LEI DE Uitbreiding watertaxi's opgeschort 'Voor veel studenten is ons terras hun tuin' "sze week wordt it superleuk Motorfeestje onder de molen u' Jing op inlaan ^jeen aanrijding op Tjvan de Plesmanlaan fcllaan zijn zaterdag- t jgewonden gevallen, ge automobilist uit joor het rode licht de en kwam in bot- pi auto uit tegen- ^le richting, die links- ■^Mlaan in wilde. De iakte bekneld. Na ;e zijn bevrijd, zijn ten 44-jarige vrou- iagier uit Hillegom he behandeling FMC gebracht. De /-dvan de andere auto, ^«e man uit Leiden, leerd. De man gaf ihol te hebben ge- ik_| heeft een bloed traan. maandag 11 augustus 2003 jjer wasserij en gepakt politie heeft afgelo- liddag op het Ra- 30-jarige man :ewoon- ofverblijf- lakt. Hij wordt er it maandag 4 augus- vatftvan een wasserette woordeinde te hebben val de wasserette stal tarignet geld. Een getui- t h4 toen had gezien, zag legjdag voorbij fietsen, deprde de eigenaar van omsamen gingen ze weg aan. Op het Rapen- zij de verdachte lolitie arriveerde. ni?artij café jarstraat j een ruzie in een café »1*vaarstraat is vrij- Men 29-jarige vrouw mishandeld. Zij Qjeen hoofdwond Öekenhuis. De precie- pg van de mishande- Jiiet bekend. In ver- e zaak heeft de poli- Jonen, drie vrouwen nen uit Leiden en •Aangehouden. leiden - Molen de Valk was zaterdag de afgesproken plek voor enkele tientallen Harley Davidson-fanaten uit de Leidse regio. Met samenkomsten als deze wordt wereldwijd gevierd dat honderd jaar geleden William Harley en Arthur, Walter en William David son voor het eerst hun namen op de benzinetank van een motor schilderden. De vie ring van het honderdjarig bestaan van 's werelds beroemdste motormerk is veertien maanden aan de gang en verkeert deze maand in het eindstadium. De feestvreugde wordt verhoogd door de duizelingwekkende bedrijfsresultaten van de Harley Davison Company. In 2002 groeide de winst met twintig procent. De motormakers van Harley Davidson zetten jaarlijks voor miljarden dollars om. Bij Harley Davidson kijken ze daar net als zaterdag bij Molen de Valk al jaren niet meer van op: 'business as usual' is de lijfspreuk van iedere HD-berijder. Daar doen hitte, economische malaise of ander onge mak niets aan af. Foto: Hielco Kuipers invasie bij De Vliet, Lei- 'echte' openluchtzwem- it weekeinde uitgebleven. er^d rekening gehouden met "loor blauwalgen is het op- iter in zo'n beetje heel de luid- Holland onbruikbaar .oor zwemmers. De behoef- =1 verkoelende duik blijft bij weer onverminderd groot inluchtbad is dan het alter- itstek. bezoekers dat zaterdag de :rde bleef echter steken bij f00. Gisteren sloeg de teller ree keer zo ver uit maar ital is voor het Sportbedrijf beheerder, teleurstellend. Iers wijzen erop dat eind toen het negatieve zwem- advies voor de plassen en meren nog niet gold, zo'n drieduizend bezoekers zijn geteld. De verwachting was dat die score in het weekeinde ruimschoots zou worden overtroffen. Het concurrerende strand en de nevel waar de zon pas later op de dag door heen wist te komen, gooiden echter roet in het eten. Vooral de zaterdag was aan de grijze kant. Menigeen die het bad uit kwam geklauterd, kreeg het onderweg naar de handdoek op de lig- weide dan ook koud. Dat zo'n gebruind kippenvelletje ook best eens lekker kan aanvoelen, was een even opmerkelijke als logische constatering in de aanhoudende hitte- golf. Op de wat langere duur viel een ver blijf in het water te verkiezen boven een ligpauze op het met sigaretten peuken bezaaide gras. Die peuken vor men zo'n beetje het enige minpunt van het openluchtbad dat, vooral als het aan de WD in de gemeenteraad had gelegen, al drie keer was gesloten. Er is een groot peuterbad met prachti ge waterspuitende fantasiefiguren en een spectaculaire, maar veilige glij baan. Te veilig, vinden veel kinderen. Om de snelheid te verhogen, duwen zij hun broekjes zo ver mogelijk hun bilnaad in. Glijden met zo'n geïmproviseerde string gaat veel harder, hebben ze ont dekt. De kleedhokken en diverse natte groe pen zijn sober, maar schoon en ge schilderd in frisse kleuren. En op het terras van Aqua Ventura, dat is omlijst met liefdevol verzorgde bloemen en planten, is het aangenaam verpozen. Voor de consumpties gelden net als voor de entreekaartjes sociale tarieven, chagrijnen zijn in geen velden of we gen te bekennen en het personeel is vriendelijk en kordaat. Gemoedelijk heid is troef in dit zwembad dat zijn hoogtijperiode beleefde in de jaren ze ventig. K. Caron van het Sportbedrijf vertelt met enkele jaarverslagen binnen handbereik dat op 12 mei 1973, een snikhete dag, bijna 10.000 mensen naar De Vliet kwamen. Ook toen was er geen concurrentie van meren en plassen in de buurt. Niet vanwege blauwwieren of botulisme maar omdat in het voorjaar de temperatuur van het buitenwater nog niet aangenaam is. ,,We lieten die dag gewoon iedereen binnen maar zeiden bij de ingang wel dat er van zwemmen geen sprake kon zijn. Iedereen stond toen gewoon naast elkaar in het water." Openluchtbaden als De Vliet kwamen in de jaren tachtig in de verdrukking. Kleinere omliggende gemeenten be concurreerden elkaar met eigen baden zoals ze dat nu doen met hun winkel centra. Inpandige zwemparadijzen kregen de voorkeur van het publiek. De tijd dat complete gezinnen met tot de rand gevulde koelboxen hele dagea doorbrachten op de ligweide van het openluchtbad was voorbij. Maar in een zomer als die van dit jaar maakt een zwembad als De Vliet een tamelijk onverwachte revival door. „Die blauwwieren en botulisme spelen ons in de kaart", aldus Caron. „Wij zeggen wel eens gekscherend te gen elkaar dat we dooie eenden in de plassen gaan gooien om de mensen in ons bad te krijgen", zegt de medewer ker van het Sportbedrijf lachend. „Maar dat is in zo'n hittegolf als deze niet nodig." door Robbert Minkhorst leiden - Uitbreiding van de wa tertaxi's in Leiden zit er voorlo pig niet in. Stichting Stadspar- keerplan (SSL) kampt nog altijd met een fors schipperstekort. Taxivervoer op het water heeft ongekende mogelijkheden. „Het is de toekomst", voorspelt direc teur C. Verplancke van SSL Of Stadsparkeerplan een grote rol in die toekomst heeft, is de vraag. Verplancke wil wel, maar ziet nu geen kans. „Ik doe er voorlopig niks aan." Noodgedwongen varen de vier sloepen bijna alleen 's avonds en tijdens het weekeinde. Dat zijn de drukste momenten. Va ker varen zit er niet in. „Ik heb veel te weinig schippers. Vaak ligt er een boot stil", zegt Ver plancke. „Ik heb drie, vier vaste schippers en een stuk of vijftien vrijwilligers in dienst. Het is net te doen, maar ik heb grote moeite om mijn eigen dienstre geling in stand te houden." Het personeelsgebrek dwingt Verplancke tot bescheidenheid. Al in het eerste vaarseizoen vond SSL de taxi's zo'n succes, dat al enthousiast een uitbrei ding werd aangekondigd. „Die zit voorlopig nog in het vat", al dus Verplancke. „Ik wil eerst het aantal vrijwilligers uitbrei den. Pas dan ga ik nadenken over een uitbreiding." Schipperstekort of niet - ook Verplancke profiteert van het goede weer. „We draaien goed. Ons beste seizoen tot nu toe." Verplanckes vier watertaxi's ontketenden bij de introductie in 2001 een revolutie op het wa ter. Stadsparkeerplan ging niet alleen parkeerders met busjes vanaf het Haagweg-terrein naar de binnenstad brengen, maar vervoerde haar klanten voort aan ook over het water. Aan vankelijk voor een gulden per ritje per persoon, inmiddels een euro. De reders Veringa en Schuitje Vaart waren - en zijn dat nog - des duivels. Zij vinden het initi atief van de SSL oneerlijke con currentie en beschuldigen de gemeente van broodroof. Lei den subsidieert de vloot van de SSL voor vier jaar. Stadspar keerplan moet daarvoor de wa tertaxi's in die periode exploite ren en onderhouden. De watertaxi's mogen alleen een vaste, beperkte route varen. Er zijn haltes aan de Beesten markt, Aalmarkt en Boom- markt. Stadsparkeerplan heeft zich echter meermalen niet aan die vaarroute gehouden. In 2002 dreigde de gemeente met ingrijpen. SSL diende zich aan de afspraken te houden. Leiden kan de subsidie en de vergun ning weer intrekken. De SSL dient eerst het contract met de gemeente uit en zal de vloot daarom sowieso niet voor het seizoen van 2004 uitbrei den. Behalve personeelsgebrek noemt Verplancke nog een re den om niet verder te groeien. Het contract met de gemeente verplicht hem om zijn klanten vanaf het Haagweg-terrein naar het centrum te vervoeren en weer terug. Meer niet. Als de sloepen nou overal mochten komen. „Het woord zegt het al: het is een watertaxi." Verplancke is benieuwd hoe veel ruimte hij na 2004 van de gemeente krijgt. „Ik hoop nog steeds de komende jaren uit te kunnen breiden. Volgend jaar is ons laatste seizoen. Daarna be raden we ons. Het is rendabel en ik denk dat er nog veel meer in zit." Mobieltjes populair bij straatroof leiden - Een 24-jarige man uit Warmond is gisteravond van zijn mobiele telefoon beroofd op de Haarlemmerstraat in Leiden. Op het moment dat hij stond te bellen, kwamen twee mannen naar hem toegelopen die ieder een mes trokken. Een mes werd tegen zijn gezicht gehouden en een tegen zijn zij. Hierop gaf het slachtoffer zijn telefoon af. De mannen rende weg naar de Pelikaanstraat. Dezelfde avond werd op de Rijnsburgersingel een 42-jarige Leidse van haar telefoon beroofd. Op haar aanwijzingen werd even later een Leide- naar (23) gearresteerd. Bij fouillering van de man kwam geen mobiele telefoon, maar wel verdovende middelen tevoor schijn. De man ontkent de diefstal. te Defudenten stiroeg zot iriónig z'n g de ■UJ deLigtvoet erft voorpagina evi 1800 eerstejaars zijn vanmorgen met begonnen. In een •te^vorden ze door hun r l wegwijs worden ge- stad, de universiteit identenleven. Van- zocht iedereen groepje op. nji vierdejaars student iende Jael Atary heeft er Lrasteekt het bordje met 'oèsnummer fier in de lariet hoe haar EL CID- r Omen binnendruppe- ifKertien studenten ge- lafe. archeologie en cul- lekopologie is zij deze raagbaak over hospi- oening en bijbaan- week wordt super nal tegen haar groep. >root kreunt vermoeid laloren van zoveel en- zoie: „Sorry, ik moet e ai wakker worden init is geen enkel pro- joolgens Atary. „Als je l vb openingstoespraak vactor magnificus heb 'en, ben je wel weer beacht ze. „Ik weet nu al Deat zeggen. Dat de uni- zei-eiden het meest ge- irïwel met 14 procent, jadlie allemaal lid moe- ïeen van een studenten- 1Ü6 Toch is dat laatste hselang, vindt ze. Zelf is ju van Augustinus en l«daar reuze naar haar 51 zin. „Maar we gaan gewoon bij alle verenigingen langs, zodat je zelf kunt zien wat het beste bij je past." Malou Vreeswijk is niet van plan ergens lid te worden. Ze heeft genoeg vrienden thuis in Rotterdam. Daar is ze ook van plan te blijven wonen, gewoon bij haar ouders. „Ik kan prima met ze overweg dus ik zie geen enkele reden om in Leiden op kamers te gaan." Voorlopig blijft het dus voor haar bij het vertrouwde Rotterdam, haar vrienden en haar sportvereni ging. Naar Leiden komt ze al leen voor de universiteit. Het meisje naast haar, Suzanne Peeters, is op zich wel nieuws gierig naar de studentenvereni gingen. Ergens lid worden lijkt haar dé manier om mensen te leren kennen. „Het zorgt er vast voor dat je je sneller thuis voelt," verwacht ze. Snel bla dert ze de informatieboekjes van Minerva en Catena door. „Vanavond eten we bij Miner va", voegt de mentor toe. „Dan weten jullie meteen hoe een Leidse bal eruit ziet." De mentor kijkt op haar horlo ge. Over een halfuurtje moet de groep naar de Hooglandse kerk, maar haar club is nog niet com pleet. De drie jongens in de voor de rest uit meiden be staande groep laten op zich wachten. „Ach ja, altijd weer die mannen", verzuchten alle dames lachend. Het ijs is ge broken; de El CID kan nu echt beginnen. Leiden wordt tijdens de EL CID- week overspoeld door groepjes eerstejaars die aan de hand van hun mentor de nieuwe studen tenstad verkennen. Voor de aan komende studenten is alles spannend en nieuw. Maar hoe ervaren Leidenaars de jaarlijkse invasie van nieuwe stadsgeno ten? EL CID-belevenissen vanaf de zijlijn. Vandaag: horecaonder nemer Willem Ankoné. Het is rustig op het terras van café Barrera. De gasten van kroonprins Willem-Alexanders voormalige stamkroeg genieten van een uitgebreide zondags- brunch. Af en toe passeert een fietser. De betrekkelijke rust aan de gracht is slechts stilte voor de storm, weet eigenaar W. Ankoné. „Als de EL CID-week morgen begint, zit het terras bomvol." Door de ligging van het café aan het Rapenburg tegenover het Academiegebouw en te midden van diverse studenten verenigingen is Barrera de plek bij uitstek voor EL CID-groepjes om hun vermoeide benen te rusten. „Het wordt vanaf morgen lek ker druk maar aan een record omzet hoef ik echt niet den ken", voorspelt de uitbater nu al. „De meeste eerstejaars bren gen komende week hun avon den door op de studentenver enigingen. Daar hebben ze elke Willem Ankoné van Barrera: „Het wordt lekker druk, maar aan een recordomzet hoef ik echt niet denken." Foto: Hielco Kuipers dag een uitgebreid programma. De verenigingen hebben daar voor ook een behoorlijk budget gereserveerd." Op zich niet zo gek, vindt hij. „Deze week moe ten ze al hun leden zien binnen te halen." Desondanks is wel de reden waarom hij er geen heil in ziet om ook nog zelf iets te organiseren. Barrera houdt daarom een low profile tijdens de kënnismakingsweek. Ankoné verwelkomt de nieuwe studenten op zijn eigen manier. Met een vriendelijk geprijsd pistoletje bijvoorbeeld met kaas, tomaat, ei, bieslook en mayonaise, ook wel het 'EL CIDje' genoemd. Daarnaast mag studentenvereniging Mi nerva op dinsdag een barbecue houden op zijn terras en zal de musicalband met een boot op de gracht spelen. „Barrera zorgt voor de drankjes", vertelt Anko né. Hij vindt prima dat Minerva haai' feestje van de Breestraat naar het Rapenburg verhuist. Aan de Breestraat hebben ze geen buiten en dus vieren ze het hier." Ankoné realiseert zich terdege dat hij met het ruime terras aan het water goud in hanêen heeft. „Voor veel studenten is ons ter ras hun tuin," constateert hij. Barrera is dus niet voor niets zo populair onder studerenden. Meer dan helft van zijn klanten is verbonden aan de Universi teit Leiden. Toch is Ankoné blij dat ook niet-studenten zijn café bezoeken: „De mix is juist zo leuk". Wel kan hij de grappen en grol len van de bovenburen uit het studentenhuis Welgelegen vaak erg waarderen. „Vooral tijdens de ontgroening. Ik kan me nog goed herinneren dat eerstejaars Minervanen met een glijbaan vanuit het raam in een bak vis- senkoppen plonsden," grinnikt hij. Floor Ligtvoet

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7