De koelbox rukt op, of was-ie er altijd REGIO 'Is het nodig dat er hulp wordt geboden, dan vrijwillig en met li^ 'Ik walg van mensen die ouderen in een bejaardentehuis dumpi Een beetje droogte is de eerste bekerronde helemaal niet zo erg kees kortekaas. De WOENSDAG 13 AUGUSTlL NAVRAAG De droogte bedreigt de start van de voetbalcompetitie en heeft in Leiden al tot uitstel van 77 7 5 geleid. Onnodig, vindt Voorschotenaar was ja renlang Hoofd Sportvelden van de gemeente Leiden en bekleedt die functie tegenwoordig in Den Haag. Hoe ernstig is de situatie op de voetbalvelden „De mensen moeten zich niet zo druk maken. Wat droogte is hele maal niet zo erg. Het eerste gras dat verdort, is namelijk het zoge naamde 'straatjesgras', een grassoort die eigenlijk niemand op z'n veld wel hebben. Daardoor blijven de goede grassoorten over. Het is vaak helemaal niet erg wanneer je wat bruine plekken op het gras ziet. Met wat kunstmest en sproeien zijn de velden zo weer fris groen." Maar de velden kunnen toch wel uitdrogen? „Als het droog is, ontstaat er een zogenaamde droog tezone, een gebied onder de bovenlaag van het veld tot het grondwater. Daar door trekt het grondwater niet naar boven. Wij zeggen dan dat er 'niet voldoende capillair' is. Het risico bestaat dan dat je de wortels los trapt, dat de wortels verbranden. Dat is vooral een probleem op velden met 60 h 70 procent straatjesgras." Is er een remedie? „De oplossing is simpel, je moet de velden voor je erop gaat spelen helemaal ondersproeien, 'vol capillair zetten' noemen wij dat. De droogtezone verdwijnt dan." Als er maar voldoende wordt gesproeid, hoeft er nergens een pro bleem te zijn? „Hier in Den Haag liggen de velden er prima bij. Dat komt omdat wij al onze mensen kunnen inzetten voor sproeien, wij hoeven geen lijnen te trekken op het veld, dat doen de clubs hier zelf. Als er problemen ontstaan, is dat altijd door een gebrek aan man kracht. De mensen die zouden moeten sproeien zijn op vakantie en daardoor gebeurt het niet." Moeten er meer automatische sproei-installatie komen? „Ik ben een voorstander van semi-automatische installaties. In Leiden ligt er eentje op sportpark De Vliet. Dat is helemaal niet zo duur. Een kannonnetje kost 34 euro, daar heb je er ongeveer 24 per veld van nodig en dan natuurlijk je buizen." Er is in Leiden dus onvoldoende gesproeid? „Ik kan daar moeilijk over oordelen, ik weet wel dat er voldoende apparatuur is om te sproeien. Ze zouden tegen de clubs moeten zeggen: ga zelf belijnen, dan zetten wij iedereen in voor het sproei en. Ik denk ook dat de deskundigheid bij het Sportbedrijf Leiden er niet meer is. Paul van Leeuwen is met mij naar Den Haag gegaan, wij waren de deskundigen op het gebied van de sportvelden." tekst: Willem Spierdijk foto: UP De Boer/Marco de Swart UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1953, Donderdag 13 Augustus STREEK - Naar wij van bevoegde zijde vernemen zullen met ingang van de winterdienstregeling der N.Z.H.V.M, welke op 4 October a.s. in werking treedt, tal van verbeteringen worden ingevoerd, welke de servi ce aan het reizend publiek zullen verhogen. Om te beginnen zal het begin- en eindpunt van de trams naar Katwijk en Noordwijk worden verplaatst van de Rijnsburgerweg nabij de remise naar het Stations plein, zodat de reizigers komende met de stadslijn of met de Haagse blauwe tram deze afstand niet meer behoeven te lopen. Ook de bussen naar Haarlem, die in de Boerhaavelaan hun startplaats vonden, zullen van het Stationsplein gaan vertrekken en aankomen. Hetzelfde geldt voor de bussen naar Noordwijkerhout en Warmond. Uiteindelijk zullen alle busdiensten der N.Z.H. op het Stationsplein aanvangen en eindi gen. Voor de reizigers naar Warmond is er ook goed nieuws. Totdusver- re bracht de N.Z.H. aan haar passagiers voor Warmond de tolkosten in rekening ad. 5 cents. Per 4 October neemt de N.Z.H. die kosten voor eigen rekening. :F"FEN kanernood BOUWEN NUL ANNO 1978, maandag 14 augustus LEIDEN - Om aandacht te vestigen op de kamernood hebben leden van de Leidse Studentenbond in de Kaiserstraat enkele krotten opge richt. Niet alleen onder studenten, maar ook onder werkende jonge ren, samenwonenden, buitenlandse arbeiders enz. bestaat een grote behoefte aan relatief kleine woonruimtes. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien daeen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveitstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie; B M Essenberg. G.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveitstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres. Postbus 54,2300 AB Leiden Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut ine) p/kw €55,00 p/j €210.60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem Wie maar even over het Noordwijkse strand wandelt, heeft het al snel in de gaten: de opmars van de koelbox is onstuitbaar. Steeds meer be zoekers laten de strandtenten links liggen, zo lijkt het, en ne men eten en drinken van huis mee. Worden Nederlanders nóg zuiniger? „Twee euro voor een glas water, schei toch uit." Of zijn de prijzen te hoog? In de ogen van de strandpavil joenhouders beslist niet. Het is een prachtexemplaar. Dat vinden Jan en José Bos uit Gouda ook van hun koelbox. Felblauw, mooi vormgegeven, maar vooral: groot. „Kan lek ker veel in", zegt Jan. „Hoe ven we nergens meer voor op te staan", vervolgt José. „Nou ja, af en toe naar het toilet Jan: „Daar zouden ze eigenlijk ook nog iets op moeten ver zinnen." Het echtpaar heeft de mega- koelbox op deze ochtend vol gestopt. Broodjes kaas, mine raalwater, twee biertjes voor hem en een Crodino voor haar. Jan: „Ik keek net wat een broodje kaas hier kost. Eén euro vijftig, da s meer dan drie gulden. Nou, dan lach ik wel even." Na een paar gesprekken met koelboxhouders wordt duide lijk dat de koelboxtrend alles te maken heeft met de prijzen in de horeca. Of het nu op waarheid berust of niet, vrij wel iedereen klaagt over de hoge prijzen die worden ge vraagd voor een drankje en wat te eten. „Het enige wat ik hier koop, is vis", zegt Ria Schop uit Den Haag. „Noordwijk is het mooiste strand van het land, maar de prijzen zijn zo hoog. De vis kan je halen bij de ha- ringkar, dat gaat nog. Maar drank neem ik van huis mee. Twee euro voor een glas wa ter daar koop ik twee flessen voor. En dan weet ik ook nog zeker dat het niet uit de kraan komt." Het lijkt de horeca langs de kust nog niet te deren, want de terrassen zitten aardig vol. De eigenaren van de strand paviljoens voelen zich ook niet aangesproken. „De koel box heb je altijd al gehad. Niets bijzonders. Er is echt geen sprake van dat meer mensen nu met een koelbox naar het strand komen", zegt Gé van Roon van het gelijkna mige strandpaviljoen. Al weken lang zitten de stranden overvol. Ondanks de opmars van de koelbox klagen de strandtenthouders niet. „Als het zo doorgaat, kan het de beste zom»6 worden." Foto: United Photos De Boer/Poppe de Boer *e Alexander Balk van Balk Beach is het in grote lijnen met hem eens. ,,Als het aan houdend mooi weer is, zie je meer koelboxen. Maar ook dat is niet nieuw. Dat zag je andere zomers ook als de hit te aanhield. Dat begrijp ik ook wel. Als je een gezin hebt met een paar kinderen en je moet elke dag betalen voor eten en en drinken, een schermpje enzovoort dan kan dat be hoorlijk aantikken. Logisch dat mensen dan op een gege ven moment zelf spullen van huis meenemen, maar opval lend vind ik dat zeker niet. De strandexploitanten mer ken het echter nauwelijks of niet in hun omzet dat veel badgasten hun eigen eten en drinken meenemen. Hans Klinkenberg van De Klink: „Dit is de beste zomer van de laatste jaren. Niet alleen wat het weer betreft, ook de om zet is prima. Zeker sinds vori ge week de vakantie in Rijn land Westfalen is begonnen. Dat is toch het stukje Duits land dat hier het dichtst bij is. Nee, voor mij is er geen enke le reden om te zeuren. Na tuurlijk krijg je altijd wel eens een opmerking van iemand die het niet eens is met de prijzen, maar dat zijn uitzon deringen." Ook Jan van Duin van Beach End is uiterst tevreden over het seizoen. „Tot nu toe zitten we beter dan vorig jaar. Goed, afgelopen vrijdag en zaterdag hebben we met die zeedamp pech gehad en lagen de tem peraturen plotseling een stuk lager. Maar verder, geen kla gen. Integendeel, wat ons be treft kan het seizoen niet meer stuk." Beach End is het laatste Noordwijkse paviljoen vóór Katwijk. „Wij moeten het vooral van wandelaars heb ben en die zijn er dit seizoen veel meer dan anders." Alexander Balk houdt nog een slag om de arm en wil de ba lans pas in september opma ken als de paviljoens sluiten. „Maar als het zo doorgaat, kan het de beste zomer in ja ren worden." Volgens Jan Bos uit Gouda gaan de strandtenthouders het nog wel voelen in hun portemonnee. „Mensen pik ken de prijzen niet meer. Kijk maar, iedereen neemt nu een koelbox mee. Tot een paar jaar geleden vond ik dat kneu terig, maar nu scheelt het ge woon veel geld." Is de Nederlander nog zuini ger aan het worden dan hij al was? „Nein", zegt Helle Meis- ner, een Duitse toeriste die met haar zoontje een week in Noordwijk resideert. „Het ligt niet aan de zuinigheid, maar aan de prijzen. In Duitsland gebeurt precies hetzelfde. Steeds minder mensen gaan op een terras zitten, ze nemen liever zelf wat mee als ze een dagje uit gaan." En zij zelf ook. Haar robuuste Duitse koelbox bevat broodjes, sala des, snoepgoed, een fles mineraalwater en vier blikjes cola. „Vanochtend in de su permarkt gehaaldzegt Helle lachend. „Duitsers letten ook op de centjes, hbor." De paviljoenhouders ook, be nadrukken ze. Alexander Balk: „We hebben de prijzen bijna niet verhoogd. Bier, fris en mixdrankjes helemaal niet. Ik begrijp die kritiek dan ook niet. In Scheveningen en Zandvoort is het veel duur der." Beach End hanteert in alle opzichten dezelfde tarie ven als vorig jaar, zegt Van Duin. „We willen dat de men sen terugkomen. Waarom zouden we ze dan afschrikken met hogere prijzen? Ik begrijp die opmerkingen echt niet. Ook niet over het geld dat wordt gevraagd voor water. Mensen vragen wel eens of ze een fles met water mogen vul len. Dan zeg ik: neem maar een kop koffie, dan krijgt u er gratis water bij. Of men moet een hond bij zich hebben. Daarvoor kan men zonder kosten een bak vullen. We zit ten vlak bij het hondenstrand, vandaar." Gé van Roon rekent niets voor water. „En de andere prijzen zijn heel schappelijk. Je kunt dan ook niet zeggen dat er meer koelboxen op het strand te zien zijn en dat we dus te IK veel vragen voor d|n hapjes. Al werken fc kantineprijzen en jl< bijvoorbeeld maaibi voor een bakkie k(fc nog houd je die kojc niet tegen." fc Als enige van de vi(it joenhouders, die o[j actie is gevraagd, gd Roon toe dat de onti beetje tegenvalt, „la met dit mooie wee|\ mensen mogen veis zodat we een buffa den kunnen opbol de komende jareni jaar is het zo mooi| we het wat minden^ ben dan verwacht,I" niet aan de prijzeii parkeren speelt eer langrijker rol. Ik b£ niets destijds begoT die protestactie. Et. economische receff Daardoor gaat meT" vaak uit eten en noj hier wat minder d#a Peter Groenendijk en Jan Preenen KLANKBORD Over de stelling 'Familie moet verplicht meehelpen bij ouderenzorg* zijn de meningen zeer verdeeld. Een kleine meerderheid (58 procent) is het oneens met de stelling waarbij getuige de reacties vooral het woordje 'moeten' op bezwaren stuit. Eenn se lectie uit de reacties. B.M. Bochane, Leider dorp: „We leven niet meer in een wereld waar in mensen zoveel moge lijk kinderen krijgen, zo dat die in hun oudedags voorziening kunnen bij dragen. In deze com plexe maatschappij zijn familierelaties niet voor iedereen hetzelfde en kunnen daar geen wette lijke, landelijke richtlij nen voor worden gege ven. Is de familieverhou ding goed, dan regelt het zich wel vanzelf. Lukt dat niet, dan zijn we als ge meenschap verplicht de mensen, die de huidige maatschappij hebben helpen opbouwen, een goede oude dag te bezor gen." R. van Haasteren, Lei den: Ik vind het een goede zaak dat familie meehelpt bij ouderen zorg. Uit respect voor de ouderen, want die heb ben al zoveel gedaan voor de familie en nu kan de familie iets terugdoen. Daarbij komt dat de be trokkenheid bij elkaar hierdoor wordt ver groot." Theo Witteman, Sassen- heim: „Naar mijn me ning bestaat er een mo rele plicht voor de familie om - daar waar mogelijk en wenselijk - mee te helpen bij de zorg voor de ouderen. Het gaat mij echter te ver om een daadwerkelijke verplich ting in te voeren." H. Ouwersloot, Katwijk: „En waaruit zou die zorg dan moeten bestaan? Uit financiële of materiële hulp Alleen het woord 'moeten' stuit bij mij op Familie moet verplicht meehelpen bij ouderenzorg een groot weerstand. Is het nodig dat er hulp ge boden wordt, dan vrijwil lig en met liefde. Geen moeten dus." E. Sitinjak, Leiden: „Ver plicht zou ik het niet wil len stellen, maar dat de familie mee kan helpen, lijkt mij duidelijk. Er zijn families waar de zorg vol ledig door de kinderen wordt verzorgd (petje af) maar in,te veel gevallen laten ze de zorg totaal aan de overheid (instel lingen) over en kijken ze niet meer om naar hun hulpbehoevende familie. Hoe druk je het ook hebt, het moet toch mogelijk zijn om iedere week een aantal ogenblikken vrij te maken voor de zorg aan je ouders. Per slot van re kening hebben zij zich in het verleden ook 'opgeof ferd' om ons groot te brengen. Tegenwoordig wordt er voor wat dan ook te veel naar de over heid gekeken. Ik geef toe het is niet makkelijk om een zieke ouder/familie te verzorgen maar het dumpen van deze men sen bij de instellingen is niet de oplossing. Tuur- lijk, goede zorg staat voorop. Maar alleen je gezicht met kerst laten zien, getuigt niet van veel respect voor je familie." Ed van Ruiten, Roelof- arendsveen: „Iedereen moet zijn of haar steentje bijdragen en de ouderen helpen. En dat geldt dus zeker voor familie." ledereen word een forse verl.1- de sigarettenen Karin Castelijn (42) uit Rijpwete- ring, boerin: „Familie verplichten om mee te helpen in de ouderenzorg lijkt me onmogelijk. Ik denk - ik heb er namelijk nog geen ervaring mee, maar hoor zo nu en dan wel eens wat - dat als de familie ziet dat er ta ken niet uitgevoerd worden, deze al worden opgepakt. Even iets anders, misschien zouden we onze gevange nen iets minder goed kunnen ver zorgen, en onze ouderen en/of zie ken heel wat beter. De meeste oude ren in een verzorgingstehuis hebben geen kamer, (cel), voor zich alleen. Misschien ook iets om over na te denken!" Reinier Verbeek (38), uit Leiden, architect:Als het de bedoeling van de stelling is dat we weer verplicht voor onze ouders gaan zorgen, zeg ik nee. Maar er geldt wel een morele plicht. Ik vind wel degelijk dat er aan de zorg voor je familie heel veel po sitieve kanten zitten. Dat weet ik me de uit eigen ervaring. Mijn demente opa herkende mij bijvoorbeeld nog heel lange tijd. Daar kun je wat mee. Terug naar vroeger moeten we niet gaan, maar die morele plicht is heel belangrijk. En misschien kunnen de faciliteiten veranderen. Nu gaat ie mand relatief vrij gemakkelijk naar een verzorgingshuis. Maar met wat extra thuishulp kan hij M J of zij misschien ook bij een kind of 3 kleinkind gaan wo nen. Dat is ook al snel goedkoper dan opname in een verzor- gings- of ver pleeghuis." Nancy Knijnenburg (35) uit Leiden, beveiligingsmedewerkster/ train- ster damesselectie: „Helemaal mee eens. Zolang de familie dit kan op brengen, in fysieke toestand bedoel ik hier, vind ik dit een morele ver plichting. Het is toch de gewoonste zaak van de wereld dat je de oude ren in de familie 'onderhoudt' als dat nodig is. Ik walg van mensen die de ouderen in een verzorgingshuis of bejaardentehuis dumpen. Dat kan toch een behoorlijke strijd in je hoofd worden als je daar goed over gaat nadenken. Het kan sowieso nooit de bedoeling zijn geweest van de mensheid. Ook als een ouder per soon niet meer op zich zelf kan blijven wonen en hij of zij toch een kamer in een bejaar denhuis zal betrek ken vind ik dat de verzorging voor het grootste gedeelte een taak van de familie is of blijft. Geen dis cussie mogelijk." Marije van den Berg (28) uit Lei den, bedrij fs journaliste/PvdA- raadslid: „Ik neem aan dat dat so wieso al het geval is. En als de fami lie het niet wil, wat moet je dan? Je kunt familieleden er toch niet met de haren bijslepen? Wat dat betreft vind ik het een beetje vage stelling. Wie gaat wat dan verplichten. En wat gebeurt er als mensen zich daar niet aan houden? Moeten ze dan de gevangenis in? Je hoort die verplich ting tot zorg te voelen en als je dat niet doet dan ben je gewoon niet zo'n aardig mens. Een zorgplicht in stellen is de wereld op zijn kop zet ten." Cees van Duijn (41) uit vastgoedconsultant/ beliu rug naar vroeger dagen. (j trokken vaak bij een gezifc dersom. Psychisch voor <T heel goed, want dan stonL 'midden' in het leven. Zef weer taken en voelde ziclf beetje nuttig. De maatsclj, er nu wat anders uit. VeeLI staanden, kleine gezinnel ze echtparen, de nadruk lp individu. Dus waarom zoj zoveel met jezelf bezig bi ouders gaan zorgen die ji toch al nooit zag? En da het dan met je avondstutf avond, j stappei "l etc. Zul overhel sen dal gaanL ten?L van L- hoiT

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 12