Doden bij aanslagen in Israël IETS n[TE DEZE WEEK BIJ ZEEMAN 'Gevluchte' Leidse voorganger in opspraak verkopen? Leidsch Dagblad Asielzoeker heeft niets aan specifiek pardon TTPrnrm? Leidsch Dagblad na Palestijnen schenden bestand Aanbieders mp3's aangepakt Wereldwijd 'Vergeet-me-nief-acties voor Arjan Erkel Hete Kuip kan Stones niet deren GroenLinks noemt Schiphol 'verwend kind' Krant blikt vooruit op voetbalseizoen weg, Blah «bellen i regering y list speelt (the roulette tse televisie li r. «iers niet te Uv /oor missie >dheet Irak en op een titenkamer van 2001: :e de Hond da iternethype rrleners n vergeefs ichtoffers Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: WWW.LEIDSCHDACBLAD.NL Dagblad NR. 43306 LOS dinsdag 12 AUGUSTUS 2003 SPRINTERS NR. 43306 LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG €1,55 IENTAAR |GYM Nederlanders lijden t Een levensstijl mét tonder beweging be groeiend aantal men- :hL De verameri- het leefgedrag anderen. Zij zijn de iatige ouders en iaatse overheid, eten en op bewegen maakt ind een Dik Trom of an ouders lijkt een zaak. Toch is hier i overheid een be- lak weggelegd. Een irlichtingscampagne en van roken is aar het voorlichten over gezond eetge- Khien wel minstens k. De overheid heeft de afbraak van het Ijs zelf ook bijgedra- nde vetzucht is deze eerste schoolvakantie een initiatief begon- reeks gemeenten irlingen in plaats ;e ene uur in de schooldagen gy- Een initiatiefrijk t oud-schaatscoach ïsterboer - en be- leenten vonden el- et zogeheten 'Huis taaort'. Verontrustende ter., die uitwezen dat aarde kroon spant met rdefcren, vormden een lem om deze actie te II Pwe aanpak verdient 7 bg. Particulier inita- et;rheden moeten ook manden ineen slaan, ttleiders en gezonde vormen een goede k s|0m terug te brengen lust snoeischaar van be- 9. j eerst onverstandig jsj^aid. Iedere scholier iaa)erug naar de zweet- i gymzaal. Lekker ie- >ekooien, touwklim- gelvoetbal. De over- -°'%t onderwijs de afge- bJnnia met slechtere adeld. 1 Malei Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken NaamM V Telefoon Ie nabezorging) Wij gaan zagvUdg om met pe/soonsgegevens. In het cololon van de krant treft u nadere infwmatie aan Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro 54,50 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau B<| automatische betaling is mqn bank-gitonunmer Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl enr ascn iJagD door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Een Israëlische burger is vanochtend gedood en negen mensen zijn gewond geraakt bij een Palestijnse zelfmoordaan slag in het stadje Rosh Ha'ayin, even ten noordoosten van Tel Aviv. Twee van de gewonden zijn er ernstig aan toe. Het was de eerste zelfmoordaanslag in Is raël sinds het ingaan van een Pa lestijnse wapenstilstand, zeven weken geleden. Korte tijd later viel er een dode en raakten en kele mensen gewond bij een ex plosie in de buurt van Ariel, een Israëlische nederzetting op de bezette westelijke Jordaanoever. De Palestijnse Autoriteit ver oordeelde het geweld, maar een woordvoerder van de Israëli sche regering zei dat de Pales tijnse Autoriteit kennelijk niets doet aan het voorkomen van gewelddadigheden. „We heb ben de Palestijnse Autoriteit ge waarschuwd dat de terreur groepen bezig waren aanslagen voor te bereiden, en ze heeft er niets aan gedaan." De regering roept de Palestijnse premier Abbas opnieuw op de terreur groepen te ontmantelen en de leden op te pakken. Palestijnse groepen hebben de afgelopen dagen laten weten dat ze niet langer gehouden achten aan de 'hudna', het eind juni eenzijdig afgekondigde Pa lestijnse tijdelijke bestand. Isra el is tegen de wapenstilstand. Het zegt dat de Palestijnse mili ties de periode van rust gebrui ken om zich te versterken. Het Israëlische leger voert minder operaties uit in de bezette ge bieden dan voorheen, maar sinds het ingaan van de hudna heeft het in de bezette gebieden meer dan 300 Palestijnen opge pakt. Na een Israëlische inval in een vluchtelingenkamp bij Na blus, vorige week, kondigde de islamitische verzetsbeweging Harnas wraak aan. Bij de actie, en de directe nasleep ervan, kwamen vier Palestijnen en een Israëlische marinier om het le ven. De aanslagen van vandaag zijn de jongste tekenen van het afkalven van de hudna. De Pa lestijnen zeggen dat Israël in gebreke blijft bij het uitvoeren van zijn verplichtingen en dat de Amerikaanse regering niet actief genoeg is bij het afdwin gen van wat is bepaald in de 'routekaart', het internationale vredesplan. leiden/ANP - De stichting Brein (Bescherming Rechten Enter tainment Industrie Nederland) gaat dit najaar aanbieders van muziek- en filmbestanden op internet aanpakken. De au teursrechtenorganisatie maakte vandaag bekend zich te willen richten op mensen die als 'grootverbruikers' bestempeld mogen worden. Volgens directeur T. Kuik van Brein gaat het om mensen die gebruik maken van program ma's als KaZaA, waarmee inter netters muziek, films en soft ware kunnen uitwisselen. De stichting richt zich vooral op aanbieders, en niet per se op de mensen die bestanden down loaden. Veel mensen die mu ziek of films naar hun compu ter halen, bieden ze via een 'ge deelde map' echter ook (onwe tend) automatisch aan. Om dat te voorkomen, moet men zelf iets veranderen in de instellin gen van het programma. Brein kan op internet het zoge noemde IP-nummer van een computergebruiker achterha len. Met dat nummer wil Brein bij de intemetprovider zijn of haar identiteitsgegevens achter halen, zo nodig via de rechter. Iemand die op die manier wordt getraceerd, krijgt een schikkingsvoorstel. (advertentie) Dominee van noodlijdende kerk bezat web van bv's door Silvan Schoonhoven leiden/zoeterwoude - een boete van vijfduizend euro. Dat is wat oud-medewerkers van de Leidse holding GMA boven het hoofd hangt als ze schadelijke berichten verspreiden over hun vroegere werkgever. Een aantal oud-werknemers zegt dat de toenmalige directeur Gert-Jan Agtereek - tevens oud-predi kant van de Grote Opdracht Gemeente - zijn kerk en bedrij ven in financiële moeilijkheden heeft gebracht door zich in on fortuinlijke zakelijke avonturen te storten. Volgens hen is Agte reek, die in Afrika verblijft, ge vlucht voor de problemen. Holdingmaatschappij GMA, opgericht door Agtereek, heeft de ex-werknemers afgelopen weekeinde per aangetekende brief gewaarschuwd om hun geheimhoudingsplichttegen - over de pers niet te schenden. Ook de schade ('bijvoorbeeld wegens smaad') zal GMA op de werknemers verhalen, schrijft Erwin Ravensbergen, opvolger van Agtereek en de huidige di recteur. De Grote Opdracht Gemeente uit de Leidse Turkooislaan maakte een paar weken geleden bekend voor negen ton in de rode cijfers te staan. Daarnaast is één van Agtereeks bv's in middels failliet. Een andere ver keert in ernstige moeilijkheden. Dat is de schuld van Agtereek, zeggen ex-werknemers van het failliete reclamebureau Popcorn en rijstimporteur Quick Quality World (QQW). Beide bedrijven zaten aan de Hoge Rijndijk in Zoeterwoude. Ze vallen onder de paraplu van GMA Holding, opgericht door de Leidse domi nee. Agtereek stond ook aan de wieg van een computerbedrijf en een uitzendbureau, een pro jectontwikkelaar, een onder- houds- en een bouwbedrijf. Ini tiatieven als een kledingmerk en een modellenbureau zaten nog in de opstartfase. Nu Popcorn failliet is en QQW in moeilijkheden, heeft Agte reek zijn zaken overgedaan en is er vandoor gegaan, zeggen de oud-werknemers. Volgens hen werd er 'geld uit het raam ge gooid', heerste er een 'geheim zinnige sfeer' bij de bedrijven en werd er 'gelogen en bedro gen'. De dominee zou kerkgan gers ertoe hebben aangezet veel persoonlijk kapitaal in de be drijven te steken. Het kerkbestuur bevestigt dat de dominee 'in Afrika' verblijft. Echter niet omdat hij op de loop is, maar om leiding te ge ven aan een 'wereldwijde ker kelijke organisatie'. Directeur Ravensbergen bevestigt dit. Be schuldigingen van vermeend mismanagement worden vol gens hem door een kleine groep van slecht functionerende ex- werknemers verspreid uit ran cune over hun ontslag. Vragen over de exacte verblijfplaats van de predikant wil echter nie mand beantwoorden. Pagina Ri: Een dominee in zaken den haag/gpd - Artsen zonder Grenzen voert vandaag wereld wijd acties om aandacht te vra gen voor de ontvoerde Arjan Erkel. Vandaag is het exact een jaar geleden dat de 33-jarige Rotterdammer in de Russische deelrepubliek Dagestan werd ontvoerd door rebellen. Vanmorgen reed een met stic kers beplakte bus tijdens de zo geheten 'Arj an-Vergeet-Hem- Niet-Tour' van Rotterdam naar Den Haag. Na een korte ceremonie bij het stadhuis in Rotterdam vertrok de bus, met daarin onder ande re broer Diederik van Arjan, naar het Binnenhof in Den Haag. Daar werd premier Bal kenende bedankt voor zijn woorden op de Europese top in St. Petersburg, waar hij de Rus sische president Poetin aan sprak op de verdwijning. „Ne derland moet zich blijven vast bijten in de zaak", aldus woordvoerster Marieke van Zalk van Artsen zonder Gren zen. Die boodschap brachten een team van Artsen zonder Gren zen, vrienden en familieleden van de verdwenen hulpverlener vanmiddag ook over aan minis ter-president Balkenende. De bus reed vervolgens door naar de Russische ambassade in Den Haag, waar een vergeet- me-nietje werd bezorgd. En een brief, die op alle Russische am bassades in de wereld werd af gegeven. Van Zalk: „In die brief staan onze frustraties. Het on derzoek heeft van november vorig jaar tot mei dit jaar stilge legen, terwijl wij dachten dat de Russische autoriteiten alles in het werk stelden. Wij bestem pelen dat als falen." In Moskou liepen de vader en zus van Arjan Erkel vandaag mee in een manifestatie. In Da- gestan hield de lokale staf van Artsen zonder Grenzen teza men met sympathisanten een tocht. Zij waren gehuld in T- shirts met de opdruk 'Waar is Arjan?' Aan bezoekers van de bustour in Nederland werden doosjes uitgedeeld met vergeet - me-niet-zaadjes, met op het doosje een foto van de hulpver lener. De Nederlandse ambassadeur in Moskou heeft gisteren op nieuw een brief naar de Russi sche president Poetin gestuurd, met de oproep alles in het werk te stellen voor een snelle vrijla ting van de medewerker van Artsen zonder Grenzen. De brief is ondertekend door Ame rikaanse, Zwitserse en enkele andere Europese ambassa deurs, alsmede de vertegen- Mick Jagger in De Kuip: „Hallo Rotterdam! Het is goed om terug te zijn." Foto: AFP Rotterdam/anp - Nee, de hoge temperaturen in de Rotterdam se Kuip konden The Rolling Stones gisteren niet deren. Mick, Keith, Ron, Charlie en de vaste inhuurkrachten Daryll Jo nes en Bobby Keys trapten hun eerste Nederlandse concert in een reeks van zes even na ne gen uur enthousiast af met het nummer Brown Sugar. „Hallo Rotterdam! Het is goed om terug te zijn", riep zanger Mick Jagger het publiek in het Nederlands toe, terwijl hij twee duimen in de lucht stak. Vanwege de warmte aan schouwden veel fans het optre den met ontbloot bovenlijf. De drank vloeide rijkelijk om de dorstige kelen te smeren. Kort na aanvang meldde organisator Mojo al dat tien bezoekers zich bij de EHBO hadden gemeld wegens symptonen van over verhitting gecombineerd met emoties. Dat is iets meer dan normaal bij een stadionconcert, aldus een woordvoerder. „Ik hoop dat Jagger wel zijn shirt aan houdt", meldde een bezoeker tijdens het concert. Maar tijdens het laatste num mer ging de 60-jarige zanger toch voor de bijl en gingen de knoopjes los. Jagger toonde zijn bovenlijf, zette een zonnebril op en het vuurwerk barste los. En toen was het afgelopen. Iets eerder dan waar het publiek op reken de. „Was dit het einde van de eer ste toegift?", vroeg een fan zich af. „En we hadden nog niet eens om een toegift ge vraagd..." Vanavond spelen The Rolling Stones andermaal in De Kuip. Daarna volgen nog concerten in Sportpaleis Ahoy' in Rotter dam, Vredenburg in Utrecht en in de Amsterdam Arena. Pagina R5: Rimpelrockers geven voorrang aan muziek door Jacob van der Meulen schiphol - Direct na het einde van het zomerreces moet de Tweede Kamer een diepgra vend onderzoek instellen naar de versoepeling van de geluids- grenzen rond luchthaven Schiphol. Dat stelt het Kamerlid W. Duyvendak van GroenLinks in de notitie Herrie in de Haar lemmermeer die vandaag is ver schenen. Volgens de notitie manifesteert Schiphol zich meer en meer als een 'verwend kind'. Duyven dak, voormalig directeur van Milieudefensie, stelt dat Schip hol omwonenden van de lucht haven en politici heeft misleid om extra vluchten te kunnen afwerken en daarmee extra ge luidsoverlast te veroorzaken. „De zogenaamde rekenfout in de Wet Luchtvaart is geen re kenfout, maar een brutaal ver zoek om de geluidsnormen te versoepelen", aldus Duyven dak. De notitie Herrie in de Haar lemmermeer bevat een analyse van het Schipholdossier, die ge maakt is naar aanleiding van de nieuwe onrust over de herrie van Schiphol. Komende vrijdag wordt afgetrapt voor het nieuwe seizoen in het be taald voetbal. Deze krant blikt deze week dagelijks vooruit met een extra pagina over het wel en wee van de ere- en eerste divisie. Op de pagina 'Betaald voetbal vooraf van van daag onder meer een ontmoeting tussen de trainers Henk Wisman (Volendam) en Co Adriaanse (AZ), die beiden ooit begonnen zijn bij de amateurs van Zilvermeeuwen in Zaandam. Nederlander: 9 **9 weinig 'vrij' londen - Wat vakantiedagen betreft komen Nederlanders er vergeleken met de rest van de Europese Unie bekaaid af. De gemiddelde werknemer heeft in ons land 28 vrije dagen, het laagste aantal van heel de EU. Dat blijkt uit gisteren gepubli ceerd onderzoek van het bu reau Mercer Human Resource. Finland spant de kroon met ge middeld 39 vrije dagen. Ook Oostenrijk, Griekenland, Frank rijk, Portugal, Spanje en Zwe den zijn goed om in te wonen. gelden zijn nog niet opgesteld. Vluchtelingenwerk baseert zich in zijn voorspelling op afwijzin gen van asielzoekers die als 'schrijnend geval' bij de minis ter om clementie hebben ge vraagd. Uit die afwijzingen is af te leiden dat een vluchteling nog in zijn eerste procedure moet zitten, legt B. Slager, plaatsvervangend directeur van Vluchtelingenwerk Leiden uit. „In de beantwoording wordt de verwachting uitgesproken dat dit de nieuwe richtlijn voor het specifieke pardon wordt." Van de 200 brieven zijn er zo'n vier met een positieve reactie beant woord. Slager meldt dat vanuit Leiden voor ongeveer zestig asielzoekers brieven zijn ver stuurd. Hooguit één zit nog in de eerste procedure. Hij weet niet of die inmiddels is uitge procedeerd. Ze wonen allemaal minimaal vijf jaar in Leiden of Nederland. Minister Verdonk heeft beslo ten dat voorlopig geen enkele asielzoeker een afwijzingsbrief krijgt. door Robbert Minkhorst leiden - Vrijwel geen enkele asielzoeker komt in aanmerking voor het specifieke pardon waaraan minister Verdonk van vreemdelingenzaken werkt. Dat is het gevolg van de strenge cri teria die het ministerie van jus titie daarvoor hanteert. Dat ver wacht Vluchtelingenwerk Ne derland, dat zeer ontstemd is over de gang van zaken. „Dit lost het probleem niet op", voorspelt woordvoerster B. van den Berg. Eén van de eisen waaraan een vluchteling straks moet voldoen wil hij alsnog een verblijfsstatus kunnen krijgen, is dat zijn eer ste asielprocedure niet mag zijn afgerond. Tegelijk moet hij mi nimaal vijf jaar hier wonen. Het is die eerste voorwaarde waar mee Vluchtelingenwerk niet kan leven. In de praktijk heb ben asielzoekers die al jaren hier zijn, al een of meerdere procedures achter de rug. De specifieke pardonregeling en de criteria die daarvoor gaan woordiger van de Verenigde Naties in Moskou. De Nederlandse overheid blijft vertrouwen houden op een goede afloop. Minister De Hoop Scheffer van buitenland se zaken heeft gezegd dat zijn ministerie 'alles in het werk stelt' voor de vrijlating van Ar jan Erkel. Hij heeft regelmatig contact met zijn Russische col lega Igor Ivanov over de ont voeringszaak. Vorige week werd bekend dat de Nederlandse ambassade in Moskou een vi deoboodschap in handen heeft gekregen, waarin Arjan Erkel vraagt om losgeld voor zijn vrij lating.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1