OGL vreest de nieuwe bijstandswet REGIO rstejaars willen duidelijkheid over ontgroeningsrituelen De student drinkt )rgwekkend veel - of niet? Mobiel zwembad gegarandeerd blauwalgvrij 'Argeloze toeristen waarschuw ik van tevoren' Duinri DUINRELL, DAAR KIKKER JE VAN OP LEIDEN door Robbert Minkhorst leiden - Gehandicapten gaan er in inkomen fors op achteruit als de nieuwe bijstandswet wordt ingevoerd. Hun rechtspositie wordt aangetast. In een brand brief aan het gemeentebestuur van Leiden vraagt het Overleg Gehandicaptenbeleid Leiden aan politici om delen uit de wet te gen te houden. .Alarmerend schrijft het OGL over de kritiek die de (landelij ke) Gehandicaptenraad heeft op de nieuwe wet Werk en Bij stand. „Wij nemen aan dat zo wel het college van B en W als de gemeenteraad dit niet zwijg zaam aan zich voorbij kan laten gaan.'' De Tweede Kamer be spreekt het wetsontwerp op 26 en 28 augustus. Daarna wordt erover gestemd. Met de nieuwe bijstandswet be oogt het kabinet regels en voor zieningen aan te scherpen, mensen sneller aan het werk te krijgen en wil het kabinet grote verantwoordelijkheden overhe velen naar gemeenten. Dat treft echter de invaliden en chro nisch zieken, aldus de Gehandi captenraad. De wet biedt wei nig rechten en geeft veel plich ten. Bovendien leidt die ertoe dat mensen 'in gelijke situaties ongelijk worden behandeld'. Zo wordt de bijzondere bij stand afgeschaft. Die bood de mogelijkheid om kwetsbare groepen extra te steunen. „Door gemeentelijke maatrege len kreeg onze achterban iets meer lucht in hun uiterst moei lijke financiële positie", stelt voorzitter J. Troost van de Ge handicaptenraad in een brief aan alle aangesloten instanties - waaronder ook het OGL. „Het hebben van een medische aandoening is op zich straks geen reden meer voor vrijstel ling van sollicitatieplicht", meldt Troost verder. „Dat is een duidelijke aanscherping. Het betekent dat mensen ver plicht moeten solliciteren, ter wijl werkgevers deze mensen niet aan zullen nemen. De rege ring doet ook niets aan de mas sieve discriminatie die onze achterban in de praktijk op de arbeidsmarkt ondervindt." Als gehandicapten kunnen wer ken, is dat vaak in deeltijd. In de huidige situatie heeft deel tijdwerk geen gevolgen voor de hoogte van hun uitkering; straks wel. „Nu is het bijverdie nen een grote uitkomst: het is mogelijk om ervaring op te doen en er is de stimulans om er financieel iets op vooruit te gaan. Het schrappen van deze mogelijkheid doet onrecht aan zowel de mogelijkheden van mensen met een handicap of chronische ziekte als aan de te rechte verwachting dat werk moet lonen." De Gehandicaptenraad en het OGL richten zich juist ook op gemeenten. „Zij krijgen de ver antwoordelijkheid over de uit keringen en hulp bij het zoeken naar werk en de volledige fi nanciële verantwoordelijk heid", aldus Troost. „De rech ten van bijstandsgerechtigden zijn nauwelijks gewaarborgd, terwijl hun plichten toenemen en gemeenten een eindeloze reeks sancties kan loslaten op de uitkeringsgerechtigde." De nieuwe bijstandswet doet de Gehandicaptenraad sterk den ken aan de Wet Voorzieningen Gehandicapten. Juist die wet maakt invaliden afhankelijk, waardoor him rechten worden aangetast. Troost typeert: „Veel ellende, weinig goeds." enigingsvoorzitters geven geheimen niet prijs tijdens EL CID-debat in Pieterskerk d Simons Leidse eerstejaarsstu- willen af van de ge- nigheid rond ontgroe iden. De Leidse stu- renigingen moeten bid van zaken geven' vraag wat er precies tij- tntgroeningen gebeurt, fcij weten waarvoor zij zij zich bij een ver- aanmelden. Dat bleek gisteravond tijdens het traditio nele EL CID-voorzittersdebat in de Leidse Pieterskerk. Kritische vragen van eerstejaars kregen bijval van de ruim 1600 aanwe zige studenten, maar de voor zitters wilden hun geheimen toch niet prijsgeven. Studentenvereniging Minerva geeft ronduit toe dat studenten in de kennismakingstijd ont groend worden. Volgens voor zitster Sabine Mulder is ont groening in elk geval 'niet eng'. Het is vooral een 'mooi spel' waar deelnemers na afloop 'met veel plezier' op terugkij ken. Waar de eerstejaars tijdens de kennismakingstijd aan on derworpen worden, wilde Mul der niet zeggen. De kennisma kingstijd is geheim. Aspirantle den moeten gewoon 'durf to nen'. De voorzitters van de andere studentenverenigingen wasten :uwe campagne niet besteed aan Leidse verenigingen hun handen aanvankelijk in onschuld, maar al snel bleek dat ook daar ontgroeningsacti viteiten geen verleden tijd zijn. Bij Quintus en Augustinus ge beurt dat niet meer op vereni gingsniveau, zoals op Minerva, maar wel binnen disputen. De ze kleine vriendenkringen ken nen vaak een hechte band van 'vriendschap voor het leven' en laten nieuwkomers alleen toe na een ontgroeningsritueel. Omdat het gewoonte is dat nieuwe leden zich laten opne men door een dispuut, zagen de boze eerstejaars feitelijk geen verschil met voorheen. Ontgroening blijft gewoon be staan, zij het op een ander tijd stip. Voorzitter Edwin de Lange van SSR verzekerde de eerstejaars dat er op SSR niet wordt ont groend, ook niet binnen dispu ten. De mededeling van een ou derejaarsstudent, die hem er op wees dat hij op SSR wel degelijk een dispuutsontgroening had ondergaan, bracht De Lange vervolgens in verlegenheid. Al leen voorzitter Chiel Groene- veld van Catena verklaarde met de hand op het hart dat er bij Catena nergens wordt ont groend, al was het maar omdat er geen disputen zijn. „Je be taalt je contributie en je bent lid, zo simpel is het." Niet alleen met ontgroeningen, maar ook met verplichtingen hebben de eerstejaars het moeilijk. Het verplicht volgen van een werkweek en een ken nismakingstijd, het verrichten van afwas-, schoonmaak- en kooktaken, het verplichte lid maatschap van een jaarclub (Minerva) of een dispuut (Quintus), veel studenten heb ben er weinig zin in. De verenigingsvoorzitters maakten echter glashelder dat er niet aan te ontkomen valt. Alleen Catena viel opnieuw uit de toon door te stellen dat le den niets hoeven te doen be halve contributie betalen en andere mensen geen schade berokkenen. Na afloop van het debat deed discussieleider Coen Gelinck van het Nederlands Debat In stituut een poging om te bepa len wie het debat had gewon nen. Dat gebeurde met een ap- plausmeter, die Augustinus- voorzitter Maarten van Noort als winnaar aanwees. Die uit komst verbaasden Gelinck en het publiek zeer. Afgaand op hun gehoor hadden zij de ere palm aan Groeneveld toege dacht. Met zijn nuchtere grap jes en zijn meewarigheid over de zeden en gewoonten op de andere verenigingen had hij in elk geval de lachers op zijn hand. Toch zal dat Catena niet veel helpen, meende een oud lid dat het voorzittersdebat uit nieuwsgierigheid had bijge woond. „Eerstejaars zijn het al tijd erg eens met de filosofie van Catena, maar er zijn elk jaar toch maar weinig nieuwe le den." door Eric-Jan Berendsen leiden - Hij is momenteel veruit de populairste vader van de Merenwijk. Olaf Nieuwenstein heeft van een aanhanger voor zijn dochter Tessa namelijk een mobiel zwembadje gemaakt. Maar nu blijkt dat alle kinderen uit de buurt er in willen. Zeker als hij zijn poedelbad aan de zeeblauwe Renault Clio koppelt en een stukje gaat rijden, is het dringen geblazen en zijn de ko ters uit de buurt niet bij het koele, heldere water weg te slaan. Nieuwenstein kwam op het idee toen de Provincie het zwemmen in buitenwater vori ge week had ontraden omdat de concentratie blauwalgen te hoog zou zijn. „Dat betekende dat we hier dus niet meer naar de Zijl of naar 't Joppe in War mond konden. En zo n plastic badje in de tuin vind ik maar niks. Dat was dus flink balen. Toch moest er iets gebeuren, want bij meer dan 30 graden moet je de kinderen toch een beetje vermaken. Ik heb toen een beetje zitten denken en ineens kwam ik op het idee: een mobiel zwembad. Ik heb een aanhanger van 80 centimeter hoog bekleed met zeildoek, alles waterdicht ge maakt en de bak gevuld met lei dingwater. Gegarandeerd vrij van de blauwalg. Kinderen kun nen toch buiten het water in zonder kans op maag- en darmstoornissen, koorts of an dere ziekteverschijnselen. Het Olaf Nieuwenstein rijdt regelmatig een rondje met zijn mobiele zwembad door de Merenwijk. Foto: Hielco Kuipers idee is eigenlijk heel simpel maar ik heb het nog nergens gezien." Het verhaal van het mobiele zwembad ging vervolgens als een lopend vuurtje door de wijk. „De hele buurt kwam kij ken. Wat wil je, geen entree voor een zwembad, geen abon nement, iedereen wilde er in. Dat mag ook als ze maar lief zijn. En als ze dat willen, rijd ik er af en toe ook nog een rondje mee. Nieuwenstein overweegt patent op zijn uitvinding aan te vragen. „Want als andere men sen dit zwembad met aanhan ger zien, rijden er zo vijf van die zwembadjes door de wijk; ter wijl het mijn idee is." (advertentie) assenheimers iken na brand uwe start org-Vuldig t uit t thuiszorg in Minerva imelen glas Eerstejaarsstudenten irden van de Leidse ivereniging Minerva, komend jaar al het glas 'r felen dat in de Minerva- wordt geproduceerd. De ig Promotie Glasbak uit iag heeft een samenwer- rband gesloten met Mi mi studenten er bewus te maken dat zij glas loeten houden. Veel stu- zouden denken dat al- nflessen in de glasbak i De eerstejaars krijgen idy card' over glasrecy- i beginnen vanaf zater- uigustus met inzame- thet Delfts en het Rot- Studentencorps heeft ie Glasbak vergelijkbare ingemaakt. Kom voor een spectaculair dagje uit naar attractiepark Duinrell. Geniet met het hele gezin in de spetterende attracties en het tropische Tikibad. De magische zomer- show met Scott the Magician mag u niet missen. Een dagje Duinrell is plezier voor jong en oud! ter Groenendijk Het drankgebruik on- enten loopt de spuiga- Dat vindt het Neder- istituut voor Gezond- rordering en Ziektepre- (NIGZ). Een speciale ie aan het begin van e studiejaar moet het i een ommekeer wor- r de Leidse verenigin- in niet mee. „Zolang je Ier niet lastigvalt, mag je s zoveel drinken als je ernstige drankinciden- I^Jns met dodelijke afloop, in de afgelopen vijf jaar ïS voor een kleine cul- 0g slag bij studentenver- bl Immers: niets is zo ijk voor het imago van Siiging als een drankinci- it veel aandacht krijgt, i behoren spelletjes als 7 gen' en de 'Adjescup' dstrijd waarbij het bier keer achterovergeslagen worden) inmiddels tot eden. og altijd drinken leden lentenverenigingen veel in andere jongeren. De preken voor zich: leden renigingen drinken ge ien j 23 glazen alcohol per iet-leden die wel stude- :hts' dertien glazen. On- 4 jongeren in Nederland gemiddelde op acht gla- iol per week. maakt zich derhalve J zorgen. „Het is alge- ikend dat Nederlandse teveel drinken", zegt irder Martijn Planken, studenten drinken nog an andere jongeren. En en die lid zijn van een ig zelfs nóg veel meer. an wij dus niet rustig i hoe het mis gaat. Er s gebeuren." Is. Een speciale prijs, de edigingsprijs Alcohol voor studentenvereni gingen', is in het leven geroe pen: de vereniging met het meest doordachte en effectieve alcoholbeleid wint 750 euro. De actie begeleidt een nieuwe campagne, die moet zorgen voor een cultuuromslag. Vol gens Planken hebben al heel wat studentenverenigingen zich ingeschreven. Maar de inzendingen komen niet uit Leiden. Van de vijf grote verenigingen in de stad doet geen enkele aan de actie mee. Niet nodig, luidt het argument. „Wij hebben een postertje van de campagne opgehangen", zegt Edgar van de Burgt, be stuurslid van Catena. „Verder doen we er niet aan mee." En dat terwijl er toch flink gedron ken wordt, zoals Van de Burgt toegeeft. „In vergelijking met de andere Leidse verenigingen valt het bij ons denk ik nog mee, maar toch wordt er aardig doorgezopen. Nee, de situatie is niet helemaal gezond, geloof ik. Maar als iemand veel wil drin ken, is dat zijn eigen verant woordelijkheid. Zolang iemand anderen niet lastigvalt, mag hij drinken zoveel hij wil." Augustinus heeft dezelfde in steek, zegt bestuurslid Linda Wammes. „Over het drinkge drag binnen verenigingen wordt overdreven moeilijk ge daan. Wij zien dan ook geen re den om aan de campagne mee te doen." Ook bij SSR mag ieder lid doen wat hij wil, zegt voor zitter Edwin de Lange. „Als mensen echt te dronken zijn, zeggen we daar wel wat van. Hoe vaak dat voorkomt? Een paar keer per jaar." Ook volgens Minerva-bestuurs- lid Albert Marsman is er geen reden tot zorg. „Natuurlijk wordt hier gedronken, wij zijn een gezelligheidsvereniging. Maar er is volop sociale contro le, en niemand gaat te ver. Ik ben nu drie jaar fid van Miner va en heb nog nooit een aan al cohol gerelateerd incident mee gemaakt. Minerva heeft geen alcoholprobleem. NIGZ-zegsman Martijn Planken betreurt de reacties. „Je hoort het vaker, hè: het valt allemaal wel mee, na de studie gaat het drankgebruik vanzelf weer om laag, dus in je studententijd kun je zoveel drinken als je wilt. Voor een behoorlijke groep geldt dat misschien, maar veel mensen lopen tijdens hun stu dententijd blijvende problemen op." Binnen vier of vijf jaar, de gemiddelde studieduur, kan volgens Planken heel veel mis gaan. „In die tijd kun je een pa troon opbouwen dat je daarna heel moeilijk weer ontwent. Er zijn echt veel mensen die na de studie niet meer veilig op hun pootjes terechtkomen, en lang durige problemen met alcohol ondervinden. Omdat binnen studentenverenigingen relatief erg veel gedronken wordt, moe ten die verenigingen zelf ook eens hun verantwoordelijkheid nemen. Maar men denkt dat al les goed is, zolang er geen on- gelulcken gebeuren." Eén vereniging zegt zich wel degelijk zorgen te maken over drankgebruik. Quintus-voorzit- ter Frank Renooij zegt dat zijn vereniging op dit vlak een ver antwoordelijkheid heeft. Van deelname aan de NIGZ-cam pagne gaat het waarschijnlijk niet komen, maar volgens Re nooij is de tijd van 'alles kan en alles mag' voorbij. „Daarvoor is er toch te veel gebeurd. In de afgelopen paar jaar zijn wij strenger geworden: we voelen ons nu verantwoordelijk." Wat dat in de praktijk inhoudt? „Als iemand volkomen laveloos over de bar hangt, zeggen we: eerst maar eens een cola voor jou. En als we het idee hebben dat het met iemand echt niet goed gaat, knopen we een gesprek aan. We mogen onze ogen niet sluiten voor de gevolgen van overmatig drankgebruik. Er ligt altijd een gevaar op de loer." Leiden wordt tijdens de EL CID- week overspoeld door groepjes eerstejaars die aan de hand van hun mentor de nieuwe studen tenstad verkennen. Voor de aan komende studenten is alles spannend en nieuw. Maar hoe ervaren Leidenaars de jaarlijkse invasie van nieuwe stadgeno ten? Vandaag: botenverhuurder Marco Vermij. Na vijf jaar kent botenverhuur der Marco Vermij het Water sportfestival van EL CID wel. „Voor de eerstejaars is het elk jaar weer nieuw, maar als je wat langer meeloopt, zie je dat het programma steeds hetzelfde is. Dan denk ik, ja hoor, daar gaat de kayak weer van de Rem- brandtbrug! En jawel: daar gaat de waterski weer achter de achtpersoonsskiffl Het blijft ook een leuk gezicht." Net als veel andere Leidenaars, zijn ook studenten graag op het water. Er zijn twee roeivereni gingen, Asopos de Vliet en Njord. Zeilvereniging De Blau we Schuit, kanovereniging Levi tas en surfvereniging Planken koorts zijn ook met regelmaat in de Leidse wateren te vinden. Verder zijn er Aquamania (een zwem- en waterpolovereniging) en LSD, een duikclub voor stu denten. Zij presenteren zich op de dinsdagmiddag van de EL CID-week op en om de Rem- brandtbrug, pal voor de deur van Botenverhuur Het Galge water. De massale toevloed van studenten tijdens het Watersportfestival in de EL CID-week deert botenver huurder Joop Vermij niet. „Ik vind het wel grappig." Foto: Henk Bouwman Vermij, die sinds 1999 de bo tenverhuur leidt en die ook op het Galgewater woont, blijft nuchter onder de massale toe vloed van studenten en boten. .Argeloze toeristen die op die dinsdag een bootje huren, waarschuw ik wel altijd", zegt hij. „Het kan hier dan heel druk zijn, dat is handig om te we ten." Verder treft hij geen maat regelen. „Ik vind het wel grap pig" De studenten van de EL CID- commissie komen in de aan loop naar het evenement altijd even langs. Dat waardeert de bootjesverhuurder. „Het zijn steeds nieuwe", zegt hij. „Ze stellen elk jaar dezelfde vragen. De eerste is altijd: 'kan die boot ook weg?' Nee, zeg ik dan, dat is mijn huis. Dan is die discussie snel over. De commissie heeft nog geluk dat mijn buurman, die ook aan de Rembrandtbrug ligt, tijdens de EL CID-week met vakantie is. Anders lag het hier nog voller." Vermij heeft eigenlijk nooit klachten over het festival. „Het is erg goed georganiseerd. De commissie zet toiletten neer, ze ruimt na afloop de rommel op, ik kan doorwerken en het feest gaat ook niet zo laat door." Eén keer huurde de commissie alle roeibootjes af. „Dat was dus goed voor de botenverhuur", herinnert Vermij zich. „Maar dat hebben ze daarna niet meer gedaan. De eerstejaars wilden niet bij het Galgewater weg. De bootjes lagen dus ongebruikt aan de kant." Vermij onderbreekt zijn betoog om drie Duitse toeristen te hel pen, die met een motorboot de Leidse wateren opwillen. Even later komen er vier meiden, die met kayaks door de grachten gaan varen. Vermij rekent ook studenten tot zijn klantenkring. „Tijdens de EL CID-week is er altijd wel een mentorgroepje dat wil roeien. Dat is goed. Van af het water leer je een stad be ter kennen dan door er door heen te slenteren." Verder ko men regelmatig vriendenclub jes een middagje roeien. „Ik weet niet altijd of Hfc studenten zijn, want ik kom oorspronke lijk niet van hier en kan dat niet altijd zien." Anders ligt dat bij jaarclubs en disputen die een bootje huren. „Dat weetje met een." Vermij staat positief tegenover studenten. „Ik vind dat ze het straatbeeld verlevendigen. Ze fleuren de cafés en terrassen op en dat geeft Leiden een speciale sfeer. Die bevalt mij wel. Ik weet dat niet iedereen er zo over denkt. Ik woon hier lang genoeg om te weten dat som mige Leidenaars het niet erg op studenten hebben. Die hebben het gevoel: het is ónze stad, maar jullie lopen hier rond te paraderen alsof jullie de baas zijn." Wilfred Simons

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11