Grote Kerk komt twee ton tekort DUIN BOLLENSTREEK Een pleistertje hier, een glaasje water daar 'Je zit met alle leeftijden, het is hier net de Tros' Bevolking sluit Noordwijkerhout Culinair in het k Ordelijk verloop dancefestival in Noordwijk R4 Versterking voor brandweer Hilleg! De stille weldoener van Keukenli Golftoernooi voor het goede doel usse - De Lionsclub De Oude Duinen houdt op 4 septemnber een golftoemooi voor De Cru- quiushoeve. De Lionsclub wil 1500 euro bij elkaar brengen voor speeltoestellen en vrije- tijdshulpmiddelen voor de in stelling. De polikliniek in Cru- quius en de Cruquiushoeve zijn gespecialiseerd in de verzorging van verstandelijk gehandicap ten met epilepsie. Het golftoer nooi wordt gehouden op de Haarlemmermeersche golf baan. Vanaf 13.00 uur kunnen twaalf 'flights' van vier perso nen afslaan. Daarnaast is er een clinic voor ongeveer tien deel nemers. Deze clinic begint om 15.30 uur en duurt ongeveer 2 uur. 'Door' de baan wordt een drankje en hapje aangeboden. Na de wedstrijd volgt er een aperitief met aansluitend een diner. Deelnamekosten liggen tussen de 75 en 100 euro en zijn inclusief het aperitief, het diner en de bijdrage voor het goede doel. Voor nadere informatie kan de website bert@spierings- lisse.nl.com worden geraad pleegd. noord wijk - Op wat kleine inci denten na is het Yorin Dance Festival in Noordwijk zaterdag volgens de politie ordelijk ver lopen. Wel werden bekeuringen uitgeschreven voor wildplas- sen, openbare dronkenschap en openlijk geweld. Dat laatste vond plaats in de Huis ter Duinstraat. Twee 24- jarige festivalbezoekers uit Al phen aan den Rijn had hun au to geparkeerd op een privépar- keerplaats aan de Adraham van Royenstraat. Bij terugkomst kon de bewoner zijn auto niet kwijt. Daarop zette de huiseige naar zijn voertuig pal voor de verkeerd geparkeerde auto. De festivalbezoeker kon na af loop 's nachts niet wegrijden. Omdat er geen licht in het be treffende huis brandde, pro beerde de foutparkeerder bij de buren een oplossing te vinden voor het probleem. De buur man bleek de 33-jarige broer van de huiseigenaar te zijn. Die wilde zijn familie niet wakker maken, waarop de festivalbe zoeker klappen uitdeelde. De twee Aphenaren werden daar op aangehouden. Ook de strandmeester van de gemeente, Sindy van Leeuwen, toonde zich tevreden over het verloop van het festival. Het systeem met pendelbussen, die reden tussen parkeerplaatsen en strand, werkte goed. „Het was een typisch feest van Noordwijk. Ik heb geen wanklank gehoord. Je zou haast zeggen: volgend jaar maar weer." Morgen wordt het festival ge- evalueerd door politie, gemeen te en organisatie. Pagina Kunst Cultuur: Mist legt grauwsluier over Sun set Dance maanoag 11 augustl) door Peter Groenendijk noordwijk - Op een zomerse dag als gisteren bezoeken vele duizenden zonaanbidders het Noordwijkse strand. De politie- en EHBO-post op het strand zal het dus wel druk hebben, zou je denken. Mooi niet. Florieke van Duyvenvoorde (17) is vandaag de dienstdoende EHBO'er op het strand. „Best een drukke dag", zegt ze hal verwege de middag. „Er zijn al zeker tien mensen langs ge weest." Tien mensen? Op een strand waar het zwart ziet van de badgasten, waar kinderen de zee in duiken, waar de tempe ratuur ver boven de dertig gra den ligt? „Tja. als je het zo be kijkt Maar er gebeuren hier ge woon geen gekke dingen", zegt Florieke. „Kwallenbeten, men sen die in een stukje glas zijn getrapt, dat is het wel zo n beet je. Veel meer dan pleisters plak ken doe ik meestal niet. Af en toe komt er iemand langs die een beetje hoofdpijn heeft, door de hitte. Dan geef ik een glaasje water." Wie sensatie zoekt, moet niet op deze post zijn. Want politie agent Soner Sahin (31) heeft ook al geen spannende verha len. „Af en toe komen er ouders langs die hun kind kwijt zijn ge raakt", zegt hij. „Dan is er echte paniek, hoor. Die mensen gaan door het lint. Maar dan gaan we op zoek. en het is altijd weer snel opgelost. Soner ziet eruit als agenten in Amerikaanse tv-series: snelle zonnebril, kort sportbroekje en het politie-overhemd maar half dichtgeknoopt. Maar daar houdt die gelijkenis op. „Ik be perk me hier vooral tot het voorkomen van overlast. Door dat hier agenten rondlopen, houden mensen zich een beetje in. Ik maak veel praatjes met jongeren, die weten dan ook dat we er zijn. En dat werkt." Nadat hij een Duitse mevrouw heeft uitgelegd waar ze haar hond mag uitlaten ('vorbei das letzte strandpaviljoen, mefrau'), geeft Soner een tweede verkla ring voor de relatieve rust op het Noordwijkse strand. „Het volk dat hier heen komt, is over het algemeen vrij rustig. Veel gezinnen, daar heb je geen last van. En jongeren houden daar ook een beetje rekening mee. Mijn collega's in bijvoorbeeld Zandvoort zijn jaloers op me, want daar is om de haverklap rottigheid. Hier is he< harde muziek, meni pen te vliegeren q strand of hun hond ij Nou, vooruit, ook Noordwijkse kust g< eens wat. Soner: j stond een groep men strand te barbecuet overdag. Ik verteld) dat zoiets niet mag, if den ze met me op c' met een sisser af, ho| De volgende bez< aan. Werk aan „Heeft u een pleisterl Bestuur doet beroep op Lissenaren door Arie in 't Veld usse - De Nederlands Hervormde kerk aan het Vierkant in Lisse komt dik twee ton tekort voor de restauratie. Extra tegenval lers, en de beslissing om een groot deel van de restauratie toch maar in een keer uit te voe ren, zorgen ervoor dat de kosten oplopen tot 2,7 miljoen euro. Daarvan wordt iets meer dan de helft gesubsidieerd. Hoewel het in de bedoeling lag dat de kerk zelf het benodigde geld op tafel zou leggen voor de restauratie van het gebouw, dat in de volksmond de Grote Kerk wordt genoemd, heeft de kerk voogdij toch besloten een bre der draagvlak te zoeken om de kosten te dragen. Dat bredere draagvlak moet er komen via een onder de inwoners van Lis- se verspreide brief. In de brief zegt het kerkbestuur. „In eerste instantie zou de kerk gedurende een aantal jaren stukje bij beetje worden geres taureerd, maar door een onver wachte toekenning van subsi diegelden door de provincie moesten alle plannen in één keer en in één groot plan wor den uitgevoerd. Dat betekent dat ook werkzaamheden die niet gesubsidieerd worden, moesten worden meegenomen. Van de totale kosten wordt on geveer 55 procent gesubsidi eerd, de rest moeten we zelf op brengen." In eerste aanleg zou dat, inclu sief de 'gebruikelijke' tegenval lers, door de kerk zelf gedragen kunnen worden. „Maar er wa ren verrassingen die ervoor zorgden dat de kosten veel meer stegen dan voorzien", schrijft de kerkvoogdij. Zo bleek bij het vervangen van de aange taste houten vloeren en balken tot ieders verrassing dat er on der die vloer grafzerken liggen uit onder andere de 16de en 17de eeuw. „Een unieke vondst van grote cultuurhistorische waarde, maar ook een financië le tegenvaller." De kerkvoogdij schetst verder dat de vondsten er toe leidden dat op tal van punten grondiger moest worden geïnspecteerd. Daarbij kwamen meer proble men aan het licht. Zo moet van de toren een groot aantal speci ale tufstenen worden vervan gen. Een tegenvaller omdat van de toren werd verwacht dat de ze de eerste 25 jaar zonder groot onderhoud kon. Ook de torenklok en het uurwerk moe ten gerenoveerd worden en de glas-in-loodramen bleken zwakker dan verwacht. Boven dien lieten enkele delen van de buitenmuur los, moet het stuc werk worden aangepast en worden de lichtkronen uit de zeventiende eeuw hersteld. Volgens de kerkvoogdij gaat het bovendien om extra kosten die vaak niet subsidiabel zijn. „Toch heeft de kerkvoogdij be sloten deze werkzaamheden te laten uitvoeren omdat het kerk gebouw op dat moment nu eenmaal als bouwplaats was in gericht." De oorspronkelijke begroting ging uit van maxi maal twee miljoen euro. Nu heeft de kerk begroot dat de ex tra werkzaamheden ongeveer zeven ton aan extra kosten met zich meebrengen. In het najaar, als de restauratie is afgerond, zullen degenen die een bijdrage leveren een uitno diging krijgen voor een rondlei ding door het gerestaureerde monument door Rob Onderwater noordwijkerhout - De menselijke file zwelt aan. En dan valt de stroom uit. Pa niek. Theo Weerdenburg probeert het ongemak te verhelpen, want Noordwij kerhout Culinair moet en zal een succes worden. De aanloopproblemen zijn in een ommezien verholpen. Weerdenburg kan weer lachen. Hij kijkt tevreden naar de stoet Noordwijkerhouters, die zich rondom de kerk voortbeweegt en zich verlekkert aan de heerlijkheden die zijn uitgestald. Wie in deze zaterdagmiddag in de Noordwijkerhoutse file staat, tanden knarst niet. Aan het eind van de rij wacht immers een lekkerij, zoals crosti- no met gedroogde ham. Of gazpacho. En een carpaccio met grof gesneden parmezaanse kaas is ook niet te versma den op een dag, waarop de Nederlan ders 'eenvoudig' plegen te eten. Er zijn ook eenvoudige gerechten, zoals een ha ring, kibbeling, een loempia en een broodje shoarma. Goed, het idee is afgekeken. Maar beter goed gejat, dan slecht zelf verzonnen. De organisatoren staken hun licht op bij vergelijkbare proeverijen in Santpoort en Leiden. Aad van der Luit, de Leidse motor achter de Lakenfeesten waarvan Leiden Culinair deel uitmaakt, kwam zich er persoonlijk van op de hoogte stellen hoe Noordwijkerhout zich pre senteerde. Hij keek om zich heen en zei: „De locatie is in elk geval schitterend, zo rond de kerk." De Noordwijkerhouters zelf keken hun ogen uit. De plaatselijke horeca had zich in elk geval uitgesloofd om er iets moois van te maken. Het weer werkte uitste kend mee. De verwachte hittegolf bleef uit, er heerste een behaaglijk tempera- tuurtje. Hotel Leeuwenhorst maakte van de ge legenheid gebruik zich te presenteren aan het Noordwijkerhoutse publiek. „De meeste mensen denken dat in Leeuwen horst alleen maar congressen worden gehouden aldus chef-kok Winston Drevers. „We kunnen nu laten zien dat we ook iets anders te bieden." Drevers en zijn staf presenteerden Spaanse hap jes, naar aanleiding van het feit dat Leeuwenhorst onlangs Spaans eigen dom is geworden. De plaatselijke bevolking, met duizen den afgekomen op het evenement, toonde zich over het algemeen positief. De prijzen (twee euro voor een crostini met gedroogde ham) waren redelijk en de kwaliteit goed. Jet Pino bijvoorbeeld, was goed te spreken over de Plato Com- binado, drie Spaanse hapjes, die zij ver orberde. „Heerlijk, maar zo heet als de bliksem. Als bluswater liet ze een paar niéuw glazen sangria aanrukken. Pino is bekend met proeverijen als Noordwijkerhout Culinair. Ze kwam ook in Santpoort. „Het is daar veel groter opgezet Het is in Noordwijkerhout kleinschaliger, maar wel zo g|| Maar een paar minpuntjes za' Het systeem met de muntjesM ten kokkerhoutjes, vindt ze rd „Er moet een eeuwigheid wou wacht voordat je die dingen ifci hebt en vervolgens kun je weoi aan aansluiten voor een gerekt een tip voor de organisatie: „bi zitplaatsen. Want de mensen! 1< zo'n proeverij komen, willen tx zitten." g. Organisator Theo Weerdenbun elk geval dat er volgend jaar im Noordwijkerhout Culinair is. bi ve reacties van de mensen gele daarvoor aanleiding. Ver vooaj tijd van vier uur stonden de im te dringen om naar binnen tevi De dingen die zaterdag niet h goed zijn gegaan, worden ge<>_ Er komen bijvoorbeeld meer" punten om storingen als zata-1 voorkomen. HANGEN ANNO 2003 Hangen op straat is vooral in de zomer een geliefde bezigheid. Voor ouders, voor moeders met kinderen en natuurlijk voor jongeren. In een zomerserie aandacht voor het 'hangen' door oud en jong. Vandaag in Katwijk. Oké, het is niet die gratis hang plek in een park. Maar wel pe dagogisch verantwoord. En ook nog eens van alle gemakken voorzien: met koffie, frisdrank, bier, toilet, stoelen en sport- en spelmateriaal binnen handbe reik. Dat zijn zomaar zeven re denen om betaald te hangen bij de Katwijkse Branding Surfclub. Nergens in Katwijk vind je een hangplek waar in de zomer maanden zo veel wordt rondge hangen als bij de KBS-post op het strand. Ja, bij de collega's van watersportvereniging Skuy- tevaert misschien. Maar daar is het door de massaliteit een stuk minder gezellig, beweren over lopers. Natuurlijk komen veel KBS-le- den voor de watersport. Die hangen heel de dag aan hun surfplank of in de tóte. Maar om die actieve leden heen hangt een grote groep 'aanhang", ge zelligheidszoekers, zogezegd. Bovendien, als er op een warme windstille dag weinig te water sporten valt, komen de actieve- lingen tóch richting het provi sorische clubhuis van gestapeL- de containers op het zuidstrand. Om te hangen dus. Krijn van Duijvenbode, Dirk- Jan Meirink en Johan Kuijt zijn deze ochtend vrij en al vroeg naar de club gekomen. Ze laten muziek van hün voorkeur uit het raam van het clubhuis schallen, de thermoskan koffie gaat mee naar de parasollen. 'No wind, no waves, no girls'. En dus zit er voor de jongens van de Katwijkse Branding Surfclub weinig anders op dan hangen. Onder de parasollen van rechts naar links: Jaap Schaap, Johan Kuijt, Dirk-Jan Mei rink, Krijn van Duijvenbode. In het midden op de handdoek Corrie Schaap. Foto: Hielco Kuipers Sjekkie draaien en stoere praat staan deze ochtend op het pro gramma. Misschien gaan ze straks nog wat voetballen, zwemmen of frisbeeën, ze zien wel. Het is een zogenoemde off day'. „No wind, no waves, no girls'verklaart Kuijt. Het gezelschap dat doorgaans rondhangt bij de KBS varieert van gezinnen met kinderen tot jongeren die op eigen houtje komen. Vaak druppelt het in de loop van de middag langzaam vol. „Het houdt ze van de straat", zegt Corrie Schaap, zelf moeder van drie opgroeiende jongens die op de club zitten. „Wat dat betreft is het jammer dat we 's winters van het strand moeten, want een van mijn zoons zou nu de neiging kun nen krijgen om dan op straat te hangen, hij gaat dan met ande re vrienden om." Er gaan nu geluiden op om ook tussen ok tober en maart geregeld samen af te spreken, zodat de groep een beetje bij elkaar blijft. Volgens haar echtgenoot Jaap Schaap onderschat de gemeen te welke functie zo'n surfclub heeft voor jongens in de kritie ke leeftijd. Omdat er ouderen bij zitten, wordt het allemaal in goede banen geleid. „We heb ben nooit rottigheid", beweert Jaap die zelf als jochie bij de club is begonnen. Nou, er is wel eens trammelant geweest, in een ver verleden, herinnert Corrie Schaap zich. „Toen hadden een paar gasten in een dronken bui alle strand huisjes omgegooid. Maar die zijn daarvoor een tijd geschorst. Ze hebben excuses moeten ma ken en alles moeten oprui men." De leden van de groep corrigeren elkaar bij fout ge drag, bedoelt ze maar aan te ge ven. Zoals ook de kiters er goed op letten dat niet één iemand het met roekeloos gedrag voor de anderen verpest De saamhorigheid is de laatste jaren gegroeid, meent Schaap, die bekend staat als een van de twee 'moeders', omdat ze hoofd bardienst is. Moe S. of Tante Corrie zijn bijnamen die de jongens haar plagerig geven. Maar ondertussen luisteren ze wel naar haar, „als je ze ten minste goed benadert. Je moet niet voortdurend op zulke jon gens zeiken, dat gebeurt bij hangjeugd natuurlijk vaak, maar het werkt averechts." Ook uit zichzelf tonen de jongeren verantwoordelijkheid voor hun clubhuis, door rommel op te ruimen en te helpen als het no- digis. Onder de parasollen is het me ligheid troef. „Of ik me hier een hanger voel? Dat ligt eraan hoe veel ik gezopen heb", grapt Van Duijvenbode. Kuijt: „Nee, dan heb je een hangover." Gekkig heid hoor, ze drinken natuurlijk best eens een biertje, vervolgt hij, maar niet zoals in de kroeg. „Je gaat niet met een stuk in je reet (lees: kraag) naar huis." Toen ze wat jonger waren, hin gen ze een enkele keer rond op straat, maar ook toen zochten de heren eerder de gezelligheid van een soos, zoals De Donk of De Mijlpaal. Kuijt: „En nu zit ten we hier met mensen van al le leeftijden, het is net de Tros." Hoe ideaal het ook klinkt, enig recalcitrant gedrag is ook deze hanggroep niet vreemd. Met de .belofte dat dit artikel na het weekeinde in de krant zou ko men, wil Schaap wel vertellen dat de moeders en de kinderen vóór het weekeinde een pan nenkoeken- en slaapfeestje gaan bouwen. Op het strand, ja. Illegaal. Saskia Buitelaar hillegom - Het vrijwillige brandweerkorps in Hillegom krijgt in september versteridng. Het is nu nog niet precies be kend hoeveel mensen erbij ko men. Vijf kandidaten, vier man nen en één vrouw, moeten na melijk eerst nog een medische en psychologische test door staan. De Hillegomse brandweer be gon in juni met een promotie campagne om vrijwilligers te werven. Het korps telde toen nog 32 mensen, wat ongeveer het minimum is om goed te functioneren. Inmiddels heb ben van die 32 weer twee men sen afscheid genomen. De brandweerlieden maakten reclame op een zaterdag in het centrum, tegelijkertijd met acti viteiten van Hillegom Actief, plaatsten een advertentie in een plaatselijk huis-aan-huisblad en gaven een brochure uit over werken bij de brandweer in Hil legom. Met deze acties hoopte de Hillegomse brandweer vijf nieuwe mensen te werven. De respons was erg groot. Na een selectie werden dertien geïnte resseerden uitgekozen voor een sollicitatiegesprek met een commissie, bestaande uit de korpsleiding en enkele korpsle- IN MEMORIAM den. Vijf van hen n om toe te treden ttf" gomse brandweerliï1 moeten ze eerst no^° genoemde testen i j volbrengen. Als dar* nen zij in septembe" vaardigheden gaan* twee jaar moeten j i duikopleiding gaan f1 Brandweercommantë' Boot is tevreden otI! vingsactie. „We'riclr1 vijf man. Het ziet dat we binnenkort ft le sterkte zijn. Maarjc wel eerst die laatst?* nemen." Ie /a Jan Carel Elias graafw den had volgens de van zijn vader, Jan deric van Lynden, i moeten worden. ToK der stierf was de jon) 19 jaar. Hij ruilde zij^j studie in voor een st£ oosterse talen en gii^t Landgoed Keukenhfo Hollander kende Vat, als een man die vooij klaar stond. „Hij hac v bordje met 'Noblest t nodig om hem te hqc aan zijn morele verpe ten opzichte van me p Vele mensen en inst^ heeft hij belangeloo£r anoniem, terzijde ge£ gaf er de voorkeur a^j, televen." ce Jan Carel Elias graafj den is afgelopen zat|g( sloten kring in Lissej^ Hij laat geen kinde% Landgoed en het Kae kenhof worden sind^ jaar beheerd door e^. Jan Carel Elias graaf van Lyn den, eigenaar van Keukenhof, is vorige week woensdag 6 augus tus overleden. Van Lynden werd 90 jaar. Hij was niet alleen eigenaar van het Landgoed en het Kasteel Keukenhof, maar ook van de gronden waar de bloemententoonstelling op is gevestigd. Die gronden stelde hij tegen een bescheiden ver goeding beschikbaar. „Succes heeft vele vaders maar het succes van de wereldbe roemde bloemententoonstel ling is voor een groot deel toe te schrijven aan hem", zegt H. Hollander, de beheerder van het landgoed en het kasteel. „Hij had de grond wel tiental len keren voor veel geld kunnen verkopen aan bollenmannen die op zoek waren naar teelt- gronden maar de graaf weiger de dat. Aan zijn houding lieb- ben we nu dit prachtige bos en de bloemententoonstelling te danken waar de bollenregio en zelfs het hele land de vruchten Jan Carel Elias graaf van Lynden 1912-2003 van pukt. Ook al leverde dat hem zelf geringe inkomsten op."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 10