ECONOMIE KPN drei investering te verhuize 3 Koude sanering van de warme bakker Nieuw Telfort kiest eigen weg in telecomland Tarieven van bouwleges lopen uiteen Bouwverbond stopt overleg kopieeraanslag Overeenkomst bij Swiss over reorganisatie Succesvolle test SpaceShipOne 'Opta wil ons kleiner makt 'Zelfstandige chauffeit nood door wazige reg Zweden niet eurofoi Massaontslag bij overheid Tsjechië praag - Tussen nu en 2006 ver dwijnen bij de Tsjechische overheid 30.000 banen. De re gering in Praag heeft daarover afspraken gemaakt, zo is giste ren meegedeeld. Op dit mo ment telt Tsjechië 484.000 men sen die in dienst zijn van de staat. Alleen al in het onderwijs verliezen 14.000 mensen hun baan. Daarnaast zullen enkele duizenden douaniers ander werk moeten zoeken. Zij zijn niet meer nodig als Tsjechië volgend jaar lid wordt van de Europese Unie. Het massaont slag is onderdeel van een om vangrijk pakket bezuinigingen dat de regering van premier Spidla door wil voeren. De maatregelen moeten meer dan 8 miljard euro opbrengen. Grieken boos om handelsakkoord athene - Een handelsovereen komst tussen Turkije en het noorden van Cyprus heeft de Grieks-Turkse betrekkingen weer onder druk gezet. Grie kenland heeft ontstemd gerea geerd op de ondertekening van het akkoord. Turkije en het noordelijke Turkse deel van Cy prus ondertekenden vrijdag de overeenkomst, die voorziet in een douane-unie. Volgens de Turken vervangt het akkoord een oudere overeenkomst. Dat was nodig in verband met het aanstaande lidmaatschap van Cyprus van de Europese Unie, dat voor volgend jaar is voor zien. De Griekse regering noemt de handelsovereen komst illegaal. Een woordvoer der van het ministerie van bui tenlandse zaken in Athene ver klaarde dat Turkije zijn kansen om ooit zelf lid te worden van de EU op het spel zet. amersfoort/anp - Voor het ver lenen van een bouwvergunning worden in de gemeenten zeer uiteenlopende diverse prijzen gehanteerd. Er bestaat een wir war van berekeningsmethoden voor deze legeskosten, zo heeft de Vereniging Eigen Huis (VEH) vastgesteld. De Vereniging ver langt dat de minister van bin nenlandse zaken orde op zaken stelt. De VEH hield een steekproef onder twintig gemeenten naar de verschillende legeskosten. Daaruit bleek dat de prijzen in de ene gemeente soms vijf keer zo hoog uitkomen als bij een andere plaats. De vereniging wil uniformiteit en transparantie in bouwleges en noemt de grote verschillen onacceptabel. De organisatie bekeek onder meer wat een bouwvergunning kost voor het plaatsen van een dakkapel van 10.000 euro. In Zwijndrecht moet voor zo'n vergunning 398 euro worden betaald, terwijl het Amsterdam se stadsdeel Zeeburg hiervoor 79 euro vraagt. Ook wordt de Woningwet, die begin dit jaar inging, door veel gemeenten niet goed nageleefd, hl twee gemeenten was deze niet eens ingevoerd. Drie ver hoogden de leges fors als ge bruik werd gemaakt van de wet Volgens de nieuwe regeling kunnen huiseigenaren in twee fases een bouwvergunning aan vragen. In de eerste wordt ze kerheid verkregen of een bouw- aanvraag kans van slagen heeft en in de tweede worden pas bouwtekeningen ingediend. Op deze manier kunnen huiseige naren besparen op ontwerp- kosten. gouda/anp - De koepelorgani satie van bouwbedrijven AVBB wil niet meer met de Stichting Reprorecht praten over de hoogte van de kopieeraanslag die ondernemingen moeten be talen. De stichting weigert haar beleid aan te passen, zo heeft het bouwverbond vandaag la ten weten. Sinds februari bepaalt de wet dat bedrijven een vergoeding moeten betalen voor het kopië ren van werk dat auteursrechte lijk is beschermd. De stichting heeft schattingen gemaakt over hoeveelheden fotokopieën, maar daar klopt volgens het AVBB niets van. Nu het overleg is mislukt, wil het bouwfonds dat het kabinet ingrijpt. Ook de organisatie voor mid delgrote en kleine ondernemin gen, MKB-Nederland, is onte vreden over het beleid van de stichting. De organisatie heeft in juni al gedreigd met een rechtszaak, maar probeert eerst via overleg tot een aanvaardba re oplossing te komen. maandag 11 AUGUSTll Sommige bakkers serveren koffie, zoals Frits en Anita Toor van bakkerij Brasserie in Rhenen. Foto: GPD/Henk van Holland De heer en mevrouw De Laat sloten na 239 jaar hun bakkerij in Utrecht. Archieffoto: GPD/Robin Utrecht arnhem-rhenen/gpd - Weke lijks sluiten twee tot drie bak kerijen in ons land. Nog slechts eenvijfde van de Ne derlanders koopt z'n halfje wit of bruin bij de bakker. De ge makzuchtige consument haalt z'n brood liever tegelijk met de andere boodschappen bij de supermarkt. Zeker sinds daar de hele dag door 'vers' gebak ken wordt. Jan Westenbroek, directeur van het Nederlands Bakkerij Centrum (NBC) in Wagenin- gen, schat dat er nog 2500 bakkers over zijn. En als we het op een flinke 300 gespecia liseerde banketbakkers hou den, is dat volgens hem aan de ruime kant. Tot 2010 zal vol gens NBC het aantal bakkerij en meer dan gehalveerd wor den. Niet alleen opvolgings problemen en teruglopende omzetten dringen het aantal 'echte' bakkers terug, ook de stijgende kostprijzen eisen hun tol. Jaarlijks besteden de Neder- zurich/dpa-afp - Bij noodlij dende Zwitserse luchtvaart maatschappij Swiss is overeen stemming bereikt over een re organisatie die meer dan 500 van de 950 piloten hun baan gaat kosten. De reorganisatie moet Swiss, dat nu dagelijks 2 miljoen Zwitserse frank (1,3 miljoen euro) verlies lijdt, fi nancieel weer gezond maken. Een meerderheid van de pilo ten stemde in de nacht van vrij dag op zaterdag in met het plan, dat voorziet in het vertrek van 526 piloten. Vergelijkbare overeenkomsten werden al eer der gesloten met ander perso neel van Swiss. De luchtvaart maatschappij is voortgekomen uit het regionale Crossair. Dat was weer een dochter van Swissair, die in 2001 failliet ging. De piloten die ontslagen worden, krijgen zestien maan den lang doorbetaald. Met de reorganisatie is een bedrag ge moeid van 50 tot 70 miljoen frank (ongeveer 40 miljoen eu ro). Volgens Zwitserse kranten on derhandelt Swiss met British Airways over toetreding tot On- eworld, na de Star-alliantie het grootste luchtvaartverbond ter wereld. British Airways zou be reid zijn om Swiss toe te laten tot Oneworld, waartoe ook American Airlines behoort. Een woordvoerster van Swiss bevestigde gisteren dat er met diverse luchtvaartmaatschap pijen wordt gesproken. De di rectie van Swiss buigt zich deze week over enkele scenario's. Behalve toetreding tot One world wordt ook gedacht over verkoop aan het Duitse Luft hansa. Een andere optie is dat Swiss zelfstandig verder gaat. landse huishoudens rond 1,1 miljard euro aan brood. Waar al sprake is van omzetgroei komt die voornamelijk uit prijsverhogingen. Niet doordat we met z'n allen veel sneetjes méér eten. De broodcon sumptie hangt al jaren rond de 60 kilo per persoon per jaar. Noodgedwongen kiezen bak kers voor assortimentsverbre ding. Behalve tarwebrood en knip zien we daarom ook cia- batta, bagels en panini op de plank. Die ontwikkeling heeft een keerzijde. Voor ieder nieuw product is een nieuw deegje nodig. „Veel werk", zegt Westenbroek, „waar in geld geteld vaak te weinig voor terugkomt. Hoe groter het as sortiment, hoe hoger de kost prijs per product." Samenwerking door uitwisse ling van producten kan vol gens Westenbroek een uitweg bieden. „Maar veel bakkers zijn traditioneel. Ze vinden dat ze alles zelf moeten doen, ge dreven door de gedachte 'ik kan dat het best'. Bij samen werking moet je verder denken aan gezamenlijke inkoop, pro ductontwikkeling, bedrijfsver- gelijkingen en niet te vergeten reclame en promotie." Bakkers die willen overleven, moeten al hun creativiteit in zetten. Jammer genoeg zijn het juist de kleine onderne mers die daarvoor weinig oog hebben. Ze zijn zo druk met bakken en administratieve rompslomp dat marketing er bij in schiet. Daardoor nemen ze onvoldoende tijd om voor uit te denken. Eenheidskoek is het gevolg. Doodzonde, vindt Westen broek: „Juist de ambachtelijke bakker geniet een aantal voor delen. Hij kan snel reageren op de marktvraag. Voorwaarde is dat hij zijn markt goed kent. Zijn eigen zaak biedt hem daarvoor de mogelijkheid. Maar hij moet zich wel in zijn klanten verdiepen." Naar het voorbeeld van de zui vel- en snackindustrie kunnen bakkers volgens Westenbroek zoeken naar meer eetmomen- ten en meer 'maagaandeel'. „De jeugd vindt het traditione le gebak bijvoorbeeld niet spannend. Kan het meer sexy? Taart associëren we met visite en verjaardagen. Maar in het buitenland eet men gebak als dessert. Waarom zou dat hier niet kunnen? Een kwestie van marketing." De Rabobank, die geregeld on derzoek doet in de detailhan del, komt tot gelijkluidende conclusies als het NBC. Veel bakkers werken te kleinscha lig. Ze zouden meer moeten samenwerken. Ze zitten vaak op ongunstige locaties. Wes tenbroek beaamt dat. „Behal ve prijs-kwaliteit-verhouding is er ook nog zoiets als prijs- tijd-kwaliteitverhouding. De tijd van consumenten is kost baar. Je auto niet kwijt kun nen, lang op je beurt wachten en dan ook nog 'nee' verkocht krijgen, dat komt helaas nog te vaak voor." mojave - Onder het moederschip White Knight maakt SpaceShipOne een succesvolle testvlucht boven het woestijngebied van Californië in de VS. Het ruimteschip is ontworpen en gebouwd door Scaled Composites om mee te dingen naar een prijs van 10 miljoen dollar. Dat is de hoofdprijs van een wedstrijd voor particuliere bedrijven om een ruimteschip te lanceren met drie mensen aan boord tot een hoogte van 100 kilometer.Het zijn dezelfde voorwaarden die ooit golden voor het Mercury-ruimteprogramma van NASA. Foto: AFP/Scaled Composites Zonder brood de zaak uit, dat hoeft volgens Westenbroek niet meer, dankzij de moderne 'gekoeld-gerezen'-methode. „Dat is een bij NBC uit-ont- wikkelde techniek waarbij het deeg wel rijst, maar na terug- koelen kan het de vriezer in. Op het moment dat je extra productie nodig hebt, kun je het bakken. Bijkomend voor deel is dat de nachtarbeid een stuk minder wordt, wat de ar beidskosten drukt. Niet alle bakkers kunnen uit de voeten met deze techniek, want er zijn investeringen voor nodig, evenals extra koelruimte." De Rabobank adviseert bak kers in sommige gevallen te zoeken naar een hele nieuwe formule, door samenwerking met andere versspeciaalzaken. Of tot ombouwen naar een complete vers- of maaltijdwin kel. Ook uitbreiding met hore ca kan het bakkersbedrijf een steviger fundament geven. den haag/anp - KPN dreigt zijn investeringen in Nederland te verleggen naar het buitenland als de toezichthouder Opta het telecombedrijf dwars blijft zit ten. Dat heeft KPN-topman Scheepbouwer vandaag gezegd in een vraaggesprek met Het Fi- nancieele Dagblad. KPN inves teert jaarlijks ruim 1 miljard euro in zijn vaste net in ons land. De Opta en KPN kwamen de af gelopen weken twee keer met elkaar in botsing, over voor deelpakketten en over lagere ta rieven voor concurrenten die gebruik maken van het netwerk van KPN. Dat laatste kost KPN op termijn veel geld, omdat het bedrijf zegt concurrenten onder de kostprijs toegang tot het net te moeten aanbieden. Scheepbouwer overlegt deze maand met minister Brinkhorst van economische zaken. „Ik zal hem uitleggen dat het doel van de Opta erop neerkomt dat KPN ldeiner moet worden." Als de minister de Opta steunt, kan KPN nog naar Brus als het uiteindelijke dat KPN kleiner mo dan zal onze focus zi Nederland verwijdt mogen onze concu investeringen overne De bestuursvoorzitti het huidige inno1 dat onder leiding Balkenende de inn< derland moet „Daar hoort een cominffastructuur investeringen van het met de innovat meent Scheepbou1 Over het besluit over de lagere t« concurrenten zegt moet mij eens uitli toegevoegde waardt Nederlandse econoi den onder het net hun diensten moge den. Die bedrijven zelf investeren in eer Volgens Scheepboi zij toegang tegen 'ee vastgestelde kostprijsfl ui zoetermeer/anp - Brancheor ganisatie Transport en Logistiek Nederland (TLN) wil dat de rechter duidelijkheid verschaft over de status van chauffeurs die als zelfstandige werken. Door de wazige regelgeving ko men volgens TLN ongeveer 3500 chauffeurs in de financiële problemen. Zelfstandigen moeten volgens TLN vaak ten onrechte forse naheffingen betalen voor de so ciale premies, omdat het UWV vindt dat zij in loondienst wer ken. TLN steunt daarom een rechtszaak die transportbedrijf Driessen uit Wijchen heeft aan gespannen. Volgens TLN negeert het uit voeringsinstituut verklaringen van de Belastingdienst dat de chauffeurs zelfstandigen zijn. Omdat opdrachtgevers geen so ciale premies hoever gen, kunnen eenmaii goedkoper werken de feurs in loondienst.il tegenover dat zefe geen recht hebben op ofWAO-uitkering. 1 Het UWV erkent daf onduidelijk zijn. Ov het UWV niet op de h de zaak die Driessen| gespannen en heeftr bezwaarschrift tegenf fing ontvangen. Eet voerder van het mini sociale zaken bevestf' UWV kan afwijken \i slissing van de Belastf£ Door klachten vanT gen en hun opdijj1 overweegt minister F om de regeling aanM en praat hierover in P met de betrokken pa# door onze correspondente Windy Kester Oslo - Iets meer dan een maand voor het referendum over de euro ziet het er in Zweden som ber uit voor de Europese munt. Uit de laatste opiniepeiling blijkt dat slechts 35 procent van de Zweden van plan is op 14 september 'ja' te zeggen tegen invoering van de euro. Van de kiezers is 48 procent tegen, 16 procent weet het nog niet. In alle peilingen van de laatste maanden komt de groep nee stemmers als sterkste naar vo ren. De negatieve houding heeft vooral economische oorzaken. De nee-lobby hamert er voort durend op dat Zweden mo menteel een lagere werkloos heid en inflatie heeft dan het Europese gemiddelde en bo vendien een grotere economi sche groei. Daarbij komt dat de Zweden traditioneel EU-scepti- ci zijn, onder andere uit angst voor afbraak van de welvaarts staat. De voorstanders van de euro hebben de moed echter nog niet opgegeven. De ja-stem- door Eric de Bie amsterdam/gpd - Ton aan de Stegge, directeur van O2 Neder land, voelt zich een bevrijd man. Sinds de aanbieder van mobiele telefonie de ketenen van moe derbedrijf mm02 van zich heeft afgeschud, stroomt er volgens hem nieuwe energie door het pand naast de Amsterdam Are na. Vanaf vrijdag gaat O2 verder onder de oude merknaam Tel fort. „Het is een heerlijk gevoel om geen internationaal moederbe drijf meer boven je te hebben dat zegt wat je moet doen en welk marktaandeel je moet ha len. Het voelt als een jongens droom. We zijn nu een schul denvrij bedrijf en kiezen onze eigen weg", aldus Aan de Steg ge (47), die onlangs trots kon melden dat zijn bedrijf het af gelopen kwartaal uit de rode cijfers is gekomen. 02 Nederland realiseerde een operationele winst (voor aftrek rente, belasting en afschrijvin gen) van 20,1 miljoen euro bij een omzet van 106 miljoen eu ro. Vorig jaar werd in dezelfde periode nog een verlies van 22,6 miljoen geïncasseerd. De omzet bedroeg toen 94 mil joen. Het afscheid van de rode cijfers heeft 02 mede te danken aan een flinke afslanking. Ooit werkten er 950 mensen. Nu zijn dat er 680 en het moeten er uit eindelijk 550 worden. „Maar aan dat aantal hangt geen da tum. We gaan ervan uit dat dat door natuurlijk verloop wordt gerealiseerd. De afgelopen maanden zag je al mensen ver trekken." Verder was het op schonen van het klantenbe stand van invloed op cijfers. „Slechte betalers hebben we eruit gegooid." 02 heeft nu 1,5 miljoen klanten en een markt aandeel van ruim 10 procent. Aan de Stegge verwacht dat ook de rest van 2003 winst wordt gemaakt. „We streven naar een omzet van 450 miljoen euro met een brutowinstmarge van 10 procent. De komende kwar talen zal de winst iets dalen. Onder meer omdat we investe ren in campagnes rond de in troductie van Telfort." Of eigenlijk de herintroductie. Anderhalfjaar geleden ver dween de merknaam Telfort toen het werd opgekocht door mm02. De Britten wilden ech ter al snel weer van de verlies gevende Nederlandse tak af en verkochten het begin dit jaar voor een schijntje (25 miljoen euro) aan investeringsmaat schappij Greenfield Capital Partners. Besloten werd om te rug te keren naar de oude naam. „De naamsbekendheid van Telfort bedraagt nog 94 procent. We zouden wel gek zijn als we daar niet van profi teren." Behalve de naam heeft het nieuwe Telfort echter weinig overeenkomsten met het oude. Destijds werd er vooral op een 'cowboy-achtige' manier ge werkt, waarbij op de grote trends werd ingespeeld. De nieuwe visie is gebaseerd op Hollandse nuchterheid. „We kiezen onze eigen weg en doen niet mee aan de internationale technologische ratrace", aldps Aan de Stegge. „Door opvallen de acties zullen we ons onder scheiden, maar de klant staat daarbij voorop. Hij moet het de moeite waard vinden." Telfort zal daarom de umts-li- centie voorlopig in de la laten liggen. Pas als er winstgevende mogelijkheden én voldoende interesse zijn, gaat het bedrijf daarin investeren. Voorlopig ligt de nadruk op meer klantge richtheid. Zo hoeven Telfort- gebruikers in de toekomst niet meer te betalen voor het afluis teren van de voice-mail. Ton aan de Stegge. Foto: GPD/Phil Nijhuis mers gooien het er i land in de praktijk I euro gestuurd wordt L slechts een kwestie ff andere munt in de g nee. Deze groep wordt door de sociaal-dera premier Persson. Hif kend als een vechtef tiek bijna alles vo krijgt. In zijn traditC mertoespraak zei hijt- week dat hij wil dat Z» volwaardig lid wordt 1 ropese Unie. Dat il hem van belang met lp de uitbreiding van de! het oosten van Euii voorspelde hij dat'de li nieuwe banen creëeiti en de prijzen van lew len omlaag zullen giii munt goed is voor Als dit de twijfelaar») en er op 14 septepv meerderheid voor Jv stemt, kunnen de Zuie af 2006 met euro's bettn Er is een tijd geweest(rc in Zweden 'euroforiar In januari 2002, toen ft twaalf van de vijftiend werd ingevoerd, waretet den namelijk wel posisi het eerst sinds het laiie EU-lid werd was er on derheid voor afschaffidf Zweedse kroon. Anale, klaarden dit door detrc van de Zweedse mufra feit dat hun succesjgr voorzitterschap van Ie ervoor de Zweden njtt het geheugen lag. >r( Niet vermoedend dator ming in zijn land zoie: slaan, kondigde de jn sche premier Perssonft referendum aan vooolg ber 2003. De uitslag 16 ferendum is ook vaci voor buurland Den, dat zich zeker laat bdac door Zweden. De Deat mier Rasmussen zei-ei dat hij zich kan voortf v\ de Denen volgend jaülii euro mogen stemmeén referendum over allg.' uitzonderingen op heel; van Maastricht. In ju in Denemarken nogfd; meerderheid van 5" voor de invoering van'

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 6