Veel vraag naar cabrio in zomer Nieuwe Megane Scènic rijdt niet als een 'bus' Wegenwacht Trend in VS: country club met racebaan ook actief in Fra Ford Streetka en VW Beetle nieuw op de markt ABS standaard op elke Skoda leusden - Op compleet nieuwe modellen moeten we bij Skoda nog wachten tot volgend jaar, maar de veranderingen voor modeljaar 2004 zijn al bekend en doorgevoerd. Het belangrijk ste nieuws is dat het Tsjechi sche merk elke auto voortaan levert met ABS en een uitscha- kelbare passagiersairbag. Ver der kreeg de sterkste dieselmo tor voor het topmodel, de Su perb, meer vermogen. Verder is de compacte Fabia voortaan verkrijgbaar met een 1,4 liter driecilinder dieselmotor met 75 pk vanaf 16.890 euro. Garantie tot vijf jaar op Toyota Tokyo - Toyota s hebben al niet de reputatie om snel kapot te gaan en bovendien krijgt de ko per op een nieuwe drie jaar ga rantie. Wie nog meer zekerheid wil kan echter gedurende de fa brieksgarantie nog één of twee jaar garantie bijkopen. In het laatste geval is het kilometrage beperkt tot 160.000. Maar dat is ook zon beetje de enige beper king. want verder staat de ga rantie minstens gelijk aan de fa brieksgarantie. Zelfs originele Toyota-accessoir^ die bij de eerste levering zijn gemonteerd vallen onder de dekking. Ford: goedkopere schadeonderdelen Amsterdam - Ford gaat, net als Peugeot en VW al eerder deden, schadeonderdelen in prijs ver lagen. Het gaat om onderdelen voor oudere Ka's, Fiesta's, Es corts, Mondeo's en Transits, waarvan de bruto verkoopprij zen ongeveer 25 procent om laag gaan. Ford zegt dat dat ge beurt om te voorkomen dat schadeauto's vroegtijdig total loss worden verklaard. Maar het gaat er natuurlijk vooral om de reparateurs te bewegen ori ginele merkonderdelen te ge bruiken. Nieuwe editie Tuning Styling brummen - In 2002 kwam er al een uit en dat schijnt geweldig succes te hebben gehad. Tu ning Styling van uitgeverij De Koppelenburg biedt voor 8,95 euro ruim 270 pagina's over chip tuning om auto's sneller te maken, motorbewerking als blueprint, snelle nokkenassen, turbo's en motorkoeling, car audio en het aankleden van de automobiel. Rijk geïllustreerd en veel adressen waar het snel (ogende) spul te krijgen is. Britse dagen op circuit van Assen assen - Op het circuit van Assen wordt zaterdag 16 en zondag 17 augustus het British Classic Car Festival gehouden. Voor de achttiende keer staat het er bol van de Engelse voertuigen als Riley, MG, Triumph, Lagonda, Bentley, Jaguar, Austin en hier en daar een Rolls-Royce. Er zijn ook Britse artikelen, boeken en schaalmodellen en sprints. De toegang kost 13 euro. Ope ningstijden zaterdag van 09.00 tot 18.00 uur, zondag van 10.00 tot 18.00 uur. KALENDER AUGUSTUS 8-10 Marlboro Masters, Circuit Park Zandvoort. 023 5740 750. www.cpz.nl 10 Franse Autosport Festival, Speedway-circuit, Lelystad. www.auto-maxx.nl www.vdbcarevents.nl 16 Classic Wings&Wheels Gala, Vliegbasis Gilze-Rijen. www.classicwings-wheels.nl 16-17 British Car festival, TT circuit Assen www.Britishcarfestival.com 16-17 American Power on Wheels, Hangar 15A, Antwerpen, België. www. american - excess.com www.ccconline.be 23-24 ADAC Noordzee Trophy, Circuit Park Zandvoort. 023 5740 750. www.cpz.nl 23-24 Zomer Oldtimerbeurs, Autotron, Rosmalen. www.autotron.nl 24 GP Hongarije, Formule 1, Hungaroring, Boedapest. 24 Toys, Toys more old Toys, Hotel Mercure, Amsterdam, 020 6413 082. www.cpz.nl 29-31 Vehikel Auto en Motor, Veemarkthallen, Utrecht 030 2258 262. 29-30 Vrij rijden en HARC Clubraces, Circuit Park Zandvoort. 023 5740 750. www.cpz.nl,www.harc.nl 30-31 Concours d'Elegance, Paleis Het Loo, Apeldoorn. www.concourselegance.com Tips naar: redactie Weg Wiel, Postbus 507, 2003 PA Haarlem, of via e-mail: hdwegenwiel@hdc.nl Aankondiging onder verantwoording van de betreffende organisatie. De uit gever is niet verantwoordelijk voor af gelastingen of gewijzigde data. Voor dii; laatste informatie: bel het ver melde telefoonnummer of ga naar het betreffende internetadres. door Ans Bouwmans Amerikaanse autoliefhebbers met voldoen de poen dromen ervan: een racebaan waarover ze ongestoord kunnen scheuren met hun Ferrari of Porsche. Zonder angst voor een bon in de hoogste versnelling over een parcours van een kilometer of vijf, met wat haarspeldbochten en hellingen. En om het verblijf op het platteland helemaal comfortabel te maken ook nog uitgerust met een clubhuis, garages en soms zelfs een zwembad. Het in de VS nog prille fenomeen van de 'country club' met een asfaltbaan in plaats van groene golflinks wordt echter niet door iedereen met gejuich onthaald. Er is ook nog zoiets als recht op natuurschoon en zuivere lucht, menen organisaties ter be houd van de Blue Mountains en de Appala chian Trail. Ze hebben de Alpine Rose Re sorts car country club voor de rechter ge sleept. De initiatiefnemer van de club - een 58-jarige zakenman en liefhebber van ra zendsnelle auto's - had al een voorlopige vergunning van de dorpsraad op zak om 7 een raceparcours aan te leggen aan de voet van de Blue Mountains in Eldred, Pennsyl vania. De tegenstanders denken dat de vlakbij een populair wandelpad geplande country club de rust, de natuur en het wild verstoort Ook buurtbewoners zijn woedend op pro jectontwikkelaar Richard Muller, die drie eerdere pogingen om een racebaan van de grond te krijgen zag mislukken, en wachten het oordeel van de rechter gespannen af. Bezitters van sportbolides hebben ook het oog laten vallen op Tamworth, een dorpje temidden van natuurgebieden in New Hampshire. Een organisatie met de naam Club Motorsports heeft een verzoek inge diend om hier een 'car country club' aan te leggen. Het doet bewoner Thad Berrier denken aan het lied 'ze plaveiden paradijs en legden een parkeerplaats aan', zo ver zuchtte hij in dagblad Christian Science Monitor. Ook al is niet iedere buurtbewo ner huiverig, want het levert werk op. In de regio rond Chicago probeert verzeke ringsadviseur Mark Basso al jarenlang de Autobahn Country Club van de grond te krijgen. Inmiddels hebben zo'n veertig ra celiefhebbers ieder 100.000 dollar gestoken in het initiatief voor een particuliere 'jak kerpark'. De eerste lokatie bleek te stuiten op te veel bezwaren vanwege de te ver wachten geluidsoverlast, maar Basso hoopt dat het wel lukt in Joliet, waar al een baan voor Nascar-autoraces ligt Hij heeft in mei een voorstel ingediend en hoopt nog deze zomer met de aanleg te beginnen, zo zei hij tegen de Chicago Tribune. Als hij een ver gunning krijgt, tenminste. Omwonenden van de motorsport ranch in Cresson, bij Fort Worth in Texas, weten al lang wat het is: autolawaai. Het country club idee is op deze racebaan - bijna drie kilometer met elf bochten - al aangeslagen. Plezierrijders kunnen een lidmaatschap ko pen waarmee ze veertig weekends per jaar de baan op mogen, en de eigenaren heb ben plannen voor een clubhuis en een con ferentiecentrum. Ook in Danville in Virginia gebruiken de exploitanten van de Virginia International Raceway hun baan niet alleen voor sport evenementen maar verhuren 'm ook aan particulieren. De VIR Club heeft zo'n 245 leden, noemt zichzelf een motorsport-re- sort en kan al beschikken over een clubhuis en een zwembad. Dat is nog niet genoeg voor het kapitaal krachtige klantenbestand, zo blijkt. Om de nogal afgelegen country club nog aantrek kelijker te maken moeten er nu ook nog ap partementen komen. Weg Wiel vrijdag 8 AUGUSTUS i redactie: Pefcl door Rien van der Steen Prachtige zomermaanden leiden altijd tot een stijgende aanschaf van open auto's. Een vrouw, die tien jaar lang met een lieflijk be jaard blauw Fiatje 500 rondreed om haar boodschappen te doen, kreeg van haar man plots een vuurrode open Mazda MX-5. Vooral omdat het hem geweldig leek zelf met een cabrio rond te tuffen. Naar het Fiatje keek hij al die jaren amper om. Sinds eind juni heeft hij echter al meer met het kaploze karretje gereden dan zij tien jaar lang in haar prutte lende Fiatje. Enkele leuke nieuwe cabriolets die de laatste maanden ver schenen zijn de Ford Streetka en de New Beetle Cabriolet. Met als enige overeenkomst dat ze vier wielen hebben en open kunnen. Want de StreetKa, ont worpen door Ghia en gebouwd bij Pininfarina in Italië, is als stadscabriootje de eenvoud zelf, de moderne open Kever leunt op veel moderner tech niek. De VW Beetle Cabriolet maakt kwalitatief een beste indi De Ford StreetKa is in geopende toestand de meest speelse van de twee. Foto: PR De StreetKa is een tweezits roadster met opvallende rol- beugels en een piepklein can vas softtopje, dat met de hand in een paar seconden op of neer te klappen is. Met het kap je omlaag ziet hij er schattig uit. Dicht is het heel wat minder. En hij heeft veel meer last van de verminderde torsiestijfheid dan de open Beetle. Hij is bo vendien nogal zacht geveerd en stuurkolom en carrosserie klap peren een weinig op slecht wegdek. Een open auto is om te flane ren, niet om te flitsen. Want met dichte kap gaat hij op snel heid herrie maken. Of je moet zo n driedubbel ontwikkelde kap hebben zoals Saab in zijn nieuwe 9-3 toepast. De afwer kingskwaliteit van de VW, die in Mexico gebouwd wordt, is hoog - hoger dan in de Ford waar je allerlei spelonkjes ontdekt. Maar dat open autootje is ook veel speelser dan de serieuze Volkswagen. Al die loze ruimte boven op het dashboard blijft jammer en belemmert erg veel parkeerzicht. Dat is met de Beetle totaal an ders. Die lijkt gemaakt voor een canvas top, want hij ziet er met kap dicht ook nog aantrekkelijk uit. Hij heeft net als de Ford een heel klein kofferbakje, maar in de Ford is het veel beter bruik baar vanwege veel betere toe gankelijkheid. Grote voordeel van de Beetle is dat je achterin kunt zitten. En nog aanvaard baar ook. Hij heeft één knopje om alle zij ruiten tegelijk omlaag te doen, maar een knap lastige grendel voor de ontgrendeling van de kap. Verder wordt de Beetle ge kenmerkt door de lage zit en de lage voorruit. De dode hoek achter is enorm, want de kap ligt in geopende toestand heel hoog, als een dekbed, de oude open Kever. (j{ De VW trekt tamelijk kijks door zijn grappig Technisch is hij vend dere van de Ford. Meq^ plaats van twee airbag esp. En ook nog senso- een koprol vroeg te or Verborgen rolbeugelsj6' bank - bij de StreetKar' er permanent - springt nen 0,25 seconde oirüL het link wordt. Alle twee leuk, deze rJ schillende cabrio's. Maar de Ford is met ef van 26.000 euro naarr1 ding wel erg duur. Der versie van de Beetle isl euro. door Rien van der Steen Toen Renault in 1996 met de compacte ruimteauto Scènic op de proppen kwam schoot het merk midden in de roos. Het werd tijd voor een nieuwe, want de concurrentie in dit mi di- mpv segment is enorm. De auto, die in september op de markt komt, heeft geen gewel dig instrumentarium en matige stoelen. Hij rijdt daarentegen veel beter dan de huidige Scè nic. Die grote mpv's had iedereen wel gezien toen Renault de lef had om in de middenklasse met zo'n 'busje' te komen. Met opbergvakken in de vloer en al le eigenschappen van een flinke stationwagon. Het was vooral de wat hogere zit die de Scènic enorm gewild maakte. Andere fabrikanten volgden in hoog tempo. Renault maakte er in het begin 300.000 per jaar en nu zijn het er jaarlijks ruim een half miljoen. Datzelfde aantal moet de nieu we Scènic ook halen. De derde variant van de uit zeven model len bestaande Mégane-reeks is record- marktaandeelhouder met circa 25 procent in Europa. Hij is er al zeven jaar en er gin gen er twee miljoen over de toonbank. Ondanks de grote concurrentie van de Opel Zafira, Citroën Pi casso, de Space-serie van Mit subishi, Mazda Premacy, Toyo ta Verso, Nissan Tino, de nieu we VW Touran en de komende Ford C-Max blijft de Scènic fier overeind. De Auto van het Jaar 1997 krijgt eigenlijk twee opvol gers, want in februari volgt naast de vijfeitter nog een ver lengde met zeven zitplaatsen. Renault gaat de nieuwe Scènic in een oplage van 2.500 stuks per dag (twee per minuut) ma ken in de fabriek te Douai. Op vallend is hoezeer de Scènic lijkt op de gewone Mégane met zijn ferm naar achter stekende kont. Binnenin is het drukke, door Henk Glimmerveen Voor het eerst heeft de ANWB in het hoogseizoen wegen wachten naar Frankrijk ge stuurd om automobilisten met pech te helpen. Twee werken in de buurt van Dijon, waar de au tosnelwegen uit Luxemburg en Parijs samenkomen, en twee zijn gestationeerd in de Ardè che, sinds jaar en dag een van de meest gewilde vakantiebe stemmingen van Nederlanders. Het is niet de eerste keer dat de bekende wegenwachtauto's in Frankrijk actief zijn. Tijdens het WK voetbal vijfjaar geleden, toen tienduizenden Nederlan ders met de auto naar Frankrijk reden om er het Nederlands elf tal te volgen, was de wegen wacht eveneens actief. Maar dit jaar is voor het eerst besloten twee teams van twee man een maand permanent in Frankrijk te stationeren. Onderzoek had uitgewezen dat vooral rond Di jon en in de Ardèche veel hulp- aanvragen bij het ANWB-steun- punt in Lyon waren binnenge komen. Frankrijk kern) ANWB, en ook geen sjfr wagens die gestrandei*- bilisten te hulp snelle%: hier nog steeds ieder Particuliere hulpbeddL strijden elkaar op leva dood en veel toeristen" de meesten bovendiaf' nauwelijks Frans sprdr schrikken zich kapot weg iets met hun voeiT beurt. Zoals een familie in eé Mondeo stationcar, dl. tels in de auto had latL Het Franse garagebeq de klus wel klaren, mj^ de monteur daarna dL tier nog niet in was g€t zijn toevlucht tot drast- methoden dreigde te werd alsnog de ANWft gebeld. Die seinde vlij de twee wegenwachteL Ardèche in. Binnen tid^ ten was het probleemn Naast de wegenwachtT ken in het hoogseizoei e veer honderd mensenf ANWB-steunpunt in I)k< Een echte klassieker is het nog niet, want daar is de BMW Zi gewoon te jong voor. Maar dat het er een gaat worden, staat vast. De Zi was de eerste telg van de Z-serie uit Beieren, die inmiddels ook een Z3, Z4 en Z8 omvat. Die laatste is overigens na 4 jaar alweer uit productie, zodat alleen de nieuwe Z4 nog wordt gebouwd. Op de autoshow van Frankfurt verraste BMW zestien jaar geleden met de conceptauto Zi, een open 2-zitter meu1£ carrosserie en de 170 pk sterke 6-cilinder' BMW 325!. Vanaf zomer 1988 werd de roi een oplage van zes exemplaren per dag g Opmerkelijk waren zijn deuren, die vertio uit de carrosserie konden schuiven. De Zi( 1992 uit productie en driejaar later kwart Foto: Archief Renault komt in september met de nieuwe Scènic. digitale instrumentarium in het midden overgenomen van de Espace. Punt van discussie, want je zit werkelijk te zoeken naar informatie en die grote, verspringende snelheidscijfers zijn verre van ideaaL Om een eventueel aanwezig navigatie systeem te bedienen moet je ver uit je stoel voorover buigen. Verder maakt het dashboard de indruk van hoge kwaliteit, met mooi materiaal. De afwerking is imponerend. De versnelling spook is hoog geplaatst, zodat op de vloer ruim plek is voor een verschuifbare console. De auto heeft veel glas rondom, de voorstoel kan plat gevouwen worden en de drie stoelen ach terin kunnen uitgenomen wor den of opgeklapt tegen de voor- stoelen. De bagageruimte van 430 liter groeit zo tot 1.800 liter. Het dashboardkastje is wat gro ter geworden en er zijn ook luikjes in de bodem voorin, en laden onder de voorstoelen. Sa men met de verschillende op- bergplekken achterin en de centrale grote schuifbare mid denconsole is er bijna 100 liter aan het zicht onttrokken berg ruimte en dat is 20 liter meer dan in de huidige. De nieuwe bodemplaat is beter geïsoleerd en de zithoogte voor is wat teruggebracht. De zitpo- sitie voorin is niet gek, maar achterin houdt het niet over. De stoelen zijn iets smaller dan in de huidige Scènic en dat is vooral gebeurd om aan allerlei veiligheidseisen te kunnen vol doen. Kortom, weinig enthousi asme over het zitmeubilair, al zijn de rugleuningen wel verbe terd. De rijeigenschappen zijn goed. Met de van de nieuwe Mégane overgenomen voor- en achter- trein helt hij aanzienlijk minder over in bochten, rijdt kortom veel minder als een busje dan de huidige versie. En door de met zes centimeter toegeno men wielbasis groeit het gerief ook aanzienlijk. Openen en sluiten en starten gaat via een kaart en een startknop in plaats van een sleutel, een tankdop ontbreekt omdat het tankklepje als zodanig fungeert. De par- keerrem gaat automatisch aan als de auto gestopt wordt en gaat los bij het wegrijden. De goedkoopste wordt die met een 1.4 liter motor, die pas vol gend jaar beschikbaar is voor 20.795 euro. De 1.6 is er vanaf september voor 21.595 euro. De 1.5 diesel komt op 24.295 euro. (advertentie) tie ISf Deze Beste Ki occasions helI veelal wat kill gereden, ma door ons eve* geleverd meti IJzersterke WF Voorkeur of A A-selectie Ga* Vanaf €6.950 Kom kijken of site of bij Kaïi Auto Plaza.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 20