Kalmerende korpschef is kwaa GESPREK VAN DE DAG Muziekpiraten kunnen zich niet veilig meer waneig »rd rd 'Wij gaan echt niet de straat op om Marokkanen neer te knallen' Int od Kleef aan WOENSDAG 13 A ^fcrsz htir DAGELIJKS LEVEN De strijd tegen het illegaal aanbieden van muziek en films via internet wordt scher per. De Stichting Brein, die deze vorm van piraterij bestrijdt, richt zijn pijlen nu ook op particulieren. Wie veel bestanden via zijn internetverbinding aanbiedt, riskeert een boete van duizenden euro's. Maar zo ver is het nog niet. De internetaanbieders werken niet zomaar mee. Vijfduizend cd's heeft hij inmiddels van in ternet gehaald, schat Hans (20). Tijd om ze allemaal te beluisteren heeft hij niet. „Maar het is een handig archief." In het weekend staat zijn computer dag en nacht aan om muzield>estanden met andere liefhebbers uit te wisselen, waardoor zijn collecties en die van anderen in hoog tempo groeien. De kosten? Alleen het gebruik van de internet verbinding en zijn computer. Muziek en films zijn voor de geoefende in ternetgebruiker vrijwel gratis. Officieel niet, maar in de praktijk wel. Met programma's als Kazaa, Direct Connect, Soulseek of Win- MX kunnen gemakkelijk bestanden van de ene naar de andere computer worden over gepompt. Hoewel het illegaal is om cd's en films te kopiëren als het niet voor eigen ge bruik is, doen wereldwijd miljoenen men sen het. De illegale kopieën zijn een doom in het oog van de entertainmentindustrie, die zegt omzet mis te lopen: in 2002 was dat in Nederland zo'n 157 miljoen euro. In 2001 was dat nog een kleine 100 miljoen euro. Nederlanders wisselden vorig jaar naar schatting vijftien tot twintig miljoen cd's en dvd's uit. De Stichting Brein jaagt namens de platen- en filmindustrie op de illegale verspreiding. Aanvankelijk richtte de stichting zijn pijlen alleen op de 'uitwisseldiensten' (de pro gramma's die uitwisseling mogelijk maken) maar in navolging van de Verenigde Sta ten en Denemarken zijn in Nederland nu ook particuliere gebruikers aan de beurt. Een rechter in Noorwegen oordeelde on langs namelijk dat een uitwisselingsdienst zoals Kazaa niet illegaal is. Een hoger be roep tegen die uitspraak loopt nog. ,,We gaan het nu via het privaatrecht doen, de civiele aanpak. We willen particulieren op die manier boetes opleggen die kunnen oplopen tot duizenden euro's," zegt Tim Kuik, directeur van Brein. De stichting richt zich daarbij uitsluitend op de aanbieders van muziek- en filmbestanden. Degenen die alleen muziek binnenhalen maar zelf verder niets verspreiden blijven onge moeid. Ook wie heel weinig bestanden ver spreidt, hoeft zich voorlopig geen zorgen te maken; het gaat de stichting om de grote jongens. Hoé groot wil Kuik niet zeggen. .Anders gaan ze daar nét onder zitten." Om de verspreiders van illegale bestanden te kunnen aanpakken, heeft Brein wel de medewerking van de internetaanbieders, de providers, nodig. Die kunnen precies vertellen wie de gebruikers zijn en waar ze wonen. Kuik; „Wij willen graag dat de pro- Zoeken, downloaden en branden. De stich ting BREIN wil aanbieders van illegaal mate riaal het leven zuur maken. Foto: Hans van Weel viders hun klanten eerst per e mail waar schuwen dat ze illegaal bezig zijn. Een klant kan dan nog tot inkeer komen. Het kan bij voorbeeld ook om ouders gaan die hele maal niet weten dat hun kind dat met hun computer doet." Wie vervolgens doorgaat met z'n illegale in- temetpraktijken kan bezoek van Brein ver wachten. De stichting wil de intemetprovi- der dan met een gerechtelijk bevel dwingen om naam en adres van de gebruiker te ge le gi ichti ven. Tot nu toe staan de proerwe trappelen om gegevens van I te v met Brein te delen. „Wij werlnd f willig mee," zegt Hein Driesg he chevereniging van Nederlanen v providers (NLIP). „Het gaat qiisti van onze klanten en het is ntm te werk om internetverbindingjival pen." Dries vermoedt bovenan v voor Brein niet eenvoudig za gerechtelijk bevel te krijgen. De grote gebruikers maken z 1 weinig zorgen. Ze vinden steQpl en snellere wegen om bestan selen. „Ik denk niet dat ze miCur; ceren," schat Roy (20) zijn korde muziek staat op een server (an di distributiecomputer, red.) vasitie Alleen mensen aan wie ik heeg b computer heb gegeven kunntr Gc af halen. Bovendien werk ik m ori lende programma's." Cam Volgens Kuik van de Stichtinco la jongens als Roy zich echter taDA, veilig. „Wij infiltreren ook in Hij I pen die toegang tot servers oj nie wisselen. En als we weten daorde beeld veel via een universiteitiet 1 men we contact met die uniword wij ze iedere keer opjagen traRijp een gegeven moment vermoe ons nooit." Qf| Marloes de Koning 'NOU.fflrr g£6WTÜdEP. NtAoÉAS" IN P£E£ U/XÉ- BlJM6AU>W E£W KOKKEN7*£KKEf2- TE V/MPEM De] ?nw derp Art: MENSELIJK Een 46-jarige Engelsman kwam er maandag achter dat zijn Jaguar sportwagen is uitgerust met een uit stekende AIRCONDITIONING. Hij moest zich onder doktersbehande ling laten stellen omdat zijn TENEN BEVROREN waren, zo meldt The Guardian. De man uit Manchester liet tijdens een rit van ruim vierhon derd kilometer de airco op volle toe ren draaien, en richtte de lucht stroom op zijn ontblote linkervoet. Hij had daar last van een muggen beet. Toen zijn tenen de volgende dag blauw en zwart begonnen te zien, ging de man naar zijn huisarts, die bevriezingsverschijnselen con stateerde. De man moet zijn tenen voorlopig goed warm houden en zo over een week van zijn ongemak ver lost moeten zijn. Het had slechter kunnen aflopen. Bevriezing kan lei den tot het verlies van ledematen. KONINGIN BEATRIX brengt in ja nuari een STAATSBEZOEK aan Thailand en NOS Actueel gaat mee om er verslag van te doen. Dat meld de de NOS gisteren tijdens de pre sentatie van de plannen voor het ko mende winterseizoen. Er is al lang sprake van een staatsbezoek aan Thailand, een van de weinige lan den die Beatrix nog met met een staatsbezoek heeft vereerd. De Rijksvoorlichtingsdienst kon het be zoek dinsdag echter nog steeds niet bevestigen. Het staatsbezoek zou naar verluidt in de tweede helft van januari plaatshebben. Medio die maand verwachten prins Willem- Alexanderen prinses Móxima hun eerste kind. Ze hebben het geprobeerd, maar er bleek geen redden meer aan: AN DRE HAZES en zijn vrouw RACHEL gaan toch SCHEIDEN. Eerder dit jaar kwam het paar al in een diepe huwelijkscrisis terecht, maar toen probeerde het de breuk toch nog te lijmen. Nu heeft de woordvoerder van de zanger gisteren laten weten dat beiden denken 'dat een schei ding de beste oplossing is'. Rachel blijft wel André's zaken behartigen en zijn boekingen doen. De twee hebben samen twee kinderen, Roxanne en Dreetje. Foto GPD In de toch al rijke geschiedenis van de TRANSATLANTISCHE luchtvaart is een nieuwe mijlpaal bereikt. Voor het eerst is een op afstand bestuur baar MODELVLIEGTUIG over de At lantische Oceaan gevlogen, zo kopte de Canadese krant Globe and Mail gisteren. Het 4,9 kilo zware toestel legde in totaal 3040 kilometer af tussen het Canadese New Found- land en Ierland. De succesvolle lan ding was maandag, na een vlucht van 38,5 uur. Het modelvliegtuig, dat voldeed aan alle internationale 'eisen' die gelden voor deze hobby, vloog grotendeels op de automati sche piloot. Aan beide zijden van de oceaan werd de besturing vanaf de grond overgenomen. Met satelliet- navigatie werd het toestel geduren de de vlucht in de gaten gehouden. Het vloog steeds op een gemiddelde hoogte van 300 meter. GERARD JOLING hoeft niet langer met de bakkers op te staan. Zijn me dewerking aan de ochtendshow op Radio 538 van 's morgens zes tot tien uur is beperkt tot de voor hem schappelijke tijd van acht tot negen. VROEG OPSTAAN, zo ervoer Joling, valt niet te combineren met laat naar bed als gevolg van optredens in het land. Joling zou met Rick van Veld- huysen een maand lang dj Edwin Evers vervangen. Dat bleek te zwaar, aldus de woordvoerster van 538. Een artiest heeft volgens haar toch een ander ritme. Concurrent Noord zee FM sloeg vanmorgen meteen te rug met een advertentie voor 'Goede morgen Gordon', eveneens van zes tot tien. 'Uitslapen is voor mietjes!' stond er boven.Foto GPD MISS VIETNAM, Pham Thi Mai Phu- ong, is weer TERECHT. De vrouw heeft de politie laten weten dat ze veilig is, aldus de Vietnamese poli tie. De politie was een zoektocht naar de 18-jarige begonnen omdat de schoonheidskoningin al een week spoorloos was. Haar familie ver moedde dat Pham Thi Mai Phuong was ontvoerd. Na alle ophef over haar verdwijning nam de vrouw con tact op met de politie. Ze liet de po litie weten dat ze was weggelopen, nadat ze met haar ouders ruzie had gekregen over hun besluit haar in Engeland naar school te sturen. De jonge vrouw was vorig jaar de eerste Vietnamese die meedeed aan de Miss World-verkiezing.Foto AFP Plaatsvervangend korpschef Joop van Riessen van de Amsterdamse politie ging voorop in het bedaren van de gemoederen nadat een van 'zijn' agenten woensdag de 33-jari- ge Driss Arbib had doodgeschoten in een eettent aan het Mercator plein. Maar de verhalen rond het plein dat sprake zou zijn van zin loos politiegeweld tergen hem, en de suggesties uit de Marokkaanse gemeenschap over 'racisme' en 'moord' maken hem ronduit kwaad. „Een burger die in een café een mes trekt en daarmee op een poli tieman afvliegt, veroorzaakt daar mee politie-optreden. Punt. Een agent kan niet zomaar weglopen", zegt Van Riessen. „Justitie moet maar beoordelen of dat optreden in dit geval gerechtvaardigd was, maar de diender is opgeleid om in extreme noodsituaties zijn wapen te trekken en zo nodig te schieten. En dan gaat het in dit soort geval len niet om een schot in het pla fond of in de benen. Het heet niet voor niets 'noodvuur': de aller laatste kans en anders ligt de agent in het graf." Van Riessen worstelt met zijn po sitie. Hij mocht en mag, als dienstdoend baas van het Amster damse politiekorps, inhoudelijk niets zeggen over de schietpartij. Ook niet toen hij met burgemees ter Job Cohen de familie van het slachtoffer bezocht, ook niet thuis bij die agent. Bij de emotionele wake van hon derden mensen op het Mercator plein nam hij het woord, omdat zijn gevoel zei dat het verstandig was het volk toe te spreken - voor zulke zaken zijn geen protocollen. Maar hoe overtuig je die emotio nele groepen er van dat de agent niet anders kon dan schieten en dat hij absoluut niet in een schiet grage bui had gehandeld, als het onderzoek van de rijksrecherche naar de zaak pas net is begonnen? Van Riessens geïmproviseerde speech suste de opgefokte sfeer desondanks enigszins. Maar nu loopt de spanning weer op door voormannen in de Marokkaanse gemeenschap - zoals het Komitee van Marokkaanse Arbeiders in Van Riessen, afgelopen donderdagavond tijdens de wake op het Mercatorplein. „De politie moet de orde handhaven, maar een te dominajas - ij zigheid kan de zaak laten escaleren. Vandaar dat ik er zelf tussen ben gaan staan om de spanning te proeven." Foto: WFA/Jeroen Oerlem» gaat halen en dat tegen de agent houden." Wellicht mede door Van bijeen zijn. Het werktj oppakt, neem je een enorm risi- Riessens optreden bleef het de af- want het werd stil en De r Nederland (KMAN) - en opge wonden buurtbewoners die spre ken van een 'bewuste' en lafharti ge politiemoord, die op racisme is gestoeld. Met dat verhaal hebben ze aan Van Riessen de verkeerde. Hier wordt de waarheid ernstig verdraaid en als je het Van Ries sen vraagt: uit sensatiezucht. „Het beeld dat de afgelopen da gen is geschetst, loopt totaal weg van wat er echt aan de hand is", vindt Van Riessen. „Het doet er helemaal niet toe of die jongen Marokkaan is. Gewoon een Amsterdammer die zich aan dezelfde normen moet houden als ieder ander. We hebben in on ze samenleving die belangrijke af spraak dat je niet met een wapen over straat gaat. De enige die een wapen draagt, is een agent. Zo is het geregeld. Als je bij een ruzie in een eettentje dan toch een wapen co. Maar had de agent niet genoeg gehad aan pepperspray en greep hij wellicht te snel naar zijn wa pen? „Over de details kan ik nog niets zeggen, maar neem van mij aan dat onze agenten niet 'trigger- happy' zijn en dat deze jongen het vreselijk vindt wat is gebeurd. Rond het Mercatorplein gaan ver halen dat de hij na het incident al weer rustig een glas stond te drin ken. Verschrikkelijke verzinsels die de zaak een gevaarlijke lading geven. Daar protesteer ik tegen." De agent is gewoon aan het werk. Het beste, vindt Van Riessen. „Even een dag thuis en dan weer aan de slag. Natuurlijk wordt hij professioneel begeleid, maar hij is tot zijn werk in staat en dan be staat geen aanleiding hem thuis te houden." Wellicht mede door Van Riessens optreden bleef het de af gelopen dagen min of meer rustig op het Mercatorplein, zonder de gevreesde rellen. Dat bedaren van de gemoederen is een ingewikkel de klus. „De politie moet te allen tijde de orde handhaven op het plein, maar een te dominante aanwezig heid kan de zaak laten escaleren. Vandaar dat ik er zelf tussen ben ga&n staan om de sfeer en de spanning letterlijk te proeven." Politiecommandanten in New York, Parijs of Antwerpen zie je in dergelijke precaire situaties nooit het volk toespreken. Maar Van Riessen gokte dat het verstandig was. „Ik kreeg daar het gevoel dat het zou kunnen helpen. We moesten laten voelen dat de poli tie dit vreselijk vindt en dat we be grijpen dat de mensen emotioneel rustig.eeft Maar nu het verhaal uil lading krijgt door gentplf j spraken, maakt Van Rins c weer zorgen. „Natuurflarb ze zaterdag van mij dear si ren, ik heb begrip voopats die hun verdriet willeifrat iemand die dood is. Ngens streren tegen zinloos »t. I weid vind ik absoluut pnv beeld. Hoezo politiemï m£ 'Noodvuur' van een ajjera nauw, terecht of onterfofd niets met moord te ma wij de straat op gaan (f 0 kanen neer te knallen.: me kwaad." Paul Vugts Klassiek in de slapstick is de dikke sopraan die er met veel misbaar tenslotte een hoge C uitperst. Spontaan barst op dat moment suprème die kolossale porseleinen vaas op het dressoir in duizend gruzelementen. Prach tig de bioscoop plat en de Dikke en de Dunne kunnen weer vooruit. Sinds een paar dagen weet ik dat dit geen slapstick is, maar werkelijkheid. Afgelopen weekeinde trok de Dance Parade door Rotterdam, vierhonderddui zend man en een stoet wagens van overal vandaan. Exotische dansen leverden dapper slag met de hittegolf. Dj's zetten hun volumekraan wijd open. Té wijd. Toen ze de Erasmusbrug naderden, moesten ze van de autoriteiten hun decibellen schielijk matigen. De Zwaan, zoals Rotterdammers hun slanke brug liefko zend noemen, kan namelijk slecht tegen geluid. Van burengerucht gaat de Zwaan eerst barsten vertonen en uiteindelijk kopje onder, de Nieuwe Maas in. Ten over vloede: we bevinden ons niet in decadent pretpark Am sterdam, maar in het ooit zo robuuste Rotterdam. Rot terdam waar aan alle kanten palen in de grond ver dwenen. Waar alom gepoetst werd en nimmer geluld, of het moest zijn in Katendrecht waar de nachten lang waren en van wanten wisten. Maar ik til de zaak op nationaal niveau. Wat stampen we toch lekker, zei de muis tegen de olifant, aan de wandel midden op de Erasmusbrug. Wat u zegt, ant woordde de laatste. Laten we maar oppassen, zei de muis weer, want voordat wij er met ons tweeën erg in hebben hangt heel Nederland uitzijn hengsels. Geluk kig aldus de olifant op zijn beurt, ligt de Kuip kilome ters verderop, zijn de Rolling Stones krasse zestigers die zuinig op hun stembanden worden en is überhaupt de laatste tijd in het stadion van Feyenoord weinig reden tot feestelijk gedruis, anders had ik het zo net niet gewe ten. Ik hoor het, u bent Ajax-fan, reageerde de muis wat broeierig. Maandagen dinsdag twee keer vijftigduizend jongere ouderen en oudere jongeren aan de voeten van Mick Jagger en volgens de laatste berichten functioneert de Zwaan nog, besloot hij. Ach ja, een verstandige zwaan vermijdt ondoordachte dingen, wist de olifant. Nederland vertoont de laatste zomers steeds meer ken merken van een uitgewoond huis. Die zomers zijn één grote eet-, dans- en vrijpartij zonder einde geworden met alle weekeinden volgeboekt. Met salsa op de Cool- singel en daarna met mate housen op de brug, met Jan en Alphonse en alle lederknechten spelevaren door de Amsterdamse grachten, met een Dance Valley in de platte polder, met Park Pop in het Zuiderpark en alvast algemene mobilisatie en alle politieverloven ingetrok ken vanwege ADO Den Haag dat zijn feestelijke rentree in de Eredivisie maakt. Met Pinkpop en Lowlands, met Kwakoe en lekkere happen, met Haschiba in de Schil derswijk, met de Parade en straks Prinsjesdag die extra geanimeerd zal worden, nu we van de rechter het Oran jehuis en de prinsjes en prinsesjes weer onbe kommerd mogen kieken. Toegegeven, die Am sterdamse Arena was dóódstil tijdens de Jo- han Cruijffschaal, maar één keer zo'n oase van rust was broodnodig. Ik ben week in week uit onderweg met vele honderdduizenden lotgenoten. Al die eve nementen vormen een perpetuum mobile van lege blikjes en blauwe algen en ik vergat nog het skütsjesilen, de marineda- gen in Den Helder en de verjaardag van je goede vriendin Katthy eind augustus, niet vergeten hoor. Deze verhitte vluchtheuvel aan zee voor alle gezindten raakt van alle ge draaf van hier naar daar in derdaad uitgewoond. Pats, daar klettert die porseleinen vaas toch heus van het dres soir. En de Zwaan voelt zich ook verre van lekker, weldra een Stervende Zwaan, als je het mij vraagt.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2