langs de Rijn TOERISME na VRIJDAG 8 AUGUST Nijmegen Venlo Krefelt Mönchen- gladbach Linksrheinische autobahn Koblenz i- Richting Luxemburg Wiesbaden Mainz Darm; •Worms Richting Saarbrücken Ludwii Strasbourg Richting Rotterdam Snel weg via de Duitse snelweg. Gemeengoed voor veel vakantiegangers op weg naar Zwitserland, Italië of verder. De steden en streken kennen ze alleen van voorbijflitsende plaatsnaambordjes. Toch loont het de moeite zo nu en dan de Autobahn de Autobahn te laten en eens onverwacht een afslagje te pakken. Dan ziet bij voorbeeld de A61, de 'Linksrheinische' Autobahn, er heel anders uit. De Linksrheinische Autobahn, de naam zegt het al, loopt, stroomaf waarts gezien, links van de Rijn. Het is een relatief jonge autoroute, aangelegd in de jaren zeventig van de vorige eeuw. De snelweg, op de kaarten te vinden als nummer A61 (Duits nationaal wegennetwerk) en E31 (Europees netwerk) begint in Kaldenkirchen en eindigt iets voor bij Ludwigshafcn/Mannheim. Vanuit Nederland is de 'Linksrheinische' het snelst te be reiken via Venlo. Neem op de A67 afslag 40 of 41 en volg de N271 via de Kaldenkerkerwcg of Kla- gcnfurtlaan. Bij de rotonde, net even voor de oude grens, begint de A61. Vanuit Nijmegen neem je op de A73 bij knooppunt Rijkevoort de A57/E31 richting Duisburg en dan via Autobahn Kreuz (Ab-Kr) Strümp en Ab-Kr Neersen naar Mönchen-Gladbach, waar je op de A61 komt. Via Aken tenslotte op de A4/E40 waar bij Ab-Kr Kcrpen de Linksrheinische wordt gekruist. Rechtsrheinische Autobaan Of'ie hier werkelijk zo heet laten we maar in het midden. Maar wc bedoelen de autosnelweg die vanaf Mannheim (of Karlsruhe) naar Basel loopt. De A5 of de E35/E52. Met aan deze zijde van de Rijn delen van het Neckartal en later uitlopers van het Zwarte Woud. De andere Rijnoever met de Franse Elzas en Vogezen. 4 Muziek in Slot Bruchsal Afslag 42 brengt ons na vier ki lometer in Bruchsal, waar - op nieuw - een prachtig gerestaureerd slot - ditmaal van de bisschop van Speyer - ons herinnert aan rijke, vroe gere tijden. Een leuk stadje, maar met name het museum met mechanische muziekinstrumenten in het kasteel is een alleraardigst intermezzo. Met draaiorgels, pijporgels, pianola's, mu ziekdozen, voorlopers van juke boxen, speeldozen, muziekautoma ten en klokkenspelen. Open van di t/m zo en vanaf 10 tot 16 elk uur een (verplichte) rondleiding. Er wordt entree gevraagd, maar de nieuwe tarieven zijn nog niet bekend. Info: info@schloss-brLichsal.de, www.schloesser-und-gaerten.de. Arnhem Richting Den Bosch - Eindhoven Richting Eindhoven Raststatte Bedburger Land West Pas eind vorig jaar geopend en nog niet in alle boekjes en kaartjes, is Raststatte Beck burger Land West, even voor Bergheim, tussen AB-Kr Jackerath en AB-Kr Kerpen. Prima rustplaats voor de eerste uitgebreide stop. Kreeg in de jaarlijkse test van de Auto und Reise Club Deutschland (ARCD) 1,68 punten (schaal van minimaal 6 tot maximaal 1goed voor een zesde plaats op de ranglijst van beste Raststattes met bediend restaurant. Met kinderspeelplaats, picknicktafels en hon- denuitlaatveldje, geldautomaat (gebruiks aanwijzing ook in het Nederlands) en in het restaurant een kinderspeelhoekje. Richting Ti| Tekst: Gerard Chel, foto's: Roland de Bruin, infographic: Wim Corduwener t«» U Rechtsrheinische autobahn Familiepark PhantasiaJand "w/ Bij Brühl, tussen Köln en Bonn, li Bij Brühl, tussen Köln en Bonn, ligt het bekende familiepark Phantasialand. Met ook dit jaar weer vele nieuwe attracties als kinderland en de stomende octopus. Kwam bij de ANWB-test vorige jaar als 'goed' uit de bus. De route er naar toe wordt duidelijk aangegeven. Tot 2 november dagelijks geopend van 9.00 tot 18.00 uur (kassa dicht om 16.00 uur). Entree vanaf 19,50 euro, kinderen niet langer dan 1 meter gratis. Ben je dit jaar naar de Efteling geweest, neem dan je entreekaartje mee, want dat geeft recht op korting. (Geldt ook omgekeerd). Zie www.phantasialand.de. Uitzicht over het Moseltal Net voorbij AB-Kr Koblenz moet je even stoppen bij Rastplatz Winningen. Daar kun je, althans bij helder weer, genieten van een* mooi uitzicht over het wijnrijke Moseltal. Je kunt er zelfs een wijnwandelingetje maken. De wijnen van Alzey Schloss Favourite 7 Dat Duitsland in vroegere tijden vooral bestond uit talrijke kleine vorstendomme tjes. is ook in deze deelstaat Baden-Württemberg goed te zien. Alom vind je kastelen en ruïnes van kastelen. Schloss Favourite, ten noorden van Ba den-Baden bij voorbeeld is nog geheel in tact en kan worden bezichtigd. Ooit was het de zomer residentie van de (weduwe) markgravin Sibylla Augusta von Baden-Baden. Daartegenover res teert van slot Alt Windeck niet veel meer dan een toren. Dan heb je in de directe omgeving verder nog het slot Eberstein en restanten van het Altes Schloss. Baden-Baden zelf natuurlijk is bekend door de kuurbaden. Nabij Gutach (vanaf de A5 afslag 55 naar Offenburg en vervolgens met de B33/E531 naar Haslach) ligt het Zwarte Woudse Openluchtmuseum Vogtsbauemhof. Tot 9 no vember dagelijks van 9 tot 18.00 uur. Entree van af 2 euro. Zie www.vogtsbauemhof.org. Raststatte Baden-Baden Een van de zeven onderwegkerken langs snelwe gen is die bij Raststatte Baden-Baden. Al in ge bruik sinds 1978 en in 1998 geheel gerestau reerd. Genoemd naar Sint Christoffel, bescherm heilige van 'iedereen die onderweg is en bescher ming zoekt voor natuurgeweld, wild, en rovers'. Het is ook een van de weinige wegrestaurants waaraan een motel is verbonden (Best Western-keten). Kreeg van ARCD 1,8 punten en behaalde daarmee een tweede plek op de rang lijst van beste hotels langs de snelweg. 3 Racecircurt Nürburgring Wel eens een rondje Schumacher mee gemaakt? Zo niet, pak dan bij Wehr (net voorbij wegrestaurant Brohltal) afslag 33 en volg de B412. Dan kom je vanzelf na15 kilometer, bij de Nürburgring, Duitslands bekendste autocircuit Het is in de loop der jaren uitgegroeid tot een groot vrijetijdspark, met onder meer rijvaardigheidscursussen, kar- ten en een uit drie hallen bestaande 'belevings wereld', waarin veel dat met racen te maken heeft wordt getoond. Dagelijks open vanaf 10.00 uur, entree vanaf 6,50 euro. Een rondje over het circuit met een busje kost 2 euro, met eigen auto 76 euro 6 rondes). Zie www.nuerburgring.de. V Heidelberg De oude romantische binnen stad van Heidelberg, de veel bezongen oude universiteitsstad aan de Neckar, met het hoog gelegen slot is natuurlijk niet onbekend. Vooral onder Amerikaanse en Japanse toeristen geliefd. Hoe vaak kom je er langs zonder af te slaan? (Afslag 37 of 38). En ook hier hoef je er niet ver voor om te rijden. Een ki lometer of zes. De binnenstad is gedeeltelijk autovrij en naar het kasteel op de heuvel kun je op drie manieren: te voet (ruim 320 traptreden), met de auto of met een van Duitslands oudste berg- baantjes. Gelukkig is boven (ook) een restaurant In het slot zit ook het Duitse Apothekers Museum. Het Verpakkingsmuseum zit beneden aan de Hauptstraat 22. Zie www.cvb-heidelberg.de; www.schloesser-und-gaerten.de. - Verleidelijk gezang bij Lorelei ^5 De anekdotes over rots Lorelei bij St Goarshausen zijn bekend. Verleidelijk gezang door de lieftallige dame leidde vele Rijn schippers af waardoor zij vergaten te sturen en zich te pletter voeren op de rots. Of kwam het door de sterke stroming? Lorelei zelf ligt aan de rechterkant van de Rijn, maar vanaf de linkerkant heb je er een goede kijk op. Afslag 43 St. Goar, circa 6 km. - Vulkanen in de Eifel Wüy De Eifel, het beboste heuvelachtige land schap waar de Nürburgring ligt, staat be kend om zijn vulkanische oorsprong. Sporen daarvan zijn duidelijk in het landschap terug te vinden. Bij Niederzissen is een vulkaan infocentrum, bij BrohltaJ/Laacher See is een vulkaanpark, tussen Brohl en Engeln rijdt de stoomtrein Vulkaan-express en bij Engeln is een kleine geologische tuin aangelegd met fossielen en menhirs. Op de B412 leiden borden je ernaartoe. Zie www.vulkan-express.de; www.brohltal.de.n. 7 van Alzey, bij het gelijknamige AB-Kr, is een gemoedelijk plaatsje in Rheinhes- sen voor een overnach ting op minimale af stand van de autobaan. Er zijn diverse hotelletjes, er is een autovrij centrum, een slot en een museum, zwembad en ziekenhuis en diverse restaurants waar re gionale wijnen als Riesling, Silvaner en Müller-Thurgau zich goed laten smaken. Joodse begraafplaats in Worms De voormalige hoofdstad Worms afslag 58) is het omrijden (13 km) meer dan waard. Natuurlijk bekend van de hervormer Luther, die er in 1521 de Rijksdag toesprak ('Hier stehe ich. Ich kann nicht anders. Gott helfe mir. Amen.'), de machtige Kaiserdom St. Peter en het uit de Duitse literatuur bekende Nibelungenlied (de koningenstrijd), maar sla een wandeling over de Joodse begraafplaat 'Heiliger Sand' niet over. Rabbijnen als Von Rothen- burg en Salomon Süsskind liggen er begraven. De weg terug is overigens verwarrend aangegeven. Meest handige is om de A61 te blijven volgen. Zie www.worms.de;www.nibelungenfestspiele.de; www.nibelungen-museum.de. Raststattes getest Zowel de Auto und Reise Club Deutschland (ARCD) als de ADAC (de Duitse ANWB) testen regelmatig Raststattes. Ze baseren zich daarbij op eigen inspecteurs (ADAC) of op ingezonden meningen van reizigers (ARCD). Ze kijken onder meer naar hygiëne, service, snelheid, kwaliteit van het eten en de prijs. Overigens worden ook de pretparken zo nu en dan kritisch beoordeeld, onder meer door onze eigen ANWB. Via hun websites zijn de resultaten te volgen: De wedstrijd van Auto und Reise Club Deutschland ARCD om 'de gouden R' is te vinden op www.goldenesr.de. Overige info over de ARCD: www.arcd.de. Meest actuele tests van Raststattes door de ADAC: www.adac.de/Tests/Reisetests. Pretparkentest ANWB: www.anwb.nl, doorklikken via vakantie vrijetijd/Nederiand/ Nieuwsarchief en dan zoeken naar 17 april 2002. (via ADAC gaat het sneller). Q Karlsruhe: Karl's rustplaats Zo'n stad waar je altijd aan voorbijrijdt, is Karlsruhe, pas in 1715 gesticht door Groothertog Kari Wilhelm von Baden die op zijn voor malig jachtterrein een buitenhuis liet bouwen en er zijn laatste levensda gen in alle rust wilde doorbrengen. Vandaar de naam. Dat jachtslot is in alle pracht en praal te bewonderen, evenals de omliggende tuinen en Karl's piramide-graf in het hartje van de stad. Bijzonder is het cirkelvor mige stratenplan dat het slot om ringt met liefst 32 lanen. Trots is de stad op het nieuwe (nieuwe) interac tieve Media Museum ZKM aan de Lorenzstraat. Zie www.karlsruhe.de. Kaarten en boekjes Leden van de ANWB kunnen gratis de twee handige routekaartjes Duitsland (Midden Zuid en Noord Oost) krijgen. Daar staan de doorgaande autoroutes inclusief de meeste knooppunten op vermeld. Handig is ook het boekje 'Links+Rechts der Autobahn'waarin accommodaties e.d. op korte afstand van de snelwegen worden beschreven. Prijs 10,95 euro. Zie www linksundrechts.com. 'Tank und Rast, Autobaan Gids 2000' is een boekje waarin alle benzinepompen, wegrestaurants en de voorzieningen staan ver meld. Te verkrijgen (niet gratis) bij de kassa's van de meeste pompen. Zie www.tank.rast.de. De Axxe-keten heeft een eigen gratis kaartenatlas (alleen bij hen verkrijgbaar) waar overigens ook alle andere wegrestaurants in staan. Zie www.axxe.de. Voor het overzicht hadden we voor 11,90 euro de Falk Autoatlas Duitsland aangeschaft, schaal 1:500.000. Het kaartenboek met tabbla den blijkt toch minder handig wanneer de route zich afspeelt aan de rand van de kaarten. Je mist dan het overzicht. En ook: een kaart met een schaal 1:200.000 was beter geweest.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 22