Stroomhandel is koorddansen ECONOMIE Prijsstuntverbod voor LOI Arcadis schrapt 275 banen in Nederland Politici voorstander van krachtige Opta Het licht gaat echt nog niet uit VS in beroep staalconflict Transavia helpt rivaal easyjet met piloten Graantekort in EU wordt geschat op 20 miljoen ton Milieugroepen boos over Franse en Duitse lozingen "oft verliest ver patent Microsoft, 's we- ^te softwarefabri- r een rechtbankjury Hloordeeld tot 521 f lar boete. Het con- ..n patent hebben ge- technologie browser Explorer feete moet worden de universiteit van n het bedrijf Eolas •Ifes. Beide claimen te hebben ontwik - rdt gebruikt in Ex- H browser van Mi- Jlstrekt dominant: /an de intemet-ge- geeft zich via Explo sief. Microsoft ont- 4c op het patent te ^aakt en kondigde ïjp te gaan. ^conomie verrassend 4n heeft het in het 2 taal economisch 7 oed gedaan. Het i ïlands product 1 procent toe ten j het kwartaal er- rcentage is ruim hoog als werd ver- arbasis kwam de !,3 procent, zo 3 apanse bureau stiek vandaag be- j esteringen namen irocent. De consu- dde 0,3 procent ixport nam toe met lerlijn via am open i De haven van Rot- u| met de nieuwe rice van rederij Ita- ijelangrijke verbin- ptainervervoer met en Midden- en nka gekregen. 4et verkeer met jonomieën als 'olombia verwacht flrijf veel. „De 2frdt markten die tot I indirect bereik- i aldus een woord emacht vertrok het )ij overslagbedrijf Italia laat zes sche- aarop telkens 2400 issen. Om de elf j^ien schip Rotter- Roberine ohn Deere p gazonmaaier Ro- jtleider in Neder- 5sland, gaat na 1 por het leven als Het Amerikaanse |e naam is eigenaar 2|iedese bedrijf Ro ts dat in 1951 werd pr de smeden Slenny Robers. Aan ziging is een groot itoek in negen lan- 'igaan. De distribu- )hn Deere-machi- tbesteed aan Louis negen. J boeken Alstom 4#ursautoriteiten ^beginnen een on- j|de boekhouding 5®ter van het Franse ?8)m. In juni kwa- 4pitants van ATI ïoer in de boekhou- 3iioeid. De onregel- 3£iadden betrekking 4Sact bij een treinen- JwYork. Alstom 3$oen dollar uittrek- week geleden 3^en en de Franse 3mjf te hulp. erstel "art in 2004 76 ijle burgerlucht- volgend jaar her- 3Jtemationale orga- 3|e burgerlucht- gjgaat ervan uit dat 4?ssagiers in 2004 ^nt zal groeien en ^tjaar daarop. De 6Öe verwacht dat gjeer vertrouwen ïfluchtvaart, door- %velden extra vei- yegelen zijn geno- orziet de ICAO dat jinomie een herstel f neemt jinn over 3^ 2£xtiel- en techno- ^amma Holding limann Protection ïiovergenomen. Het jfïpt en produceert lojsmaterialen, waar- srije kleding, en be stemen voor édelen. BPG heeft Jji Duitsland en bedrijf levert on- II de politie en in Europa en aan hulporganisaties, isoneelsleden ijks 10 miljoen eu- mma maakt via ^erseidag Indutex ngssystemen. 'Concurrentie wordt uit de markt gedrukt' amsterdam/leiden/anp - Waldeck, moederbedrijf van de Leidse Onderwijsinstellingen (LOI) en Studieplan, mag niet langer met prijzen stunten. De mededingingswaakhond NMa heeft het onderwijsbedrijf verbo den om tegen verliesgevende ta rieven cursussen aan te bieden. Met de scherpe prijzen drukt Waldeck concurrenten de markt uit, aldus de NMa. Als het bedrijf ondanks het ver bod tarieven onder de kostprijs blijft berekenen, moet het 5000 euro per dag boete betalen. De totale dwangsom kan oplopen tot 500.000 euro. Ook mag geneve/afp/anp - De Verenigde Staten hebben beroep aangete kend tegen een uitspraak van de Wereld Handels Organisatie (WTO) in een internationaal staalconflict. De WTO bepaalde vorige maand dat de extra in voerrechten die de VS sinds vo rig jaar heffen op de import van staal, in strijd zijn met de inter nationale handelsregels. Vol gens de WTO maken de VS zich schuldig aan discriminatie van buitenlandse staalproducenten. De zaak was door de Europese Unie, Japan en zes andere lan den aanhangig gemaakt en be tekende een belangrijke zege voor staalbedrijven in de EU,zoals het Brits-Nederlandse Corus. De Amerikaanse rege ring besloot vorig jaar maart tot tijdelijke extra heffingen van 8 tot 30 procent op een reeks staalproducten om de eigen in dustrie te beschermen. De kla gers zullen blijven samenwer ken om te bereiken dat de uit spraak in het beroep wordt be vestigd. Pas aan eind het jaar zal het conflict worden be slecht. Dus blijven de heffingen voorlopig bestaan. Waldeck niet meer schermen met de slogan dat het de laagste prijs garandeert. Het bedrijf be looft consumenten compensa tie als zij ontdekken dat een zelfde cursus elders goedkoper is. De NMa tikt Waldeck op de vin gers, terwijl het onderzoek naar het prijsbeleid nog loopt. De kartelpolitie wil met deze tus senstap voorkomen dat de Na tionale Handels Academie (NHA) uit de markt is gedrukt, voordat het onderzoek is afge rond. Waldeck zou na de af tocht van deze concurrent zo ongeveer een monopoliepositie hebben. Aanleiding voor het onderzoek was een klacht van NHA. Waldeck heeft een stevig marktaandeel in Nederland. De NMa vindt het onacceptabel dat het bedrijf zijn macht ge bruikt om concurrenten om zeep te helpen. Consumenten lijken op het eerste gezicht te profiteren van de scherpe tarie ven. Zodra de concurrentie het loodje heeft gelegd, zal Waldeck de cursusprijzen echter verho gen, vreest de NMa. De prijzenoorlog heeft de NHA al in moeilijkheden gebracht. Een woordvoerder laat weten dat er geen accuut gevaar is dat het bedrijf ten onder gaat. Wel heeft Waldeck zijn concurrent dusdanig in de hoek gedreven dat NHA over inkrimpen heeft nagedacht. „En elke keer als wij de prijzen verlagen, duikt Stu dieplan er weer onder", aldus de NHA-woordvoerder. door Richard Mooyman schiphol - Transavia biedt concurrent easyjet de hel pende hand. De Nederland se luchtvaartmaatschappij gaat piloten uitlenen aan de Britse prijsbreker, die kampt met een tekort aan vliegers. De bedoeling is dat vier tot tien Transavia-vlie gers in het winterseizoen vanuit Londen voor easyjet gaan vliegen. De stap is opmerkelijk aan gezien de KIM-dochter en easyjet verwikkeld zijn in een keiharde concurrentie strijd, onder meer op de populaire bestemmingen Nice en Barcelona. Mede onder druk van het succes van easyjet heeft Transavia goedkope lijnvluchten inge voerd onder de naam Basiq Air. Easyjet is bezig met een ambitieus uitbreidingspro gramma, waarbij 120 nieu we vliegtuigen zijn besteld. Volgens Transavia is het in de luchtvaart gebruikelijk om diensten te verlenen aan andere vliegmaat schappijen. Afgezien van incidentele vluchten is het volgens een woordvoerster wel voor het eerst dat Transavia easyjet structu reel gaat helpen. „Het is een commerciële beslissing. Wij hebben deze winter wat ruimte gezien de situatie in de markt. Als wij het niet doen en daarmee geld ver dienen, dan zou een ander bedrijf dat doen." Transavia ondervindt nog steeds de gevolgen van de oorlog in Irak en de slechte economische omstandighe den. Het aantal boekingen voor deze zomer ligt onder de verwachtingen. Het mooie weer speelt volgens de woordvoerster slechts een marginale rol bij het te genvallend aantal boekin gen. Een akkerbouwer oogst met zijn combine een perceel zomertarwe in de Tusschenklappenpolder tussen Zuidbroek en Muntendam nabij Veendam. Het graan is er twee weken eerder rijp dan normaal. Foto: ANP/Vincent Jannink den bosch - Volgens ramingen komt de graanoogst in de Euro pese Unie dit seizoen 20 mil joen ton lager uit dan nodig is voor de consumptie. Aaike Maarsingh van de land- en tuinbouworganisatie LTO Ne derland verwacht dat veevoer hierdoor op termijn duurder wordt. Het graantekort zal vol gens experts echter geen enkele invloed hebben op de brood prijs. Om een tekort aan graan te voorkomen heeft de Europe se Unie de uitvoer naar andere delen van de wereld aan ban den gelegd. Alle exportvergun ningen voor tarwe, rogge en gerst zijn opgeschort. De op brengsten in Nederland zijn dit jaar daarentegen aanzienlijk hoger dan gemiddeld. „Hier is het graan voor de droogte goed gegroeid en heb ben we veel kilogrammen. Maar elders in de Europese Unie is de produktie nog nooit zo laag geweest als dit jaar", al dus Maarsingh. In Duitsland, maar ook in Frankrijk, zijn akkerbouwers zwaar door de droogte getrof fen. „Het heeft hier tien weken niet geregend", zegt Martien Stokkermans die al 25 jaar een akkerbouwbedrijf heeft in Zuid- Frankrijk. Hij spreekt van een rampzalig jaar. „Zo'n hitte heb ben we hier nog niet meege maakt." Stokkermans bewerkt 500 hec tare bouwland. Zijn opbrengst tarwe en maïs schat hij op 20 procent minder dan anders en met zonnebloemen hoopt hij op 60 a 70 procent van normaal uit te komen. „Maar de sojabo nenteelt lijkt te verbranden." amersfoort/anp - Ingenieurs bureau Arcadis schrapt dit jaar in Nederland 275 arbeidsplaat sen. Slechtere marktomstandig heden en gestegen pensioen lasten nopen het bedrijf tot de ze ingreep. Dat maakte Arcadis vanochtend bekend bij de pu- blikatie van de cijfers over het tweede kwartaal. De nettowinst daalde met 16 procent naar 5,7 miljoen euro en de omzet verminderde met 2 procent tot 198 miljoen euro. Autonoom was er sprake van een daling van 11 procent. Van de 275 arbeidsplaatsen waar het bedrijf vanaf wil, zijn er in middels 100 verdwenen door beëindiging van tijdelijke con tracten en natuurlijk verloop. Bij Arcadis werkten tot voor kort wereldwijd 8500 mensen. De helft van de winstdaling is toe te schrijven aan koersdalin gen van Amerikaanse, Brazili aanse en Chileense valuta's. Over de eerste zes maanden kwam de omzet uit op 391 mil joen euro tegen 395 miljoen eu ro in de eerste zes maanden van 2002. De nettowinst daalde van 10,6 naar 9,3 miljoen euro. Arcadis waarschuwde dat de winst over heel 2003 10 tot 15 procent lager zal uitpakken. „De vooruitzichten op lange termijn zijn gunstig, maar de huidige economische realiteit beperkt de groei", constateerde bestuursvoorzitter Noy. Aanvaringen met KPN onvermijdelijk den haag/anp - De Opta moet zijn tanden kunnen laten zien. Zo reageerden Kamerleden gis teren op het pleidooi van KPN- topman Scheepbouwer om de post- en telecomtoezichthou- der aan banden te leggen. De politici zien daar niets in. Ze vinden dat de consument meer keuze krijgt bij grote concur rentie op het vaste telefoonnet. „De relatie tussen Opta en KPN is al slecht sinds de oprichting van Opta vijf jaar geleden. Dat leidt regelmatig tot scènes uit een slecht huwelijk", meende Kees Vendrik van Groenlinks. „Als de toezichthouder zijn werk goed doet, zijn aanvarin gen onvermijdbaar", stelde WD'er StefBlok. Vendrik en Bert Bakker van D66 scharen zich vierkant achter Opta. Volgens het duo is een goede toezichthouder nodig om voormalig monopolist KPN in toom te houden. Zij zijn eer der voor uitbreiding dan inper king van Opta's bevoegdheden. CDA'er Joop Atsma stelde dat Opta als een waakhond moet fungeren, maar hij wil niet dat Nederland in zijn wet- en regel geving vooruit loopt op Europa. „Ik krijg steeds meengBignalen dat dat wel zo is. Als het klopt, moeten we dat snel terugdraai en." Volgens Atsma kan dat dit najaar bij de behandeling van de nieuwe Telecommunicatie wet. Hij zei niets te begrijpen van Opta's verbod op nieuwe kortingen voor KPN-klanten. „We moeten het vrije onderne merschap niet in alle opzichten aan banden leggen." Daarom wil WD'er Blok meer duidelijkheid over de regels waarbinnen Opta opereert. Ver der vindt hij dat Opta niet al leen moet kijken naar de markt, de concurrentie en het consu mentenbelang, maar ook naar „het innovatieklimaat van Ne derland". Blok wil aandacht voor „het aanmoedigingen van investeringen in infrastructuur en het steunen van innovaties". Paniek is nergens voor nodig want er is nog helemaal geen stroomtekort. Met die me dedeling wil stroomnetbeheerder Tennet eventuele paniek sussen. „Het licht gaat echt nog niet uit", zegt Elvira Nijkamp van Tennet. De netbeheerder kondigde dit weekeinde Code Rood af, voor het eerst in negen jaar. Dat was nodig omdat de hoe veelheid stroom die Tennet achter de hand heeft voor noodgevallen, is gedaald tot 390 megawatt, genoeg voor 390.000 huishou dens. „Maar daar hebben we nog geen aanspraak op hoeven maken omdat er niet meer dan 12.400 megawatt wordt ge bruikt", legt Nijkamp uit. En zelfs als de vraag hoger is dan 12.500 megawatt, de kri tische grens, is er geen reden tot paniek. „Naast de reserves die we kunnen inzetten, kunnen we centrales verbieden elektriciteit aan het buitenland te verkopen." Als uiterste maatregel kunnen centrales toestemming krijgen om de temperatuur van het koelwater op te laten lopen tot maximaal 32 graden. Nu ligt die grens op 30 graden. Door die hogere watertempera tuur kunnen de centrales zo'n 500 mega watt extra produceren. Zelfs als er nu een grote stroomcentrale zou uitvallen, hoeft dat volgens Nijkamp geen probleem te ziijn. „Maar de kans op zo'n calamiteit is gelukkig erg klein." Ten net hoopt overigens dat het morgen de Co de Rood weer kan intrekken. „Als de tem peratuur daalt, kunnen we onze reserves snel aanvullen." Voorkomen kun je deze stroomproblemen niet volgens elektriciteitsdeskundige Ed van der Veen. „Dit is absoluut een extreme situatie. Je kunt wel centrales bouwen die er beter tegen kunnen maar daar hangt een enorm prijskaartje aan. Dat staat niet in verhouding tot een enkele hittegolf." Een andere manier van koelen heeft vol gens Van der Veen ook geen zin. „Aan luchtkoeling heb je met deze hitte ook niets. Het enige wat je zou kunnen doen, is meer centrales aan zee. Die wordt iets min der snel warm." Hoogspanningsmasten, zoals hier bij de Vinex-lokatie Wateringseveld nabij Den Haag, zorgen ervoor dat de stroom over ons land wordt ge distribueerd. Foto: GPD/Phil Nijhuis parijs/berlijn/anp - In zowel Duitsland als Frankrijk is gisteren beroering ontstaan over de opheffing van beperkingen voor koelwaterlozingen door kerncentrales. Die kunnen niet op volle toeren draaien, omdat het proceswater te warm is. Door te lozen in het toch al opgewarmde rivierwater kan onder meer grote vissterfte ontstaan. Duitse milieugroepen en regionale opposi tiepartijen zijn furieus over de toegestane lozingen. Onder meer de SPD en de Groe nen in Beieren eisen dat de kerncentrale Is- ar I direct van het net wordt gehaald. Vol gens de Duitse zender ARD vrezen de op posanten grote gevolgen voor natuur en milieu. In Beieren en Baden-Württemberg hebben drie kerncentrales toestemming gekregen tijdelijk water te lozen met een temperatuur die enkele graden boven de norm is. De Franse regering besliste gisteren dat kerncentrales koelwater tot 28 graden kun nen lozen in de rivieren. Dat gold al voor de kerncentrale van Tricastin langs de Rho ne. Milieubeschermers zijn ook hier boos over de maatregel. De Franse stroomvoorziening is voor 80 procent afhankelijk van kerncentrales.'Een kwart van de 'klassieke' en kerncentrales draait er op halve kracht of is stilgelegd. Vergeleken met vorig jaar verbruiken de Fransen 10 procent meer stroom wegens de hitte: sproei-installaties bij boeren wer ken op volle kracht waar nog toegestaan, en overal draaien airconditioners, ventila toren en ijskasten op volle toeren. door Achille Prick en Petra Huijser den haag - De prijs voor elektri citeit is de afgelopen dagen door de hittegolf als een komeet om- hooggeschoten. Eén megawatt uur kost normaal rond de 30 eu ro, gisteren werd op de stroom- beurs Amsterdam Power Exchan- ge(APX) bijna 1800 euro aange tikt. Een record. Uit toekomstige nota's zal blijken welke energie leverancier slim heeft ingekocht en welke niet. De stroom die dagelijks bij ie der Nederlands huishouden binnenkomt, heeft voortdurend een andere prijs en komt ook telkens weer ergens anders van daan. Van een centrale in Ne derland of in het buitenland, of van grote bedrijven die hun ei gen stroom maken en over schotten op de markt gooien. Shell kon gisteren makkelijk wat bijverdienen met zelf ge produceerde stroom van de raf finaderij in Pernis. Ook bij be drijven als metaalreus Corns, chemiebedrijf Akzo Nobel of Schiphol wordt momenteel druk gerekend. Het kan nu heel lucratief zijn de eigen productie te beperken en eerder voordelig ingekochte stroom voor een vette prijs door te verkopen. Sinds de liberalisering van de Europese energiemarkt heeft Nuon, de grootste elektriciteits leverancier van Nederland, er voor gekozen om te investeren in de handel in energie en niet in de productie ervan. Op de eerste etage van het hoofdkan toor van Nuon in Amsterdam zijn zo'n 65 handelaren namens het bedrijf dag in dag uit actief op de energiemarkt. Ze worden bijgestaan door een handjevol meteorologen en statistici. „Elektriciteit is kennis van het weer", zegt Jogchem Brinksma, directeur inkoop en handel. „Als wij op onze schermen een groot wolkenveld zien komen aandrijven vanaf de Noordzee, spelen we daar meteen op in. Mensen verlaten eerder tuin, strand of zwembad, dus gaat thuis eerder de tv of radio aan. Dat betekent meer vraag naar stroom. Dan kunnen wij onze eigen centrale harder laten draaien of ergens goedkoop De dealingroom van energiebedrijf Essent in Den Bosch waar de stroom wordt ingekocht. Foto: GPD/Sandra Peerenboom Cijfers over stroom Nederland gebruikt op jaar basis 10.000 megawatt elek triciteit. Een vijfde van die elektrici teit wordt gebruikt door huishoudens, de rest gaat naar de industrie Zo'n 20 procent van onze stroom wordt geïmporteerd. De belangrijkste buiten landse stroomleveranciers zijn Frankrijk en Duitsland, gevolgd door Engeland. Door het warme weer is het stroom gebruik 12 procent gestegen. De stroomvreters in huis zijn waterbedden, boilers, wasdrogers, lichten en kookplaten. Een gemiddeld huishouden gebruikt 3000 kwh, (3 mega watt) per jaar. stroom inkopen. Wij hebben het weer in Nederland en alle andere omstandigheden die het stroomverbruik beïnvloeden van kwartier tot kwartier in beeld. Helaas kun je stroom al leen maar per uur inkopen." Brinksma beleeft een paar spannende dagen. Heeft Nuon genoeg stroom ingekocht om de hitte door te komen, of moet hij nu dure megawatturen inko pen? „Deze extreme hitte was onvoorzien, dus wij moesten ook bijkopen. We hadden vori ge week al wat extra ingekocht in het buitenland, voor een goede prijs. En we hebben deze week ook via de APX ingekocht, maar zeer beperkt. Als we hele maal van de huidige markt af hankelijk zouden zijn, was Nuon morgen failliet." De stroomhandel betekent niet dat energieleveranciers en -pro ducenten onbeperkt kunnen in- en verkopen. Het stroomnet heeft een beperkte capaciteit: iedereen moet binnen bepaalde marges blijven. Anders kan er hoogspanning ontstaan en crasht de hele boel, óf onder spanning en valt de elektriciteit ook uit. „Dat noemen wij ba lanceren", zegt Brinksma. „Vraag en aanbod moeten per manent zo dicht mogelijk bij el kaar liggen. Als je bijvoorbeeld te veel hebt ingekocht, zal onaf hankelijk netbeheerder Tennet je dwingen te verkopen. En dat zijn dan geen gunstige prijzen. Omgekeerd hetzelfde: als dreigt dat jouw klanten zonder stroom komen te zitten, dwingt Tennet je om stroom van hen te kopen. Zij hebben reserves ach ter de hand. Ook dat zijn geen gunstige prijzen. Een soort boe te voor het feit dat je niet goed hebt gebalanceerd." Via de APX wordt gemiddeld 13 tot 15 procent van het elektrici teitsverbruik in Nederland ver handeld. „Het is een anonieme handel dus we geven geen na men, maar er zit van alles bij. Producenten, leveranciers of partijen die hebben ingespeeld op de stijgende vraag", zegt Nanke Kramer van APX.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7