ECONOMIE «elzijn varken is belangrijk, totdat het geld kost Zwartspaarders kiezen eieren voor hun geld doen? Waardeoverdracht pensioen: wel of niet i Klantenkaart onontgonnen goudmijn Maar een op de vijf bedrijven analyseert gegevens nauwgezet Wat is een vrouw waard? I USTI HDC 158 zaterdag 9 AUGUSTUS 2003 ortekaas )P-j Het is echt weer Erlijk bad in de mod- 'reden knorrend i*n zeventig zeugen twarte bad bij de varkenshouderij van ^n in IJsselstein. Niks jbch? Nou, in Neder- /oordig wel. Want ^en in de wei in een dat zie je alleen j de ongeveer tach- he varkensboeren in I ij ,Jk zorg nu zelf maar ïKtra water. Normaal ad in de wei vanzelf enwater, maar dat is Het bad is belang- idder beschermt te- aten en tegen de zon. lijk is het verkoe- 'shouder vertelt het issen de biggende jfwijl hij praat, floept roze nieuw leven uit 'baar onaangedane e gul haar opgezette i haar verse koters ijkt allemaal het lus ven en het lijkt in Ie beelden die wel nti zijn van de volle de intensieve var- ^ij. Maar er zit wel tje achter. elijke vrijheid van de 600 vleesvarkens, de 90 zeugen, de 300 biggen en de twee beren Bert en Ernie op de boerderij van De Bruin dient immers duur betaald te worden. Neem die kilo hamlappen bij de plaat selijke Albert Heijn. 'Gewone' hamlappen kosten 7,49 euro per kilo, op biologische ham lappen met EKO-keurmerk prijkt een plakkertje met het be drag van 12,49 euro. Maurits Steverink legt uit hoe dat komt. Hij is ketenmanager voor de Task Force Marktont wikkeling Biologische Land bouw en werkzaam bij Biologi- ca, dat beleid ontwikkelt en voorlichting geeft over biologi sche landbouw en voeding. „Biologisch varkensvlees kost de klant zo'n 60 tot 70 procent meer in de winkel. Maar het is wel een eerlijke prijs. Voor de biologische boer liggen de kos ten veel hoger, met name waar het gaat om voedsel, huisves ting en arbeid. Biologisch voedsel is ongeveer twee keer zo duur als het voed sel dat varkens normaal krijgen, maar het is wel noodzakelijk dat het biovoer gegeven wordt. De huisvesting is duurder, om dat er per varken meer ruimte beschikbaar moet zijn op het bedrijf. En de arbeid is duurder, omdat er per varken meer ar beid geleverd moet worden dan op grote bedrijven." Waarom zou je er dan eigenlijk aan beginnen? De Bruin: „Ik begon met een scharrelvar kensbedrijf, al in 1985. In 1990 zijn we omgeschakeld: wij wa ren het derde biologische var kensbedrijf van Nederland. Ik wil me niet afzetten tegen de gangbare bedrijven, maar ik zou het zelf niet anders willen dan op deze manier. Ik geniet van de varkens, het zijn pracht beesten en nog intelligent op de koop toe. Ik vind het beter om op deze manier met een varken om te gaan." Steverink: „Je kunt je inderdaad afvragen waarom boeren dit doen. Ge lukkig is er een groep boeren die het lef heeft gehad om te schakelen met de bedoeling het biologisch varkensvlees goed op de kaart te zetten. En dat geldt net zo goed voor nog maar een enkele supermarkt die het lef heeft om zo'n duur product in het schap te leggen naast het goedkopere vlees." De eerste die dat doet, is Albert Heijn. Sinds vorig jaar wordt in zo'n 500 winkels biologisch var kensvlees verkocht. De verkoop groeit mede daardoor, maar het gaat Steverink niet snel genoeg. Nog maar een paar jaar gele den, na de varkenspestepide mie die in Nederland gruwelijk huishield, waren de verwach tingen van biologisch varkens vlees hoog gespannen: tot 15 procent van al het vlees zou biologisch worden. Maar dat streefgetal wordt bij lange na niet gehaald. Steverink: „De hoeveelheid ver kocht biologisch varkensvlees is 1,7 procent van het totaal. Dat had van mij wel een procentje meer mogen zijn. Maar vergeet niet dat we pas net bezig zijn met het actief promoten van biologisch vlees op de winkel vloer. Vanaf oktober vorig jaar is het biologisch vlees pas echt zichtbaar in de winkel." En ja, daar is de dure euro weer, en de recessie. „Dit is een moeilijke tijd. Ook al hebben mensen geen last van de reces sie, het wordt ze in ieder geval wel aangepraat dat ze er last van hebben. Door de economi sche tegenwind gaat de groei minder snel dan wij verwacht hadden. Daar komt bij dat er nu een groter prijsverschil is met het gewone varkensvlees. Daardoor kunnen supermark ten bijvoorbeeld flink stunten met de schouderkarbonade." „Het is moeilijk: je moet de consument toen zo informeren dat hij in die paar seconden die hij neemt om te beslissen wat hij koopt, genoeg weet om de juiste keuze te maken. Hier hebben we meer medewerking van supermarkten nodig." Volgens varkenshouder Theo de Bruin is er in ons land meer aan de hand. „De Nederlander zegt wel dat hij het welzijn van het dier heel belangrijk vindt. Dat roept iedereen. Maar zodra hij zijn portemonnee moet trekken, geeft hij niet thuis. Het deel van het inkomen dat de gemiddelde Nederlander aan zijn eten wil besteden is ge woon laag. Vergelijk dat maar eens met een Fransman. Die is bereid veel meer voor zijn voedsel te betalen. Het is voor een deel een kwestie van men taliteit." Modder beschermt tegen parasieten en tegen de zon. Foto: GPD/Frank Jansen Vakantiehuis in buitenland verklikt Veel mensen die een vakantiehuis bezitten in het buitenland zijn uit hun schulp gekropen. Maar de Belastingdienst heeft sinds vorige week ook enige tientallen brieven van verklikkers ontvangen. Dat is volgens de fiscus een onbedoeld gevolg van het bericht dat de overheid de jacht op buitenlands bezit heeft uitgebreid. De FIOD/ECD in Haarlem trekt alle tips van de ver klikkers na. Sinds een jaar zijn 1100 mensen met buitenlands bezit tot inkeer gekomen „Deze inkeerders hebben alsnog aan gifte gedaan", meldde een woordvoerder gisteren. Uit gegevens die Financiën binnenkreeg uit het buitenland, bleek dat er nog al wat Nederlanders zijn met vakantiewoningen die dat niet aan de fiscus hebben gemeld. ECONOMIE WIJZER langs een nieuw boek over pensioenen uitgebracht, 'Plan uw pensioen', waar in het al dan niet meenemen van je pensioen helder belicht wordt. Het boek laat duidelijk zien hoe je aan de hand van plussen en minnen die je zelf aan de diverse onderdelen toe kent, conclusies kunt trekken. Tot slot speelt ook het gemak nog een rol. „Het feit dat je bij overdracht te zijner tijd met maar één pensioenuit voerder te maken hebt, kan meewegen bij de overweging", vertelt Frans van de Kring van Onafhankelijke Pensioen Adviseurs. „Zolang je er door de waar deoverdracht maar niet op achteruit gaat." Meer informatie: Consument Geldzaken: 020 684 9055 Consumentenbond: www.consumen- tenbond.nl; tel. 070 - 445 45 45 Kring van Onafhankelijke Pensioen Adviseurs: www.kopa.nl 4rd - Onder mensen die hun jaartegoeden in Duitsland 2;ij de Nederlandse fiscus 12»gemeld, is een flink aantal ^spaarders. Om hoeveel per- gaat wil woordvoerder La- et ministerie van financiën j- alleen dat het in sommige lat om bedragen van vele 3| Inet zwart geld in het bui- i vrijwillig aangifte doen bij igdienst, kunnen deze zo- 3jc maken van de zogeheten ing. Zij betalen dan alsnog ver de verzwegen spaarre kening, maar krijgen geen fiscale boete opgelegd. Wie zelf schoon schip maakt, voorkomt bovendien dat hij voor de rechter komt wegens belas tingfraude - en dat zijn zaak daarmee openbaar wordt. Het betalen van 'genadegeld' sluit ove rigens niet uit dat de fiscus een onder zoek kan instellen naar de herkomst van zwart geld, waarvan een strafzaak het gevolg kan zijn. Sinds juni hebben ruim 100 zwartspaarders in de Duitse grensge bieden zich gemeld bij de Belasting dienst. Sommigen stapten zelf naar een belastingkantoor, anderen deden aangifte op aanraden van een advo caat of een belastingadviesbureau, al dus de woordvoerder van het ministe rie. Er bestaat overigens grote onduidelijk heid over de internationale afspraken die het mogelijk maken dat bankgege vens tussen Europese landen automa tisch worden uitgewisseld. Die zouden aanvankelijk op 1 januari 2004 ingaan. Nu zullen de nieuwe regels echter pas op 1 januari 2005 van kracht worden, zo is de bedoeling. Deze datum is een compromis dat de ministers van fi nanciën van de Europese Unie in juni ondertekenden. Reden voor het uitstel is het politieke gesteggel over de wet die het omstre den bankgeheim in de Europese Unie zou regelen. Helemaal verdwijnen zal het bankgeheim op 1 januari 2005 niet: Luxemburg, België en Oostenrijk wis ten hun angstvallig gekoesterde bank geheim te behouden. Wel wordt ook in deze landen de zoge heten bronbelasting ingevoerd. Dat wil zeggen dat over de genoten rente van elke spaarrekening voortaan belasting moet worden betaald. Daarbij wordt niet de identiteit van de spaarder, maar alleen het nummer van zijn spaarrekening bekend bij de fiscus. De banken van de landen die de wet ondertekenen melden de rente-in komsten automatisch aan de fiscus, zoals dat onder meer in Nederland al het geval is. De gegevens over bankre keningen kunnen internationaal over en weer worden uitgewisseld door de belastingdiensten. Vanaf 2005 is de fis cus in de meeste EU-landen dus vrij wel alwetend over de buitenlandse spaartegoeden van hun landgenoten. In Nederland worden inkomsten uit sparen en beleggen belast in box 3. Ie dereen betaalt jaarlijks 1,2 procent van zijn of haar vermogen, de zogeheten vermogensrendementsheffing. tilburg/gpd - De Albert Heijn Bonuskaart, de BIJ-card, de Rocks Chipcard of de ICI Paris Klantenkaart. In Nederland zijn naar schatting 20 miljoen klan tenkaarten in omloop. Maar de winkelier doet er nog te weinig mee, concludeert Joma Leen heer die er landelijk onderzoek naar doet. De drijfveer van de winkelier om een klantenkaart in te zet ten, is niet direct ingegeven door de wens de omzet en winst te vergroten. Maar de concurrent heeft ook een klan tenkaart. „Defensief dus", con cludeert Joma Leenheer. Ter wijl klantenbinding eigenlijk de drijfveer zou moeten zijn, want dót bevordert de verkoop. Klanten zijn daar erg gevoelig voor, zo blijkt uit Brits onder zoek van de Carlson Marketing Group. Tachtig procent van de 16.000 ondervraagde klanten kaarthouders gaat geregeld naar dezelfde winkel terug als deze een klanten- of spaarkaart heeft. Meer dan 66 procent zegt ook echt meer te besteden. En als een bedrijf met de klanten kaart zou stoppen, dan geeft bijna de helft (46 procent) hele maal niets, of in ieder geval minder geld uit in die zaak. Een klantenkaart biedt legio mogelijkheden om klanten meer aan een winkel of bedrijf te binden. „Speciale koopavon den of productdemonstraties zijn bij uitstek geschikt om de klant meer te betrekken en loy aler te maken. Maar slechts 15 procent van de klantenkaart programma's gebruikt die mo gelijkheid", aldus Leenheer. De BIJ-card van de Bijenkorf is een positieve uitzondering. Met deze kaart krijgt de klant niet alleen diverse kortingen op Bij enkorf-producten maar ook op bijvoorbeeld theatervoorstellin gen. Met de BIJ-card kun je bo vendien betalen. Verder kent de Bijenkorf speciale koopavon den voor trouwe klanten en is er een Bijmagazine. „Je hoort ergens bij. De BIJ-card is echt een beetje een clubkaart." Met de meeste onderzochte kaarten (79 procent) kun je punten of zegels sparen die in gewisseld kunnen worden voor kortingen, waardecheques of voor speciale geschenken. Veel bedrijven sturen ook gericht post naar de klanten (61 pro cent). Maar daar blijft het wel zo'n beetje bij. Terwijl klanten kaarten een schat aan informa tie bieden over koopgedrag en over de effecten op speciale aanbiedingen. Slechts 20 procent van de be drijven analyseert die gegevens nauwkeurig, concludeert Joma Leenheer. Zo'n 40 procent maakt regelmatig een analyse en de overige 40 procent doet niets met de gegevens. Overigens zijn de kosten van een klantenkaartprogramma aanzienlijk. De overgrote meer derheid, 70 procent, draait quitte of noteert een klein plus je, zo ontdekte Leenheer. Slechts 20 procent noemt zijn klantenkaaitprogramma winst gevend. Minder dan 10 procent moet een verlies incasseren. Door het afnemende consu mentenvertrouwen is er steeds minder klantentrouw, signa leert Joop Holla van markton derzoeksbureau GfK-panelser- vices. De klant die tuk is op koopjes gaat steeds vaker vreemd. Supermarkten hebben op dit ogenblik grote moeite om de klantentrouw een beetje op niveau te houden. Dat blijkt wel uit het groeiende markt aandeel dat de kaartloze prijs vechters Aldi en Lidl afsnoepen van bijvoorbeeld Albert Heijn. Simpele prijskortingen werken nauwelijks, is de overtuiging van onderzoeker Holla. Direct mail met gerichte aan biedingen, blijkt verder heel ef fectief om de klant meer aan een winkel te binden. „Heel ge richte acties en aanbiedingen, gebaseerd op gezinssamenstel ling, koopgedrag in het verle den en interesses, dat wordt de trend", voorspelt Joma Leen heer. En gezien het grote aantal klan tenkaarten ligt het voor de hand dat partijen uit verschil lende branches met elkaar gaan samenwerken. „Punten inwis selen bij de Kijkshop, aanbie dingen voor een pretpark, pun ten sparen bij verschillende de taillisten zoals met Airmiles. Beide partijen kunnen er beter van worden: je leent eikaars klanten en reputatie en je deelt de kosten." Vrouwen verdienen op de ar beidsmarkt gemiddeld minder dan mannen. Maar zo'n gemid delde zegt op zich niets. Je wilt weten of dat komt omdat ze minder gekwalificeerd zijn, of louter omdat ze vrouw zijn en daarom achtergesteld worden. Vroeger hadden vrouwen ge middeld minder opleiding en dat verklaarde al een deel van het verschil. Ze zijn nog altijd meer dan mannen geneigd om hun loopbaan te onderbreken en in deeltijd te werken en dat verklaart een ander deel. Als je rekening houdt met alles wat we kunnen meten hou je vaak zo'n procent of 10 toon verschil over. Zou dat dan het zuivere vrouw-effect zijn, het pure effect van voor oordeel en discrimi natie? Moeilijk te zeg gen. Je kunt daar in het statistisch onder zoek nooit zeker van zijn. Je zou het liefst een experiment doen waarbij je alle kwali teiten gelijk maakt, en alleen het geslacht va rieert. Je zou een soci aal laboratorium moeten opzetten, een model waarin je de werkelijkheid na bootst maar ook veranderingen kunt invoeren om na te gaan wat de gevolgen zijn. Zoals in een waterloopkundig laborato rium, waarin je stroming en golfslag kunt nabootsen en kan uitzoeken of je dijken stevig ge noeg zijn. Je zou een soort sociaal Madu- rodam willen hebben waarin mensen zich gedragen volgens regels die je als onderzoeker opgeeft. Het echte Madurodam is alleen maar een afbeelding van Nederlandse gebouwen. Je leert er niet hoe Nederland functioneert, je wordt niks wij zer over de werking van het poldermodel op de arbeids markt. Of over de gevolgen van afschaffing van het ziekenfonds of privatisering van de universi teiten. Er blijkt nu een soort sociaal Madurodam op internet te be staan. Hebt u wel eens gehoord van een avatar? Ja, inderdaad, als u of uw kinderen dat soort computerspelletje spelen. Ava tars zijn wezens die in compu- ter-Madurodam wonen. Of ei genlijk in EverQuest, want zo heet de fantasiewereld waartoe je kunt toetreden, en waar een onderzoeker voor op zijn buik heeft gelegen. In een spel zoals EverQuest wo nen allerlei soorten mensen die allerlei activiteiten onderne men: huizen bouwen, gereed- Joop Hartog hoogleraar micro-economie aan de universiteit van Amsterdam schappen maken, oorlogje voe ren. Er zijn magiërs, boeven, priesters en vechtersbazen. Tot mijn genoegen zijn er ook eru- dieten, briljante geesten maar wel hooghartig. En er zijn sprookjesachtige wezens, zoals elfjes en dwergen. Al die we zens leven hun leven in zo'n spel, verrichten arbeid, reage ren op elkaar, maken ruzie, worden verliefd, en vormen zo met zijn allen een maatschap pij. Er zijn 44 maatschappijen en in elke maatschappij zijn op elk moment zo'n 2000 spelers actief. Je speelt het spel door eigenaar te zijn van een of meer avatars, en die avatars din gen te laten doen die je leuk vindt. Je krijgt er in het begin acht mee, en daar kun je eigenschap pen voor kiezen: het type (elfje of erudiet of normaal mens), het geslacht en het niveau van kracht, intelligentie en wijs heid. Die niveaus kunnen in het spel worden verhoogd, door bepaalde erva ring op te doen. Als je een smid van ho gere kwaliteit wilt hebben, om moeilij kere wapens te maken, moet die smid honderd keer een handeling verrichten die je met je muisklik op gang moet bren gen. Het kost dus tijd van de speler. Buiten het spel om is nu een echte veiling ontstaan waarin je avatars kunt kopen. Als je te on geduldig bent om zelf de kwali teit van je smid te verhogen koop je gewoon een meester- smid op de veiling. Qe E-we- zens van het elektronische Ma durodam worden uit hun spel gehaald, en verhandeld in de echte wereld, met echte prijzen. En hier kun je nu het zuivere ef fect van vrouw zijn meten. In het computerspel staan alle kwaliteiten los van geslacht. Mannelijke en vrouwelijke ava tars van dezelfde kracht, wijs heid en intelligentie zijn in elk opzicht identiek, ze kunnen precies hetzelfde, er is geen an der verschil dan hun geslacht. En wat zien we? Op de veiling doen vrouwen 90 procent van de prijs voor mannen met exact dezelfde kwaliteiten. Het zijn bijna allemaal mannen die het spel spelen (maar 80 procent van de avatars is vrouw). De conclusie is helder. In de ogen van die mannen zijn vrouwen dus 10 procent minder waard dan mannen die precies het zelfde kunnen en dus precies even productief zijn. 3jeer: „Klantenkaart nog te weinig benut." John Schouten ïemers zijn de afgelopen tijd ^ichte economische tij hun 2geraakt. Dat betekent meest ee pensioenregeling. Vroeger 3|en de meesten wel weer aan 2^n. Als het zover is, is het ook 2in de pensioenopbouw te jigebouwd pensioen bij de vo- fcver kun je in principe mee- oir je nieuwe werkgever, ^jrdracht heet dat. Of dat ook 2|s een kwestie van wikken en j^rdracht van de opgebouw- !nrechten is een optie zo- n de beëindiging van een 1 contract gaat. Bij collectief waardeoverdracht niet mo- irdeoverdracht moet worden gd binnen twee maanden na tot de nieuwe pensioenre- derland kent duizenden egelingen en elke situatie is natuurlijk weer uniek. Op de vraag of waardeoverdracht gunstig is of niet, valt dan ook geen pasklaar antwoord te geven. „De helft van de vragen die bij ons binnenkomen, gaan over pensioe nen", vertelt Ronald Hilgersom, voor zitter van de Vereniging Consument Geldzaken in Amsterdam. „Nu met al die ontslagen willen veel mensen we ten of het verstandig is om bij een nieuwe baan hun pensioenrechten mee te nemen. Daarvoor is het nodig om bij de nieuwe werkgever informa tie over de pensioenregeling in te win nen en bij het nieuwe pensioenfonds vrijblijvend offerte voor waardeover dracht aan te vragen. Dan kun je na melijk een aantal zaken naast elkaar zetten", aldus Hilgersom. Volgens de Pensioen- en Spaarfond senwet moet de waarde van het totale pensioenpakket op het moment van waardeoverdracht tenminste gelijk zijn als voor de overdracht. De verdeling van de waarde over ouderdoms- en nabestaandenpensioen kan echter verschillen. Zou de hoogte van het ou derdomspensioen bij het nieuwe fonds lager zijn dan bij het oude, dan wordt dit gecompenseerd met een hoger nabestaan denpensioen. Heel be langrijk is natuurlijk: wor den de aanspraken jaar lijks geïndexeerd of niet? Worden aanspraken bij het nieuwe pensioen fonds jaarlijks verhoogd, terwijl het oude pensioen- EIGEN fonds dat niet deed, dan K2 E 11 D C is waardeoverdracht al D s U K J een stuk aantrekkelijker. De overstap van een eind- Brenda van Dam loon- naar een middel loonregeling hoeft niet zo veel te verschillen, maar de overstap naar een pensioen op basis van een beschikbare premieregeling is meestal af te raden. De hoogte van het pensi oen staat dan namelijk niet vast omdat deze afhangt van het behaalde rende ment en de rentestand op moment van pensionering. Overdracht naar een eindloonregeling is vrijwel altijd aan te bevelen. Kijk ook naar de ingangsdatum van het ou de en het nieuwe pensioen. Is dat met 65 of al eerder? En wat zijn uw eigen wensen op dit vlak? „Consumenten kunnen zelf meestal moeilijk beoordelen of waardeoverdracht zinvol is", is de ervaring van Eric Frans, voorzitter van de Kring van Onafhankelijk Pensioen Adviseurs. „Meestal word je via de afdeling personeelsza ken van de nieuwe werkgever daarin wel begeleid. Uiteraard kun je met vragen ook terecht bij een pehsioenadviseur", al dus Frans. Waar kun je nog meer terecht? Leden van de Vereniging Consument Geld zaken kunnen over dit onderwerp gra tis telefonisch advies krijgen. Voor een persoonlijk adviesgesprek moet uiter aard betaald worden. Daarnaast orga niseert Consument Geldzaken regel matig lezingen over pensioenen. Ver der heeft de Consumentenbond on-

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7