r valt hier niets te verdienen voor die Hollanders' KNVB gaat hard optreden bij wangedrag amateurs Heusden-Zolder speelt tot eigen ontsteltenis op het hoogste niveau Risicoclubs worden op het matje geroepen SI ZOMERSPORT SPEL iderlandse voetbalprofs mijden armlastige Belgische competitie door Marcel Penders heusden-zolder - De Koninklijke Heusden-Zolder is voor het eerst in zijn bestaan gepromoveerd naar de hoogste klasse van het Belgische profvoetbal. Maar die unieke prestatie brengt ook een probleem met zich mee: het eigen stadion is niet geschikt voor de Eerste Natio nale en dus moeten de groenwitten uitwijken naar het thuishonk van KRC Genk. Zomaar een doodlopende straat midden in een woon wijk in het vriendelijke Heusden. Huisjes links, iets gro tere huisjes rechts. Boem! Voetbalstadion voor je neus. Het Belfortstadion. Nou is stadion een groot woord. Van een hoofdgebouw dat bezoekers vriendelijk uitnodigt, is geen sprake. De gietijzeren toegangspoorten en de troosteloze bakstenen kassahokjes ogen - nee, zijn - krakkemikkig. Waar is de parkeerplaats hier? Naast het kaartjeshuis loopt een paadje en wie er met zijn auto overheen rijdt, staat prompt aan de rand van het hoofd- veld. Terugrijden en andere zijde proberen. Weer langs de be bouwing. Ah, een open vlakte en een toegangspoort. Dit moet dan de parkeerplaats zijn. Dat de onverharde bo dem meer golven heeft dan de Noordzee doet er niet toe. Eenmaal door het roestige hek sta je direct aan de kalklijn. Dan pas valt de engte van het voetbalplein op, dat vermoedelijk al vijftien jaar geen likje verf meer heeft gezien. Veel schilferend hout en roestend ijzer. Hooguit tweehonderd kuipjes, de rest staanplaatsen. Knus is het wel. Maar zowel voetballer als fan kan zich een mooiere arena voorstellen. Het stadion is gebouwd op het niveau van de amateurafdeling. En toen de club in 2000 de Tweede Nationale bereikte, kreeg ze van de voetbalbond één jaar de tijd om een nieuw stadion te zoeken. Vorig seizoen werden de thuiswedstrijden dan ook voor het eerst twintig kilometer verderop afgewerkt, in het Felixstadion van Racing Genk. Evenals AC Milan en Inter en Cercle en Club Brugge, delen de groenwitten het thuishonk met een andere club. Ver weg van de roots, maar er zijn slechtere oorden denkbaar. De nieuwkomer is gezegend met een raketachtige carri ère. De Koninklijke Heusden-Zolder ontstond in 1999 uit de fusie tussen Heusden SK en Helzold. Heusden (1936), speelde acht jaar geleden nog in de amateurklas se en debuteerde in '96 in het profcircuit. Een jaar later volgde de klim naar de Derde Nationale en na de fusie met Helzold werd in de zomer van 2000 promotie naar de Tweede Klasse afgedwongen. Nu speelt de club voor het eerst op het hoogste plan. Tot haar eigen ontstelte nis. Maar wel verdiend, want de club was afgelopen sei zoen lange tijd de beste. Trainer Peter Balette, die de storm jaren geleden aanjoeg, kan nu al een standbeeld tegemoet zien. De voorzitter is Stijn Husson, de financi ële steunpilaar. De term suikeroom is overdreven, vol gens secretaris Francois Husson, overigens geen familie. Zij spelen dan wel in hetzelfde stadion, maar of Heus den-Zolder net als Genk uitgroeit tot een publiekstrek ker waar ook veel Nederlanders naar gaan kijken, zal de tijd moeten uitwijzen. „Tot nog toe zijn we in de pers nog nergens voorbestemd als degradant", vertelt de se cretaris. Oud-international en Antwerp-trainer Franky Vanderelst zei op televisie dat wij weieens de grote ver rassing zouden kunnen worden. Ons doel is in ieder ge val handhaven en af en toe voor een stuntje zorgen. Maar zelfs in het eigen dorp zijn de meningen verdeeld over de selectie. De één wijst op de aanwezigheid van ta lenten en routiniers, de andere vindt dat de club vooral 'afdankertjes' heeft gekregen. Heusden-Zolder, dat werkt met een begroting van 2,5 miljoen euro, fungeert als satellietclub voor Racing Genk en heeft zodoende een heel elftal Genkenaren. Talenten en 'overbodigen', onder wie Cedric Vanderelst (tevens ex-MW). Ook Mo hammed Barka (IVS Berg aan de Maas), Takayuki Suzuki (Japans international), Anders Nielsen (ex-Sparta) en Stijn Haeldermans (ex-Fortuna en MW) verdienen er komend jaar hun brood. Vooral de laatstgenoemden hebben mogen ruiken aan het hoogste voetbalniveau, maar konden nergens furore maken. „Wij kunnen geen grote aankopen doen en zijn tevreden met deze spelers. Voor hen is het wellicht ook de laatste kans om te tonen dat ze het niveau wél aankunnen", redeneert Husson. De club wil komend jaar ook organisatorisch doorgroei en. Want veel gebeurt nu nog op vrijwillige basis. Op de langere termijn wordt voorzichtig gedroomd van een nieuw, eigen stadion in Heusden. Maar de eerlijkheid gebiedt Husson te zeggen dat dat waarschijnlijk een uto pie is. Een stadion van vele miljoenen, dat slechts om de veertien dagen wordt gebruikt is simpelweg onrendabel. door Folkert van der Krol Rotterdam - Elftallen in het amateurvoetbal die zich schul dig maken aan wangedrag wor den komend seizoen keihard aangepakt. Als de tuchtcom- missie van de KNVB een ploeg voor de tweede maal schuldig bevindt aan het staken van een duel wordt het team zonder pardon uit de competitie ge haald. Diezelfde sanctie geldt voor een elftal dat tot twee keer toe niet komt opdagen. De maatregelen zijn ingesteld in het district West II, waarvan- naast Rotterdam en Den Haag ook Leiden en omstreken deel van uitmaken. De twee genoemde maatrege len vloeien voort uit het eerder dit jaar in Rotterdam (waar het districtskantoor is gevestigd) gepresenteerde rapport 'Agres sie in de sport'. De aanbevelin gen die daarin worden gedaan, zijn door de KNVB vertaald in een streng lik-op-stuk beleid. Op voorhand moeten vertegen woordigers van enkele clubs uit de vierde en vijfde klasse van het zaterdagvoetbal zich al bij de KNVB melden. Dat zijn zo genaamde risicoclubs. Namen worden niet genoemd. „Clubs zijn zelf verantwoordelijk voor een ordentelijk verloop van de wedstrijden. Ze moeten erop toezien dat de supporters zich gedragen en er niet te veel alco hol wordt geschonken. Daar zullen we hen op wijzen," aldus districtsmanager Sjaak van der Kroon van West II. Een aantal wedstrijden zal als 'risicowedstrijd' worden aange duid, een nieuw fenomeen in het amateurvoetbal. „Wij heb ben de afgelopen drie jaar alles in kaart gebracht. We weten daardoor bij welke clubs zich een veelvoud van gestaakte wedstrijden heeft voorgedaan," vertelt Van der Kroon. „Ook de oorzaken zijn bekend: molesta ties, niet opgekomen ploegen, het aantal rode en gele kaarten en het weigeren om verder te spelen. Aan de hand daarvan kunnen we bepalen bij welke wedstrijden de kans groter is dat het misgaat." In het afgelopen seizoen ging het vooral mis in de nacompeti- 'Risicowedstrijd', nieuw fenomeen bij de amateurs tie. Relatief veel van deze pro motiewedstrijden liepen uit de hand en werden gestaakt. Op wedstrijden met een verhoogd risico wordt - als de scheids- rechterscommissie ermee in stemt - een arbiter gezet die Vandaag Amstel Cup: Quick Boys - Heracles (17.00), Rijnsb. Boys-Tel star/Stormvogels. Oefenvoetbal:RCL - Voorschoten '97(19.00), Rohda '96-GHC (14.30), Westlandia - ARC (14.30), Koudekerk - SMS (14.30), Oegst- geest-ARC 2 (14.30), Noordwijk- WSB (17.00), Ter Leede - JAC (14.30), Bram Polderman Toernooi bij FC Lisse (18.00) met DWS, Jong AZ en Jong Volendam. normaal gesproken in hogere klassen fluit. Een waarnemer van de KNVB zal daarnaast bij dergelijke duels aanwezig zijn om de gebeurtenissen op en rond het veld te volgen en er op toe te zien dat de (verplichte) spelerspassen worden gecon troleerd. Daarnaast moeten de besturen van zo'n vijftig clubs uit West II zich eind september en begin oktober melden voor een ge sprek. Bij die verenigingen ligt het aantal gestaakte wedstrij den hoger dan het gemiddelde. Hoeveel er daarvan uit de voor malige afdeling Leiden komen, is vooralsnog onbekend. De be sturen van die clubs worden min of meer verplicht om een project over het terugdringen van het geweld op de velden te volgen. Weigert de vereniging mede werking aan het project over normen en waaien en doen zich vervolgens bfj die club on geregeldheden voor, dan is vol gens de districtsmanager de kans groot dat het betreffende elftal of zelfs alle teams van die club uit de competitie worden genomen. Zondag Oefenvoetbal: FC Lisse (zo)-Con cordia (14.00), Nieuw Vennep-Al- tior (14.00), UVS-FC Boshuizen (14.00), SJC - Hoofddorp (10.30). Voorschoten '97 (zo) - ASC (10.30), ODB-FC Rijnland (12.00) Maandag Oefenvoetbal: Hazerswoudse Boys - Telstar/Stormvogels (19.00) Voorronde Amstel Cup: Katwijk - Jong Heerenveen (18.30) VOETBALAGENDA SPORT zaterdag 9 augustus 2003 fijl twee badgasten genieten van het weer, loopt langs de kustlijn een deelnemer aan de strandzesdaagse. Archieffoto: ANP f Lornan Leefmans orthallen zijn dicht, de -velden ge- In en de binnenbaden leeg. Als het re- ère seizoen erop zit, breekt de tijd aan ypische zomersport en -spelen, bij behoren - naast tennis, wielren- Jzeilen en golf - ook een aantal relatief Ikende en onderbelichte bezigheden. Vandelsport is er daar een van. kaden op de lanen in. Wandelen in jganiseerde vorm is aan een revival De aandacht voor de Vierdaagse Nijmegen, het internationale hoog- nt voor wandelaars, is gigantisch. minder bekende tochten nemen in l en omvang toe. De Wandel Bond B0.000 leden, het aantal ongebonden uerlaars is een veelvoud daarvan. De vergrijzing van de bevolking en de toenemende waardering voor de laatste restjes Nederlands natuurschoon zijn twee redenen voor de groei, meent Ri chard Vlasveld. Het 32-jarige bestuurslid van wandel sportvereniging Leiden draait zijn hand niet om voor een loopje van vijftig kilo meter. „Eén keer mijn schoonouders in gehaald in Nijmegen en ik was gelijk verkocht", zegt hij. Vlasveld is nog steeds enthousiast over zijn hobby. „Op de eerste plaats is het een goedkope be zigheid. Je betaalt alleen inschrijfgeld. Vervolgens loop je een tijdje door in de vrije natuur, maak je kennis met men sen die dezelfde interesse hebben en ook op hoge leeftijd kan je nog actief zijn. In Nijmegen is het grootste deel van de lopers tussen de veertig en de vijftig jaar. Het is en blijft een spektakel. Ik zie er jaarlijks naar uit. De echte wan delaars hebben ook een mond-tot- mond netwerkje over waar er bijzonde re, minder bekende tochten zijn. Ieder een heeft zo zijn bronnen." Wat de echte wandelaar van de huis-, tuin- en keukenloper onderscheidt, is het bezit van het aloude wandelboekje. „Het is en blijft een prachtinstrument. Je verzamelt er stempels in die je na afloop van iedere tocht krijgt. Ik schrijf daar dan zelf een paar regels bij ter herinne ring. Een dagboek voor de wandelaar, dat is een mooie omschrijving." Het wandelboekje maakt dat er twee soorten wandelaars zijn. „Er zijn erbij die er stevig de pas in hebben en alleen maar kilometers willen maken. Blik op oneindig zonder echt van de omgeving te genieten. De teller in mijn boekje staat op 3100 kilometer maar ik heb ze gezien met meer dan 10.000. Ik ben ook een doorstapper. Toch verlies ik het na tuurschoon niet uit het oog." De Leidse club van Vlasveld, hij woont zelf in Lelystad, organiseert ook diverse lopen. Een tweedaagse in Leiden en een gravinnenserie. „Zelf bedenken, uitzet ten en een routebeschrijving maken. Daar gaat het kortweg om. We zijn ook betrokken bij de Randstadserie die op tien verschillende locaties start waaron der Noordwijkerhout. Het gaat om toch ten van 25 kilometer, een populaire af stand. Het aantal deelnemers neemt toe. Mensen hebben meer tijd en de vergrij zing heeft een positieve uitwerking op de wandelsport omdat voor ouderen die andere sporten niet meer kunnen wan delen uitkomst biedt." Vlasveld spreekt nadrukkelijk van wan delsport. Is de toevoeging 'sport' op zijn plaats? „Ik vind van wel en ik beschouw het ook weldegelijk als een sport. Het is toch een lichamelijke prestatie die wordt geleverd. Dat sportredacties van kranten en tv het niet zo zien, daar heb ik geen probleem mee. Recreatie? Ook goed." Ivar Hoekstra rslaggever Pascal Kerk- n De Gazet van Antwer- dat de lage lonen de prof afschrikt, betaalt echt beduidend dan de omringende landen. Een modale Neder landse voetballer kan in de En gelse tweede en derde klasse veel meer verdienen dan bij een subtopper in de hoogste Belgi sche klasse." Door de beperkte financiële middelen zijn ook de sportieve ambities laag. „We hebben een enquête gehouden onder alle clubs in België met de vraag of we de competitie beëindigen met achttien clubs. Daar waren bij nogal wat clubs ernstige twijfels over. Dat zegt genoeg. Overleven is momenteel het voornaamste credo. Als Neder landse prof met ambities kun je België momenteel beter mij den." Ook bij de topclubs in België (Anderlecht, Club Brugge) is de kas leeg. .Anderlecht werkt met een begroting van 22.5 miljoen euro. Daar lachen PSV en Ajax om", zegt Lambart. Dat toppers als Rensenbrink en Haan in de jaren zeventig en tachtig jaren lang in België speelden, maakt volgens hem duidelijk dat er in die jaren veel zwart werd be taald. .Anders waren dat soort spelers allang naar Spanje of Duitsland vertrokken. Je denkt toch niet dat die hier alleen voor de lekkere frieten bleven?" Inmiddels zijn de zaken omge draaid. De Belgische speler heeft ons land lang angstvallig gemeden, maar de laatste vijf jaar is Nederland een populair voetbaloord geworden voor de Belgen. De komende competi tie spelen er maar liefst 22 in de eredivisie. „Dat jongens als Tanghe en Vreven destijds voor FC Utrecht kozen zegt genoeg, die waren ook in België zeer ge wild maar daar kon men ze niet betalen. In Nederland is mo menteel meer geld. Bovendien zijn er voor Belgische voetbal lers geen taalproblemen", zegt Lambart. Door de komst van veel Oost blokkers en later Afrikanen kwamen veel Belgische spelers van modaal niveau in eigen land ook moeilijk aan de bak. „Een aantal daarvan is in Ne derland helemaal opgeleefd. Garry de Graef bijvoorbeeld. In België kent echt niemand die jongen maar in Nederland is het een gewaardeerde eredivi siespeler." Kerkhove en Lambart verwach ten niet dat de gloriejaren van de Nederlandse profs in België ooit nog terugkeren. „Een spe ler van het niveau Patrick Klui- vert in het shirt van Anderlecht? Ik zie het de komende honderd jaar niet gebeuren." Een fors aantal Belgen voetbalt in Nederland zoals de Vitesse-spelers Bob Peeters en Geert Claessens. De twee worden gefeliciteerd door Theo Janssen. Hij is door zijn overstap naar Genk de enige Nederlander die komend seizoen op een basisplaats in de hoogste divisie van het Belgische voetbal kan rekenen. Archieffoto: Hans van Weel f\JfSEL- Slechts vier Nederland- yofs spelen dit seizoen in de Pjste klasse van het Belgische 1 ïald voetbal. Sergio Hellings, ®lljil McDonald (Anderlecht) 24jthan Constancia (AA Gent) fceo Janssen (Racing Genk) 5 ten deze competitie de Ne- andse eer hoog houden bij ftiderburen. 0 tendens die al een paar aan de gang is. België is ""'meer populair bij de Ne- "fendse profvoetballer", zegt Lambart. voetbalverslag- •r van de Belgische krant !S| Laatste Nieuws. „Boven- verwacht ik niet dat Hel- )9ï, McDonald en Constancia of^t in aanmerking komen de eerste elf. Het zijn jon- T iog grillige talenten. Alleen Janssen krijgt bij Racing i< een basisplaats. Slechts inNederlander in de basis bij idub in de hoogste Belgi- 3 klasse, volgens mij is het iri unicum." igje jaren zeventig, tachtig en ;ynog in de jaren negentig Mden in België toppers als Mulder, Rob Rensenbrink, i Haan, John Bosman, Erwin 1 nan en René Eijkelkamp. aatste Nederlandse speler Pi ïnige naam en faam in Bel- d( ras Gaston Taument, die in C ieizoen 98/99 voor Ander- nt speelde. Volgens Lambart reden dat de Nederlanders ilijven simpel: er is geen 1 „Het Belgische voetbal zit tl aan de grond. Er valt hier te verdienen voor de Hol- ers. Aan salaris kost een irlandse speler toch al r zo'n 70.000 euro. Daar ar l je in België ook tien goed- f spelers uit Afrika voor. Aantal Afrikaanse spelers in Je elgische competitie is in- >e|aad enorm. Maar liefst 71 ntprs in de hoogste Belgische w|e komen uit Afrika. „Dat is twintig procent van het 11. Vooral spelers uit Ivoor- tzijn populair. SK Beveren er elf in de selectie. Dat flt hier al FC Ivoorkust ge-

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17