Blindenbieb heeft het druil GESPREK VAN DE DAG televisi" Illusionist doet Russische roulette op Britse Knast-gezin DINSDAG 12 AUGUST) DAGELIJKS LEVEN I? HtT vfcfï. LopeN 2Ê6 MENSELIJK 'The passion', de nieuwste film van MEL GIBSON, wakkert ANTISEMI TISCHE sentimenten aan door in te spelen op het idee dat de joden ver antwoordelijk waren voor de kruis dood van Jezus Christus. Dat zegt de Anti-Defamation League (ADL), een Amerikaans-joodse belangenveren- ging. The Passion draait om de laat ste uren in het leven van Jezus. Mei Gibson, ster uit Lethal Weapon en regisseur van Braveheart, stak bijna dertig miljoen dollar eigen geld in de productie. Hij regisseerde en pro duceerde de film en schreef ook mee aan het script. In The passion wordt alleen Aramees, Latijn en He breeuws gesproken. Een distribu teur is nog niet gevonden. De ADL woonde een eerste privé-screening bij. De film moet volgend jaar uitko men. De Anders Lezen Bibliotheken, de vroegere blindenbibliotheken, zien de belangstelling voor hun werk groeien. De vergrijzing zorgt voor een stijgend aantal slechtzienden dat gebruik maakt van de collectie gesproken kranten, tijdschriften en boeken. Maar ook mensen met dyslexie (woordblindheid) weten de weg naar de instellingen vaker te vinden. „Zeker in de zomer maanden is het hier aanpoten." Het bewijs is geleverd, er zijn mannen die de Playboy echt voor de artikelen lezen, 's Werelds be kendste mannenblad is namelijk ook te leen bij de FNB, een van de Anders Lezen Bibliotheken. In ge sproken vorm op een cassette bandje, zonder pikante foto's. De Playboy is een van de 400 tijd schriften en kranten die de biblio theken uitlenen aan mensen die niet kunnen lezen of fysiek niet in staat zijn een boek vast te hou den. Dat kan zijn vanwege een oogziekte, een beroerte, slecht ziendheid vanwege de oude dag, dyslexie of blindheid. In totaal maken zo'n 30.000 mensen, som migen niet ouder dan vijf jaar, ge bruik van de bibliotheken en hun aantal groeit. „Het is natuurlijk ook een mooie oplossing als je op latere leeftijd niet meer kunt lezen", stelt Jules van der Veldt van de FNB. „Je blijft dan gewoon je Libelle ont vangen, hoeft de eigen regionale krant niet te missen. We bieden mensen eigenlijk de kans om bij te blijven." Maar niet alleen slechtzienden en blinden zijn lid. De laatste jaren merken de bibliotheken dat het aantal klanten met dyslexie groeit. „We zijn ook bij hen bekend ge raakt. Ze kunnen geen gewone boeken lezen en dat is lastig, hele maal als je nog naar school gaat of een studie volgt", schetst Van der Veldt. De bibliotheken werken op be stelling. Wie graag een vaktijd schrift of een studieboek wil ont vangen, kan dat aanvragen. De bieb zorgt dat het op de vestiging in Amsterdam werd ingelezen, bij voorkeur door een deskundige vrijwilliger. Vooral dyslectische leerlingen maken daar nu in grote getallen gebruiken van. „Dat betekent zeker in de zomer maanden aanpoten", puft Kitty van Belkom. Ze is op de FNB-ves tiging in Grave verantwoordelijk voor de planning van de acht stu dio's. Al die tijdschriften moeten in Grave en Amsterdam worden opgenomen en dat betekent heel Wat doe je met probleemjongeren? Opvoeden wil nog wel eens helpen, helaas is het daar soms niet van ge komen en zijn de hulpverleners aan de beurt. In de loop der jaren is van alles verzonnen. Benoem rel schoppers tot hulp-politie, zoals in Amsterdam-West is gedaan. Stuur ze naar een school met militaire tucht, waar pubers samenleven als roedels honden en zelfde discipline binnen de groep handhaven. Werkt ook dat niet is er nog de survivaltocht in Lapland. Orde, regelmaat, blaren en natte slaapzakken leiden tot rust en geloof in eigen kracht. Stuur ze op excursie naar een arm land, kan ook best Marokko zijn. Als het maar niet bepaald een sprookjesparadijs is, waardoor ze alsnog blij worden met hun bestaan in Amsterdam-West. Is allemaal gedaan. Bij sommigen helpt het, bij anderen niet. Dus steeds worden nieuwe methodes getest. Zo heeft de Duitse stichting Life Ju- gendhilfe Project de afgelopen jaren zo'n twintig moeilijke kinderen ondergebracht bij arme gezinnen I in Chili, die daarvoor 385 euro in de maand krijgen. De rotzakjes krijgen twee jaar lang een harde opvoe ding. De Chileense autoriteiten, gealarmeerd, zijn een onderzoek gestart, zo meldt persbureau DPA. Het principe is bekend: heb je problemen, exporteer ze. Werd al gedaan met asbestschepen en chemisch af val, nu zijn ook bedorven Duitse pubers aan de beurt. Chili is overigens niet zo'n heel arm land, maar als je uit Duitsland komt is ook Chili een enor me cultuurschok, dat wil ik graag geloven. Maar hoe werkt dan die heropvoeding, in zo'n verre volks buurt? De 385 euro die iedere maand wordt betaald, is voor arme Chileense gastouders op zijn minst een verdubbeling van het gezinsinkomen. Zo'n venvend Duits klootzakje wil je dan toch niet meer kwijt, lijkt me. En onmiddelijk zie ik het doemscenario voor me. Neem het denkbeeldige geval vanLudwig, 15 jaar, aan de hasj, steelt in winkels, doet aan joyrijden. dus zijn ouders (allebei met drukke baan) grijpen in voor justitie met zwaardere maatregelen komt. Het vonnis luidt tivee jaar preventieve verbanning, naar een land waar volwassenen nog kunnen en en willen op voeden. Onze Ludwig wordt in het vliegtuig naar Valparaiso gezet en zit dertig uur later in een kaal slaapkamertje in een muf huis in een saaie straat, op 13.000 kilometer van zijn favoriete hangplek. Maar Ludwig is slim en eenmaal bekomen van de schok zal hij merken dat zijn cipier-gezin de centjes wel erg hard nodig heeft. Onze Ludwig lijkt wel een gevange- sneuvelden tijdens de L truc', waarbij het de ba een afgevuurde kogel tL tanden te 'vangen'. Def vergaten domweg zichL correcte procedure ter namelijk het stiekem vu van de echte kogels dou zen. In 1922 kreeg 'Tht zard of the West' van al een echte kogel en in 1| Ralf Bialla van een rota hij chronisch duizelig! den door verwonding^I dens het kogelvangenL pen. Het meest treffenf* beeld dat Derren BrovL doen huiveren, is DocL dood in 1977. Een psyt variant op het kogelvaT hem tijdens de oefennj het ging in dat geval ot roulette. Wie in oktober de revoL den kan zich opgeven L netpagina van Channt£ website worden vier b gen gesteld, op basis v illusionist zal beoordej kundig en betrouwba; acht om over zijn lot tij ken. In Tilburg is gistermorgen een makaak in een STADSBUS van de BBA gespron gen. De AAP is door de politie bij wildpark de Beekse Bergen afgeleverd, als 'ge vonden voorwerp'. Chauffeur Ruud Wallaard zette zijn bus stil bij een halte aan de Heikantlaan, waar drie vrouwen en twee mannen stonden te wachten. Hij opende de deur, waarna een aap naar binnen sprong. Het dier ging rustig op een stoel achterin zitten, en verkende vervolgens slingerend van handgreep naar stang de bus. De Beekse Bergen vermoedt dat een particulier hem illegaal in huis heeft gehad. De politie kon het dier in alle rust uit de BBA-bus tillen. Bij de Beekse Bergen is het dier in quarantaine gegaan. Er wordt gezocht naar passen de opvang/Mogelijk wordt dat de Stichting Aap in Almere. ne, maar in feite heeft hij de macht. Vanwege het geld. Hoeveel is een Chileense gastouder bereid te in casseren, als daar een extra maandinkomen te genover staat? Ik weet het niet, maar onze Lud wig zal het zeker onderzoeken. Tot hij op een dag te ver gaat, door de vader des huizes in el kaar wordt gerost en opgesloten in de kelder. Althans, in dit door mij verzonnen geval. In de kelder heeft Ludwig alle tijd om na te denken en doet dat ook. Na een week gaat de kelderdeur weer open, en Ludwig vraagt zijn gastheer wat er nu toch zou ge beuren als Ludwig onverhoopt zou belanden in het ziekenhuis, in het gesticht of in de echte Chileense gevangenis. Want inderdaad, dan is het op slag gedaan, met die 385 onmisbare eurootjes. En of werkeloze papa Pedro eens even snel een jointje, een bratwurst en een biertje wil gaan re gelen. Of anders. Inmiddels onderzoeken de Chileense autoriteiten deze vorm van hulpverlening. Wat zou ik dat rapport dolgraag lezen. De Britse illusionist Derren Brown wil op 26 oktober geschiedenis schrijven door in een televisiepro gramma Russische roulette te spelen. Nu al kunnen vrijwilligers zich opgeven voor het plaatsen van een kogel in één van de zes kamers van een revolver, waarna Brown die tegen zijn slaap plaatst. Hij meent te kunnen voorspellen waar de kogel zich bevindt, en zal de trekker net zo lang overhalen tot hij op de cruciale kamer stuit. Dan richt hij het wapen omhoog en vuurt hij de kogel af in de lucht. Brown geniet toenemende popu lariteit met zijn magische tv-show 'Mind Control' op de zender Channel 4. Het programma trekt elke vrijdag twee miljoen kijkers, en leverde hem de Zilveren Roos van Montreux (een prestigieuze Europese televisieprijs) op. In het programma heeft Derren Brown al heel wat staaltjes van zijn kun nen laten zien. Hij wist onder meer de pincode van iemands bankpas te raden en kon iemand uit het publiek na één aanraking vertellen dat deze persoon golf speelt, vroeger een discjockey was en drie terriërs heeft. De principes van het Russische roulette noemt hij vergelijkbaar met deze 'mind games'.Als ik zes voorwerpen op tafel leg en ie mand vraag er eentje op te pak ken, weet ik altijd te voorspellen welk voorwerp het wordt. Ik zal aan revolvers moeten wennen voordat ik met deze stunt begin. En dan wordt het gewoon ikzelf, een vrijwilliger en een revolver." De show zal niet live plaatsvin den, maar wordt eerder opgeno men 'voor het geval er iets mis gaat'. Of de stunt werkelijkheid of trucage is houdt de magiër be roepshalve geheim. Desondanks heeft de aankondiging al heel wat weerzin gewekt. Het programma tart de grenzen van het aanvaard bare en morele, vinden velen. Niet voor niets is de act op het 'vasteland' van Groot-Brittannië verboden. Voor de opnamen wordt uitgeweken naar een bun ker op één van de Kanaaleilan den. Voor de huidige generatie televi siemakers kan het blijkbaar niet gek genoeg. Natuurlijk waren er vroeger circusassistentes die zich opvouwden in een doos waar ver volgens de zaag of het mes in ging, maar die trucs hoefden nooit te worden ingeleid met de Illusionist Derren Brown (midden). F waarschuwing dit vooral thuis niet uit te proberen. Channel 4, de commerciële zender die de stunt uitzendt, onderschrijft daarmee de risico's die aan het programma kleven. Er bestaan legio voorbeel den van kopieergedrag van vooral jongeren, variërend van de pijnlij ke stunts uit het MTV-programma Jackass tot de zelfmoord van Nir- vana-zanger Kurt Cobain. In een persverklaring verdedigt de omroep de toenemende kritiek dat een stunt waarin een bekend o: Channel 4 persoon met een vuurwapen speelt onethisch en wansmakelijk is: 'Channel 4 zal rond de periode van uitzending melden dat de act in een sterk beveiligde omgeving plaatsvindt met medewerking van wapenexperts. We wijzen er na drukkelijk op dat de stunt buiten zo'n gespecialiseerde omgeving levensgevaarlijk is en onder geen beding moet worden geïmiteerd'. In het verleden zijn al tientallen magiërs gedood door vuurwapen gebruik tijdens hun acts. Vijftien Esther Gotink Het bericht dat PRINS WILLIAM op vakantie in Kenya een kleine antilo pe met een speer heeft gedood is door DIERENLIEFHEBBERS in Groot-Brittannië met verontwaardi ging ontvangen. ,,Dit is deprime rend", zei schrijfster Carla Lane, een bekende tegenstander van bloe dige sporten. ,,lk had gehoopt dat we met deze jongeman een vorst zouden krijgen die niet wreed was." Williams vader Charles en andere le den van de koninklijke familie wor den vaak bekritiseerd om hun steun aan de omstreden vossenjacht. De tabloids leefden zich lekker uit. 'William de hertendoder wekt woe de', kopte The Daily Expressen The Daily Mirror kwam met 'Bad Will Hunting' een variatie op de filmtitel 'Good Will Hunting'. Foto: AP STING legt momenteel de laatste hand aan zijn AUTOBIOGRAFIE. Het boek heeft verrassend genoeg niets te maken met zijn leven als be roemde muzikant, maar beperkt zich tot de jaren voor hij als bassist- /zanger van The Police doorbrak. ,,Het boek gaat dan ook eigenlijk meer over het leven van mijn ouders dan over mij", aldus de rockster. Hij heeft het gebaseerd op zijn dagboe ken uit die tijd. ,,lk krabbelde alles neer op mijn weg naar de sterren, maar al die weetjes zeiden me niets over mezelf. Dus ben ik helemaal opnieuw begonnen." Foto: AP Het Lowlands Festival zal het over een kleine drie weken moeten stel len zonder KELLY OSBOURNE. De zangeres, dochter van hardrock- en MTV-fenomeen Ozzy Osbourne, heet 'om redenen van gezondheid' al haar Europese concerten tot sep tember AFGEZEGD. Daarbij zijn ook enkele optredens die ze samen met haar vader zou geven in Londen. De verklaring van haar management maakt geen melding van de aard van de gezondheidsproblemen, maar er wordt links en rechts druk gespecu leerd over drugsgebruik. Kelly's broer Jake liet zich onlangs al opne men in een ontwenningskliniek. Foto: Reuters Zeker duizend Thais hebben giste ren tijdens een veiling van NUM MERBORDEN een bod gedaan op een speciale kentekenplaat met het getal 9999. De Thais geloven dat het cijfer 9 geluk brengt. Minister van communicatie Suriya Jungrungraungkit bracht met 4 mil joen baht (84 euro) het hoogste bod uit. De minister sprak van een goede investering. Wie weet, misschien verkoop ik dit nummer wel door voor 4,5 miljoen baht. Dit is beter dan de aandelenmarkt." De veiling, waar voor drie dagen zijn uitgetrokken en 301 bijzondere nummerplaten zijn geselecteerd, is georganiseerd als reactie op klachten van het publiek dat bijzondere nummerplaten door corrupte ambtenaren voor goud geld worden verkocht, en de gewone Thai er nooit aan te pas komt. De gesproken versie van boek, tijdschrift of krant wordt nu nog op cassettes gekopieerd (boven) maar dat medium wordt binnenkort verval de cd-rom. Op de site www.anderslezen.nl worden tijdschriften ook elektronisch aangeboden (onder). Foto's: GPD/Cees Zorn strak organiseren. „Want alles moet op tijd klaar zijn, voor zowel de vaste abonnees als voor de in dividuele bestellingen." Een groot bord in de hal geeft aan wat in welke studio wordt opge nomen. Het is druk want met het einde van de vakantie in zicht moeten nog ladingen studieboe ken worden ingelezen. Een com pleet boek in één keer kunnen de meeste studenten op hun buik schrijven. Ze krijgen een deel zo dat ze mee kunnen doen aan de lessen, de rest volgt later in het schooljaar. .Anders lukt het hele maal nooit", verzucht Van Bel kom. 'Met zo'n 17.000 klanten is de FNB, met vestigingen in Grave, Rotterdam, Amsterdam en Rijs wijk, de grootste Anders Lezen Bi bliotheek. De andere drie zijn de Christelijke Bibliotheek voor Blin den en Slechtzienden in Ermelo, de Nederlandse Luister-en Brail lebibliotheek in Den Haag en Bi bliotheek Le Sage ten Broek in Nijmegen. De Anders Lezen Bibliotheken be reiden zich voor op een 'big bang'. Vanaf 1 januari 2004 stap pen alle bibliotheken namelijk over op speciale cd-roms, en gty de ouderwetse cassettebandjes met pensioen. Het betekent dafl de klanten speciale afspeelsets nodig hebben en dat alle opnay mestudio's digitaal moeten. „VP gaan helemaal mee met alles w" er in deze tijd kan", stelt Hans F Beerens. Hij is verantwoordelijk voor eer11 ander paradepaardje van de bi*1* bliotheken, de internetsite And0' sLezen.nl. Daar kunnen blinde? en slechtzienden met behulp speciale software, een aanpassl voor synthetische spraak of eer1* brailleleesregel ook allerlei infdte matie downloaden. „Dan hoevf11 ze niet eens meer te wachten t<£( de krant er met de post is. Ze k|T' nen hem gewoon via de site le zen." Heel misschien, zo denkt Van d Veldt, maakt internet de biblio^ theken in de toekomst overboctt „Dan kunnen leden met toegaf tot de site alles downloaden en™1 thuis opslaan op hun pc of bra| den op een cd-rom. Maar tot di^ tijd büjven wij met onze opnarfe studios gewoon bestaan. Petra Huijser

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2