Mariniers in Bijna dagelijks gym voor scholieren in Groningen Irak worden snel afgelost BINNENLAND Aarde eerst' en nooit een compromis m 4 Buren in geweer tegen overlast van kerkdienst Rel Stoneskaartjes bewijst noodzaak register wassenaar legt 'Mirna Godett weet wat het arme volk wil' 'Onvoldoende druk op Moskou inzake Erkel' ewond van balkon t - Een jongetje van 51 zaterdagavond t>nd geraakt bij een in bükon op de derde g van een flat in Dor- ef t knd was aan het c Jhet inpandige balkon n:|oor nog onbekende 2jaarbeneden viel, al- RÜlitic n\ 'fp bevrijdt lit kofferbak r politie heeft zaterdag- uen kind bevrijd uit de eeivan een geparkeerde kfrk. Haar moeder had ivt winkelen het 9-jari- aifin de auto gelaten. jit Emmeloord sloot t lilgens vermoedelijk inuk op in de kofferbak, rdras afgesloten en het o'd de autosleutels bij mjat het kind steeds ?tfeniek raakte, sloegen g ®n autoruitje in. Ze e$ achterbank in, zodat ;d» er overheen kon maandag 11 augustus 2003 e ^aller al voor ng opgepakt Nog voordat de mel- :=^en overval bij de poli- jkwam, was de dader Dit merkwaardige !ed zich vrijdag voor I. Een 33-jarige |had daar een gewa- jrval gepleegd op een ireau. Toen hij met e zaak verliet, her enten hem. Zij wisten n gezocht werd voor •misdrijf. Van de zo- legde overval vras de g niet op de hoogte. ontkent king actie v - De politie heeft za- Idag zes mannen op- in het centnim van ti flyers met discrimi- Iksten uitdeelden, e politie deden ze dat Iging van het tv-pro- lova, dat de actie aan was. Nova-redacteur int dit. De zes man- lere, Den Haag, Rot- Leerdam zijn lid van Nationale Jongeren ingereno'ganisatie eemrechtse Nieuwe 'artij. Kud: „Die jon- insteren vekelijks. loeft niets afgespro- len. Toen wij vroe- :r zaterdag bij moch- te filmen, was dat gevecht I man fataal 'in - Een watergevecht vond tussen bewo- ien flat ir Nieuwegein gelopen voor een 46- oner van die plaats, iel over de balustrade rde verdieping, toen tmer WLter op het n zijn benedenburen ien. Het slachtoffer zijn hoofd terecht en er plaa se. zo meldde gisterei. brand [huizen - Een grote brand iren een monumen- in Euchuizen ver hebben zich geen jke OQgelukken voor- iduseen politie- ïdei. De brand ont- en ichuurtje achter ranie winkel, waar Stond opgeslagen. Van htiig is geen sprake, e technische recher- en vastgesteld. ndamse ezet fans uit w - De Amsterdamse b£ gisteravond 68 r: van FC Utrecht de ztt. Onder politiebe- gngen de supporters s;en terug naar 2b groep had in de d antisemitische leu ken, meldt de politie, ze na een demon en de in hun ogen combiregeling voor 1 om de Johan Verdronken chtse plas n jongetje van vier gisteravond verdron- recreatieplas tussen De Meem. Het kind e aandacht van zijn tsnapt. Dat maakte van Utrecht vanmor- Toen de ouders de g opmerkten, schakel- enige tijd zoeken de ten in. Duikers van de f haalden de peuter f i. Na reanimatie werd in zorgwekkende toe- r het Universitair Me trum in Utrecht ge- lar hij in de loop van overleed. den haag/gpd - De hitte en de zware werkomstandigheden van de in Irak gelegerde Nederlandse militairen hebben het ministerie van defensie doen besluiten de 662 mariniers in Irak eerder te vervangen. Aanvankelijk zouden de troepen na een halfjaar wor den afgelost, nu worden ze al na vier maanden vervangen. Het ministerie zegt met de ver vroegde vervanging soortgelijke beslissingen van Groot-Brittan- nië, Italië en Denemarken te volgen. Ook die landen zullen hun troepen eerder vervangen. Het Britse hoofdkwartier in de Iraakse stad Basra, waar de Ne derlanders onder vallen, zegt echter verrast te zijn over een vervroegde wisseling van de wacht onder de mariniers. Nederland heeft zich voor een halfjaar verplicht tot militaire aanwezigheid in Irak. Defensie minister Kamp houdt de moge- haulerwijk/gpd - Wat weegt het zwaarst? Godsdienstvrijheid of recht op privacy? Grote prin cipes staan op het spel tijdens een kort geding over geluids overlast van kerkdiensten, dat vanmorgen diende voor de rechtbank in Leeuwarden. De veertig kerkgangers die zich gis teren meldden in het gebouw van de onafhankelijke baptis tengemeente Immanuël aan de Norgerweg in het Friese Hau- lerwijk halen er hun schouders over op. Tijdens de dienst wordt veel ge zongen uit Johannes de Heer en de bundel Opwekking. Een broeder uit Haarlem verzorgt de preek. Door twee geopende uitklapramen komen de muzi kale klanken naar buiten. 'Een rivier vol van vrede', zingt de gemeente toepasselijk. Gevolgd door 'Een fontein vol van blijd schap'. Bij dit laatste vers klap pen de kerkgangers zachtjes met de handen. De buren beklagen zich over de geluidsoverlast van de samen zang, de harde stem van de voorganger en het orgel dat te (advertentie) groningen/gpd - Op elf scholen in vijf gemeenten in de provincie Groningen zal vanaf vandaag weer bijna dagelijks gymnastiekles worden gegeven. Op veel scholen is het gymnastiek- en zwemon derwijs de afgelopen jaren wegbezuinigd of teruggebracht tot één uurtje in de week. Dat bleef niet zonder gevolgen voor de gezondheid: kinderen worden dikker en slomer. Groningen spande daarbij de kroon, zo bleek uit GGD-onderzoek van vorig jaar. Veertien procent van de leer lingen van het basis- en middelbaar on derwijs is te dik. Dit percentage is het hoogst van het hele land. Dat was voor oud-schaatscoach Tjaart Kloosterboer, directeur van het provinci aal sportinstituut 'Huis voor de Sport' in Hoogezand het sein om met een aantal Groninger gemeenten om de tafel te gaan zitten. Besloten werd om bij wijze van proef op elf scholen in Sappemeer, Bedum, Ze venhuizen, Scheemda, Bellingwolde en Westerlee vier dagen in de week een uur gymnastiekles te geven. Hiervoor wor den studenten ingeschakeld van de Aca demie voor Lichamelijke Opvoeding in Groningen. Zij doen dit in de vorm van stage. Daar naast zullen op de vrije woensdagmid dag in samenwerking met plaatselijke sportverenigingen speciale activiteiten worden ontplooid om leerlingen van de basisscholen (vrijwillige) opnieuw aan te zetten tot beweging. Als de proef slaagt zullen over vier jaar alle Groninger scho len minimaal vier dagen per week gym aanbieden. lijkheid open voor een verlen ging van de aanwezigheid met nog een halfjaar. Mocht het ka binet later dit jaar daartoe be sluiten dan moet Defensie niet twee maar drie bataljons voor Irak samenstellen. Elk bataljon dient dan vier maanden. Commandant Swijgman ont kent dat de hitte bij de vroege vervanging van de troepen een belangrijke rol speelt. De voor naamste reden is volgens hem dat zijn manschappen veel zwaardere taken uitvoeren dan was verwacht. Bovendien wordt de sterkte van het bataljon aan getast als de verlofregelingen strikt worden nageleefd. Als de uitzendperiode slechts vier maanden is, hoeft niemand tussentijds met verlof. Bij een uitzending van zes maanden moet het verlof tijdens de mis sie worden opgenomen. Het Nederlandse bataljon zou dan minder kunnen doen. veel decibels produceert. Bo vendien voelen ze zich in hun privacy aangetast omdat de kerkgangers door de beide ra men in hun tuin zouden loeren. Tjipke de Wit is behalve orga nist voorzitter van het kerkbe stuur. Hij klimt op een stoel om te demonstreren dat massaal gluren door de hoge ramen fy siek onmogelijk is. Het kerkvolk is het erover eens dat het kort geding veel minder principieel is dan de advocate van de tegenpartij wil doen ge loven. Er ligt slechts een ordi naire burenruzie aan ten grondslag. Het laatste jaar bo tert het niet zo met de nieuwe huurders van de woning boven de kerk. Ook met de buren aan de andere kant zijn de relaties niet hartelijk. De buren grijpen deze ruzie aan om de kerk voor de rechter te dagen, meent voorzitter De Wit. „Zeventien jaar lang heb ben ze nooit last van ons gehad, terwijl we nog op hetzelfde or gel spelen en dezelfde geluids installatie hebben." Twee jongetjes in het actiekamp schommelen met een plastic tuinstoel in een boom. Foto: GPD/Harmen de Jong door Rudi Buis kaatsheuvel - Er klinkt gegil. De achtbaan zoeft naar beneden. Vrolijke muziek vult de lucht al vroeg in de ochtend. Gezinnetjes maken plezier in De Efteling. Ver derop, in de bossen aan de rand van het attractiepark, komt het leven langzaam op gang. Jonge actievoerders verlaten met behulp van touwen hun boomhutten, die zich zeker op een meter of tien hoogte bevinden. Ze wil len een mok koffie. Met biologische suikerklontjes, want 'aarde altijd eerst' is hun motto. „Hé, jij komt toch niet opschrijven dat we onze koffie filteren door een oude panty", roept de 25-jarige Jip. „Ik kan niet zo goed tegen die sfeerverhalen. Schrijf liever op waaróm we hier zitten." Jip, lang haar en losse kle ding, praat graag over de natuur. Over die prachtige beuk in het Entenwoud, die zeker tweehonderd jaar oud is. Of over de ecologische structuur van het bos dat dreigt te verdwijnen. In de kroeg hebben actievoerders van de 'beweging' GroenFront! (want een organisatie is het niet) besloten om zich in te spannen voor behoud van het stuk bos waarin zij zich al weken bevinden. De Efteling wil daar een groot bungalowpark bouwen met kastelen en bos- villa's. Gezeten op een omgevallen boomstam legt Erik (28) het uit. „We hebben geen problemen met De Efte ling, ze hebben zelfs een goed milieubeleid, maar we hebben wél problemen met hun plannen voor uitbrei- ding." Het lijkt positief dat De Efteling bos wil aanleggen ter compensatie van de gekapte bomen, zeggen de actie voerders. „Maar met bomen planten langs een golfbaan en op een voormalige camping compenseer je de ecolo gische waarde van dit bos niet", vertelt Ninka (23). Dus leeft er al vijf weken een constant wisselende actiegroep van circa twintig man in de Eftelingbossen. Met dezelf de spelregels: aarde eerst, goed zijn voor natuur en mens, geen agressief gedrag en niet bereid tot een com promis. Vrijwillig gaan ze niet weg. De genietroepen of de Mo biele Eenheid zullen er aan te pas moeten komen om ze uit de boomhutten te snijden. Erik: „We vormen een drempel. Het gaat moeite, tijd en geld kosten om ons weg te krijgen. Hopelijk leidt het uitstel van de plannen tot afstel." Komende donderdag is er een rechtszaak tegen de ac tievoerders, aangespannen door de gemeente Loon op Zand. Omdat ze in de bossen toiletten graven en er ui teraard geen riolering ligt en geen stromend water is, zou de hygiëne ondermaats zijn.Ach, dat is een proef ballonnetje", zegt Erik. 7 J zich neer bij fotoverbod den haag/gpd - Is een door het bedrijfsleven betaalde vakantie voor een Kamerlid even onaccep tabel als een gratis kaartje voor het Rolling Stones-concert? Ex cessen kent Nederland, in tegen stelling tot de Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk niet. Nóg niet, zegt PvdA-Kamerlid Staf Depla, die daarom pleit voor een openbaar register voor de extraatjes. Een parlementariër verdient een extraatje: hij adviseert be drijven, vangt daarvoor tiendui zenden euro's£n laat zich zo af en toe fêteren door een wapen handelaar die een hotelkamer in het peperdure Parijse Hotel Ritz betaalt. Uiteraard inclusief roomservice, drank en een di ner voor twee met kaarslicht in een goed restaurant. „Dat kan dus echt niet", zegt Kamerlid Depla, voorvechter voor een openbaar register waarin alle Kamerleden giften en cadeau tjes registreren. De bijbeunende parlementariër was het Britse conservatieve La gerhuislid en oud-staatssecre taris van defensie Aitken. In ruil voor de extraatjes, kon de wa penhandelaar wapens verko pen aan het Britse leger. Naast Aitken waren er nog drie ande re Conservatieve parlementari ërs die zo bij schnabbelden. Volgens Depla zijn dat exces sen, maar hij vindt het naïef om te denken dat het in Nederland niet kan gebeuren. „De reden waarom Frankrijk, Groot-Brit- tannië en de VS voor politici heldere regels hebben omtrent giften, bijbaantjes en cadeaus is omdat het daar in het verleden fout ging. Dat wil ik voorko men." Het voorval met de kaartjes voor de Rolling Stones in De Kuip die aan parlementsleden werden aangeboden door het Rotterdamse havenbedrijf, on derstreept wat Depla betreft de noodzaak om eindelijk een openbaar register te openen waarin de cadeautjes worden vermeld. „De indruk van omko ping beschadigt de democratie en het parlement te erg. Je kunt er niet serieus genoeg mee om gaan." Dat register had er al kunnen zijn. Een PvdA-voorstel daar voor werd echter vlak voor de zomer door de Tweede Kamer weggestemd. CDA en WD wa ren tegen, maar omdat er nog minder voorstanders bij de stemming waren, legde het voorstel het af. Depla: „Dit na jaar stel ik het opnieuw aan de orde. Ik vind dat parlementari ërs zich moeten verantwoorden voor wat ze krijgen en aanne men." Dat CDA en WD hun verzet staken, lijkt Depla uitge sloten. „Het CDA heeft een nieuw geloof omarmd en dat heet eigen verantwoordelijk heid. De WD is altijd voor min der regels." Depla wil niet zeuren over een kopje koffie. „Maar ik vind dat als je lagere overheden tot zo'n registratie dwingt, je dat zelf ook moet doen." Er zijn altijd grensgevallen omdat het niet- accepteren van cadeaus onhof felijk kan zijn of noodzakelijk vanwege het werk in de Kamer. „De bouwfraude heeft aange toond dat je heel voorzichtig moet zijn." Helemaal verbieden van cadeaus en gunsten is vol gens het PvdA-Kamerlid poli tiek niet haalbaar. „Het minste wat je kunt doen is verantwoording afleggen aan de burger." Omdat de Kamer voorlopig nog tegen is, komt Depla volgende maand met een vrijwillig register. „Je moet dan van heel goeden huize komen om een reden te geven waarom je allerlei extraatjes daar niet op zet." wassenaar/gpd - De gemeente raad van Wassenaar accepteert de opheffing van het fotover bod bij de villa van kroonprins Willem-Alexander en prinses Maxima. Volgens de fractie van de WD, die met elf zetels een meerderheid heeft in de volks vertegenwoordiging, ligt het niet direct voor de hand om ho ger beroep aan te tekenen tegen het besluit van de rechter. „Wij voelen er in elk geval niets voor om er een principekwestie van te maken", zegt fractie voorzitter Perik van de WD. De rechter noemde vorige week het eerder door de raad vastge stelde foto- en filmverbod bij de villa op landgoed De Horsten een 'te ingrijpend middel om de privacy te beschermen'. Pe rik: „Overigens hebben we de indruk dat veel mensen niets weten over de precieze feiten." door onze correspondent Daphne Groenendijk Willemstad - De droom van de familie Godett wordt vandaag eindelijk werkelijkheid. Want op de geboortedag van de le gendarische Wilson Papa Go dett, leider van de arbeidersop stand in 1969, wordt dochter Mirna de nieuwe minister-pre sident van de Nederlandse An tillen. Over Mirna Louisa-Godett is nog altijd weinig bekend. Ze is getrouwd met statenlid Johnny Louisa en heeft twee kinderen. Ze is de oudste zus van Antho ny Godett en groeide op in een typisch arbeidersgezin. Haar vader was havenarbeider en vakbondsman en leidde op 30 mei 1969 een opstand van zo'n 5000 arbeiders tegen Neder land. Datzelfde jaar haalde de door hem opgerichte partij Frente Obrero i Liberashon 30 di mei (Front voor Arbeiders en Bevrijding van 30 mei, FOL) drie zetels en belandde hij in de politiek. Mima heeft niet veel opleidin gen gevolgd. Ze heeft een mulo diploma en heeft enkele ambte- narencursussen gevolgd. Ze be kleedde een administratieve functie bij de Cura^aose vuilop haaldienst en stapte vier jaar geleden over naar de politiek. De afgelopen jaren werkte ze als assistente voor diverse gede puteerden van de Frente Obre ro. Binnen die partij neemt zij deel aan diverse commissies en vervult zij al enkele jaren een vooraanstaande rol. Maar gek genoeg stond zij niet op de verldezingslijst dit jaar. Die eer liet zij aan haar broer, Anthony Godett, die met 34 procent van de stemmen ruim schoots de verkiezingen won. Vanwege een gerechtelijk voor onderzoek tegen hem - het openbaar ministerie verdenkt hem onder meer van corruptie - kwam hij op 21 juli van dit jaar echter niet door de screening van de Veiligheids dienst Nederlandse Antillen. Het premierschap ging daarom aan zijn neus voorbij. De FOL-leider is ervan over tuigd dat zijn oudste zus de zware klus van minister-presi dent aankan. „Ik zal een kan toor bij mijn zus betrekken in Fort Amsterdam. Ze kan op mijn steun rekenen en ik zal haar op alle terreinen advies ge ven. Ze staat er niet alleen voor", aldus Anthony Godett. Ook andere partijleden geloven dat ze het kan. „In haar stroomt het bloed van haar vader. Ze is de aangewezen persoon voor deze functie", meent Roy Bott- se, adviseur van de FOL. Dat Mirna in ieder geval niet op haar mondje is gevallen, blijkt uit haar eis om in overleg met Nederland met een tolk te wer ken. „Ze verstaat het Neder lands goed, maar ze wil symbo lisch laten zien dat er meer re kening gehouden moet worden met de Antillen", zegt Bottse. „Je hoeft geen technocraat te zijn, goed met cijfertjes over weg kunnen of met arbeiders gewerkt te hebben. Het gaat om de inzichten in de maatschap pij en die heeft zij. Ze weet wat de arme man op straat wil, ze is een van ons en dat is precies wat we nodig hebben." door onze correspondent Bob Kroon geneve - Als Nederland bevrien de regeringsleiders van landen als de Verenigde Staten, Frank rijk, Engeland en vooral Duits land had kunnen bewegen meer druk uit te oefenen op Moskou, had het ontvoerings drama van Arjan Erkel geen jaar hoeven te duren. Dat is de overtuiging van de Zwitserse afdeling van Artsen Zonder Grenzen, voor wie Erkel in Dagestan als chef de mission optrad. „Als Arjan een Amerikaan of Duitser was geweest zou het Kremlin onder druk van Bush of Powell of bondskanselier Schroder er zeker wat energie ker op zijn ingesprongen zegt Pere Pons Sampietro. „Het is wel frappant dat de zaak op eens in beweging kwam, nadat premier Balkenende er twee maal persoonlijk bij Poetin op had aangedrongen dat er ein delijk iets moest gebeuren." De eerste zes maanden na de ontvoering zijn naar de smaak van de artsenorganisatie in ze kere zin 'verloren tijd' geweest. Het beleid werd bepaald door 'zachte diplomatie'. „Daar stonden wij aanvankelijk ach ter, maar nadien meenden we dat we ons niet langer koest moesten houden en daar bleek Den Haag het niet mee eens te zijn." Mirna Godett. Foto: ANP/Prince Victor

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3