Meerderheid vóór militaire steun in Irak BINNENLAND De dood van Dries maakt veel los in Amsterdam 'Ik kom zo ook wel door het verkeer' Afpersers Albert Heijn zien elkaar niet meer staan f Kaartjes voor Stones omstreden Arjan Erkel vraagt op video om losgeld Een bromfietscertificaat, wat was dat ook alweer? r vonnis over q'nend geval' I - Een asielzoeker uit ïjan mag van de ingenrechter in Assen litgezet, ook al heeft hij ;p gedaan op de be- d van minister Ver- Jemdelingenzaken) om feke gevallen af te wij - b regels. Dat blijkt uit s van eind juli. De I Assen gaat met deze in tegen zijn collega's Jicht en Den Haag. herdacht van jrd vriendin Een 28-jarige in- Heerlen zit al enige i verdenking van ver in zijn vriendin, al- inbaar ministerie vrouw werd onwel na het eten van een idakaas. In haar het giftige cyanide fen. Haar vriend is Bij een huiszoeking zijn bureaula ver- c emicaliën gevonden, -nt elke betrokkenheid. 'eerproef op hol verlengd n^tp - De marechaussee en met preventief fouil- •n Schiphol. De burge rt fan Haarlemmermeer jd^stemd met een ver- an de proef die is ge- n verboden wapenbe- (vaartepunt wordt ver- jgeparkeerde auto's. oeden bestaat dat cri- ^ïun wapens daar nu »n. Bij eerdere acties rieduizend mensen ïrd wat twee vuurwa- ■eertien slag- en steek- ipleverde. neel besteelt I supermarkt Een supermarktfiliaal n is twee jaar lang be- ,,or het eigen perso- jHÏolitieheeft 25 perso- n en de bedrijfsleider iden. Het personeel en vrienden langs de ;n, zonder hun bood- aan te slaan en deed een greep in de kas- imera's legde de poli te een personeelslid luis kroop om het intwijken en geld uit pakken. traf voor iger Bosvelt m - De rechtbank in n heeft een Ajax-sup- taakstraf van 180 uur omdat hij oud-Feyen- ïr Paul Bosvelt met de eigde. De 32-jarige ook een voorwaar - igenisstraf van drie i, met een proeftijd Jaar. De man verklaar- I -_'in op de zitting veel ■bben van zijn actie, ■een dronken bui had vrijdag 8 augustus 2003 door Roy Touker zwolle - Hoewel de behandeling van de strafzaak tegen de twee verdach ten van afpersing van supermarkt concern Ahold (Albert Heijn) en een vijfvoudige moordpoging pro forma was, werd gisteren toch het nodige duidelijk. Al was het maar dat de ver dachten, een 32-jarige natuurkunde- leraar en een 29-jarige vertegenwoor diger, nooit meer vrienden zullen worden. Beide Zwollenaren gunden elkaar geen blik waardig. De hamvraag in de zaak is wie wat heeft gedaan. De natuurkundeleraar is daar duidelijk over - hij heeft zijn aandeel bekend. En ook verteld dat zijn voormalige kameraad van vrij wel alles op de hoogte was en ook zelf één keer heeft geschoten. Die stelt nauwelijks iets te hebben gewe ten. Hij wist dat een bedrijf afge perst zou worden, maar hij zegt niet geweten te hebben dat het om Ahold ging en dat er een eis van vijf miljoen euro - uit te betalen in brief jes van 500 - was gedeponeerd. Rond de klok van vier betrad het tweetal, dat vastzit in verschillende huizen van bewaring, de Zwolse rechtszaal. Twee doorsnee jonge mannen van wie je nog niet zou ver wachten dat ze na een avondje stap pen vernielingen zouden plegen, nemen naast elkaar plaats. Eerst wordt de leraar aan de tand gevoeld. Echt inhoudelijk gebeurt dat niet. Om de inhoudelijke behan deling op 25 september niet in ge vaar te brengen, besluit de recht bank tot eerst opnieuw een pro for- ma-behandeling op 18 augustus. Kort daarvoor heeft de verdachte nog wat mogen zeggen. De voorma lige leraar van het Carolus Clusius College laat weten 'veel in zijn hoofd' te hebben. „Ik heb heel erg veel spijt. Ik hoop dat de mensen in Zwolle, Deventer en Meppel (hij doelt op de willekeurige personen die beschoten zijn - red.) weer ver der kunnen met hun leven, dat hun leed inmiddels verzacht is." Hij be looft op 25 september volledige ope ning van zaken te geven. Heel anders gaat het er aan toe bij de vertegenwoordiger. Hij zegt slechts zijdelings bij de zaak te zijn betrokken. Van de afpersing wist hij, maar dat zou dan ook alles zijn. Dat hij ook een keer geschoten heeft, wordt door hem ontkend. Zijn advo caat wil getuigen horen. Bijvoor beeld degene die in de nacht dat er geschoten is op de woning in Zwolle aan het werk was in de stamkroeg van de verdachten. De vertegen woordiger zou daar die nacht om 01.47 nog een drankje, een cola-je- never, hebben gedronken. Om 02.03 uur kwam bij de politie de melding van de schietpartij binnen en vol gens de advocaat is dat tijdsbestek zo krap dat zijn cliënt de schoten nooit gelost zou kunnen hebben. De officier van justitie hoort het ver haal hoofdschuddend aan. „Wie zegt dat hij dat drankje ook heeft opgedronken? Misschien is het wel omgegooid of weggegeven." De po gingen om de tweede verdachte te ontlasten zijn haar toch al tegen het zere been. Volgens haar was hij wel degelijk van vrijwel alles op de hoogte. Zo zouden de twee een af spraak met de politie hebben dat boodschappen via een advertentie in dagblad De Telegraaf zouden worden doorgegeven. „Hij zou daar van niets hebben geweten, maar hij ploos wel alle advertentierubrieken in die krant door." Ook dat de man niets zou hebben geweten van de schietpartijen deed de officier af als kul. „Na elke schiet partij kwam het wapen wel steeds bij u terug om te bewaren. Ik kan me niet voorstellen dat een knul met een normale intelligentie dit doet zonder van iets te weten of er naar te vragen." Toch zullen de door zijn advocaat verlangde getui gen binnenkort gehoord worden. Een kogelgat in de ruit van het restaurant herinnert aan de schietpartij waarbij Dries het leven verloor. Foto: ANP/Evert Elzinga incident 4 - De Inspectie Ver- ITaterstaat heeft spijt en extra veiligheids- heeft uitgevoerd aan I ggvan de Israëlische 5 viPPÜ El Al vanwege de zasappelijke impact'. Het zondag een voor- gt^ing maken op Schip- weiad bij vertrek uit New i, ^klapband opgelopen bjr boven Nederland kahuidplaat. De inspec- daarom gisteren beslo- jheidsinspecties ver stellen bij dergelijke door Maaike Floor Amsterdam - Waar woensdagavond een kogel door de ruit van Javaans restau rant Warung Swietie ging, hangt nu een Marokkaanse vlag. De vensterbank ligt vol bloemen en de grond is bezaaid met waxinelichtjes. In 24 uur is er op het Amsterdamse Mercatorplein veel veran derd. Zo'n zeshonderd mensen her dachten gisteravond Dries, de 33-jarige Marokkaan die woensdagavond na een ruzie door een agent in de borst werd geschoten en overleed. De hele dag liepen buurtbewoners af en aan. Pratend over wat er is gebeurd, vloekend op de politie en starend naar het gat in de ruit. Buurtbewoner Pieter Takx zit in zenhouding op de grond voor het raam. Hij schaamt zich voor 'het zo genaamde gezag'. Op het plein vormen zich groepjes mensen die met de politie en met elkaar discussiëren. Dries' vrien din Oum Koltsoum El Menssi (33) houdt zich in eerste instantie afzijdig maar be sluit dan toch de pers héér versie van het verhaal te vertellen. Want ze vindt het verschrikkelijk dat mensen denken dat haar vriend zwaai end met een mes een agent bedreigde. „Dat is gelogen. Dries had een opmer king gemaakt naar een paar mannen dat ze mij niet zo aan moesten staren. Ver volgens kreeg hij een klap en is hij thuis een mes gaan halen. Toen hij terug kwam waren er twee politieagenten ge arriveerd. Ze zagen Dries binnen komen en één van de agenten schoot meteen. Hij knielde niet eens om het bloed uit zijn borst te stelpen. Ik realiseerde me niet dat Dries dood ging tot ik hem een paar keer met zijn ogen zag knipperen. Toen was hij weg." Volgens El Menssi was de agent bovendien 'breed als een beer' en had hij het mes makkelijk uit zijn handen kunnen slaan. De versie van de politie is anders: een agent werd bedreigd en schoot uit een reflex; het schot kwam per ongeluk in de borst terecht. „Ongeluk, ongeluk, hoe meer ongeluk ken, hoe minder Marokkanen zeker", roept iemand. Om de pakweg tien poli tiemensen die bij de herdenking aanwe zig zijn vormen zich groepjes jongeren. „Die agent voelde zich bedreigd en wat doe je dan?", probeert een Marokkaanse agente uit te leggen aan de kring jon gens om haar heen. „In z'n voet schie ten, niet in z'n borst", vindt het publiek. Rond negen uur komt er een geïmprovi seerd programma. Iedereen die wil kan binnen een met hekken afgezet gebied zijn zegje doen. Dries' vriendin bedankt iedereen voor de aanwezigheid en roept het publiek op straks naar huis te gaan. Midden in een zin verstijft ze plotseling. „Helemaal in shock", constateert ie mand. De sfeer is gespannen. Als er één minuut stilte wordt aangekondigd en een man toch blijft zingen en schreeuwen, gaat het mis. De man wordt uitgescholden, begint te rennen en wordt achtervolgd. Ineens is de hele menigte in beweging. Iedereen rent weg en even verderop komt het voor een snackbar tot een vechtpartij. Maar mede doordat de poli tie nu - het enige moment waarop het logisch is versterking in te roepen - doorgeeft dat er géén extra politie hoeft te komen, keert de rust terug. Mustafa Laboui, raadslid voor Groen links, probeert een groep jongeren uit te leggen dat ook zij iets kunnen berei ken in het leven, als ze maar doorzetten. De jongens zijn niet overtuigd. „Wij wo nen hier in die krotten, Nederlanders denken dat we allemaal criminelen zijn en we maken geen kans op een baan als er ook een Nederlander solliciteert." Abdellatif Amoussabir (35) schaamt zich voor die praatjes.Als ik van mijn werk kom, zie ik dat groepje jongens rond hangen. Ze willen niet leren, ze willen alles op een presenteerblaadje van de overheid." Spijt heeft hij dat hij in 1990 naar Nederland kwam. Niet omdat hij het hier niet naar zijn zin heeft, maar omdat hij zich schaamt voor een aantal van zijn Marokkaanse landgenoten. Hij is nog niet uitgesproken of een groepje jongens uit andere stadsdelen komt rond twaalf uur demonstratief het plein op gerend. Verderop steken ze een bankstel in brand, dat de politie rustig laat uitbran den. Een paar jongens hangen op de ruit van Warung Swietie een snel geprinte aankondiging voor een vergadering vrij dagavond. De dood van Dries heeft veel losgemaakt. amsterdam/anp - Drie op de vijf Nederlanders steunen het kabi netsbesluit om militairen naar Irak te zenden. Bijna eenderde wil geen militairen sturen. Man nen staan iets vaker (63 procent) achter die beslissing dan vrou wen (57 procent). Dat blijkt uit een onderzoek onder duizend mensen van TNS NIPO. De meeste voorstanders zijn te vinden bij het CDA (66 procent) en de WD (64 procent). De helft van de PvdA-stemmers kan zich vinden in het sturen van militairen naar Irak. De aanhang van Groenlinks en SP vormt een uitzondering. Van hen is 42 procent voor uitzen- ding. Van de ondervraagden denkt 45 procent dat het risico van Ne derlandse slachtoffers groot is. Een bijna net zo groot percen tage (48 procent) acht de kans daarop klein. Ruim de helft van de respon denten vindt dat de oorlog in Irak gerechtvaardigd was. Een op de drie Nederlanders (35 procent) geeft te kennen dat de Verenigde Staten en Groot-Brit- tannië het land niet hadden mogen aanvallen. 9 Procent van de ondervraagden heeft daar over geen mening. In mei dit jaar vond bijna de helft van de Nederlanders (48 procent) de oorlog gerechtvaardigd. Ook nadat enquêteurs de on dervraagden er op hadden ge wezen dat harde bewijzen voor massavernietigingswapens zijn uitgebleven, bleef een meerder- Hutspot en hagelslag Bruine bonen, hutspot, pin dakaas en hagelslag. De in het zuiden van Irak geleger de Nederlandse militairen genieten dagelijks van de Hollandse pot. Elke dag kun nen de militairen kiezen uit wit en bruin brood met bo ter, jam, kaas of hagelslag. De warme maaltijden, onder meer bruine bonen of huts pot, komen nog uit blik (ge vechtsrantsoenen) tot bin nenkort verse producten met een Hollands tintje beschik baar zijn. Dan gaan koks aan de slag om de maaltijden qua samenstelling wat meer aan te passen aan de tempe ratuur van ongeveer 50 gra den Celsius die in dat gebied heerst. Bruine bonen liggen met die hitte wel erg zwaar op de maag. heid van mening dat er een aanleiding was voor het ingrij pen. Het blijkt dat ouderen (62 pro cent) aanzienlijk vaker achter de oorlog staan dan jongeren (50 procent). Vooral de aan hang van de WD (70 procent) heeft geen moeite met het Brit se en Amerikaanse ingrijpen. Dit staat in contrast met de ruim 20 procent van de kiezers van GroenLinks en SP. rotterdam/anp - Een uitnodi ging van het Gemeentelijk Ha venbedrijf een concert van de Rolling Stones in de Kuip te be zoeken, heeft tot enige op schudding geleid. Onder aan voering van het Tweede-Ka merlid Duyvendak (Groen Links) heeft een aantal fracties besloten de uitnodiging naast zich neer te leggen. Volgens Duyvendak wil de ge meentelijke dienst met de invi tatie voor de business-unit tij dens een Stonesconcert de par lementariërs smeren. Het Ka merlid wordt in die opvatting gesteund door de SP en D66, die om principiële redenen evenmin op de uitnodiging in gaan. Het havenbedrijf ontkent de in vitatie te hebben verstuurd met de door Duyvendak gewraakte intentie. „Dat zouden we niet kunnen maken", zegt een woordvoerder. „Tenslotte zijn we een dienst van de gemeen te." Hij wijst er op dat het havenbe drijf al sinds jaren over een sky- box in de Kuip beschikt, waar met enige regelmaat relaties worden ontvangen. „Dat Duy vendak heeft bedankt, weet ik", aldus de woordvoerder. „De andere partijen hebben zich nog niet gemeld." Bogers s/leiden - Ze rijden tachtig kilometer per elm ligt thuis onder de •tof te verzamelen. Een is pas rood als er van achts ander verkeer 1 een bromfietscertifi- en ze wel eens ge- aarvoor was dat ook al Daan Schouten (16) tier voor zijn theorie- Ibromfiets' nog even fcrboek te neuzen. Hij :d geleerd en kent alle regels uit zijn hoofd, s ben ik niet. Ik denk ^ïdaag ga slagen." eft al een brommer, rijdt er nog niet op, Dat mag niet van zijn Rij moet eerst zijn exa- en. „Mensen zonder ennis zijn een gevaar ;g-" ers is het leven voor rige Bas Keetman met evoerde scooter. Goed, Daan Schouten werpt voor zijn examen een laatste blik in het theorieboek. Foto: GPD/Hielco Kuipers hij haalde het papiertje in één keer. Maar dat was uit eigenbe lang, niet om de regels zo goed mogelijk te kennen en toe te passen. „De politie houdt na melijk continu scooterrijders aan voor controle. Dat maakt zo'n papiertje echt noodzake lijk." Uiteindelijk vindt Keetman het rfraar een nutteloos certificaat. „Na drie maanden was ik alles vergeten. Ik weet niet eens meer wat dat bord daar bete kent", zegt hij wijzend op een voorrangsbord verderop in de straat. „Maar ik hoef ook niet te weten wat de regels zijn. Ik kom toch wel door het verkeer heen." Bas Keetman is in de anderhalf jaar dat hij brommer rijdt ze ven keer aangehouden door de politie. Altijd vragen ze eerst of hij zijn certificaat kan laten zien en vervolgens moet hij via de verzekeringspapieren bewij zen dat zijn brommer niet ge stolen is. Daarna volgt altijd wel een boete, meestal omdat zijn brommer 80 kilometer per uur kan rijden. Een andere keer omdat hij door rood reed of omdat er onderdelen op de scooter zitten die niet zijn toe gestaan. Zijn ouders betalen de boetes, want Bas heeft het geld niet. Dat zijn scooter zo'n 35 kilo meter te hard kan rijden vindt hij noodzakelijk. „Ik moet hard weg kunnen rijden als er Ma rokkaantjes aan komen. Die si/hoppen me anders van mijn scooter af om hem te jatten. Nu kan ik weg komen zodra ik er weer een paar aan zie ko men." Bas' vriend Jeffrey R. („Dan weet iedereen wel genoeg") valt hem hierin bij. „De politie durft die Marokkaantjes niet aan te pakken, terwijl zij geen certificaat hebben en zonder helm en verzekering op gesto len brommers rijden." Jeffrey vindt het 28,70 euro kostende certificaat maar on zin. „Het is geldklopperij." Maar wel meer dingen zijn in zijn ogen scheef geregeld. „Ik mag niet op het fietspad, maar moet tussen auto's rijden die vijftig mogen, terwijl ik zelf maar 30 mag (is 45, red.). Dat is echt niet veilig, zelfs niet als je een certificaat hebt." Dat je ook jaren rond kunt tuf fen zonder het certificaat be wijst Angelique Guyt. Het is vooral een gebrek aan zin dat haar van het examen af houdt. En in de drie jaar dat zij certifi caatloos rondrijdt op haar snorfiets is ze niet één keer aangehouden. „Ik word denk üAiiet gepakt omdat ik op een snorfiets rijd en omdat die niet harder kan dan toegestaan. Ik rijd rustig, want ik ben een beetje bang in het verkeer." Angelique kent genoeg jochies die zonder certificaat rijden. „Bij mij in buurt rijden jonge tjes van dertien, veertien jaar scooter. Als ze gepakt worden krijgen ze alleen maar een boe te", zegt Guyt. „De scooter wordt niet afgepakt. Dat ge beurt pas als hij harder kan dan negentig kilometer per uur." Haar vriendin Priscilla Smit kan wel één goed ding over het certificaat vertellen. „Het was een stuk makkelijker om mijn theorie te halen voor mijn au torijbewijs. Dat mocht ook wel, want ik ben vier keer voor mijn brommercertificaat gezakt. Maar ik moest doorgaan, want mijn ouders eisten van mij dat ik het certificaat haalde voor dat ik snorfiets ging rijden." En Daan Schouten? Die slaag de gisteren niet voor zijn exa men. Hij beantwoorde twaalf van de vijftig vragen fout, waar slechts vijf fouten zijn toege staan. door onze correspondent Frank Hendrickx moskou - De Nederlandse am bassade in Moskou heeft een videoboodschap in handen ge kregen waarin de in Dagestan ontvoerde Nederlandse hulp verlener Arjan Erkel vraagt om losgeld voor zijn vrijlating. Het vorig jaar augustus in de Russi sche deelrepubliek ontvoerde missiehoofd van Artsen zonder Grenzen ziet er op de video band naar verluidt redelijk ge zond uit. De Russisch spreken de Erkel is gebruind door de zon, wat er op wijst dat hij van zijn ontvoerders ook buiten mag komen. De ambassade kreeg de video band medio juni al in handen via de Russische geheime dienst FSB. Er is sindsdien geen contact geweest met de ont voerders, hoewel de FSB zegt over een contactpersoon te be schikken met wie over de vrijla ting van Erkel onderhandeld kan worden. Het Nederlandse ministerie van buitenlandse za ken is nog op zoek naar een be trouwbare onderhandelaar. Be trokkenen bij het onderzoek menen dat de zaak-Erkel zich nu iri de 'eindfase' bevindt. On- Arjan Erkel. Archieffoto: ANP duidelijk is hoeveel losgeld pre cies is gevraagd. De 33-jarige Nederlander werd op 12 augustus 2002 in een bui tenwijk van de Dagestaanse hoofdstad Machatsjkala uit zijn auto gesleurd. Lokale onder zoekers tastten maandenlang in het duister over de motieven van de ontvoering. Pas in maart kwam een eerste teken van le ven. De ontvoerders meldde^ zich toen via de mobiele tele foon van Erkel bij de Russische autoriteiten. Een paar weken la ter werden bij het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag twee brieven van Erkels hand afgeleverd, gericht aan zijn familie en aan Artsen zon der Grenzen (AzG). Bijgevoegd waren twee foto's, waarop Erkel er naar vefluidt zeer slacht uit zag.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3