Actie Dreiging van stroomtekort houdt nog twee dagen aan BINNENLAND SSS Nederlandse oorlogsmisdadiger Dirk Hoogendam (81) overleden T„ml li Premier kaart Erkel aan bij Bush ir»ritj Peuk oorzaak bermbrand Populariteit Nederlands neemt wereldwijd toe Ontvoerder tekent voor terugkeer kind Kleinste school: één leerling Coalitie: Geluidsnormen Schiphol niet oprekken 't harde - Een schijnbaar achteloos weggegooide brandende sigarettenpeuk is volgens de politie de mogelijke oorzaak van een berm- en natuurbrand langs de A28 (Amers- foort-Zwolle) bij 't Harde. Daarbij is gistermiddag en -avond ruim drie hectare natuur terrein verloren gegaan. Door de bermbrand over een lengte van driehonderd meter dreigde groot gevaar voor de kurkdroge heideterreinen. De A28 werd tussen knoop punt Hattemerbroek en Elspeet in beide richtingen afgesloten. Ook het treinverkeer werd stilgelegd. Foto: ANP/Dick Vos 'Tactiek van het rekken is gelukt' datterode/gpd - De Nederlandse oorlogsmisda diger Dirk Hoogendam (81) is afgelopen vrijdag in zijn woonplaats Datterode in Duitsland over leden aan een hartkwaal. Dat heeft zijn advocaat bevestigd. Hoogendam en zijn medewerkers Pat- tist en Van Oort voerden in 1944 en 1945 een waar schrikbewind in Hollandscheveld, waar ze jacht maakten op verzetsmensen en joden. Hoogendam wordt in het dorp verantwoordelijk gehouden voor de dood van zeker acht mensen. Na de oorlog vluchtte hij naar Duitsland, waar hij de Duitse nationaliteit kreeg en de schuilnaam Dieter Hohendamm aannam. Een journalist van de Telegraaf spoorde hem in 2001 op. De rechtbank in Assen veroordeelde Hoogendam bij verstek ter dood, een straf die later werd om gezet in levenslang. Diverse pogingen om hem terug te halen naar Nederland mislukten doordat Duitsland geen Duitse staatsburgers uitlevert. Vorige maand nog vroeg justitieminister Donner de Duitsers om Hoogendam alsnog voor een Duitse rechtbank te brengen, samen met vijf an dere Nederlandse oorlogsmisdadigers. Eén van hen is Herbertus Bikker (87), alias de Beul van Ommen, die volgende maand in Duitsland te rechtstaat voor de moord op de Nederlandse ver zetsman Jan Houtman in 1944. Hoogendams advocaat Speijdel reageert 'met enige professionele voldoening' op de dood van zijn cliënt. Donner wilde dat hij in Duitsland alsnog de levenslange gevangenisstraf zou krij gen cüe hem destijds is opgelegd in Nederland. Het was onze tactiek om de zaak zo lang te rek ken dat hij in vrijheid een natuurlijke dood kon sterven. Dat is gelukt." Historicus Metselaar uit Hoogenveen heeft uit puttend onderzoek gedaan naar de handel en wandel van Hoogendam, Pattist en Van Oort. Ei genlijk komt Hoogendams dood iets te vroeg, vindt hij. „Hij heeft niet afgemaakt wat hij had móeten afinaken. Mensen wilden met hem pra ten, hem zien, zijn verhaal horen. Ze wilden we ten wat hij met hun vaders heeft gedaan, hoe hij zijn daden kon verantwoorden, waarom het alle maal nodig was. Ze hebben hem brieven ge schreven, bij hem op de stoep gestaan, maar hij reageerde niet." Groningen/ANP - Het Neder lands wordt wereldwijd als taal steeds populairder. Dat consta teert de Internationale Vereni ging voor Neerlandistiek (IVN). Waren er 25 jaar geleden we reldwijd nog maar 165 universi teiten in 26 landen waai' het Nederlands als vak werd gedo ceerd, tegenwoordig zijn het er 230, verdeeld over 44 landen. Het aantal docenten verdubbel de in die periode van 350 naar 700. „Dat is zeer respectabel voor een relatief kleine taal die door een beperkt aantal wereldbur gers wordt gesproken", consta teert woordvoerder Kristel van de IVN. De universiteiten be vinden zich in alle mogelijke windstreken: van Italië tot In donesië, van Spanje tot Geor gië, van Duitsland tot Zuid-Afri- ka en van Japan tot Maleisië. „Wij Nederlanders hebben geen hoge dunk van onze eigen den haag/gpd - De regerings partijen CDA, WD en D66 vin den dat de geluidsnormen voor de luchthaven Schiphol niet moeten worden aangepast. Schiphol heeft aan het kabinet gevraagd om de Luchtvaartwet aan te passen en meer vliegbe wegingen toe te staan op de Zwanenburgbaan. Een Kamer meerderheid vindt echter dat dit alleen kan wanneer de ge luidsnormen niet worden over schreden. „Schiphol moet zich gewoon aan de wet houden", aldus WD-Kamerlid De Krom. Eind juni meldde Schiphol dat er een fout is gemaakt bij de be rekening van het aantal vlieg tuigen dat op de Zwanenburg- baan en de nieuwe Polderbaan start. Hierdoor produceert Schiphol meer lawaai dan be loofd. Als daar niets aan gedaan wordt, overschrijdt de luchtha ven volgend jaar de wettelijke normen. De luchthaven is bang dat ze niet kan doorgroeien als de wet niet wordt aangepast. „Als de wens van Schiphol al leen kan worden ingewilligd door de geluidsnormen te over schrijden, heeft Schiphol een probleem", aldus CDA-Kamer lid Haverkamp. Volgens hem kan Schiphol wel degelijk door groeien binnen de huidige wet. .Alleen minder dan Schiphol zelf wil." taal", stelt Kristel. „Als iemand je vertelt dat hij Zweeds of Fins gaat studeren, is de vraag gelijk: wat ga je er mee doen? Als ie mand Nederlands gaat stude ren, wordt hij of zij vaak wat meewarig aangekeken. En dat terwijl Nederlands een veel meer gesproken taal is dan Zweeds of Fins." Nederlands is voor 21 miljoen wereldburgers de moedertaal en staat daarmee op een 34ste plaats op de ranglijst van meest gesproken talen. Op de ranglijst van importantie staat het Ne derlands echter in de toptwin- tig. „Economisch, cultureel en historisch praat Nederland echt wel zijn woordje mee op het wereldtoneel." Veel studenten Nederlands in het buitenland worden tolk of journalist, vin den een baan in het toerisme of worden aangenomen door een Nederlands bedrijf in hun moe derland. (advertentie) pak t«']WSS GRATIS Nectarines mand 1000 gram Compact 900 gram, dark 750 ml of vloeibaar 1000 ml Aanbiedingen geldig van II t/m 17 augustus irder woensdag 13 AUGUSTUS 2003 Brs zullen vol- ht meer moeten or hun pakje si- ^Tjtra geld dat het hoopt binnen ïe gaten in de achten. De rege- proprwegen de ac- fte verhogen, al- werind het kabinet, riesg het kabinet de rlanen verhogen, is aat (jaisters komen is nun te bespreken lingoivaller van 5 wegwerken, gza Cn/acao 1 1 onomie stan e miCuragao onaf- n karden, zal een (an de Tweede vasitief op reage- heeg beëdigde Cu- minir Godett is sterk ik m onafhankelijk- (amer stelt wel ïtineo laten de rege er teDA, WD en D66 in Iftij PvdA weten, rs ol; niet zomaar op daorden gezet. „We een bana- iniwordt", zegt i tre»Rijpstra. moe ornier, int zoek De politie heeft ware klopjacht derpatiënt kun- Artsen in het Alkmaar laarstig op zoek mdat er een do- kbaar was. Het lan niet bereiken Ie politie in. De een vriend op vi- uist op de terug erpont werd de ijk gevonden. wil tins [et NOS Journaal Jri elk heel uur rzorgen op Ne- Inieuwsblok lelkens herhaald Ir daarna. Dat journaalhoofdre- p gisteren be- pp de winterpre- k NOS. Laroes Igskans van het procent. Art: remmen !n Groningen zijn ;n uitgebroken intallen jongeren namen in ibad De Papier- htzwemmen inweken zeer ir de Groningse ie stond het oog- laar verzocht de consequent het aten. Vannacht toep hieraan geen la werden vijf ar- 4ht. Haar cel "odslag rktl De rechtbank in ïeft gisteren een il vO uit Weert veroor- enijalf jaar gevange- i Rjns doodslag van lurfarbra de Jong. Zij dear september in oo&ats met 32 mes- Tegen de Ngens moord acht- >s pst. De rechtbank ut pn voldoende be- ïm! man het slachtof- a^eraad van het le- teiiofd. nu >;r en kind avonden - De politie tast nog i over de toedracht van een 36-jarige rouw en haar 9-ja- e in Maastricht, en werden maan- htdekt in een wo- chercheteam pro- ren contact te krij- ïilieleden van de Iders in Nederland k Dolitie zegt uit te in misdrijf, maar wil lof op de lichamen fetsel waren te zien. uiker »men der duikteams van ïr van Alkmaar, 2rhugo waard heb- )nd in het Geest- fctmeer tevergeefs een 33-jarige De politie gaat er le man, afkomstig Ier, op een diepte ïn meter om het le ien. Een 32-jarige buwediep werd met gsproblemen opge- et ziekenhuis. Hij met de vermiste i duiken in een spe- oor bestemde 'duik- meer. Beide man varen duikers. assen/gpd - De bijna 6-jarige Hamza Bork- huis, die in 1999 op gewelddadige wijze werd ontvoerd door zijn biologische vader, keert terug naar zijn moeder in Assen. De vader werd gisteren voor de rechtbank in Assen voor het blok gezet: tekenen voor de terugkeer van het kind of telkens opnieuw worden vervolgd totdat Hamza meerderja rig is. De aanpak is uniek in de Nederland se rechtspraak. De 32-jarige Frans-Algerijnse vader van Hamza, koos uiteindelijk eieren voor zijn geld. Hij tekende voor de terugkeer van zijn zoon. Maar hij weigerde zijn handtekening onder een document te zetten dat zijn Al gerijnse echtgenote nodig heeft om Hamza naar de Nederlandse ambassade in Algiers te mogen vervoeren. Deze verklaring heeft ook moeder Ina Borkhuis nodig om met Hamza naar Nederland te reizen. De vader zei pas te tekenen als moeder en zoon alle bei aanwezig zijn in de ambassade. Als de rechtbank akkoord gaat, heeft de aanpak van het OM in Assen (de ontvoer der blijven vervolgen totdat het kind terug keert) mogelijk gevolgen voor andere ont voerders die vastzitten. De man heeft vijf weken de tijd om zijn fa milie in Algerije opdracht te geven zijn zoon naar de Nederlandse ambassade te brengen. Binnen twee weken moet de fa milie schriftelijk aan de officier van justitie in Assen bevestigen dit daadwerkelijk te zullen doen. Op 30 september moet de va der weer voor de rechtbank verschijnen en zal blijken in hoeverre hij heeft meegewerkt aan de terugkeer van Hamza. De man werd in 1999 tot zes jaar cel ver oordeeld voor de ontvoering van Hamza. Omdat hij niet meewerkte aan de terugkeer van het kind, besloot het OM hem opnieuw voor de rechter te brengen. De hoogte van de strafeis laat de officier af hangen van de uiteindelijke terugkeer van Hamza. Als de vader zijn belofte nakomt, zal zijn straf niet hoger zijn dan het voorar rest. Anders eist de aanklager opnieuw een lange celstraf. den haag/gpd - De dreiging van een stroomtekort houdt nog ze ker twee dagen aan. Een woord voerder van landelijk netbeheer der Tennet noemde de situatie vanochtend nog altijd 'precair'. Ondanks een koelere nacht is de warmte nog niet uit huizen en bedrijven verdwenen, waardoor airco's en koelinstallaties van daag nog volop zullen draaien. Ook de reservecapaciteit kan nog niet worden aangevuld, om dat het rivierwater warm blijft. Dat water komt uit Duitsland en Frankrijk, waar de hitte voorlo pig aanhoudt. De kolencentrale in Nijmegen mag sinds gisteravond warmer water in rivier de Waal lozen dan is afgesproken. Rijkswater staat heeft daarvoor een ver gunning afgegeven. De noodmaatregel is van kracht omdat de centrale het zogehe ten 'technisch minimum' heeft bereikt. „De centrale moet een minimum aan productie draai en om te voorkomen dat de centrale stilvalt." De centrale loost nu water van 31 graden Celsius in de Waal, één graad warmer dan normaal. Grote stroomstoringen in Gro ningen (gistermiddag) en Twente (sinds gisteravond) zijn te wijten aan 'technische pro blemen', die deels worden ver oorzaakt door de hitte. De stroomstoring in Twente wordt pas in de loop van de dag ver holpen, meldt producent Es- sent. De gebieden zijn echter niet afgesloten vanwege een stroomtekort, stelt Tennet, maar door kabelbreuken. Nederland was gisteren dicht bij een stroomtekort. Doordat een grote kolencentrale bij Geertruidenberg 's ochtends uitviel en de vraag onverwacht groot was, moest netbeheerder Tennet bijna al zijn reserves in zetten. Op het kritieke moment was er gisteren een reserve van slechts 90 megawatt, genoeg voor hon derdduizend huishoudens. La ter namen de reserves weer iets toe. Vandaag is de totale reserveca paciteit met 300 megawatt klei ner dan gisteren. Mocht er daadwerkelijk een gebrek aan stroom ontstaan, dan zullen de elektriciteitsbedrijven als eerste plattelandsgebieden van het elektriciteitsnet halen. Tennet verwacht dat Code Rood aan het eind van de week wordt in- getrokken.Uit diverse hoeken kwam er gisteren kritiek op de liberalisering van de energie sector. Onder meer hoogleraar milieu kunde Lucas Reijnders en de PvdA stelden dat het voor com merciële energiebedrijven niet aantrekkelijk is om te investe ren in reserves, want die bren gen in 'normale tijden' niets op. Kamerlid Crone van de PvdA zegt niet uit te sluiten dat ener giebedrijven bewust tekorten creëren om de prijs op te drij ven. Dick en Roos Erkel, de vader en zus van de ontvoerde Arjan Erkel, gisteren voor het voormalige hoofd kwartier van de Russische geheime dienst KGB. Foto: AP/lvan Sekretarev den haag/anp - Premier Balke nende zal tijdens een bezoek aan Washington begin volgen de maand de ontvoering van Arjan Erkel onder de aandacht brengen bij president Bush. Hij zegde dat gisteren toe aan Ar- jans broer Diederik, die samen met andere familieleden, vrien den en collega's extra aandacht vroeg voor de zaak. Het was precies een jaar gele den dat de medewerker van Artsen zonder Grenzen in Da- gestan verdween. Balkenende kreeg vergeet-me- nietjes en een portret van Arjan uit handen van Diederik Erkel. De premier beklemtoonde dat het kabinet 'al het mogelijke doet' om Arjan vrij te krijgen. Achter de schermen zijn er vol gens hem veel contacten met Russische autoriteiten en hij zal er ook bij president Poetin per soonlijk op blijven hameren dat er actie moet worden onderno men. „Het ligt subtiel. We moe ten verstandig opereren." Artsen zonder Grenzen vindt dat de Russische autoriteiten tot nu toe falen in hun onder zoek naar de verdwijning van Erkel. De organisatie heeft gisteren een brief aan de regering ge stuurd. Ze wil dat Poetin zijn toezegging waarmaakt alles op alles te zetten in het onderzoek naar Erkel. De organisatie heeft gisteren ook een brief bezorgd bij de Russische ambassadeur in Den Haag, alsmede in tientallen lan den waar Artsen zonder Gren zen actief is. De hulpverleners twijfelen of de ontvoering van Erkel prioriteit heeft; het onder zoek zou tussen november 2002 en mei 2003 stil hebben gele gen. utrecht/gpd - De christelijke basisschool De Ridderhof in Utrecht is zonder twijfel de kleinste school van het land. Komende maandag, de eerste schooldag na de vakantie, komt één leerling naar school. Voor het jongetje van groep drie staan een directeur en twee leerkrachten klaar. De katholie ke school Hof ter Weide is waarschijnlijk de op één na kleinste. Deze basisschool, in dezelfde wijk als De Ridderhof, telt vijf leerlingen. Terwijde is de nieuwste wijk van de stad. Er wordt nog volop gebouwd. De kinderen die er komen wonen, moeten naar De Ridderhof of naar Hof ter Wei de. „Onze enige leerling komt uit Maarssen", zegt directeur Van het Hof van De Ridderhof. „Zijn ouders verhuizen in het najaar naar Terwijde. Hij krijgt voorlopig individueel les. Ik denk dat hij binnen twee maan den kan lezen." Van het Hof is niet zo bang dat de enige leerling geen contact heeft met andere kinderen. De wijk Terwijde zelf heeft nog geen scholen. Ook geen nood- lokalen. De kinderen krijgen daarom les in het gebouw waar tot vlak voor de vakantie nog het Leid- sche Rijn College zat. In dat ge bouw zit ook het katholieke Hof ter Weide. *ji ii'jcö'iim noïKWYMcm OCBOBOflWE *PbW»

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3