LEIDE maand, na maand, na maand... Voorlopig geen nieuwbouw van Parnassia Een dominee in zaken Maanden wachten op een studentenkamer Verhit debat in koele Pieterskerk over de toekomst van Israël boeren bermen i twijkerhout tocht dinsdag 12 augustus 2003 jjhop veilig ■etten Ie Openbare Biblio- iderdag 14 augustus 112.00 uur een digi- n^ops 'veilig intemet- cursus kunnen en mensen deelne- ïitjerdag 28 augustus is workshop. Dan is irp 'popmail en eze workshops louden in het Digi- de Centrale Bi- lieuwstraat 4, tele- Leiden wordt tijdens de EL CID- week overspoeld door groepjes eerstejaars die aan de hand van hun mentor de nieuwe studen tenstad verkennen. Voor de aan komende studenten is alles spannend en nieuw. Maar hoe ervaren Leidenaars de jaarlijkse invasie van nieuwe stadsgeno ten? EL CID-belevenissen vanaf de zijlijn. Vandaag: kamers - en appartementenbemiddelaar Kit ty Nieuwenburg. Een redder in nood. Dat is Kitty Nieuwenburg van woningbe middelingsbureau Kamer-Raad het liefst. Maar met de huidige kamerkrapte is ze steeds vaker degene die studenten moet ma nen tot geduld. De tijden van binnenlopen en direct een ei gen stekje hebben, zijn voor tadvertentie) goed voorbij. „Toch komt het wel eens voor dat ik iemand meteen aan woonruimte kan helpen. Door ons uitgebreide netwerk komt er meestal wel wat nieuws binnen." Maar door de bank genomen waarschuwt ze haar klanten dat de gemid delde wachttijd voor een stu dentenkamer twee tot zes maanden is. De markt voor studentenka mers is in elkaar gezakt. Het grotendeels lege prikbord in het kantoor aan de Narmstraat spreekt boekdelen. Op dit mo ment worden slechts twee ka mers te huur aangeboden. Net nu de EL CID van start is ge gaan. De eerstejaars die deze week om hulp vragen bij het zoeken van een kamer, krijgen van Nieuwenburg het advies zich in te schrijven en voorlopig thuis te blijven wonen. „Het is gewoon niet anders." De ervaring van haar collega Berry Ouwehand leert dat niet iedere kamerzoekende zich bij deze realiteit wil neerleggen. „Een vader die door wat extra geld neer te tellen ervoor wil zorgen dat zijn dochter voor rang krijgt? Het gebeurt." Een slaatje slaan uit de misère van anderen willen Nieuwen burg en Ouwehand nietAls de vraag echt uit de hand loopt hanteren we een inschrijvings stop," verklaart Nieuwenburg. „We schrijven geen mensen in waarvan we weten dat we ze toch niet op een redelijke ter mijn kunnen helpen. Dat zou gewoon niet eerlijk zijn." Wel is het bureau wat minder kritisch geworden met het aan nemen van kamers voor de ver- De eerstejaars die deze week om hulp vragen bij woningbemiddelingsbureau Kamer-Raad, krijgen van Kitty Nieuwenburg het advies voorlopig thuis te blijven wonen.Foto: Henk Bouwman huur. Voor een verhuurder van een kamer in minder goede staat wordt af en toe ook be middeld. „We zeggen er tegen de toekomstige huurder dan di rect bij dat het niet bepaald om een visitekaartje van de Kamer- Raad gaat. Zo proberen we te leurstellingen te voorkomen." Een student betaalt voor een kamer tussen de 220 en 250 eu ro. De huurprijzen van kamers zijn de laatste jaren flink geste gen. Dit komt door de verho ging van de gemeentelijke las ten en de strengere eisen voor de brandveiligheid, legt Nieu- wenhoven uit. Flink wat stu dentenhuizen moeten worden verbouwd om aan de norm te voldoen. Voor veel huiseigena ren is het verhuren van studen tenkamers daardoor simpelweg niet meer rendabel. De huisei genaar laat het huis veelal lang zaamaan leeglopen en verkoopt het met winst aan een particu lier. Noodgedwongen is de Kamer- Raad met het afnemen van de verhuurmarkt in studentenka mers zich meer gaan toeleggen op de bemiddeling bij apparte menten. „Die worden echter niet aan studenten verhuurd. De verhuurders hebben liever een werkend stel in hun appar tement dat overdag weg is. Ze zijn toch bang dat studenten de woningen uitleven." Floor Ligtvoet door Eric-Jan Berendsen leiden - De bouwvergunning voor een nieuw onderkomen voor het psycho-medisch cen trum Parnassia voor alcohol- en drugsverslaafden bij het Antoni- us Zalencentrum aan de Lange Mare, is door de gemeente ten onrechte verleend. Dat heeft de rechter in Den Haag bepaald. Volgens de magistraat heeft de gemeente procedurefouten ge maakt. Hiermee is de komst van driesterrenhotel 'Four Seasons' met minimaal 20 kamers boven het Antonius Zalencentrum voorlopig van de baan. Eigenaar R. van den Berg van het zalencentrum had de ver gunning aangevraagd. Hij wil Parnassia, dat nu op de eerste verdieping boven het zalencen trum aan de Lange Mare en Caeciliastraat zit, naar achteren verplaatsen in nieuwbouw dat op het dak van het zalencen trum moet komen. De vrijko mende kantoorruimte wil hij gebruiken voor een hotel. De bouwvergunning is door de rechter echter ingetrokken. „Door een procedurele fout van de gemeente", aldus J. Moggré, voorzitter van de wijkvereniging Maredorp/De Camp. Moggré spreekt over een ingewikkelde kwestie. De gemeente baseert zich al op een nieuw bestem mingsplan, terwijl het oude nog geldt. Moggré benadrukt dat rechts zaak niet tegen Parnassia was gericht. „Wij hebben niets te gen Parnassia en niets tegen de cliënten. En we hebben ook geen last van ze. Maar de ge meente mag zich gewoon niet beroepen op een plan dat nog in de la ligt. Wij betreuren dat Parnassia daar het slachtoffer van is geworden." De wijkvereniging en Van den Berg staan al jaren recht tegen over elkaar. Omwonenden heb ben regelmatig geklaagd over de overlast van het Antonius Zalencentrum. De buurt vreest dat als er ook nog eens een ho tel bijkomt dat door Van den Berg wordt geëxploiteerd, de overlast alleen maar toeneemt. Van den Berg ontkent dat. Nieuwbouw van Parnassia op de daken van het Antonius Za lencentrum zou de isolatie vol gens hem alleen maar verbete ren. Volgens een woordvoerster van de gemeente is de bouwvergun ning door de rechter voor zes weken geschorst, omdat de goothoogte in de nieuwbouw te hoog zou zijn. „Daarnaast moet er nog een aantal bezwaar schriften tegen het plan worden behandeld. Daarna nemen B en W een definitieve beslissing." De gemeente staat in beginsel positief tegenover de komst van meer hotels naar Leiden. Zeker met de viering van het Rem- brandtjaar in 2006 voor de boeg, wanneer er veel toeristen worden verwacht. door Wim Koevoet leiden - Vrede in het Midden- Oosten kan. Maar daarvoor is nodig dat Israël de bezette ge bieden verlaat en de grenzen van vóór 1967 worden hersteld. Daarbij dienen de Palestijnen het recht op terugkeer op te ge ven. Want de vestiging van en kele miljoenen Palestijnen, be tekent de opheffing van de staat Israël. Tot die conclusie kwa men gisteravond vier van de vijf forumleden die op uitnodiging van de Leidse Studentenvereni ging voor Internationale Be trekkingen (SIB) debatteerden over de toekomst van Israël. Alleen J. Feddema, antropo loog, buitenlandspecialist van Groenlinks en lid van het dage lijks bestuur van het comité Stop de Bezetting' aanvaardt de afschaffing van het recht op te rugkeer van de Palestijnen niet als voorwaarde. Hij wees erop dat beide bevolkingsgroepen eeuwenlang in vrede met elkaar hebben geleefd. Volgens hem draait de kwestie in het Mid den-Oosten om maar één ding en dat is 'de ongerechtigheid van de bezetting'. De druk bezochte bijeenkomst in de Pieterskerk in het kader van de EL CID-week, voorgeze ten door M. Rutte, staatssecre taris van sociale zaken die in Leiden heeft gestudeerd, deed rector magnificus D. Breimer goed. Hij prees de SIB voor de gewaagde keus voor een uiterst controversieel thema, namelijk de toekomst van Israël. Volgens Breimer is het tijd dat het poli tieke debat in de Leidse studen tenwereld, dat al jarenlang 'weinig geïnspireerd is' nieuw leven wordt ingeblazen. En dat de SIB zich daarvoor inspant in misschien wel de heetste El CID-week ooit verdient lof, vindt de rector magnificus. „Niet alleen maar voor de ge zelligheid, maar ook voor seri euze zaken gaan. Gezellig was het in de Pieters kerk geen moment. Vooral Fed dema en R. Naftaniël, directeur van het CIDI en het Europees Joods Informatie Centrum in Brussel botsten hevig. Feddema zette volgens Naftaniël, die zélf een gematigde opstelling in nam, eenzijdig Israël in de hoek als de grote agressor van het Midden-Oosten. Ook verweet (advertentie) hij Feddema, wiens standpun ten veelvuldig afschuw veroor zaakten bij delen van het pu bliek in de Pieterskerk, 'dema gogie' en 'gegoochel' met cij fers. Dat Feddema, die de oplaaien de jodenhaat weliswaar afkeurt, maar wel goed kan begrijpen, de discussie over het recht op terugkeer van de Palestijnen uit de weg bleef gaan, was volgens Naftaniël het bewijs dat Fedde ma er 'een verborgen agenda' op nahoudt. Niet alleen de schermutselin gen tussen de Groenlinkser en de joodse spreekbuis waren goed voor vuurwerk, ook de in terventies van de 78-jarige W. Oltmans, journalist en auteur, misten hun uitwerking niet Zijn bijdragen waren vooral provocerend. Zo vergeleek hij het optreden van het Israëli sche leger bij de zogenaamde road blocks met dat van de SS. En op de vraag wie in het Mid den-Oosten de vrede kan bren gen zoals Nelson Mandela dat in Zuid-Afrika heeft gedaan, antwoordde Oltmans tot grote ontzetting van de zaal: Bin La den. Jichoon hoven voorpagina ers van de Leidse Azijn niet verbaasd j ilijkheden waarin a ;t bedrijf zich blijken 9 Ze klagen over een Ige' bedrijfscultuur en 9 ex-directeur - tevens <3 ien 'sekteleider', M n', een 'geldwolf en 9 ilator'. Ongefundeer- igingen van een ran- hderheid, zegt de /ijfsleidïng. Is het Dwel de kerk als de gin voormalig direc- -likant Gert-Jan Agte- ficiële moeilijkheden at Agtereek naar —trokken? De ex-werk- ken van niet. Bv's van Leidse voorganger waren 'Titanic van goede bedoelingen' de ex-werknemers 3 uitgesproken over igen bij de bv's. Ze met hun naam in de —at ze bang zijn voor De bedrijfscultuur reek (voorganger bij ïdracht Gemeente) Et van christelijk is de rode draad irhalen. Allemaal zijn binnengehaald —fverhalen'. Sommi- tvankelijk niet loofsgemeenschap idel zat. Gaande- iet op te vallen 'dat iig aan toe nochten niet met el- ihoudelijke zaken tinnert een van de s zich. „Het was e koffie. Er was geen en geen producten, n waren lege hul- e buitenwereld wil en of hij een groot, hefikenman is met tal en. Die potenties ik, maar door zijn I is het allemaal Hij kon de bedrij- 1 tijdje overeind >r het geld van het dattoppen in het an- medewerker herin- v'$e zeiden steeds: al- Han aanraakt, "U Het is oud roest -r werd heel veel ge- (Mrogen. Ze gooiden 5. (raam. Toen ik er snerkte, heb ik ze ge- b financiële proble- zo zouden door- we binnen een - Dat werd me niet Het bedrijfspand aan de Hoge Rijndijk waar reclamebureau Popcorn gevestigd was staat nu te huur. Foto: Hielco Kuipers in dank afgenomen. Ik werd ontslagen. Ze wilden mijn sala ris ook niet uitbetalen." Schaduw Een derde: „Nadat medewer kers de zoveelste bloemrijke re clametekst geschreven hadden, wilde ik weten: hébben we nou een modellenbureau of niet? We maakten een website, maar er was niet één model. Met QQW ging het net zo. Op een gegeven moment hoorde ik: oh by the way, we verkopen nu ook schepen. Toen zeiden we: dat kén niet. Het staat het heel dom als je zegt dat je alles verkoopt. Dan ben je net Dr. Wang's acu punctuurkliniek, tevens leve rancier van flipperkasten en tweedehands auto's." Hij herinnert zich nog goed dat het mis ging rond kerstmis vo rig jaar, toen Agtereek een vesti ging in Amerika wilde. Kort daarna stagneerde het uitbeta len van de salarissen. „Gert-Jan was als een soort Jezus verdwe nen, hij werd een schaduw op de achtergrond aan wie alles voorgelegd werd." „Vanaf dag één was het een raar bedrijf', herinnert een QQW-medewerker zich de sfeer. „Er was geen leiding, geen structuur, geen produc ten. Alles was groot en materia listisch. Ze pronkten met auto's en dure hebbedingetjes. Als ik een van die heren sprak, had hij het over rookgordijnen, je gro ter voordoen dan je bent, ge heimhouding. Hoe vager en ge heimzinniger, hoe beter." „De directeuren waren allemaal van de kerk", weet een collega. „Die hebben er geld in ge stopt." Een ander gaat zover dat hij de directeur en dominee 'een ma nipulator' noemt. „Hij gebruikt je om zijn zin te krijgen. Hij kreeg mensen uit de kerk zover om hun contacten te gebrui ken, bijvoorbeeld bij banken om de financiering voor elkaar te krijgen. In de Grote Opdracht Gemeente zien velen hem als een god. Ik denk soms dat het een soort sekte is." Vernieling „Gert-Jan is geobsedeerd door het begrip leiderschap", vertelt een van de Popcom-medewer- kers. „Hij wil dat graag zijn. Maar voor mij was Jaap Keus (directeur van Popcorn, red.) de echte leider. Een kapitein die bij zijn schip bleef toen het zonk, terwijl Gert-Jan ergens heel ver weg was. Een oplich ter? Nee. Het was meer romme lig dan dat er een sinister plan achter zat. Het was een Titanic van goede bedoelingen. Maar ik hoop wel dat hij op een dag in staat is zijn verantwoordelijk heid onder ogen te zien." Absurd Erwin Ravensbergen, de nieuwe directeur van GMA Holding, vindt de beschuldigingen klink klare onzin. „Waanzin", oor deelt ook Glen Siegers, die Ag tereek als predikant opvolgde. „De financiën van kerk en be drijven zijn strikt gescheiden", verzekert Ravensbergen. „Het gerucht dat er geld uit collectes naar de bedrijven gaat, is ab surd", voegt Siegers toe. De verhalen zijn afkomstig van een klein groepje rancuneuze ex-werknemers, denken ze. Ra vensbergen: „Er waren mensen bij die slecht functioneerden. Is het de schuld van het manage ment, als het bedrijf lijdt onder slecht functionerend perso neel? En dan die geheimzinnig heid. Wat een gezeur. We zaten met drie bedrijven in één pand. Moet iedereen zich dan met el- kaars werk gaan bemoeien? Het was een praatje hier, een praat je daar. Logisch dat een directie daar in hakt." Jaap Keus, directeur van Pop corn: „Er was een aantal men sen dat wel héél veel wilde we ten. Met geld smijten, dat de den we niet. Ik heb nog nooit bij zo'n zuinig bedrijf gewerkt als Popcorn. We hadden huur auto's van de goedkoopste soort. Zelfs de printercartridges betaalde ik zelf." Gert-Jan Agtereek zelf kan geen helderheid verschaffen in de onduidelijkheid rond zijn kerk, zijn zaken en zijn persoon. Vol gens zijn kerk hij zit hij voor maanden in Afrika om een 'we reldwijde christelijke organisa tie' te leiden. Plannen om naar het buitenland te gaan had hij al lang, verzekert Siegers. „Hij heeft ons echt niet met een fail liete boel laten zitten. We zijn toch niet achterlijk." Vragen aan kerk en holding over Agtereek's verblijfplaats stuiten echter op stilzwijgen Siegers: „Ik ga jouw adres toch ook niet in de larant zetten. Dat is privacy. Sure, we weten best waar hij zit, we hebben dage lijks contact. Hem spreken? Theoretisch zou dat kunnen, maar ik weet niet of hij tijd heeft. Hij sjeest van overal naar nergens." Bij Orange vinden we dat waar jij voor betaald hebt, altijd van jou moet blijven. Daarom blijft alleen bij Orange je beltegoed altijd geldig. Onbeperkt, zonder voorwaarden. Of je nu prepaid belt. of met een abonnement. Meer weten? Kijk op www.orange.nl. the tuture's bright, the future's Oiange orange

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11