van tropische temperaturen BINNENLAND Nederlanders opgelucht weg uit wankel Kabul 'Nederland is ons met corrupte figuren de baas' Einde in zicht Kamer slijpt de messen over afschaffen uitkering Zomer duurt nog even voort yMariniers niet te zwak voor operatie in Irak Bus stopt voor de deur Dode en gewonden bij schietpartij gene neemt =»te) benen ,H- Een 19-jarige ;evangenis De Mar den zat, is gis- ttsnapt. De man was d en liep op blote vlzag kans te ont- pen twee recher- wilden terugbren- 200 meter verderop "-"jitiebureau naar de teÏHet hek van de bin- 'Vwn het bureau was ~Wi zat in voorarrest h^oot aantal inbraken 11 fyns en winkels. dinsdag 12 augustus 2003 ir sluit kind Muurkast politie in Tilburg javond een tweeja- red dat naakt in it zat. Uit het feit iting in de kast lag, ilitie op dat zij er i heeft vastgezeten. ?vclvan het kind had en,per sms verteltd dat "Jrn haar kind iets zou r tye kennis schakelde s H De agenten von- "elsje omdat ze herrie 5aTmoeder is vanwege 1 ltde toestand opge- >r familie. nen sporters jjks actief I Ruim zes miljoen IJrs vanaf 15 jaar l%elijks. Driekwart L! een tot vijf uur per Een kwart sportte r of meer per week. jt cijfers van het "jreau voor de Statis- 10 procent jongeren i>en 18 jaar sport )at percentage nate de leeftijd 75-plussers is we- 20 procent licha- fcief. Sport is vooral hoogopgeleiden, et 64 procent gere- ort, twee keer zoveel danders met alleen jrijs. ^r: Ruzie rk schikken i - De rechter wil ie Postma uit Hau- sland) en de baptis- Immanuel aldaar de tafel gaan om op te lossen. Beide »en ruzie doordat vinden dat ze ge- orden in hun priva- Bn in de wekelijkse eroorzaakt te veel en gemeentele door ramen in de van de Post- loeren. Ook zou t een te luide stem de partijen krijgen Ie tijd om alsnog tot te komen. i vrouwen 1 overwicht ïts nai- Vrouwelijke agen- ^astige jeugd in Rot- s \vprd goed in toom te ns »t concludeert de ie politie na een eefi acht weken draait, bjjiet Marokkaanse n£pers is bewust geko ot inzetten van twee p J agenten. Zo wordt 1SS) dat er tussen politie eeiiren een wedloop Pjf^terkste' ontstaat. De ,evpnen inmiddels vrij- 1 t^geren in de wijk bij ueden niet alleen op jg.lingen, maar bieden sterend oor. n<j lio- re kans ^lemieën' tdjDe kans dat zich in [anpen epidemie voor- toe. Dat heeft de Dor de Gezondheids- in bij een publicatie cinatietoestand .Minister Hooger- Dlksgezondheid liet kweten dat de vacci- bij zuigelingen per 1 2 opnieuw is ge- r deze daling en ders later met prik- en, worden vooral kinderen bij herin- an polio- of maze- ieën bedreigd. int sterft inhuis Een 46-jarige Am- die vorige week een politiebureau stad onwel was ge- tterdag in een zie le hoofdstad overle- was drugsgebrui- naar het pohtiebu- ibracht, omdat hij uyterkade door het tussen het voorbij- /'tkeer door liep. De "he stelt een onder- ïnals naar twee eer- ïvallen van arrestan- terdam. Nieuwe Antilliaanse premier Mirna Louisa-Godett bijt van zich af door Paul Koopman Willemstad - Mirna Louisa-Go dett kijkt wat misprijzend om zich heen in de werkkamer die zij zojuist in het ministersge bouw in Willemstad heeft be treden. „Leeg en ongezellig. Maar ik heb gelukkig veel bloe men gekregen, die fleuren het wat op", zegt de kersverse pre mier van de Nederlandse Antil len. Diezelfde ochtend heeft zij in het gouvernementsgebouw de eed afgelegd voor gouverneur Goedgedrag. Trouw aan het ko ninkrijk en het statuut, beloof de zij, terwijl buiten op het gou- vemementsplein haar in het oranje geklede aanhang ap plaudisseerde. Het gedateerde portret van een nog zeer jonge koningin Beatrix hoeft niet van het spijkertje ge tild te worden, verduidelijkt Mima Godett. Maar er komt wel een foto naast te hangen van haar vader, 'Pappa Godett', die het gezin Godett vanaf de jaren zestig volgens haar zwaar politiek heeft geïndoctrineerd. „Politiek denken wij allemaal hetzelfde." In Nederland is veel onrust ge rezen over de benoeming van deze vrouw, zo op het oog vooral omdat de omstreden An thony Godett haar broer is. Diens benoeming werd geblok keerd vanwege een nog lopend strafrechtelijk onderzoek Nu roept hij tegen iedereen die het maar wil horen dat hij een ka mer naast de premier gaat be trekken en voortaan behalve partijleider van de arbeiders partij FOL ook haar eerste advi seur zal zijn. Mima Godett, die elke politieke ervaring ontbeert, laat er ook geen misverstand over bestaan: „Mijn broer is de echte politieke leider. En er moeten in deze situatie vooral politieke beslissingen worden genomen." Anthony relativeert meteen: „Mirna is een zelfstandige functionaris. Zij is heel capabel. Kijk haar eens aan, hoe ze staat te stralen! Zij gaat het aan met mij, het volk en God naast haar." Nu zijn zus op het plu che zit draagt het tijdelijke kabi net Komproe weer de naam van de familie die in Curasao syno- De nieuwe premier van de Antillen, Mirna Godett (links) met haar broer Anthony aan haar zijde. Foto: ANP/Eljee Bergwerff niem is met de opstand tegen de Nederlanders in 1966 en de emancipatie van de zwarte be woners. Het interview kan alleen in het Papiaments plaatsvinden. Waarom de premier weigert Nederlands te spreken? Beslist: „Als ik in Nederland ben, spreek ik Nederlands. Maar hier op Curasao wens ik mijn moe dertaal te spreken. Als jullie premier Balkenende hier komt, zal ik hem ook alleen in het Pa piaments te woord staan. Premier Godett zegt de ophef in Nederland over de familiepoli - tiek op Curasao niet te waarde ren. „Laat Nederland zich met zijn eigen zaken bemoeien. Dit is democratisch verlopen. Ik ben aangezocht door de grootste re geringspartij. En ik voel me sterk en trots en ik zal het Antil liaanse volk niet teleurstellen." Dat de jongerenafdeling van het CDA de Antillen heeft be ticht van maffiose praktijken is haar niet ontgaan. De vriende lijke ogen schieten even vuur. „Laat ik zeggen dat Nederland inzake maffiose en corrupte fi guren de Antillen de baas is. Ook in de politiek. Maar ik noem geen namen." Waar moet het met de relatie tussen de Antillen en Nederland naar toe? „Nu is er geen sprake van een relatie. In Nederland roepen ze iets, en hier worden dingen ge zegd. Maar er wordt niet geluis terd. Het begrip ontbreekt vaak. Ik zal ervoor zorgen dat die re latie gaat verbeteren. Hoe wilt u dat doen? „Dat is zaak voor overleg in het kabinet. Maar er staat u nog heel wat fraais te wachten." U wilt een status aparte voor Curasao en uiteindelijk ook on afhankelijkheid. Wat moet er dan met de andere Antilliaanse eilanden gebeuren? „Daar geef ik nu nog geen ant woord op. Maar wij streven naar een status aparte, dat klopt." In Nederland klinken juist plei dooien om de Antillen om te vormen tot dertiende provincie. Wat vindt u daarvan? „Van de Antillen een provincie maken zou achteruitgang bete kenen, geen vooruitgang. Dus daar zijn mijn broer Anthony en ik niet voor." Uw broer heeft in de verkie zingscampagne geroepen dat hij de bolletjesscan op de luchtha ven Hato eigenhandig kapot gaat slaan omdat de Antillen goed verdienen aan de cocaïne smokkel. Bent u dat ook met hem eens? „Dat is een zaak voor het kabi net", fluistert de nieuwe gevol machtigde minister Antilliaanse Zaken, de heer Adriaens, de premier in. Godett herhaalt meteen in het Papiaments: „Eh, dat is een zaak voor het kabi net." Tot slot wil Godett nog iets kwijt. „Nederland toonde in het verleden te weinig respect. Dat moet er van allebei de kanten komen." Morgenochtend om half acht gaat zij hard aan het werk, belooft ze. En weg is Mir na Godett weer, met haar broer, dochter en zoon in het kielzog. Als haar broer van alle verden kingen wordt vrijgesproken, neemt hij de hamer meteen weer van haar over, roept ze. „Natuurlijk. Anthony is door het volk gekozen. Ik ben maar zijn zus." den haag/gpd - Fractievoorzit ter Rouvoet van de Christen- Unie is verontwaardigd dat co alitiepartijen het afgelopen weekend al hun zegen gaven aan de kabinetsplannen om de WW-vervolguitkering af te schaffen. Hij krijgt bijval van PvdA en GroenLinks, die over weegt om de Kamer terug te la ten roepen van reces. „Wij hebben nog niets op pa pier van deze plannen gezien, het hele voorstel moet nog naar de Raad van State voor advies. Als we niet oppassen heeft ons land straks een kernparlement, bestaande uit de drie coalitie partijen", stelt Rouvoet nijdig. D66-kamerlid Bakker vindt dat Rouvoet niet zo naïef moet doen. „Dat de WW-vervolguit kering zou worden afgeschaft, stond al in het regeerakkoord. Dus dat we dit in principe goedkeuren, is niet zo vreemd." Rouvoet zegt dat hij ook heus wel weet hoe de zaken liggen. „Een parlement dient de rege ring te controleren. Je bent niet aangesteld om een kabinets voorstel te verdedigen voordat het in de Tweede Kamer wordt behandeld. Anders wordt onze taak uitgehold. Wij beoordelen een wetsvoorstel als het wordt ingediend." Groenlinks-Ka merlid Van Gent vindt het een schoolvoorbeeld van 'achterka mertjespolitiek.' Het kabinet wil de WW verso beren. Wie vanaf gisteren werk loos is geworden, heeft geen recht meer op een vervolguitke ring. Die volgde op een regulie re WW-uitkering als het recht hierop verlopen was. Door de vervolguitkering te schrappen, vallen WW'ers di rect terug in de bijstand. Wat hoogte betreft ontloopt de ver volguitkering de bijstandsuitke ring nauwelijks. Het belangrijke verschil is echter dat de ver volguitkering niet wordt verre kend met het inkomen van de partner en het eigen vermogen. Het kabinet hoopt dat deze klap in het inkomen hen er toe aan zet snel weer op zoek te gaan naar een baan en denkt er een half miljard euro mee te bespa ren. Als de Kamer het wetsvoor stel goedkeurt, geldt het met te rugwerkende kracht vanaf 11 augustus 2003. den haag - Agenten kijken toe hoe hulpverleners zich ontfermen over de slachtoffers van een schiet partij gisteravond op het Stationsplein in Den Haag. Honderden mensen waren om tien over half acht er getuige van hoe op het plein voor station Hollands Spoor een man een regen van kogels af vuurde op een 38-jarige scooterrijder uit Den Haag. Die werd in de borst getroffen en overleed in het ziekenhuis. Zijn bijrijder kreeg een kogel in zijn bo venbeen en een vrouw die in haar auto zat werd in haar onderbeen geraakt. Volgens getuigen fietste de verdachte, een jonge man, na de schoten weg. Het is volgens de politie een wonder dat niet meer mensen bij de kogelregen gewond zijn geraakt. Getuigen spreken van vijf tot tien schoten. Foto: GPD/Jos van Leeuwen rijswijk/anp - Met een laatste warme dag morgen wordt de hittegolf die Nederland de afge lopen weken in zijn greep had, afgesloten. Volgens het KNMI blijft het de komende dagen nog onverminderd zomerweer, maar kunnen de temperaturen zakken tot onder de 30 graden en moge lijk zelfs onder de 25. De hitte golf duurt al twaalf dagen en is daarmee de langste sinds de zo mer van 1976. De temperatuur van het water in de grote rivieren is in het weekeinde door de mist iets ge daald. De situatie moet wel in de gaten worden gehouden, aangezien het in het oosten van het land nog zeer warm blijft. De temperatuur van het rivier water is belangrijk voor de stroomvoorziening in Neder land. Hoe warmer het water wordt, hoe minder koelwater stroomproducenten mogen lo zen. Ook voor de recreatie is daling van de watertempera tuur gewenst. In veel provincies gelden zwemverboden of nega tieve zwemadviezen omdat in open wateren door de aanhou dende warmte de giftige blauw- alg of botulisme voorkomt. De afvoer van rivierwater daalt nog sterk. Aangezien in het stroomgebied van de Rijn in Duitsland zondag al sprake was van de laagste waterstand sinds 1991, valt niet te verwachten dat de afvoer in Nederland snel zal toenemen. De Unie van Waterschappen zegt dat het dringend noodza kelijk is dat Nederland op tal van plaatsen zoetwaterreser voirs krijgt, zoals ondergrondse bekkens of kunstmatige meren. In tijden van extreem laagwater kunnen de waterschappen die reservoirs aanspreken om de zoetwaterstand op peil te hou den. Bij hoogwater kunnen bekkens dienen als waterop- vang. De hoge temperaturen leiden tot meer sterfgevallen, liet het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS) gisteren weten. Als de temperatuur met een graad stijgt, sterven per week 25 men sen meer, blijkt uit cijfers over juni en juli. Het smogalarm, dat vorige week diverse keren werd afge geven, bleef gisteren uit. De ozonwaarde zal de komende dagen volgens het KNMI dalen door het koufront dat geleide lijk over Nederland gaat trek ken. Vermoedelijk is het smog- probleem aan het einde van de week voorbij. door Perdiep Ramesar denhaag - Zijn de Nederlandse mariniers zwakker dan de mari niers uit andere landen? Of heeft minister Kamp van defen sie een 'voortschrijdend inzicht omgezet in daden' toen hij be sloot om de Nederlandse mari niers in Irak vervroegd af te los sen, in plaats van na zes maan den al na vier maanden? Volgens de Algemene Federatie van Militair Personeel, de FNV- bond van militairen (AFMP/ FNV) is het niet de zwakte van de soldaten. „Defensie wist van te voren dat de weers- en werk omstandigheden zo extreem konden zijn in Irak", zegt een woordvoerster van de vakbond. De bond had de minister al ge adviseerd om de uitzendter- mijn van zes maanden te ver korten tot drie of vier maanden, maar kreeg geen gehoor. Het ministerie meldt dat de ge voelstemperatuur zelfs nog ho ger ligt dan de vijftig tot zestig graden Celsius de afgelopen da gen in Irak. „Het vermoeit de soldaten dusdanig dat ze niet meer volledig inzetbaar zijn. De mariniers worden daarom uit operationeel-medische overwe gingen eerder afgelost. Cees Homan, generaal-majoor buiten dienst der mariniers en oud-directeur van het oplei dingsinstituut van de krijgs macht, beaamt dat Defensie de weersomstandigheden had kunnen voorzien. „Er is een verkenningsteam naar toe ge weest, dus zij zullen vast wel gerapporteerd hebben over het weer", zegt Homan. Hij vond het al vreemd dat de mariniers voor zes maanden naar Irak Ook anderen gaan eerder naar huis De Nederlandse mariniers in Irak zijn niet de enigen die vanwege de hitte eerder naar huis mogen. Ook de Denen, Britten en Italianen hebben besloten hun militairen na vier maanden weer terug te halen, zo meldde een woord voerder van de Nederlandse marine gisteren. Afgelopen weekend overleed een Ameri kaanse militair door de hitte. „Kamp wacht tenminste geen doden af. Ik weet niet waar om de Amerikanen hun sol daten daar dan wel gewoon houden", zegt een woord voerster van AFMP/ FNV. moesten. „In Afghanistan is het minder warm en daar worden de militairen al om de drie maanden afgelost." Volgens Homan ligt het niet aan de voorbereiding van het Nederlandse Korps Mariniers. Deze krijgsmachteenheid wordt gezien als de zwaarst getrainde in Nederland. Het korps oefent het hele jaar door. In de winter trainen ze in Noorwegen onder 'arctische' omstandigheden en in de zomer leren ze hun werk te doen in de woestijnen van de Verenigde Staten en Egypte. „Ze zijn zeker niet zwakker dan andere marinierskorpsen." Wel geeft Homan toe dat je je beter kunt voorbereiden op de kou dan op de hitte. „Bij kou kun je meerdere lagen dragen, maar bij de warmte kun je niet zo maar je gevechtskleding uit trekken." bunnik - Een lijnbus van Connexxion is gistermiddag in Bunnik van de weg geraakt en bijna tegen een huis tot stilstand gekomen, pre cies voor de drempel van de voordeur. De chauffeuse raakte bekneld, vijf passagiers liepen enkele schrammen op. Doordat de bus twee lichtmasten, een forse paal met bewegwijzeringsborden, een knip perlichtinstallatie en een hek had geramd, was volgens de politie de snelheid van de bus aanzienlijk gedaald. De woning liep slechts scha de op aan dakgoot en regenpijp. De chauffeuse raakte in een flauwe bocht de macht over het stuur kwijt geraakt en stuurde bij een po ging de bus weer onder controle te krijgen, te ver naar links. Fcto: GPD/Ruud Voest door Jaco van Lambalgen kabul - De missie zit er bijna op en dat is te zien. Op de weg naar het café van Dutchbat op het ISAF-kamp in de Af ghaanse hoofdstad Kabul staan drie containers. Een zit vol brandblussers, in de ander zijn veldbedden opgesta peld. De derde is gevuld met ventilato ren, die continu hebben gedraaid bij temperaturen van boven de veertig graden. 's Ochtends hebben de Duitse en Ne derlandse troepen het commando van de internationale vredesmacht ISAF overgedragen aan de Navo en dat be tekent het vertrek van de Nederlan ders. Binnen twee weken zullen alle 650 militairen die aan ISAF hebben deelgenomen weer thuis zijn. Er blij ven nog 35 Nederlanders in Kabul achter maar die zitten bij het hoofd kwartier van de Navo in Afghanistan. „Geen opdrachten meer, geen pa trouilles", zegt commandant Chris Su therland van de 188 man tellende compagnie infanterie opgelucht. Hij zit in korte broek op een stoffig bankje voor het café. Binnen kijken militairen voor de zoveelste keer naar de Viet nam klassieker Apocalyps Now. „Het was absoluut een geslaagde, maar ver moeiende missie. Mijn mannen heb ben in drie maanden tijd ruim 800 pa trouilles gereden en 140.000 kilometer afgelegd." Ook inhoudelijk was het werk zwaar. De situatie in en rond de hoofdstad blijft onrustig. Daar kan Sutherland over mee praten. „Toen de aanslag op de Duitse bus werd gepleegd, afgelo pen juni, was ik net een paar dagen waarnemend commandant van de Duitse eenheid die daarbij was betrok ken", vertelt hij. Bij de zelfmoordaan slag kwamen vier Duitsers om het le ven en raakten velen gewond. „Dan moet je je gezicht in het veldhospitaal laten zien. Er staan daar allemaal bed den la MASH, met 29 zwaar- en min der zwaargewonden erin." Hij schudt zijn hoofd bij de herinnering. „Dat is indrukwekkend." Of de missie in Kabul gevaarlijk was? „Dat is een kwestie van perceptie. Mijn vader heeft ook Defensie gebeld om te vragen of alles goed was. Maar wij hadden een ander beeld. Wij zaten er dagelijks in." De laatste weken zijn er minder incidenten geweest maar ze waren directer gericht op ISAF. „Kabul is wel stabieler geworden", zegt commando John vanachter het stuur van de burgerauto waarin hij en zijn collega's de regio buiten de hoofdstad verkenden. „Ik was hier al in ISAF I, begin 2002. Toen liepen alle vrouwen in burqa en wilden ze abso luut geen contact met ons. Nu zijn er steeds meer vrouwen die open en bloot hun gezicht laten zien en soms zelfs een praatje maken. Dat wil zeg gen dat ze zich veilig voelen." En er is muziek. „De vroegere macht hebbers, de Taliban, hadden muziek verboden. Laatst waren we ergens in de bergen en hoorden we keihard Cé- line Dion. Dan weet je dat het goed zit", lacht hij. Hij mag pas over twee weken naar huis. De commando's behoren bij de laatste lichting. „Kabul is nu rustig, maar dit wil niet zeggen dat het morgen ook zo is", zegt de commandant van de Nederlandse eenheid brigadegeneraal Robert Bertholee. De eremedaille die hij zo juist van de Afghaanse president Kar- zai heeft gekregen, blinkt in de zon. „Karzai zal de hulp van de inteHlatio- nale gemeenschap nog voor geruime tijd heel hard nodig hebben." Nederland heeft voorlopig zijn deel gedaan, nu is het aan andere landen om te zorgen voor veiligheid in en rond de Afghaanse hoofdstad. „Maar ik denk niet dat Nederland al is uitge keken op Afghanistan", zegt Bertholee met een lachje en duikt het gewoel van de afscheidsreceptie in. Neder land blijft immers nog met een groep Navo-militairen vertegenwoordigd. Bovendien geeft ons land aanzienlijke financiële steun voor de wederop bouw van het land; in totaal is 83 mil joen euro toegezegd. En Den Haag heeft nog altijd de deur op een klein kiertje staan om eventueel mee te doen in de zogeheten reconstructie teams. In die teams werken burgers en militairen samen aan de wederop bouw van Afghanistan.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3