KUNST CULTUUR De Van Franjes lijken toevallig op de Oranjj Mist legt grauwsluier over Sunset Dance Films Jacques Tati Gregory Hines overleden weer in bioscoop 'Parelvissers' uit Tatarstaf op tournee in Nederland Ben Verstoten tekent avonturen van koninklijke familie Dansfestijn in Noordwijk toch voor herhaling vatbaar maandag 11 AUGUSTUS Foto: AP/Steve Kohls Ringo Starr op tournee Detroit - Voormalig Beatles drummer Ringo Starr treedt met zijn All Starr Band op tij dens een countryfestival in De troit. Met een aantal oudge dienden uit de popmuziek maakt hij deze zomer een tour nee door de Verenigde Staten. In zijn band zitten onder meer oud-leden van Men at Work, Mike and the Mechanics en The Babys en door de Prince ontdekte zangeres Sheila E. De All Starr Band sloot het vier daagse festival in Detroit af. Filmregisseur Deray overleden parijs - De Franse filmregisseur Jacques Deray, bekend van klassieke thrillers en politie films, is in de nacht van zater dag op zondag in zijn woning in Boulogne-Billancourt bij Pa rijs overleden. Deray, die gebo ren werd als Jacques Desray- aud, was 74 jaar.Deray maakte negen films met Alain Delon in de hoofdrol, waarvan 'La Pisci ne' uit 1968, met ook Romy Schneider, Maurice Ronet en Jane Birkin, de bekendste is. Andere bekende films zijn 'Flic Story' (met Delon en Jean- Louis Trintignant), 'Borsalino' (met Delon en Jean-Paul Bel- mondo) en 'Un papillon sur l'e- paule' (met Lino Ventura). Winona Ryder in film Woody Allen new york - Voor een nog onge titelde nieuwe film die Woody Allen dit najaar zal opnemen, heeft de komiek-regisseur in elk geval al een markant stukje 'casting' verricht. Hij heeft Winona Ryder gevraagd een hoofdrol te spelen tegenover Robert Downey Jr.. Het zal de eerste keer zijn dat de actrice voor de camera staat sinds haar arrestatie en veroordeling we gens een winkeldiefstal in 2001. Downey op zijn beurt werd reeds meerdere malen veroor deeld wegens drugsgebruik en openbare misdragingen. De voorlopige proeftijd van de ac teur is onlangs opgeheven, die van de actrice loopt nog. Wino na Ryder gaat binnenkort ook meespelen in 'Embers', een verfilming door Milos Form an van een roman van de Hongaar Sandor Marai, die in Nederland is verschenen als 'Gloed'. Wonen op z'n Rotterdams rotterdam - 'Wonen op z'n Rotterdams'. Onder meer met die tentoonstelling viert het Ne derlands Architectuurinstituut (NAi) in het najaar zijn 15-jarig bestaan. De tentoonstelling omvat maquettes van wonin gen en woonwijken in Rotter dam, gebouwd tussen de vroe ge jaren '20 van de vorige eeuw en het begin van 21e eeuw. Het NAi heeft zo'n negenhonderd maquettes, waarvan honderd van Rotterdamse gebouwen en woningbouwprojecten. Eind oktober is het vijftien jaar gele den dat het instituut werd op gericht en tien jaar geleden dat koningin Beatrix het onderko men van het instituut in Rotter dam opende. Het NAi viert dit verder met lezingen, een open dag en verschillende andere educatieve activiteiten. Volgend jaar breidt het architectuurin stituut zijn vaste opstelling over twee eeuwen architectuur in Nederland uit. De nieuwe op steling wordt twee keer zo groot als nu. Tentoonstelling Willem Witsen Dordrecht - Het Dordrechts Museum presenteert vanaf 17 augustus tot en met 16 novem ber de overzichtstentoonstel ling "Willem Witsen (1860-1923) Stemmingen'. Het is voor het eerst dat er zo uitgebreid aan dacht wordt besteed aan deze schilder die hoort bij de genera tie van de Amsterdamse School en het tijdsbeeld van de schil ders van Tachtig. Onder het omvangrijke oeuvre zijn zowel schilderijen, aquarellen en te keningen als etsen en foto's te vinden. door Jacques Geluk den haag - „Zaterdag heb ik een strip op mijn website gezet over de opheffing van het foto verbod bij de woning van prins Willempie en prinses Maxime dia, zoals ik eerder de instelling van dat verbod heb getekend." Striptekenaar Ben Verstoten wil de avonturen van de koninklij ke familie Van Franje, die sinds 12 juli dagelijks onder het mot to 'Royaal modaal' op internet verschijnen en ook in boek vorm worden uitgebracht, zo actueel mogelijk houden. De stripverhalen gaan over een fictieve koninklijke familie in het Vaderland en alle mensen om hen heen. 'Alle gelijkenis sen met levende of overleden koninklijke of andere personen berust op louter toeval', meldt Verstoten op zijn site. Hij heeft het toeval wel een beetje gehol pen, want de Van Franjes verto nen desondanks herkenbare overeenkomsten met de Neder landse koninklijke familie. Verstotens koninklijk huis wordt geleid door koningin Glimlach, dochter van tante Sjuul en oom Benno, klein dochter van tante Mien en prins Heinz, echtgenote van prins Klaas, moeder van prins Willempie, prins Fris en prins Konstantwijn en schoonmoe der van prinses Maximedia en Lammetrien Broekhoest. Af en toe spelen ook buitenlandse fa milieleden, onder wie koningin Lizzy (tot nu toe één keer) een rol. Die laatste ziet eruit als een karikatuur uit 'Spitting image', in tegenstelling tot de manier waarop de Vaderlandse leden van de familie Van Franje zijn getekend. „Het zijn gewone mensen, die op een ander plek je zijn geboren en daarom an ders zijn geworden. Ze be schouwen zichzelf als een be paald soort mensen." Verstoten heeft een bepaalde affiniteit met het koningshuis, maar niet meer dan dat, behal ve dan het feit dat zijn familie uit Baam komt, 'waar de halve hofhouding woonde'. „Er wor den veel strips gemaakt, maar niet over een koninklijke fami lie, die uit heel gevarieerde le den bestaat. Ieder figuur is een verhaal op zich. Ik lees alle Ne derlandse dagbladen op inter net, omdat ik nu in Engeland woon. Ik volg alle koninklijke berichten, maar dat wil niet zeggen dat wat ik maak daar precies op lijkt. Ik wilde ook niet met echte namen werken, zoals in 'Spitting image' ge beurt, maar wat meer afstand houden. Desondanks moet het smaakvol blijven, er zit geen bloot in, behalve dan in één van de eerste afleveringen. Verstoten maakt elke dag een nieuwe strip en heeft er boven dien zo'n 150 op voorraad. „Ik begin om zes uur 's morgens en Fomily Problems "V«rt ch hftj* Iwrfi- K*«t »|»o De strip over de fictieve koninklijke familie Van Franje van striptekenaar Ben Verstoten. Foto: GPD/Ben Verstoten ga door tot middernacht. Het is niet alleen mijn werk, maar ook mijn hobby, anders houd je het zolang niet vol. En zeker niet nu ik het nog voor de kat z'n viool doe. Verdienen wil hij met albums. "Van de prins geen kwaad' komt uit in september en bestaat uit de intemetstrips van de eerste drie maanden. 'De avonduren van oom Benno', 'dat te ver trouwelijk is voor internet', ver schijnt in november. Daarnaast kunnen ingelijste pagina's en bijvoorbeeld T-shirts worden besteld. Wie op de site op de link strips klinkt kan niet alleen de strip van de dag, maar ook die van de afgelopen veertien dagen bekijken. Een koninklijk auto-ongeluk, de dochter van prinses Sirene die samen met haar man voor veel ellende zorgt, prins Willempie die er voor zorgt dat zijn computer geen e-mails meer lekt. Het zijn allemaal actuele onderwerpen, die door Verstoten met een (soms kritische of satirische) glimlach worden uitgebeeld. Opmerkelijk is ook een dagstrip rond oom Benno die zichzelf, gekleed in het uniform dat hij al jarenlang voor straf niet mag dragen, opgebaard ziet liggen. „De eerste vijf dagen had ik al 1500 bezoekers, nu zijn dat er 15.000. De meeste mensen vol gen de strip elke dag. We heb ben dagelijks ook onbekende bezoekers op de site. Volgens mijn webmaster is er dus een kans dat 'dé familie' meekijkt. Negenennegentig procent van de reacties is positief." Verstoten heeft gedurende 25 jaar zo'n achthonderd Disney- verhalen gemaakt, on voor de Donald Duck naast vele strips. In in retraite gegaan et weer begonnen. Internet: www.royaa" .nl. Duitse versie: ww modaal.com (Reinig wöhnlich Royalty P persönlich!). De Eng^ volgt. H door Annemiek Ruygrok Noordwijk - Het moet bij zons ondergang een prachtig gezicht zijn geweest: laserstralen die in de strak donkerblauwe lucht priemen, knipperende lampjes in een 'kroonluchter' van wel vijf meter in omvang, flitsende spotlights en een menigte van zo'n 15.000 mensen die en masse uit zijn bol gaat. En dat allemaal tegen de achtergrond van een enorme zon, die oran jerood in zee zakt Yorin FM Sunset Dance zou afgelopen zaterdag in Noordwijk een zin derend festijn worden. Maar zinderen deed het niet, want de zeemist legde een grauwsluier over het dance- feest. Toch is woordvoerder Brecht van Breukelen in zijn sas: nu gingen mensen tussen tijds even van het strand af om een hapje te eten, waardoor overmatig alcoholgebruik op een vrijwel lege maag niet aan de orde was. Klachten dat de biertjes in plastic bekertjes met twee euro toch wel aan de dure kant waren, wimpelt hij af met: „Dat zijn horecaprijzen. Ik kom uit Utrecht en daar betaal je ook 2 euro voor een biertje." Niettemin is de stroom terugke rende dansgangers om half twaalf die avond groter dan de toestroom. En wie aan komt lo pen, veelal met een koeltas vol bier, krijgt op de vraag: „Waar om ga je nu al terug?' als ant woord: „Omdat het k.... is. Je staat een uur in de rij voor een biertje en dan moet je twee eu ro betalen. Trouwens, je moet bonnen kopen voor 40 euro en die mag je niet teruggeven." Het record van 15.000 bezoe kers is niet gehaald, geeft de woordvoerder van Yorin ruiter lijk toe. Maar al met al zijn er toch wel 12.000 bezoekers ge weest. En die rouleren, ja na tuurlijk. „Want de toegang is gratis, dus loop je snel weer even van het dance-terrein af." Die avond om acht uur stroomt de anders rustige Kon. Astrid- boulevard in Noordwijk vol. Dance-gangers en ouders met kleine kinderen die het ook even mogen meemaken heb ben de overhand. Hier en daar wordt al een privé-dancefestijn met veel bier en herrie gehou den. Omdat het mistig is en fris, gaan er hier en daar truien over de blote naveltruitjes aan, hoe wel sommige jonge schonen met hun bekoorlijkheden on- zo n 12.000 mensen en masse uit de bol op het Noord wij kse strand. Foto: Eric Taal verbloemd voor de dag blijven komen. Wat de mannelijke pri vé-feestvierders in een tuin aan de boulevard luidruchtig weten te waarderen. Om negen uur opent ij. de massale dance-paiy stemming onder het pk dat volgens Yorin op ment het aantal van 8fj bereikt, zit er meteen f Op de vier podia en vd strandtent Los Tios stt dansen. Op de verhogT het duin gaat af en to^ omhoog. Maar op het* zelf, buiten de podia cf1 meer een gevecht omf jes. j Rond een uur of elf beC publiek dan toch te ror Mensen lopen het stra rug naar de tenten oplj waar het die avond n# andere zaterdagen eei* van belang zal blijven! dj Benny Rodrigues hi betreedt, weet hij vanl houden. Vooral op hef waarboven de kroonli|j hangt wordt uitzinnig^ Maar om half twee mcf' toch echt afgelopen zi overgebleven dansers jr naar huis, de lichten fje en het strand wordt oj- Want flyers en strandlj' flessen en plastic glazt niet in het zand. c Brecht van Breukelen I rug op een mooi dans|a is m'n derde Yorin Ftyi Dance en als ik eerlijkJF zijn, was dit de mooist' met niet zoveel vlaggefc sponsorreclame, een ifc cor al die mensen naafr de laser en op een moK terrein. Dat vraagt omk ling. We willen dit hee»r volgend jaar weer in ff organiseren." En watt betreft? „Die heeft geefi< sen tegengehouden. IP1 ideale festival-weer. Nl tenminste niemand ot hit." amsterdjlm/anp - De films van de vermaarde Franse regisseur en acteur Jacques Tati zijn dit najaar opnieuw in Nederland te zien. Onder meer 'Jour de fête', 'Les vacances de M Hulo', 'Mon oncle' en 'Playtime' draaien in nieuwe kopiën in een aantal filmhuizen. De aftrap van het retrospectief is in het organiserende Film museum in Amsterdam met een gerestaureerde 70 mm-ver- sie van 'Playtime', die vorig jaar op het festival van Cannes in première ging. Verder beleeft Tati's laatste film 'Parade' (1974) zijn Nederlandse pre mière en is ook 'Trafic' te zien. Voor deze grotendeels in Ne derland opgenomen film werk te Tati samen met Bert Haan stra. Ondanks zijn geringe oeuvre geldt Tati als een van de in vloedrijkste regisseurs en film komieken van na de oorlog. Zijn doorbraak was zijn tweede film, 'Jour de fête' (1948), ge volgd door 'Les vacances de M. Hulot', waarin hij zijn alter ego Monsieur Hulot introduceerde. 'Mon oncle' sleepte een Oscar voor beste buitenlandse film in de wacht. Zijn volgende film 'Playtime' was een grote flop. Tati stak al zijn geld in de film, die zowel bij de critici als het publiek niet aansloeg. Sinds de presentatie van de opgelapte 'Playtime' in Cannes is de belangstelling voor Tati, die in 1982 overleed, weer gegroeid. Ook in andere landen komen zijn films op nieuw uit, dit najaar verschijnt zijn werk op dvd en in het Ne derlands Architectuur Instituut (NAi) in Rotterdam was eerder dit jaar de tentoonstelling 'Tati- rama te zien'. los angeles/anp - De Ameri kaanse danser-acteur Gregory Hines is zaterdag op 57-jarige leeftijd overleden aan de gevol gen van kanker. De charmante Hines, geboren in New York, begon zijn arties tenloopbaan al op vijfjarige leeftijd. Hii trad toen op met een tapdance-act met zijn broers, The Hines Kids. Hines groeide voor een deel op in het beroemde Apollo Theater in de zwarte wijk Harlem in New York. The Hines Kids werden al snel The Hines Brothers, de naam waaronder Gregory en broer Maurice verdere furore maakten op onder meer Broad way. Multitalent Gregory kreeg zijn eerste filmrol in 'The History of The World Part One' (1981) van komiek Mel Brooks. Daarna was hij onder meer te zien in 'The Cotton Club' (1984), 'Whi te Nights' (1985), 'Eve of Destruction' (1991, met Renée Soutendijk), 'A Rage in Harlem' (1991), 'Renaissance Man' (1985), "Waiting to Exhale' Gregory Hines. Foto: AP/Chris Hamilton (1995) en 'The Preacher's Wife' (1996). In 1994 ging Hines ook films regisseren. Ook op de televisie was hij ac tief, met zowel eigen shows als optredens in televisieseries zo als 'Will and Grace'. Hines kreeg verscheidene onderschei dingen zoals Emmy- en Tony- awards. den hjvag/gpd - De Staatsopera van Tatarstan komt in oktober naar Nederland voor een uit gebreide tournee door de provincie en langs de grote steden met 'De parelvissers' van Bi- zet. Het werk is voor vooral bekend geworden door het beroemde duet van beide mannelijke hoofdrolspelers. Van deze opera bestaan uiteenlopende ver sies, maar producent Peter Ultee besloot zich voor deze voorstelling te houden aan de oor spronkelijke partituur. Ook deze opera van Bi- zet, schepper van onder meer 'Carmen', ver telt een liefdesverhaal. Ditmaal speelt het dra ma zich af onder de bevolking van een Indiaas eiland. De solisten zijn afkomstig uit Kazaks tan, Siberië, de Oekraïne, Moskou en St. Pe tersburg. Op dit moment wordt deze productie in de Tataarse hoofdstad Kazan voorbereid door een internationaal creatief team onder leiding van de Britse regisseur Vemon Mound. Deze zette eerder in Londen een bejubelde produc tie van deze opera neer. Hij werkte voor tal van grote opera huizen en regisseerde in Scandinavië ook de musical 'Les Misérables'. Dirigent is de Italiaan Marco Boemi di< met dit gezelschap Verdi's 'FalstafF in land bracht en onder meer concerten varotti and Friends' leidde. De déci ontworpen door de Australiër Paul die eerder werkte voor een reeks van theaters, de opera van Straatsburg en ra Comique in Parijs. De kostuums zijn ontworpen door Emil ott, jarenlang verbonden aan het Royal p speare Theatre, het English National Bal Bregenzer Festspiele, de English NfE Opera en de New Yorkse Metropolitan^ De Grieks/Engelse choreografe AnthoÊ- padakis werkt bij deze voorstelling sam£) de Indiase danslerares Shamita Ray oh en solisten een zo authentiek mogelijk straling te geven. J* De Staatsopera van Tatarstan, o.a. te 2 oktober in Den Haag; 13 oktober in 22, 23 oktober Amsterdam; 6 t/m 9 rf^ ber Rotterdam; 22 november Rijsw| november Delft; 28 november Schiet!^ november Zoetermeer. ic

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 16