Vendex zucht onder hete zomer ECONOMIE 'Nederlander heeft weinig vakantie, maar genoeg vrij' Bedrijven hopen op klussen in Irak VNU ziet winst stijgen ondanks de dure euro n ncm Nieuw virus bedreigt pc en internet Stork boekt meer winst i li NMa neemt samenwerken reisgiganten onder de loep Scheermesjesoorlog Gillette en rivaal Schick-Wilkinson Geen krachtig herstel VS - JGUSp iziet verder pothekers ^/beverwijk Drogis- itos gaat in beroep tspraak dat de slo- XJ otheker beter ge- door de beugel kan. Kusters uit Den bezwaar aangete- fe Reclame Code e, die hem in een k uitspraak in het ge- De commissie oor- i Etos geen bewijs van fan leveren. Etos ge- logan om in Den hekersdiensten bij n Albert Heijn-vesti- ler de aandacht te 'olgens Etos wordt akt wat de slogan be- 33jparticiperen in de gjweekenddiensten en ïjaan huis op of het 15pze openingstijden |r." De zaak wordt in 49k behandeld. mte voor werkgever eer dan de helft van eanen zwijgt liever 19 werkkring. Van de Ne- 5 schaamt 54 procent 4|zijn werkgever. 9 nderde van alle Ne- ajs is trots op hem. Dat en onderzoek onder 34 >nen uit Italië, België, 3 1, Noorwegen, Dene- 12 iuitsland en Zweden j aturesite StepStone e» «ubliceerde. Italianen 13 linst trots op hun hts 14 procent van ut graag zijn werkge- volking van Noorwe- 44t een positieve uitzon- i ihet onderzoek. Van de lept zelfs 54 procent i jn baas. 120 ^verhoogt neprijzen 4i i - Oliemaatschappij 44| t gisteren de prijs voor 41 erhoogd. Een liter on- 7( rokost nu 1,175 euro. 2*\ ent een prijsstijging i; :nt. Een liter super si bij de Shell-pomp nu j^D. Diesel bleef in prijs 701 is de derde keer deze 4(34 it de prijs van benzine i4|gd. Begin augustus 239 1 liter euro nog 2,6 1 j j j Ier. Sinds half mei is 1650 bijgekomen. woensdag 13 augustus 2003 353 op winst den haag/gpd - Consumenten hebben met de hitte weinig puf om te winkelen. Hierdoor stagneerde de omzet bij Hema, V&D en de Bijenkorf in juli. Ook de huidi ge economie speelt moederconcern Vendex KBB parten. De netto-omzet kwam in de maanden mei, juni en juli uit op 1083 miljoen euro. Een stijging van één procent ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. Maar zonder de overname van de Belgische doe-het-zelf-keten Leroy Merlin was er een daling met 0,4 procent. De netto-omzet bij V&D daalde met 7,2 procent tot 181 miljoen euro. Bij de Bij enkorf zakte de netto-omzet met 2,4 procent tot 81 miljoen euro. Beide wa renhuizen kampen al langer met proble men. Vendex zette daarom vorig jaar de aanval in met een complete metamorfo se bij V&D. Het succes van de restyling blijkt echter niet uit de cijfers. Vorige maand werd een aantal topma nagers bij Hema weggehaald en bij V&D neergezet, om het warenhuis weer op de kaart te zetten. Vendex wil over deze vorderingen geen details kwijt. Opvallend is dat Hema, tot nu toe para depaardje van Vendex, voor het eerst ook een daling van de netto-omzet laat zien van 2,3 procent tot 212 miljoen eu ro. Hema deed het voorheen juist goed in mindere tijden vanwege de redelijk goedkope, maar degelijke producten. De Bijenkorf wist van de warenhuizen als enige het eerste halfjaar zwarte omzet cijfers te schrijven. Vendex heeft ook al maanden te maken met consumenten die veel scherper op de prijs letten. Dat leidde er onder meer toe dat de Bijenkorf begin dit jaar ook ging meedoen in de prijzenslag. Het wa renhuis verlaagde structureel een aantal prijzen en er volgden veel meer acties naast de bekende dwaze dagen. Omzetgroei deed zich in het tweede kwartaal vooral voor bij de doe-het-zelf- ketens en de modewinkels als M&S. Een strakker inkoop- en voorraadbeleid zorgde voor een verhoging van de mar ges. De elektronicawinkels als Dixons en Dy- nabite profiteerden van de populariteit van digitale fotografie en software. De ketens It's en Modern Elektronics mer ken juist weer dat de aanschaf van een nieuwe (afwasmachines wordt uitge steld. Vendex KBB publiceerde vanoch tend geen winstcijfers. Die volgen 9 sep tember. 86 u* - Gerling NCM, de 1 grootste kredietver- 13 ter wereld, draait weer 3771. Over de eerste zes 821 van dit jaar haalde de 4|ning een resultaat na en van 34,9 miljoen 138 5002 leed het bedrijf - iverlies van 75,1 mil- 5 op een omzet van so^rd euro. De bruto om- 'J van 639 tot 631 mil- }^p door de hoge euro- ^rlijks verzekert de on- ng handel ter waarde iüljard euro tegen Iers. $mag ook op Aoiburg vliegen 51 um - Luchtvaartmaat- 52 VLM Airlines onder- 7o! naf maandag twee- dag een verbinding 10' otterdam Airport en 32,1 g. In korte tijd is de 3g' deze verbinding de 49. lerator. VLM aasde al 5 j'Hamburg', na de ver- 37' in met Londen één van 4531 lucratieve diensten itterdam. De Belgische 361 appij, één van de voor- ioj gebruikers van Rotter- 5® Jport, vliegt vanuit Rot- 25«ok al naar Manchester 51.' m. De frequentie van 75 i enst naar London City iö! Wordt binnenkort opge- ?5ïar negen retourvluch- 30 miljoen lakresearch 'o!« - Akzo Nobel gaat voor 5'>4en dollar een onder- '4'«itrum oprichten in het siiaanse Pontiac. Het geld 'o »)k uitgegeven aan een 4 ^fabriek voor autolak- 2,«t chemieconcern wil 3 groeien op de Ameri- siofliarkt voor autolakken. 8 4nek gaat halfproducten 5 8» die elders in de wereld 2,«worden verwerkt. hansa boekt assende winst 5.5 3 - Luchtvaartmaat- 5 jiij Lufthansa heeft in het 3.3i kwartaal tot veler ver- 3 3winst behaald. Het be- 3$ultaat bedroeg 65 mil- ro tegen een winst van i'gljoen euro in dezelfde i!4(fvan 2002. Het eerste i.TJpl leverde nog 415 mil- 1 0 verlies op. „We heb- lanks de zwakke con- de ziekte SARS en de Irak een aanzienlijk t behaald", verklaarde Mayerhuber vandaag, •el 2003 houdt hij het op [atief resultaat. san francisco/rtr-anp Een nieuw computervirus voert op dit moment een aanval uit op computers met Windows soft ware. Het virus verspreidt zich razendsnel waardoor pc's vast lopen. Bovendien vertraagt het virus volgens deskundigen in ternet omdat de verbinding computers van het wereldwijde netwerk dienst weigeren. Volgens Microsoft kan met spe ciale software worden voorko men dat het virus toeslaat. De reparatiesoftware is op de web site van Microsoft (www.micro- soft.nl) te downloaden. Volgens Microsoft zal het virus zodra het actief is de computer geregeld herstarten. „Voor zo ver nu bekend zijn de gevolgen van dit virus hinderlijk maar brengt het geen schade toe aan informatie op de pc." Het computervirus is van het type 'worm' omdat het zichzelf over computers verspreidt via internet. Het virus maakt ge bruik van een zwakke plek in Windows, de meest gebruikte besturingssoftware van compu ters. De worm is onder verschil lende namen bekend, onder andere MSBlaster, Blaster and LoveSan. Symantec, producent van beveiligingssoftware, heeft het virus al op bijna 60.000 computers aangetroffen. De worm poogt zijn eigen leven te rekken. Volgens de website van de BBC zullen geïnfecteer de computers op 16 augustus namelijk de website van Micro soft aanvallen waar internetge bruikers het gat in de Windows software kunnen dichten. Volgens experts zullen thuisge bruikers waarschijnlijk het meeste last van het virus krij gen. Makers van beveiligings software zeggen echter dat de worm niet zo gevaarlijk is als de Slammer worm, die onlangs huishield. Toch zouden zo'n 200.000 pc's geïnfecteerd kun nen raken. naarden/anp - Dankzij kosten besparingen en langjarige op drachten heeft het industriële conglomeraat Stork een goed halfjaar achter de rug. Dat blijkt uit vandaag gepubliceerde kwartaalcijfers. De nettowinst kwam uit op 19 miljoen euro, terwijl het tweede kwartaal vo rig jaar 14 miljoen opleverde. Over het eerste halfjaar kwam Stork uit op 36 miljoen, tegen 17 miljoen een jaar eerder. Stork kreeg wel minder orders binnen dan vorig jaar en de omzet liep terug van 443 naar 400 miljoen. Topman Volle- bregt is tevreden: „Maar de economische situatie blijft slecht en moeilijk voorspel baar." Het bedrijf richt zich ver der op kostenbeheersing en sluit extra maatregelen niet uit. Vorig jaar schrapte Stork al 900 van de bijna 15.000 arbeids plaatsen. Vollebregt verwacht een posi tief resultaat in de tweede helft van het jaar. Langjarige projec ten behelzen onder meer bij dragen aan het nieuwe ge vechtsvliegtuig Joint Stnke Fighter en het project ONEGas van Nam en Shell. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Nederland zit in de top-15 van bedrijven die ho pen via de Amerikaanse bouw en constructiegigant Bechtel aan een klus in Irak te komen. De 86 Nederlandse firma's die zich hebben gemeld vormen overigens slechts één procent van de bedrijven die een graan tje willen meepikken. In april werd Bechtel uitgeko zen door het Amerikaanse agentschap voor internationa le ontwikkeling (USAID) als hoofdaannemer voor de we deropbouw van de Iraakse in frastructuur. De deal heeft een waarde van maximaal 680 miljoen dollar (ongeveer 602 miljoen euro). Driekwart van het werk wordt uitbesteed, maar het gaat vaak om kleine contracten van niet meer dan een miljoen, aldus het bedrijf. De afgelopen maanden was er sprake van een stormloop op de informatiebijeenkomsten van Bechtel in Washington, Londen, Koeweit, Bagdad en Basra. Zo'n 8600 bedrijven uit 95 lan den meldden zich aan. Tot nu toe zijn 58 projecten uitbe steed, met name aan Iraakse bedrijven (23) en Amerikaanse (13) en Britse ondernemingen (8). De lijst contracten kent nog geen enkel Nederlands bedrijf. Bechtel heeft van de Ameri kaanse regering opdracht ge kregen voor herstel van de ha ven in Umm-Qasr, vijf lucht havens, stroom- en watervoor zieningen, wegen en spoorwe gen, school- en overheidsge bouwen en ziekenhuizen. Het contract werd toegekend na een besloten aanbesteding on der vijf Amerikaanse bedrij ven, wat tot internationale kri tiek leidde. USAID liet daarop weten dat niet-Amerikaanse bedrijven wel als onderaanne mer konden werken en ook aan latere biedrondes mogen meedoen. Bij het Nederlands Centrum voor Handelsbevordering (NCH) hadden eind vorige maand 690 bedrijven zich aan gemeld voor het wederop- bouwprogramma van Irak. Bechtel aan het werk in de Iraakse haven van Umm Oasr om de aanvoer van hulpgoederen mogelijk te maken. Foto: GPD 'Task Force Irak', een geza menlijk initiatief van NCH en VNO-NCW, fungeert onder meer als centraal aanspreek punt voor de overheid. Verder wordt geprobeerd gezamenlij ke knelpunten in kaart te brengen. Op 6 juni werd in Rotterdam de eerste voorlich tingsbijeenkomst gehouden. Op 17 september is een twee de sessie gepland. Dan is de handelsmissie naar de buur landen van Irak, eind deze maand, ook terug. door Frans van den Berg haarlem - De nettowinst van VNU is het afgelopen halfjaar met 11 procent gestegen naar 103 miljoen euro. Dit ondanks de dure euro. Wel viel daardoor de omzet met 10 procent terug naar 1,9 miljard. De helft daar van haalt VNU uit de VS. Bestuursvoorzitter Van den Bergh is tevreden over het ver loop van de eerste zes maan den. Ondanks de zwakke eco nomie en de dure euro, blijkt dat VNU een sterke stabiele ba sis heeft. Die bestaat uit marke ting (vooral AC Nielsen) en kijkcijferactiviteiten (met name Nielsen Media). Die zijn rede lijk ongevoelig voor economi sche schommelingen, zo bleek vorig jaar. Marketing Information zag de omzet wel dalen met 10 pro cent en de winst met 26 pro cent naar 70 miljoen. Zonder valuta-verschil nam de omzet met 5 procent toe. Media Measurement zag door de dollar de omzet ook kelde ren met 12 procent. Maar om dat Nielsen Media Research en NetRating steeds beter draaien, ging de winst toch nog met 17 procent omhoog naar 97 mil joen euro. Verrassend is ook dat Directories (Gouden Gid sen) een omzet en winstgroei wist te realiseren van 10 pro cent (102 miljoen) ondanks een zwakke advertentiemarkt. Daar heeft de divisie Business Information (in Nederland In termediair en Management Team) nog veel last van. De omzet kelderde ten opzicht van de eerste helft van vorig jaar met 21 procent en de winst met zelfs 23 procent (naar 60 mil joen). Op de Amerikaanse markt daalden de advertentie inkomsten met 9 procent. In Europa is de situatie het slecht- (advertentie) Wij hebben DE reis voor uw bedrijf, club of vereniging... 073-5 999 795/96 KRAS m.leijnse@kras.nl HEMA HEMA lï HEMA MËtt HEMA Vendex-paradepaardje Hema zag door de warme zomer de omzet ook teruglopen. Foto: ANP/Vincent Jannink amersfoort/gpd-anp - De Ne derlandse Mededingingsauto riteit (NMa) gaat de twee grootste reisorganisaties in Nederland, TUI en Thomas Cook, aan de tand voelen over de gisteren bekendgemaakte samenwerking. „Het lijkt op een onderlinge afspraak. Als het nou pietepeuterige bedrijf jes waren, maar het zijn niet de kleinste die blijkbaar op een bepaald vlak niet meer wensen met elkaar te concur reren", aldus een woordvoer ster. De reisgiganten slaan de han den ineen bij verre reizen om de zware prijzenslag in de branche het hoofd te bieden. „Reisconsumenten worden steeds meer gelokt met absurd lage prijzen. Het prijspeil is nooit zo laag geweest als nu", aldus topman Frankenhuis van TUI Nederland. TUI vreest dat de 10 miljoen euro winst uit 2002 zal ver schrompelen tot een paar mil joen. Concurrent Thomas Co ok denkt dat van de 20 miljoen euro winst van vorig jaar slechts de helft overblijft. De totale Nederlandse reiswereld zal dit jaar naar schatting 4 tot 5 procent minder omzetten. Beide touroperators verwach ten bovendien de komende ja ren geen blijvende verbeterin gen door aanhoudende lage prijzen en kleine marges. De rivalen kondigden gisteren aan te gaan samenwerken op de chartermarkt voor bestem mingen in Latijns-Amerika, Afrika en Azië. Bij Air Holland zijn 120.000 stoelen ingekocht met wekelijks één of twee vluchten. Beide reisorganisa ties denken een derde van de verre-reizenmarkt in ons land in handen te hebben. Naar eigen zeggen houdt daar mee de samenwerking op en blijven ze elkaar, ook op de ge meenschappelijk aan te vlie gen bestemmingen, beconcur reren. De prijsverschillen blij ken echter minimaal. Een 'doorbraak' noemt Air Holland-directeur Van Dor- mael de deal. Het woord 'red ding' vindt hij te sterk: „Om dat we niet van plan waren er mee te stoppen." Met de deal ziet de noodlijdende vlieg maatschappij de helft van haar totale capaciteit bezet. Voorlopig voor een jaar zijn twee Boeings geleasd waarmee het totaal aantal vliegtuigen van Air Holland op vijf komt. Het personeelsbestand zal licht uitbreiden omdat 40 be manningsleden worden aan getrokken. boston/ap - Tussen de twee Amerikaanse scheermesfabri kanten Gillette en Schick-Wilk inson Sword is gisteren een fel le ruzie ontstaan. Enkele uren nadat Schick-Wilkinson Sword aankondigde in september de Quattro op de markt te brengen - het eerste scheersysteem met vier mesjes - klaagde Gillette de concurrent aan wegens schen ding van het patentrecht. Schick-Wilkinson Sword geeft hoog op van de Quattro. Het scheersysteem heeft een ergo nomisch ontwerp en maar liefst vier gesynchroniseerde mesjes. Maar volgens Gillette heeft de concurrent bij het ontwikkelen van het scheersysteem gebruik gemaakt van een gepatenteerde techniek die Gillette zelfheeft ontwikkeld voor zijn eigen Mach3-scheersysteem. „Wij verwelkomen eerlijke en innovatieve concurrentie, maar we zullen ons waardevolle in tellectuele eigendom krachtig verdedigen", zei Gillette-mana ger Peter Hoffman in een ver klaring. Volgens Gillette kan het scheersysteem met vier mesjes niet goed werken als er geen ge bruik wordt gemaakt van de ei gen techniek. Schick-Wilkinson Sword wilde niet op de beschuldiging van Gillette ingaan. Volgens een analist laat de aanklacht zien dat Gillette het nieuwe mesje als een gevaarlijke concurrent ziet voor zijn eigen Mach3, waarin het naar eigen zeggen 750 miljoen dollar heeft geïn vesteerd. Gillette domineert al sinds jaar en dag de markt voor scheer mesjes. De laatste tijd ontpopt Schick-Wilkinson Sword zich echter als een geduchte tegen speler, onder meer door als eer ste een drie mesjes tellend scheersysteem voor vrouwen op de markt te brengen. ste. De advertentie-inkomsten daalden daar dit eerste halfjaar met 22 procent. Over heel 2001 haalde VNU nog een winst van 452 miljoen euro uit de gewone bedrijfsvoe ring. De nettowinst bleef toen steken op 170 miljoen euro. Gezien de onzekere tijden durfde het Haarlemse concern in maart nog geen voorspelling voor 2003 te doen. Inmiddels ver wacht VNU een kleine winst groei voor heel 2003. den haag/gpd - Alan Green span, de invloedrijke president van de Amerikaanse centrale banken (Fed), toonde zich gis teren licht positief over de eco nomische vooruitzichten in de VS. Toch waarschuwde de Fed voor al te groot optimisme. Er zijn tekenen van herstel, maar krachtig is dat herstel nog niet. Bovendien blijft het risico van deflatie aanwezig. Greenspan kondigde gisteren aan dat het belangrijkste rente tarief blijft staan op 1 procent. Om de instortende economie nieuw leven in te blazen, heeft de Fed sinds begin 2001 het utrecht/gpd - Werknemers in Fin land hebben jaarlijks 39 betaalde va kantie- en feestdagen. Het hoogste aantal binnen de Europese Unie. In Oostenrijk en Griekenland hebben werknemers respectievelijk 38 en 37 vrije dagen. Nederlanders en Britten steken daar schril bij af. Die moeten het volgens onderzoeksbureau Mer cer Human Resource maar met 28 dagen doen. Het valt best mee, meent Joop Har- tog, arbeidskundige verbonden aan de Universiteit van Amsterdam. De uitkomsten van het onderzoek verras ten hem. „Ik vraag me af hoe ze dat gemeten hebben, zijn ook de adv-da- gen meegerekend?" Een werknemer in Nederland heeft bij een vijfdaagse werkweek officieel 20 vrije dagen per jaar. Daar komen vaak nog maximaal 12 adv-dagen, 8 officiële feestdagen en voor sommi gen, zoals senioren, nog eens een he le reeks extra vrije dagen bij. De cijfers verbazen ook professor Knuist, hoogleraar vrijetijdsweten- schappen van de Universiteit van Til burg. Ook hij denkt dat we met de adv-dagen erbij flink bedeeld zijn. „Sterker nog: een jaar of twee, drie geleden waren er signalen dat men sen moeite hadden hun vrije dagen op te nemen. Dat heeft ook te maken met de conjuncturele ontwikkelin gen. Als het een slappe tijd is, hoeft er geen topproductie te worden ge draaid. Vrije dagen opnemen is dan makkelijker. Als het wel goed gaat, zijn mensen geneigd nog even een tandje bij te zetten en nemen dan minder dagen op." Hartog vindt dat we genoeg vrije da gen hebben. Maar, wat is genoeg? „Wij hebben niet bepaald een lange werkweek, tussen de 36 en 38 uur per week. Eigenlijk zou je moeten kijken naar het totaal aantal gewerkte uren per jaar om een goede vergelijking te kunnen maken." Volgens werkgeverskoepel VNO- NCW, die zich baseert op CBS-cijfers, heeft de Nederlandse werknemer ge middeld 25,3 dagen vakantie, 7,1 da gen officieel vrij en 6 dagen adv, „Met bijna 8 weken vrij komen we er dus zeker niet bekaaid van af. Er is eerder aanleiding tot zorg over de beperkte arbeidsduur in Nederland. Met een gemiddeld aantal gewerkte uren van 1364 per jaar bungelen we volgens de OESO onderaan de ranglijst van ge werkte uren. Duitsers werken 1467 uur, Britten 1711 en Amerikanen 1821. Nog even, en er melden zich nieuwe leden in de Europese Unie, waar werknemers 2000 of meer uren per jaar werken en ook nog eens te gen een lager salaris", merkt VNO- NCW op Wat opvalt is het grote verschil in het aantal officiële feestdagen. Daarin spant Finland met 14 dagen de kroon. De onderzoekers telden zo'n vijftig verschillende data waarop er in een land een algemene vrije dag is. Dat bemoeilijkt dat de samenwerking tus sen bedrijven binnen de EU. Het zal moeilijk zijn daarin verande ring te brengen, meent Joop Hartog. „Die vrije dagen vinden vaak hun oorsprong in lange tradities en cul tuur. Maar het verandert. Zo is de si esta, het middagslaapje, in zuidelijke landen al afgeschaft." rentetarief al 13 keer Een lage rente moet consumen ten en ondernemers aanzetten tot het doen van aankopen en investeringen. De financiële markten gingen al uit van een ongewijzigd beleid. Op Wall Street sloot Dow Jones Index gisteren 1 procent higer op 9310 punten. Ook technolo- giebeurs Nasdaq ging omhoog, met 1,5 procent tot 1687 pun ten. Geen verdere verlaging werd gisteren door economen en analisten gezien als een bevesti ging van andere, positieve sig nalen uit de markt. Het bruto nationaal product Roeide in het tweede kwartaal met 2,4 procent harder dan verwacht. De groei is vooral aangewak kerd door de Amerikaanse con sument die blijft besteden. Ze ker zo belangrijk zijn de groei van investeringen door het be drijfsleven en de gigantische uitgaven aan de defensie-indu strie vanwege de oorlog in Irak. Ook de dienstensector noteerde afgelopen maand de snelste groei in zes jaar. Het consu mentenvertrouwen steeg even eens gestegen en warenhuiske tens waren in juli goed voor een omzetgroei van 4,3 procent, de hoogste stijging in 13 maanden. Toch zijn deze cijfers nog niet voldoende om de hoge werk loosheids te doen slinken. In juli gingen 44.000 banen verlo ren en is 6,2 procent van de be roepsbevolking werkloos.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7