MEEUWENOVERLAST Regionale meeuwenluchthaven R7 ;cvoor wie eewen voert ïten r groter pesten Duikvlucht Liquidatie SLS blijft in gebreke Dol van het kabaal! Geen natuurlijke vijanden Gezamenlijke aanpak moet lukken Klachten serieus nemen Schromelijk overdreven Meeuwensaus Met valkenier was het rustiger Populatie groter Optreden Ander systeem Vogelgeluid is natuurgeluid ZATERDAG 9 AUGUSTUS 2003 Dep aan lezers om en op het onder- euwen in de stad' stortvloed aan re- 7 geleverd. De men- 4 ïïggen veel overlast Hgels te ondervin- e^eruit in de meer- ïoflfanwege de vele Thoest voor deze 9^en selectie uit de rnn e-mails worden n a ,b7 19 jcns vier andere ge- I Je De Ridderstraat in i £jk graag laten weten gjhinder ondervinden [^Jen die enthousiast a ^communiceren. An- jjSdere dieren die in ^1 illen de Leidse dre ven, zijn de meeuwen 5 fld op communicatie orm in, rekening iet de branding en geluiden. Dat heeft nz>re tot gevolg dat de ingchreeuw vér reikt. .het niet leuk om iaa}>pgang tot ver na gang te worden ge- njjpze slaap of wakkere >e3 Vhegtutgen- trei- ^ielijke zijn minder C(jJan meeuwen omdat D+d de tijdsduur van paald is; bij meeu- a2 f nooit hoelang ze j l^zullen blijven ons zou liggen zou- ge maatregelen rden getroffen - of gestaan - dat de ge- aeeuw het niet meer jk vindt ominLei- 'en. En in het pakket n zouden wat ons ureuze mogen zit- u strafvervolging rden ingesteld tegen le meeuwen of der- in voedert. F. van Lelyveld, Leiden. n de meeuwen in bral 's ochtends luid roepend door aeren, of vanaf |n hun roep laten fu die prachtige vo llen missen. H.A. Udo de Haes, Leiden. 38- 3 gaan de Noordkant °Piiskerk aan de Lam- waWeg. De laatste ja- 25,(nige keren in het 35,beid naar het speci- 3.3f om klachten over verlast over te bren- e' gemeente. Wij kon- va4men dat er meeu- rg- V broeden in de ga- P°ierk, maar er is «voüactie ondernomen, •e iVordt steeds groter taihen steeds meer wk Morgens tussen 1 Piur begint het ge- s r% moet je je slaapka- ler uiten vanwege de '6 Zflar waren hier min- inge meeuwen op k overdag krijg je i met dat schreeuw- laken. Geen prettig ge tijd geleden in de je gemeente maar aakt met eventuele i de overlast. Wel de tste weg. van der Poel-Vallent, Leiden. ;n e jelsl get set we in godsnaam en «eesten? Maar veel Dp r: hoe komen we er- ij, g daar iets aan kunt Aiandacht te beste- i, deoverlast die deze 5,2ïorgen, dan heel erg ),00 5tef Emanuel Kummer, wet Leiden. mt gebeten (51 le li (1' illefe aan de kust ble- ■wetn en krijsen vele reklr dan welk kind ook, i ojïn (vooral) nacht reri hebben ze hier jelsmstraat) ook nog wailoodgebeten. Weg Fug komen we van ze naii ;ien :ha| Ariane van Santen, sad Leiden. Sinds enkele jaren heeft Leiden zijn eigen regionale luchthaven. Dat deze gerenom meerde landingsplaats nog steeds niet offi cieel door de gemeentelijke instanties wordt erkend mag dan ook een gotspe wor den genoemd. Voor alle duidelijkheid: hiermee wordt niet het omstreden vliegveld Valkenburg be doeld maar het Leidse woongebied Tuin- stadwijk/Vreewijk. Deze luchthaven heeft de laatste jaren een explosieve groei door gemaakt. Maar die groei is niet veroorzaakt door een steeds groter wordend passagiers aanbod of het zich uitbreidende reguliere vliegverkeer. Nee, de groei is te danken aan een ander soort vliegende vrienden: de meeuwen. Een groot aantal van deze vogels heeft dit deel van Leiden uitgekozen als hun thuishaven. Echter, daar waar de drukte toeneemt - de aanvliegroutes van Schiphol zijn daar een goed voorbeeld van - brengt dit ook grote overlast met zich mee. In en na de broed tijd is het gekrijs niet van de lucht. Nacht- De meeuwen moeten de stad uit. Tweemaal zo'n aanval in duikvlucht gehad, dag en nacht dat gekrijs en nog al het vuil dat ze royaal achterlaten. Kan de gemeente niet weer de valke nier inschakelen? Het geld wordt hier aan onzinnige din gen besteed! Els van der Linden, Leiden. Ik was voor mijn dochter, die op de Houtlaan woont, het gras aan het maaien, toen ik drie maal door een krijsende meeuw in duikvlucht werd aan gevallen en naar binnen moest vluchten. Hun buurvrouw ver klaarde tevens dat zij en haar huisgenoten elke vroege och tend uit hun slaap werden ge krijst door de vogels terwijl ik in het park zie hoe andere vogels door de meeuwen worden op- gejaagd. De meeuwen doen alsof zij de baas zijn over mens en dier, terwijl ze hier helemaal niet thuis horen, maar aan zee waar ze niemand tot last zijn en alle ruimte hebben. Ik ben van me ning dat de balans nu wel ver genoeg is doorgeslagen als alle klachten en andere goede po gingen om de vogels goed schiks te verwijderen bij elkaar worden opgeteld. Hier is de burgermens in gevaar en dient de wet van dierenbescherming aangepast te worden door, in dit noodgeval, liquidatie toe te passen. Sorry vogels, maar onze kippen moesten we ook afstaan. T. Jansen, voorheen wonend in Leiden. vluchten zijn geen uitzondering. Om twaalf uur 's nachts laten de meeuwen nog van zich horen en om halfvier 's morgens klin ken de eerste schreeuwen alweer boven de wijk. Een ander probleem is de vogelpoep. De vliegbewegingen van de meeuwen worden gemarkeerd door dikke klodders poep die mensen, balkons en (geparkeerde) auto's niet sparen. Bovendien neemt de agressivi teit van de vogels in de broedtijd angstaan jagend toe. Natuurlijk zijn er allerlei redenen waarom de meeuwen Leiden tot hun woongebied hebben verklaard. In de kustgebieden wor den de vogels bedreigd door de (bescherm de) vos en daardoor trekken ze landin waarts. Maar ook de stadsbewoners zijn medeschuldig aan de meeuwenplaag. Af valzakken met etensresten die boven op de vuilcontainers worden gezet - we blijven nu eenmaal een volk van viezeriken - vormen een eenvoudige prooi voor de vogels. Ook oud brood dat achteloos op straat wordt gegooid is een makkelijk hapje. Kortom; de meeuwen komen niets tekort. Het is daarom de taak van de gemeente om iets te ondernemen. Een voorlichtingscam pagne voor de inwoners bijvoorbeeld. Maar ook het eieren schudden en het draden spannen over platte daken kan tot een aan vaardbare reductie van de meeuwenpopu latie leiden. Als de gemeente niets doet zul len de gedupeerden waarschijnlijk het heft in eigen handen nemen, want men is de overlast beu. Dat dit niet de juiste manier is lijkt me evident. Vogels in de natuur en in woongebieden, dat moet vooral zo blijven. Maar wel in die mate dat overlast achterwege blijft. Dus gemeente, doe iets! Laten we de lucht haven Tuinstad wijk/Vreewijk tot aanvaard bare proporties terugbrengen. C. Mallander, Leiden. Ik woon op Rijnsburgerweg 37/cc, een pand van de SLS. Op mijn dak zitten momen teel twee meeuwennesten, die elk ook nog jongen hebben. De nesten komen elk jaar te rug omdat dit nu eenmaal hun vaste plek is. Bijna elke nacht word ik wakker van het ontzettend harde geluid dat ze met z'n allen maken. Ook klinkt het net alsof er mensen op het dak aan het rondstam- pen zijn. Bij melding bij de SLS krijg je ieder jaar hetzelfde antwoord: - Ja, dit is een groot probleem in Leiden (ja dat wist ik al). - Vanuit het pand kun je niet op het dak (er is geen luik!), en dus moet er een hoogwerker ingehuurd worden om de nes ten weg te halen. Dit is veel te duur, dus eigenlijk kunnen we niets ondernemen. Sorry hoor, maar de prijs voor het ontbreken van nachtrust ligt volgens mij toch structu reel hoger dan het één keer in huren van een hoogwerker! Volgens de SLS is bijvoorbeeld het spannen van gaas ook geen optie. Het enige wat ik klaarblijkelijk kan doen is ge nieten van de maanden dat de meeuwen er niet zijn, en op sommige momenten mezelf ervan weerhouden een lucht buks aan te schaffen. Ik vind dat in ieder geval de SLS en de gemeente ernstig in gebreke blijven bij het oplossen van dit probleem. R.A. Sterenborg, Leiden. Door het open pikken van vuilniszakken door meeuwen, krijgen sommige delen van Leiden de aanblik van een stortplaats. Foto: Henk Bouwman Graag wil ik jullie bedanken voor de aandacht die jullie ge ven aan het meeuwenprobleem in onze stad. Bij ons in de Hek- kensteeg en Van der Werfstraat en omgeving worden we lang zamerhand helemaal dol van al die overlast die de meeuwen veroorzaken. Elke ochtend om 5.00 uur vlie gen ze boven onze wijk en schreeuwen de hele buurt wak ker. Daarna landen ze op de da ken/straat en op alle vuilniszak ken, met nog meer kabaal en scheuren de zakken open. Ik moet eerlijk zeggen dat bij mij ondertussen alle moordlustige ideeën naar boven zijn geko men, van het aanschaffen van een katapult, tot het gooien met keukengerei om de strijd met die meeuwen aan te gaan. Be grijp mij goed, ik zal dit nooit doen en heb niets tegen deze dieren, maar al die overlast en herrie maakt mij onmachtig en chagrijnig en vergalt mijn woonplezier. Daarnaast lijkt het onderhand wel of ik op een vuilnisbelt woon, al dat huisvuil wat op straat ligt, het zou mij niet verbazen als daar weer een muizen- of rattenplaag uit voorkomt. Ik hoop dat de ge meente Leiden ons nu eens se rieus neemt en er geld voor wil uittrekken om dit probleem op te lossen, zodat bewoners weer rustig kunnen slapen en de meeuwen gewoon weer terug naar zee kunnen vliegen. Els de Ruijter, Leiden. P.S.: Het adres/telefoonnum mer in jullie artikel "Leiden is voorlopig niet van de meeuwen verlostklopte niet. Het servi cepunt Woonomgeving vertel de niets te kunnen doen en gaf mij het advies om een brief te schrijven naar: De klachtencommissie, Stadhuisplein 1, 2311 EJ Leiden. Zouden julie dit ook in het Leidsch Dagblad willen bekend maken? Alvast dank! Ik hoop dat het gaat regenen van de klachtenbrieven. De kern van het probleem ligt niet alleen in het feit dat er veel afval ligt in de stad (waar aan ook aandacht werd besteed in uw krant van afgelopen zaterdag), maar tevens in het feit dat er te veel meeuwen zijn, omdat zij geen natuurlijke vijanden hebben in de stad. Er zijn denk ik verschillende oplossingen voor dit probleem. Ten eerste zou de gemeente Leiden de bewoners van de binnenstad con tainers (de welbekende grijze en groene) kun nen geven voor hun afval. Er staan dan geen vuilniszakken meer op straat die kapot ge scheurd kunnen worden. Ik denk persoonlijk dat dit plan echter niet realiseerbaar is, van wege het grote aantal studentenhuizen in de binnenstad, die vaak geen ruimte hebben voor een dergelijke bak. Bovendien kost dit plan waarschijnlijk heel erg veel geld. Een tweede oplossing zou het verminderen van het aantal meeuwen zijn. Ik meen me te herinneren dat dit ook gebeurt met konijnen, op het moment dat boeren vinden dat ze hier overlast van ondervinden. Nesten van meeu wen leeghalen zou al een stuk schelen. En als derde oplossing zou ik willen aandragen een valkenier in te huren. Ik heb zo iemand wel eens aan het werk gezien en zag direct het re sultaat. De meeuwen schrikken hierdoor en blijven enige tijd weg. De valkenier zal alleen wel eens in de zoveel weken langs moeten ko men, om zijn valk opnieuw rond te laten vlie gen. Ik hoop dat ik hiermee voldoende heb gereageerd op uw oproep. Ik wil u verzoeken mij op de hoogte te houden van de vorderin gen omtrent dit probleem. Mw. V.C. Petersen, Leiden. Allereerst moet de gemeente de vele klachten serieus nemen door - in samenwerking met de provincie - ontheffing te vragen van het verbod tot het mimen van nesten. Ongetwijfeld een maatregel die tijd zal vergen. Wat kunnen wij echter inmid dels zelf doen? In overleg met de buren heb ik dit voorjaar op het platte dak van onze wonin gen (twee onder één kap) kris kras touwen gespannen, waar door niet meer is genesteld zo als in vorige jaren. Rond de schoorstenen is geplastificeerd rechthoekig tuingaas aange bracht. Dat zou ook kunnen worden gedaan bij huizen met puntdaken: minder landings- plekken. Een ontmoedigingsbe leid dat op den duur de hele stad zou moeten beslaan. Ook de gemeente zou voor haar ei gen gebouwen dergelijke activi teiten moeten ontplooien en wel ruim vóór het broedseizoen 2004. Als over enkele weken de jon gen eindelijk zelfstandig zijn, zal het gekrijs, dat dan weer zo'n vier maanden heeft ge duurd, afnemen met het risico dat de aandacht voor deze ern stige hinder weer verslapt. DJ. van Kooten, Leiden. Dit jaar heeft de gemeente Leiden besloten om géén maatregelen te nemen tegen de meeuwen- overlast. De gevolgen van dit beleid zijn duidelijk merkbaar. De volgende punten laten zien dat een beleid dat erop gericht is het aantal meeuwen aanzienlijk temg te dringen, bittere noodzaak is. 1. Als er geen preventieve maatregelen worden genomen zal de meeuwenpopulatie met factor 3 toenemen. Dit betekent dat waar u nu vijf meeu wen ziet, dit er volgend jaar vijftien(!) zullen zijn. 2. Slachtoffers. Het is slechts een kwestie van tijd eer de eerste baby of kleuter wordt aangevallen door de steeds brutaler en agressiever optreden de meeuwen. Heeft u al een vogel (geen soortge noot) gezien die door een meeuw wordt aange vallen? Geen prettig gezicht! 3. Ratten. Het zwerfafval neemt toe doordat meeuwen huisvuilzakken openprikken en het huisafval verspreiden. Ratten komen hier op af. Ook het aantal ratten groeit dus explosief! 4. Het eens zo fraaie Leiden wordt onaantrekke lijk. Welk bedrijf wil zijn klanten ontvangen in zo'n smerige omgeving? Ook als particulier wordt het erg moeilijkje huis te verkopen als je er onge vraagd zo'n enorme overlast bij krijgt. Wat kunnen wij doen? De burger: géén dieren voeren, géén voedsel op straat gooien, géén afvalzakken naast de contai ner als die vol is, de stad zo goed mogelijk schoon houden - kleine moeite, er zijn afvalbak ken genoeg! De gemeente: burgers die zich niet aan deze re gels houden (zwaar) beboeten, de afvalbakken regelmatig legen, ervoor zorgen dat defecte dek sels meteen vervangen worden, ervoor zorgen dat de vossenpopulatie in de duinen afneemt, in- plaats van toeneemt, ervoor zorgen dat de meeuweneieren niet uitkomen - het beleid dus zoals dat tot 2002,12 jaar lang dus, is gevoerd - valkeniers inzetten, dit alles met het doel het aantal meeuwen te verminderen, anders ver plaatst het probleem zich alleen! De burger kan iets tegen de meeuwenoverlast doen, de gemeente kan er zeker iets tegen doen, samen moet het ons toch lukken om Leiden weer tot een mooie gemeente te maken waar het pret tig toeven is? L Maassen, Leiden. Mijn man en ik wonen al jaren in Vreewijk en willen nu een lans breken voor de meeuwen. Natuurlijk horen we ze af en toe, vooral wanneer het weer gaat veranderen, maar echt last van hen hebben we zelden. Ook zijn we nooit door deze dieren bedreigd. Het lijkt de laatste tijd of men sen steeds minder de natuurlij ke geluiden verdragen en over alle dierengeluiden klagen. Wij horen liever meeuwengekrijs dan het geluid van een scheu rende brommer of van een vliegtuig. Wordt het probleem van de meeuwen niet schromelijk overdreven? Fam. Van den Broek, Leiden. Meeuwen? Overlast? Ach, als we in de tuin zitten (in de Kagerstraat) en we elkaar willen verstaan boven het meeuwengekrijs, gebruiken we toch eenvoudig onze mega foons; die hadden we toch al aangeschaft in verband met de veel te laag overvliegende Schipholbezoekers. Oh, en eten in de tuin doen we gewoon met paraplu's op; de witte meeuwensaus die ons da gelijks van bovenaf wordt toe gediend smaakt niet zo bij onze gerechten. En dat we 's ochtends om half vijf wakker gekrijst worden? Dat is een mooie oplossing voor mijn probleem dat ik altijd uren tekort kom in een dag. Wie heeft het nou over overlast? Rita de Bruyn, Leiden. Ja, wij hebben al jaren veel last van meeuwen. Wij wonen in de Tuinstadwijk en al vanaf het be gin dat ze landinwaarts kwa men, hebben we veel geluids overlast, vooral in de broedtijd en vlak daarna. Veel gekrijs, ge trippel op het dak en als er is in de tuin of op het balkon iets ligt wat op voedsel lijkt, komen ze er met een snoekduik op af. Als een jonkie probeert te vliegen en hij landt op de straat, kijk dan maar uit voor de ouders. Eieren schudden is trouwens ook een gevaarlijk klusje. Ze vallen je direct aan. De uitwerp selen kunnen ook erg vervelend zijn voor je was, op de auto, de ramen of op jezelf. In de periode dat er met Valke niers werd gewerktwas het een stuk rustiger. Gaas op het dak, met puntjes ijzerdraad omhoog, werkt ook goed, alleen zou iedereen het dan moeten doen. Carta Mulder, Ook in onze buurt, de Boer- haavewijk, veroorzaken de meeuwen veel geluidsoverlast. Ook hier werden op daken van naburige scholen 'meeuwen vliegers' geplaatst en kwam de brandweer wel eens eieren ver wisselen. De vliegers leken tij delijk te helpen, maar de ge meente kreeg een probleem met de levering daarvan. En de valkenier, door de gemeente in gezet in het centrum, hebben we hier nooit gezien. Kortom, uit jaar lijkt de meeu- wenpopuiatie weer groter en actie vei Wanneer we er mel ding van maken bij de gemeen te is steevast de reactie 'daar kan ik niets mee..', gedoeld wordt dan op de Flora- en Fau nawet: meeuwen zijn be schermde vogels. Wordt het voor de gemeente -nu het na tuurlijk evenwicht zo verstoord raakt - niet eens tijd om met klem aan te dringen op veran dering van deze wet of op zijn minst dispensatie? M.B. Priemus-Noach, Leiden. Als winkelier op de Aalmarkt hebben wij bijna dagelijks te maken met overlast van meeu wen. Niet zozeer dat we aange vallen worden, maar we heb ben wel veel hinder door de overlast van deze vuilversprei- ders. In dit deel van de binnenstad wordt het huisvuil nog steeds aangeboden in zakken en zeker de zakken waar etensresten in zitten zijn een ideale prooi voor de meeuwen. Met als gevolg dat wij de halve straat kunnen aan vegen om het aangezicht te ver beteren en ziektes te voorko men. Wij zijn dus voor beperken van de overlast en hopen dat de ge meente daadwerkelijk aan deze plaag wat kan doen. J. van Berge Henegouwen, Leiden. Meeuwenoverlast? Alleen af en toe een flats op mijn auto. Waar ik werk, tweehoog achter op de Breestraat, heel rustig, hoor ik alleen meeuwen, en dat doet me dan denken aan het Katwijkse strand en aan vakan ties op Terschelling, dus van mij mogen deze prachtige bees ten blijven. Ik vind wel dat ze een bende maken van de vuilniszakken, maar dat kun je de meeuwen niet kwalijk nemen, er moet ge woon een ander systeem ko men voor het afval; dan zal het aantal meeuwen vanzelf al af nemen. Mieke Straathof, Woubrugge. Ik denk dat niet één Katwijker wakker ligt van het geluid van de meeuwen. Je went aan ieder geluid. Ik heb een haantje, dat kwam aanlopen toen al die kip pen en hanen vrij rondliepen op de kastanjekade. En toen ik hier pas woonde, hoorde ik steeds de trein. Die hoor ik niet meer. En die meeuwen? Af en toe hoor ik zo'n geluid, het valt me niet op. Wel als een vliegtuig laag over gaat. Maar dierengeluiden, vooral van vogels, ik erger me er niet aan. En daarbij komt nog dat ik een liefhebster ben van vogels. Een vogelgeluid is een natuurgeluid. Mw. H.H. Uljé-Plantfeber, Leiden.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15