Droogte bedreigt voetbalcompetitie I HMO Werkloze sneller in bijstand Leidsch Dagblad 'Tegen de natuur knokken heeft geen zin' 071 - 528 14 14 Inspanningen van beheerder houden blauwalg niet uit Zegerplas KNVB: Amateurs kunnen verdorde velden niet op Couturier Frans Molenaar bedreigd vanwege baret Energie en water worden vanaf maandag schaars Veel reacties op 'meeuwenplaag' Bruinen en blussen FNV woest over schrappen van vervolguitkering WW Leidsch Dagblad i vinden I prima juantanamo REGIO n beroemd kzij de iperatuur Ft wereldwijd eien Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 internet: www.leidschdagblad.nl Dagblad nr. 43304 los ZATERDAG 9 AUGUSTUS 2003 bedrijfshuisvesting HAAGWEG 51 LEIDEN pur WWW.IMMO-RIJNSTEDE.NL NVM-80G nr. 43304 losse nummers €1,10 zaterdag €1,55 door Coen Polack alphen aan den rijn - Ze mochten niet baten, alle maat regelen die Joel Kaltenecker de afgelopen dagen nam. Gister ochtend kreeg hij de medede ling die hij liever nog even een tijdje had willen voorkomen: zwemmen in de Zegerplas in Alphen aan den Rijn wordt offi cieel afgeraden vanwege hoge concentraties blauwalgen in het water. „Ik had dit liever tien da gen later gehad", zegt Kaltenec ker, beheerder van het Ze- gerstrand. „Het is heel triest. Jammer, want ik heb gedaan wat ik kon." De afgelopen dagen is Kalten ecker voor dag en dauw opge staan om zijn zwemwater veilig te stellen voor de recreanten. Dat ging zo: elke ochtend zette hij een pomp in het water. En met die pomp bracht Kaltenec ker het water in beweging, wat in theorie goed helpt tegen al- genvorming. Het apparaat stond gisteroch tend nog te draaien toen Kal tenecker te horen kreeg dat er een negatief zwemadvies was gegeven voor de Zegerplas. Had het inderdaad maar tien Beheerder Kaltenecker van het Alphense Zegerstrand is de afgelopen dagen voor dag en dauw opgestaan om met een pomp het water in beweging te krijgen. Foto: Henk Bouwman dagen langer geduurd. Dan wa ren de meeste kinderen aan een nieuw schooljaar begonnen en dan waren de meeste ouders weer in het ritme van hun da gelijkse werk beland. De maca roni zou om zes uur op tafel staan en Alphen zou weer vroeg naar bed moeten. Kortom: er zouden veel minder mensen naar het Zegerstrand komen om een verkoelende duik te ne men. Kaltenecker: „Daar ko men er al weer een paar aan. Ik kan de mensen niet verbieden om te gaan zwemmen. Het is namelijk niet verboden, maar het wordt ontraden." Maag-darmstoornissen, koorts en andere ziekteverschijnselen zou je kunnen krijgen als je in een met blauwalg doorschoten plas gaat zwemmen. Kaltenec ker denkt er het zijne van. „Maar ik volg gewoon de advie zen van bovenaf op. Zo meteen worden er door de gemeente 500 A4'tjes gebracht, met de mededeling dat er niet meer ge zwommen mag worden. Die delen we uit aan iedereen die het strand opkomt. We hangen ook wat aanplakbiljetten op. Meer kunnen we niet meer doen." Kaltenecker wil voor kinderen extra activiteiten op het strand organiseren. „Zandkastelen bouwen en zo. Je moet toch wat", zegt de strandbeheerder. „Ik heb alles uit de kast getrok ken, maar tegen de natuur knokken heeft blijkbaar geen zin. Ah, daar komen mijn A4't- jes. Ik ga meer weer eens aan de slag." Pagina R3: Vraagtekens bij adviezen zwem water en smog door Wim Koevoet en Marijn Kramp leiden - Door de droogte dreigt uitstel van het begin van de voetbalcompetitie voor ama teurs. KNVB-consuls, de gemeen te Leiden en clubbestuurders zijn bang dat de gesteldheid van de velden niet toelaat dat het sei zoen in het weekeinde van 6 en 7 september losbarst. Nóg groter zijn de zorgen over het bekervoetbal. De strijd om de Amstel Cup begint al vol gend weekeinde en hoewel er overal volop wordt gesproeid, lijken de bekerwedstrijden te vroeg te komen voor de velden. .Alleen met hulp van boven kunnen we op tijd beginnen", zegt secretaris N. Vogelenzang van Roodenburg. Hij pleit er voor om op korte termijn be sluiten te nemen. „Omwille van de duidelijkheid." K. Caron, medewerker van het Sportbedrijf Leiden, toont zich ook bezorgd over de gesteld heid van de Leidse voetbalvel den. Het veldherstel dat als ge volg van de nacompetities van vorig seizoen pas medio juni kon beginnen, is door de hitte allesbehalve ideaal verlopen, zegt hij. Toch zinspeelt hij (nog) niet op een gebruiksverbod van de velden, een maatregel waar toe de gemeente Haarlem in middels al wél is overgegaan. De 24 plaatselijke clubs mogen daar noch spelen noch trainen. Het verbod is preventief be doeld. De bovenlaag van de velden mag niet al voor de startsein van de competitie onherstel baar worden beschadigd. Caron erkent dat ook de Leidse gras matten kwetsbaar zijn door de tropische weersomstandighe den. Sproeien moet nu abso luut, zegt hij, maar biedt toch geen soelaas. „Het water verdampt waar je bij staat. Het krijgt nauwelijks de kans om de grond in te zakken. Déar moeten de wortels het zoeken en er letterlijk naartoe groeien. Maar al dat water bo venop het gras stimuleert de wortelontwikkeling niet of on voldoende. Daardoor trap je het gras er nu zo uit. En sprieten die met wortel en al uit de grond worden gelopen, zijn de finitief verloren." Caron ziet nog wel een licht puntje. „Gelukkig is er 's avonds nevel. Die maakt de grond vochtig en dat is ideaal. Ik ben al met al niet in paniek, maar reden tot bezorgdheid is er zeker wel, ja. Vooral als die Italiaanse weerkundige gelijk krijgt. Die voorspelde dat de droogte tot eind september zal voortduren." Pagina Ri: 'Tegen deze droogte valt niet aan te werken' even is een lange 1 nederigheid IMENTAAR lOKTHERAPIE net-Balkenende heeft er bij het begin van het seizoen geen misver- er laten bestaan dat de ner gevolgd zal worden 1 zeer kille herfst. On- t hebben de ministers de WW te versoberen, ar verstandig aan doen, lag. Maar als het de be was met een schokthe- t land wakker te schud- liet kabinet-Balkenende doos wordt, krijgt gedu- :n beperkt aantal jaren -uitkering. Op het mo lt WW ophoudt, wacht loze de bijstand. Omdat het inkomen van part- het eigen vermogen meegerekend, is dat wel 1 sober regime. Om de bijstand zo lang moge- te stellen, werd ooit de litkering' bedacht: twee g een minimumuitke- arbij de WWer nog niet k van de partner hoefde of het eigen huis 'op te regeling met onmiddel- ang is afgeschaft, is een besluit. Er is best wat zeggen dat werklozen goed verdienende part- fel eigen geld niet einde uitkering krijgen. Maar ilguitkering was beslist pot, en de uitkering is in tijk vooral voor oudere ;n een uitkomst geble- l de werkloosheid op- er juist behoefte aan. en is de bezuiniging be- as in 2012 bespaart de I zo een half miljard eu- kabinet zal effectievere elen moeten bedenken uidige financiële en eco- le crisis aan te pakken, ft meest opmerkelijk is lister De Geus (sociale de versobering onmid- lat ingaan. Zo worden de lartners geschoffeerd en ement voor een voldon- geplaatst et kabinet Lubbers in esloot de investerings- WIR halsoverkop af te 1, had dat een goede re- t wilde voorkomen dat n nog even snel de geld- {haalden. Maar zou De 1 echt hebben gevreesd knemers zich maandag bij hun baas melden verzoek werkloos te mo- den? Vries den haag/gpd - De emoties over de nieuwe baret van de landmacht lopen hoog op. Couturier Frans Molenaar, de ontwerper van het hoofddeksel, is gisteren telefonisch bedreigd vanwege de kleur van de baret. De nieuwe mosgroene baret heeft tot protesten geleid bij ve teranen en actieve militairen van het korps commando's. De kleur lijkt volgens hen te veel op die van de groene commando- baret. De commando's hebben prins Bernhard gevraagd hun verzet te steunen. Het dreigtelefoontje kwam bin nen bij de winkel van Molenaar in Amsterdam. „Een man die zei dat hij kolonel was, dreigde de winkel te komen verbou wen", stelt de geschrokken couturier, die direct de land macht inlichtte. „Die kwam meteen in actie. Er is een ge sprek geweest en 's middags belde dezelfde man alweer te rug om te zeggen dat het een grapje is." Molenaar zal echter toch aangifte bij de politie doen. „Deze hele kwestie is be spottelijk. Ik gé niet eens over de kleur van die baret, dat be slist de landmacht zelf." Een woordvoerster van de land macht bevestigt dat Molenaar niet over de kleur gaat. „Het mosgroen steekt af bij het com- mandogroen en wordt daarom gewoon ingevoerd." De 'groene baretten' wijzen de bedreiging van de modeont werper af. den haag/gpd - Door de aan houdende hitte wordt na het weekeinde een tekort aan elek triciteit verwacht. Tennet, de landelijke beheerder van het hoogspanningsnet, houdt reke ning met problemen met het koelwater van de elektriciteits centrales waardoor de produc tie moet worden stilgelegd. Elektriciteitscentrales mogen geen koelwater lozen dat war mer is dan 30 graden. Wanneer dat wel gebeurt, wordt de pro ductie regelmatig stilgelegd. Sinds deze week geldt al de alarmfase oranje. Dit betekent dat de voorraad elektriciteit minder dan 1400 megawatt be draagt. De kritische grens be draagt 700 megawatt en die wordt, zo verwacht Tennet, waarschijnlijk begin volgende week bereikt. Ook water begint op een aantal plekken schaars te worden. Om zoveel mogelijk water vast te houden en over het land te ver spreiden, worden op diverse plaatsen sluizen gesloten. Daar door kan het water niet langer naar zee stromen. De aanhoudende hitte leidt tot grote branden in onder meer Portugal en Frankrijk. In Spanje zijn al achttien mensen door de hitte en branden gestorven. In Portugal en Frankrijk samen komt het dodental boven de twintig. Meeuwen in Leiden: een plaag of een zegen? Tientallen lezers rea geerden op de oproep in deze krant om hun ervaringen met de meeu wenpopulatie op papier te zetten. Een overgrote meerderheid van de reacties is negatief: over de overlast van de dieren wordt massaal ge klaagd. Slechts een enkeling zegt te genieten, als de meeuwen vanaf de schoorstenen of daken hun lokroep laten horen. Een selectie van alle brieven en e-mails vindt u op Pagi na R7 (advertentie) jmartinsica -Terwijl een toerist op zijn luchtbed ontspannen voor de zonovergoten kust van het Kroatische eiland Cres dobbert, scheert een Canadair blusvliegtuig vlak over de zee. Het toestel neemt water in dat enkele kilometers verderop gebruikt wordt voor bluswerkzaamheden bij het dorp Martinsica. Toeristenappartementen worden daar bedreigd door hevige bosbranden. Foto: EPA den haag/gpd - De WW wordt met onmiddellijke ingang ver soberd. Iedereen die vanaf van daag werkloos wordt, heeft geen recht meer op een ver volguitkering na de WW. Werk nemers die gisteren hun baan hebben verloren, zijn de laat- sten die nog aanspraak mogen maken op de regeling. Door de vervolguitkering te schrappen, vallen WWers di rect terug in de bijstand. De FNV is woest over de maat regel en voorspelt dat veel ge zinnen in de financiële proble men raken. Omdat de ver volguitkering wordt verrekend met het inkomen van de part ner blijft er voor veel werklozen maar één gezinsinkomen over. „Daarvan kunnen velen de vas te lasten niet meer betalen", al dus de woordvoerder. Ook ou dere werknemers zullen veel last ondervinden van de maat regel omdat de kans dat zij een nieuwe baan vinden minimaal is. Op termijn zal het kabinet met de maatregel een half mil jard euro besparen. Het kabi net hoopt dat deze klap in het inkomen mensen er toe aanzet snel weer op zoek te gaan naar een baan. De eerste maanden of jaren na dat iemand werkloos is gewor den, krijgt hij of zij een WW-uit- kering van 70 procent van het laatst verdiende loon (dit is ge bonden aan een maximum). Af hankelijk van het arbeidsverle den duurt die periode zes maanden tot vijf jaar. Tot nu toe volgde daarop een ver volguitkering. Qua hoogte ont loopt die de bijstandsuitkering nauwelijks, maar belangrijk verschil is dat de vervolguitke ring niet wordt verrekend met het inkomen van de partner en het eigen vermogen. In principe kreeg iemand na zijn WW-uit- kering nog twee jaar de ver volguitkering. Voor 57,5-plus- sers was dat 3,5 jaar. Volgens de meest recente cijfers van het Uitvoeringsorgaan Werknemersverzekeringen (UWV) ontvangen zo'n 232.000 mensen een WW-uitkering. Van hen zitten er 42.000 al in de ver volguitkering. Omdat er ieder jaar- minder WW'ers zijn die nog van de vervolguitkering ge bruik mogen maken, bespaart het kabinet steeds meer geld. In 2004 is dat 20 miljoen euro, op lopend tot 500 miljoen in 2012. Het kabinet is ook van plan de drempel voor een WW-uitke ring te verhogen. In de toekomst moeten mensen behalve vier van de laatste vijf jaar, ook 39 van de laatste 52 weken in loondienst zijn ge weest (nu is dat nog 26 van de 39). Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamM V "6 Telefoon Wi) gaan zorgviicig i Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 me» persoonsgegevens In net colotcn van de krant trefl u nadere rtormabe aan. Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Handtekening: MIMI 712141 400121 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1