Taylor vertrokken uit Liberia BUITENLAND i-mode nu ook op KPN PrePay *fll Eigen aanklager beter voor Rwanda-tribunaal De mooie reuzinnen van Trebinje €99,' Nieuwe president Blah biedt rebellen plek in regering aan Verwarring over taken Kelly in omgang met pers Amerikanen schieten op Iraakse politie Primafoon 1 m _rzoek naar jiden in cola Een Indiase rechter icht gegeven onder in naar de hoeveel- :iden in Pepsi-Cola. een omstreden it door een Indiase ipering is opgesteld. n belangrijke groei er de Amerikaanse nindustrie. Het on- iar de pesticiden ge- erzoek van Pepsi zelf. fis des duivels over ^rt dat door het India- >eksinstituut CSE is en besloot daarom chter te stappen. In ais staat dat de Pepsi- ica-Cola die in India ie 1 produceerd pestici- ikzij en, in tegenstelling die in de VS zelf pe laakt. Volgens CSE Indiase frisdranken ndj ®et grondwater dat tsei vuild. Je) ntumor in 3 e schedel j on ivinf - Wetenschappers >ren te hebben ge- £een hersentumor elijke schedel van oud. Dat maakte zajiteit van Tübingen in rjgisteren bekend. De ^jers baseren hun be- arkt(radiografische me- —■«cans die zij hebben de schedel die is op- n Steinheim an der p jet zuidwesten van w 1 Daaruit bleek dat de MA| n deformatie heeft |N jan een knobbel. Vol- iderzoekers moet de an wie de schedel was khAoofdpijn hebben ge- jie mogelijk aan de jrleden. ivej at bedreigt Barrier Reef idai 3r £et Great Barrier Reef, ente koraalrif ter wereld, Je komende vijftig jaar len als gevolg van het Fect. Het Australische [oor Zeewetenschap ier gisteren voor ge- d. Volgens de on- moet op korte ter- :stoot van broeikas den beperkt, omdat imperatuur van het todanig stijgt dat veel ,ve»kleur zullen verliezen n <ïn. „Hun productivi- geéliversiteit dreigen te ist|decimeerd aldus de eetopers. Het 'bleken' oofrif doet zich voor als imperatuur zoveel Ie algen die de riffen an.fti bouwen sterven, inzj lezen dinsdag 12 augustus 2003 l WTC J- Kinderen spelen dit le<%langrijke rol in de ïr igvan de aanslagen led(tember 2001 op het ov%ie Center in New jemeester Michael ilin$» heeft dat gisteren (naakt. Ongeveer 200 mtfullen namen voorle ren deel van de bijna en. De herderddngs- antid begint op 11 sep- /arh 8.30 uur. Zestien ater, op het moment ooitste vliegtuig zich in baitoorde, volgt een kor- dhfck op de tijdstippen ien^ede gekaapte vfieg- j qte en dat de torens i ifen, is stilte gepland, ent len' moeten ^betalen at' e Amerikanen die af- Oorjaar naar Irak ver- ai daar als 'menselijk jen de dreigende aan- Jand te protesteren, a een boete betalen rd dollar. Zij zouden de ase sancties tegen het '//en geschonden. Dit crant Sarasota Herald- 62-jarige Faith Fip- dat zij in een brief eeg voorgelegd om n 'schikking1 10.000 italen, of voor de 'erschijnen. Zij zou deeld kunnen wor- jaar gevangenisstraf e van een miljoen lerikaanse sancties 'erboden aan Ameri- ibanden te onder- iet het regime van tussein en naar Irak te '2 sterft aan »jn Canada ''r In Canada is giste- -jarige vrouw overle- gevolgen van de SARS. Dit hebben de -jrfezondheidsautori- «^eld. De vrouw is het poffer van de epide- ïada. Negen mensen janada nog in het zie- let verschijnselen van [gebied rond de stad TCanada is behalve ige plaats op de we- le longziekte hevig Jen heeft gegrepen, d overleden er onge- lensen aan SARS, en ïduizenden besmet. door Frans van den Houdt den haag - Van de VN-Veiligheidsraad mag aanklager Carla Del Ponte zich al leen nog bezighouden met het Joego- slavië-tribunaal. Voor het tribunaal dat de genocide in Rwanda in 1994 behan delt, wordt een nieuwe aanklager be noemd. Er is altijd kritiek geweest op het Rwanda-tribunaal in Tanzania. Vanaf het begin was duidelijk dat het niet zou werken, één aanklager voor twee grote tribunalen die ook nog eens duizenden kilometers uit elkaar liggen. Niet alleen is het logistiek ge zien een nachtmerrie om die enorme afstand voortdurend te overbruggen, het is vrijwel ondoenlijk voor één persoon om zijn aandacht evenredig aan twee zeer uiteenlopende kwesties te wijden. Een van de tribunalen, waarschuwden de critici, zal steeds het onderspit delven. En zij kregen gelijk. De meeste aandacht, financiële en technische middelen gingen de afge lopen tien jaar steeds naar het Joego- slavië-tribunaal in Den Haag, wat on herroepelijk ten koste ging van het Rwanda tribunaal in het 'verre' Tan- zaniaanse Arusha. „De Afrikaanse ge nocide wordt ook binnen de VN ken nelijk minder belangrijk gevonden dan de Europese", stelde een Rwan dese aanklager onlangs cynisch vast. Die kritiek bestond al in 1996, ander half jaar na de start van het Rwanda- tribunaal, toen de Zuid-Afrikaan Ri chard Goldstone hoofdaanklager was. Medewerkers typeerden hun tribu naal in Arusha toen al als 'het stief kindje van de VN'. „Wij worden bin nen het bureaucratische VN-systeem op alle mogelijke manieren gedwars boomd, zodat we ons werk niet goed kunnen doen." Volgens de tribunaal medewerkers was Goldstone 'abso luut niet geïnteresseerd in Rwanda'. „Hij wilde hier nooit een minuut te lang blijven. Hij was erg publiciteits geil en alleen geïnteresseerd in Joego slavië, waar de wereld z'n aandacht op richtte. Gevolg is dat er na ander half jaar pas twintig aanklachten zijn, een erg mager resultaat." Na Goldstone kwam de Canadese Louis Arbour, van wie veel verwacht werd in Arusha. „Ze wil echt gaan knokken voor verbeteringen binnen het Rwanda-tribunaal. Zij is iemand met haar op d'r tanden die het VN- systeem zeker zal bevechten", zei een jurist bij het tribunaal. Maar ook de Canadese aanklager liet het Rwanda- tribunaal in de kou staan, evenals Del Ponte die in 1999 aantrad. Zo stelde een onderzoekster onlangs vast dat Del Ponte in 2001 slechts 38 dagen in Arusha en de Rwandese hoofdstad Kigali te vinden was en de rest van de tijd vrijwel steeds in Den Haag met Joegoslavië bezig was. Dit jaar zou Del Ponte pas twee keer in Kigali zijn gesignaleerd. Het Rwanda-tribunaal heeft nooit optimaal kunnen functioneren. Criti ci beschrijven het kantoor van de aanklager dat zich met de Afrikaanse genocide bezighoudt als 'een ongeor ganiseerde boel' en noemen Del Pon te een 'ineffectieve functionaris' die haar werk in Arusha als een parttime baan beschouwt. Ze wijzen erop dat het Rwanda-tribunaal met een jaar lijks budget van 100 miljoen dollar de afgelopen negen jaar maar vijftien rechtszaken heeft afgerond (61 zaken zijn onder behandeling). Om, zoals afgesproken, voor 2008 klaar te kun nen zijn, zal een aantal zaken naar rechtbanken in Rwanda doorverwe zen moeten worden. Del Ponte geeft toe dat Arusha traag werkt en achter ligt op schema, maar wijdt dat vooral aan procedurele obstakels, gebrek aan geld en invloeden van buitenaf, niet aan haar eigen functioneren. Deels heeft Del Ponte gelijk. Zij is de afgelopen jaren stelselmatig tegenge werkt door de regering van Rwanda, een fervent tegenstander van het VN- tribunaal. Zo kregen getuigen vaak geen toe stemming van Kigali om naar Arusha af te reizen, met als gevolg dat diverse rechtszaken tijdelijk gestopt moesten worden. Vervolgens begon Rwanda een campagne om Del Ponte te wip pen. Reden: Del Ponte wilde naast Hutu's die verantwoordelijk worden gehouden voor de genocide in 1994, ook Tutsi's gaan vervolgen die in die periode misdaden begingen. Dat laat ste kan natuurlijk nooit een reden zijn om een aanklager weg te sturen. Voor de geloofwaardigheid van het tribunaal en het verzoeningsproces in Rwanda is het juist van wezenlijk be lang dat niet eenzijdig Hutu's maar ook Tutsi's worden vervolgd en be recht voor misdaden. Een nieuwe procureur zal daar niet omheen kun nen. Met een eigen aanklager zal het Rwanda-tribunaal veel efficiënter kunnen werken en aanklachten beter kunnen behandelen. Misschien dat dan eindelijk op voet van gelijkheid gewerkt kan worden met het Joego- slavië-tribunaal in Den Haag. Volgens Rwandese overlevenden van de geno cide moet dan echter nog aan een be langrijke eis worden voldaan: de nieuwe aanklager moet de Afrikaanse cultuur begrijpen. monrovia/anp-rtr - De omstre den Liberiaanse president Char les Taylor is gisteren onder forse internationale druk afgetreden. Na weken van speculaties of hij de stap zou zetten, droeg Taylor de macht officieel over aan zijn voormalige plaatsvervanger, vi ce-president Moses Blah. Daarna verliet de gewezen president zijn land en vloog hij naar Nige ria, waar hij gisteravond laat ar riveerde. Vanochtend kwam hij aan in Calabar waar zijn nieuwe wo ning staat. De Nigeriaanse re gering bood de voormalige krijgsheer asiel aan, nadat hij door een Speciaal Hof in het buurland Sierra Leone was aangeklaagd wegens wanda den. In Monrovia vierden gister avond zwaarbewapende tieners van de opstandelingen maar ook aanhangers van het oud staatshoofd feest. Verscheidene Afrikaanse staats hoofden, onder wie de Zuid- Afrikaanse president Mbeki en zijn Ghanese collega Kufuor, woonden de feestelijke machts overdracht in de Liberiaanse hoofdstad Monrovia bij. Het vertrek van Taylor wordt gezien als een belangrijke voorwaarde om een einde te kunnen maken aan het geweld in het West- Afrikaanse land, dat al veertien jaar onder een burgeroorlog ge bukt gaat. De belangrijkste rebellenbewe ging van Liberia, LURD, rea geerde prompt. Plaatsvervan gend secretaris-generaal Sekou Fofana stelde dat met het aftre den van Taylor er, wat betreft de LURD, een einde aan de oorlog is gekomen. „Op het moment dat hij Liberia verlaat, zullen we niet langer vechten. Het lijden van de Liberianen is voorbij", aldus de voorman van de Liberianen Verenigd voor Verzoening en Democratie. krföl' m', Charles Taylor (links) heeft gisteren de macht overgedragen aan Moses Blah, die moeite heeft zijn aandacht bij de ceremonie te houden. Foto: AFP/Georges Gobet De opvolger van Taylor riep de rebellenbewegingen in Liberia op tot het voeren van vredes overleg. „U heeft geen reden meer om niet op de vredeswagen te springen", aldus het nieuwe staatshoofd. Blah bood daarop de rebellen de post van vice- president aan. Ook zouden de opstandelingen andere posten in de regering kunnen krijgen, zei Blah tegen de Amerikaanse zender CNN. De 56-jarige Blah is een oude strijdmakker van Taylor. Als 22ste president van Liberia heeft hij het in ieder geval tot 14 oktober voor het zeggen. Op die datum zullen er verkiezin gen in Liberia worden gehou den. In zijn afscheidsrede als presi dent haalde Taylor als vanouds uit naar zijn tegenstanders. Daarbij kreeg ook de Ameri kaanse president Bush er van langs. Taylor treedt onder meer onder druk van Washington te rug, maar hij zei 'terug te ko men als God het wil'. In Washington reageerde de Amerikaanse regering met te vredenheid slechts enkele mi nuten nadat Taylor was ver trokken met het Nigeriaanse re geringstoestel. Later juichte president Bush het aftreden toe. Volgens hem is het 'een be langrijke stap op weg naar een betere toekomst voor het Libe riaanse volk'. Taylor toonde zich positief over zijn rol als president van het verscheurde land. „De geschie denis zal goed over mij oorde len", aldus de in het wit gesto ken Taylor. „Ik heb mijn taak volbracht en accepteer de rol van offerlam." Secretaris-generaal Kofi Annan van de Verenigde Naties riep alle lidstaten op alle mogelijke steun te verlenen aan het Libe riaanse volk om vrede en veilig heid in het land te bewerkstelli gen. Hij doelde daarbij vooral op het leveren van militairen aan de internationale vredesmacht. door onze correspondent Esther Gotink londen - Wapenexpert David Kelly is volgens de personeels- directeur van het defensiemi nisterie een stap te ver gegaan in zijn contacten met de pers. Richard Hatfield, die gisteren moest getuigen op de ope ningsdag van het onderzoek naar Kellys zelfmoord, zei dat Kelly heeft geweten dat hij fout zat omdat hij zijn ontmoetin gen met BBC-verslaggever An drew Gilligan aanvankelijk ver zweeg. Hatfield erkende dat mediacon tact een onderdeel vormde van Kellys taakomschrijving. Maar hij zei dat de regeringsadviseur moet hebben gerealiseerd dat hij 'buiten het kader van discre tie' opereerde, omdat hij niet op verzoek van de journalist maar uit eigen beweging een gesprek met Gilligan had be legd, zonder medeweten van het ministerie. Op de eerste dag van het onder zoek, onder leiding van Lord Hutton bleek gisteren gelijk ver warring te bestaan over Kellys bevoegdheden in zijn omgang met de pers. Hij pleegde op 17 juli zelfmoord, nadat zijn naam was uitgelekt als de anonieme bron voor Gilligans radiover slag, waarin de Britse overheid wordt verweten met wapenfei ten te hebben gesjoemeld. Kelly heeft volgens Hatfield de gren zen overschreden, terwijl Pa trick Lamb van buitenlandse zaken het tegenovergestelde beweerde. De plaatsvervangend chef van de afdeling non-proli- feratie getuigde dat Kelly altijd in staat is geweest de lijn die de regering ldest 'met gezag' te verwoorden. Juist daarom werd hij zo vaak gevraagd journalis ten te woord te staan. Buiten landse Zaken had nota bene het nummer van Kelly doorgegeven aan journalist Susan Watts, die evenals Gilligan verslag deed over het opkloppen van wapen feiten. Zowel Gilligan als Watts moeten vandaag in de getui genbank verschijnen. Voormalig collega en goede vriend Terence Taylor noemde David Kelly een 'sublieme' we tenschapper die een cruciale rol speelde in de ontdekking van wapenprogramma's in Irak, in een periode dat Saddam Hussein het bestaan ervan glas hard ontkende. Taylor was de allereerste getuige en via een vi deolink gaf hij te kennen hoe veel respect Kelly oogstte bij zo wel Britse als Amerikaanse ex perts. „Zijn werk in Irak was opmer kelijk succesvol. Hij leidde het VN-inspectieteam door een moeilijke periode en was zeer vastberaden." Taylor zei dat daags voor de zelfmoord niets aan Kelly te merken was ge weest. Tijdens een telefoonge sprek tussen het tweetal had Kelly in 'normale gemoedstoe stand' verkeerd en verteld hoe zeer hij uitkeek naar zijn doch ters huwelijk in oktober. Het onderzoek naar de dood van de wapenexpert kan grote gevolgen hebben voor premier Blair. Voorzichtig worden ver gelijkingen gemaakt met de Le winsky-affaire van voormalig VS-president Clinton; al werd die na een pijnlijk verhoor vrij gepleit, het volksvertrouwen was voorgoed beschadigd. In de regering-Blair is defensie minister Hoon nu de zondebok, stelt de Sunday Express. Vol gens de krant dient Hoon zijn ontslag in zodra Lord Hutton de onderzoeksconclusies pre senteert, omdat hij daarmee een gedwongen aftreden van de premier kan voorkomen. Hoon was Kelly's werkgever en is daarmee verantwoordelijk voor het uitlekken van zijn naam. Hoon ontkent dat hij weggaat. Vorige week lag hij ook al onder vuur, omdat hij zijn vakantie boven Kellys begrafenis zou hebben verkozen. De werkelijk heid lag anders: Kellys weduwe stelde Hoons aanwezigheid niet op prijs. Een hulpcommissaris van de politie in Bagdad bevestigde dat twee van zijn mensen zijn dood geschoten door de Amerikanen. Hij zei te gelo ven dat de militairen de politieagenten voor mo gelijke belagers hebben aangezien. Volgens hem is een delegatie van de Amerikaanse marechaus see inmiddels bij hem langs geweest om condo leances aan te bieden. Een woordvoerder van het Amerikaanse leger zei op de hoogte te zijn van het incident maar wei gerde meer informatie te verstrekken. De Arabische nieuwszender al-Jazeera stelde dat de Amerikanen vermoedden dat het trio met een explosief een aanslag op Amerikaanse militairen wilde plegen. bagdad/afp-anp - Amerikaanse militairen heb ben in de Iraakse hoofdstad Bagdad per ongeluk drie Iraakse politieagenten onder vuur genomen. Twee van hen overleefden de schietpartij niet. Volgens de enige overlevende van het incident achtervolgden hij en zijn collega's al schietend een verdacht voertuig toen de Amerikanen hen op de korrel namen. Overlevende Hamza Atiya Muhsen vertelde giste ren dat een van zijn collega's werd doodgescho ten toen hij met de armen in de lucht en zijn penning in zijn hand uit de auto stapte. Het voer tuig was niet herkenbaar als politiewagen. Muh sen zegt zelf tijdens het incident zaterdag te zijn geschopt en geslagen. Stad kent langste bevolking van Europa (advertentie) Gratis 10,- i-mode™"tegoed en 15,- PrePay tegoed Zonder abonnement gebruik maken van i-mode Toegang tot de beste en meeste sites Voordelig e-mailen Gemakkelijk en snel Bellen, SMS-en en i-mode op het beste en snelste netwerk in Nederland Vraag in de winkel naar de voorwaarden of kijk op www.kpn.com Maakt contact door onze correspondent Cees van Zweeden trebinje - Toen Trebinje in mei kampioen werd van Bosnië, gingen bij 's lands voetbalbond de wenkbrauwen omhoog. Moest dit luizige oord in het ui terste zuidoosten van Bosnië straks als gastheer fungeren voor een PSV of een Manches ter United? De stad had slechts twee hotelletjes en één restau rant, en een stadion dat die naam nauwelijks verdiende. Maar als de supporters uit den vreemde straks in Trebinje neerstrijken, zullen zij ogen te kort komen. Trebinje is de plaats in Europa met zowel de langste mensen als het grootste overschot aan dames. Het is tevens een stad wier schoonheid wedijvert met die van haar inwoners. „Trebinje is altijd een stad ge weest waar mannen graag kwa men", zegt Nedjo Naric (51), een plaatselijke historicus. „Vroeger kwamen hier de man nen uit Niksic in Montenegro op zoek naar een huwelijks partner. Nu zie je veel Spaanse VN-militairen. Maar zij raken gefrustreerd, omdat zelfs de kleinste meisjes groter zijn dan zijzelf." Statistieken zijn er nauwelijks, maar het straatbeeld spreekt voor zich. Volgens sommigen zijn er in Trebinje, dat 30.000 inwoners telt, op elke man twaalf vrouwen. Maar die schattingen komen van man nen die zich de koning te rijk wanen. „In werkelijkheid schommelt het percentage vrouwen eerder rond de 65 pro cent", zegt Naric. Het rustige Trebinje heeft een enorm overschot aan vrouwen. Foto: GPD/Cees van Zweeden Eén oorzaak is de oorlog. Treb inje ligt in een streek waar de geschiedenis nauwelijks cle mentie mee heeft getoond, zo als de talrijke fortificaties al doen vermoeden. Aan het einde van de negentiende eeuw was het mannentekort zo schrij nend dat een Nederlandse vrouw, Jeanne Merkus, als een soort Jeanne d'Arc de comitad- ji's moest aanvoeren tegen de Turken. Trebinje ontworstelde zich aan het Ottomaanse juk om kort daarna door de Habsburgse laars vermorzeld te worden. De Habsburgers trokken zich der tig jaar later terug, maar niet nadat zij een deel van de man nelijke bevolking hadden opge knoopt. Tijdens de Tweede We reldoorlog offerde Trebinje dui zenden van haar beste zonen op het altaar van de partizenen- strijd tegen de nazi's, en de burgeroorlog van de jaren ne gentig eiste nog eens enkele honderden levens. Maar de voornaamste reden voor het vrouwenoverschot is volgens Naric niet oorlog maar armoede. Ooit lag Trebinje op de handelsroute die van het na burige Dubrovnik naar Niksic in het Montenegrijnse bergland liep, zoals de oude Romeinse weg in het gebied illustreert. Maar de burgeroorlogen heb ben Trebinje afgesneden van zowel Kroatië als Montenegro, en de Bosnische hoofdstad Sa rajevo is vijf uur rijden. Het isolement heeft het aantal banen in de stad, dat voor de burgeroorlog 12.000 beliep, ge halveerd. En de meeste van die resterende banen is zo slecht betaald, dat een middelbare- schoolleraar met zijn 200 euro per maand nog goed af is. „Het gevolg is een leegloop van de stad", zegt Naric. „En het zijn vooral de mannen die vertrek ken." Moeilijker te verklaren valt de lengte van de achterblijvers. Reeds is de jaren tachtig bleek uit een onderzoek naar de fy sieke kenmerken van militaire dienstplichtigen in Europa dat Trebinje de langste rekruten had. Sindsdien is het verschil waarschijnlijk alleen maar gro ter geworden, omdat mensen hun huwelijkspartner zelden buiten de stad vonden. „Kijk naar het Joegoslavische volleybalteam", zegt Nedeljko Likic, een gepensioneerde gy naecoloog in de stad. „Alle spe lers komen van hier. Als medicus schrijft Likic het fe nomeen toe aan de mmbinatie van zee, bergen en Wtoiaat. Ge legen op 300 meter hoogte, zijn de nachten in Trebinje koeler en minder broeierig dan in het naburige Dubrovnik op de kust. „Mensen slapen hier beter, ter wijl ze toch de Mediterrane voedingsgewoontes hebben", zegt hij. Volgens Likic behoort het sterf tecijfer bij de geboorte in Treb inje tot het laagste ter wereld. „In ons ziekenhuis sterft op 400 bevallingen slechts één baby. Vrouwen zijn hier erg gezond." Dat ze ook erg mooi zijn, erkent de medicus met graagte. „Deze stad stond in heel voormalig Joegoslavië bekend als een Mekka voor mannen", zegt Lik ic. „Maar", zo vervolgt hij met een knipoog naar zijn eigen echtgenote, „dat is een onder werp waarover ik nu niet kan uitweiden."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5