'Afgewezen asielzoekers meteen weg' BUITENLAND Buiten Kabul blijft het levensgevaarlijk Russen vinden het wél prima op Guantanamo IJsdeskundige kraakt verhaal over bedreigde bergen 'Mini-atoombommen' op agenda Amerikanen Man in bomauto Jakarta werd ingehuurd door JI Hitte en droogte maken kanoën op populaire Waalse rivieren onmogelijk Italië: Illegalen hard aanpakken Irakezen in Tikrit gedood Jberaad over ^bisschop VS —ge leiders van de ze- pioen anglicanen in de Sien deze herfst in d(leg bijeen om zich te er de benoeming van seksuele bisschop in heeft aartsbisschop Jliams van Canter- fen gezegd. Hij stuurt idvolgende week een k# voor overleg. De g van de homoseksu- lobinson kreeg veel i conservatieven in de ik in ontwikkelings- liams vreest een in de kerk. zaterdag 9 augustus 2003 laanklacht rockzanger )e Franse rockster >ntat (39) is aange- jr moord op de actri- "rintignant (41). Dat de advocaat van de den gisteren in Litou- _jgnant overleed vori- in de gevolgen van ling door Cantat. De tegen de zanger van band Noir Désir luid- e instantie mishan- (nabestaanden van it hadden eerder deze je Litouwse aankla- gd dat te veranderen Cantat zit vast in de loofdstad Vilnius. al aanslag op naar 17 Met aantal mensen e bomaanslag van ^voor de Jordaanse B in Bagdad is omge- opgelopen van elf tot (Twee politiemensen in verwondingen be urder zijn op de de ontploffing nog men gevonden, aldus &len. Tal van huizen n de directe omge- 6fn door de zware au- ruvoest. Niemand irantwoordelijkheid —tie opgeëist. H Bush krijgt functie Irak I - De Amerikaanse Bush heeft zijn vriend )ley benoemd op een II Foley (51) moet lei- I aan de ontwikkeling ticuliere sector en hij :t onder de Ameri- efrindvoerder Paul 'odkverken. Foley en II bevriend sinds )rjbeiden aan de uni- jQin Harvard studeer- t|Jis eigenaar van een /e^rma en was in 2000 eester van Bush' 1 tcommissie in de 'YHecticut. In Irak moet 5feptisering van onge- av^atsbedrijven voor- hot evS laten klingen vrij n le Saudische autori ten zeven westerlin- Aten. Zij waren ver- „ept de dood of tot lan- sntnisstraffen wegens zeoomaanslagen, drie ™°!n. Daarbij kwam een 'jj! raakten vier andere anjers gewond. De ze- evritten, een Canadees id g - kregen gratie na- nlfvocaten beroep had- 3ekend tegen de von- ceerden allen direct #eJaderland terug. De n ^autoriteiten brach- L'Jklagen in verband jgiï handel in alcohol. 3er er: Wapens n verbrand - Het Amerikaanse met de verbranding sche wapens in Ala- btanen, nu bezwaren h%ctivisten gisteren ederale rechter zijn i. Volgens de rechter ring dat de verbran- lelijk zou kunnen zijn culatief. Deverbran- M llatie op de leger- Zij4ston bevindt zich voémeter van de stad Er wonen onge- - mensen binnen een l^eertien kilometer stallatie, waar het le- EQpn zenuw- en mos- d verbranden. loopt uit de twee doden flï- Een ruzie om een nel is gisteren in een ie(^istan uitgedraaid op veig tussen twee fami- lerlee vrouwen het leven jongen pakte de b^nel af van een meisje, (jetiaar grote broer er- enkoekjesdief er van te Deze schakelde ver- hulp van twee jgingen met geweren 5 $üs van het meisje, 't vuur openden. Het 15tf ongedeerd, maar 3: Ier en haar oma wer- I«1 en zeven familiele- ■n gewond. REKAS'AN KAMERA INTERNAL HOTEL J.W. MARRIOTjg SESAAT SEBELUM LEDAKAM **8 I KEOUTAANBESAR JOROANIA W BAGHDAD, IRAN. BERTAMBAHUE* londen/anp - Een Russische staatsburger die door de VS wordt vastgehouden op de Cu baanse basis Guantanamo Bay wil liever daar blijven en niet worden uitgeleverd aan Rus land. De jonge Tsjetsjeen, die in Afghanistan door de Amerika nen is opgepakt, schrijft dit in een brief aan zijn moeder. De Russische krant Gazeta publi ceerde de brief gisteren. Mensenrechtenorganisaties hebben veel kritiek op de om standigheden waaronder de bij na zevenhonderd gedetineer den worden vastgehouden op Guantanamo, maar de Russi sche brievenschrijver is meer dan tevreden. „Ik denk niet dat er in Rusland zelfs maar een sa natorium is dat hiermee kan worden vergeleken", schrijft Ayrat Vachitov. „Niemand wordt hier geslagen of verne derd." Zijn moeder zei gisteren tegen Gazeta en het Russische pers bureau Itar Tass dat haar zoon bang is voor de Russische justi tie en de overbevolkte Russi sche gevangenissen. Daar wor den gedetineerden vaak verne derd en weining zachtzinnig behandeld. Ook de moeder van een andere Rus op Guantana mo zei gisteren tegen een even tuele uitlevering van haar zoon te zijn, zo meldde vrijdag de BBC. Op Guantanamo worden acht Russen vastgehouden. De Ame rikaanse ambassadeur in Mos kou heeft eerder gezegd dat de VS bereid is hen uit te leveren, op voorwaarde dat de acht in Rusland worden berecht. Zij zouden waarschijnlijk worden aangeklaagd wegens onder meer lidmaatschap van illegale organisaties. door onze correspondenten Bob Kroon en Pascale Thewissen zürich - De hittegolf in de Alpen levert voor het berg- toerisme 'absoluut geen gevaar' op, integendeel. Dat zegt de Zwitserse hoogleraar Daniel Vischer, die glacio- logie (ijs- en gletsjerkunde) doceert aan Eidgenössi- sche Technische Hochschule (ETH) in Zürich. Vischer, een internationaal erkend gletsjerspecialist, veegt de vloer aan met 'indianenverhalen' over de instortende Matterhom en een wegsmeltende Mont Blanc. „Gewoon belachelijk", zegt Vischer. „Op de Matter hom dondert door natuurlijke erosie ieder jaar wel een stuk rots naar beneden. Soms is dat zo groot als een eengezinswoning, maar voor een gigantische rotspira mide als de Matterhom of de Jungfrau is dat niet meer dan een flinke kiezelsteen." Het afbrokkelende gesteente op de Matterhom, waar van vorige maand de wereldpers bol stond, kwam vol gens Vischer toevallig neer bij een klimroute. „Maar de stremming was door vier berggidsen met wat handge reedschap binnen drie dagen opgeruimd, en de berg wordt weer druk beklommen." De vorstgrens ligt nu overdag op 4200 meter en daar smelt dus sneeuw. Maar het Sneeuw- en Lawineninsti- tuut in Davos zegt dat de 'eeuwige' sneeuw op zulke hoogten zó goed verankerd is, dat het lawinegevaar is te verwaarlozen. Met het warme weer zoeken de mensen de koelte van het hooggebergte op, en omdat het gevaar van regen- of zelfs onweersbuien door de aanhoudende droogte momenteel miniem is, maken meer toeristen langere bergtochten. Vischer: „Met meer drukte krijg je meer ongelukken, maar dat gaat overal op." Dat neemt niet weg dat toeristen niet ieder bergbeekje als een verkoelend zwembad moeten beschouwen, ze ker niet als het om afvoerstromen van de grote stuwbe- kkens gaat. „Door het overvloedige smeltwater van de gletsjers zijn de stuwmeren van de waterkrachtcentra les redelijk vol, dus af en toe wordt er gespuid", waar schuwt Vischer. „Dan verandert zo'n leuk beekje in een woeste stroom met een tien- of twintigvoudig wa tervolume, waarbij ook stenen worden meegesleurd." Overigens staan langs de oevers van alle stuwmeerbe ken waarschuwingsborden. Met dreigende doodskop pen, voor wie geen Duits of Frans spreekt. Ook in een ander geliefd vakantie-oord zorgt de hitte voor problemen. In een groot deel van Belgisch Wallo nië is sinds enkele dagen een kanoverbod van kracht. Reden: de waterstand van riviertjes als de Ourthe en de Virion is tot beneden het minimumpeil gedaald. Alleen op een tiental kilometers van de Semois, de Lesse en de Amblève mag nog gevaren worden. Het kanoverbod is een streep door de rekening van de verhuurders. Ho tels, campings en pensions in de Ardennen zitten over vol, en een kanotochtje is voor veel toeristen vast on derdeel van de vakantie. De kano- en kajakverhuurders hebben het toch al zwaar te verduren door het vaarverbod dat de Waalse minister van landbouw, José Happart, vorig jaar uit vaardigde. Dat verbod houdt in dat er in het hoogsei zoen, van maart tot oktober, niet meer gekajakt mag worden op de bovenlopen van de populaire rivieren als de Ourthe, Lesse en Amblève. Volgens Happart is de maatregel hard nodig om de flora en fauna te be schermen. De verhuurbedrijven verwijten Happart - die zijn af keer voor alles wat Vlaams is nooit onder stoelen of banken heeft gestoken - vooral de Vlaamse en Neder landse toeristen een hak te willen zetten. Naar schat ting is tachtig procent van de kanoërs die 's zomers voor opstoppingen zorgen op de Lesse en de Ourthe Vlaming of Nederlander. Slechts een klein aantal komt uit Wallonië. door onze correspondent Hetty van Rooij Brussel - EU-voorzitter Italië wil vaart zetten achter het uitzetten van uitgeprocedeerde asielzoe kers. Illegalen uit die categorie moeten desnoods met het open baar vervoer door andere Euro pese landen worden getranspor teerd, totdat ze 'verwijderd' zijn uit de Europese Unie. Dat is de kern van een Italiaans voorstel dat aan de lidstaten is voorge legd. De samenwerking tussen EU- landen bij het uitzetten van uit geprocedeerde asielzoekers en andere illegalen beperkt zich momenteel tot het gemeen schappelijk inzetten van vlieg tuigen voor deportatie naar een 'veilig' land. Uitzetting via een ander land levert grote prakti sche en juridische problemen op. Aan die situatie wil het voorstel een einde maken. Als Italië zijn zin krijgt, kunnen uitgeprocedeerde asielzoekers via het openbaar vervoer of in onherkenbare politie-auto's door de EU worden vervoerd, begeleid door ongewapende agenten in burgerkleren. Zij worden geëscorteerd zolang zij binnen de Unie zijn, en worden achtergelaten in hun land van herkomst of in 'het eerste veili ge land buiten de EU dat zij be reiken'. Als zij zich verzetten of probe ren te ontsnappen, mag het po- litie-escorte uit het transitland 'binnen de regels van de wet' geweld gebruiken. Als bijvoor beeld Nederland een aantal uit geprocedeerde asielzoekers via België en Frankrijk wil uitzet ten, moet Den Haag daarvoor vooraf toestemming en mede werking vragen. Brussel en Parijs kunnen die slechts op bepaalde gronden weigeren, bijvoorbeeld wan neer iemand door de Belgische of Franse justitie wordt gezocht of al veroordeeld is. Nederland draait op voor de kosten. Als de uitzetting om een of andere re den niet lukt of niet doorgaat, is Nederland verantwoordelijk voor de uitgeprocedeerde asiel zoekers. Statewatch, de Britse organisa tie die waakt over de mensen rechten in de EU, heeft geen goed woord over voor het Itali aanse plan. „Veevervoer", schampert woordvoerder Tony Bunyan. Hij wijst er op dat een land dat tot uitzetting besluit de controle over 'zijn' uitgeproce deerde asielzoekers kwijtraakt, en geen idee meer heeft of ze daadwerkelijk in een veilig land terechtkomen. „Krijgen we straks te maken met geboeide mensen in trei nen en bussen? Hoe veilig zijn migranten in onherkenbare po litieauto's als ze zich verzetten? De EU weet van elke geëxpor teerde koe waar zij terecht komt. Maar als dit voorstel van kracht wordt, is straks niemand meer verantwoordelijk voor een migrant die niet in Europa wordt toegelaten." tikrit/afp-rtr - In Tikrit is gis teren een nog onbekend aantal Irakezen om het leven gekomen toen Amerikaanse militairen op een markt het vuur openden. De directeur van het plaatselij ke ziekenhuis zei dat drie Irake zen zijn gedood. Een Ameri kaanse legerwoordvoerder hield het op twee doden. Na een anonieme tip over verkoop van wapens op de markt na men Amerikaanse militairen poolshoogte. De wapenverko pers demonstreerden Kalasjni- kov-machinegeweren aan klan ten. De Amerikanen hebben een verbod op dergelijke wa pens ingesteld. Toen de verko pers nog meer wapens uit hun bestelwagen haalden, openden de militairen het vuur. Tikrit, ten noorden van Bagdad, geldt als bolwerk van aanhangers van de verdreven Iraakse leider Sad dam Hussein. washington/anp - Militaire wetenschappers en functiona rissen van het Amerikaanse mi nisterie van defensie hebben gisteren in de staat Nebraska over de ontwikkeling van een nieuwe generatie atoomwapens gesproken. Deze wapens, de zogeheten 'mini-nukes', moe ten diepverscholen onder grondse bunkers en fabrieken vernietigen. Dit meldde de BBC op basis van bronnen binnen het Pentagon. De vergadering had achter ge sloten deuren plaats in het hoofdkwartier van het Strategi sche Luchtcommando. Presi dent Bush wil dat het Congres een programma van 68 miljoen dollar goedkeurt voor nieuw onderzoek naar nucleaire tech nologie. Dat geld zal worden besteed aan onderzoek naar bommen die diep in de grond kunnen komen Robust Nuclear Earth Penetrators)en naar atoombommen met een lading minder dan vijf kiloton Low Yield Nuclear Weapons). De bom op Hiroshima had een kracht van vijftien kiloton. Met de nieuwe wapens zou een preventieve aanval kunnen worden uitgevoerd. Het Con gres stemt waarschijnlijk in september over wetgeving die noodzakelijk is voor de voorge nomen ontwikkeling van nieu we atoomwapens. De Ameri kaanse regering neemt sinds 1992 een zelfopgelegd morato rium op proeven met kernwa pens in acht, maar heeft nooit een verdrag ondertekend dat kemproeven verbiedt. door onze correspondent Harald Doornbos kandahar - De oorlog is voorbij, maar nog niet helemaal. Jama Dar, een 35-jarige Afghaan, wil eigenlijk niets anders dan de kost verdienen met de verkoop van zijn duiven. Maar onlangs vond hij pamfletten voor de deur van zijn vogelwinkel het Zuid-Af- ghaanse Spin Boldak. Lezen kan Dar niet, dus vroeg hij een be kende wat er in stond. „Wel", zei een buurman, „het is van de Ta liban en ze zeggen dat iedereen die met de nieuwe autoriteiten samenwerkt zal worden ver moord. Inclusief zijn kinderen." Terwijl Nederlandse en Duitse troepen in Kabul maandag de leidmg van de vredesmacht IS- AF overdragen aan de NAVO, is het in de rest van Aghanistan nog een gevaarlijke chaos. Ka- bul is een oase van rust en voorspoed in zee van geweld en onveiligheid. In het zuiden is de situatie belabberd. De uiterst conservatieve Pathaanse stam men hier vormden de basis van de Taliban-beweging. Nu is ook hier de interimrege ring van Hamid Karzai aan de macht. Overdag tenminste. Want 's nachts wordt de stad soms aangevallen door ex-Tali- ban, die op het stoffige platte land rondzwerven en zich ver borgen houden in grotten voor de patrouillerende Afghaanse regeringsgezinde milities en ruim vierduizend Amerikaanse soldaten. Maar op het moment dat de vijand het niet verwacht, slaan de Taliban toe. Deze week werden in de buurt van Kandahar zes regeringssol daten en een chauffeur van een Westerse hulporganisatie ver moord door Taliban-aanhan gers. Bijna iedere dag vuren ze raketten of granaten af op de in de buurt gelegen basis van het Amerikaanse leger. Slechts zel den richten ze schade aan. Maar iedere keer dat er weer een granaat ontploft, lijkt de boodschap van de Taliban dui delijk: wij zijn er ook nog. „Ik wil vogels verkopen", zegt Jama Dar. „Siervogels, wed strijdduiven, vechtduiven. Dat is mijn beroep. Ik ben moe van de oorlog. Dar houdt zich op de vlakte over de Taliban. Hij is bang voor een nieuwe oorlog. „Ik steun iedere regering die jakarta/ap - Een man die in de bomauto zat waarmee de aan slag op het Marriott-hotel in Ja karta is gepleegd, was volgens de politie gerekruteerd door Je- maah Islamiyah (JI). Twee leden van de terreurgroep die in de gevangenis zitten, hebben hem aan de hand van een foto herkend als de 28-jari- ge uit Sumatra afkomstige As- mar Latin Sani. Zij zeiden hem te hebben gerekruteerd. Ook een broer heeft Sani van de foto herkend. Gelijkenissen tussen de twee aanslagen wezen er al sterk op dat JI, beschuldigd van de aan slagen van oktober op Bali, ook de aanslag in Jakarta heeft uit gevoerd. De aanslag op het Marriott ge beurde twee dagen voordat het eerste vonnis zou worden ge veld in het Bali-proces, en een beller die de aanslag namens Jemaah Islamiyah opeiste legde een verband tussen de twee ge beurtenissen. Gisteren publiceerde de in Lon den uitgegeven krant al-Quds De aanslag in Jakarta van dinsdag is vastgelegd door de bewakingscamera's van het Marriott Hotel. Links is te zien hoe een bewaker (achter grond) en portiers voor de deur staan. Enkele tellen later worden ze letterlijk omver geblazen door de kracht van de bom. Foto: AP/Metro TV al-Arab evenwel een op 5 au gustus gedateerde verklaring van een aan al-Qaeda gelieerde terroristische cel die beweert verantwoordelijk te zijn voor de aanslag op het Marriott. De groep noemt zichzelf de 'Abu Hafs el-Masri-brigades'. Vol gens de verklaring was de aan val een 'harde klap in het ge zicht van Amerika en zijn agen ten in islamitisch Jakarta, dat is vervloekt door de vuile Ameri kaanse en racistische Australi sche aanwezigheid". De aanval zou met name zijn gericht te gen agenten van de CIA die in het hotel zouden zijn geweest. De politie van Jakarta zegt de groep niet te kennen. i. Canadese pantservoertuigen rijden langs het zwaar beschadigde koninklijke paleis in Kabul. Canada neemt namens de NAVO vanaf volgende week het commando van de internationale vredesmacht ISAF over van Nederland en Duitsland. Foto: AP/Tom Hanson vrede brengt. Het maakt mij na al die jaren ellende werkelijk niet meer uit wat voor een rege ring dat is." Terwijl de vogelverkoper sip voor zich uitkijkt, komt een jon gen voorbij die een automa tisch geweer nonchalant over zijn schouder heeft hangen. Twee politiemannen slenteren rond, ook zij hebben geweren. „Ach, het is rustig hier", pro beert een van hen, Muham- med, de moed erin te houden. „Onlangs hebben we 27 Tali- ban-aanhangers hier in de buurt doodgeschoten en hun lijken de over grens met Pakis tan gegooid. Muhammed is een fervent aan hanger van de interimregering in Kaboel. „Wij haten de Tali ban." Probleem is alleen dat de interimregering hem en zijn manschappen al elf maanden niet heeft betaald. „Dat is ver velend. Maar naar de Taliban overstappen zal ik nooit." Van Spin Boldak naar Kandahar is het slechts 80 kilometer, maar de reis duurt vier uur. Eerst moet je wachten op een gewapende bodyguard en daar na blijken de wegen in een rampzalige staat. „Als de Ame rikanen de harten van de bevol king willen winnen", vertelt de lijfwacht, „dan zouden ze niet alleen op de Taliban moeten ja gen, maar ook deze weg repare ren." In Kandahar - de stad van ex- Taliban leider Mullah Omar - ligt het ziekenhuis vol met ge- wonden.Toch zou het hier vre de zijn. Maar Taliban-aanhan- gers hebben een landmijn ge legd onder een jasje bij de in gang van de Abdul Rab moskee. Iemand ging erop staan, waar door bijna dertig mensen met verwondingen in het zieken huis moesten worden opgeno men. Onder de gewonden de geeste lijk leider van de moskee, Mau- lana Abdullah Fayaz. „De Tali ban willen geen vrede", zegt Fayaz in het gastenverblijf van zijn huis naast de moskee. Hij heeft een verband om een arm, en de putjes van granaatscher ven zijn nog in zijn gezicht te zien. „Wij proberen vrede te creëren, maar de Taliban willen niet." Fayaz had in een fatwa (een is lamitische richtlijn) durven be weren dat iedereen die zich nu nog met geweld verzet tegen de interimregering, een vijand is van de islam. „Het is waar dat zich buitenlandse en niet-mos- lim troepen in ons land bevin den", schreef hij, „maar die be perken ons volstrekt niet bij het vervullen van onze religieuze plichten. Het is daarom een zonde om geweld te gebruiken tegen de interimregering en de buitenlandse troepen. De jihad (heilige oorlog) geldt nu niet. Daar waren de Taliban niet blij mee, want iedere buitenlandse mogendheid is een jihad waard. En Afghanen die met de 'hon den' samenwerken, plegen het ergste verraad dat mogelijk is. Het geweld houdt niet op zo lang iedereen die zich beweegt wapens heeft. De Amerikanen hebben de mo dernste, maar kennen de omge ving niet. De Taliban hebben de oudste, maar kennen de regio op hun duimpje. En de bevol king heeft de minste. Een ge weer, een pistool, daar houdt het mee op. Net als in de meeste oorlogen kunnen de burgers niets ander doen dan hopen niet geraakt te worden door de een of de an der. Gewoon vogels kunnen verkopen, het is vooralsnog te veel gevraagd in Zuid-Afghanis tan.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5