niet heeft bijgebeend en eigenlijk thuishoort in de der de wereld. De stroom viel uit in een ge bied waar tientallen miljoen mensen wonen. Een groot aantal steden werd geraakt, van het Canadese Ottawa en Toronto tot de Amerikaanse steden Detroit, Cleveland, To ledo en New York. In totaal werden zeven Amerikaanse staten getroffen en de Canade se provincie Ontario. Pagina Buitenland: Lange mars huiswaarts uit stroomloos New York Tienduizenden voetgangers en automobilisten passeren de Brooklyn Bridge nadat in New York de stroom is uitgevallen. Foto: AP/Chad Rachman (Bewolkt ENTAAR mf' N,... WATER van het gemaal bij e Hollandse IJssel uur open om zilt droogde land te la- of tal van betrok- met de beschuldi- naar elkaar. Als de beter hun werk tn, zo menen boe- was er genoeg wa- e m de akkers te be er maar zoetwater en aangelegd. Als er achten is nu op de leclaims. Uiteinde- *!t toch allemaal om 1 Rijnland om zilt bd te laten instro- I de gegeven uitzon omstandigheden Eigenlijk boffen het zeewater in I grondwaterniveau 1 niet dan was de ouwen, dijken en overzien geweest "l gevolg van de ver vervelend dan ook en boeren - valt t niet Voor sommi- l dieren kan de ver zijn, maar de prak- J de natuur zich in ge tijd volledig her- ui! ld is een zeer gebied dat boven- niveau ligt Met gevolgen daarvan ten leren leven, de bevolking zal boven dat van instmatige 'natuur" Er valt een parallel met de dreigende ten eerder deze een ernstig tekort was de norm voor koelwater gewoon g; woorden: het heeft setin ruzie te maken luldvraag. Nuchter is niemand schul- Iroogte. Tenzij aan- >rdt dat de opwar- Li klimaat een direct ;rIi het broeikaseffect ikikl is iedereen schul- 2 51 acls er echter sprake Hinderlijke periode en in plaats van el- rtepiet toe te schui- i betrokken instan- ian plannen voor de 1 (piaken om de gevol- „Opwarming van het goed mogelijk het len. Vrijwilligers van de reddingsmaatschappij dragen het lichaam van de overleden Duitser uit de reddingsboot. Foto: Hielco Kuipers noordwijk - Een 58-jarige Duitser is gisteren verdronken in zee voor de kust van Noord wijk. Hij was een van vier zwemmers die tegelijkertijd in problemen kwamen. Tijdens een grote actie waarbij red dingsboten en een helikopter werden ingezet, werden een 23-jarige Duitse en een meisje van 15 gered. Het lot van de vierde, waarschijnlijk een meisje van een jaar of 14, is nog onbekend. De Duitser kwam rond half zes gisteravond in de problemen door een sterke stroming in de ruige zee. De Noordwijkse Reddingsbrigade (NRB) haalde hem uit het water, maar reani matiepogingen mochten ech ter niet meer baten. De zoek actie naar de vierde zwemmer is gestaakt toen het donker werd. Het is nog onduidelijk of het meisje is verdronken, of dat zij wellicht op eigen kracht de kust heeft bereikt en zich nog niet heeft gemeld. Vandaag is de zoekactie langs de kustlijn verder gegaan. Er is bij de politie tot nog toe geen melding van vermissing bin nengekomen en ook is er op het strand geen kleding gevon den. Vandaar dat de reddings werkers hopen dat zij zichzelf in veiligheid heeft kunnen brengen. De zwemmers gingen gisteren in de namiddag in zee, on danks het feit dat de rode waarschuwingsvlaggen al wa ren gehesen. Strandmeester Van Leeuwen: „Geel is een waarschuwing, rood betekent in feite 'verbo den te zwemmen'. De beteke nis van de verschillende kleu ren vlaggen wordt uitgelegd op borden bij de strandafgangen. Het was een behoorlijk ruige zee, vandaar dat we de rode vlag hebben gehesen." De vier zwemmers hebben, voor zover bekend, niets met elkaar te maken. Zij waren toe vallig allemaal tegelijk in het water op het moment dat het niet meer veilig was om in zee te gaan. Omstanders zagen de zwem mers in problemen raken en washington/rtr-anp-afp-dpa - De Amerikaanse autoriteiten hebben gisteren gemeld dat terroristenleider Riduan Isamuddin, alias Hambali, in Thailand is gearresteerd. Hambali geldt als het vermoe delijke brein achter de aansla gen op Bali. Volgens Ameri kaanse functionarissen is Hambali naar Indonesië over gebracht, maar de Indonesi sche politiechef Dai Bachtiar zei vandaag dat hij dat niet kon bevestigen. Hambali zou de tweede man en 'chef-aanslagen' zijn van de radicale islamitische organisa tie Jemaah Islamiyah. Witte Huis-woordvoerder Scott Mc- Clellan maakte het nieuws van de arrestatie van Hambali we- waarschuwden de politie. De KNRM, de NRB, de reddings brigades van Katwijk en Zand- voort en een boot van zeilver- reldkundig aan boord .van Air Force One, het toestel van de Amerikaanse president. „Zijn arrestatie is een belangrijke overwinning in de wereldwijde oorlog tegen het terrorisme en een zware klap voor de vij and", zei hij. Hambali zou achter de bom explosies van 12 oktober vorig jaar in de plaats Kuta Beach op het Indonesische eiland Bali zitten. Daardoor vielen meer dan tweehonderd doden, voornamelijk westerse toeris ten. De 36-jarige Hambali wordt er ook van verdacht het brein achter de recente aan slag op het JW Marriott Hotel in Jakarta te zijn. De zelf moordaanslag eiste ten minste twaalf levens. eniging Noordwijk gingen de zee op. Een helikopter van de marine hielp bij de zoekactie. Riduan Isamuddin Foto: AFP 9 Speelverbod in Oegstgeest oegstgeest - Op de grasvelden en gravelbanen die de gemeen te Oegstgeest beheert mag van wege de droogte niet meer wordt gesport. Er is sinds giste ren een verbod op het gebruik van de velden voor wedstrijden, maar ook voor trainingen. Ze kunnen niet meer worden be sproeid en de gemeente vreest voor onherstelbare schade. Udo Voetbal, ASC Voetbal, en w Oegstgeest kregen gisteren dit bericht, maar ook Ajax Cric ket, UDO Golf, CKV Fiks (korf bal), LOHC (hockey) en OLTC (tennis). Pagina R3 Coachspel: 19.975 deelnemers leiden - De eerste editie van Coach van het Jaar is een groot succes. In totaal nemen 19.975 voetballiefhebbers deel aan het spel, waarbij je met een ei gen team punten kunt scoren op basis van de resultaten in de eredivisie. Er kon worden ingeschreven of wijzigingen worden aangebracht tot mid dernacht. De termijn moest echter worden verlengd (tot vanmorgen 8 uur), omdat de servers zwaar overbelast raak ten. De ruim twintigduizend deelnemers zijn verdeeld over de diverse dagbladen van de Hollandse Dagblad Combina tie, waartoe ook deze krant be hoort. Iedereen speelt mee bij de eigen krant. Via de internet sites en op dinsdag in de dag bladen zijn de ontwikkelingen te volgen. Fouilleeractie: 25 messen op Wallen Amsterdam - De Amsterdamse politie heeft gisteren 25 steek wapens aangetroffen tijdens een fouilleeractie op de Wallen. De agenten controleerden 260 personen en zestien auto's. Vier mensen werden aangehouden. Een arrestant werd nog gezocht voor betrokkenheid bij een steekpartij. Een ander beledig de de politie, een was onge wenst vreemdeling en de vierde arrestant had nog een boete openstaan. De actie van pre ventief fouilleren duurde van het middaguur tot midder nacht. door Marieta Kroft leiden/regio - De schade door het te zoute water dat sinds gisteren uit de Hollandsche IJssel bij Gouda naar het gebied van Rijnland stroomt, kunnen de boomkwekers niet verhalen. Dit valt onder het ondememersrisico, aldus dijkgraaf Kroes van het waterschap Wïlck en Wïericke. De boomkwekers in de Boskoopse regio vangen als eerste de klappen op omdat ze het dichtst bij het inlaatpunt in Gouda zitten. De bollenteelt in de Duin- en Bollenstreek en het kassengebied in Aalsmeer lopen de eerste week nog geen gevaar omdat het water wordt 'doorge spoeld'. Het Hoogheemraadschap van Rijnland laat het te zoute water bij Gouda binnen, maar spoelt het via het Noordzeekanaal het gebied ook weer uit. De verzilting gaat dan voor de kuststrook minder snel. Evenmin loopt de drinkwatervoorziening gevaar. Maar voor de boomkwekers ten oosten van Leiden is de situatie zorgelijk. De bomen die regelmatige water uit de sloten krijgen, zijn ge voelig voor zout. Eén geel blaadje en de boom is onverkoopbaar. Het zoutgehalte in de rivieren steeg door de droogte zo snel dat de grens waarbij eigenlijk geen water meer mag worden ingelaten, gister ochtend om 7.30 uur werd bereikt. Rijnland en de drie kleinere waterschappen binnen dit ge bied hebben in een spoedberaad besloten het zoute rivierwater toch in te laten. „Het was een besluit met de rug tegen de muur", licht hoogheemraad J. Steegh van Rijnland toe. „Het alternatief - geen water inlaten - betekent dat het grondwaterpeil te ver zakt. Er ontstaat dan gevaar voor rotting van kades en funderin gen van huizen en voor verzakkingen van wegen en dijken." Pagina R3: Wachten op een flinke plensbui word abonnee ontvang krant wek eerst Telefoon Wij gaan zotgviJdg Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 n controle nabezorging) met persoonsgegevens. In het coWon van cte krant treft u nadere nformabe aan Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl Bulgaarse autoriteiten vroegen 'losgeld' voor vrijlating Leidse garagehouder door Eric-Jan Berendsen leiden - Beroofd van zijn spaargeld van 9000 euro, gearresteerd, opgesloten en nog eens voor 4000 euro afgeperst door de Bulgaarse 'autoriteiten'. Zo begon een maand geleden de vakantie van Hasan Dural (41) uit Leiden. Maar de garagehouder liet het er niet bij zitten. Hij ging de strijd aan met de Bulgaren, zocht de publiciteit, werd uiteindelijk vrijgelaten en krijgt zijn geld terug. „Ik heb toch iets bereikt. Maar met mij zijn ze nog niet klaar. Ik stap naar mensen rechtenorganisaties en naar het Euro pees Parlement." Dural ging vorige maand met zijn vrouw, zoon en twee dochters op va kantie naar zijn geboorteland Turkije. Hij reisde samen met zijn broer en diens gezin. Het gezelschap ging met twee auto's naar Oostenrijk waar de au- toslaaptrein naar Turkije werd geno men. Maar bij de Servisch-Bulgaarse grens ging het fout. Bij een paspoort controle werd Dural door drie agenten uit een coupé gehaald en beroofd van het vakantiegeld van de familie: 9000 euro. De agenten beweerden dat het verboden is zoveel geld op zak te heb ben tijdens de reis. Vervolgens werd hij in een cel opgesloten. Zijn Nederlandse paspoort maakte geen indruk. „Dat zal wel vals zijn, werd mij gezegd." Zijn familieleden wisten ondertussen van niks. Zij kwamen pas achter zijn verblijfplaats toen Dural vanuit de ge vangenis opbelde met het verzoek nog eens 4000 euro 'losgeld' te betalen, zo dat hij kon worden vrijgelaten. Inmid dels had de familie, die zonder één cent was doorgereisd naar Turkije, de Turkse 4 en Nederlandse ambassades in Bulga rije al ingeschakeld en de pers op de hoogte gebracht. Uiteindelijk werd Du ral vrijgelaten maar het duurde nog en kele dagen voor hij naar Turkije mocht. Inmiddels heeft hij de 4000 euro terug. De overige 9000 euro wordt via de Turk se consul in Bulgarije overgemaakt. Maar Dural eist daar bovenop een scha devergoeding van 15.000 euro van de Bulgaarse regering. Pagina Ri: 'In Bulgarije ben je vogelvrij'

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1