LEIDE Twijfels bij beveiling stadhuis Even beroemd dankzij de koolmees Tegen deze droogte valt niet op te werken' R1 REGIO pE «wonde 2 uit de $id gelopen ;welijksfeest mt gevaarlijke ,uatie aan jvenkade IKijfgracht' Kwart miljoen schoolboeken zaterdag 9 AUGUSTUS 20C>3 etfjorissen: in racetalent inder rijbewijs Aardappeltelers regio nog ng niet blij >rsie in western Istein - Vanuit het bezoe- entrum het Reigersbos in '^rpark Cronesteyn kan 17 augustus om 14.00 e en excursie worden ge- J. Het thema van deze ex- is 'slootdiertjes'. Het be- r jrscentrum ligt midden in mjilderpark. Halverwege het Elfsteynpad (langs het Rijn- gyanaal) het Polderpad in —li na ongeveer 150 meter (advertentie) door Marijn Kramp en Wim Koevoet vervolg van voorpagina leiden - KNVB-consul W. Rijsdam heeft er 'een hard hoofd in' dat de voetbalvelden in zijn werkge bied, de Leidse Boshuizerkade, tijdig bespeelbaar zijn. „De ge meente sproeit gelukkig wel veel, die valt niets te verwijten maar tegen deze droogte valt niet op te werken. Zo blijven de velden droog en geel. Wat echt nodig is, is een hele nacht re gen." De competitie begint voor een deel eind deze maand en voor een ander deel in het eerste weekeinde van september, maar de lagere klassen begin nen volgende week al aan het bekervoetbal. Rijsdam voorziet dat die wedstrijden worden uit gesteld. „Al weet je het in dit vreemde landje nooit. Vandaag loopt iedereen in zijn zwem broek en morgen moeten we de winterjas aan." Rijsdam houdt er ernstig reke ning mee dat de gemeente de bekerwedstrijden zal verbieden. „De velden zijn van de gemeen te en die laat ze niet direct al verrot trappen. Elke spriet die je er nu uittrapt, zie je de rest van het seizoen niet meer terug. Uitstel van de bekerwedstrijden is vervelend maar geen ramp. Dat wordt anders als de droogte de rest van deze maand aan houdt en het begin van de competitie in de knel komt." Secretaris N. Vogelenzang van Roodenburg staat snelle duide lijkheid voor. Hij pleit ervoor om nu te besluiten in elk geval het bekervoetbal op te schor ten. De velden van de blauw zwarten in Leiden-Noord liggen er niet best bij. Vooral de mid- denstrook is kaal. De zijkanten zijn dichter begroeid maar, zegt Vogelenzang, die hebben een hoog 'paardenslagehalte'. Zon der hulp van boven, zegt de se cretaris, kunnen de matten niet opknappen. Desalniettemin deelt hij schouderklopjes uit aan de medewerkers van het gemeentelijke sportbedrijf die met man en macht hebben ge werkt aan het gras van Rooden burg. Dat het resultaat tegen valt, valt hen absoluut niet aan te rekenen, zegt Vogelenzang. Bij die complimenten sluit se cretaris H. Visser van Docos zich volledig aan. Niet bij het pleidooi voor uitstel. Daar nu op aandringen vindt hij voorba rig. De situatie bij de roodwit- ten in de Mors is aanmerkelijk gunstiger dan bij Roodenburg. Het sportbedrijf werkt hard aan de aanleg van het langverwach te kunstgrasveld dat naar ver wachting op 26 augustus wordt opgeleverd. Ook het hoofdveld is flink onder handen genomen en ligt er uitnodigend bij. Maar Visser benadrukt vooral het be lang van het kunstgrasveld, waardoor ook de ledenstop voor B-, C- en D-junioren kan worden beëindigd. Zou de aan houdende droogte de club toch in problemen brengen dan kunnen de andere clubs in de Mors, FC Rijnland en Leiden, eikaars velden 'lenen'. W. Pikaar van FC Rijnland is echter een stuk somberder dan zijn collega van Docos. ,,Het is 30 graden buiten. Daar lijden de velden ook onder. Dinsdag avond heb ik gelukkig sproei- installaties op ons veld zien lig gen, dus ik neem aan dat er ge sproeid is. De staat van de vel den was voor de vakantie zo, dat ik het seizoen met angst en beven tegemoet zag. Er lag veel zand op en er waren veel onef fenheden in de mat. Ik heb niet het idee dat veel clubs een goed veld hebben. Op het grashoofd- veld van UVS, waar wij de na- competitie hebben gespeeld, was het ook dramatisch. Bij Lei den geldt hetzelfde verhaal en bij Roodenburg en Docos was het eind vorig jaar eveneens bar en boos." Pikaar is ook weinig compli menteus over het sportbedrijf. „Het onderhoud is de afgelo pen maanden niet echt inten sief geweest. Als je daar de hui dige temperaturen bij optelt dan lijkt het mij al met al fu nest. Ik heb vorig seizoen al mijn bezorgdheid uitgesproken over de staat van de velden. Maar ik heb niet de indruk dat daar iets mee is gedaan. Het sportbedrijf heeft geen capaci teit. Wel materiaal. Wij hebben zelf met vrijwilligers onze kleedkamers opgeknapt. In Lei den wordt weinig geld uitge trokken voor sport. Of de vel den daarom zo deplorabel zijn, weet ik niet. In elk geval spelen we buiten de stad meestal op betere velden. Maar dat kan ook de ondergrond zijn." En: „Bijkomend probleem bij Rijnland is, dat er 's avonds heel veel jeugd uit de wijk op ons oude kunstgrasveld komt spelen. Daar hebben we een hoop last van. Ze rijden met brommers en scooters over de velden, gooien bierflesjes ka pot, zodat de velden vol met glas liggen. En ze komen zelfs met auto's het terrein op. Je wordt er kortom niet vrolijk van. En je moet het allemaal zelf opruimen en repareren. Dat geldt trouwens voor alle clubs in Leiden. Er wordt op die manier een onevenredige wis sel getrokken op je vrijwilligers. 2 E STELLING! Familie moet plicht meehelpen uderenzorg. - Bij een vechtpartij bij jclub Stevenshof aan de Jedreef zijn vorige week Irdag drie arrestaties ver- 3jRond één uur 's nachts jeen Noordwijker (39) daar geen stanleymes verwond ^aeen 34-jarige Leidenaar. |t jachtoffer moest met een jderlijke bloeding naar het I. In de kantine van de vereniging werd op dat )rent een huwelijksfeest ge- fcm sloeg in de pan toen de laar zijn partner kwam lllen die op de bruiloft aan was. De man kreeg ruzie le Noordwijker, een broer le partner van de Leide- 'L De Noordwijker kreeg .(3 van een 44-jarige man uit pout die vroeger een rela- teft gehad met de huidige -ter van de Leidenaar. Toen leidenaar klappen kreeg, ot hij uit zijn auto een tymes te pakken waarmee Noordwijker ernstig ver- |de. De drie betrokkenen |earresteerd op verdenking enlijke geweldpleging en ideling. Inmiddels zijn >c| ir op vrije voeten. leiden - Vijftig man sorteren 250.000 boeken over 12.000 pakketten. In een bedrijfshal van Boekhandel De Kier torenen de stapels hoog op, als dreigend voorteken van het nieuwe schooljaar. De Binassen, Geo's, Bosatlas sen, Getal en Ruimtes, Nouveau Vocabulaires en andere lectuur wordt aan de Rooseveltstraat geordend, gesta peld, in kratten gepakt en rechtstreeks verstuurd naar de huizen van de leerlingen. „Schoolboeken worden elk jaar duurder", zegt Jaap de Gorter van boekhandel De Kier. „Vroeger had je misschien tien boeken nodig, nu in 4vwo al gauw zo'n veertig. Een boek als Getal en Ruimte ziet er wel vrolijker uit dan tien jaar geleden. Alles is in kleur. Maar zeker in de Tweede Fase ben je zo vier- a vijf honderd euro kwijt. De docent bepaalt wat er op de lijst komt, en de laatste jaren wordt het wel wat minder, lijkt het." De leerlingen, die de vijftien kilo zware boekenkratten moeten sjouwen, zijn allemaal vakantiewerkers. Ze slui ten het 'zware en een beetje saaie' werk af met een bar becue en een voetbaltoernooi. Foto: Henk Bouwman door Robbert Minkhorst leiden - De beveiliging op het stadhuis in Leiden deugt niet. Leefbaar Leiden vraagt in een brief aan burgemeester H. Lenfe- rink om maatregelen. „De bevei liging is zo lek als een mandje", zegt fractievoorzitter D. Sloos. Je kunt overal maar vrij rondlo pen. Kamers staan open, dos siers liggen er open bij. Dat kan natuurlijk niet." De politicus maakt zich ook grote zorgen over de veiligheid van personeel en raadsleden. „Ik wil niet direct refereren aan de moord op een raadslid in New York, maar er zijn ook al genoeg dingen in Nederland gebeurd. Er zijn toch mensen die iets willen en hun zin niet krijgen..." Hoewel de beveiliging niet lang geleden nog is verscherpt, komt Sloos' kritiek niet uit de lucht vallen. Inderdaad is - met een smoesje - makkelijk toegang te krijgen tot het afgesloten ge deelte van het stadhuis. De be zetting van de werkkamer van wethouder Buijing door jonge ren van de SP vormt daarvoor het meest recente bewijs. Bovendien zit er geen alarm in het gebouw. Waarom het stad huis geen eigen alarminstallatie heeft, is niet bekend. Het heeft vermoedelijk te maken met de monumentale houten deur bij het bordes aan de Breestraat. Alle raadsleden hebben een sleutel van die deur. Het zit Sloos al tijden dwars dat de veiligheidsmaatregelen te kortschieten. „Het is een grote ergernis van mij. Al veel eerder maakte ik daar opmerkingen over in een raadscommissie te genover wethouder Geertsema, maar die neemt de zaak niet erg serieus. Vandaar dat ik maar een poging doe om het met u af te handelen", schrijft hij. Geert sema heeft veiligheid in zijn portefeuille. Sloos staat ook stil bij de actie van de SP-jongeren. Hij vindt dat de gemeente te lief is ge weest voor zijn voormalige par tijgenoten. „De actievoerders drongen onder valse voorwend selen het stadhuis binnen en de enige sanctie was dat een lid van de partij zijn toegangspas moest inleveren. Van aangifte of van een proces-verbaal was geen sprake." Overigens hoefde de politicus in kwestie zijn pas uiteindelijk helemaal niet af te staan. Op het stadhuis was wel grote verbolgenheid over de ac tie. Volgens Sloos kun je op het stadhuis ambtenaren niet van bezoekers onderscheiden. De fractieleider stelt voor om bad ges te introduceren. Een van de argumenten voor de strengere veiligheidsmaatregelen was diefstal: drie jaar terug kon je immers zo in- en uitlopen. Bij huwelijken is dat nog steeds het geval omdat dan de bordesdeur open staat. Sloos mist verder een adequaat beveiligingsplan. De gemeente heeft nog geen re actie op de brief van Sloos. jLc-j ■Jan Berendsen (jfi - Omwonenden hebben tneente en de Milieudienst ■Holland via een brief op- V gewezen op de in hun (gevaarlijke situatie in drie en aan de Havenkade en ijacht en op het terrein Échter. Volgens omwonen- pxploiteert ondernemer R. jglen Berg daar een opslag- jijjf. Door het warme weer :ie droogte van de laatste -ti zou er sprake zijn van brandgevaar omdat er =T meer gasflessen, verf, en andere bouwmateria- iggen opgeslagen. Boven staat er een oude, zeer °ubare caravan. aanleiding van klachten Se buurt werd er op 23 au- 2001 al eens een milieu- Je op het binnenterrein rd door gemeente, eer en politie. In het ut werd toen melding ge- t van gasflessen, gevaarlij ken en brandbare bouw- Jnalen en installatiemateri- Jetsen, koelkasten, puin en Een dag later werd Van pi Berg schriftelijk gesom- ;(d door de Milieudienst rij Holland een einde te ma- -aan deze 'onduldbaar ge- 5jke situatie'. Mede gelet lie slechte bereikbaarheid ihet perceel door de brand- y was er volgens de Milieu- Ét sprake van een levensbe- jende situatie. Van den Door de opslag van allerlei brandgevaarlijke materialen op een ter rein tussen hun huizen zou er volgens bewoners van de Havenkade en Kijfgracht sprake zijn van een levensbedreigende situatie in hun buurt. Foto: Henk Bouwman Berg heeft het terrein toen schoongemaakt. In de afgelopen twee jaar is de situatie volgens de omwonen den met name op het binnen terrein en in het pand Kijf gracht 25 ernstig verslechterd. Door de combinatie van grote hoeveelheden brandbaar mate riaal (zoals hout, plastic, vetver- vuilde filters en luchtkanalen), asbest, drukvaten, glas en an dere spiegelende oppervlakken, de extreme droogte, de extreme warmte en door de geblokkeer de toegang tot het terrein, is er wederom een levensbedreigen de situatie ontstaan voor het hele gebied rondom de Haven kade en de Kijfgracht. Om dat aan te tonen zijn er ook foto's gemaakt. In de brief vragen de omwonenden de Milieudienst direct actie te ondernemen te gen Van den Berg. Van den Berg weet van de prins geen kwaad. „Ik weet niet hoe de buurt aan deze onzinverha len komt want ik doe er al ruim anderhalf jaar niks meer. Twee maanden geleden heb ik nog inspectie van de brandweer en de gemeente gehad en er is niks verkeerds aangetroffen. Ook op Kijfgracht 25 is niks aan de hand. Dat pand is een tijd gele den helemaal leeggehaald, voorzien van brandwerend en brandvertragend materiaal, om daarna weer als opslagruimte te worden gebruikt. En de rest heb ik gelaten zoals het was na de schoonmaak. Er is niets aan de hand." door Peter Groenendijk leiden - De Leidse onderzoeker Hans Slabbekoorn en biologie student Margriet Peet uit Leider dorp waren heel even wereld nieuws. De twee onderzochten het zanggedrag van koolmezen, en bevonden dat koolmezen in de stad hogere geluiden maken dan hun soortgenoten op het platteland. De aandacht voor de resultaten was enorm. Peet: „Ik heb me rot gelachen." Het moet een raar gezicht ge weest zijn: twee onderzoekers met decibelmeters en micro foons, speurend naar koolme zen - vlak langs de drukke A4 bij Leiderdorp. Evolutionair ge- dragsbioloog Slabbekoorn en student Peet waren er weken lang in de weer om opnames te maken van zingende koolme zen. Kun je dat niet makkelijker in het bos doen?, was een veel gehoorde vraag; zie die koolme zen maar eens te horen te mid den van alle verkeersdrukte. Maar daar was het de twee nu juist om te doen. „Wij wilden weten of een koolmees zich aan al dat lawaai aanpast", legt Slabbekoorn uit. „Het gezang van vogels speelt een belangrij ke rol bij het vinden van een partner. Maar wat doet een vo gel als hij niet meer te horen is door de herrie?" Dat bleek al snel. De metingen van de twee wezen uit dat kool mezen in drukke, verstedelijkte gebieden hun communicatie aanpassen. Ze zingen met ge middeld hogere registers van hun stem dan soortgenoten die in een rustige omgeving leven. Zo voorkomen ze dat hun ge zang opgaat in het stadslawaai, dat over het algemeen bestaat uit tonen van een lage frequen tie. Simpel gezegd: de koolmees is hoger gaan zingen om zich nog verstaanbaar te maken. Slabbekoorn had rekening ge houden met een dergelijk resul taat, maar vele anderen blijk baar niet. Want kort nadat de bevindingen vorige week in het wetenschappelijk tijdschrift Na ture waren gepubliceerd, stort ten media zich op het nieuwtje. Kranten, tv- en radioprogram ma's uit binnen- en buitenland stortten zich op het bericht. Zelfs CBC News en de BBC maakten er melding van. Slabbekoorn vond al die aan dacht 'leuk en niet geheel on verwacht', maar voor zijn colle ga-onderzoeker Margriet Peet was het even schrikken. Peet staat aan het begin van een we tenschappelijke loopbaan en had zelfs nooit eerder gepubli ceerd. „En dan sta je opeens in alle kranten. Op het internet zie ik het bericht nu overal staan, alle kranten hebben het ge meld. Zal wel door de komkom mertijd komen. Saillant detail: Peet werd in de meeste berich ten 'bioloog', soms zelfs 'gere nommeerd onderzoeker' ge noemd. „Maar ik studeer nog gewoon", lacht ze. „Dit was pas mijn eerste stage, ik ben nog lang niet klaar. Misschien moet ik maar stoppen: hierna kan het alleen nog maar minder wor den." Terug naar het onderzoek. Want komkommertijd of niet: de bevindingen over de kool mees zijn interessant en vertel len ons misschien wel veel over de toekomst van veel vogel soorten. De koolmees blijkt flexibel genoeg om zich aan het oprukkende stadslawaai aan te passen, maar zijn alle soorten dat? „De verstedelijking van Nederland is een selectie-expe riment", zegt Slabbekoorn. „Nu moet blijken welke soorten zich weten aan te passen en welke niet. Dat het aantal voorko mende vogelsoorten in Neder land hierdoor zal afnemen, staat vast. Sommige soorten zullen zich niet kunnen aan passen." Slabbekoorn denkt bijvoor beeld dat de daling van het aantal mussen in Nederland onder meer met lawaai te ma ken kan hebben. „Het is niet vastgesteld, maar het getjilp van de mus heeft la ge frequenties. Daar zit een flin ke overlap in met de lage fre quenties van stadsgeluid. Mus sen gebruiken hun zang op kor te afstand voor Het verleiden van een vrouwtje, maar als de mussenzang ook op lange af stand een rol speelt, dein zou het op lawaaierige plekken wel eens een zwanenzang kunnen worden." Slabbekoorn heeft bewonde ring gekregen voor de kool mees. „Mensen hebben altijd iets met zeldzame dieren. Nu de mus achteruit gaat, groeit de sympathie voor dat beestje plotseling. Maar eigenlijk zijn de 'gewone' dieren, die veel voorkomen, veel knapper: zij weten zich aan veranderende omstandigheden aan te passen. De wilde eend is ook zo'n geval: hij zit overal, dus is hij niet inte ressant. Als dat dier enorm zeldzaam was, zouden we er met verrekijkers en camera's op af gaan. Maar dat hij overal zit, is juist een enorme prestatie! Merkwaardig, toch?" Hans Slabbekoorn en biologiestudent Margriet Peet: „Wij wilden weten of een koolmees zich aan het stadslawaai aanpast." Foto: Henk Bouwman

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9