Meeste Europese bosbranden onder controle BUITENLAND Taylor laat iedereen raden naar zijn ware intenties Joeri 2: De eerste bruidegom in de ruimte Spanning grens Israël-Libanon na dode door Hezbollah-vuur Religieuze duik in de rivier 'Verdachte van aanslag zat op school Bashir' je kleuter ,|ijdt in auto Tien 3-jarig meisje is za- ^Ihet noorden van k overleden nadat zij in 72 was geklommen die ■t huis van haar ouders Ie bij Boulogne-sur- blakerende zon kind slaagde er niet de auto open te krijgen, en moeder dachten it hun dochter bij de aldus de politie. maandag 11 augustus 2003 Je bij et ku a ai ver imi -ijfkng' iland boos iazi-mode >ng - Een Hong Kongs fedrijf heeft de woede ran Duitsland en Israël lenkruisen en andere pbolen te gebruiken t nieuwe kledinglijn en tie van zijn winkels, igbedrijf, dat zichzelf izzue.com noemt, aantal T-shirts en te koop met nazi-te- een van de shirts staat van Adolf Hitler af in de veertien winkels :elketen hangen ro- pn met witte haken - ■j en ijzeren kruisen. Ook iar boven het haken- Bibooi van het Derde it in de winkels terug. iiif1 -bisschop ld in kerk n>' van piloot verkeerd - Een copiloot van :e is vrijdagavond op ,aven John F. Kennedy irk gearresteerd nadat veiligingsmedewerker Jd dat hij een bom in :n had. Óf de opmer- ap bedoeld was of ichthavenpolitie nam leling serieus: Niet al- hoenen van de 50-ja- it werden onderzocht, iele vliegtuig. Uiteinde- Ie vlucht met meer dan igiers pas na elf uur ig vertrekken nadat er ere copiloot was gevon- ioorspronkelijke copi- •f achter en zal mogelijk :rvolgd; hem hangt iiimstraf van zeven igenis boven het lissabon-nice-madrid/anp-rtr - Brandweerlieden in Spanje, Portugal en Kroatië hebben dit weekeinde de meeste bosbranden onder controle ge kregen. Portugese autoriteiten meld den gisteren dat er nog twee relatief grote branden woeden en dat er dit weekeinde zeker vijf zijn geblust. Naast de inspanningen van de Portu gese brandweer is dat te danken aan de dalende temperaturen en een hoge re luchtvochtigheid. De laatste branden die de Portugese brandweer nog niet onder controle heeft, woeden in het zuiden. Een daarvan is bij de stad Vinagra, onge veer 230 kilometer ten zuidoosten van Lissabon. De tweede woedt in de buurt van de stad Vidigal in het bij toeristen zeer populaire Algarve. Ruim driehonderd mensen hebben daar gisteren hun woning moeten verlaten. De brandweer ondervindt in het gebied veel hinder van de voort durend draaiende wind. Portugal vroeg Spanje gisteren assistentie te verlenen bij de bluswerkzaamheden. De bosbranden hebben in Portugal tot nu toe zeker vijftien mensenle vens geëist. Volgens de Portugese au toriteiten hebben de branden al voor bijna één miljard euro schade veroor zaakt. De bosbouw is een van de be langrijkste bronnen van inkomsten voor het land. In Spanje zijn vrijwel alle branden onder controle gebracht. Alleen in de buurt van Barcelona, in Sant Llorenc Savall, zijn gisteren in de namiddag nieuwe bosbranden uitgebroken. Daar moesten ruim 500 mensen hun woning verlaten. In het getroffen ge bied is in een paar uur tijd ruim ze venhonderd hectare bos in vlammen opgegaan. In de provincie Avila, in het midden van Spanje, is de brand weer gisteren uitgerukt om een brand in een natuurpark to bestrijden. In Italië moesten dit weekeinde in Piano di Sorrente, 45 kilometer ten zuiden van Napels, ongeveer drie honderd toeristen worden geëvacu eerd. In Savone in het noordwesten van het land is 400 hectare bos ver brand. De branden in deze gebieden, maar ook die in andere delen van Ita lië, leken gisteravond onder controle. In Kroatië en Montenegro hebben brandweerlieden de meeste branden bedwongen die de afgelopen dagen aan de Adriatische kust woedden. Volgens de brandweer waren ver scheidene branden aangestoken. In Roemenië legde een brand zeker 900 hectare in de as. In Frankrijk zijn brandweerlieden er nog niet in geslaagd bij Nice een gro te brand te bedwingen. Bij de blus werkzaamheden raakte een brand weerman lichtgewond, aldus de Franse autoriteiten gisteren. In Zuid- Frankrijk ontstonden gistermiddag ook nieuwe branden. De branden op het eiland Corsica breidden zich ver der uit. In totaal is bij de recente branden 3000 hectare bos en struik gewas in vlammen opgegaan. Inmiddels hebben de meeste Europe se landen nog altijd te maken met zeer hoge temperaturen. Het Britse hitte-record werd gisteren driemaal gebroken. Op het vliegveld Heathrow werd 37,9 graden Celsius gemeten. Daarmee werd het vorige record uit 1990 van 37,1 graden voorbijge streefd. Maar deze hoogtepunten sneuvelden nog dezelfde dag nadat in de plaats Gravesend een temperatuur van 38,1 graden werd geregistreerd. De Duitse meteorologische dienst DWD meldde gisteren dat in Roth, een stad ten noorden van München zaterdag een recordtemperatuur van 40,4 graden Celsius is gemeten. Het is de hoogste temperatuur voor Duits land sinds in 1730 met de metingen werd begonnen. Het vorige record stond op 40,2 graden en dateert van juli 1983. Bidden voor regen Paus Johannes Paulus II heeft giste ren de gelovigen op een plein voor zijn zomerresidentie in Castel Gandolfo opgeroepen voor regen te bidden. Hij liet voorts weten zeer bezorgd te zijn over de bosbranden in Zuid-Europa, die niet alleen veel bos vernielen maar ook mensenle vens kosten. „Het is een zorgwek kende situatie", zei de paus. „Ik no dig allen uit zich bij mij aan te slui ten in een gebed voor de slachtof fers van de ramp, en ik roep allen op de Heer vurig te smeken dat Hij de verlossing van regèn mag schenken aan de dorstige aarde." Bij een dienst in zijn rk is de nieuw benoem- ^kaanse bisschop Gene ji gisteren luid bejubeld "Aderden parochianen, ■■h, de eerste openlijk ksuele bisschop in de ise kerk in de Verenig- woonde voor het a| Js zijn benoeming de n zijn St. Paulskerk in in de Amerikaanse Hampshire. Hij leid- niet zelf, maar ging in de zegen. Afgelopen locikoos de bisschoppen- rellobinson als bisschop refltr Hampshire. lie krijgt ^opdracht' y Britse agenten moe- tersoon die een zelf- islag wil plegen eerst (eten en dan pas vragen Die opdracht komt van «te Britse politiechef Sir /ens, aldus de krant K Telegraph gisteren op i bronnen bij de Britse Tolgens de krant be- ji inlichtingendiensten prmatie dat een aanslag terreurnetwerk al-Qae- ot-Brittannië op han- fcevens heeft de Britse jensen daarom deze Jde hoogste staat van eid gebracht. Ook heeft pende agenten in Lon- pacht gegeven te schie- vermoeden dat ie- plosieven op zijn of i wil laten ontplof- t4ter nu wèl gehouden de|- Mahmud Dhiyab Al- de Iraakse minister van idse zaken onder Sad- >sein, is aangehouden zichzelf vrijdag had ven aan Amerikaanse in Irak. Hij was num- >p de lijst van 55 meest- personen. Het Ameri- leger had zijn gevangen- ook in juli al gemeld, it Amerikaanse centrale ypido zei zaterdag dat dat 1 "gissing was. s: ir vergeet itje in auto Inö in,Op een parkeerterrein d Universiteit van Califor- 3l^ine is een tien maan- - ,ie baby gestorven in een auto. De vader, die do- was vergeten dat zijn het kinderzitje op de zat toen hij naar ging. Toen studenten itje drie uur later zagen 'litie waarschuwden al niet meer baten. De niet gearresteerd, maar togelijk strafrechtelijk tel aviv/gpd - Israël heeft Syrië en Libanon gewaarschuwd voor 'ernstige gevolgen' als Hezbol lah doorgaat met het beschie ten van het noorden van het land. Gistermiddag kwam in het Israëlische stadje Shlomi een 16-jarige jongen om het le ven toen hij, lopend op straat, werd getroffen door een in Zuid-Libanon afgeschoten luchtdoelgranaat. Vier anderen raakten gewond. Voor het eerst sinds de Israëlische terugtrek king uit Zuid-Libanon, drie jaar geleden, kregen inwoners van het uiterste noorden van Israël de raad de schuilkelders op te zoeken. Ondanks zijn waarschuwingen aan het adres van Libanon en Syrië lijkt Israël voorlopig voor namelijk voor diplomatieke middelen te kiezen. Wel heeft het via de Amerikanen de rege ring in Damascus gewaar schuwd dat het Syrische doelen in Libanon zal aanvallen als Hezbollah haar acties niet staakt. Israël kan rekenen op di plomatieke steun van de Ver enigde Staten. De Amerikanen zijn bezorgd over het oplopen van de span ning in het Israëlisch-Libanese grensgebied, juist nu er redelij ke rust heerst aan het Pales tijns-Israëlische front. De Ame rikaanse regering heeft Syrië en Libanon gewaarschuwd dat er een eind moet komen aan wat ze omschrijft als 'de moedwilli ge en provocatieve escalatie' door Hezbollah. De beschieting van gisteren was de vierde sinds afgelopen vrij dag, toen de Libanese sji'itische militie haar offensief begon, naar eigen zeggen als vergel ding voor de dood van Ali Hoessein Saleh, een van haar commandanten in Beiroet. Sa leh kwam vorige week om het leven bij de ontploffing van een in zijn auto geplaatste bom. Hezbollah zegt dat de aanslag het werk was van 'agenten van Israël'. Volgens Israëlische bronnen fungeerde Saleh als contactpersoon met Palestijnse organisaties en met de Iraanse ambassade in Beiroet. Het afgelopen weekeinde zijn Hezbollah-granaten geland bij de Sheba-landbouwgronden en in Majdal Shams, zonder slachtoffers te maken. Sheba is omstreden gebied waar het Is raëlische leger met goedvinden van de Verenigde Naties aan wezig is. Het Druzische stadje Majdal Shams ligt op de Syri sche Golan-hoogvlakte, die Is raël sinds 1967 bezet houdt. Er kwamen ook granaatscherven terecht in de Noord-Israëlische stadjes Kiryat Shmona en Me- tulla. Israëls artillerie en luchtmacht beantwoordden de beschietin gen van het afgelopen weekein de met aanvallen op Hezbollah- posities in het zuiden van Liba non. nasik - Een hindu-vrouw duikt in de Godavari-rivier tijdens Kumbh Mela, de hindu-bedevaart. Honderdduizenden hindus zijn samen geko men bij de rivier voor een religieus evenement dat een maand zal duren. Foto: Reuters/Arko Datta door Frans van den Houdt den haag - Precies zes jaar is Charles Taylor president van Liberia geweest, als hij tenminste woord hield en vandaag de macht overdroeg aan zijn vice-presi dent. Grote vraag is of hij vervolgens, zoals aangekondigd, ook in ballingschap gaat in Nigeria of toch in Liberia blijft. Het zou de Taylor-kenners niet verbazen als hij op het laatste moment weer ie dereen een rad voor de ogen draait. Charles Taylor, president van Liberia, is een onberekenbaar en gevaarlijk man. Een malloot ook, bij tijd en wijle. Precies het soort leider waarop Afrika misschien niet het alleenrecht heeft in de wereld, maar waarvan het conti nent de afgelopen decennia wel de meest unieke en despotische exempla ren heeft geleverd. Onstabiel, onbe trouwbaar en onvoorspelbaar is hij ge noemd. Een psychopaat zelfs. „De beste Charles Taylor is een dode Charles Taylor. Hij is een terrorist die het enige obstakel vormt voor vrede in Liberia", oordeelde zeven jaar geleden een van zijn rivalen. „Hij is bovendien een drugsverslaafde die cocaïne en he roïne gebruikt en daardoor vaak geen zinnig woord meer weet uit te bren gen." Toegegeven, rebellenleider Roosevelt Johnson, die bovenstaande typering in 1996 tijdens de eerste burgeroorlog te berde bracht, is niet echt een objectie ve bron, maar veel Liberianen zijn het roerend met hem eens. 'Taylor moet weg', scandeerden duizenden inwo ners van de hoofdstad Monrovia toen vorige week de eerste West-Afrikaanse vredestroepen arriveerden. Gevolgd door: 'Taylor moet dood'. Ook onder zijn eigen soldaten groeit de weerstand tegen Taylor. „Pas als hij weg is kan er vrede zijn in Liberia en krijg ik m'n leven terug", zei een van hen. De ironie wil dat de verkiezing van Taylor tot president in 1997 juist voor vrede zorgde in het toen al acht jaar door burgeroorlog geteisterde land. Het volk was de bloedige strijd zo beu dat het massaal op de man stemde die eigenlijk niemand wilde, maar die bij verlies de oorlog onherroepelijk nieuw Charles Taylor. Foto: AP leven ingeblazen zou hebben. Een slo gan uit de verkiezingscampagne luid de niet voor niets: 'Hij doodde mijn vader, hij doodde mijn moeder, ik stem op hem'. Maar het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Taylor zou Taylor niet zijn als hij zijn handen er toch niet op nieuw mee zou besmeuren. Dit keer richtte hij zijn onbedwingbare zucht naar macht, invloed en geld op de buurlanden, waar hij de meeste wrede rebellengroepen die Afrika ooit gekend heeft, ophitste en financieel en militair steunde. Bovendien verdiende hij miljoenen, zo niet miljarden aan de handel in wa pens, diamanten en hardhout. Ten koste van tienduizenden doden en verminkten in Sierra Leone, Guinea en Ivoorkust. Voor zijn oorlogsmisdaden in Sierra Leone is Taylor nu aange klaagd door een speciaal tribunaal voor dat land. Taylor werd in 1948 geboren als zoon van Amerikaans-Liberiaanse ouders, afstammelingen van de elitegroep van bevrijde Amerikaanse slaven die Libe ria in de 19e eeuw stichtten. Hij stu deerde in de Verenigde Staten, en keerde begin jaren tachtig terug naar Liberia waar hij een belangrijke functie bekleedde in de regering van toenma lig president Samuel Doe. Maar hij vluchtte terug naar de VS toen hij werd beschuldigd van het ver duisteren van een kleine miljoen dol lar staatsgeld. Taylor ontkende, maar werd onder een Liberiaans uitleve ringsverzoek toch opgesloten in een gevangenis in Massachusetts. Hij wist te ontsnappen door, zo gaat het ver haal, de tralies van zijn cel door te za gen. Eenmaal terug in West-Aftika lanceer de hij eind 1989 vanuit Ivoorkust een aanval op het regime van Doe, dat na zes jaar van bloedige strijd ten val kwam. In 1997 won Taylor de verkie zingen en werd president. Twee jaar later begon de huidige rebellie tegen zijn bewind. Of hij na zes jaar bereid is opnieuw in ballingschap te gaan, blijft afwachten. Taylor-kenners verwachten dat hij tot op het laatst zijn manipulatieve kun sten zal gebruiken om zijn vertrek zo lang mogelijk uit te stellen. „Hij is nu in zijn element, met de aandacht van de hele wereld op zich gericht", zegt Liberia-deskundige Stephen Ellis. „Hij zal daar zo lang mogelijk van willen genieten." jakarta-sydney/anp - De man die er van wordt verdacht een van de daders te zijn van de aanslag op het JW Marriott Ho tel in Jakarta afgelopen dinsdag, heeft op de islamitische school gezeten die geleid werd door Abu Bakar Bashir, de vermeen de leider van Jemaah Islamiyah. Da meldde het Indonesische persbureau Antara gisteren. De 28-jarige verdachte, Asmar Latin Sani, kwam door de aan slag om het leven. Volgens de politie bevond hij zich in de auto die voor het ho tel tot ontploffing werd ge bracht. Latin Sani zou in de plaats Solo op midden-Java op de Ngruki-kostschool hebben gezeten, die werd geleid door Bashir. Het dodental door de aanslag stond aanvankelijk op tien, maar is tot elf gestegen. Een ziekenhuis in Jakarta meldde gisteren dat een taxichauffeur is bezweken aan de verwondin gen die hij door de terreuractie had opgelopen. Bij de aanslag kwam ook een Nederlandse za kenman om het leven. De Indonesische autoriteiten verdenken Bashir er van aan het hoofd te staan van Jemaah Islamiyah, het radicaal-islamiti sche netwerk dat de aanslag in Jakarta heeft opgeëist. De orga nisatie wordt ook verantwoor delijk gehouden voor de bom aanslag vorig jaar op Bali waar bij 202 mensen, voornamelijk toeristen, om het leven kwa men. Bashir staat op dit mo ment terecht wegens hoogver raad. In Solo zijn gisteren ongeveer 3000 aanhangers van het kop stuk van Jemaah Islamiyah de straat opgegaan om diens vrij lating te eisen. De betogers pleitten met leuzen onder meer voor de invoering van de isla mitische wetgeving in Indone sië. Vanuit zijn cel riep Bashir zijn aanhangers gisteren op trouw te blijven aan hun geloof, ook al worden ze daarom als terrorist gebrandmerkt. De Indonesische politie heeft volgens Australische media vo rige maand een e-mail onder schept van Latin Sani. Daarin zou hebben gestaan dat hij van zins was een aanslag te plegen. De Australische minister van buitenlandse zaken Downer heeft tegenover The Sydney Morning Herald verklaard dat ook zijn regering weet had van de e-mail, en dat daarin sprake was van een gebied in Jakarta waar het Marriott Hotel staat. Op basis van de e-mail zou de beveiliging in de betrokken wijk zijn opgevoerd. Iran vervolgt toch leden al-Qaeda teheran/afp - Iran zal gevan gengenomen leden van de ter reurorganisatie al-Qaeda gaan berechten. Dat heeft een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken van daag gezegd. Het gaat om ver dachten die niet uitgeleverd kunnen worden. De mededelipg betekent dat de regering in Teheran haar beleid wijzigt. Tot nog toe zei Iran steeds dat de leden van al-Qae da zullen worden uitgewezen naar hun land van herkomst, behalve als ze de nationale vei ligheid van Iran hadden be dreigd. Het is de islamitische republiek zo ver bekend echter niet gelukt om verdachten uit te wijzen. Veel prominente al-Qaeda-le- den zijn in eigen land niet lan ger welkom. Zo hebben bijvoorbeeld Koe weit en Saudi-Arabië hoogge plaatste leden van al-Qaeda hun staatsburgerschap ontno men. Iran heeft de laatste maanden naar verluidt verscheidene pro minente leden van de terreur beweging van Osama bin Laden gearresteerd. Jekaterina Dmitrieva naast haar kartonnen bruidegom. De Ameri kaanse trouwde gisteren met kosmonaut Joeri Malentsjenko die nog in de ruimte zweeft. Foto: Reuters/Richard Carson •v' door onze correspondent Frank Hendrickx moskou - Rusland kan al po chen met Joeri Gagarin (eerste man in de ruimte), Valentina Terersjkova (eerste vrouw), Lai- ka (eerste hond) en iets minder met Tsjaika (eerste ontplofte hond). Sinds gisteren is het land nog een ruimtevaartlegen de rijker: Joeri Malentsjenko, de eerste bruidegom in de ruimte. „Ja, ik wil", zei de 41-jarige Russische kosmonaut gisteren tegen zijn 26-jarige Amerikaan se bruid Jekaterina Dmitrieva. Saillant detail: bruid Katja gaf het jawoord in een restaurant in Houston, bruidegom Joeri bevond zich op zo'n 380 kilo meter van de aarde in ruimte station ISS. In Texas mag een huwelijk per telefoon voltrok ken worden, tenminste als een van de partijen een goede re den heeft om niet aanwezig te zijn. Een vertraagde ruimtereis geldt sinds gisteren als geldig excuus. Malentsjenko had zijn bruid in december ten huwelijk ge vraagd. Op de geplande trouw datum zou de astronaut oor spronkelijk al lang terug zijn van zijn missie in de ruimte, maar herhaaldelijk uitstel van zijn vlucht gooide roet in het eten. Met de romantiek was het iet wat behelpen. De videoverbin ding met aarde was slechts tien minuten vrij. Toch probeerde de Amerikaanse astronaut Ed ward Lu - bij gebrek aan keuze tevens getuige - er het beste van te maken. Bij een snelheid van 28.000 ki lometer per uur studeerde hij een toepasselijk deuntje in op zijn synthesizer. Via een trans portsonde werden eerder al de trouwring en het pak van de bruidegom afgeleverd bij ISS. Het is het ultieme verhaal voor de komkommertijd, een ruim tehuwelijk. Naar verluidt ston den de Amerikaanse televisie stations dan ook in de rij om de rechten te kopen voor de 'he melse bruiloft'. Als Malentsjen ko in oktober weer onderhevig is aan de zwaartekracht zal on getwijfeld een tour langs de Amerikaanse talkshows volgen: kas?a voor het droompaar. De tijden veranderen nu een maal, ook buiten de damp kring. De eerste man in de ruimte, Joeri Gagarin, had wel andere dingen aan zijn hoofd. Door de hoge g-krachten zaten zijn gezichtsspieren bijna de hele ruimtereis op slot. Hij kon amper een woord uitbrengen. Pas toen hij na een problemati sche landing op aarde gevon den werd door een verbaasde boer kreeg hij zijn praatjes te rug: .Aangenaam, Joeri Ga garin, ik kom uit de ruimte." De eerste bruidegom in de ruimte, Joeri 2, zal minder tot de verbeelding spreken. Zijn problemen met de Russische autoriteiten zijn er niet minder om. Malentsjenko's superieu ren probeerden hem tot het bit tere eind van het huwelijk af te houden. Russische kosmonau ten moeten speciale toestem ming hebben om met een bui tenlandse te trouwen, vanwege de staatsgeheimen waarover ze beschikken. Bovendien dienen ruimtevaarders zich niet als filmsterren te gedragen, mop perde een woordvoerder van het Russische ruimtevaartcen trum. Het scenario van een B- film volgde. Joeri 2 twijfelde, blies het huwelijk af en kwam weer tot inkeer de liefde voor Katja overwon. Nadat de verantwoordelijke mi nister in Rusland, Ilja Klebanov, tegen journalisten sp^k van een 'mooie gebeurtenis', moest het ruimtevaartcentrum Rosa- viakosmos tandenknarsend ak koord gaan met het ruimtehu welijk. Dat Joeri Malentsjenko nog va ker de ruimte ingaat, lijkt na de ruzie echter twijfelachtig. Maar dat heeft hij dan gemeen met Joeri 1. Ook diens carrière kwam uit eindelijk ten einde door een voorliefde voor jonge vrouwen. Toen Gagarin door zijn echtge note betrapt werd in het bed van een andere vrouw, sprong hij uit het raam. De eerste man in de ruimte viel recht op zijn gezicht en was weken niet be schikbaar voor de propagan damachine van de Sovjetunie. Het Kremlin was ontstemd en ging op zoek naar een andere kosmonaut, eentje die wel ge lukkig getrouwd was.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5