Racetalent zonder rijbewijs Huppelend door het boereninterieur DE ZOMER VAN NAVRAAG Frankrijk maakte zich in de zomer van 1995 niet populair in de we reld. Het land wilde kernproeven houden bij het atol Mururoa in de y a 1 Stille Oceaan. Alom (16 QVClp W(IS werd gepleit voor een niets verkeerdboycot van Frankrijk en Franse producten. Noordwijker DENNIS SALMAN, die voor Noordwijk Lokaal het satiri sche radioprogramma Villa Varia presenteerde, belde in de uitzen ding van 27 augustus de 'Hotels van Oranje' op. Hij deed zich voor als een vertegenwoordiger van de Stichting Boycot Frankrijk en meldde dat de Franse vlag die voor het hotel wapperde onmiddellijk diende te worden gestreken. 'Het zou toch jammer zijn als het feestje in Ho tel Oranje vanavond niet door zou kunnen gaan', zei hij erbij. Het be stuur van radiozender Noordwijk Lokaal kon de 'grap' niet waarderen en schorste Salman. Word je nog vaak aan dat incident her innerd? „Eigenlijk niet, heel af en toe. Begin dit jaar kwam het weer naar boven. Dat was ten tijde van de verkiezingen voor de Provinciale Staten waarvoor ik me na mens de Lijst Nieuwe Politiek, die partij van Herman Heinsbroek, verkiesbaar had gesteld. 'Moeten we deze jongen se rieus nemen?', was de teneur." En, moeten we jou tegenwoordig seri eus nemen? „Ja hoor. Overigens, ook toen al. Wat ik toen deed paste geheel in mijn rol als radiomaker. Die rol moet je scheiden van de persoon Dennis Salman." Was het incident de ophef waard? .Absoluut niet en dat ik een tijdje ge schorst ben al helemaal niet. Ik heb niets gedaan wat verkeerd is, ik heb niet gedreigd of wat dan ook. Het leek in de verste verte niet op een bommelding. Aan de grap was niets verkeerd. Het bleek voor de directie van de radio gewoon een mooie aanleiding om ons pro gramma aan te pakken." Doe je nu nog wat op radiogebied? „Ja, ik werk nu bij Nens, 105.3 FM. Noordwijk En Noordwijkerhout Samen, de zender die Noordwijk Lokaal opvolgde. Daar presenteer ik op zaterdag tussen vijf en zeven uur 's avonds Twins." Oud-Oegstgeestenaar Christiaan Jorissen rijdt morgen in de Marlboro Masters Bel je nog steeds nietsvermoedende mensen op? „Ja. De ene keer prikken we iemand uit het telefoon boek. De andere keer bellen we gericht. Dat kan me neer Kip bij de vogelpest zijn of snackbar de Sars. Ei genlijk doen we hetzelfde als toen. Er is alleen één ver schil: we bellen nu die mensen na het gesprek nog maals op. Om uit te leggen wat er gebeurd is." Dat is nodig? „Ja, dat is nodig en dat is netter en dat hadden we toen ook moeten doen. Laatst hadden we een vrouw aan de lijn om te vragen of een bepaald kind dat op het strand zoek was, al was gevonden. Het bleek de echte oma te zijn van dat meisje en ze was enorm onder de indruk van ons telefoongesprek. Ik ben blij dal we dat recht hebben kunnen zetten." De jonge hond is een serieuze man geworden? „Laat ik zeggen dat ik nu beter de balans tussen gein en ongein in de gaten houd." tekst: Gerard Baas archieffoto: Dick Hogewoning UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1995, 28 juli LEIDEN - Huisarts Ben Crul uit Leiden heeft het Bureau Voorlichting Tabak (TBV) aangeklaagd. Hij vindt dat het BVT de Tabakswet overtreedt met haar reclamecampagne 'Genie ten moet mogen', waarmee het genieten van sigaretten wordt bedoeld. Met deze reclamespots wordt de verkoop van ta- baksprodukten bevorderd, terwijl tabaksreclame op radio en televisie al geruime tijd verboden is. Crul heeft de keurings dienst van waren in Alkmaaar, die over de Tabakswet gaat, gevraagd een onderzoek in te stellen. Hij eist stopzetting van de uitzendingen van de gewraakte reclamespots. In de reclamecampagne wordt hinder en overlast van roken vergeleken met gedragingen als kauwgom kauwen en kootjes- knakken. Crul vindt kauwgom en het knakken van de handen nauwelijks irritant, zeker niet als je het gaat vergelijken met de schade aan het menselijk lichaam die door passief en actief roken wordt veroorzaakt. ,,lk zie daarvan dagelijks de gevolgen. Het roken van sigaretten wordt in de reclamecampag ne voorgesteld als minder schadelijk en hinderlijk dan het in werkelijkheid is. Roken wordt neergezet als een maatschappelijk volstrekt aanvaardbare gewoonte. Ro kers zullen daardoor aange moedigd worden om te blij ven roken, jongeren zullen gemakkelijker gaan roken", aldus Crul. Ben Crul staat bekend om zijn acties tegen het roken. De huisarts was ook betrokken bij het beklimmen en afdekken van de grote tabaksreclame (de cowboy) op de Plesmanlaan, jaren geleden. Archieffoto: Loek Zuyderduin LEIDEN - Zo'n tien ouderen zijn gisteren in Leiden onwel geworden in verband met de broeierige warmte. Een aantal van hen is overgebracht naar ziekenhuizen in de regio. Door het warme weer van de afgelopen weken worden vooral ouderen onwel, aldus de Leidse politiewoordvoer der Robert Blom. „Maar gisteren waren het er wel uitzonderlijk veel." In vier gevallen moest medische hulp worden verleend. COLOFON nieuws Bollenteelt gered voor de Bol lenstreek met het Pact van Tey- Turken bombarderen Koer den in Irak. Crimineel R. van Hetnert wordt op de Nieuwe Beesten markt in Leiden in auto dood- geschoten. tuan Manuel Fangio, s we relds meest succesvolle auto coureur, overlijdt op 84-jange leeftijd in Argentinië. Honderden banen weg bij PTT, nieuwe ontslaggolt bi] Fokker. Oorlog barst los in kroaue. Marco van Basten (31) maakt bij AC Milan bekend dat hij stopt met voetballen. Bomaanslag op Georgische president Sjevardnadze Hij komt et met lichte verwondm- Eenht^end Mariabeeld houdt de gemoederen in Um- burg in de zomer van 1995 da nig bezig. Onderzoek wijst uit dat de tranen waarschijnlijk uit gesmolten hars bestaan. Parkeerplan Haagweg m Lei den wordt met gejuich begroet. Bosnische Serviërs lopen de moslimenclave, bewaaktidoor ruim 400 Nederlandse VN-sol daten van Dutchbat. op 11 lull onder de voet. bergen - In de zomer van 1995 werd hij ontdekt. Als negenjarig ventje scheurde Christiaan Jorissen in zijn kart en ineens was een Italiaans kart- merk geïnteresseerd. De, destijds, Oegstgeestenaar kreeg een sponsor contract om zich verder te ontwikke len. Acht jaar later racet Jorissen in de Formule Renault-klasse en is hij naar stig op zoek naar sponsors om opti maal te kunnen testen en racen. „Als ik vandaag tien miljoen euro bij elkaar krijg, kan ik zo de Formule 1 in. Talent telt meer zo veel mee als vroeger. Je moet geld meebrengen", aldus de in woner van het Noord-Hollandse Ber gen. Hij is nog te jong om in het dagelijks leven een auto te besturen. Pas over twee weken begint Pieter Christiaan Jorissen (19-8-1985) aan een tien daagse snelcursus om zijn rijbewijs te halen. Het zal vreemd zijn om de maximumsnelheid binnen de be bouwde kom in de gaten te houden, terwijl hij gewend is om met ruim 200 kilometer per uur achter het stuur te zitten. „Maar ik denk wel dat het me lukt", zegt hij overtuigd. De autosport werd hem met de paple pel ingegoten. Zijn vader was zelf au tocoureur in de Formule-wagens. ,Ik was ook altijd aan het crossen met de fiets en in de weer met ra diografisch be stuurbare model bouwautootjes. En ik keek thuis veel naar de For mule 1. Mijn moeder was erte gen dat ik ging karten. Ze vond het eng en ze vond het stin ken. Toch kreeg ik een kart en na een jaartje trai nen ben ik races gaan rijden. Ik ben zelfs een keer met de kart door de straat gaan rijden in Oegstgeest. Daar werd de buurt wel gek van. Bij de mi ni's reden we in groepen met 35 man. Op mijn elfde mocht ik al door naar de nationale ju nioren." Het begint WW v" 11*1 II ■III ■III llll llll llll tl» Christiaan Jorissen: „Als ik vandaag tien miljoen euro bij elkaar krijg, kan ik zo de Formule 1 in. Talent telt meer zo veel mee als vroeger. Je moet geld meebrengen" Foto: Martin Mooij met liefde voor snelheid en een ge zonde portie lef. „Maar het gaat ook om techniek en je moet gevoel heb ben wat de kart of de auto doet. Ik voel hoe de auto stuurt en ik vertel mijn monteurs dan hoe ze hem moeten afstellen." Al op zijn veertiende werd hij voor het eerst gevraagd voor een race team, ook al mocht hij in Nederland pas op 16-jarige leeftijd gaan racen. Zijn eerste ervaring in de Formule Arcobaleno werd gevolgd door de races in de Formule Ford en nu de dus de Formule Renault. Met ruim 200 pk onder zijn kont bereikt hij topsnelheden van 245 tot 260 kilo meter per uur. Om echt optimaal te gaan presteren is er echter geld no dig. Een dagje testen kost zomaar 2500 euro. „Er zijn genoeg jonge kar- ters met veel talent, maar het draait om geld. Ik heb sponsors nodig. Bij het Duitse team waar ik nu voor rijd, moet ik 130.000 euro meebrengen en dan nog word ik heel goed onder steund door het team. Ik rijd alleen in Nederland. Zou ik ook in Europa willen rijden, dan moet er nog een ton bij." De economische situatie is dusdanig dat de bedrijven niet meer snel warmlopen om geld te stoppen in de autosport. „Een bedrijf in carkits sponsorde mij met een fors bedrag. Maar Halfords, dat er een paar mil joen van die carkits afneemt, is sponsor van Jos Verstappen. Ze dwongen dat bedrijf ook geld in Ver stappen te stoppen. Daardoor was ik het kwijt. Zonde, want ik heb er twee races door gemist. Daarbij viel mijn manager van de trap, terwijl hij be zig was met een grote Amerikaanse sponsor, dat staat nu op een laag pitje, maar ik heb goede hoop dat ze volgend jaar wel over de brug ko men. Dan zit ik een paar jaar goed." Via een opleiding tot makelaar („Ooit hoop ik net als mijn vader projectontwikkelaar te worden") probeert hij zijn toekomst veilig te stellen, mochten de middelen om te racen straks niet meer voorhanden zijn. „Ik heb geen zin om te lanter fanten. Mijn vader pompt er een hoop geld in, maar het houdt een keer op. Ik kan ook naar Amerika gaan om in de Indy-cars te rijden. En ik heb geld genoeg om in de toer- wagenklasses mee te doen. De DTM is de Formule 1 van de toerwagens. Het gaat vreselijk hard, maar ik vind het een stap terug. Mijn ambitie en gevoel ligt in de Formule-auto's." Morgen kan hij zich bewijzen voor kandidaatgeldschieters. Op Zand- voort worden de jaarlijkse Marlboro Masters verreden en daar was wel een sponsor voor te vinden. „On danks dat ik weinig getest heb, hoop ik het goed te doen. Als het meezit moet ik op het podium kun nen eindigen. Het moet lukken met een voorbereidingstijd van drie da gen. Maar dan moet het niet zo gaan als tijdens de Pinksterraces op het zelfde circuit. Toen crashte hij ge nadeloos. „Ik wilde in de kwalifi catie nog een rondje knallen op nieuwe banden. Er was iemand gecrasht, maar na een opwarm ronde zag ik de groene vlag ten teken dat alles veilig was. Ik lag dertiende en wilde een paar plaatsen winnen, maar er lag nog een beetje iand. Ik kwam met tweehonderd-plus aanrijden, de wagen brak uit en ik knalde vol de muur in. Het geeft ook wel een kick, als je daarna weer veilig uit de auto stapt." Gertjan van Geen SPORT Op sportgebied staat de zoi#e van 1995 bol van de opmerÜ01 ke gebeurtenissen. De topd#u f'P* Arnerikaanse tennisse)11 JeffTarango (bijnaam Psychèu schokt Wimbledon begin jul)s door midden in de derde roi?n partij tegen de Duitser Mroni0 woedend zijn biezen te pakkt Hij beticht de scheidsrechter van corruptie. Zijn vrouw sla», de umpire in het gezicht. No?1 nooit vertoond op het heilige»; hSLL"3"80 Mg» de hoogst boetdieook op Wimbledóir uitgedeeld: 15.500 dollar, n. a J0ur,de France raast do« na de dood van de Italiaanse renner Fabio Casartelli (25) dl op ie juli ten val komt in eenlr afdaling in de vijftiende etappan todurain wint voor de vijfde nl 3. De kostbare Regenboog van Cor de Groot ankt op 25 augut rits tijdens het NK zeilen op het Braassemermeer. Pas na vier dagen zoeken wordt het zeil- schip teruggevonden. Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essen berg. G.P Arnold W.MJ Bouterse (adjunct) E-mail: directie@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen. Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOfDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 '5° 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut. ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0.50 aan portokosten per verschijndag GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19 30 uur-za 10-13uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV c.q. de betreffende auteur €1 HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. Banketbakker Ger Nagtegaal lanceert in 1995 het plan voor een pannenkoekenboerderij in Lei derdorp. Het restaurant langs de A4, dat er en kele jaren later na de nodige strubbelingen is gekomen, blijkt een schot in de roos. Het pan nenkoekenimperium breidt zich inmiddels ge staag uit, met vestigingen in Leiden en Katwijk. Hoog tijd dus om een testteam met zes zwaar getrainde pannenkoekeneters de proef op de som te laten nemen. Bevriende pannenkoekenkenners hadden ge waarschuwd: rond etenstijd kunnen de wacht tijden fors oplopen. Kennelijk is zeven uur 's avonds al niet echt meer etenstijd, want voor de ingang van Pannenkoekenboerderij De Hooiberg staat een bescheiden rijtje van tien mensen. Best aangenaam ook die wachttijd, want het geeft een bezoeker alle gelegenheid het interieur van de zaak te bewonderen. Een kar met hooibalen is een van de promi nente attributen in de centrale hal. Verder zijn er een trekzaag, vreemdsoortige schoppen, een ploeg, een telefoon uit het begin van de twintigste eeuw en tal van andere voorwerpen te zien die stedelingen onmiddellijk het idee geven dat ze een agrarische werkomgeving be treden. Bezoekers zitten aan ruwhouten tafels, verlicht door een hanglamp met een bonte, rode zak doek. Ze lijken zo ongeveer zij aan zij te eten, maar bakstenen muurtjes - gemetseld in een gezellige ruïnestijl - geven nog een opmerkelij ke privacy. Na een kwartiertje is de rij achter ons enorm aangegroeid, maar ervoor compleet wegge werkt. We mogen dus aan tafel. Buiten, op het terras nog wel. Dat is geen straf op een warme dag als deze, hoewel het soms ook niet prettig is om de zoveelste voor zijn leven vechtende vlieg uit de stroop te vissen. De menukaart zit vol met speelse verwijzingen naar het boerenleven. Pannenkoeken dragen namen als 'de Boerendochter' (met ijs, aard beien en slagroom) en 'de Hooivork' (met stukjes appel, kaneelijs, slagroom en rozijnen). Maar ook buitenlandse invloeden zijn tot de pannenkoekenkeuken binnengedrongen. De De pannenkoekenboerderij in Leiderdorp. Van luchtkasteel in 1995 tot hit in 2003. Foto: Dick Hogewoning shoarmapannenkoek staat op de kaart, en de satépannenkoek. In een vlaag van avontuur- zin, en ook vanwege de olijke naam van het gerecht - 'Karei Kakel' - laat een van ons de sa tépannenkoek aanrukken. Twee dames storten zich op de boerenvarianten en twee andere kiezen voor vruchtenuitvoeringen (appel met kaneel en poedersuiker, en ananas met poe dersuiker). De jongste pannenkoekeneter is na enige aandrang bereid om een 'Clowntje' (een pannenkoek met poedersuiker en snoepjes) voor zich te laten bestellen. De liefhebbers van dikke hompen halfrauw deeg waarin stukken spek diep zijn gezonken, zullen in de Hooiberg een teleurstelling moe ten wegslikken. De gerechten zien er opmerke lijk overzichtelijk uit. De pannenkoek bestaat meestal uit een dunne, goed doorbakken bo demplaat van deeg waarop de verschillende tijdens het eten het cijfer '100' - een opvfd de uitslag op de afgesproken schaal vanL 10 - maar stelt dat thuis weer bij tot eent Ze vond de stukjes ananas erg lekker, ml rest van het gerecht - de pannenkoek zer - niet. De '100' blijkt dus achteraf vooralpi het fruit te hebben gegolden. 0 De andere fruitdame blijft volhouden d^g lekkerste pannenkoek ooit heeft gegeten merkelijk, want juist zij heeft zo ongeveear simpelste variant voor haar neus gekregér deeg met stukjes appel erdoor, en kaneehr poedersuiker erover. Waarmee dus maai|| duidelijk is dat eenvoud het kenmerk vat ware is. De twee dames die de boerenpar koeken hebben genuttigd, zijn redelijk té ken over hun gerechten, maar ook weerjv wildenthousiast. „Lekker, maar niet bijzf der." Niet elke boerendochter zal dat eei compliment vinden. Maar goed, voor een gezellig, pretentieltF nertje is de Hooiberg een prima plek. DeF zen zijn redelijk - de duurste pannenkoeF kostte ons 8,95 euro - de bediening is vl#1 vriendelijk en niemand kijkt er van op a® leden van het testteam zingend door hen* reninterieur huppelen. n Kom daar maar eens om bij die jongens F Michellinsterren. ta Wim Wegman ingrediënten netjes zijn uitgestald. Vaak, om het helemaal keurig te houden, zijn die boven dien in aardewerk kommetje bovenop op de pannenkoek neergezet. Karei Kakel blijkt in de praktijk een op de pannenkoek geplaatst schaaltje vlees in satésaus met daar omheen een handje kroepoek. Prima vlees, prima saus, maar niet echt de culinaire ontdek kingsreis waarop was gehoopt. Vooral de jongsten blijken deze dag een beet je in de war. Degene die zich het Clowntje heeft laten aansmeren, begint na zijn eerste hap pannenkoek te zeuren dat hij er nog een wil. Uiteindelijk slaagt hij er slechts met moeite in, en met enige hulp van zijn moe der, om de helft van zijn Clowntje naar bin nen te werken. De schuimpjes gebruikt hij vooral om er mee te spelen. De op een na jongste geeft haar exemplaar PRIJZEN Tien dagen Malediven 1.995 gulden Moie2,?8derSUCadelapenheel 10 stroopwafels voor 1,15. Vara tv- magazine 1,35. Bloemkool 1,99 Pond sperziebonen 0,79 Kilo rundergehakt 8,98. Een mocassin in zwart, zwart- i.ÏÏ"1 o^^bordie kost 19 gulden bij Bristol. zaterdag 9 AUGUST)

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 10